(yroen c2wartïJ~exels in het hart-, Vijf tenten mogen 'ook caravans zijn Basisscholieren kopen molen voor Ecomare Kamperen bij de boer voorlopig geregeld i m t Groenzwart Verkeerde weg Opgericht 15 september 1887 - nr. 10.264 mG B-tarief onder egio-gemiddelde Landelijke actie start op Texel Goënga's supermarkt en specialiteitenslagerij 5 kiwi's2,49 Landbouwdeskundigen uit buitenland naar Texel Excursie in Waalenburg VRIJDAG 11 MAART 1968 'oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, slefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 edactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- iplein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.396. Ms Gedeputeerde Staten er niet tegen in het geweer komen, Tullen de agrariërs van heel Texel ingaand het komende sei- :oen vijf „kampeermiddelen" op hun erf mogen hebben. Die campeermiddelen hoeven niet per sé tenten te zijn; ook toer- :aravans zullen worden toegestaan. nu voorgestelde regeling als proef zien. In de praktijk kan dan worden bekeken hoe deze vorm van verblijfsrecreatie zich ontwikkelt, zodat nadere regels kunnen worden gesteld. Volgens haar zouden gedurende de proef niet al te hoge eisen aan sanitaire voorzieningen e.d. moeten worden gesteld, maar wel zou al direct bekend moeten zijn welke eisen zullen gelden na afloop van de proef. De boeren kunnen dan precies bepalen of het houden van kampeer ders voor hen de moeite waard is. Als ze al direct dure voorzieningen moeten treffen en de kampeerbedrijvigheid zou hen niet bevallen, dan zouden ze min of meer gedwongen daarmee moeten doorgaan omdat ze anders die investe ringen voor niets hebben gedaan. Me vrouw Huitema juichte het toe dat op E-blokken geen tenten mogen staan (afgezien van die ene tent of caravan die krachtens de bestaande regeling mogelijk is) want dat zou volgens haar uitlokken dat boomsingels worden ge plant, waardoor het open karakter van het Texelse landschap teveel zou lij den. Verband leggen (zoals Texels Be lang doet) tussen de grootte van het erf en het aantal toe te laten kampeer middelen, wees ze af. Het zou de aan koop van aangrenzende grond stimule ren, wat slecht is voor de agrarische structuur. Het CDA wenst scherpe controle, niet alleen op de naleving van de nieuwe kampeerregels, maar ook op de betaling van toeristenbe lasting en andere met de recreatie sa menhangende voorschriften. Verder wilde het CDA enige vrijheid wat het soort van kampeermiddelen op de boerenerven betreft. ,,Een caravannetje extra moet kunnen". lldus de regeling voor het kampe- an bij de boer, die dinsdagavond oor de gemeenteraad met negen 9gen vijf stemmen is vastgesteld. Ie meerderheid van de raad is ak- oord gegaan met de door B en W _oorgestelde regeling, die aanvan- elijk voorzag in vijf kampeermid- alen, waarvan er hoogstens één en caravan mocht zijn (dus voor e rest tenten). Tijdens de raads- ergadering wijzigden B en W dit "landpunt. 'vdA en PSP stemden tegen op pd van meerdere fundamentele be- Bren. Deze partijen hadden wel ak- ird willen gaan met vijf eenheden erven, maar dan onder meer strin- nte voorwaarden en waarborgen om voorkomen dat het hek van de dam gaan en om te bereiken dat er be- arenmogelijkheden zouden zijn voor ensen of groeperingen die zich tegen regeling teweer willen stellen, let agendapunt betreffende het kam- eren bij de boer vormde dinsdag- vond de hoofdschotel van de raads- ergadering; bijna de helft van de ver- adertijd ging erin zitten. verschillende fracties zetten hun ^ndpunt inzake het vraagstuk uiteen, niet zo verrassend was omdat die andpunten al eerder waren geopen- laard. Alleen de WD had er tot dus- er het stilzwijgen toegedaan en kwam jjjmet het voorstel om vijf kampeer- ddelen naar keuze (tenten of cara- s) toe te staan op de erven van A- kken. Dat was dus de regeling die jaindelijk door de gemeenteraad aangenomen. Wijziging j>r een kleine verrassing zorgde ook els Belang. Deze partij had aanvan- ijk het meest vergaande voorstel: Fkampeereenheden op zowel A- Ttken als E-blokken en in plaats van ppeereenheden zouden ook appar- penten in overtollige bedrijfsgebou- i moeten worden toegestaan. Ger- nd Poster liet weten dat het laatste Jniet aan de orde zou worden gesteld; dat zou pas gebeuren in het tader van de discussie over de herzie- ling van het bestemmingsplan buiten- bied. De tweespalt die over dit punt «innen de fractie heerste was daardoor uit de wereld. Blij met proef Huitema bracht het CDA- ndpunt onder woorden (vijf eenhe- i op A-blokken) en uitte haar tevre- hheid over het feit dat B en W de Onvoldragen Peter Bakker (PSP) was slecht te spre ken over de strategie die B en W had den gevolgd bij het regelen van het kamperen op erven. Hij sprak van een onvoldragen voorstel dat beter terug genomen had kunnen worden. Er zijn weliswaar goede nota's gemaakt op grond waarvan een behoorlijke discus sie had kunnen plaatsvinden, maar die discussie met zorgvuldige afweging van voor en tegen, is er helemaal niet geweest. Het college heeft slechts de verschillende standpunten op een rijtje gezet. Bakker vond het proefkarakter van de voorgestelde regeling niet ac ceptabel, omdat tegen zo'n proefrege- ling geen bezwaar kan worden gemaakt. Tegenstanders zijn derhalve niet in de gelegenheid om gebruik te maken van een bezwarenprocedure wat bij elke i Da tarieven van de onroerendgoed- belasting (ogb) blijken op Texel teer laag te zijn, vergeleken met andere gemeenten uit de regio Noordholland-noord. Terwijl veel andere gemeenten het plafond van hun belastingmogelijkheden nade ren, benut de gemeente Texel nog niet eens de helft van de zgn. ,,be- laatingruimte" en zou de tarieven dus nog verder kunnen opvoeren. Aldus blijkt uit het onderzoek dat de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier jaarlijks houdt naar de ontwikkeling van gemeentelijke lasten. Da Kamer besteedde aandacht aan de ylariefontwikkeling bij de ogb, het freinigings- en rioolrecht. De conclusie jpat steeds meer gemeenten de grens van de mogelijkheden tot het heffen ian ogb naderen, blijkt uit het stabiel >lijven en in sommige gevallen zelfs alen van de tarieven. Niettemin ste- "gen de totale opbrengsten uit de ogb -in de regio met f2,1 miljoen oftewel -3,6 procent. Ogb wordt opgelegd door de gemeen te aan eigenaren en gebruikers van on roerend goed. Het tarief is afhankelijk van de waarde van het onroerend goed, gecorrigeerd voor de aard, het gebruik, de ligging en de kwaliteit. In Hollands Noorderkwartier hanteren Alkmaar en Den Helder een andere berekening. Deze gemeenten nemen in plaats van de waarde het oppervlak als maatstaaf. Zowel ten aanzien van de gebruikers als van de eigenaren is de heffing op Texel beduidend lager dan het regioge middelde. Het gemiddelde tarief voor gebruikers bedraagt f3,52 per f3000,— waarde van het onroerend goed. Texel heeft met f2,20 veruit het laagste ta rief. Slechts Limmen, Egmond (beiden f2,60) en Anna Paulowna (f2,65) blij ven nog enigzins in de buurt. De eige naren betalen gemiddeld in de regio f4,46 per f3000,—. Het laagste tarief geldt in Akersloot (f2,17) maar dan komt Texel met f3,—. Ten opzichte van 1987 bleef het ogb-tarief op Texel constant, en bevindt zich daarmee in gezelschap van nog tien andere ge meenten. Negen gemeenten hanteer den hogere heffingen en bij vier ge meenten daalden de tarieven. De KvK concludeert dat de gemeenten in het algemeen terughoudend zijn geweest bij de vaststelling van de ogb-tarieven. andere wijziging op planologisch ge bied wel het geval is. Weliswaar doet die gelegenheid zich voor als de proef- regeling uiteindelijk onderdeel wordt van het gewijzigde bestemmingsplan buitengebied, maar de praktijk heeft geleerd dat zo'n regeling dan toch niet meer wordt teruggedraaid. De boeren hebben kosten gemaakt en zouden ge dupeerd worden als de regeling alsnog wordt geschrapt. Quotering Verder wilde Bakker zekerheid dat door het toelaten van vijf eenheden per erf de grens van 47.000 slaapplaatsen op Texel niet wordt overschreden. Hij wil de een behoorlijk aantal slaapplaatsen in reserve houden om kwaliteitsverbe tering en uitbreiding van de bestaande logiesverstrekkende bedrijven mogelijk te maken en het kamperen bij de boer daarom binden aan een quotum. Niet meer dan 1000 2000 slaapplaatsen zouden op de erven moeten komen en in het Hogeberg-gebied zou het in elk geval moeten worden verboden. Ver der had Bakker er moeite mee dat de nu voorgestelde kampeerregeling vol komen strijdig is met de concentratie gedachte en het streven naar uitbrei ding van accommodatie die niet weer- gevoelig is. Toch was hij geen tegen stander van kamperen bij de boer, maar dan volgens een regeling waarbij gelegenheid is om bezwaren te maken, zonder proefperiode vooraf. Volgens Bakker heeft het gemankeerd aan voorlichting in de richting van de boe ren. Er is wel een enquête geweest, maar de betrokkenen wisten helemaal niet aan welke voorwaarden ze moesten voldoen en konden dus on mogelijk met zekerheid aangeven of ze werkelijk kampeerders op hun erf wil den toelaten. Te laat Gerbrand Poster van Texels Belang uit te er zijn misnoegen over dat pas nu op Texel een regeling voor kamperen bij de boer aan de orde wordt gesteld, terwijl het in tal van plaatsen elders in het land al mogelijk is. Volgens hem is met name op Walcheren gebleken dat het kamperen bij de boer in de praktijk prima verloopt; negatieve verhalen over uit de hand gelopen toestanden in Zeeland waren volgens hem onjuist. Poster draaide er niet omheen dat zijn fractie graag méér dan 15 eenheden per erf zou willen toestaan, als de kampeerwet die mogelijkheid zou bie den. De nu voorgestelde vijf eenheden beschouwde hij echter als een goed begin. Dat kampeermiddelen alleen bij A-blokken worden toegestaan betreur de hij. Veel A-blokken veranderen in E- blokken; in zo'n geval zou de eventue le erfcamping moeten worden opgehe ven en dat leek hem niet billijk. Oude motie Hans Roeper (PvdA) dook in de ge schiedenis en herinnerde eraan dat destijds nadrukkelijk het besluit is ge nomen (onder druk van portefeuillege- rammel door het college) om niet meer dan één tent per erf toe te staan met het oog op de 47.000 slaapplaat sen. De argumenten van toen gelden nu nog onverkort. Als gevolg van de toegenomen vraag maar deze kam- peervorm, zowel door kampeerders als boeren, wordt nu water bij de wijn ge daan. Roeper wilde wel eens weten hoe het college de omvang van het kamperen bij de boer binnen de per ken wil houden, wijzend op de con centratiegedachte en de concurrentie vervalsing voor bestaande kampeerbe- drijven. Hij wilde ook weten of het college kans ziet vóór 15 mei een be hoorlijke controle voor het buitenge bied te regelen. Erna Eelman verklaarde zich voorstan der van vijf eenheden (niet alleen ten ten, maar ook caravans of campers) en noemde dat een welkome aanvul ling op het inkomen van de boer. Te gen het proefkarakter van de regeling verzette ze zich echter. Alles moet di rect definitief zijn en de betrokken boeren moeten ook direct behoorlijke sanitaire voorzieningen hebben. Zij stelde voor vergunningen af te geven voor een periode van vijf jaar. Telkens Lees verder pagina 2 Zal deze scholenmolen straks bij de veerhaven staan? Op 22 maart start in Ecomare een landelijke manifestatie voor alle ba sisscholen in het kader van de ac tie ..schoonstroom". Alle leerlingen wordt gevraagd een kwartje bij te dragen en met het totale bedrag zal een windmolen op Texel wor den gebouwd waarmee energie kan worden opgewekt. De lokatie van deze .scholenmolen" is nog niet vastgesteld, maar al wel be kend is dat de opbrengst van de molen ten goede komt aan Ecomare. Olie en aardgas raken op. Dat is een feit waar niemand omheen kan. Als al ternatief kan worden gekozen voor wind- en zonne-energie of kolen- en kerncentrales. De actie schoonstroom heeft een plan ontworpen om Neder land tot in de 21e eeuw van milieu vriendelijke energie te voorzien. Dit plan behelst vooral besparing op gas door bestaande technieken te benut ten en het stimuleren van schone" DEZE WEEK EXTRA VOORDELIG BIJ 5 kilo RUNDERGEHAKT45,- 5 kilo RIBLAPPEN 59,80 Hollandse KOMKOMMERS per stuk0,98 En uw auto? Die parkeert u gewoon voor de deur! energieopwekking met windmolens en zonnecollectoren. Scholenmolen In samenwerking met de organisatie voor duurzame energie (ODE) is een landelijke scholierenactie bedacht. Op alle basisscholen zal in de lessen aan dacht worden besteed aan de schoonstroomactie, maar om de zaak voor de kinderen te verlevendigen kun nen ze ook wat doen: een bijdrage le veren voor een echte windmolen, de scholenmolen. Deze molen moest ergens in het land worden gebouwd. Men koos algauw voor een plaatsje op Texel. Hier is men verzekerd van voldoende wind. De mo len gaat electriciteit leveren aan het PEN. Dit levert geld op en dat is voor Ecomare. Blikvanger Ik ben er natuurlijk hardstikke blij mee", aldus museumdirecteur Jan Kui per. ,,De scholenmolen moet een ech te blikvanger worden waar de scholen excursies naartoe kunnen maken. Een mooie plaats zou zijn bij de veerhaven, want dat ziet iedereen die aan komt varen het meteen. Maar we denken ook nog over plaatsing in Oudeschild. We overleggen alles met het PEN". Er wordt gehoopt dat de kinderen van alle Nederlandse basisscholen zo'n f100.000,— bijeenbrengen. De molen kost ongeveer f150.000,—. Er is al sub sidie aangevraagd om dit bedrag sa men met het geld van de kinderen te kunnen halen. ,,Er wordt de kinderen in de lessen wel heel veel verteld over schone energie, maar door ze echt zelf voor zo'n molen te laten sparen gaat het toch meer leven", aldus Kuiper. Het startsein voor de scholenmolenac- tie wordt op feestelijke wijze gegeven op 22 maart in Ecomare. Op 13 en 14 april komen landbouw- attachees, verbonden aan de buiten landse ambassades, op uitnodiging van het Nederlands Landbouwschap een werkbezoek brengen aan Texel. Tijdens dit bezoek zullen ze een be zoek brengen aan de bedrijven van fam. P.C. Kikkert (De Hemmer), Gebr. Timmer (P.H. Polder), fam. H. de Lugt (Eierland) en het B. D. bedrijf Sint Donatus. Het is niet te hopen dat veel boeren gebruik zuilen maken van de kampeer regeling die dinsdag door de gemeen teraad is vastgesteld, want dan doet een stukje landschapsbederf zijn intre de dat op Texel zijn weerga niet kent. Stel je voor: maximaal vijf toercara- vans op alle boerenerven, niet alleen in Eierland en op het oude land, maar ook in het Hogeberg-gebied. Die rege ling is in strijd met alles wat we op het gebied van ruimtelijke ordening tot dusver hebben afgesproken. Het is een uitbreiding van de weergevoelige ac commodatie. Het is strijdig met de concentratiegedachte. Het is bedrei gend voor de kwaliteit van toeristisch Texel omdat de uitbouw van bestaan de logiesverstrekkende bedrijven er door kan worden belemmerd en omdat een rommelige situatie in de hand wordt gewerkt die de broodnodige ontwikkeling van Texel tot hoogwaar dig recreatief gebied ernstig in de weg staat. Het is ook strijdig met het stre ven naar vermindering van de perso- neelsgroei bij de gemeente, want er zal een legertje ambtenaren nodig zijn om er voor te zorgen dat deze over 10.000 hectare kostelijk boerenland uit gesmeerde griebes niet nog meer uit de hand loopt. Blijkbaar beseft niemand dat de aan trekkelijkheid van Texel voor een be langrijk deel bestaat uit een groot stuk onbedorven ruimte, te danken aan het geconcentreerd zijn van de verblijfs- accommodatie in slechts enkele be perkte gebieden en de over het alge meen goed verzorgde agrarische be drijven. Het is juist die unieke len el ders nog te weinig bekendeI situatie waarvan het promotie-apparaat zich kan bedienen om een ander publiek naar Texel te krijgen. Het treurige is dat de individuele raadsleden die nadelen wel degelijk onderkennen, maar geen hunner heeft de moed gehad (ook de linkse tegen stemmers niet) om te pleiten voor af zien van kamperen bij de boer en de huidige situatie (één tent of caravan per erf) ongewijzigd te laten. Natuur lijk, college en raad stonden onder druk. Er is behoefte aan een dergelijke kampeermogelijkheid, maar er was toch wel wat anders te verzinnen ge weest dan het toelaten van vijf cara vans op élk boerenerf om aan die be hoefte tegemoet te komen? Waarom het college staande de vergadering het eigen voorstel zodanig wijzigde dat in- plaats van één caravan en vier tenten, ook vijf toercaravans mogen worden toegelaten, is een raadsel. Dat gewij zigde voorstel strekt veel verder. Cara vans zijn groter en blijven langer staan en boeren zouden nu toercaravans" zelf kunnen gaan aanschaffen en deze als mobiele bungalowtjes verhuren. Het oorspronkelijke voorstel zou er ook wel doorgekomen zijn. Veel meer zou het voor de hand heb ben gelegen om de oplossing te zoe ken in kleinschalige campings, mini- terreintjes met sobere voorzieningen in de buurt ven bestaande bedrijven of herinrichting van bestaande grote campings. Laat niemand de illusie koesteren dat de agrariërs die deze vorm van bijverdienste echt willen, te vreden zullen blijven met vijf eenhe den. Een belangrijk deel van hen zal willen uitbreiden en er zal een heel vervelend controle- en strefsysteem nodig zijn om dat tegen te gaan, zo dat de verleiding al spoedig heel groot zal worden om de normen opnieuw bij te stellen. Gevreesd moet worden dat Texel de eerste stap heeft gezet op een weg, die voor een aantal agrariërs en kampeerders misschien wel leuk is, maar waar het algemene landschappe lijke en toeristische belang van het ei land allerminst mee is gediend. In het kader van de activiteitenserie „Natuur op Texel" wordt zondag 13 maart gelegenheid geboden om samen met leden van de Vogelwerkgroep naar de vogels van Waalenburg te kijken. Tussen 11.00 en 15.00 uur zullen Henk Hin en Hans Witte aanwezig zijn op de Westerboersweg ter hoogte van boederij De Reiger. In Waalenburg zijn momenteel vele soorten eenden, grau we ganzen en mogelijk ook kemp haantjes aanwezig. (De kemphaantjes zijn op doortrek en zien er onopvallend uit. Zij hebben nog geen kragen.) Wie belangstellend is kan zich bij hen mel den. Er is dus geen vast tijdstip van aankomst en vertrek.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1