ensgezinde Skilders ivertuigen commissie „Dat hout ligt hier te verrobbezakken" Veel Texelaars namen kijkje in d'Ouwe ULO \og inzage dorpshuis-cijfers nodigmaar: COR ELLEN 50 JAAR JUTTER OOSTEREND PRESENT j? Geen zeehond Texeltruck op '^vakantiebeurs Te lang open Texel in krant Zwitserland Rl 1JINSDAG 19 JANUARI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Niels, David en Cor Ellen laten zien wat hei Eén van de talentvolle bandjes die zaterdag in de nieuwe popkelder repeteerde' Nadat eerder B en W al akkoord waren gegaan, lieten don derdagavond ook de raadsleden die zitting hebben in de commissie welzijnsbeleid goedkeurende geluiden horen over ]iet nieuwe plan voor de bouw van een gymzaal bij 't Skiltje. )f het plan bij behandeling door de gemeenteraad in februa ri zonder slag of stoot zal worden aangenomen, is nog niet iielemaal zeker. i commissie hield nog een slag lm de arm. omdat men graag lerst inzage wil hebben in de hui- lige exploitatiecijfers van het lorpshuis. Het eensgezinde optre- |en van een grote schare Oude- childers in de raadszaal, bleek eel twijfels over de haalbaarheid an het plan te hebben kreggenomen. meest kritische kanttekeningen irden gemaakt door Nel Eelman-van Veer (CDAI en Peter Bakker (PSP). Het vorige plan was financieel al ilijk te overzien, dit lijkt nog moei- r. Ik vraag me af of er voldoende inanciële draagkracht voor is. Een k punt is dat er nu een nóg groter ep op de eigen bevolking moet en gedaan en de zelfwerkzaam- leid moet verdubbelen. Bovendien lijkt iét rapport dat is gemaakt over de ouwkundige staat en de staat van nderhoud, nogal bagatelliserend, ge- •4*'.ien de vele verbeteringen die nodig :ijn op korte termijn. Verder vind ik lat de bouwcommissie zich in dit tieuwe plan had moeten houden aan iet door de raad geëiste maximale ex- rloitatietekort van f30.000,—. Vorige k *eer was er al sprake van een over- f^chrijding en nu wéér", aldus kritiseer- le Nel Eelman. Ook Peter Bakker naakte bezwaar tegen de grootte van iet tekort. In het nieuwe plan meent Ie bouwcommissie het bedrag van uim drieduizend gulden waarmee dit naximum van f30.000,— wordt over- ichreden, te kunnen dekken uit het pejeld dat de gemeente al voor het jaar zjl987 voor de sportzaal had gereser- 'reerd. De raad heeft echter besloten fat van deze reserve, die f30.000,- jroot is, niet structureel, dus alleen in jitzonderlijke gevallen, gebruik mag worden gemaakt. Bakker zei dan ook ebdat de bouwcommissie nu met een Jnlandere dekking zal moeten komen. i/oorts wil hij een overzicht hebben fe"zan de financiële situatie van het dorpshuis. Dat is volgens hem nodig raaom de haalbaarheid van de toekomsti- ^w'je exploitatie goed te kunnen beoor- "etdelen. Wethouder Piet Zegers viel de snsogP-er daarin bij. ien3. Zijerveld, voorzitter van het dorps- tuisbestuur, zegde deze gegevens toe. Hij benadrukte dat het nieuwe plan de it (jrolledige instemming heeft van zijn js pestuur, zowel wat betreft de bouw kundige opzet als de financiën. In ant- jer?woord op de kritiek van Nel Eelman, reverduidelijkte Zijerveld dat enkele ver- en beteringen aan het pand los moeten p,worden gezien van het gymzaal-plan. Ir_ Aanbesteding voor vernieuwing van de B|eyoorgevel heeft bijvoorbeeld al plaats gevonden, voordat dit plan op tafel na^ag. De overschrijdingen van het maxi male exploitatietekort worden mede ^veroorzaakt d°or het achterstallig on derhoud dat moet worden gepleegd. iit ;in Obligaties an Ruud Boom, sprekend namens de iwobouwcommissie, stelde: ,,Waar de ns gymzaal ook komt, het dorpshuis zal he. m Via de kustwacht kreeg Ecomare zon dag de melding dat een zeehond of pg.een bruinvis bezig zou zijn aan te ntJ,spoelen bij paal 28. Bij nadere inspec- I gtie werd niets gevonden! ,,Als het een /0I,zeehond betreft gaan we er doorgaans Qniet op af, want het is heel normaal hgdat die spelen onder de kust, maar omdat werd gesproken over een bruin ig vis zijn we toch maar even gaan kij- r ken", aldus Jan Kuiper van Ecomare. toch te zijner tijd moeten worden op geknapt". In deze optiek is het juist een voordeel dat sommige zaken tege lijk met de aanpassingen kunnen wor den aangepakt. Verder zei hij dat de plannenmakers helemaal op de mede werking van de Oudeschilder bevolking vertrouwen, ook wat betreft het bijeen krijgen van het geld. Er is onder meer een ton nodig aan obligaties. Boom: ,,Maar als dan blijkt dat de bevolking het geld er niet voor over heeft, dan kappen we er alsnog mee". Met de uitgifte van obligaties zal niet eerder worden gestart dan zeker is waar de gymzaal wordt gebouwd. Voor de me dewerking van de bevolking is al een schema opgesteld: ,,Van kruier tot electriciën". Tine Krijnen-Baijs (Texels Belang) zei het ,,een aantrekkelijk plan" te vinden, maar zette vraagtekens bij de toe komstige exploitatie. ,,We moeten voorkomen dat dit een schip van bijleg wordt". Zij verzocht om een goede ge meentelijke begeleiding bij de bouw, zodat niet dezelfde overschrijdingen zullen ontstaan als bij de verbouwing van dorpshuis De Wielewaal. In de be groting bleek rekening te zijn gehou den met toezicht door twee ambtena ren. Aan het eind van de discussie verklaarde Tine Krijnen met het plan akkoord te gaan, hoewel zij de zaal lie ver bij de school had gezien. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) en Gerard van der Kooi (PvdA) gingen zonder discussie akkoord. Kritiek Tijdens de rondvraag aan het eind van de vergadering, toen de meeste Oude schilders alweer huiswaarts waren ge keerd, vielen nog wat tegengestelde meningen te beluisteren. Toen Zegers volgens goed gebruik vroeg of iemand van de toehoorders op de publieke tri bune nog wat in te brengen had, spui de Cor van Poelje kritiek op de nieuw- bouwplannen. Hij betreurde het dat het beste deel van het dorpshuis, de dorpskamer en toiletgroepen moeten worden afgebroken en vervolgens in het bouwkundig slechtste deel zouden komen. Hij vond het verder jammer dat de gymzaal slechts voor sportge- bruik is bestemd, terwijl van de huidi ge zaal ook bij gelegenheden als Ouwe Sunderklaas gebruik wordt gemaakt. Als bovendien de dorpskamer en to neelruimte gelijktijdig in gebruik zijn, zullen de verschillende gebruikersgroe pen elkaar storen als ze naar het toilet willen. Hij constateerde dat de sport zaal niet meer dan vijftien uur per week bezet zal zijn. ,,De gymzaal haalt het dorpshuis onnodig overhoop". Wethouder Zegers beaamde dat het aantal gebruikersuren destijds voor het college een overweging vormden om tegen een sportzaal in Oudeschild te zijn. Het aantal uren dat de school er nu gebruik van mag maken, zal zelfs dalen en ook dat heeft consequenties. Oudeschilder Gerard Weijers, ook toe hoorder, kon dit niet over zich heen la ten gaan: ,,Het is juist de bedoeling om de Oudeschilders in Oudeschild te houden. Daar zullen we met z'n allen voor zorgen." Waarna Zegers de dis cussie wijselijk sloot. Dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg was al zó vaak officieel geo pend na wéér een verbouwing, dat nu maar eens een andere formule werd gehanteerd. Met succes, want de open dag ter gelegenheid van de ingebruikname van de laatste uitbreiding trok veel be- lanstelling. Niet alleen Texelaars die tot de gebruikersgroepen behor.en, maar ook „buitenstaanders" kwa men zaterdag een kijkje nemen. De nieuwe ruimten die „officieel" in gebruik werden genomen, zijn het kan toor van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW), de keuken en de oefenkelder annex berging voor pop groepen. Feitelijk wordt alleen laatstge noemde ruimte deze maand volledig in gebruik genomen, de andere uitbrei dingen worden al langere tijd benut. De SOW-administratie bijvoorbeeld is al een jaar in het comfortabele nieuwe kantoor gehuisvest. De popkelder was nog niet helemaal gereed, maar het scheelde weinig. Er moeten deze week nog enkele geluidabsorberende pane len worden geplaatst. Deze panelen zijn een ontwerp van Chris Punt uit Den Burg en werden belangeloos ver vaardigd door aannemer Jelmer Mie- dema uit Oosterend. Ook leden van de Texelse bands hielpen een handje mee. De staande spaanplaten panelen zijn voorzien van isolerend materiaal en rondingen aan de uiteinden. Hierdoor kaatsen de geluidsgolven niet terug zoals in een ruimte met hoeken het geval zou zijn, maar het geluid wordt als het ware „afgestompt". De eerste ervaringen zijn goed, aldus enkele mu zikanten, ook wat betreft de akoestiek. De popkelder bestaat uit twee oefen ruimten, die van elkaar zijn gescheiden door een berging voor instrumenten en apparatuur. De tusssenwanden hier van bleken echter onvoldoende isolatie te bieden, waardoor twee gelijktijdig oefenende bands elkaar hinderden. Ook voor de berging zal nu een paneel worden aangebracht, dat langs een rails verplaatsbaar is. Tot dusver (sinds eind oktober) kon voor niets worden geoefend, omdat de kelder nog niet geheel was ingericht. Nu dat bijna voor elkaar is en de bands hebben kunnen wennen, zal de kelder (per 1 februari) daadwerkelijk worden ver huurd. In een vergadering hebben de bands inmiddels enkele principe afspraken gemaakt. Zo zullen bands waarvan de leden niet aan de overkant werken of studeren, in beginsel door de week gaan oefenen, zodat de an deren in het weekend aan de slag kun nen. De organisatie, de Stichting Pop muziek Texel, gaat in eerste instantie uit van een bezetting van acht bands. Als alles wat meer definitief is, zal een rooster worden samengesteld. Verder zal naast de trap naar de kelder een lift worden gemaakt, waarmee de vaak zware apparatuur naar beneden kan worden getransporteerd. 3§ tlj;Van dinsdag tot en met zondag njr heeft de „Texeltruck" in de Merwe- etidehal van jaarbeurs Utrecht ^gestaan, tijdens de daar gehouden ^'.vakantiebeurs '88. De truck was er op uitnodiging van de beursorgani- satie en trok veel bekijks, tvi f De VVV Texel had een stand op de «vakantiebeurs, maar kreeg daarnaast n nog een stalletje bij de truck, die in een hal stond waar optredens van al lerlei bekende artiesten waren. Men had de opvallende wagen met opleg- 1 ger gevraagd als aankleding voor de zt hal. Veel mensen kwamen eropaf om t de beschildering eens nader te bekij ken. Met de Texeltruck gaat men aller lei beurzen af en trekt onderweg vele p ogen. Vrijdag wordt koers gezet naar e" Düsseldorf voor de beurs „Boot '88", een soort Duitse Hiswa. de jutter zijn gevallen. verscht! is tussen luiken die bij de strandvonderij zijn aangebracht en luiken die in handen van ken, hadden zijn kleinzoons Niels (10 jaar) en David (8) naast hem plaatsge nomen. Het was een merkwaardig ta fereel, temidden van vredig grazende schapen en in de mistige nabijheid van het Hoornder kerkje. Cor benadrukte dat zijn actie zich richt tegen de hele strandvonderij op Texel. ,,Ook bij andere hulpstrandvonders ge beurt dit. Vorig jaar heb ik tijdens de open dag van de gemeente nog ge zegd tegen de burgemeester, die het hoofd van de strandvonderij is, dat aan deze situatie iets moet worden ge daan. Hij was het over het algemeen met mij eens, maar nu is het een jaar later en nog is er niets veranderd Ik heb een goede verhouding met de burgemeester (hoop ik) maar nu moet hij maar eens weten dat hij samen met de administrateur van de strandvonde rij de boel heeft laten verwaarlozen." Met Willem Duinker, de hulpstrand vonder van de regio Den Hoorn, heeft Cor geen contact gezocht. Op z'n zachtst gezegd liggen deze heren el kaar niet. Cor: Laatst was hij nog op de radio, bij de NCRV tussen 12 en 1 's nachts, en sprak hij zijn misnoegen uit over de jutterij. Zo iemand ga ik dus niet bellen." Ophef Duinker, geconfronteerd met Cor's de monstratie: ,,Als ik had geweten dat hij op dat land zat, had ik hem d'r af gesodemieterd. Als er eentje is die een hekel heeft aan Cor Ellen, dan ben ik het wel. Wat een toestand, om zo'n ophef te maken over die stapel lui ken." Duinker vindt dat Cor Ellen's be zwaren niet terecht zijn: ,,De luiken zijn keurig op stapel gelegd. Het is beslist niet zo dat ze aan het verrotten zijn." Van de Compass"luiken die in het bezit van de strandvonderij zijn, is de afgelopen twee jaar niets verkocht. De 85 luiken in Den Hoorn wachten nog steeds op een koper. Geïnteresseerden dienen zich te melden bij de gemeen te. Duinker: Ik hoef er geen kopers voor te zoeken. Voor mij is het alleen een kwestie van bewaren." Het moge duidelijk zijn dat de jutterij daaraan geen boodschap heeft. Maar ook al zou het hout wel snel een bestemming hebben gekregen, dan nog zouden Ellen c.s. hun „heerschap pij" over de aangespoelde voorwerpen niet uit handen geven. Cor: „Een be loning van maximaal 200 gulden bij aangifte bij de strandvonderij is toch zeker een lachertje. Neem nou die containers met melkpoeder die ik van het strand haalde. Daarvan was de waarde ƒ18.000,—:De beloning moet in verhouding staan tot de werkelijke waarde. Ik geloof dat ze er op het mo ment mee bezig zijn de premie te ver hogen tot ƒ2000,—." Maar, eerlijk: „Maar als ik dan weer een container met melkpoeder vind, dan geef ik hem gerust niet aan. Drie jaar lang de melkboer niet aan de deur, vind ik be ter dan die premie." Opvolgers Niels en David luisterden geduldig naar opa's verhalen. Cor probeert er zorg voor te dragen dat ook de nieuwe ge neratie Ellens veelvuldig langs de vloedlijn is te vinden. Niels: „Soms gaan wij ook jutten. Nee, nog niet sa men met opa. Ik heb al eens een le vende zeehond gevonden en een boei met een zwarte vlag." Opa probeert zijn kleinzoons te inspireren om „crea tief" te zijn met de spullen die worden aangetroffen. „Aan de vele flessen met een briefje erin, heb ik al met al toch de beste herinneringen overge houden. Dankzij de correspondentie die daaruit voortvloeide ben ik de En gelse taal machtig geworden", blikt Cor terug op zijn halve eeuw. Een horeca-exploitant uit Oudeschild kreeg op de vroege zondagmorgen een proces verbaal omdat hij ver na slui tingstijd nog gasten in zijn zaak had. Als excuus voerde hij aan dat hij geen taxi kon krijgen om de mensen af te voeren. Een aangespoeld vaatje langs de dijk van polder 't Noorden vormde in 1938 het startsein voor de jut- ters,,carrière" van Cor Ellen. De toen 12-jarige snotneus schopte het deksel in en zag tot zijn grote verbazing een partij overheerlijke appels tevoorschijn komen. Vanaf dat moment was Cor niet meer te stuiten en jutte hij alles wat los en vast zat. Cor Ellen is niet van plan zijn 50-jarig jubileum als jutter on- Dat de andere gebruikers geen hinder ondervinden van het popgeweld bene den, bleek zaterdag. Zeventien gebrui kersgroepen hadden verspreid over het gebouw een lokaal of hoekje ingericht, waar ze hun activiteiten toonden. De voorspeelruimte was de gehele dag in gebruik, met optredens van de ver schillende afdelingen van de muziek- •en dansschool, „Geen C te hoog", „Musica Texla" en het Texels vrou wenkoor Niet eens alle vaste of regel matige gebruikers verleenden hun me dewering aan de open dag. „Daarvoor zou het gebouw trouwens ook te klein zijn", aldus het voorwoord in het programmaboekje. Naar schatting maken minstens 2000 Texelaars gedurende langere tijd ge bruik van de lessen, cursussen, diensten en andere activiteiten die door de „vaste" gebruikersgroepen in d'Ouwe ULO worden gehouden. In dat aantal worden de vele deelnemers aan vergaderingen en bezoekers van ten toonstellingen etc. niet meegerekend, hetgeen aangeeft hoe intensief het dorpshuis wordt gebruikt. De organiserende beheerscommissie toonde zich verheugd over de op komst. Vanaf kwart voor elf 's mor gens was het bijzonder druk en zelfs tussen de middag was er veel publiek. Belangstelling was er ook van de zijde van het gemeentebestuur; wethouder Zegers en enkele raadsleden gaven ac te de presence. Ook veel buurtbewo ners gaven gehoor aan de uitnodiging en dat werd zeer prettig gevonden want de buurt heeft nogal eens ge klaagd over geluidsoverlast van de voorspeelzaal en ook de nieuwbouw had uiteraard geen geruisloos verloop. gemerkt voorbij te laten gaan. Za terdag stelde hij zijn eerste daad. Eerder vorige week was hij met zijn bekende terreinfiets nieuwsgierig een weiland op de hoek Rommelpot/Wit- teweg nabij Den Hoorn opgereden. Een hoek van het landje is ingeruimd als opslagplaats van de Hoornder strandvonderij, vandaar. Tot zijn grote ergernis had Cor een stapel van ruim tachtig scheepsluiken aangetroffen, die afkomstig bleek van de twee jaar gele den gestrande kustvaarder „Compass 1". Cor Ellen vurig: „Een onvoorstelbare aanfluiting. Dat prachtige hout ligt hier al twee jaar te verrobbezakken. Die lui ken moeten zeker een half jaar drogen voordat er weer wat fatsoenlijks mee gedaan kan worden. Nee, ze hadden dat spul beter aan de jutterij kunnen overlaten. Vandaar mijn advies: jonge lui, pak alles maar op en maak er wat moois van." Cor doelt daarmee op de metamorfose van de scheepsluiken die hijzelf van de „Compass" wist te halen. Meubelma ker Johan Tromp uit Oudeschild ver vaardigde er een tafel en twee banken van, die Cor zaterdagmiddag de monstratief naast de stapel scheepslui ken in het weiland had neergezet. Om zijn oproep aan de jeugd te benadruk- Toen Nettie Molenaar uit Den Burg tij dens een vakantie in het Zuid- zwitserse Sion liep, zag zij bij het stati on een plaatselijke krant hangen. Een vrolijk gekleurd plaatje met een scha- peboet trok de aandacht, vooral omdat het zo Texels leek. Bij nadere inspectie bleek het dat echt te zijn, want de achterpagina van de krant „Nouvelliste et feuille d'Avis de Valais" van zater dag 16 januari 1988 is geheel inge ruimd voor een verhaal van Geneviéve Tenthorey over een vogelexcursie door de jeugd van het dorp aan Texel. Het geheel is in kleur uitgevoerd. De op vallende foto was van De Nederlanden. De tentoonstellingscommissie van Oosterend Present is begonnen men sen te zoeken die standruimte willen huren om iets tentoon te stellen of iets te verkopen. Voor informatie kan men terecht bij het secretariaat. De borgen- commisie is de deuren langs geweest om borgsommen te vergaren en de or ganisatie dankt hen voor hun goede werk. Wie interesse heeft voor de openlucht-kramenmarkt kan inlichtin gen krijgen bij mevrouw A. Koot, tele foon 02223-283. Op 26 februari zal tij dens een vergadering om 20.00 uur in het dorpshuis De Bijenkorf het hele programma worden gepresenteerd. telefoon (02223) 837, b.g.g. (02223) 221.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7