^/Vervelende show bij jubileum GVT Het wordt tijd om stikstof te strooien Kwaliteit gaat voor in nieuwe winkelhal Volle De Koninghal genoot LAND BOUW SVC toneel speelt spannend stuk Bowler Kok gooit de hoogste serie Inschrijving voor 'kwart-triathlon Hek kromgereden Toneel verschoven naar herfst Lastig parcours in manege Akenburg Weg opgebroken Motorcrosscompetitie MAB AAmDINSDAG 8 MAART 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Symnastiek Vereniging Texel heeft iet 65-jarig jubileum met een wer velende show gevierd. Zaterdaga- /ond genoot een volle Burg. De <oninghal van een gevarieerd turn- in jazzprogramma, dat werd uitge- /oerd door ongeveer tachtig gese- ecteerde leden. Een KTF- ihoworkest zorgde voor een extra feestelijke stemming. De muzikan ten namen niet alleen de muzikale „omlijsting" voor hun rekening, naar tekenden tevens voor een „live" begeleiding tijdens enkele onderdelen. Aan het slot werd Aal Wiersma-Geus benoemd tot erelid. Hét erelidmaatschap is voor slechts weinig GVT'ers weggelegd geweest tot dusver Aal Wiersma-Geus heeft in de ogen van het bestuur een grote staat van dienst opgebouwd, die niet opval lend maar wel belangrijk voor de hele vereniging was en nog steeds is. Al - eerder was zij, in 1971, onderscheiden als lid van verdienste. Van jongsaf aan is zij trouw lid, voerde de redactie van t vroegere clubblad, doet al jaren de hateursadministratie en haalt zelf i grote wijk op. Voorts zit zij al ruim ftien jaar in het bestuur, waarvan ikele jaren als tweede secretaresse. T-voorzitter Henk Vonk speldde Br zaterdag de zilveren speld met t verenigingsembleem op. Diverse programmaonderdelen verwe- en naar het jubileum. De opening erde de toeschouwers meteen al ja- i terug in de tijd met de opmars van de leden, het zingen van het bondslied Bn het brengen van de vaandelgroet. et nummer „Klerenfeest" toonde de turntenues door de jaren heen. Zo was te zien dat de damesleden in de jaren vintig in dichtgeknoopte blouses en nge zwarte rokken hun sport dreven. De meisjes extra training lieten op de brug ongelijk zien welke ontwikkeling het turnen in 65 jaar heeft doorge maakt. Getoond werd dat de oefenin gen in de loop der jaren steeds moeilij ker zijn geworden. Een nog niet eerder bij GVT- uitvoeringen vertoond element was de demonstratie met een groot spring touw door de meisjes van 14 tot 16 jaar. Er ging hierbij wel eens wat fout, maar het geheel oogde spectaculair en dat werd gewaardeerd. Een letterlijk hoogtepunt vormde de oefening van de jongens extra training A en B aan het hoog rek. Ook trainer Nico Stoter deed een duit in het zakje; hij liet een superieure demonstratie zien aan zijn lievelingstoestel. Lange mat Een meisjesteam van GVT eindigde zeer onlangs in de top tien bij het Ne derlands kampioenschap op het onder deel lange mat. De in vlot tempo ge brachte Arabieren en flikflakken, tel kens door drie meisjes tegelijk op het krappe podium, zagen er prima uit. Een groep meisjes en jongens extra training liet zien wat „acro- gymnastiek" inhoudt, onder de titel bolken en snoeken". In duo's (grote jongen - klein meisje en andersom) haalden ze allerlei circustoeren uit. De jazz-afdeling was eveneens op dreef. De aandacht ging uit naar de dames-selectie met een nieuwe door Ina Platte bedachte dans, maar ook de grote groep meisjes van 16 jaar en ou der wist alle ogen op zich gericht met een spontane en ontspannen optreden onder de spannende titel Dirty Dia na". Fraai was ook de sfeervol belichte uitvoering van de in knalrode broeken gestoken meisjesselectie Lovers' Leap"). Aal Wiersma-Geus krijgt da zilveren speld vanwege het erelidmaatschap opgespeld door voorzitter Henk Vonk. Vice-voorzitter Gerrit Verhoeven ver raste voorzitter Vonk door de micro foon te grijpen en de actieve praeses te bedanken voor zijn inzet. Aan het slot was Vonk weer aan de beurt om dankwoorden uit te spreken. Presenta tor Andrew Albers, geen GVT'er maar opvallend deskundig, werd speciaal in het zonnetje gezet, evenals de techni sche leiding en de vele ouders die een steentje aan de show hadden bijgedra gen. In het Eierlands Huis speelt zaterdag de toneelgroep SVC om 20.00 uur het spannende stuk „Oponthoud in de jungle", geregisseerd door Piet Zijm. In de pauze wordt naast de gebruikelijke lotenverkoop ook een soort prijsvraag gehouden met als onderwerp ,,wie is de moordenaar". Na afloop is er bal. Bowler Piet Kok heeft tijdens de woensdag/donderdagleague een jschitterende serie van 816 gegooid. Dit is een gemiddelde van 204 en meteen de hoogste serie van dit seizoen. In zijn serie zette hij ook een baanrecord van 255 neer. De winst op Dx 11 voor Tabakshop 't Centrum 2 was dan ook een feit. Bij het Kwartet gooide Guur Bakker een mooie 193 game en de Sommelt- jes konden hier geen antwoord op vin den. Anneriet Keyzer gooide een baan record van 252, wat een schitterende prestatie was. IBS had in Dennis Beumkes met 182 gemiddeld hier wel een antwoord op, maar moest toch iTabakshop 't Centrum voor laten gaan. I Klaas Veldman gooide een serie van 790 en kon hiermee Strandplevier 2 het nakijken geven en de eerste plaats por Hotel de Weal voorlopig veilig Bellen. Eldorado had deze week een fterspeelster aan Loes Zutphen die ge brand was op een overwinning op het eisburo Texel en dit ook waar kon laken. De Champion Sisters hadden larijke Hilverda om het zware werk De Texelse kwart-triathlon vindt dit jaar plaats op zaterdag 3 septem ber. De start is weer bij Dijkmans huizen (om 13.30 uur) en ook het loop- en fietsparcours heeft geen Wijzigingen ondergaan. De inschrij ving is inmiddels geopend. Texelse triatleten kunnen aanmeldingsfor mulieren verkrijgen bij Gert Pan sier, Zeebries 17, Den Burg (tel. 02220-3668). De kosten bedragen f20,—. Er is een medisch keuringsbewijs verplicht. Men wordt verzocht zich zo spoedig moge lijk aan te melden. Dat er weer be- ingstelling voor dit sportevenement §estaat, is duidelijk geworden uit het grote aantal aanvragen dat de Texelse Organisatie al te verwerken heeft ge kregen. Op een advertentie in het offi cieel orgaan van de Nederlandse tri athlon Bond kwamen in één week tijd honderd reacties. Waaronder een aan tal verenigingen die startbewijzen voor hun leden reserveerden, omdat zij er iraag een weekendje Texel van willen aken. Dat Texel qua organisatie en jntourage op de goede weg zit, be- 'ees het verzoek van de bond om de xelse kwart-triathlon als Nederlands kampioenschap te mogen aanmerken, j Dit werd door de Texelse organisatie Vriendelijk doch beslist afgewimpeld. Er zouden dan namelijk alleen A- licentiehouders aan de start mogen verschijnen, zodat Texelse deelnemers buiten de boot zouden vallen. op te knappen en Stark en Co ging ten onder. De Koogel gaat ook weer vooruit, Remco de Beer gooide zijn hoogste serie en hielp de Koogel naar winst op de Buurtjes. De Metro tegen het Y- Team werd een zeer spannende wedstrijd, maar De Metro had de langste adem. Dirk Trap gooide einde lijk een 200 game en was de grote man voor Rentenaar Opel die Dubbel El na lange tijd wist te verslaan. CBK won met de grootste moeite van de Spare Ladies. In de dinsdagleague was er weer sensatie toen de Top Oldies van de baan werden geveegd door het team van Snackbar Nikadel met Kees Kooiman aan het hoofd van een sterke serie. Een spannende strijd ontspon zich tussen Kiosk Pad Qpduin en Sla gerij de Boer waarbij Theo van Hoorn een knappe 170 neerzette, maar Ron Vink wist hier 184 tegenover te stellen en zo winst voor Kiosk Pad Opduin te halen. Angeline Dekker wist de winst binnen te halen voor de Pindrillers op BZP door een stevige 174 game. In de damestrioleague was Winnie Schraag van de Pins goed op dreef maar Wil Rovers van de Lollypops maakte dat de punten moesten worden gedeeld. CD kam pioen Tiny Kok had bijna al haar kruit verschoten maar kon toch nog een ge lijk spel tussen de T-Ford en CCM bewerkstelligen. Uitslagen. Damestrioleague: Lollypops-De Pins 2-2; CCM-T-Fords 2-2. Dinsdagleague: Pindrillers BZP 4-1; Snackbar Nikadel-Top Ol dies 4-1; Kiosk Pad Opduin Slagerij de Boer 3-2. Woensdag/donderdagleague: De Koogel- De Buurtjes 5-0; Eldorado-Reisburo Texel 5-0; Hotel de Weal-Strandplevier 2 5-0, Kwartet- Sommeltjes 5-0; Tabakshop 't Centrum 1-IBS 4-1; Tabakshop 't Centrum 2-Dx 11 4-1; Rente naar Opel-Dubbel El 4-1; Champion Sisters-Stark en Co 4-1; De Metro-Y-Team 3-2; CBK-Spare La- dies 3-2. Een paal van het toegangshek van het parkeerterrein van Bakkers Ijzerhandel is door een onbekende automobilist kromgereden, waardoor het hek niet meer kan worden gesloten. Er werden restanten van een mistachterlicht ge vonden, maar daaruit kon de politie niet afleiden wat voor auto het was geweest. De schade aan het hek is aanzienlijk. Eventuele getuigen worden verzocht zich te melden, telefoon 2644. De aanrijding moet woensdag zijn gebeurd. Toneelvereniging 't Amateurtje uit De Waal heeft besloten het stuk ,,Het verrassingpakket", voor dit seizoen de finitief af te gelasten. Het stuk ging afgelopen zaterdag niet door wegens ziekte van medespeler Arie Kager. Zijn toestand is echter zodanig dat het er niet naar uitziet dat hij al weer spoedig op de planken kan verschijnen en het stuk is dan ook definitief verplaatst naar het najaar. Zondag werd de laatste in- doorspringwedstrijd van dit winter seizoen in manege „Akenburg" ge houden. In totaal kwamen er 25 paarden en pony's aan de start. De parcoursbouwer Rijpkema had een parcours neergezet, dat in eerste instantie niet zo moeilijk leek, maar dat om te rijden toch knap lastig was. Dit bleek ook later bij de uitslagen, want maar zeven combinaties van de 25 gestarten bleven na twee maches foutloos bij het klassieke springen. Bij de kleinere A- en B-pony's werd Maartje Duin eerste met nul fouten en 57 punten voor haar stijl. Bij de grote re D-pony's legde Lieneke Roeper met Arabei beslag op de eerste plaats met twee foutloze parcoursen en 58 punten voor de wijze van rijden. Karen Bakker met Sirmene 2 werd bij de paarden eerste. Ook zij bleef foutloos en kreeg 52 punten voor stijl van de juryleden de heer Molenaar en mevrouw Hou- tenbos. Bij de niet-federatie springers werd Ilse Brommersma op Myra eerst met nul fout en 60 punten voor stijl, het hoogste aantal punten van de hele dag. De wedstrijd werd besloten met een progressief parcours. Dit parcours telde zes hindernissen, waarvan de hoogte en breedte per hindernis groter werd. Ook de puntentelling was daar mee overeenkomstig, want voor hin dernis één kreeg men één punt en voor de tweede hindernis twee punten enz. Als alle hindernissen foutloos werden genomen kon men 21 punten in totaal halen. Voor weigeringen telde de normale puntentelling, maar voor het afgooien van balken van een be paalde hindernis kreeg men de punten van die hindernis niet. Voor het pu bliek zijn dit aantrekkelijke wedstrijden, vooral als er meerdere combinaties zijn die foutloos blijven, want dan moeten die combinaties in een barrage op tijd op een verhoogd parcours uitmaken wie eerst, tweede en derde wordt. Heel spannend was de barrage bij de D-pony's. John van der Zwaag met Wendy reed als eerste een snelle bar rage in 46 seconden, maar wel met drie strafputnen. Sigrid Collou op Dan dy moest dus foutloos blijven om ze ker te zijn van de eerste plaats. Maar ook zij kreeg halverwege het par cours een weigering voor een hinder nis en moest toen alle risico's nemen om nog binnen de tijd van John te blijven. Sigrid deed dat goed en kwam op een tijd van 40 seconden, dus eerste. Bij de paarden was er alleen een barrage nodig voor de categorie niet-federatie springers. Hierbij werd Anna-Marie Reiding met Zephir eerste met een foutloze barrage in 38 secon den. Haar concurrente Jeanette Wel- bie op Zimon kreeg een weigering, maar werd heel knap tweede. Precies volgens het programma werd om half vijf de dag besloten met de prijsuitrei king. De volgende wedstrijd in de ma nege is een indoordressuurwedstrijd op zondag 20 maart. Klassiek B-Springen A- en B-pony's: Resp. fouten, punten en winstpunten: 1. Maartje Duin met Sophia. 0, 57, 2 Klassiek B-springen D- pony's: 1. Lieneke Roeper met Arabei, 0, 58, 2; 2. John van der Zwaag met Wendy, 0, 56, 2. Klassiek B-springen pony's en paarden, niet federatie: Ilse Brommersma met Myra, 0, 60; 2. Anna-Marie Reiding met Zephir, 0, 51; 3. Jea nette Welbie met Zimon, 3, 51. Klassiek I- springen pony's: 1 Ellis van Egmond met Bi- anca, 7, voldoende. Klassiek B-springen paar den: 1 Karen Bakker met Sirmene 2, 0. 52, 2. Progressief B voor A- en B-pony's. Resp. punten en seconden. 1 Maartje Duin, 21. Pro gressief B voor D-pony's: 1 Sigrid Collou, 18, 40; 2 John van der Zwaag, 18, 46. Progressief L voor D-pony's: 1 Ellis van Egmond, 18; 1. Masja Roeper, 18. Progressief B voor paar den: 1. Karen Bakker, 21 Progressief B niet federatie: 1 Anna-Marie Reiding, 21, 38, 2. Jeanette Welbie, 18, 50. Het stikstof strooien op gras en wintergraangewassen werd in voorgaande jaren bepaald aan de hand van de temperatuursom. Wanneer die vanaf 1 januari in to taal op 180 graden Celsius kwam, brak het tijdstip aan om stikstof op het grasland te strooien. Het voor jaar van 1988 was dusdanig zacht dat de temperatuursom van 180 graden reeds in het begin van fe bruari was bereikt. Het advies voor 1988 was om te wachten tot né 22 februari. Dit om teleurstellingen met eventueel winterweer te voor komen. De kans dat er nu nog een echte winterse periode komt is klein, vandaar het advies om nu niet langer te wachten met strooi en van kunstmeststikstof. Uite raard dient de stikstof gestrooid te worden op gronden die goed be rijdbaar zijn. Gronden die nog te nat zijn dienen eerst af te drogen voordat wordt gestrooid. Uitstellen van een bemesting tot een later tijdstip dan begin maart heeft geen voordelen. Naast een opbrengst- verhogend effect heeft stikstofbe mesting ook een vervroegend effect. Op percelen die eerst worden geweid is een bemesting met 80 kg zuivere stikstof ofwel 300 kg kalkammonsalpe- ter per ha het advies. Wordt er eerst gemaaid, dan 120 kg zuivere stikstof per ha. Fosfaat en kali Naast stikstof vragen planten ook di rect opneembare fosfaat en kali voor de groei. Aan de hand van grondana- lysen, verkregen na grondonderzoek, kan worden beoordeeld of naast stikstof ook nog fosfaat en kali gestrooid moet worden voor een opti male groei. Vooral het direct opneem baar zijn is erg belangrijk. Er kunnen soms hoge gehalten aan fosfaat in de grond aanwezig zijn waar de plant in het voorjaar niet direct over kan be schikken. Dit komt vanwege de te lage temperaturen voor een actief bodemle ven. Het fosfaat zit dan nog vast in een niet opneembare vorm Het strooi en van fosfaat in direct opneembare vorm zalde groei erg positief beïnvloe den. De paars/roodachtige bladver kleuring onder koude weersomstandig heden zal minder voorkomen en het blad zal een groenere kleur behouden. Daarom krijgt een mengmeststof met stikstof en fosfaat als eerste gift de voorkeur boven alleen stikstof. Granen en graszaad Aan het begin van de groei vragen de wintergranen en het graszaad ook di rect opneembare stikstof en fosfaat. In een zachte winter als die van 1987/1988 heeft de groei nauwelijks stilgestaan. Er is steeds behoefte ge weest aan voedingsstoffen. De lichte kleur die de meeste gewassen hebben doet aan stikstofgebrek denken. Om de groei van graan en graszaadplanten te stimuleren is een vroege bemesting aan te raden. Afwachten gaat ten koste van de uiteindelijke korrelop brengst. De stikstofbemesting op win tergranen kan het beste in twee of drie keer worden gestrooid. Er kan begon nen worden met 60 tot 80 kg zuivere stikstof per ha, te strooien zodra de grond goed berijdbaar is. Plaatselijk komen in graslandpercelen rouwvlieglarven voor. Het zijn grauwe, pootloze larven met een duidelijke zwarte kop. De larven komen op be paalde plekken in grote aantallen voor. Ze zijn te vinden op lichte gronden met oud gras en in de nabijheid of on der mestvaalten. Bestrijding kan nood zakelijk zijn wanneer er veel larven zit ten. Wordt er niets aan gedaan dan zal later blijken dat het grasgewas afsterft. Na het scheuren van grasland kunnen emelten en ritnaalden ernstige schade aanbrengen aan de dan gezaaide of gepote gewassen. Zelfs in het tweede jaar kunnen ritnaalden nog grote scha de aanrichten aan de cultuurgewassen. Het advies is om met de toegelaten middelen een bestrijding uit te voeren. Wegens rioleringswerkzaamheden in de Houtmanstraat is het gedeelte tus sen de Barendszstraat en de Loodssin- gel gedurende vier weken afgesloten. Dit in verband met de vierde fase van de renovatie riolering Oudeschild. Zondag 13 maart wordt de eerste motorcrosswedstrijd, meetellend voor het clubkampioenschap 1988 verreden. Na een winterstop van vier maanden staan de rijders weer te trappelen om in het nieuwe sei zoen eindelijk eens te laten zien wat ze werkelijk in huis hebben! Van de off-the-roadrijders wordt, na de instructiedag in november van het vo rig jaar, natuurlijk verwacht dat ze hun motor nu gaan gebruiken voor sportie vere actie dan het gebruikelijke rond- tuffen over 's heren wegen. Voor hen is er dit seizoen een apart klassement. De bij het crossen zo broodnodige ver zekeringspas is op de wedstrijddag verkrijgbaar voor /100: inclusief MAB crosslidmaatschap. Inschrijven kan van af 13.30 uur. De wedstrijd begint om 14.15 uur. De wedstrijdkalender ziet er als volgt uit: 13 maart, 17 april, 8 mei clubcross; 28/29 mei waddentoernooi; 12 juni twee-uurscross; 10 juli trial; 28 augustus, 25 september, 30 oktober clubcross; 20 november triocross. ondernemers-akti viteiten De nieuwe winkelhal in de Kik- kertstraat te De Cocksdorp. met een oppervlakte van 770 m2, wordt woensdag geopend met een recep tie voor genodigden en van 18.00 tot 20.00 uur open huis voor be langstellenden. Donderdag gaat de Garantmarkt met de bijbehorende ambachtelijke slagerij van Siep de Boer, de bakkerij/tearoom van 't Gouwe Boltje en slijterij de Gulle Bottelier om 9.00 uur open voor het winkelende publiek. De winkelhal is keurig volgens schema klaar. Alleen het parkeerterrein er ach ter is nog niet helemaal bestraat, maar dat komt gereed voor het eind van de week. Iedereen in De Cocksdorp is het er over eens dat het gebouw niet misstaat in het straatbeeld: het ziet er aan de voorzijde uit als drie bij elkaar behorende huisjes. Daarachter schuilt echter een zeer modern en functioneel winkelcomplex. Aan de voorzijde zitten de bakkerij/tearoom/croissanterie en de slijterij, die een eigen ingang heb ben. De slagerij zit in het pand, maar men hoeft niet beslist de hele super markt door om er langs te haan. „Ik heb eerder wel gezegd dat zo'n grote hal mogelijk is doordat hier veel toe risten komen, maar het is en blijft na tuurlijk in de eerste plaats voor de Cocksdorpers, zij zijn ons vaste klan tenbestand", aldus eigenaar C. Hooij- schuur. Hij benadrukt echter wel dat omdat er 's zomers veel meer klanten zijn, een breder assortiment kan wor den gevoerd, waar de „Durpers" van mee kunnen profiteren. Van Hemel vaart tot de herfstvakantie zal bij wijze van proef een koooavond worden ge houden, iedere vrijdag. Voorheen werd dat niet gedaan in De Cocksdorp. Ook nieuw zijn de leesmapactiviteiten. Via de supermarkt kan men een abonne ment regelen op de leesmappen van Zaanlandia. De boodschappenbezor- ging strekt zich uit over het hele ei land. „We bezorgen over het hele ei land gratis. En als men iets over heeft kan men het weer mee teruggeven, mits de verpakking natuurlijk niet is aangebroken". Ambachtelijk De ambachtelijke slagerij van Siep de Boer zal worden geleid door zijn broer Adrie de Boer. De slagerij verderop in de Kikkertstraat blijft in de zomer geo pend voor verkoop en zal het hele jaar gewoon draaien als slachtplaats. „We verkopen in beide zaken ons eigen kwaliteitsprodukt. Ik koop zelf vee in en we slachten zelf. We zullen een concurrerent prijsbeleid voeren met scherpe weekendreclames, maar de goede kwaliteit staat voorop in beide zaken", aldus Siep de Boer. Het slach ten en worstmaken wordt bij hem ge daan door Peter Haker. „In onze afde ling in de winkelhal zullen we een bre der assortiment voeren met bijvoor beeld meer lams- en kalfsvlees en zo mers barbecuepakketten. Voor de toe risten hebben we makkelijke snel-klaar produkten, maar beslist ook weer van hoge kwaliteit, want dat is ons han delsmerk." Erwin van der Linde zwaait de scepter in het slijterijgedeelte van De Gulle Bottelier. Hij en zijn broer Willem gaan op dezelfde voet verder als met hun Gulle Bottelier-slijterij in Den Burg. „We hebben een groot assortiment en kunnen de artikelen van ons huismerk voor een leuke prijs aanbieden. Als men om iets vraagt dat we niet heb ben, kunnen we het binnen enkele da gen leveren. In principe hebben we al les", aldus Willem van der Linde. In de tearoom/bakkerij/croissanterie van 't Gouwe Boltje is de leiding in handen van Gretha Blom en Jan Kop- penol. In de tearoom kan men rustig bijkomen met koffie, thee of fris, aller hande gebak, koek of iets hartigs. Er worden warme broodjes verkocht om mee te nemen of zo op te eten. Het brood wordt iedere dag vers gebakken in de bakkerij te Oosterend. De afde ling van 't Gouwe Boltje in de winkel hal is in hun mooie rood/grijze „huis kleur" uitgevoerd. De voorgevel van de nieuwe winkelhal harmonieert in het straatbeeld.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7