Dubbele Von Sion voor Jaap Bakker en brandweer AVOND MET DANSZANG EN DIALECT Zwaarste cross van het seizoen Gevonden voorwerpen Sportuitwisseling van Shima tegen Asahi-san Zakkenroller Uitstel lezing van Vogelwerkgroep [nappe overwinning afeltennissers Tetak ftRUlNSDAG 2 FEBRUARI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 17-21. Van der Veen won zijn laatste partij in twee sets met 21-15 en 21-13. De junioren stond een zware partij te wachten. Silvio Roest was als eerste aan de beurt. Hij trof gelijk de sterkste tegenstander en verloor na goed partij te hebben gegeven in twee sets. Alex Bakker verloor de eerste set met 21-18, hij kwam echter sterk terug en won de tweede en vervolgens de derde set met 12-21 en 17-21. Bram Spitzer speelde een goede eerste partij maar verloor toch in twee sets. Het werd 3-1 voor A-merk doordat Bakker en Roest in het dubbelspel met klein verschil in drie sets het onderspit moesten del ven. Roest kwam in zijn laatste twee partijen net iets te kort en verloor met respectievelijk 21-18, 21-11, 21-19 en 21-16 zijn partijen. Ook Bram Spitzer verloor beide partijen na goede tegen stand, de laatste partij werd zelfs met miniem verschil verloren, 21-17 en 22-20. Alex Bakker toonde vormvast heid door ook zijn overige partijen te winnen. Hij won zijn tweede partij zelfs met 21-8 en 21-7. Het werd zo doende een 7-3 nederlaag voor Tetak. Hoewel de junioren nu een klasse ho ger spelen zijn ze niet weggespeeld. Dat is een goed teken en misschien zit er nog wel meer in. Zaterdag 6 februa ri spelen beide teams van Tetak thuis in de sporthal de Ferrever in Den Burg. De senioren nemen het op te gen Polisport 4 en de junioren krijgen Esopus 1 op bezoek. Wedstrijden kun- Sommige paden van het boscross- parcours waren in slootjes veran derd en het keerpunt bij de bunga low leek een vijver. De lopers moesten hele stukken door wel twintig centimeter water ploeteren. De meningen onder de lopers wa ren dan ook verdeeld. Bij sommige viel de afschuw van deze nattig heid van het gezicht te lezen ter wijl anderen zichtbaar genoten, vooral de jeugd. De lopers die in lange broek liepen hadden het deze keer extra zwaar om dat de broekspijpen al zwaarder wer den en menige broek onderweg meer malen opgehesen moest worden. Voor de toeschouwers was het echter een prachtig spektakel. De tijden waren niet zo heel best. Alleen Mare Riteco presteerde het ondanks de nattigheid ruim een halve minuut sneller te lopen dan de vorige keer. De volgende cross is op 14 februari. nen gratis worden bijgewoond. Zelf spelen is ook mogelijk, een batje mee nemen is niet noodzakelijk en er is ook voor alleenkomers wel iemand als te genstander. De aanvang is om 14.30 uur en er wordt gespeeld tot ongeveer 17.00 uur. Uitslag boscross 31 januari Jongens t/m 12 jaar 1.4 kilometer 1 Rob Schraag 6.45; 2. Je roen Huizinga 6.56, 3. Martijn Schrama 7.06. Meisjes t/m 12 jaar: 1. Natasja Koopman 6.50; 2. Miranda van Bavel 7.80; 3. Nanda Koopman 7.22 Jongens 13 t/m 16 jaar 4 2 kilometer 1. Denhard van der Slikke 18.30; 2. Richard Ste vens 18.42; 3. Roald van der Slikke 19 05 Meis jes 13 t/m 16 jaar: Ingrid van Lubek 20 48 Da mes 4.2 kilometer: 1. Erna Kuip 23.32; 2, Jan- ny Tijsen 24.37 Recreanten 4 2 kilometer: Ri- nie Mosk 24 05. Dames 8.5 kilometer: 1 Ma rijke Stark 42.05; 2. Nel Bruining 45.17 Heren veteranen: 1 Jan Huydink 40 44, 2. Ig van de Berg 43.12; 3 Cees Wonder 45.09 Heren: Theo Franchimon 31.21; 2 Jan Zijm 31 34; 3 Minne Goënga 33.16 In de maand december zijn bij de Rijkspolitie Texel de volgende voorwer pen binnengebracht en nog steeds niet afgehaald: 1456: Rood/blauwe papegaai; 1463: stamkaart voor busvervoer t.n.v. Arjen Ruiter; 1467: blauwe kunstlederen dames-knipportefeuille; 1471: rode ge watteerde kinderwant, met regenboog kleuren; 1472: sleutelbos (vier sleutels aan touwtje); 1478: vier bankbiljetten; 1484: dameshorloge, merk Razi; 1486: zilveren bedelarmband;1503: metalen siervelg van Mercedes; 1510: grijskleu- rige herenbontmuts; 1515: autosleutel in zwart mapje; 1524: grijze plastic siervelg van Mercedes; 1527: herenbril, met bruin montuur; 1532: herenbril, metaal, merk Rodenstock. Zaterdag vond op uitnodiging van judovereniging Shima-Texel in sportzaal ,,de Ferrever" een sport uitwisseling plaats met judovereni ging Asahi-san uit Hippolytushoef. Hieraan werd door 48 judoka's deelgenomen. In de klasse 59-67 kilogram wist Anno Dijkstra de noodzakelijke beslissings wedstrijd tegen de ervaren wedstrijd- judoka Olaf Binnenhei in zijn voordeel te beslissen. Ook in de klasse 33-36 ki logram was een beslissingswedstrijd tussen Tolga During en Harold Hutjes noodzakelijk. De klasse 29-31 kilogram was verdeeld over twee poules van ie der vijf judoka's. In een finalewedstrijd tussen de winnaars van beide poules, Mark Koridon en Rutger Vlas, moest worden vastgesteld wie zich winnaar van deze klasse kon noemen. Dat bei de judoka's tegen elkaar opgewassen waren, bleek uit het feit dat Rutger Vlas pas in de tweede verlenging beslag op de eerste plaats wist te leg gen. In elke klasse werd voor de eerste plaats een medaille uitgereikt. Bovendien ontving iedere deelnemer een op naam gesteld herinneringsdi ploma. Als scheidsrechter fungeerden Peter de Hoogh en Mare Riteco. Olaf Binnenhei verving Mare Riteco enige tijd. De wedstrijdleiding was in handen van bestuursleden van beide judovere- nigingen. Uitslag: Klasse 59-67 kilogram: 1. Anno Dijkstra (S); 2. Olof Binnenhei (A); 3. Sa- hin During (S)Klasse 51-56 kilogram: 1. Er- nens Xander A); 2. Albert ten Wolde (S); 3. Dunja Grose (S) Klasse 45-51 kilogram 1 Guido Scherpenhuizen (S); 2 Dave Vonk (S), 3 Henk Boersen A) Klasse 40-44 kilogram 1. Hans Kraay (S); 2. Mark Braad (A); 3. Roel Rozendaal (A). Klasse 37-39 kilogram: 1. Mark Hazenack (A); 2. John Schadelee (A), 3. Blenda During (S) Klasse 33-36 kilogram: 1. Tolga During (S); 2. Harold Hutjes (S); 3. Joris Vlas (S). Klasse 29-31 kilogram 1. Rutger Vlas (S2. Mark Koridon A); 3 Ilse Reyntjes (S) en Gerard Vink (A). Klasse 25-28 kilogram: 1. Ward Terpstra (S); 2 Carla Braad A); 3. Gerie Vlas (S). Klasse 21-24 kilogram: 1 Guido van der Meent (S) 2. Wilco Drijver (S), 3. Joost Bakker (S). Uit de jaszak van een 32-jarige vrouw uit Oudeschild is tijdens het winkelen een portemonnee verdwenen met daarin 7100,—, een bankpas, een biblio theekkaart en enkele foto's. De lezing van de Vogelwerkgroep over zilvermeeuwen door Arie Spaans van aanstaande donderdag wordt ver plaatst naar vrijdag 22 april. Dit is ge daan in verband met de op dezelfde datum vallende lezing van P. de Wolf in Ecomare. Ie verenigingstrofee Dubbele Von Sion 1987 is uitgereikt aan aap Bakker uit Oudeschild en aan de Vrijwillige Brandweer èxel. Dat gebeurde tijdens de gebruikelijke feestavond, die rijdag in hotel De Lindeboom werd gehouden. De avond lad deze keer een overwegend „historisch" karakter omdat (et programmadeel na de pauze in zijn geheel door de Histo- ische vereniging werd verzorgd. ok de verdiensten van Jaap Bakker e als individuele persoon de trofee eeg, liggen vooral op het historische ak. Voorzitter Klaas Veenbaas van de ^^tichting Ondersteuning Welzijnswerk wnde hem een „stil werkende, storische en sociale motor" en voeg- e daar zelfs aan toe: „Buiten het be- :ik van de publiciteits-schijnwerpers Iarricht Jaap onverzettelijk en onop- allend op de achtergrond zijn werk", p dat laatste werd met hilariteit ge ageerd, omdat het tegenovergestelde 'aar is. Bakker haalt minstens tien 3er per jaar de pers. Hij heeft daar al- belang bij want met de reacties uit et publiek die daardoor worden opge spen kan hij zijn voordeel doen bij a beoefening van zijn historische obby's. Ronselen iverse verenigingen hadden Jaap akker voorgedragen voor de Sion en j hadden sterke argumenten aange- oerd. Bakker was de grote stimule- nde kracht achter het Maritiem- en uttersmuseum en slaagde erin vele 'ijwilligers te „ronselen" om dit pro pt van de grond te krijgen. Daar- aast was en is hij actief in de Histori- ;he Vereniging, zit hij in het bestuur sn het Maritiem Museum en van de uikclub Phileas Fogg. Zelf duikt hij iet, maar hij maakt wel studie van de istorische voorwerpen die boven wa- ir worden gebracht. Bakker heeft ver- er naam gemaakt met zijn „Pater l/itte-act" die hij meermalen voor pu- liek heeft gebracht en hij verzorgt ok belangeloos lezingen over oud- Bxel, met veel gevoel voor humor en en grote inzet. Bakker was verder ac- ef als toneelspeler bij „Nieuw Leven", schitterde op vele „bonte avonden" van de Gemeenschap Oudeschild en ging ook graag de barricades op als het ging om een Oudeschilder belang, zoals een protest-actie tegen de vuil- verwerkingsfabriek die de gemeente in Oudeschild wilde bouwen. Bakker is ook voorzitter van dorpshuis 't Skiltje. Het komend voorjaar neemt hij afscheid, na 25 jaar besturen. „Maar ze zijn je nog niet kwijt, want ik heb gehoord dat je al op de lijst van vrij willigers staat voor de bouw van de sporthal in Skil", aldus Veenbaas. Smoesje Op zijn eigen wijze dankte Bakker voor de hem toegezwaaide lof. Het scheel de weinig of hij had als tegenprestatie de „Pater Witte-act" gebracht, maar de daarvoor benodigde speciale har monica was niet binnen handbereik. Bakker was onder valse voorwendse len, met de historische A-Ford van Jan Geus, naar de Lindeboom gehaald. Hij verklaarde totaal niet te hebben gere kend op de onderscheiding, was er zeer erkentelijk voor, maar wilde er verder niet teveel over zeggen. „Ik preek hier niet voor eigen parochie. Dit is tenslotte een cultuurpaleis". Brandweer De Vrijwillige Brandweer had de Dub bele Von Sion te danken aan de voor treffelijke inzet die ook het afgelopen jaar weer was betoond. „Jullie staan 24 uur per dag en zeven dagen per week klaar voor de bevolking van Texel", aldus Veenbaas, die erop wees dat het lidmaatschap van de brand weer niet alleen betekent dat je af en toe eens een brandje moet blussen maar dat je ook moet optreden als mensen moeten worden geholpen bij ernstige ongelukken. „Bij nacht en on tij maar ook gewoon uit het werk, zet ten jullie je in om de schade en het leed te beperken". In het bijzonder werd gewezen op de inzet van de brandweer op 14 en 15 januari 1987 toen als gevolg van langdurige en strenge vorst en veel wind de koelwa tertoevoer naar de PEN-centrale begon dicht te vriezen. Licht en verwarming op Texel dreigden uit te vallen en het was dan ook niet overdreven om te stellen dat de brandweer een ramp heeft voorkomen. Dat was dan ook de directe aanleiding geweest voor het besluit om de Sion deze keer aan de brandweer te geven. Het zou niet moeilijk zijn geweest om de 38 man nen l„Ja, uitsluitend mannen, want de emancipatie is daar nog niet erg doorgedrongen") op het podium te krijgen. Door het geven van branda larm zou dat een kwestie van een paar minuten zijn, maar men had zich toch De brandb ^rijders Erik Schuurman, Henk Keijzer, Merius Bande en Jan Geus worden voorzien van corsages en bloemen nadat ze hun Sion in ontvangst hebben genomen a voiKsaansgroep toonae zien na zo jaar nog springlevend. Inder leiding van Willem Kikkert presenteerde zich de zanggroep van de Historische Vereniging. Jaap Bakker, als altijd geduldig poserend voor de persfotografen toont trots de Dubbele Von Sion die hij zojuist van Klaas Veenbaas heeft ontvangen. maar beperkt tot een afvaardiging van vier man bestaande uit Henk Keijzer, Marius Banda, Erik Schuurman en Jan Geus. Marius Banda bracht dank voor het ereblijk. Volksdansen Het programma dat aan de uitrei kingsplechtigheid vooraf ging, werd gepresenteerd door Gerard van der Kooi, en opende met een optreden van de Volksdansgroep Texel. Dat ge zelschap, opgericht door de heer F. Veldwisch, bestaat volgend jaar 25 jaar. Het is een springlevende vereni ging, die onlangs werd uitgebreid met een jeugdafdeling Drie dansen werden opgevoerd: een Joegoslavische, een Friese en een Siciliaanse Tarantella". Dat gebeurde bij levende muziek, voortgebracht door leden van de NlOZ-band, die zich deze avond vaker aangenaam liet horen. Vervolgens wer den drie dansen uit de Balkan uitge voerd. Voor een intermezzo zorgde Ge- lein Jansen met een leuk door hemzelf gemaakt verhaal in Texels dialect. Het ging over Kees en Martje die een dag je naar Texel gingen om ,,bee te kom me". Koorzang Van een geheel ander karakter was de bijdrage die het gemengd koor ,,Soli Deo Gloria" leverde aan de avond. On der leiding van Jan Beijert werd be heerst en ingetogen een viertal geeste lijke liederen gezongen: Alleluja, Gods grootheid en macht, God heb ik lief (dat eerder als concoursstuk onder lei ding van Cor Bremer is gezongen) en Psalm 124. Soli Deo Gloria bestond het afgelopen jaar tachtig jaar. De 57 leden (waarvan er vrijdag 52 op het toneel stonden) treden doorgaans op voor kerken en bewoners van bejaar denhuizen, doch zelden op openbare avonden voor groot publiek. Het koor biedt een alleszins redelijke kwaliteit, vooral als in aanmerking wordt geno men dat de leeftijden van de leden va riëren van 21 tot ..80 jaar. De beurt was toen aan de dansgroep Oude Dansen. Deze formatie treedt wèl zeer veelvuldig voor algemeen voetlicht, onder andere in folkloreverband. Vier walsen en een polka werden gerouti neerd uitgevoerd, waaronder de ,,Sluf- terwals", de Texelse variant op ,,An die schone Blauen Donau". De echt- Texelse entertainer Gelein Jansen zorg de voor een genoegelijk tussendoortje: het op de Folklore betrekking hebben de vers ,,Piesse en te bed" dat door Theo Timmer was gemaakt en waarin mensen als Gerrit Coevert en Willem Hoekie werden genoemd. Jansen bracht vrijdagavond meer Texelse ver zen van Timmer. Ze waren stuk voor stuk briljant, zodat gehoopt mag wor den dat er op een gegeven moment genoeg zijn om er een bundel mee te vullen. Samen De Historische Vereniging die het pro grammadeel na de pauze verzorgde, bruist nog steeds van activiteit. Adrie van Opstal, die er zijn leedwezen over uitsprak dat voorzitter G.A. Oskam on langs is overleden, vertelde dat de nog maar jonge vereniging, maar liefst 200 leden telt. De afdelingen die zich respectievelijk bezig houden met ge nealogie, archeologie, de geschiedenis van Texel en het Texelse dialect zijn zeer actief. Het verenigingsblad, met tal van boeiende artikelen, wordt uit gegeven als echt drukwerk. Onlangs is begonnen met het op video zetten van Texelse films met historische beteke nis, zoals de journaalopnamen van Duinker die in de dertiger jaren werden gemaakte van allerlei Texelse gebeurtenissen. De afdeling genealogie produceert de ene stamboom na de andere. Ook de Tesselse skeurklender die ook dit jaar werd uitgegeven, is een activiteit van enkele leden van de vereniging. Men is bezig met het interviewen van oude Texelaars om aldus een goed beeld te krijgen en er wordt verder gewerkt aan de bibliografie van Texel, waarin wijlen G.A. Oskam een belangrijk aandeel heeft gehad. Iedere rechtgeaarde Texelaar moet lid worden", aldus Van Opstal. ,,Het kost maar f25— per jaar. Samen kunnen we heel sterk worden en heel veel doen". Samenzang Een zeer actieve afdeling van de ver eniging is ook de groep die zich bezig houdt met het opsporen en zingen van oude Texelse liedjes. Willem Kikkert uit Den Hoorn is daar de inspirerende fi guur en onder zijn leiding werden vrij dagavond enkele liederen gezongen. Van enkele liederen was de tekst in de' zaal uitgedeeld zodat iedereen kon meezingen, nadat Gelein Jansen het verhaal had verteld van schipper Jouk Haan die de zee ontrouw was gewor den en naderhand door de woedende zeemeerminnen naar de diepte werd gesleurd.... Na het bekende ,,Wie gaat er mee naar Wieringen varen" dat volgens Kikkert op Texel moet zijn gemaakt, volgde de smartlap ,,Eduard en zijn Helena" (destijds gïmporteerd door de Hannekemaaiers) en het feestlied van Nicola, de verlamde matroos die op de kermis de kost verdiende. Her kenbaar Texels was het lied ,,De Lood- sies van Den Hoorn" dat de zaal uit volle borst kon meezingen. Gelein Jan sen bracht weer een gedichtje van Timmer: Sommige meiden benne drake, andere benne van goud; jee bent er ien uut de Mient; en dat is fout". Succes boekte hij ook met zijn verhaal over de pastoor die vol gods vertrouwen toch door het water wordt overmand en daarover opheldering komt vragen bij het Opperwezen. Ook het verhaal over de heks Akkeskil deed het aardig. Minder goed uit de verf kwam het op zichzelf leuke vers over de feestneus en de feesthoed dat Jansen samen met Sieme Rijk vertolkte. De organisatie was in handen van de sectie Kunst, Cul tuur, Hobby- en Amateuristische Kunstbeoefening. SOW-voorzitter Klaas Veenbaas bracht daarvoor aan het slot van de avond dank en wees in het bijzonder op de bloemstukken waarmee de zaal was versierd, vervaar digd door de dames Nijman en Blom en op de corsages (die de Sion- gedecoreerden kregen opgespeld) die waren vervaardigd door mevrouw Klomp. 'e senioren van tafeltennisvereni- ing Tetak traden in Breezand aan Jgen Be Fair 3. In de ruim twee ur durende wedstrijd trok Tetak iet 6-4 aan het langste eind. De inioren namen het op tegen A- ïerk 4 in Blokker. Het werd na en spannende strijd een 3-7 ne erlaag voor Tetak. 'e senioren Frans Room, Lieuwe van er Veen en Fred Mosk speelden oed. Mosk begon met een 21-11 ga- ïe winst. Hierna verzwakte hij iets en erloor de tweede en ook de derde 3t. Van der Veen was goed op dreef n won regelmatig in twee sets. Ook rans Room won zeer knap met 21-10 n 21-15 zijn partij. Mosk en Van der 'een wonnen in de derde set met 1-18 het dubbelspel. Vervolgens ver lor Van der Veen in drie sets en werd e stand 3-2 voor Tetak. Mosk won ijn laatste twee partijen vrij gemakke- jk. Room had weinig geluk in zijn latste twee partijen en verloor beiden iet respect, 19-21, 22-24, 21-23 en

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7