Texel was onderdeel van groter transport In rechtszaak hasj-smokkel blijkt: Wateroverlast neemt toe f LAND f BOUW ierste bestuur an reumapatiënten erdeelde functies elfstandig wonen van elang voor ouderen Fotowedstrijd Bezoek uitgesteld gebruikersgroep VOOR AUTOMATISEREN VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 rt.1. In deze bocht van de dijk, ter hoogte van Ceres, brachten de smokkelaars de in Jute zakken verpakte hasj aan land. sel delijke richting. Om Ierland en Groot- Brittannië heen werd de Noordzee be reikt. Ter hoogte van Texel, maar wèl op respectabele afstand verwijderd (ca. 45 mijl), ging het schip voor anker. Op dat punt pikte de motorkruiser „Reunion", met aan boord waarschijn lijk twee opvarenden, na vier dagen de eerste lading hasj op. Dat gebeurde op 28 oktober. Ook de volgende dag ver scheen de „Reunion" weer, evenals een dag later. Volgens de verklaringen van S. en J. zou de „Zeeburgh" daar na naar Oostende gaan, maar beland de in de naburige haven van Zeebrug- ge. Déér werden de bemanningsleden door de politie opgewacht. „Reunion" Tot zover de ene kant van het verhaal. De andere kant speelde zich geheel af in Nederland, met in de hoofdrollen de twee andere terechtstaande verdach ten, J. K. en A. B. Eerstgenoemde verdachte was in 1986 teruggekeerd uit Frankrijk waar hij 6 Vi jaar in de gevangenis had doorge bracht wegens deelname aan een hasj transport. De Franse autoriteiten had den hem destijds gesnapt in het Ka naal met een zeilschip vol verdovende middelen. K. kwam berooid terug in Nederland, een situatie die nog was verergerd door de schulden die zijn vriendin had gemaakt. Hij slaagde er niet in aan werk te komen en kon uit eindelijk de verleiding van een nieuw smokkelavontuur niet weerstaan. Een zekere Harry zou hem hebben voor gesteld (in opdracht van ene „Mark") om een relatief kleine partij (volgens K. 800 kg.) hasj aan land te zetten. voor een beloning van 750.000,—. Toen K. het voorstel aanvaardde, kreeg hij 710.000,— als voorschot. Van hem werd geëist dat hij voor een boot zou zorgen en een bemanning zou aantrek ken. Voor het lieve sommetje van f92.000— kocht K. de motorkruiser „Reunion". Het geld hiervoor ontving hij van Harry". K.: „Opeens zeiden Harry en Mark dat ze een veel grotere partij hadden. Ik wilde daar niet aan meewerken. Maar de mannen begonnen me te bedreigen en mede gezien mijn financieel slechte positie ben ik gezwicht. Het zou om twaalf ton hasj gaan die in vier nach ten tijd aan land zou worden ge bracht". Op 28 oktober voer de „Reu nion" voor de eerste opdracht uit. Bij /ermoedelijk heeft Texel slechts éénmaal als tussenstation jediend voor de hasj-smokkelaars, die in de nacht van 30 op —11 oktober 1987 nabij Oudeschild door de politie op heter- iaad werden betrapt. Dat blijkt uit de verklaringen van vier belangrijke verdachten die dinsdag terechtstonden voor de irrondissementsrechtbank te Alkmaar. Volgens deze mannen arijtetrof het een eenmalig transport vanuit Zuid-Europa van enminste 8600 kilogram hasj. Alvorens hiervan 2300 kg op rexel aan land werd gebracht, waren ook partijen softdrugs >p Ameland (3500 kg) en in Harlingen (2800 kg) afgeleverd. "nraa; <eniïèrechtstonden de 42-jarige J. K. gegaan. Hier volgt een zo volledig mo- 'k' -iit Hoorn, de 25-jarige A. 8. uit gelijke reconstructie: 9e<ltmsterdam, de 45-jarige F. E. uit '9etotterdam en de 46-jarige W. J„ Er waren twee schepen bij de transac- eruffkomstig uit West-Duitsland. K. tie betrokken: het vrachtschip „Zee- n9 ad zich aan boord bevonden van burgh" en de motorkruiser „Reunion". irnehet motorkruisertje dat de hasjla- Als genius achter het „Zeeburgh" e ^ing op Texel aan land zette, E. en transport wordt de Nederlander Geor- na». waren opvarenden van het ge g beschouwd, die tot op heden Vrachtschip dat de partij naar Ne- nQg njet kon worden opgespoord. Ten ;n herland had gebracht en B. speelde tijde van de aanhoudingen van de en voorname rol in de voorberei- overige betrokkenen heeft S. wel enke- ing van de smokkelactie. Ondui- le rnalen contact gehad met de politie, /erkciS|jjk bleef of hij een leidende rol met de belofte dat hij zich zou mel- ad of dat hij slechts als bood- schichappenjongen voor een nog on- ekende „grote jongen" speelde. 'ar< he indruk bestaat dat nog niet alle ten endeleiders zijn opgepakt. Niette- :lusie-|in zullen de komende tijd nog efst dertien personen in verband iet deze zaak voor de rechter ng kloeten verschijnen. In alle geval- tweijn betreffen dit verdachten die bij biet in voorlopige hechtenis zitten, Ischiyaaruit mag worden geconclu- eerd dat zich daartussen geen lei- inggevende figuren bevinden. Te en de vier verdachten eiste offi- ier van justitie, mr. J. Blom, ge- noerangenisstraffen die varieerden van ijkgruvee tot vier jaar onvoorwaarde- ik met aftrek van het voorarrest. fe rechtbank doet uitspraak op insdag 23 februari. et is echter interessant genoeg om te en hoe het transport in zijn werk is Aan de poort J. verklaarde dinsdag voor de recht bank: ,,S. stond mij als het ware al aan de poort van de gevangenis op te wachten, toen ik vrijkwam. Hij deed mij het voorstel om voor hem te gaan varen, voor f4500,— in de maand. Ik voelde er weinig voor om me weer in illegale praktijken te begeven. S. verze kerde echter dat er uitsluitend toe gestane vrachten zouden worden ver voerd." Half augustus zette de „Zeeburgh" vanuit Dordrecht koers richting Zuid- Europa. Er bevond zich zeven man aan boord, onder wie S. als kapitein en J. als stuurman. Eerst werd Spanje aan gedaan en na enige tijd moest op Kre ta brandstof worden gebunkerd. Ver volgens werden havens in Syrië, Grie kenland en Gibraltar aangedaan. In laatstgenoemde plaats ging S. van boord omdat hij een pols zou hebben gekneusd of gebroken. Dat was het moment dat verdachte F. E. in beeld verscheen. Ook E. had wegens hasjsmokkel in 1986 in de gevangenis gezeten en behoorde tot de kennis senkring van S. Laatstgenoemde had E. eveneens in juni al voor de trip be naderd, maar E. had toen voor de eer bedankt, naar zijn zeggen omdat hij er weinig trek in had om voor lange tijd van huis te gaan. Begin oktober monsterde E. dan wèl aan, als stuur man. De Duitser J. nam de plaats van S. als kapitein in. Vervolgens werd koers gezet naar open zee. Op de Atlantische Oceaan, om precies te zijn op 16° WL en 38° NB, moest op een buitenlands schip wor den gewacht, om een partij hasj over te laden. Na een week wachten ver scheen een vrachtschip, -genaamd de „Sirol", met een kennelijk Pakistaanse bemanning. In minder dan drie kwar tier tijd werden balen hasj overgela den, in totaal minstens 8,6 ton. De „Zeeburgh" ging vervolgens in noor- oor wat Texel betreft is het vooral in- iressant om te weten of ons eiland al sker als tussenstation bij smokkelope- ities heeft gediend, en waarom voor a lokatie Texel was gekozen. Beide ■agen bleven tijdens de rechtszitting nderbelicht. En dat was ook logisch, 'ant om het juridische bewijs te kun- en leveren, spitste de officier zijn anklacht toe op de handelingen waar oor duidelijk bewijsmateriaal voorban en is: de beraming van c.q. deelname an hasj-smokkel en het aan land rengen van een partij hasj, met een eschatte waarde van 5 6 miljoen ulden, op Texel. '"ach mag uit de diverse verklarin- en voorzichtig worden geconclu- eerd dat deze bende smokkelaars axel slechts éénmaal heeft aange- aan. Hetgeen niet uitsluit dat axel in het verleden door andere mokkelaars als aanlandingsplaats gebruikt. Ook het feit dat de 1 asj telkens in een aan de Wadden- se gelegen plaats aan land werd ebracht, is opmerkelijk. Het Wad- «engebied als ideale toegangspoort an Nederland voor illegale trans- orten: het is al eens vaker gesug- JJSiereerd Maar ook hierop werd iet dieper ingegaan. den, maar zover is het nooit gekomen. Deze S. heeft medio juni vorig jaar ge probeerd personen te interesseren om aan te monsteren voor een ca. drie maanden durende reis met een vracht schip dat hij had gekocht, de „Zee burgh". Daarbij zouden enkele landen in het Middellandse Zee-gebied wor den aangedaan. S. had onder andere de ter zitting verschenen J. en E. ge vraagd. J. en S. kenden elkaar nog van een vroegere hasjsmokkel-zaak, waarvoor beiden in dezelfde gevange nis hadden gezeten. et bestuur van de onlangs opgerichte ïreniging van Reumapatiënten Texel ivam de afgelopen week bijeen om m. de functies te verdelen. Het defi- tieve bestuur ziet er thans als volgt t: Voorzitter: F. Boon, Schoonoord- ngel 25, Den Burg. Telefoon 2220-3926; Vice voorzitster: Mw. M. d. Vis-v.d Slikke, Gerritslanderdijkje I, Den Burg. Telefoon 02220-2459; ecretaris: S. Sietsma, Bernhardlaan 1, Den Burg. Telefoon 02220-3756; rveede Secretaris: A. Smidt, We- ïrstraat 6, Den Burg. Telefoon e'- 2220-2715; anningmeester: D. Sijtsma, Wagema- .srstraat 24, Den Burg. Telefoon 2220-2715; Tweede Penningmeester: Iw. M. v.d. Vis-v.d. Slikke. Overige astuursleden zijn: Mw. Uitgeest-Vos 1 Mw. L. Eelman-Vos. Contactadres- sn voor informatie en aanmeldingen an nieuwe leden en donateurs: De eren F. Boon en A. Smidt. _y,a het rapport van de Anbo „Waar ÖSi hoe willen wij wonen" en door at kortgeleden gehouden overleg de Stichting Bejaardenzorg ixel. is door collegeleden aan dacht gevraagd voor een circulaire van de staatssecretaris van VROM, waarin gemeenten worden geïnfor meerd over het huisvestingsbeleid voor ouderen. Het Texelse beleid sluit goed aan bij wat de staatsse cretaris voor ogen heeft. Ook op Texel is het beleid er op ge richt dat bejaarden zo lang mogelijk op zichzelf blijven wonen. Met lokale in stellingen is hierover goed overleg. Men probeert met de woningvoorraad in te spelen op het aantal te verwach ten ouderen. Bij de verdeling van de woonruimte op Texel wordt reke-ning gehouden met de ouderen. Ook perso nen die niet of niet duurzaam aan het arbeidsproces deelnemen worden inge schreven. Bij het nieuwbouwprogram- ma wordt veel aandacht besteed aan voor ouderen geschikte huisvesting, ondanks dat het sociale woningencon tingent voor Texel maar heel klein is. De Stichting Bejaardenzorg Texel ziet af van het bouwen van specifieke be jaardenwoningen in De Cocksdorp, maar de woningbouwvereniging is be reid vier woningen te maken voor de doelgroep 55 jaar en ouder. Deelnemers aan de fotowedstrijd met als onderwerp „De natuur op Texel" dienen hun foto in te zenden naar de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW), Postbus 143, 1790 AC Den Burg. De uiterste inleverdatum is 12 maart. Door de aanhoudende regenbuien raken steeds meer gronden verza digd met water. Wanneer er over Texel wordt gereden blijkt dat er steeds grotere plassen water op het bouwland komen te staan. De oorzaak moet worden gezocht bij het verder verslempen van de bo vengrond. Praktisch alle kleine grond en slibdeeltjes zijn uit het grovere grondmateriaal geregend en vormen een storende laag. Het water blijft op deze laag staan en heeft vele droge dagen nodig voor dat het weg kan zakken naar de onderg rond. Waterschade komt er aan de winter granen, en ook aan de bloembollen. Deze gewassen zijn verzopen doordat er steeds water op het land heeft gestaan. Vooral minder goed doorla tende gronden met een minder goede drainage zullen in het voorjaar schade laten zien. De hoeveelheid regen die er vanaf de herfst tot heden is gevallen breekt alle records. Dit blijkt uit een overzicht van de neerslaghoeveelheden die de heer Piet Jansen, oud NAK controleur, de laatste twintig jaar. heeft bijgehouden. De gegevens zijn uit Zuid Eierland en kunnen in grote lij nen wel iets afwijken van de rest van Texel maar toch vormen zij een goede indicatie voor de hoeveelheden neerslag van de laatste twintig jaar. Om de cijferlijst niet te groot te maken is alleen de periode oktober tot en met januari genomen. Dus vier maanden. 1967/68 411 mm, 1968/69 246 mm, 1969/70 217 mm, 1970/71 357 mm, 1971/72 223 mm, 1972/73 274 mm, 1973/74 337 mm, 1974/75 578 mm, 1975/76 343 mm, 1976/77 369 mm 1977/78 360 mm, 1978/79 360 mm 1979/80 418 mm, 1980/81 418 mm, 1981/82 396 mm, 1982/83 327 mm, 1983/84 371 mm, 1984/85 351 mm, 1985/86 353 mm, 1986/87 382 mm, 1987/88 451 mm. Uit bovenstaande cij fers blijkt duidelijk dat de winter van 1987/88 extra veel neerslag heeft ge had. Uit de cijfers van de heer Jansen blijkt dat er gemiddeld over twintig jaar in de maand januari 71 mm. water is gevallen. In 1988 was het ruim het dubbele 150 mm. En de maand februa ri heeft ook reeds blijk gegeven van vele dagen met regen. Voordat er kunstmest gestrooid kan worden zal de grond eerst moeten opdrogen. Dit geldt ook voor het ploegwerk. Werken in een te natte grond is altijd nadelig. Rustig afwachten totdat de grond goed bekwaam is verdient alle aandacht. Drainage Over het algemeen zorgen de drain- reeksen voor een goede afvoer van het een opgegeven coördinatiepunt op de Noordzee trof men de „Zeeburgh". De bedoeling was 4000 kg over te laden, maar bij 3500 kg was het ruim vol. Deze vracht werd naar Holwerd op Ameland gevaren en 's avonds aan land gebracht. De volgende dag werd weer een vracht opgehaald en ditmaal bij Harlingen afgezet. Getankt Het verhaal van de daarop volgende dag is bekend. Uit het gerechterlijk on derzoek was naar voren gekomen dat met de „Reunion" overdag eerst de vaarroute was verkend. Daarbij hadden de smokkelaars in de haven van Oude schild getankt. Laat in de avond, in dichte mist, werd een lading van 2300 kg hasj door een verzamelde politie macht onderschept. In totaal kon ze ven man direct worden aangehouden: vijf met het Mercedes Benz-autobusje en twee personenauto's waarmee de lading in ontvangst werd genomen en twee door de rijkspolitie te water aan boord van de „Reunion". Onder de arrestanten bevond zich niet verdachte A. B degene die zich had uitgegeven als Harry". Officier van justitie Blom was van mening dat deze 25-jarige Amsterdammer een leidingge vende rol in de organisatie vervulde Hij toonde zich verheugd dat de politie er in was geslaagd een bendelid van zwaarder kaliber in de kraag te vatten. B. ontkende deze rolverdeling en zei dat hij uitsluitend had gefungeerd als koerier voor „Mark". Toen rechtbank president mr. Tham vroeg wie deze Mark dan wel was, antwoordde B. (na overleg met zijn advocaat) dat Mark de schuilnaam was van een zekere Jerry C., een Pakistaans/Hindoestaans type van ongeveer 35 jaar. B.'s raads man, mr. Wilbens, voerde aan dat het toch wel zeer onwaarschijnlijk was dat „een nog jonge, werkloze en onbemid delde Amsterdammer met een blanco strafblad als leider van een bende kon optreden". p: Valse naam Tot de werkzaamheden waarmee Harry" zich bemoeide, behoorden het telefonisch onderhouden van contac ten, het overbrengen van boodschap pen, overhandigen van geld, voeren van onderhandelingen, uitzoeken van geschikte lokaties en het fungeren als „crisiscentrum" ten tijde van het aan land brengen van de hasj. Hij zou on der meer onder valse naam een jaar geleden een aantal semafoons hebben gehuurd bij de PTT, waarvan er ten minste twee door de smokkelaars zijn gebruikt. De politie wist daar achter te komen door een briefje met semafoon nummers dat in de op Texel aange houden bestelauto was aangetroffen. De instructie „direct verbranden na le zen" was niet opgevolgd. Het briefje bleek later handpalmafdrukken van B. te vertonen. Mede op grond van dit technische bewijsmateriaal kon B. op maandag 9 november in Amsterdam worden aangehouden. B. was al ver dacht nadat hij aanwezig was geweest bij een bespreking met J. K., in een hotel in Volendam afgelopen zomer. K. werd namelijk al enige tijd in de gaten gehouden door de Criminelen Inlichtin gen Dienst van de gemeentepolitie Hoorn. De Volendammer ontmoeting werd bespioneerd door iemand van de Koninklijke Marechaussee uit Den Hel der. Andere ontmoetingen ter voorbe reiding van de smokkelactie vonden plaats in een wegrestaurant nabij Schiphol en in een hotel bij de Afsluit dijk. Bij deze laatste afspraak werden plaatsen bekeken waar de hasj aan land kon worden gebracht en waar de Mercedes-bus zou worden geparkeerd. In de eerste nacht zou dat Sexbierum zijn. „Harry" was bij deze verkenning in het gezelschap van twee mannen die bij de aanhouding in de Mercedes- bus zaten. Eén van hen zou verant- overtollige water. Vooral de drains die de laatste tijd zijn doorgespoten. Zoals eerder geschreven kan het doorspuiten van drainreeksen de werking sterk doen verbeteren. De drains die de af gelopen herfst zijn gelegd met een af dekking van schelpen werken erg goed. Wel moet bij het draineren met schelpen gezorgd worden dat de af dekking tot de bouwvoor plaatsvindt. Dit betekent dat de sleuven tot ploeg- diepten gevuld moeten worden met schelpen. Wanneer de laag schelpen te klein is dan zal de werking sterk te genvallen. De laag slecht doorlatende bovengrond zorgt dan weer voor sto ring. Tevens is het van groot belang dat er onder droge grondomstandighe- den wordt gedraineerd. Op maandag 22, woensdag 24 en vrij dag 26 februari, is er gelegenheid om bij de gemeente lege fusten, restanten en niet meer te gebruiken en niet meer toegelaten gewasbescher mingsmiddelen in te leveren. Deze ac tie heeft tot doel dat alle gebruikers van gewasbeschermingsmiddelen hun overtollige spullen in kunnen leveren. Het is een actie van de Gemeente Texel in overleg met de Landbouw organisaties op Texel. Na deze actie is de kans groot dat er extra gecontro leerd gaat worden op de aanwezigheid van niet meer toegelaten middelen en of de middelen achter slot en grendel staan. Wanneer er twijfel bestaat over de nog aanwezige middelen en het ge bruik ervan, kan men informatie krij gen viade handel of de bedrijfsvoor- lichter. De spullen kunnen worden in- woordelijk zijn voor het transport over land. Het busje was één week voor de actie door „Harry" gekocht bij een au tomobielbedrijf in Alkmaar. Afluisteren Officier van justitie, mr. Blom, prees de rol van de politie: „Het bewijs is geleverd, soms zelfs op meerdere ma nieren. Het was een goede vangst, als gevolg van een uitstekend stukje politiewerk". Bij het vooronderzoek werden maan denlang de telefoongesprekken van J.K. afgeluisterd. De rechter commissaris had hiervoor een aantal malen de aftapmachtiging verlengd. Volgens de advocaat van K., mr. Staehle, had dit niet mogen gebeuren, omdat de informatie die uit de gesprekken was verkregen, onvoldoen de was om verlenging te rechtvaardi gen. Er was derhalve sprake van onrechtmatig verkregen bewijs en op grond daarvan eiste de advocaat vrijspraak voor K.: „Als dan zo duide lijk was wat er gaande was, waarom werd dan niet al twee nachten eerder ingegrepen? Nu blaast heel Amsterdam zich in de „koffieshops" met deze par tijen de longen vol". De officier reageerde als door een wesp gestoken. „Hiermee ben ik het absoluut oneens. In het dossier zijn de conclusies ten aanzien van de afgetap te gesprekken duidelijk aangegeven. Het gaat om het combineren van ge gevens. Pas toen we er achter kwa men dat hoogstwaarschijnlijk op Texel hasj aan land zou worden gebracht, werd«duidelijk dat ook in de twee nachten ervoor al een overdracht had plaatsgevonden. Als we daarvan eer der hadden geweten, hadden we ge rust niet de derde nacht afgewacht." Voorts gaf mr. Blom aan dat niet alle hasj van de eerste twee vrachten voor justitie verloren is gegaan. Van elke la ding werd 500 kg naar Enkhuizen ge transporteerd, waar in totaal een ton door de politie is ontdekt. 2Va jaar Tegen K. eiste de officier 2'A jaar cel met aftrek van het voorarrest en de verbeurdverklaring van de „Reunion". Advocaat mr. Staehle had gevraagd of K. zijn straf mocht uitzitten in een „open" gevangenis (in Hoorn), omdat K. nü eindelijk een goede baan had gevonden en hij in de voorgestelde constructie aan het werk kon blijven. Om hiervoor in aanmerking te komen, moet men echter tot maximaal vijf maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld. A. B. („Harry") hoorde vier jaar met aftrek tegen zich eisen. De advocaat sprak van „een extreme eis". Hij had zelf vrijspraak verlangd, omdat B. niet zou kunnen worden vastgehouden op basis van het hem in de dagvaarding ten laste gelegde. Volgens de raads man was B. het slachtoffer van het verschuiven van schuld door mede verdachten, in het bijzonder K. die ter zitting ook als getuige werd gehoord. Ook de andere verdachten F.E. en W.J. schoven elkaar de schuld in de schoenen. Dat was begrijpelijk omdat het wèl of niet vervuld hebben van een leidinggevende rol al gauw ander half jaar gevangenisstraf scheelt. Bei der advocaten, resp. mr. Vogels en mr. Boddaert, deden het verzoek om on middellijke invrijheidstelling. „Welis waar bevond mijn cliënt zich aan boord van een schip dat hasj vervoer de, maar dat gebeurde op volle zee. Er is geen sprake van het binnen het grondgebied van Nederland brengen, want dat gebeurde door de „Reunion" en van dat schip wist de bemanning, althans mijn cliënt, niets af", aldus de vrijwel identieke boodschappen van de advocaten. De officier oordeelde beider aandeel even groot en eiste gevangenisstraffen van2Vi jaar. geleverd op het Wezenland in Den Burg bij Gemeentewerken. Grondonderzoek Nog steeds zijn niet alle akkerbouwers er van overtuigd dat een goede be mestingstoestand van de grond de ba sis voor goede opbrengsten van de ge wassen en de gezondheid is van het vee. Om duidelijk inzicht te hebben in de bemestingstoestand van de grond van b.v. grasland naar bouwland is grondonderzoek belangrijk. Voor grondonderzoek is de heer Sjef Beers, Ongeren het adres. Hoe eerder het grondmonster wordt gestoken, hoe eender het bestemmingsplan kan wor den gemaakt. Het voor 9 maart geplande bezoek van Texelse gemeentebestuurders aan de Vliehors en de vliegbasis Leeuwarden is tot nader order uitgesteld. De Luchtmacht heeft laten weten die dag onvoldoende helikopters beschikbaar te hebben. 02220-2833, Jos Kager 02220-2828, Adri Westerlaken 02220-4805, Co Vlnke 02220-2782, Sjef Brügemann

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5