Raad mag kiezen uit drie varianten MORGEN Alle dorpen onder „Texel" in de gids 'Jitkomst rapport vuilverwerking: In december één netnummer '«*•-»< - «4?r it** ■v-~ V .V \r Vaste data ieen vergunning oor „carport" Optreden nieuwe bands in Tasiel Doorgereden wordt je vrouw wakker A AMNESTY INTERNATIONAL t Ergens anders. Met mensen zoals jij. ARl RIJDAG 12 FEBRUARI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 11 k -i4'' :L «W 9 gemeentelijke vuilstortplaats aan het Mo!werk is zo goed als vol. ton g :ies rvan Ie hu en. gsm schal niljoe dat het aan de overkant tot compost wordt verwerkt. In variant III wordt dit nadeel onder vangen. Sterker nog, de hoogwaardige compost kan waarschijnlijk op Texel zelf worden afgezet. De gezamenlijke Texelse landbouworganisaties hebben te kennen gegeven dat er bij de Texel se landbouwers voldoende belangstel ling bestaat voor afname. Er is grote behoefte aan organische meststoffen en die zitten in de compost. Voor waarde is dat de verkoopprijs voor de boeren aanvaardbaar is. Een keuze voor variant lil betekent verruiming van de werkgelegenheid met twee of drie structurele ar beidsplaatsen méér dan bij de andere varianten. Het aandeel van Texelse toeleveringsbedrijven zal ook groter zijn. Voor de verwerkingsprijs is Texel min der afhankelijk van anderen, maar hier tegenover staat dat eventuele financië le tegenvallers ook voor rekening van de gemeente komen. Geconcludeerd wordt dat uit de opge somde voor- en nadelen blijkt dat vari ant lil duidelijk de voorkeur geniet bo ven II. Het gemeentebestuur zou dus feitelijk slechts hoeven te kiezen tus sen I en III. Beide werkwijzen zijn naar de mening van de samensteller van deze nota goed uitvoerbaar. Het is de vraag welke werkwijze het grootste bestuurlijke draagvlak heeft. Dat zal immers bepalend zijn voor de uiteinde lijke keuze." Voor welke variant ook zal worden ge kozen, in elk geval zal een overslagsta tion moeten worden gebouwd. Daar voor is een investering van f\.639.560,— (inclusief BTW) vereist. Voor dit station is een oppervlakte van circa 10,000 m2 nodig. Mocht daar een composteringsinrichting worden bijgebouwd, dan is nog eens 10.000 m2 vereist. Over een mogelijke lokatie reppen de samenstellers niet. De Lichtboei verzorgt van maandag tot en met vrijdag muziekprogramma's voor de bejaarden in de verzorgingste huizen en bejaardencomplexen in Den Burg. Voor deze bewoners kunnen plaatjes worden aangevraagd tussen 18.30 en 19.30 uur, telefoon 02220-3430. Psycholoog Spreekuur volgens af spraak op maandag, en donderdag van 9.00-11.00 uur en van 19.00-19.30 uur. Vrijdag van 8.00-8.30 uur via telefoon 050-125313. Zitting in Het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg op dinsdag van 14.00-17.00 uur en woensdag van 10.00-17.00 uur. Tel. 4887 Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt op het adres Schilderend 39 in Den Burg spreekuur: maandagochtend 8.30-9.30; dinsdagavond 18.30-19.30 uur; woensdagochtend 8.30-9.30 en vrijdagmiddag 15.30-16,30 uur. Spree kuur Dienst Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (bereikbaar op hetzelfde adres (telefoon (02220) 4185 b.g.g. (02230) 15805) elke donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt ge houden hebben de raadsfracties van CDA, PvdA en WD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang en de PSP houden dit frac tiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO-groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12 00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg, Spreekuur voor uitkeringstrekkers iede re tweede en vierde woensdag van de maand van 10.15 tot 11.15 uur. Lokale omroep. Tips inzake sport- en andere gebeurtenissen die interessant zijn voor de radio-uitzending bij Dick Oudendag, Zeebries 20 in Den Burg, telefoon (02220) 3972. blik vorrfe emroet haalbaarheidsonderzoek dat de dienst gemeentewerken ispoBxel heeft uitgevoerd inzake de toekomstige verwerking van 'en et eilandelijke afval, spitst zich toe op drie mogelijke oplos singen. Variant I betreft de inzameling van huis- en ander ater uil op de wijze zoals dat ook nu gebeurt („integraal"), in or hrOmbinatie met afvoer van alle afval naar het vasteland. Va- ant II gaat uit van de provinciale wens tot gescheiden inza- leling, eveneens in combinatie van afvoer naar elders. Vari- 0 tont III richt zich op gescheiden inzameling en gedeeltelijke ^arwerking op Texel, door middel van een composterings- r^/Hstallatie. 1 der venn de portemonnee maakt het greinig uit voor welke variant we deezen. Of we nu I, II of III nemen, j ggirschilt voor de Texelse belasting betaler slechts een paar gulden. dan aar wèl is het zo dat het bedrag ,onfit aan reinigingsrecht moet wor- n in betaald, drastisch omhoog )n zegt ir. Ton Doppenberg, di- cteur gemeentewerken, die sa- en met de gemeenteambtenaren ™™>ke Goedhart en Piet Plug de no- or hi samenstelde. Het bedrag dat /ven xelaars momenteel aan gemeen lijk reinigingsrecht c.q. afvalstof- het jnheffing betalen, zal worden ver- Witievoudigd en stijgen tot ruim sdortOO,— in vs But'ze enorme stijging is niet zo het?emd. De hoogte van genoemde WOf'ffingen ligt al jaren aanzienlijk lager [yj pn bij andere Noordhollandse ge- esC',sentenHet bezit van een eigen, re- WOjief goedkope, vuilstortplaats, is daar- stra!n de grootste oorzaak. Maar ook varin nog liggen deze heffingen te laag van vergelijking met elders. Het gemeen- Ql(jbestuur heeft dat ingezien en is de ,n witste jaren bezig met een inhaalma- oorrieuvre, om op het gewenste niveau n zo: vol? raai okter A. C. P. J. Waverijn mag vaaisSBn carport" bouwen naast zijn hierc'oning aan de Kogerstraat. Al eer- ;secar heeft hij daartoe verzoeken in- adiend bij de gemeente, maar op rond van het bestemmingsplan, 9 aantasting van de stedebouw- undige structuur" en de belem- )t tering van de lichtval bij de bu- "1, werd de aanvraag afgewezen. Mas |if N:r Plaatse geldt het bestemmingsplan nen en ®ur9 Noord-West waarin het huis aaJ. bestemd als eengezinshuis. ,,Dat >liike'a9 een totaa' oppervlak aan bijge- inW3uwen hebben van 35 m2. Bij het ia lJ's 's ecbter a' een herging van 41,25 re lv^ en een Praktiikruimte van 74 m2. na eze overschrijding kon ontstaan om- 1 it de woning is gebouwd in 1971 en veT* bestemmin9splan pas in 1975 van l^pcht werd. Uit een ambtelijk onder- 3rcjj3,ek 1®r plaatse bleek dat een carport opril8 ,icbtinval b'i de tturen ernstig zou >indr'emmeren- 'n bet hestemmingsplan voor het bouwen van een tweede trage een vrijstellingsregeling opge- jmen en door een ruime interpretatie in deze vrijstelling worden gebruikt we(f>or de vergunning voor een carport. eze zou dan echter wel aan de ande- oljj kant van de woning bij de bestaan- 1 p(! garage moeten worden gebouwd. ^'averijn vond dat geen geschikte 9' ek. omdat dan twee auto's achter el- r .tar moesten worden geparkeerd, wat 'S'.s een onpraktische situatie wordt Sent, ïschouwd. IfS, te belanden. Deze manoeuvre zal dus worden versneld door de aanstaande gedwongen sluiting van de vuilnisbelt. Variant I heeft als voordeel dat er voor wat betreft het ophalen van het vuil niets hoeft te veranderen. Dat kan ge woon blijven gebeuren met de beken de vuilniswagens en het afval wordt gedeponeerd in vuilniszakken en/of stalen containers. Ook van het ge meentelijk apparaat wordt betrekkelijk weinig zorg en begeleiding verlangd. Nadelen zijn dat de verwerking op grootschalige wijze aan de overkant gebeurt, waarbij de gemeente Texel nauwelijks een vinger in de pap heeft. De vaststelling van de tarieven zal hierdoor moeilijk zijn te beïnvloeden. Er wordt verwacht dat de prijzen per ton te verbranden afval de komende jaren flink zullen stijgen. Ook kan een overcapaciteit, die mogelijk kan ont staan bij de bouw van nieuwe verbran dingsinstallaties, voor een aanzienlijke stijging van de tonprijs zorgen. Kostenverhogingen door steeds stren gere milieu-eisen (m.b.t. lucht- en bo demvervuiling) zijn eveneens denkbaar en vormen een onzekere factor. Tenslotte wordt opgemerkt dat ,,deze oplossing leidt tot de geringste postie- ve bijdrage aan de Texelse economie". Mini-containers Gescheiden inzameling is een wens van de provincie. Zowel variant II als variant lil komt hieraan tegemoet. Het gebruik van plastic mini-containers wordt als zonder meer de meest prak tische oplossing gezien. Het is de be doeling om bij „normale" woningen een container van 240 liter te plaatsen. De 120 liter container wordt uitgezet bij bovenwoningen, bejaardenwonin gen en alleenstaanden. Ook is er een 360 liter container voorhanden; deze wordt op aanvraag toegepast bij winkel- en/of andere bedrijven. Ook Zaterdag treden twee nieuwe bands op in Tasiel. Het zijn ,,Pivo het EO promotieteam" en „The B-man". De eerste groep speelt muziek met punk- en new wave invloeden en de tweede band heeft zich gericht op Rock'n' roll en blues. Tasiel is open vanaf 21.00 uur. De rode Datsun van een 23-jarige vrouw uit Gelderland is dinsdagmiddag aangereden terwijl de wagen stond ge parkeerd voor een modezaak in de Parkstraat te Den Burg. Er werden geen laksporen aangetroffen. De auto was linksvoor flink beschadigd. Even tuele getuigen worden verzocht zich te melden bij de politie, telefoon 02220-2644. als niet tot gescheiden inzameling wordt overgegaan, is overschakeling op mini-containers een aantrekkelijk al ternatief, aldus een aanbeveling in het onderzoeksrapport. De aanschaf van een minicontainer (kosten een tientje) weegt ongeveer op tegen het niet lan ger hoeven gebruiken van vuilniszak ken. Bij gescheiden inzameling zijn twee mini-containers nodig, zodat deze oplossing een tientje duurder zal zijn. Voor variant I is een investering in mini-containers en benodigd materieel nodig van ƒ723.400,—De varianten II en III vergen elk ƒ1.705.660,—. Inspanning Gescheiden inzameling is in Nederland nog weinig bekend. Het zal dus veel inspanning kosten om dit systeem goed te laten functioneren. Een onze kere factor is bovendien de haalbaar heid van gescheiden inzameling op re creatieterreinen. Een geringe respons van toeristen kan vervelende gevolgen hebben. Nadeel van variant II is dat het resultaat van de gescheiden inza meling niet op Texel zichtbaar is, om- Amnesty International zet zich overal ter wereld m voor mensen die opgesloten, ver volgd en mishandeld worden. En dat alleen maar om hun politieke overtuiging, etnische achtergrond, taal, godsdienst, geslacht, kleur. Word lid: Amnesty International, Keizersgracht 620, 1017 ER Amsterdam Tel. 020-264436 Of stort een bijdrage: Postgiro 454000. tnv Amnesty International. Onder vermelding van 'Najaarsaktie'. De Texelse dorpen zullen in de nieuwe telefoongidsen niet meer als zelfstandige woonplaatsen worden opgenomen. Al le namen en nummers komen onder „Texel" te staan. Bij de dorpen zullen verwijzingen komen als „Zie Texel". De nieuwe digitale telefooncentrales en een 5-cijferig abonneenummer met het netnummer 02220 voor heel Texel zullen rond 1 de cember '88 worden ingevoerd. Veel nieuwe ontwikkelingen op het ge bied van telefoneren hebben nooit veel veranderingen gebracht voor de ge bruikers. De verdwijning van de telefo niste toen het telefoonnet in de jaren vijftig werd geautomatiseerd, is een uitzondering hierop. In 1976 vond een modernisering van de knooppunten centrale Den Burg plaats, maar de ap paratuur van de nummercentrales bleef hetzelfde als die van 1955. De be drijfsleiding van de PTT heeft echter besloten dit verouderde analoge, electro-mechanische systeem te ver vangen door moderne, computer gestuurde centrales. Dit worden zoge naamde „digitale" centrales. Die wer ken goedkoper en kunnen dertig ver bindingen worden gevormd over twee paar koperaders (één paar voor de heen-spreekrichting en het andere paar voor de terugspreekrichting). Voor glasvezelkabel kan dit zelfs oplopen tot 1920 verbindingen over één paas glasvezels. Minder ruis Digitaal biedt ook een kwalitatief bete re geluidsoverdracht, omdat zonder versterking veel grotere afstanden kun nen worden overbrugd, waardoor min der ruis optreedt. In digitale centrales zijn geen schakelcontacten en daar mee vervalt een belangrijke storings bron. In de toekomst kan een digitaal netwerk eenvoudig worden aangeslo ten op andere digitale netwerken zoals telex en datanet. Een technische uitleg voor de liefheb ber: In de huidige situatie bestaat de sector Den Burg uit de knooppunten- centrale Den Burg met 3800 nummers en de eindcentrales De Koog (800 nrs.), Den Hoorn (500 nrs.), De Cocks- dorp (600 nrs.), Oosterend (600 nrs.) en Eierland (400 nrs.). De vijf eindcen trales zijn stervormig via koperdraadka bels met de knooppuntencentrale ver bonden. Als men deze eindcentrales digitaal met de knooppuntencentrale verbindt en om risico's te vermijden deze verbinding via twee gescheiden routeringen laat lopen, dan moeten hiervoor twee kabels speciaal worden ingericht met de zogenaamde Puls Co de Modulatie (PSM) systemen. Goedkoper De PTT heeft besloten om de digitale transmissie met de relatief goedkopere glasvezelkabels te verzorgen. Hiervoor worden alle eindcentrales en de knooppuntencentrale met behulp van een glasvezelkabel in een ringnet met elkaar verbonden. De capaciteit van zo'n ring (3 circuits van elk 1920 ver bindingen) is zo groot dat bij bescha diging van de ring 50% van de verbin dingen intact blijft. De andere 50% kan vrij snel via de intact gebleven richting van de ring worden „omgestoken". Met het vaste land wordt een verbin ding gelegd via drie digitale routes: twee met glasvezelkabel en één met een straalverbinding van Den Burg naar Den Helder en daarna door naar Alkmaar. In de gebouwen waar nu op Texel de telefooncentrale-apparatuur is gehuis vest, is geen ruimte genoeg om de nieuwe apparatuur te zetten, naast de oude. Omdat het hele telefoonverkeer niet voor enkele maanden stilgelegd kan worden, is het niet mogelijk eerst de oude apparatuur er uit te halen en dan de nieuwe er in te zetten. Tijdelijk worden dus delen van de oude instal latie in noodonderkomens buiten de gebouwen gezet. Mobiel Nu al in Eierland en later in Oosterend neemt een mobiele telefooncentrale tij delijk het hele telefoonnet over, waar door het gebouw van binnen kan wor den verbouwd voor de nieuwe appara tuur. De stroomvoorzieningsinstallatie (gelijkrichters en batterijen) voor de nieuwe apparatuur moet een spanning van 43 volt hebben, maar de bestaan de installatie is 60 volt. Door dit alles is het nodig om enkele maanden met twee installaties naast elkaar te wer ken. Wat merken de Texelaars nu van alle werkzaamheden rond de digitalisering van het telefoonnet? Bij elke centrale zullen voorzieningen nodig zijn voor tij delijke apparatuuropstellingen, materi aalopslag en personeelsonderkomen. Dit kan duren van zes maanden tot een jaar. Bij de telefooncentrale in Ei erland staat al de mobiele centrale, die na december '88 tot half 1989 bij de telefooncentrale van Oosterend zal worden geplaatst. Nieuwe mast Bij de telefooncentrale van Den Burg moet de straalverbmdingsmast in de Waalderstraat worden vervangen door een nieuwe ongetuide mast met brede voet van dezelfde hoogte, ongeveer 76 meter. Om deze nieuwe mast te plaat sen is een grote kraan van 80 85 meter hoog nodig. De masten zullen een aantal maanden naast elkaar staan, want de oude kan pas worden gedemonteerd als de nieuwe in wer king is. De masten zullen zö moeten worden neergezet dat ze elkaar wat de „straalpaden" betreft niet in de weg staan. Tijdens de montage van de nieuwe mast en demontage van de oude is het mogelijk dat met het hij sen van de onderdelen toch wat straal- paden worden doorsneden en dat heeft verbreking van de via de straal getransporteerde verbindingen tot ge volg. Maar dit is maar kortdurende overlast. Er zal veel graafwerk moeten worden gedaan, want tussen alle eindcentrales moeten nieuwe kabels worden gelegd. Verbeteringen Na de invoering van de digitale centra les kunnen op Texel zogenaamde „toondruktoestellen" worden gebruikt waarmee men veel sneller contact kan krijgen. Zoals eerder werd gemeld zal het hele eiland worden voorzien van het netnummer van Den Burg (02220). Voor een gesprek met iemand in een ander dorp op het eiland hoeft dus al leen diens abonneenummer te worden gedraaid of getoetst. Dan komt echter het lokale tarief tegen de lokale tijdstelling ook in werking. Dit werd op 1 januari 1987 landelijk ingevoerd, maar op Texel kon het nog niet we gens de oude apparatuur. Alle Texelse abonnees krijgen een 5-cijferig abonneenummer. De bestaan de nummers in Den Burg krijgen er een 1 voor, in De Cocksdorp 16, Oosterend 18, Eierland 11, Den Hoorn 19 en De Koog 17. Na dat is ingevoerd zal nog geruime tijd op de oude „ver keerde" nummers een bandje te horen zijn met daarop de gegevens over de nummerwijziging. Het is dus niet zo erg als op drukwerk e.d. nog een tijdje het oude nummer staat. Voor aanslui tingen met een meer zakelijk doel ko men er mogelijkheden als doorkiezen en geïntegreerd spraak- en dataverkeer. Vertraging De eerste fase van de PTT- vernieuwingen heeft enige maanden vertraging doordat de leverancier de benodigde apparatuur niet zo snel kan produceren. Na de zomervakantie moet alles er zijn, zodat men weer verder kan. Om de grote telefoondruk- te in de zomervakantie op te vangen, wordt een speciale voorziening getrof fen voor enkele veelgebruikte telefoon cellen op Texel. Deze worden direct aangesloten op een speciale centrale die directe transmissie naar Den Hel der verzorgt. Dit om de Texelse centra le te ontlasten. In september dit jaar worden Den Burg, De Koog en Eier land als digitale telefooncentrales in dienst gesteld. De telefoonnummers blijven dan nog even „ouderwets". Op 1 december worden Den Hoorn en De Cocksdorp als digitale centrales in wer king gesteld en gaat Texel over op één netnummer en een 5-cijferig abonnee nummer. Op 1 juli '89 wordt als laatste de centrale van Oosterend digitaal.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 11