Nuttig werkbezoek aan vuilverwerkingsinstallatie Texelse delegatie bekeek proef Teso-kantoor Ba wordt vergrootiBri Geslaagd In d Verleende bouwvergunningen PAGINA 10 TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 FEBRUARI Zonder enige twijfel hebben de Texelse beleidsmakers zich donderdag in Medemblik een beter beeld kunnen vormen over de praktische kant van de vuilverwerkingsproblematiek: de financiële kant daarentegen bleef echter onduidelijk. „Ei genlijk komt u een maand of vier te vroeg", zo kregen de Texelaars te horen. Want hoewel al in oktober j.l. met de proef werd begonnen, draait de composteringsinstallatie nog maar een paar weken, zodat nog geen financiële gegevens konden worden verstrekt. Niettemin kon het werkbezoek als „zeer nuttig" worden bestempeld. Nuttig vanwege de confrontatie met twee geheel nieuwe elementen: vuil verwerking door middel van composte- ring en de gescheiden inzameling van huisvuil. .Stinkt het?" en „Hoe werkt het?" waren twee brandende vragen die een antwoord kregen. Ten eerste de scheiding van huisvuil „bij de bron". Mocht Texel kiezen voor een eigen „compostfabriek" dan is de ze werkwijze noodzaak. Elk huishou den moet er zelf voor zorgen dat het „natte" en „droge" afval niet bij el kaar, maar in aparte mini-containers wordt gedaan. In de groene kunststof fen container, met een inhoud van 120 liter, komt het „natte" afval (het groente^ fruit- en tuinafval!. Het „dro ge" afval (karton, plastic en andere reststoffen) belandt in een grijze mini- container. De bekende vuilniszakken worden in dit systeem dus vervangen door mini-containers die bij de woning worden gestald. Eén van de zeldzame punten van kritiek die tot dusver werd vernomen, is dat niet iedereen genoeg ruimte heeft om de containers te plaatsen. Voor het overige zijn de be woners van Medemblik en omstreken, na een korte gewenningsperiode, pri ma over de proef te spreken. De mini- containers blijken handig in het ge bruik: ze zijn niet zwaar en zijn voor zien van wieltjes, zodat ze eenvoudig te verplaatsen zijn. Ook de vuilnisman nen zijn vol lof. „Met zakken was het altijd tillen geblazen. Deze mini- containers rijd je zo naar de vuilniswa gen toe, dus dat werkt heel wat lich ter. Het is ook schoner werk en je hebt geen last meer van scherpe voor werpen die door de zak naar buiten steken. De mensen zijn er redelijk snel aan gewend geraakt. In het begin be greep niet iedereen de bedoeling en dan lieten we een kaartje achter met een aanwijzing hoe het wél moest. Men deed bijvoorbeeld het afval in de verkeerde emmer, propte het te stevig vast of maakte de container te zwaar. Maar nu weet iedereen hoe het moet en bijna alle mensen in de proefwijken doen enthousiast mee", aldus één van de vuilnismannen die wij onderweg spraken. Strunen Woorden die later op de dag on derstreept werden door de directeur van het Centraal Afvalverwerkingsbe drijf Westfriesland, D. Louwman. Hij verklaarde dat nu meer dan 95 procent van de huishoudens in de proefwijken, in totaal een kleine 10.000, met de proef meedoet. Ondanks de vele voor lichting vooraf, rezen er in het begin veel vragen bij de bevolking, maar nu loopt alles soepel. „En ook onze vuil nismannen zijn tevreden. Alleen vinden sommigen het jammer dat „strunen" niet meer mogelijk is..." Met de proef werd bereikt dat het groente-, fruit- en tuinafval (in vuilver werkingskringen gft-afval genoemd) 50 procent van het totaal opgehaalde huisvuil bedroeg. Dat was ongeveer het maximaal haalbare percentage. De mini-containers worden opgehaald met een vuilniswagen met twee comparti menten: de grijze containers worden aan de ene kant geleegd, de groene in het andere compartiment, donderdag tijdens het informatieve bezoek was deze ,,2-compartimenten-wagen" de fect, zodat de containers door twee achter elkaar aan rijdende vuilniswa gens werden opgehaald. Het ophalen geschiedt op drie manie ren. In één wijk worden zowel de groene als de grijze mini-containers wekelijks geleegd. In twee andere wij ken gebeurt dit om de twee weken. In één geval met een grote (240 liter) grij ze container en een kleine (120 liter) groene; in het andere geval met een grote grijze container en een kleine groene, die is voorzien van een zgn. „biocon". Dat is een binnencontainer die het composteringsproces al in dit eerste stadium in gang zet, Ophaalkosten Volgens C. Bijl, als gecommiteerde mi lieutechnische zaken deel uitmakend van het dagelijks bestuur van het Sa- menwerkings Orgaan Westfriesland (SOW), ligt het zwaartepunt bij de op haalkosten. „Composteren is op zien- zelf goedkoper dan het verbranden of het laten verbranden van huisvuil. De kosten die je moet maken met het op halen zijn echter hoog. Daarom nemen we nu proeven met het ophalen om de twee weken, zodat de ophaalkosten kunnen worden gedrukt," aldus Bijl, in het dagelijks leven PvdA-wethouder in Enkhuizen. Een ander kostenaspect van het mini- container-systeem is het geven van voorlichting aan de bevolking. Dat is belangrijk omdat het project staat of valt met de motivatie van de bevol king. In totaal kostte de voorlichting ruim F175.000,—beschikbaar gesteld door de provincie. Voor dat geld kon voorlichtingsmateriaal worden vervaar digd en een pr-functionaris/projectbe- geleider worden aangesteld. De men sen in de proefwijken kregen onder meer een toelichtingsbrief en werden verder geïnformeerd via voorlichtings avonden, enquêtes, nieuwsbrieven met de eerste resultaten en krantepublicaties. Toeristen Enkele raadsleden voorzagen bij toe passing op Texel complicaties, omdat ook de toeristen het huisvuil moeten scheiden. CAW—directeur Louwman kon wat dat betreft mededelen dat bij Medemblik ook de jachthaven en aan grenzende campings in de proef wor den betrokken, maar dat daarvan geen resultaten bekend zijn. Om ook de vele Duitse toeristen met het nieuwe systeem bekend te maken, is volgens hem niet problematisch, omdat het scheiden van huisvuil al bij onze oosterburen wordt toegepast. „We mogen zelfs veronderstellen dat de Duitsers zich gedisciplineerd aan de re gels zullen houden", aldus Louwman. Directeur gemeentewerken Texel, Ton Doppenberg, lichtte toe dat daarmee bij het opstellen van de plannen voor de Texelse vuilverwerking rekening is gehouden. Hij vertelde dat de provin cie heeft toegezegd te zullen meewer ken aan een proef die de komende zo mer bij een aantal seizoenbedrijven wordt gehouden. Raadslid Poster was sceptisch: „Het idee is aardig, maar de horeca-ondernemers hebben er geen tijd voor. Ze zijn blij dat ze van de rotzooi af zijn". Louwman meende dat de zaak niet ne gatief moet worden benaderd. Hij constateerde dat de mens de laatste jaren steeds bewuster van een gezond milieu is geworden, wat wordt aange toond door het succes van de gla scontainers en het inleveren van che misch afval. „Compostfabriek" Vervolgens bracht de Texelse delegatie een bezoek aan de „compost-fabriek" van het CAW, gelegen op een terrein buiten de bebouwde kom van Opper does. Dat is de plaats waar het ge scheiden huisvuil wordt aangevoerd. Nog voor alle duidelijkheid: ook als Texel geen eigen compost-installatie bouwt, maar het vuil aan de overkant laat verbranden, heeft scheiding van het huisvuil vermoedelijk de toekomst. Het is namelijk een provinciaal streven om hiertoe over te gaan. Het bezochte vuilverwerkingsbedrijf valt'uiteen in twee onderdelen: een overslagstation en een composterings installatie. Het overslagstation is een hoog, breed, halfopen gebouw waar de vuilniswagens hun inhoud depone ren. Aan de ene zijde wordt het „dro ge" huisvuil in een kelder gestort, aan de andere zijde bevindt zich de kelder voor het gft-afval. Het „droge" afval wordt vlot (doorgaans nog dezelfde dag) met vrachtwagens getranspor teerd naar verbrandingsinstallaties el ders. Westfriesland liet zijn huisvuil de afgelopen periode verbranden in instal laties te Alkmaar, Zaandam, Amster dam en zelfs over de provinciegrens, in Zuid-Holland. Het „natte" afval wordt voor het com posteringsproces gereed gemaakt. Er worden takken (snoeihout uit plantsoe nen) aan toegevoegd om een „luch tig" produkt te verkrijgen. Dit passeert vervolgens een hakselmachine en komt daarna op een lopende band met magneten terecht. Alle metaalbevat- tende elemeneten zoals kroonkurken, aardappelschilmesjes en muntstukken (de eerste gulden werd al aangetrof fen), worden er daar uitgehaald. Het aldus voorbereide afval wordt ver volgens in hermetisch afgesloten com partimenten gebracht, waarin het com posteringsproces zal plaatsvinden. Dat gebeurt onder invloed van een geheel computergestuurd composteringsappa- raat, dat ervoor zorgt dat de comparti menten via een buizensysteem beurte lings worden belucht en ontlucht. Vier dagen lang moet er een temperatuur van 70° C heersen; dit proces neemt in totaal acht tien dagen in beslag. Daarna worden de compartimenten af gekoppeld en geleegd op een nabij ge legen terrein. In de open lucht moet het afvalprodukt nog ongeveer zes we ken „narijpen", waarna kant en klare compost resteert. Stank De composteringsinstallatie is pas sinds 15 januari in werking, zodat over de kwaliteit van de compost nog wei nig valt te zeggen. De eerste ervarin gen hebben uitgewezen dat men in de goede richting zit. Volgens de heer Bijl is de narijping „een milieuhygiënisch verantwoorde gang van zaken". Van stank is bij het narijpen geen sprake. Ook het composteringsproces in de hermetisch afgesloten compartimenten verloopt reukloos. Slechts bij het over slagstation is sprake van stankoverlast, zo hebben de Texelaars kunnen constateren. Desgevraagd vertelde Doppenberg dat Het halfopen overslagstation, met op de voorgrond de hermetisch afgesloten containers waarin het composteringsproces plaats^gjdt. De besluitvorming over de wijze waarop de verwerking van het Texelse afval moet gaan plaatsvinden, nadert de beslissen de fase. De gemeentelijke stortplaats aan het Molwerk is bijna vol en er is een wet op komst die zulke vuilnisbelten verbiedt, zodat een andere oplossing noodzakelijk is. De vraag is: moet Texel al zijn huisvuil naar de overkant transporteren om het daar te laten verbranden, of moet voor een eigen vuilverwer kingsinstallatie worden gekozen? Komend najaar moet de ge meenteraad hierover een besluit hebben genomen. Ter oriënta tie bracht een gezelschap van raadsleden en ambtenaren don derdag een werkbezoek aan Medemblik. In deze Westfriese plaats vindt momenteel een proef plaats met vuilverwerking in een composteringinstallatie. Bovendien werden de Texelaars geconfronteerd met het gescheiden ophalen van huisvuil, een systeem dat mogelijk ook hier zal worden toegepast. Bij de dienst gemeentewerken was men intussen al ijverig aan het rekenen geslagen. Er zijn nu een aantal oplossingen op papier gezet, die dinsdagavond aan de raadsleden werden aangeboden. Door dit buizensysteem blaast de computergestuurde composteringsinstallatie (op de ach tergrond) warme lucht in de links opgestelde hermetisch afgesloten compartimenten, waa rin hetnette" afval tot compost wordt omgevormd. hal composterings-unit bij 4000 ton g afval per jaar ligt. Dat is precies i jaarlijkse Texelse produktie, ervan^ gaande dat 80 procent van de hu houdens bereid is mee te doen. precies dezelfde composteringsin tie als die in Medemblik aanschaf zou een investering van f2 miljoe gen. Op de vraag of het mogelijk is dal Texelse huisvuil naar Medemblik getransporteerd om daar te worde gecomposteerd, kan niet instemnret worden geantwoord. Het transprraxi dan een dure kostenpost blijven,^ dat met vrachtwagens op en ne»' moet worden gereden. De Westfr installatie ligt niet aan het water u" vendien is er geen ruimte voor h-On Texelse afval. ar iel Zeker is in elk geval dat er op termijn een oplossing moet komt Texel heeft geen tijd om te wac/rn op het tweede Provinciaal Afvalt!St Plan IPAP III, dat voorziet in dei satie van twee grote centrale ven11 dingsinstallaties in Noordholland.e,Jn huidige verbrandingsovens in de e2t vincie zitten echter boordevol en'rs< bepaald niet op een extra vracht3 Texel te wachten. Het is nu aan aaJ Texelse politiek om een zo econo1* 1 mogelijke oplossing te zoeken 'n„ endaarvoor een lokatie aan tt cte wijzen. en moesstraat 10, Den Burg, voor ts sa deeltelijk vera nderen /vernieuwen xel een woonhuis; B. van Onzen, l'jk Kaapstraat 2, De Koog voor het ["h sen van een dakkapel; Firma Wit'ov Zijm, Postweg 185, De Cocksdor;00< voor het gedeeltelijk vergroten va jongveestal; P. van Leersum, Burize detstraat 20, Den Burg voor het ?en deeltelijk veranderen van een wor'ff'r Herenstraat 20, Den Hoorn; M. )!n ger, De Ruyterstraat 79, Oudesc)®en voor het veranderen van een wo»'e' huis; D. N. Witte, De Ruyterstr3!n c Oudeschild voor het plaatsen var'n bijkeuken en het vernieuwen van vei veis; B. Friedmüller, Wetter (Dld.Pes voor het gedeeltelijk vergroten vai,st zomerverblijf Klif 10a, Den Hoorr'eu' Anema, Assen, voor het gedeel»^ vergroten/veranderen van een zo' huis, Californiëweg 173, De Koor» Zijm, Noordwester 104, Den Bun'»' het plaatsen van een tochtportai Derden-belanghebbenden kunnen"* gen deze beschikkingen ingevol? Wet Administratieve Rechtspraak ok< heidsbeschikkingen een bezwaaissor indienen. Nadere informatie hierc'O" te verkrijgen bij de gemeentesecr®r I afdeling R.O.V., kamer 205. öd' ron line Het Teso-kantoor op de veerhavf"1, 't Horntje wordt uitgebreid. Maf is het bouw- en timmerbedrijf N? J* Visser uit Oudeschild begonnen'^, het maken van een éénlaags aan van ca 100 m2 aan de westelijke' van het gebouw, naar een ontvv^ van architectenbureau Alkema. ML uitbreiding komt onder andere tegze toor van bedrijfsleider Gerlsma, iJt staat meer r.uimte voor de overig delingen en er komt ook een ve^cj, ruimte. De toegang naar het wordt verplaatst naar de noordfe, van het gebouw, dus bij de oP^jg,, de bussen. De bouw moet eindig of begin mei klaar zijn. )rag ame Het diploma tekstverwerken we«^°g haald door de dames: J. Kooirn: Oosterend; M. Koomen, Den Bt, ga Zijm, Den Hoorn; S. Eelman, D'rave Koog; C. Segerink, Den Burg; 1^ Maldegem, 't Horntje; J. Berbee,ar' Horntje; M. Cupido, De Koog. Z's ee den allen opgeleid door het ScfcJscj, ger instituut. het overslagstation op Texel van een zelfde halfopen constructie zal zijn. De compostinstallatie zal waarschijnlijk ge heel worden overdekt, zodat daarvan in elk geval geen stankoverlast hoeft te worden gevreesd. De Westfriese installatie is van Duits fabrikaat en wordt „ultramodern" ge noemd. Bijl: „De techniek bestaat al langer, maar qua schaalgrootte is dit één van de eerste installaties die in ge bruik is genomen. Dit is naar mijn we ten het kleinschaligste model, geschikt om rendabel te draaien in minder grote gebieden." Als de proef wordt doorgezet betekent dat er een capaciteit nodig is voor 170.000 inwoners, oftewel 60.000 huis houdens die 60.000 ton huisvuil af scheiden. Ongeveer de helft van deze afvalberg is geschikt voor composte- ring. Voordelen zijn dat de kosten van vervoer naar verbrandingsinstallaties kunnen worden beperkt en dat de be trokkenheid van de bevolking bij het afvalprobleem wordt vergroot. De re sultaten van de huisvuilscheiding zijn eventueel zelfs tastbaar als compost in de eigen achtertuin. Vergelijkbaar? Op Texel liggen de cijfers behoorlijk la ger. Zal de Westfriese composterings installatie hier toch op rendabele wijze kunnen worden gerealiseerd? De dienst gemeentewerken Texel heeft becijferd dat het economisch optimum van één Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: P. V. Smidt, Slufterweg 199, De Cocksdorp voor het vergroten van een zomerhuis, Slufterweg 144; A. Ziele- man, Bernhardlaan 119a, Den Burg, voor het plaatsen van een serre; A. Smit, Diek 9, Den Hoorn voor het ge deeltelijk veranderen/vernieuwen van een stolp; P. van der Star, Heems- kerekstraat 15, Oudeschild voor het plaatsen van een koel/vriesruimte; W. Eelman, Boogerd 8, Den Burg voor het plaatsen van een garage; E. Oosterbeek-ten Berge, Almere, voor het gedeeltelijk vergroten/vernieuwen van een zomerhuis Gerritslanderdijkje 116, Den Burg; A. Banda, Lieuwstraat 18, Den Burg voor het plaatsen van een klapraam; TESO, Pontweg 1, 't Horntje, voor het gedeeltelijk vergro ten/veranderen van een kantoorge bouw; F.T.P.D. de Haan, War- ledere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan, Wagemakerstraat. De Koog Iedere tweede zaterdag van de maand wordt oud papier opgehaald in De Koog en directe omgeving vanaf 10.00 uur door de dorpscommissie van De Koog. leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 10