Oud-leerlingen haalden eruit wat erin zat Zonnebloem-middag met uitstekend programma Veel talent in matig stuk VERVOLG VAN PAG.l jachthaven Onvoldoende interesse voor cursus marketing Texelaars geplaatst voor crossfinale Aanrijding op de boot Bromfietser gevalle ,WAT IK ZEGGEN WOU.." Recensie (I) Recensie (II) PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 FEBRUARI Talentvolle en enthousiaste spelers, een matig stuk en slechts één maand voorbereidingstijd, dat waren de omstan digheden waaronder de toneelgroep van de Oud- leerlingenvereniging van de landbouwschool moest werken bij de opvoering van ,,De grote dag van Oliver W. Pankey" een komedie van de Amerikaan John Patrick, vertaald en be werkt door Karei Bosheim. Onder massale belangstelling werd het stuk zaterdag voor de tweede keer opgevoerd, nu in Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Het publiek ver maakte zich prima want er viel veel te lachen. Toch hebben de oud-leerlingen wel eens grotere successen geboekt. Zp haalden met veel energie uit het stuk wat erin zat, maar dat was eigenlijk wat te weinig. Aan het begin van de avond werd de heer C. Koorn herdacht, die onlangs is overleden. Koorn was vele malen een gewaardeerd en inspirerend regisseur bij de jaarlijks toneeluitvoeringen van de oud-leerlingenvereniging. Wisselende decors Het gaat natuurlijk in de eerste plaats om het stuk en om het spel, maar ook artistieke en technische bijzaken zijn bepalend voor het succes van toneel. In het stuk dat nu werd gebracht za ten nogal wat decorwisselingen die vlot en dus niet storend tot stand wer den gebracht. Die decors hadden bo vendien kwaliteit; er was kennelijk veel werk van gemaakt. Het verhaal ging over de sukkel Oliver W. Pankey. Hij wordt door iedereen op zijn kop geze ten. Zijn hospita leest hem de les, zijn vriendin maakt de verloving uit en zijn baas loopt over hem heen. Door ver wisseling van dossiers krijgt Oliver bij vergissing van de dokter het bericht dat hij nog maar zes maanden heeft te leven en dan slaan bij hem de stoppen door. Het kan hem allemaal niets meer schelen. Hij scheldt zijn baas uit en zet de hospita op haar nummer. Als een bankovervaller een pistool op hem richt pakt hij het wapen zonder vrees af. Hij gaat immers toch dood! Door al zijn dappere heldendaden wordt hij de nieuwe bankdirecteur en vraagt de FBI hem om hulp bij het vangen van twee gevaarlijke misdadigers. Oliver zal als rijk niet overtuigen. Al eerder werd be paald dat de meerkosten van het „duurdere" systeem voor rekening van de gemeente kwamen. Derhalve zal nu niet opnieuw een verzoek om volledige subsidie worden gedaan. Wèl zal nog worden getracht de kosten die de wa tersportvereniging heeft gemaakt om de plannen op te starten, door het rijk te laten vergoeden. De verschillende posten zullen per stuk worden beoordeeld. Uit ambtelijke contacten is bij de gemeente al be kend welke punten van een positief advies richting de beleidsmakers zullen worden voorzien. Of dat ook tot de gewenste subsidiëring leidt, blijft voor lopig de vraag. Houdt deze onzekerheid geen risico in voor het tijdig van de grond komen van de stichting die de nieuwe jacht haven gaat exploiteren? Immers, het bestuur van de watersportvereniging voelde er weinig voor om zonder fi nanciële garanties deel te nemen aan deze Stichting Beheer Jachthaven. Het stichtingsbestuur zal grotendeels uit watersporters bestaan, terwijl ook de gemeente participeert. Volgens Meijert Boon verkeren gesprekken hier over met de gemeente in een verge vorderd stadium. Gezien het positieve verloop ervan, heeft Boon goede hoop spoedig te kunnen starten, ook al is de aanvullende subsidie nog niet defi nitief toegezegd. Opening Enige haast is wel geboden. De (toe komstige) gebruikers willen uiteraard zo snel mogelijk op de hoogte worden gesteld van de tarieven en mogelijkhe den. Verder is het de bedoeling om in week 21 (in mei dus) een opening van allure te laten plaatsvinden. Minister Braks van Landbouw en Visserij is (als belangrijkste subsidiegever) hiervoor uitgenodigd. Een officiële toezegging moet echter nog bij de gemeente bin nenkomen. Luidt het antwoord posi tief, dan hangt het vervolgens van de ministeriële agenda af welke datum er wordt geprikt. Bij voorkeur wordt de opening gekoppeld aan de start van de internationale wielerronde Olympia's Ronde door Nederland, die op zater dag 21 mei op Texel plaatsvindt. Radio, wellicht t.v, en schrijvende pers zijn dan al op het eiland en mogelijk kun nen zo twee vliegen in één klap wor den geslagen. Voorts is het plan om bij de opening een groot opgezet koud buffet te houden, waarbij onder ande re journalisten van toeristische vakbla den en grote investeerders zullen wor den uitgenodigd. Doel is aan te tonen dat de nieuwe jachthaven niet een op zichzelf staande uitbreiding is, maar dat op Texel nog meer aan de hand is. De ideeën hierover zijn nog pril en moeten nog verder worden uitgewerkt. lokaas optreden. Maar dan krijgt hij te horen dat er een vergissing is gemaakt en dat hij kerngezond is. Hij durft niet meer naar buiten uit angst te worden neergeschoten. Na veel overreding door FBI-man Bill McSwain en ex- verloofde Millie gaat hij toch. Schoten klinken maar Oliver is ongedeerd, want hij is tijdig flauwgevallen. Millie sluit hem in haar armen: happy end. Overschakelen In eerste instantie hadden de oud- leerlingen een ander stuk in studie ge nomen. Omdat dat erg tegenviel werd op het laatste moment overgeschakeld naar deze komedie. In één maand tijd moest alles op de planken komen en dat was eigenlijk te kort. Toch zat de tekst er goed in en de vertolking liet ook weinig te wensen over. Martin Kikkert schitterde als Oliver W. Pankey. Constant handenwringend speelde hij een prima sukkel, die overtuigend dap per werd. Kostelijk was de scène waarin hij zijn baas een pak op zijn donder wil geven. Kikkert is een talent van formaat en kon deze rol zo uitbou wen dat het stuk naar grotere hoogte werd getild. Mary van Exel verscheen onherkenbaar voor het voetlicht als de krenterige hospita Sophie Goggan Zeer kordaat veegde ze de vloer aan met Pankey, totdat hij onverschrokken heldenmoed toonde. Toen probeerde ze hem te verleiden. Mary van Exel had het vereiste typetje helemaal te pakken. Marjon Broekman-de Wit speelde Millie Millhaus, die de verlo ving met Oliver verbrak om een relatie met bankdirecteur Herbie Henderson te beginnen. Een zware rol, veel op het toneel en vaak enige tijd zonder tekst, maar ze kon het aan. Peter Smit had een driedubbele rol. Hij was inbre ker/ bankovervaller, de dokter die Oli ver het slechte nieuws bracht én muzi kant Sandour Popouski die voor mis dadiger werd aangezien. In het begin wat aarzelend en voorzichtig, maar als dokter Dickey op zijn best spelend kwam Smit steeds beter op dreef. Verhouding Bankdirecteur Herbie Henderson werd gespeeld door Teun Huisman. Zijn stie keme verhouding met Millie speelde hij De marketing-cursus, die op initiatief van de stuurgroep Toeristisch Actie plan Texel binnenkort op het eiland zou worden gehouden, gaat wegens eente kleine belangstelling niet door. Er hadden zich slechts zeven Texelse ondernemers gemeld. De cursus over personeelsbeleid, die voor 7 en 14 maart op de rol staat, gaat voorlopig nog wel door. niet helemaal spontaan, maar ook hij kwam steeds beter in zijn rol. Het sa menspel met Martin Kikkert ging hem prima af en leverde kolderieke situaties op. Nenna van der Ster-Schreuder za gen we als agente Debbie Richards. Misschien had deze kleine rol bij meer voorbereidingstijd wèl wat meer diep gang kunnen krijgen. Ze deed haar best, maar de schrijver had haar nu eenmaal niet meer en geen betere tekst toebedacht. Haar optreden tij dens de bankoverval veroorzaakte wel lachsalvo's in de zaal. Bijzondere ver melding verdiende Henk Witte als Bill McSwain, de FBI-man, een rol die hem op het lijf was geschreven. In eerdere stukken van oud-leerlingen kwam hij wel eens iets minder uit de verf, maar nu bood hij in alle opzich ten tegenwicht aan Martin Kikkert. Hij wist wat hij deed en deed het goed. Als zijn talent blijft groeien kan hij de rol van Martin Kikkert als ster van de oud-leerlingen wel eens over gaan nemen. Kleding Doktersassistente Anita Wren werd verdienstelijk neergezet door Jeanette ter Steege-Smit. Vooral toen Oliver lang moest wachten bij de dokter bood zij hem schitterend tegenspel. Dat aan de kleding veel aandacht was besteed bleek bij haar. Onder het witte verpleegstersjurkje droeg ze steeds een andere kleur panty wat aangaf dat het verhaal zich over meerdere dagen uit strekte. Ook de wisselende kleding van de andere spelers was functioneel en goed. Souffleuse Maartje Koopman- Vlaming hoefde niet echt vaak bij te springen. Het gebeurde althans niet hinderlijk. Grimeuse Karin Nauta- Didden had goed werk geleverd. Leuk idee om met pruiken te werken. Regisseur Paul Eelman had een moei lijke taak om in zo'n korte tijd nog wat te maken van een stuk waar weinig in zat. Hij heeft zeker de kwaliteiten van zijn spelers benut. Een balorige Oliver (Martin Kikkert) gooit een zak stuivers leeg over gierige hospita mevrouw Goggen IMery ven Exell. Zaterdag kwalificeerden Ingrid van Lubek en Norbert Eelman zich in Wieringermeer voor de finale-cross op 12 maart. In een cyclus van drie wedstrijden moesten de deelne mende atleten proberen gemiddeld bij de eerste twintig te finishen. Dat dit geen moeilijke opgave was bleek zaterdag uit het aantal deel nemers. Samen met Ingrid stonden nog dertien atletes aan de start, bij Norbert vochten veertien atleten voor plaatsing. In Wieringermeer, waar de derde cross werd gehouden, was een gevarieerd parcours uitgezet waarin alle ingrediën ten voor een aantrekkelijke wedstrijd waren verwerkt. Een klimmetje, mod der, scherpe bochten en zelfs een ne gentig centimeter hoge heg. Hierdoor ontstonden op alle afstanden aantrek kelijke wedstrijden. Bij de meisjes juni oren B vocht Ingrid van Lubek zich meteen na de start naar voren. Op de heuvel scheidde ze zich, samen met Het bestuur van de regio Texel van De Zonnebloem kan met voldoe ning terugkijken op de zeer geslaagde amusementsmiddag die zaterdag in De Lindeboom werd gehouden en door niet minder dan 245 bejaarden en gehandicapten werd bezocht. Het was de eerste keer dat de Texelse afdeling, die twee jaar geleden werd opgericht, zo'n middag organiseerde, in nauwe samenwerking met de lande lijke organisatie die tweederde van de kosten van de artiesten vergoedde, zo dat het toegangskaartje betaalbaar bleef: f7,50. De mensen kregen waar voor hun geld, hoewel het oorspronke lijk aangekondigde programma vrij in grijpend was gewijzigd. Artieste Corry Konings was ziek en moest de avond tevoren afbellen en ook het duo Frank en Mirella viel door ziekte uit. In plaats van hen konden echter Ciska Peeters en Conny Vink worden gecontracteerd en de door hen geboden kwaliteit bleek allerminst tegen te vallen. Veel indruk maakte ook Dick de Witte die zich eerst als goochelaar manifesteerde en later kwam met een briljante muzi kale act, waarbij pantomine, goochelen en musiceren hand in hand gingen. Hij werd muzikaal bijgestaan door Kees Leijdekkers en John van Eijk. De pre sentatie van de middag was in handen van de op Texel vaker gesignaleerde NOS-omroepster Noortje Roll. Aan hulp bij de organisatie en uitvoe ring had het plaatselijke Zonnebloem- bestuur geen gebrek gehad, zo vertel de ons voorzitster Ans Gieles-ldema. Er was met succes een beroep gedaan op vele vrijwillige krachten, waaronder 18 personen die bereid waren om met hun auto de mensen, die problemen hadden bij het vervoer, te halen en te brengen. De Lindeboom stelde de zaal gratis beschikbaar en Hans Boom uit Oudeschild betaalde de koffie en het gebak voor iedereen. Het overwegend bejaarde publiek reageerde merendeels enthousiast op het programma, dat ook werd bijgewoond door de heer J. G. H. Wilms, hoofd nationale projec ten van de Zonnebloem. Het eerstvolgende Texelse Zonnebloem-evenement is een boot tocht op 5 mei. Op 11 september zal een bijeenkomst worden gehouden in het kader van de Nationale Ziekendag. een mede-atlete, af van de „grote" groep en kwam uiteindelijk na 1500 meter als tweede over de streep. Bij de jongens junioren A werd meteen in het begin al een kopgroep van vier man gevormd. Hoewel de achter een- volgende groep, waarin Norbert zich bevond, alles deed om de leiders in te halen mislukten alle pogingen. Na een lange eindsprint finishte Norbert toch nog als zesde. Door deze laatste wedstrijd schaart Ingrid van Lubek zich bij de besten met gemiddeld een twee de plaats. Voor Norbert zat er dit jaar niet meer in dan een gemiddelde achtste plaats. Voor de finale, zullen beide atleten zich proberen naar een (nog) hogere eindklassering te crossen. Bij het verlaten van de veerboot v» woensdag de bumper van een groe VW kever licht beschadigd door ee achteruitrijdende rode Ford Sierra. politie verzoekt de bestuurder van c rode auto zich te melden zodat de schade kan worden geregeld, tel. 02220-2644. Een 18-jarige bromfietser uit Den B remde donderdag op de Kogerstra? hard voor een linksaf de Jonkerstra inslaande automobilist, waardoor h onderuit ging. De brommer werd lij- beschadigd en de jongen had wat scheuren in zijn kleding. RAVEN WIN LC2CRS 6LHTEN VERANTWOORDE LUX HE 10 VON 0€ R£ OAK TIE Conny Vink, uitgelaten zingend voor 291 opgetogen luisteraars in hotel De Lindeboom. Lid zijn van een amateurtoneelgezel schap is meer dan het uitoefenen van een hobby, het er eens lekker uit zijn tijdens die donkere wintermaanden en je dorpsgenoten, familie en anderen een gezellige avond bezorgen. Deze hobby houdt ook in dat je via een Texelse of Helderse courant, misschien zelfs via je eigen dorpskrantje ongena dig op je falie kan krijgen. Dus kritiek, waarbij je niet één keer maar wel vaker slikken moet. Je kunt je afvragen, is dit terecht of niet, je kunt je boos ma ken, meestal accepteer je het en vaak ook leer je ervan, omdat je weet dat het zo dus niet moet. Maar een recensie als in de T.C. van 26 januari j.l. over het stuk „Nee schat, nu niet", op de planken ge bracht door Nieuw Leven uit Oude schild, wat moet je daar nu mee. Na één maal lezen, denk ik „dit moet ik nog eens lezen". Na de tweede maal fronsen mijn wenkbrauwen zich tot een groot vraagteken en na de derde maal gingen mijn nekharen akelig prik kelend overeind staand. De recensie uit de Helderse Courant er nog eens bijgehaald en dan denken hoe kan dit nu? Twee mensen, naast elkaar op de derde rij, krijgen hetzelfde voorgescho teld en dan zo'n verschillende reactie. Toegegeven natuurlijk, dat je van dit genre toneel kunt houden of niet. Zo'n recensie als in de Helder Courant is natuurlijk iets waar iedere toneelver eniging van droomt. Een stuk wat je uitknipt en met krullen omlijst in je plakboek plakt. En toch niet geschre ven door een bepaald onbenullig man netje met veel vriendjes bij Nieuw Leven. De recensie in de Texelse Courant is op zich helaas al zo tegenstrijdig als wat. Maar lees je in de H.C. dat de hoofdrolspeler goed tegenspel gaf, op dreef was en overeind bleef van het begin tot het eind, dan tot je stomme verbazing is hij in de de T.C. opeens minder tekstvast, zoekt geregeld hulp bij de souffleuse en verloor zijn rol veel vaart. En dit is iets wat absoluut tegen gesproken moet worden. Deze hoofd rolspeler, Martien de Vries in de rol van Rinus Kleyburg was wel terdege zeer tekstvast. Wat ook blijkt uit de reactie van enkele tegenspelers na af loop van de eerste uitvoering. „Goh, wat ving hij me daar goed op, toen ik daar de mist in ging" en „wat haalde hij me mooi terug, toen ik een bladzij oversloeg". Wat doet een souffleuse? Doet zij pas haar mond open als ze denkt „het wordt nu wel erg stil, zouden ze me soms nodig hebben?" Nee een goede souffleuse doet ook haar werk als een speler een pauze inlast waar hij of de regisseur dit noodzakelijk acht. Dat de toeschouwers op de eerste rijen hier dan van mee mogen genieten, ligt niet aan de souffleuse maar meer aan het feit dat men bijna met z'n neus op het toneel zit. En het wil dus ook niet zeg gen dat de speler zijn tekst kwijt zou zijn. Lezen we de rest van het stuk nog eens door, dan moet ik helaas concluderen dat de schrijfster helaas niets van de bedoelingen van de regis seur heeft begrepen. Het is o.a. nooit de bedoeling geweest om Mien Dob belsteen mee te laten spelen en oo om een rivole striptease danseres i het Parijse Lido zat men niet te spi gen. Jammer zo'n verslag, het is 5 ja en het is geen nee. Het is.... ja, is het eigenlijk? Het is in ieder gew niet begrepen. Martha U Oudes In Skil gebeurt nogal eens wat. Di Q ervaren wij als dorpsbewoners ten minste. Hartstikke blij dat een han vol mensen iets op touw zet waar kw gehele dorpsgemeenschap (en vei daar buiten ook) van mee profited we Zo ook het toneelstuk „Nee schal L niet", artistiek een hoogstandje vai /h onze toneelvereniging „Nieuw Lev Ee, tot drie keer toe opgevoerd in 't S eei je. Driemaal een doorslaand succe sin terwijl het publiek toch wel kritiscl ver Over kritisch gesproken dat was d; te verslaggeefster in de Texelse Cour, |aa j.l. dinsdag dus ook. Martien de V noc die als zeer verdienstelijk aangevei ma voor Dick Witte diende, kon in ha; bel ogen geen goed doen. Een kenne'bes echter dat Martin door improvisatiBei verschillende malen andere spelers amm hulp schoot. Dit staat dus wel ins contrast tot „minder tekstvast zijn' p( Laten we wel wezen, Martien sper naast Dick een glansrol. Als Frans O Dusschoten met André van Duin speelt, heb je dezelfde situatie, ms blijven beide van essentieel belanc Annie Boom zou ook geen „funcWT nele rol" hebben bekleed. Het echter een verademing haar, tusse:^ Ie intriges door, ten tonele te zien schijnen. Er zat n.l. zoveel vaart i'ja" verhaal dat het publiek even de ti, kreeg om het gesprokene c.q. het gespeelde op zich in te laten werl,jei Hoe zo geen functie!? Jeanette ker was volgens de recensie ook frivool genoeg. Laat de verslaggefvo^ zelf maar eens in twee theedoeke^ huid voor het publiek heen en w{no( flaneren. Gaan wij eens héél kritisi zitten loeren.... Ook het taaltje wger( Evelien van Dam vond geen genaW. Het was een slechte imitatie van eens AAA"/ Mien Dobbelsteen,£jer( gens de verslaggeefster. „Het edsec| platte taaltje", hoor je in heel Arrtmer dam. Niemand kan mij echter wij.' ken dat de gehele bevolking van Amsterdam aan deze tv-serie meel Dus waar slaat dit op?! Tineke vat Beek speelde te voorzichtig, te ai lend en niet voorspelbaar, aldus <t schrijfster. Is het dan niet prach™ er een totaal ander type vrouw tu| door loopt, die achteraf net zo v( ven blijkt te zijn als haar me despeelsters? Over anticlimax gei kenll! Dan de bijgeplaatste foto, die dan illustratief zijn voor het toneelstuk? Er waren veel leukere| menten met meer spelers. Voor lichting van deze foto moet de f( graaf maar eens bij Pieter de Vrii rade gaan. En de recensente? Lal a.u.b. naar Carré gaan, heeft ze het gevoel dat ze het goed „doi ieder geval is het goed om het Amsterdamse accent onder de krijgen. Blijft voor ons de hoop het daar erg druk blijft houden Roy M. Heb Oude" Oud- .Het

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2