'Saneringsregeling voor bioscoop nog niet rond Nieuwe directeur van gemeentewerken benoemd Twee milieuweekenden voor 300 padvinders Gevonden voorwerpen Jeugdtoneelstuk in de Lindeboom Uithangbord geramd Promotie voor ambtenaar Piet Plug RAADSSNIPPERS Lange termijnagenda gebruikersgroep VOOR AUTOMATISEREN '1 VRIJDAG 11 MAART 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De gemeenteraad heeft de saneringsregeling waardoor voort zetting van de bioscoopfunctie van De Vergulde Kikkert wordt gewaarborgd, nog niet kunnen accepteren. Het colle ge liet in de raadsvergadering van dinsdag weten het voor stel te hebben teruggenomen in afwachting van nader advies van de betrokken raadscommissies. Voor niet-raadsleden die dinsdag de raadsvergadering bijwoonden was niet ta begrijpen wat er aan de hand was, omdat het onderwerp in commissiever band achter gesloten deuren was be handeld en wethouder Barendregt niet uitlegde waar de schoen wrong. Ate Rienstra van het CDA vroeg het agendapunt toch te behandelen, maar dan zonder pers en publiek. De burge meester weigerde dat. Het college had het voorstel teruggenomen, dus kon het ook niet worden behandeld. De enige mogelijkheid was dat de raad zelf in meerderheid zou voorstellen het punt opnieuw op de agenda te plaat sen. Daar moest even over worden na gedacht en de vergadering werd voor tien minuten geschorst. Rienstra liet daarna weten dat zijn fractie had afgezien van het verzoek tot behandeling, maar hij zei er wel op te rekenen dat de kwestie in de eerst volgende raadsvergadering zou worden afgehandeld op basis van voorstellen ,conform de meerderheid van de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid, tenzij er andere gezichtspunten naar voren zou den komen". Door het hele land worden milieu weekenden gehouden en zo ook op Texel. Voor de achtste keer in successie, dit maal op 18, 19 en 20 maart voor de padvindertjes van 11 tot 15 jaar en een week later voor die van 7 tot 11 jaar. In totaal zul len dan zo'n 300 scoutingleden het vuil verwijderen uit de Slufter. De eerste vrijdag opent burgemeester Schipper om 20.00 uur het mileuweek- end officieel in het gebouw van de Je- roengroep aan de Bernhardlaan. De kinderen kamperen in tenten bij het gebouw. Na de kennismakingsavond gaat men de volgende morgen de Slufter opruimen. Tussen de middag rdt in de Slufter een gezamenlijke ,,Juttersmaaltijd" gehouden en om 15.00 uur is er een milieumarkt (met allerlei spelletjes, gemaakt van recy- clingmateriaal) in het gebouw van Scouting Texel te Den Burg. Burgemeester Schipper komt daar om 17.00 uur om samen met de padvin ders een milieuboom te planten voor het gebouw. Dit gebeurt dit weekend in iedere gemeente in Nederland. Zon dagmorgen vertrekken de overkantse padvinders met de boot van 11.00 uur. Het tweede milieuweekend voor de intjes begint op zaterdagmorgen, in de boot gaat men gelijk door naar Slufter waar het gedeelte dichter bij het strand zal worden opgeruimd, 's Middags is er een pannekoekenspel in het bos langs de Boodtlaan te De Koog, en na het eten is er 's avonds in het gebouw in Den Burg een feestavond waarbij de toneelgroep Oki- doki een toneelstuk over het milieu speelt. Zondag om 11.00 uur keert ie dereen weer naar huis. _gac Slu WOl Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal. Noordwester. De Koog: Iedere tweede zaterdag van de maand Wordt oud papier opgehaald in De Koog en directe omgeving vanaf 10.00 uur. leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Dat was cryptische taal voor niet- ingewijden, want die wisten niet wat er in de geheime vergadering van de raadscommissie was geadviseerd Tine Krijnen van Texels Belang hielp de ver baasde en brandend nieuwsgierige toe hoorders een beetje door uit de school te klappen. ,,Het is goed om het alle maal nog eens uit te diepen. In de Fet-vergadering was het een vreemde séance. We waren te kort geïnfor meerd, hoewel één der leden wél alles wist. We konden aan onze fractie niets uitleggen, zoals over die kwestie van beslag. We moeten behoorlijk besturen". Uit wat zij hieraan verder nog toevoeg- Bij de politie zijn in januari de volgen de gevonden voorwerpen binnengeko men: 2: sleutelbos, 6 sleutels aan 2 ringen; 4: witte plastic tas met regen pak en handschoenen; 6: 2 LIPS- sleutels aan zwarte sleutelhanger, met opschrift ,,0"; 9: zilveren schakelarm band; 18: grijs geruite sjaal; 19: bruine weekendtas met inhoud; 20: sierdop Toyota; 26: siervelg; 28: snoeischaar; 29: een paar witte leren handschoe nen; 29: autosleutel (Mercedes); 30: 2 sleutels aan ring; 33: stel autosleutels (Volvo) aan label, met opschrift „Gara ge Grisnigt"; 40: autosleutel (Volkswa gen), nr. Yo56697; 43: geldbedrag; 46: tabaksmapje met inhoud; 47: platte zil veren ketting met fijne schakel; 55: zwart/witte boodschappentas; 58: ge vlochten zilverkleurige armband; 62: groene slaapzak. Na een succesvol optreden in Oude- schild speelt theatergroep ,,De Tover bal" zondag om 15.00 uur in de Linde boom het stuk ,,De schat van Woeste Kever", geschreven door J. van der Heijden en J.A. Tempelaars. Het to neelstuk is voor kinderen van 4 tot 12 jaar en de entree is ƒ2,50. Een vrachtwagen met aan het stuur een 33-jarige man uit het Utrechtse Cothen ramde woensdag het uithang bord van café De Zwaan, waarna hij doorreed. De politie wist hem bij de boot te achterhalen. De man verklaar de aan twee collega's die elders in Den Burg werkten te hebben gevraagd de zaak te regelen met de eigenaar van het café, daar hij de boot wilde halen. de viel de conclusie te trekken dat haar fractie bezwaar had gemaakt te gen de door het college voorgestelde minnelijke saneringsregeling. Gerbrand Poster zou hebben uitgerekend dat de affaire met De Vergulde Kikkert de ge meente veel duurder komt te staan dan het bedrag van ƒ50.000— dat nu als vergoeding voor verbetering van het gebouw zou worden betaald. De Texels Belang-fractie had zich destijds verzet tegen de uitgifte in erfpacht van de bioscoop omdat dit voor de ge meente grote financiële risico's zou in houden en de fractie meende dat het nu inderdaad mis dreigt te lopen. Peter Bakker was er onaangenaam verbaasd over dat het college het voorstel had ingetrokken. Er was geko zen voor een minnelijke weg bij de af handeling, dus geen faillissement waarbij de gemeente zelf aan het langste eind zou hebben getrokken ten koste van de andere schuldeisers. Gerbrand Poster vertelde dat hij het af gelopen weekend in de materie was gedoken en begon uit te leggen wat zijn visie was op de kwestie. De bur gemeester ontnam hem echter het woord omdat zojuist besloten was om niet tot behandeling over te gaan. Hij wilde jegens Rienstra niets toezeggen en wilde zelfs niet op voorhand verkla ren dat bij de afhandeling van de zaak ook nu nog de minnelijke weg zou worden gevolgd. Piet Plug: nieuwe directeur, meer 'n bekend gezicht bij gemeentewerken. Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad dindsdagavond de heer P.C. (Piet) Plug uit Den Burg benoemd tot directeur van de dienst gemeentewerken. De 45-jarige was al ruim 17 jaar werk zaam bij de gemeente Texel als chef van de afdeling civiele tech niek en was de laatste jaren tevens adjunct-directeur van gemeente werken. Plug is opvolger van ir. Ton Doppenberg, die per 1 maart bij de gemeente Delft is gaan wer ken. De nieuwe directeur is met onmiddelijke ingang in de functie getreden. Plug blijkt woensdagochtend nog geen intrek te hebben genomen in het kan toor van zijn voorganger, maar zetelt nog in zijn vertrouwde vertrek naast de tekenkamer van het team technische ambtenaren waarmee hij jarenlang nauw samenwerkte. Door het raam blikt hij op één der werken in uitvoe ring van ,,zijn" dienst, de opgebroken Groeneplaats. „Nee", glimlacht Plug: „dat is niet symbolisch. Ik zou niet durven zeggen dat ik nu het puin van mijn voorganger moet ruimen....". Enigzins verrassend kwam de Texelse ambtenaar als beste van 45 sollicitan ten uit de bus, „Als adjunct-directeur wist ik wat deze job inhoudt en ik voelde me goed genoeg om een po ging te wagen. Iedereen wil graag ho gerop als daar de kans voor is, niet waar", vertelt Plug. Hij vervolgt: „Per soonlijk ben ik van mening dat wat je van ver haalt, niet altijd lekker hoeft te zijn. Een organisatie kan het beste eerst kijken of iemand met de ge wenste capaciteiten beschikbaar is. Dat heeft bovendien voordelen voor de continuïteit van het beleid. Bovendien motiveer je ook eens andere medewer kers want ook die kunnen een plaatsje opschuiven. Ik zal me er dan ook sterk voor maken dat in mijn oude functie als chef intern wordt voorzien". Aardgas Piet Plug werd op 3 mei 1945 geboren in Noordwijk, Hij volgde een opleiding weg- en waterbouwkunde aan de HTS in Den Haag en ging na zijn studietijd bij het grote aannemingsbedrijf P.C. Zanen in Heemstede werken. Als assistent-uitvoerder was Plug in het begin van de jaren zestig betrokken bij het leggen van transportleidingen, waarmee de aardgasbel met de rest van Nederland werd verbonden. Lei dingen werden gelegd in Friesland, het In het begin van de raadsvergadering van dinsdag werd de overleden oud burgemeester W. H. Sprenger her dacht. „Met goede herinneringen wordt afscheid genomen van een man die in een belangrijke periode zijn beste krachten heeft gegeven aan Texel", aldus burgemeester A. Schipper. Ter bevordering van een vlotte gang van zaken in de raadsvergadering mo gen de raadsleden geen vragen meer stellen naar aanleiding van de notulen van de vorige vergadering. Het moet blijven bij eventuele correcties op de weergave van wat de vorige keer is besproken, maar er mag niet opnieuw over worden gediscussieerd, zo liet de burgemeester weten. Mevrouw C. Burgman heeft gepro testeerd tegen de voorgenomen verleg ging van het pad naar het strand door het bos bij hotel Opduin. Eén van haar argumenten'is dat de gasten die 's avonds gebruik maken van het pad zich in het donkere bos onveilig voe len, wat ongunstig is voor de klandizie van mevrouw Burgmans kiosk op het strand. De brief zai mogelijk als be zwaar worden aangemerkt in de proce dure die moet worden gevoerd om voor het pad een aanlegvergunning te kunnen afgeven. Gerbrand Poster was stomverbaasd over de brief omdat hij dacht dat al lang geleden is besloten het pad bij Opduin niet te verleggen. Milieudefensie voort actie om de ge meenten er toe te bewegen 5% te besparen op energie. De actie „Schoonstroom" moet bewerkstelligen dat Nederland voor zijn electrici- teitsproduktie zonder kernenergie en zonder extra aardgas de volgende eeuw ingaat. Hans Roeper van de PvdA hield een warm pleidooi voor deelname en zei dat de gemeente best nog 5% energie kan bezuinigen o.a. door de temperatuur in de nu vaak on nodig warme vergaderruimten wat la ger te maken. Wethouder Barendregt meende dat de gemeente reeds flink heeft bezuinigd. In alle gemeentelijke gebouwen, waaronder de scholen, zijn ingrijpende isolerende maatregelen ge troffen. Aan de hand van een binnenkort te produceren overzicht zal duidelijk worden hoe groot de energie besparing is, maar het staat wel vast dat Texel zijn portie aan de energie besparing al ruimschoots heeft bijge dragen, zodat het niet nodig is dat de raad uitspreekt 5% te zullen bezuinigen. Hans Roeper onthulde in de raad het plan van Milieudefensie om in samen werking met onder meer Ecomare de Nederlandse basisscholen geld bijeen te laten brengen voor een electriciteits- opwekkende windmolen, die zal wor den geplaatst op Texel. Dat plan zal ongetwijfeld veel publiciteit krijgen wat leuk is voor de naam van het eiland. Schilling: „Wat mij betreft mogen ze die molen naast Ecomare neerzetten". Peter Bakker: „Dat moet u dan wel eerst even regelen in het bestem mingsplan." Schilling: „We voeren een artikel 19 procedure". Bakker: „Dan komen er bezwaren van anderen". Schilling: „Dat geloof ik niet. Zo'n molen is zó milieuvriendelijk....". De gemeente heeft het afgelopen jaar een dertigtal verzoeken gekregen om kwijtschelding van gemeentelijke be lastingen, zoals hondenbelasting, baat belasting, rioolgeld, reinigingsrechten en zelfs woonforensenbelasting. Laatstgenoemde belasting wordt be taald door elders woonachtige eige naars van grote stacaravans en bunga lows inplaats van toeristenbelasting. In een twintigtal gevallen is de kwijtschel ding inderdaad verleend en in één ge val betrof het woonforensenbelasting. Gerbrand Poster was over dat laatste verbaasd en vroeg Barendregt om op heldering. De wethouder beloofde schriftelijke informatie. B en W hadden de raad gemeld dat de kosten van rechtsbijstand in de af faire Kikkert (schadeclaim omdat de gemeente ten onrechte een woning aan de Randweg niet als tweede wo ning heeft willen vrijgeven, waardoor het gebouw bij verkoop minder op bracht) ƒ3.809,70 hebben bedragen. In de raadsvergadering meldde Baren dregt dat er nog een nagekomen reke ning van de advocaat was bijgekomen ten bedrage van ƒ6150,—, zodat de to tale rechtsbijstandkosten rond ƒ10.000— liggen. In de rondvraag zei Gerbrand Poster geconstateerd te hebben dat de door de gemeenteraad vastgestelde vergoe dingsregeling voor brandweerpersoneel (afwijkend van de landelijke regeling) nog steeds niet wordt toegepast. De burgemeester zei dat het Georgani seerd Overleg niet akkoord is gegaan met de vergoedingen. De kwestie moet nu op hoog niveau worden uit gevochten en dat kon wel eens lang gaan duren. IJsselmeer en de Veluwe. Verder maakte de afgestudeerde HTS'er de aanleg van de startbanen op het vlieg veld Valkenburg van nabij mee. „Ik had geen zin meer om verder te stude ren aan een TH of zo, en ik vond het prachtig om zulk werk te doen. Rijden in auto's van de baas en dat soort din gen hoorde er ook bij. Maar op een gegeven moment werd ik het zat om altijd maar op pad te zijn, ik verlangde naar een vastere werkkring, het liefst aan de kust. Dat werd uiteindelijk Warmond, een heel kleine gemeente in de buurt van Leiden". Eind 1970 be landde Plug op Texel, als chef weg- en waterbouw. Toendertijd een afdeling met slechts één Texelaar. Spoedig be gon de afdeling te groeien; binnen een jaar kwamen Ed Momberg en Jan Fre- derici de gelederen versterken. Al 17 jaar heeft Plug met hen een drieman schap gevormd. „Zeg maar 'n vrien denteam. Zo'n lange tijd is volgens mij een unicum hier bij de gemeente". Riolering Als omvangrijkste werk in de achterlig gende periode noemt Plug de renova tie en uitbreiding van de riolering. An dere grote projecten waren de aanleg van de fietspaden (naar Oosterend en De Cocksdorp), het ontwerpen en uit voeren van nieuwbouwwijken in de omgeving van alle dorpen, de re constructie van de veerhaven en re centelijk de uitbreiding van de jachtha ven, verlenging van de visserijkade en de herinrichting van Den Burg centrum. In de nabije toekomst houdt de renovatie van de riolering de aan dacht, en staan onder meer de aanleg van het fietspad langs de Rommelpot, de reconstructie van Bernhardlaan en Kogerstraat en de vuilverwerkingspro- blematiek op het programma. Plug: Overal op Texel hebben wij werken uitgevoerd. Belangrijk is dat de ontwerpen bij de gemeente zelf wor den vervaardigd. Dat gebeurt in goed overleg met alle betrokken afdelingen. Het is van belang om de technische mensen er in een zo vroeg mogelijk stadium bij te betrekken, want zó wor den problemen in een latere fase voorkomen". Vacatures Het spreekwoord „Als er een schaap over de dam is volgen er meer" lijkt momenteel van toepassing op de dienst gemeentewerken. Niet alleen nam de directeur afscheid, ook ver trokken twee personen van de afdeling milieubeheer, stapt technisch ambte naar Ed Momberg op en gaat Daan van Wilsum van bouwzaken in de VUT. Voorts zijn er momenteel twee vacatures in de buitendienst. Drukke tijden dus voor Plug en zijn medewer kers. Als directeur heeft hij de verant woording over in totaal 67 ambtena ren. Hiertoe behoort ook het elf men sen sterke schoonmaakpersoneel en de 36 mensen in de buitendienst. Tot de dienst gemeentewerken behoren de af delingen civiele techniek, bouw- en woningtoezicht, bouwkunde (deze laatste twee worden nu samengevoegd tot één afdeling bouwzaken), milieube heer en een eigen administratie. Plug is van plan zijn gezicht regelmatig bij zijn medewekers en op de projecten in uitvoering te laten zien, ondanks het feit dat hij nu wel veel meer tijd kwijt zal zijn aan vergaderingen e.d. „Ik wil graag goed contact hebben met het personeel, want een goed team medewerkers is bepalend voor het functioneren van de dienst". MAART 12 Wïnterconcert van K.T.F. om 20.00 uur in de De Koninghal. Tevoko recreantentoernooi, opgave voor 15 janu ari bij J. Koning 02220-2863 Toneelver. SVC in het Eierlandse Huis met Oponthoud in de jungle. Start 14.00 uur van de Duathlon (wielren nen/hardlopen) op de wielerbaan in Den Burg. Inlichtingen bij D. Vinke, 02220-3814 of J. Zijm, 02220-4205. Laatste inleverdag van de fotowedstrijd ,,De na tuur op Texel" St. Ondersteuning Welzijnswerk Postbus 143, 1790 AC Den Burg 13 Tapdanscursus door J. Verschure, inlichtin gen bij mevr. I. Platte, 02220-2122 17 20 00 uur in de kantine L.B.O. Plattelands vrouwen Den Burg, lezing door A Brand: we reld voedselvraagstuk - overschotten hier en honger daar. 20.00 uur in Ecomare lezing door Roel Klaassen: Natuurbeheer op Texel, entree f5,. 18 19.30 uur in Eierlandse Huis uitvoering gymver. ZDH, Gyvo en SVC Expositie in het raadhuis van werk cursisten textiele werken 19 Wïnterconcert van K.T.F. in het Eierland- sche Huis, 20.00 uur. Tentoonstelling eindresul taat manifestatie Natuur op Texel Inlichtingen 02220-5582, Vorming- en Ontwikkelingswerk 20 V-O.W. het eindresultaat van de manifesta tie Natuur op Texel, inl. 02220-5582 21 Leerhuis Doopsgezinde kerk over het Bea trice Jongkind, toegang f5—, aanvang 20.00 uur. In het Eierlandse Huis vertelt dhr Hornstra over de zeven levensfasen van de mens voor de plat telandsvrouwen De Cocksdorp. 23 het k.v. Gilde heeft een eendagsbestuur in De Witte Burcht, 20 00 uur. 25 Bazar van ,,De Lichtboei" in de Schakel. 30 De Doopsgezinde zusterkring Den Burg heeft een paasmaaltijd. APRIL 1 tot en met 14 april expositie S Kauz in het raadhuis. 5 De Doopsgezinde zusterkring Den Burg heeft een avond met als onderwerp Neeltje Klumper en haar werk, 20 00 uur. 10 Tapdanscursus door J Verschure, in lichtingen en opgave bij mevr. I. Platte 02220-2122. 15 tot en met 28 april. De heer Welboren heeft een tentoonstelling van en over Verka- dealbums in het raadhuis. 19 Bezoek Koninging aan Texel o.a. De Gollards, Ecomare, Tesselhuus. 20 Het k.v. Gilde bijeenkomst met Her- mien Keuning (wethouder uit Callantsoog) thema: economische zelfstandigheid voor iedereen, het plan 1990, om 20.00 uur in de Witte Burght. 21 Plattelandsvrouwen Den Burg hebben een creatieve avond in de kantine van het L.B.O., 20.00 uur. 22 Lezing vogelwerkgroep over Zilver meeuwen door Arie Spaans. 23 Springwedstrijden in het Eierlandse Huis. 25 Leerhuis in de Doopsgezinde kerk door H. Vreekamp, aanvang 20.00 uur, toe gang f5.—. 29 tot en met 12 mei exposeert in het raad huis mevr. Keijser-Beerman met olieverf schilderijen. 19.00 - 20.30 uur Opening zwembad Molenkoog. MEI 2 De plattelandsvrouwen van De Cocksdorp hebben een uitwisseling met Engelse platte landsvrouwen tot en met 6 mei. 3 De Doopsgezinde zusterkring Den Burg heeft voorjaarsavond, 20 00 uur 6,7— Lionsveiling in het groothandelscentrum te Oudeschild. 6, 7, 13 en 14 Uitvoering musicalvereniging Geen C te hoog in De Lindeboom. 12 Leerhuis door K.A.D Smelink in de Doopsgezinde kerk, aanvang 20.00 uur, toegang f5,— Vogelwandeltocht van Het Gouden Boltje. 21 Proloog Olympia's Tour en eerste etappe. 22 Start tweede etappe Olympia's Tour 28 en 29 Waddentoernooi op Texel. 30 en 31 mei 1 en 2 juni Avondvierdaagse JUNI 1, 2 Avondvierdaagse 10 tot en met 23 juni exposeert in het raadhuis B. Peuscher met foto's, zeefdrukken en fotografi sche zeefdrukken. 11 Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje organiseert het Rondje Texel, inschrijven, wacht- hokje T E S O. of op boot 6.30 uit Den Helder, start 7 00 uur. 18 Ronde om Texel voor catamarans. Start 10.00 uur bij paal 17. 25 In het Raadhuis is een Tour-in expositie (tot 20 juli). JULI 14 en 15 juli Zwemvierdaagse 21 Giuseppe Medagli exposeert in het raads huis (t/m 4 augustus) 22 tot en met 27 juli Kermis in De Koog. 23 Ronde van Zuidema te De Cocksdorp. 17.30 uur stratenloop. 18 30 uur start wielren ners, 20.00 uur start dikke banden race. 30 en 31 Visserijdagen in Oudeschild. AUGUSTUS 4 H Beekman exposeert in het raadhuis (t/m 18 augustus) 4, 5 en 6 Oosterend Present 16 tot en met 18 augustus ,,Hike", vakantieacti viteiten Texelse jeugd 19 - tot en met 1 september exposeert Brigitta van Lieshout foto's van Texel in het raadhuis. 22 tot en met 27 augustus Fietstocht door Ne derland, vakantieactiviteiten Texelse jeugd. SEPTEMBER 3 Triathlon, start ongeveer 13.30 uur. 9 tot en met 22 september exposeert de Foto club Texel in de expositieruimte. 17 - 18 Sportuitwisseling naar Koudekerk a/d Rijn. OKTOBER 8 Reume oudleerlingen Rijks HBS/MMS Den Helder, Timorlaan 45, Den Helder, opgave 02230-41415. NOVEMBER 19 Toneeluitvoering UDI. DECEMBER 3 Texels kampioenschap turnen in sporthal Ons Genoegen. 02220-2833, Jos Kager 02220-2828, Adrl Westerlaken 02220-4805, Co Vinke 02220-2782, Sjef Brügemann

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9