Felle protesten tegen plannen minister Smit VVV wil meebetalen aan tv-programma Bezuiningen kustwacht in mei? „Aanpassing drempel is 'n afleidingsmanoeuvre" PRODUCENT ZOEKT LOKAAL AMUSEMENT Abri vernield Veel fietsbanden ek bij Dagmarkt Koninklijk bezoek /olgens oude programma J. A. Engelvaart in welstandscommissie Loodsmansduin Weekendmenu f24,50 Markt en parkeren Vogelenzang-bewoonster verwijt gemeente: Vogelwerkgroep Texel houdt Slufterexcursie - Voor advertenties, abonnementen, etc.: m Verschijnt dinsdags en vrijdags. Langeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, i _X_ v i - Ë- - - -Ë- Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 1/l Yl /^V^/ f ft) tl Pt l/l H Yf Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. V-xw O r r r ts V w rif Postgiro 652. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- i Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Wgjh 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. v/ Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. iRlt ■OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.252 VRIJDAG 29 JANUARI 1988 TEXELSE COURANT ^~ln politiek Den Haag staat iedereen op z'n achterste benen SSomdat minister Neelie Smit-Kroes (VVD) heeft aangekondigd I op 1 mei de bezuinigingen bij de kustwacht te willen in voeren. Dat zou voor Texel betekenen dat met ingang van die I datum drie personeelsleden van de kustwacht zonder werk staan. Maar de tweede kamer legt zich er nog niet bij neer. Voor de Vara-radio verklaarde WD- <amerlid Annemarie Jorritsma woens dag dat er duidelijke afspraken waren met de minister over de afslankings operaties bij de kustwacht. ,,Ze mag geen onomkeerbare beslissingen ne men voordat alle afwegingen zijn ge- n de nacht van donderdag op vrijdag /verden van het wachthokje bij de XOT-bushalte op de boek Laagwaalder- iveg/Sommeltjesweg twee ruiten ver- tield. Bij de vernieldaad werd een teen gebruikt. De schade bedraagt jngeveer f500,—. :en rijwielhersteller in Den Burg maak- e de politie er op attent dat hij de aatste tijd opvallend veel banden reeg te lappen die lek waren geraakt n de omgeving van de Dagmarkt aan 'everstraat. Waarschijnlijk zijn de iden lekgestoken. nare >ezo Het bezoek van H. M. Koningin Bea- rix dat op 25 augustus niet doorging, cal nu op dinsdag 19 april plaatsvinden Irolgens het oorspronkelijk opgezette Irogramma. Dat betekent dat de ko- pingin wordt ontvangen op de Groene- tlaats en vervolgens De Gollards, Eco- ire en het Tesselhuus bezoekt. Het :oek aan Texel wordt afgesloten met lunch in De Koog. De koningin jertrekt daarop per helicopter naar Ter- jïielling. De details van het program- na zullen kort voor de datum via de jjksvoorlichtingsdienst bekend worden flnaakt. J. Weijdt wil met ingang van 1 ipril zijn lidmaatschap van de trelstandscommissie beëindigen, fij zal worden opgevolgd door I. A. Engelvaart. p' de commissie hebben altijd twee xelaars zitting, waarvan één in ge- entelijke dienst belast met bouw- woningtoezicht. Voor de andere tegenwoordiger zijn geen specifieke in gesteld, maar hij of zij moet wel nteresseerd zijn in bouw. Engelvaart t dat de vacature zou komen en I zich als gegadigde gemeld. Den Hoorn, 02226 - 590 Hét familierestaurant voor Texel. Alle weekenden geopend. Lamsvleespasteitje Cordon Bleu incl. garnituur. Coupe Surprise Het beste adres voor het houden van al uw festiviteiten. Rommelpot 29, Den Hoorn, telefoon 02226-590 maakt en uitgebreid is overlegd." Don derdag sprak adjunct-directeur van de KNZHRM S. E. Wiebinga met kust wachtmensen. Texel zou op zeer korte termijn radar krijgen maar dat was een doekje voor het bloeden, want Wiebin ga had gehoord dat per 1 mei een centrale noodpost voor de kustwacht zou worden ingericht en dat Texel dan drie mensen moest inleveren. ,,Het is natuurlijk idioot", vindt Piet Stam, hoofd van de Texelse kust wacht. ,,We hebben niet eens de tijd om een behoorlijk personeelsplan voor die datum op te zetten. Ik dacht: ik wacht eerst een telefoontje van mijn directie af, want het is vast niet waar." Dat telefoontje kwam echter niet en zelfs tijdens een vergadering van de dienstcommissie werd er met geen woord over gerept. „Iedereen liep hier natuurlijk te ijsberen, dus heb ik Goslinga maar gebeld, dat is mijn di recte baas", aldus Stam. Woede Goslinga bevestigde de geruchten. Dit wekte woede op bij verschillende poli tici, Waaronder mevrouw Jorritsma: ,,lk kreeg een telefoontje van meneer Stam dat de zaak kennelijk al bekeken was, maar dat gaat zómaar niet. Vori ge week hebben wij een brief geschre ven naar de minister waarin staat dat we hopen dat de indruk die we krijgen dat alles al is geregeld, onjuist is. Maar tot nu toe hebben we geen ant woord gehad." De minister is voor anderhalve week naar het buitenland en daarom was het voor de kamerleden onmogelijk haar te spreken. ,,Er is in september mondeling overleg geweest waaruit bleek dat men het in de kamer lang niet eens is met de plannen van de minister. Het lijkt nu alsof ze vindt dat de kamer het dak op kan. Er zit niets anders op dan dit tijdens de begro tingsbehandeling komende weken aan de orde te stellen. Wij zijn witheet", aldus mevrouw Jorritsma die het pijn lijk noemde een minister van de eigen partij te moeten bestrijden. „Maar in zo'n geval zit er niets anders op. Het zal wel niet tot het uiterste worden ge dreven, maar mocht dat onverhoopt toch gebeuren dan zijn de consequen ties voor haar. Over dit onderwerp moet eerst in de kamer worden overlegd". Damocles DGSM-directeur (regio noord) J. Goslinga vindt dat het zwaard van Da mocles niet langer moet hangen boven de personeelsleden die dreigen te wor den wegbezuinigd. „We zijn al heel lang bezig met de voorbereidingen voor de afslanking van de zeever keersposten en we zijn nu zo'n beetje aan de uitvoering toe. Het kan zijn dat van de kamer nog bepaalde opmerkin gen komen waardoor nog veranderin gen moeten worden aangebracht en zaken moeten worden bijgesteld, maar dat kan altijd nog". Goslinga vindt dat de knoop nu maar eens moet worden doorgehakt. „Er kan pas een perso neelsplan worden gemaakt als men weet wat er gebeurt, wie wordt over geplaatst en wie op wachtgeld komt". De regiodirecteur vindt de woede van mevrouw Jorritsma begrijpelijk en ver klaart geen minachting te hebben voor de beslissingen van de tweede kamer. „Er is echter door het kabinet een ter mijn gesteld voor de afslanking. Die bezuiniging op personeel van de rijkso verheid is een vaststaande zaak. Als het niet bij de zeeverkeersposten kan, waar dan wel?" Goslinga verwacht niet dat een gesprek over deze zaak in de kamer zal leiden tot bijstellingen. „Bezuinigingen doen altijd pijn. Als dienst hebben we geconstateerd dat alleen bij de zeever keersposten nog inkrimping mogelijk is. Maar die beslissing moet nu wel eens worden doorgevoerd." Onzekerheid bij de Texelse kustwacht, in mei drie mensen ontslagen? (Foto Pieter de Vries) Gedurende de reconstructie van de Groeneplaats is de markt tijdelijk ver plaatst naar de Parkstraat-hoek Burg wal. Op maandagmorgen is daarom een aantal parkeerplaatsen op de Burgwal niet te gebruiken. Geadvi seerd wordt gebruik te maken van de overige in Den Burg ruimschoots aan wezige parkeergelegenheden. De Texelse VVV is bereid f10.000,— of een vergelijkbaar ander bedrag bij te dragen in de kosten van een twintig minuten durend televisie pro gramma over Texel, dat op 8 augustus moet worden uitge zonden. Het programma maakt deel uit van een serie van achttien wekelijkse afle veringen onder het motto „Lekker weg in eigen land" waarbij telkens een ander toeristisch gebied onder de aandacht wordt gebracht. Het is een samenwerkingsproject van de Stichting Recreatie, KRO, ANVV en het Nederlands Bureau voor Toerisme. Samen draaien ze op voor de kosten: f40.000,— per aflevering. De lokale VVV zou hiervan een kwart voor zijn rekening moeten nemen, maar de pre cieze grootte van deze bijdrage is een punt van onderhandeling. Deze wijze van tv-sponsoring is nieuw in Neder land maar schijnt wettelijk door de beugel te kunnen. Veel VVV's in Ne derland hebben er blijkens een artikel in De Telegraaf met boosheid op ge reageerd. Hun grief is dat alleen de rij kere VVV's een dergelijk programma zullen kunnen kopen, zodat een aantal toeristisch interessante gebieden in Nederland bij voorbaat afvalt. Geen probleem Voor Texel is het echter geen enkel probleem. Directeur Jaap Dekker heeft direct laten weten dat hij geïnteres seerd is. „Tienduizend gulden voor een „reclamespot" van twintig minuten is géén geld", zo redeneert hij. „Een ad vertentiecampagne kost al gauw een dergelijk bedrag. Het effect van een tv-uitzending zal minstens zo groot zijn". Dat laatste hangt mede af van de tijd van uitzending. Bij voorbaat staat vast dat dit tijdstip gunstig is: de afleverin gen gaan elke maandagavond tussen half zeven en zeven uur de lucht in. Dat is nu nog niet zo'n gunstige tijd maar straks - als het „grote" journaal van acht naar zeven uur wordt verplaatst- is dat wel het geval. Dat de VVV aan de uitzending meebetaalt, wil nog niet zeggen dat de WV uit mag maken hoe het programma er uit moet zien. De KRO-regisseur heeft het laatste woord, maar er is wel overleg. Cultuur Texel komt in aanmerking, maar of het eiland inderdaad onderwerp van een der afleveringen wordt, hangt niet al leen af van de aantrekkelijkheid als toeristisch gebied maar ook van de „culturele" en artistieke medewerking die kan worden verkregen. Het wordt namelijk geen uitgesproken documen taire maar „informatief amusement". Naast landschappen, vogels, de boot en andere voor de hand liggende beel den wil men ook wat laten zien van folkloristische activiteit, artistieke prestaties op muzikaal of ander gebied e. d. Het gebodene moet een zekere kwaliteit hebben en eerst zal worden onderzocht of die kwaliteit kan worden geboden, alvorens de beslissing wordt genomen. Interim-directeur Wil Gross van de provinciale WV Noord- Holland, die bij het project is betrok ken: „Texel is genoemd als mogelijk heid. Wij gaan 19 april met Dekker praten om te zien of wat wij willen, mogelijk is" Het „documentaire" ge deelte van het programma zal een beetje verrassend moeten zijn. Gross: „Beelden van het strand en van de schapen hoeven we eigenlijk niet te la ten zien. Die kent iedereen al. We zouden liever de minder bekende fa cetten van het gebied wat aandacht geven". Als het allemaal doorgaat zul len de buitenopnamen op 21 en 22 juli worden gemaakt en op 23 juli de bin nenopnamen. De uitzending valt dus in het topseizoen, maar VW-directeur Jaap Dekker vindt dat geen nadeel. „Er zijn ook dan veel mensen die naar de televisie kijken. Het wordt een mooie reclame voor het naseizoen". Begin deze maand heeft de Vogel werkgroep een Slufterexcursie gehou den. Door het slechte weer werd deze excursie nauwelijks bezocht. Daarom herhaalt de Vogelwerkgroep deze infor matieve wandeling zaterdag. De start is om 9.00 uur vanaf het vogelwach- tershuisje bij de noordelijke ingang van De Slufter. Inlichtingen: Giel Witte, tel. 02220-3895. De aanpassing van drempel en oprit van het magazijn van de su permarkt van Joop Maas aan de Vogelenzang is slechts een aflei dingsmanoeuvre, die nauwelijks bijdraagt tot de vermindering van de geluidshinder voor de bewoners van de appartementen boven het bedrijf. Dat vindt bewoonster me vrouw Yvonne Spreekmeester, die al jaren vecht tegen de overlast die zij dagelijks van de supermarkt on dervindt. „Laat de gemeente nu eindelijk toegeven dat ze fout is gweest door deze bouwconstructie destijds toe te staan", zegt ze in een reactie op de „drempel kwestie" van de gemeente met Maas. „Ik heb er geen zin in, maar ik voel me gedwongen om erop te reageren. Het punt is dat het bouwontwerp destijds is gemaakt voor appartemen ten met daaronder zes winkels. Dus niet voor de vestiging van een hinder- wetplichtig bedrijf. Op basis van deze bouwconstructie had de gemeente daarom nooit een hinderwetvergunning mogen afgeven. Ze weten dat ze fout zitten, maar dat wordt niet toegege ven. De gemeente weet namelijk dat het heel veel geld gaat kosten als het gebouw aan de normen voor geluids isolatie moet worden aangepast. Dus wringen ze zich in allerlei bochten en proberen mij stil te krijgen met smoe zen en nutteloze maatregelen", aldus mevrouw Yvonne Spreekmeester. Zij vervolgt: „Ook Joop Maas is dat met mij eens, nadat hij mij aanvanke lijk als de hoofdschuldige van alle pro blemen had beschouwd. Ongeveer twee maanden geleden kwam hij bij me langs. „Buurvrouw, zullen we maar eens samen doen?" zei hij toen. Maas had toen eindelijk in de gaten gekregen dat hij en ik tegen elkaar werden uitgespeeld." Grote jongens Mevrouw Spreekmeesters verwijten betreffen niet uitsluitend de gemeente, maar in zelfs nog heviger mate de per soon die als bemiddelaar voor de vere niging van eigenaren (van het Vogelenzang-complex) optrad. „Schrijf maar gerust dat Ik te mqken heb ge kregen met intimidatie, laster en ben bedreigd met processen Als ik het be zwaarschrift dat ik bij de Kroon heb lopen, niet zou intrekken, dan zou ik „door de grote jongens" een proces aan de broek krijgen, zo werd mij met klem gezegd. Door deze taal werden ook andere bewoners geïntimideerd. Bij mijn buren werd ik bovendien zwart gemaakt. „Door haar stukken in de krant worden jullie woningen minder waard" werd hen verteld door raadsle den, Maar ik strijd alleen maar voor een rechtvaardige zaak en laat me niet intimideren". Het bezwaarschrift tegen het afgeven van de hinderwetvergunning door de gemeente is momenteel in behandeling bij de Raad van State Het is mede namens bewoonster Anneke Rijk op gesteld. „Dat betekent niet dat wij de enige twee zijn die geluidsoverlast hebben, integendeel. Het merendeel van de bewoners aan de achterzijde heeft last. Maar wij zijn de enigen die hebben doorgezet". Mevrouw Spreek meester verwacht dat de uitspraak niet lang meer op zich zal laten wachten. Blijft discussie In een reactie ontkent Joke Goedhart, hoofd afdeling milieu van de gemeen te, dat er sprake is van een aflei dingsmanoeuvre. „Wel of geen over last blijft 'n discussie. Geluidsmetingen hebben geen overschrijdingen van de door de gemeente gestelde normen aan het licht gebracht. De meeste an dere klachten van mevrouw Spreek meester zijn volgens deze metingen dus niet terecht. Alleen geluiden die voor „pieken" in het geluidsniveau zorgen, zoals bij het overladen bij de drempel in het magazijn het geval is, overschrijden de normen wél. We pro beren nu met eenvoudige voorzienin gen hieraan een eind te maken. Daar na verrichten we opnieuw geluidsme tingen en mocht de hinder nog te groot zijn, dan moet er een andere oplossing komen." Voorts vindt ze de redenering dat de constructie van het complex onge schikt zou zijn voor woningen in com binatie met een hinderwetplichtig be drijf als een supermarkt, niet juist. Vol gens Joke Goedhart heeft men destijds niet een constructie willen ma- Lees verder pagina 2

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1