Cjroen c2wartsjexels in het harL. Jitbreiding raadhuis rermindert ziekteverzuim I m Valt bioscoopfunctie niet te handhaven? f\J inanciering „penthouse" nog onduidelijk WAT IS HET LOT VAN DE VERGULDE KIKKERT? Duinen enorm afgeslagen eSP p.m bruari stofzuigermaand! Raad akkoord met gewijzigd bouwplan sportzaal Oudeschild Aanrijding Energiebesparing voor Kompasschool WArGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.256 )isch*r advertenties, abonnementen, etc ■«njno geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 9 foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 n gun de hi- actie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. en werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- 'P eer,in 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60 398 598, ~f 798,- 849,-f 998, 049,- 398,-' 598,- 398, 8981 679,-1 998,- 998,- 898,-t ruimtenood in het huidige raadhuis is zo groot dat de ar beidsomstandigheden aldaar veel te wensen overlaten en m edeoorzaak zijn van het huidige ziekteverzuim. Door uit leiding van het raadhuis met een extra verdieping zal dat kteverzuim worden teruggedrongen en zal de ar- idsprestatie toenemen. Er staan dus financiële baten te- antitnover de kosten die met de raadhuisuitbreiding zijn sn or\moeid. us een redenering die in de dsvergadering van dinsdag voor- verd gehanteerd door wethou- Klaas Barendregt om de dsleden ervan te overtuigen dat raadhuisuitbreiding een drin- rkingid noodzakelijke en verantwoor- aangelegenheid is. die niet mag rden uitgesteld. ouder Barendregt: Ambtenaren ziek e klein raadhuis." vethouder beweerde zelfs dat de ouwing van het raadhuis „kosten- raal" kan verlopen, omdat de in- aringslasten helemaal worden ge- penseerd door de „winst" die het >lg is van meer prestatie en minder teverzuim bij de ambtenaren. Belastingverhoging jemeenteraad discsusieerde lang- over dit onderwerp. Vrij zwaar i getild aan de financiële kant van aak. Het college verwacht dat het v ag dat met de verbouwing ge- id zal zijn grotendeels kan worden Jt uit de saldi reserve. Men is ech- tog in afwachting van de rekenin- waaruit blijkt hoe groot die reser- ;»'i. Als het tegenvalt zal het geld er- yy y> anders vandaan gehaald moeten ^.den en dan is verhoging van plaat- belastingen allerminst uitgeslo- Vooral dat laatste maakte menig slid kopschuw en er gingen dins- »i^50 dan ook stemmen op om eerst H. r eens te kijken hoeveel geld er in ^■750)Ot zit alvorens besluiten te nemen. college en de meerderheid van de ÏC, meende echter dat de raadhuis- raiding absoluut noodzakelijk is en doorgaan, ongeacht waar de en vandaan komen. De situatie in huidige raadhuis is onwerkbaar ge- den en uitbreiding is geen luxe r noodzaak. Wasmachine Rienstra van het CDA maakte een elijking met uitgaven in een gezin. In de aanschaf van een video kun zien als je bang bent dat er geen voor is. Maar als de wasmachine t gaat, móet er een nieuwe ten". OpEF Onze stofzuigerpremie aakt het prijskaartje deze naand extra vriendelijk! Het ongetwijfeld zeer grote bedrag dat nodig is voor de bouw van de extra verdieping moet nog precies worden geraamd. Wat dinsdag van de raad werd gevraagd was een voorberei dingskrediet van 7285.200,— dat nodig is voor de architekt, de voorbereidings- kosten en het toezicht bij de bouw. Na langdurig praten werd dit geld ver strekt, met' als tegenstemmers Ger- brand Poster en Jan van Asselt van Texels Belang. Op aandringen van vooral Dirk Terpstra zal zo spoedig mo gelijk in commissieverband een inten tieverklaring wat betreft de financiering van de nieuwbouw aan de orde wor den gesteld. Terpstra wil vastgelegd zien dat de raad op een andere manier voor geld zorgt als de saldi reserve niet toereikend zou blijken te zijn. Ger- brand Poster wilde niets van het uit breidingsplan weten. Hij zei jarenlang te hebben gewaarschuwd tegen uit breiding van het aantal ambtenaren; toch zijn er steeds meer bijgekomen. Hij twijfelde bovendien aan de urgentie van uitbreiding. Als de ruimtenood zo groot was zou de leegstaande bode- woning al lang in gebruik zijn geno men, zo was zijn redenering. Dat ge bouw stond tussen augustus '86 en augustus'87 leeg en thans wordt slechts een deel gebruikt. Poster vond dan ook dat hierin verandering moet komen en dat de gemeente aan perso- neelsbeheersing moet doen. Voor de ,,penthouse"verdieping op het raad huis had hij geen goed woord over. Het woord alleen riep bij hem associa ties op van glitter, glamour en show. Spreker wees op de drie ton die de gemeente wellicht straks extra moet geven voor de jachthaven en de 4,5 Zoals te verwachten was. is de ge meenteraad dinsdag akkoord ge gaan met het gewijzigde plan voor een sportzaal bij dorpshuis 't Skil- tje. De zaal komt nu aansluitend op het bestaande dorpshuis. De huidige dorpskamer en toiletgroe pen zullen verplaatst moeten wor den en de entree van het dorpshuis komt aan de De Ruyterstraat. Wat de kosten betreft zijn de verschil len met het oude plan niet groot. Voor de realisering van het nieuwe plan is echter nog meer zelfwerk zaamheid van de bevolking nodig. De bouwcommissie twijfelt er niet aan dat dit zal lukken en wethouder Zegers sprak dinsdag ook zijn vertrouwen uit. Het exploitatietekort is jaarlijks 733.354,—De gemeente draagt daarin 730.000,— bij, zodat het tekort tot 730.000,— moet worden terugge bracht. Alleen onder heel bijzondere omstandigheden zal aanvullend wor den gesubsidieerd, maximaal 74000,— per jaar. Erna Eelman-van der Kooi wees er dinsdag op dat de werkzame inzet van de Oudeschilders niet tot een eenmali ge actie beperkt kan blijven. Ook in volgende jaren is veel zelfwerkzaam heid nodig om de exploitatie volgens plan te laten verlopen. Tine Krijnen ging met het nieuwe plan akkoord, maar niet van harte. Volgens haar was het veel verstandiger ge weest de sportzaal bij de school De Bruinvis te situeren. Het nu genomen besluit noemde ze „de overwinning van het korte termijn-denken". Nel Eelman-van 't Veer had het lokaal ook liever bij de school gezien. Ze waar schuwde dat pas met de bouw mag worden begonnen als de financiën rond zijn. Ze sprak er haar spijt over uit dat er nu weer een accommodatie komt waar sport en alcohol hand in hand moeten gaan. „Is dat nu echt nodig? Stel daar eens een onderzoek naar in". ton die nodig is voor de renovatie Groeneplaats en Elemert om aan te geven dat de centen ook zonder raad huisuitbreiding nauwelijks toereikend zijn. Ongeveer hetzelfde dacht Jan van Asselt erover. Hij wilde weten hoe groot de saldi reserve is alvorens het voorbereidingskrediet beschikbaar te stellen. De wethouder had in de com- misssievergadering trouwens ook ge zegd dat het zo zou moeten maar had kennelijk een ommezwaai gemaakt. Fractiegenote Tine Krijnen huldigde een heel ander standpunt. Volgens haar moest de uitbreiding in elk geval doorgaan, ongeacht de wijze van fi nanciering. De plaatselijke overheid be hoort zijn personeel op goede wijze onder te brengen en te zorgen voor een optimale werksfeer. Dat is goed voor motivatie en prestatie. Nog ster ker drukte Ate Rienstra het uit: „Die uitbreiding had er al moeten zijn. Uit stel leidt tot afstel en het heeft dus geen zin om nog langer te wachten. De financiering zal uit de saldi reserve moeten komen en als dat niet kan, op een andere manier". Gigantisch Dirk Terpstra (PvdAl onderschreef de noodzaak tot uitbreiding evenzeer maar wilde toch weten hoe de finan ciering zal worden geregeld. Hij wees erop dat het gaat om een gigantisch bedrag. De raad moet het er over eens zijn hoe dat op tafel moet komen. Uit de saldi reserve? Door middel van be lastingverhoging? Uit andere fondsen? Terpstra verwachtte dat het nog wel <=-£-.-Saes- De Oudeschilder haven onder water; woensdag was het weer eens zover. De foto werd gemaakt door Bert Koning even duurt alvorens Gedeputeerde Sta ten akkoord gaat met het voorberei dingskrediet. Intussen kan het college een financieringsplan maken en dit voorleggen aan raad of commissie. Pas als daar een principebeslissing over is genomen zou de architect aan het werk gezet moeten worden. Terpstra wilde ook praten over de aard van de verbouwing, het liefst aan de hand van een maquette. „We moeten weten welke opdracht de architect krijgt". Henk Beumkes vond dat in elk geval ook personeel zijn zegje moet kunnen doen over de verbouwing, aan de noodzaak twijfelde hij niet. „De amb tenaren hebben recht op een goede werkvloer. Er wordt nu niet aan de ei sen voldaan". Beumkes vond wel dat nu wel erg vlug over alles wordt „heengewalst" en leek de bedenkin gen van Terpstra dus te delen. Ook Peter Bakker vond het blijkbaar grieze lig om nu bijna drie ton voorberei dingskrediet uit te trekken zonder te weten hoe het met de financiering van het project zal gaan. Hij kon daar overheenstappen, maar verlangde dat de raad voortdurend op de hoogte zou worden gehouden. De burgemeester gaf toe dat het ambtenarenapparaat is Lees verder pagina 2 Het is twijfelachtig of de gemeente dwingend kan blijven opleggen dat een nieuwe pachter van de Vergulde Kikkert de bioscoopfunctie van dit gebouw in stand houdt. Dat blijkt uit schriftelijke medede lingen van het college aan de raad (naar aanleiding van een brief van vier filmliefhebbers die daarover ongerustheid hebben geuit) en uit de discussie daarover in de raads vergadering van dinsdagavond. De Stichting Teater Retaet kan mo menteel niet meer aan haar financiële verplichtingen voldoen en hierdoor zou de erfpachtovereenkomst met de ge meente vervallen verklaard kunnen worden. In het erfpachtcontract was de verplichting opgenomen om minstens 150 filmvoorstellingen per jaar te geven. Bij doorverkoop van het erfpachtrecht neemt de nieuwe recht hebbende deze plicht over. Het is ech ter de vraag of onder deze omstandig heid en gezien de financiële verplich tingen, gegadigden voor het pand zijn te vinden. In de raadsvergadering ver telde wethouder Zegers dat zich voor het theater nog geen kopers hebben aangediend, al is wel belangstelling getoond. Hij ontkende dat de gemeen te bereid zou zijn om de schuldeisers van De Vergulde Kikkert uit te betalen; wel voelt hij voor een bemiddelende rol om eraan bij te dragen dat de pijn zo goed mogelijk wordt verdeeld. Ge rard van der Kooi van de PvdA en Pe ter Bakker (PSP) spraken zich uit voor handhaving van de bioscoopfunctie. Een bioscoop kan tegenwoordig niet of nauwelijks meer bestaan als gevolg van de video-concurrentie en de com binatie met een theater was daarom zo gek nog niet. Zoiets heeft echter aan looptijd nodig, die tijd was er niet en de financiën waren te beperkt. Als zich een nieuwe pachter aandient zou duidelijk moeten zijn of de gemeente geld op de exploitatie wil toeleggen in het belang van het behoud van deze slechtweervoorziening die bovendien een stukje cultuurgoed vertegenwoordigt. Zegers hield de boot echter af. Hij be twijfelde of het juist is met geld iets in stand te houden, waar geen behoefte meer aan is. „Cultuurbehoeften veran deren met de jaren. Er is wel meer verdwenen. Ik ben helemaal niet van plan op voorhand de portemonnee te trekken". Wethouder Barendregt herin nerde eraan dat het uiteindelijk een beslissing is van de gemeenteraad. Pe ter Bakker vond dat bij eventuele ge meentelijke subsidie ook de huidige exploitant weer in aanmerking zou moeten komen om de exploitatie voort te zetten. Dirk Terpstra zei dat zonne klaar is gebleken dat er wel degelijk behoefte bestaat aan de bioscoop. Het gaat erom in hoeverre bij deze behoef te de exploitatie mogelijk gemaakt moet worden door gemeentelijke steun. Dat houdt in dat de mensen die vast aan het theater verbonden zijn er een inkomen uit moeten kunnen ha len. De brief van de vier verontruste filmliefhebbers zal door het college worden afgehandeld. Wildbeheereenheid De Wildbeheereenheid „Texelse dui nen" is opgegaan in de reeds jaren ac tieve Wildbeheereenheid Texel. Het verzoek van de Wildbeheereenheid Texelse Duinen om een aanlijnplicht voor honden in het hele duingebied gedurende het hele jaar, is daarmee vervallen. Want de bestaande wildbe heereenheid huldigt daarover andere opvattingen: tussen 1 maart en 1 sep tember aanlijnplicht voor het hele duingebied inclusief de Slufter en tus sen 1 september en 1 maart aanlijn plicht voor het hele duingebied, inclu sief de Slufter met uitzondering van het stuk tussen de strandslagen paal 9 en paal 21. Jan van Asselt vond dat te ver gaan. Hij voelde alleen voor aan lijnplicht ter bescherming van schapen die lopen in een beperkt deel van het duingebied. Het is niet aanvaardbaar dat de jagers (en hun honden!) alle kanten opmogen terwijl andere burgers hun dieren aan de lijn moeten houden. Het publiek heeft toch al vaak moeite met de jacht. „De hagel vliegt je soms om de oren". De verhouding tussen burgers en jagers is niet gebaat bij ver dere vrijheidsbeperkingen van eerstge- noemden. De burgemeester liet weten dat de eventuele wijzinging van de po litieverordening (waarom de wildbeheereenheid feitelijk vraagt) in commissieverband aan de orde zal worden gesteld. Nooduitgang Jaap Dros uit Den Burg heeft zich bij de gemeenteraad beklaagd inzake de houding van de gemeente ten aanzien van een nooduitgang aan de achterzij de van de „Turbo" amusementshal. Bij de verbouwing van de amusementshal bleek de nooduitgang uit te komen op het achtererf van Dros. Hij kwam daar tegen in actie en weigerde het uitvoe rend bouwbedrijf de toegang tot zijn erf. Later maakten de exploitanten van de Turbohal een andere nooduitgang, echter ook op het erf van Dros. Dat was gebeurd met goedkeuring van de gemeente. Ook daartegen kwam Dros in het geweer, met het gevolg dat wethouder Schilling besliste dat geen vergunning voor deze bouw zou wor den gegeven en dat er een andere oplossing moest komen. Er gebeurde sindsdien echter niets meer. Dros trachtte een beslissing te bewerkstelli gen door de nooduitgang te blokkeren en daar gemeente, brandweer en poli tie van op de hoogte te stellen, maar een oplossing liet opnieuw op zich wachten. Dros wendde zich daarom maar tot de gemeenteraad. Het leek hem niet meer dan normaal dat de gemeente zou ei sen dat de Turbohal van een nooduit gang op een andere plaats zou worden voorzien, bijvoorbeeld via het dak. Dat had resultaat want B en W gaven aan dat verzoek gevolg. De nooduitgang zal nu via het dak lopen. De oplossing was er dus, maar de raadsleden toon- Lees verder pagina 2 De kustafslag als gevolg van de zware storm is zeer aan zienlijk. Het ergst was de schade tussen paal 26 en 30 waar 4 tot 7 meter duin in zee verdween. Tussen paal 26 en 28 is nu de hele suppletie weggeslagen en is zelfs het oude duin aangetast. Tussen de palen 18 en 24 sloeg 2 tot 5 meter weg en tussen 9 en 18 maxi maal twee meter, wat te danken is aan de strandhoofden die daar liggen. Rijkswaterstaat heeft de zeer veron trustende meetresultaten direct door gegeven aan Haarlem en Den Haag, daarmee kracht zettend achter het ver zoek om zo spoedig mogelijk tot nieu we zandsuppletie over te gaan. De meeste schade ontstond in de loop van woensdag toen de wind van zuid west naar west was gedraaid. In Ou deschild werd 1 90 plus NAP gemeten. Pas donderdagochtend was het strand weer begaanbaar en kon de meetploeg van Rijkswaterstaat aan het werk. Een 35-jarige Oosterender sloeg maan dag met zijn Ford vanaf de nieuwe jachthaven linksaf in de richting van Oosterend en nam daarbij de bocht te ruim, waardoor hij in botsing kwam met de Suzuki van een 22-jarige man uit het Drentse Eext. De Suzuki raakte total loss en ook de Ford had zware schade. De Oosterender klaagde over hoofdpijn, maar had geen lichamelijk letsel. De gemeenteraad zal worden voor gesteld een krediet van f9274,84 beschikbaar te stellen om spouw muurisolatie en optimalisering van de centrale verwarming van de Kompasschool te kunnen betalen. Het ministerie van VROM heeft een subsidie toegezegd van f1576 en het restant van het bedrag wordt betaald van een van het de partement van onderwijs en weten schappen te ontvangen vergoeding. In de raadsvergadering eind vorig jaar zijn verschillende voorstellen gedaan over energiebesparende maatregelen voor het bijzonder- en het openbaar onderwijs. Voor de Kompasschool voor speciaal onderwijs geldt een afwijkend bekostigingssysteem. De maatregelen voor energiebesparing die nog deze maand zullen worden uitgevoerd, zul len nog volgens het oude bekosti gingssysteem worden betaald. Het ver goedingssysteem dat per 1 januari 1988 is ingevoerd voor het speciaal on derwijs, gaat uit van bepaalde bedra gen voor verwarming die zijn geba seerd op goed geïsoleerde gebouwen met een geoptimaliseerde centrale ver warmingsinstallatie. De kosten van de energiebesparende maatregelen voor de Kompasschool zijn geraamd op f8274,84.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1