Cjrocn 2 7wartsJexeUin het harL, Bas een van jaar der Beek wil op proef.... Alle fracties willen bioscoop behouden Muziekschooldocenten spelen voor scholen mmi Veehouder voorzitter visserijvereniging Puinruimen na mismanagement' ,»Schoolbiep'-bus stopt met rijden Dominee Salakay voor NCRV-televisie Vandalisme Aanrijding Huisje vernield door ontploffend gas t ^OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.265 FEXELSE Voor advertenties, abonnementen, etc.: I. Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 t ^^Radactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. L) t^/ L Ëmy -Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- W .in 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. 1 DINSDAG 15 MAART 1988 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01 742. NMB nr. 67.34.60.398 De raadsleden Tine Krijnen-Baijs (Texels Belang) en Erna Eelman van der oi (VVD) ondervonden heftig Verweer toen zij tijdens de verga- Jdering van de raadscommissie voor welzijnsbeleid hun misnoegen uit- ten over de wijze waarop bioscoop-theater De Vergulde Kik- kert het laatste jaar is geëxploi teerd. Erna Eelman noemde „het een droevige zaak dat wij nu moe ten puinruimen als gevolg van mismanagement". PvdA raadslid ^-Gerard van der Kooi reageerde on middellijk verontwaardigd: „Als je weet wat daar door een groep vrij willigers is gedaan.... Dat is abso luut geen reden om nu met mod der te gaan gooien". Ook de commissieleden Peter Bakker (PSP) en Nel Eelman-van 't Veer (CDA) lieten blijken het oneens te zijn met de opmerkingen van de dames Eelman en Krijnen. Tine Krijnen had gezegd dat er sprake was van „goed- willende amateurs, maar een tekort aan management, met een dramati sche afloop. Wij zitten nu met een er fenis waarop niemand zit te wachten. Mensen van organisaties die geen sub sidie krijgen en zelf maar moeten uit zoeken hoe zij de eindjes aan elkaar knopen, moeten nu slikken dat de ge meente alweer bijspringt. Het is tijd om grenzen te stellen". Nel Eelman had ,,op straat" juist heel andere ge luiden vernomen: ,,De mensen vinden dat de bioscoop moet blijven en zij vinden het geen probleem als de ge meente daar dan wat geld inpomt". Tine Krijnen zei eveneens dat de bio- Icoop moet blijven, maar de schikking die nog met de schuldeisers moet worden getroffen mag niet teveel kosten. Zoals bekend heeft haar frac tiegenoot Poster berekend dat een „minnelijke" saneringsregeling duurder zou uitvallen dan in het voorstel van B en W was becijferd. Peter Bakker was hierdoor geïrriteerd en zei: ,,Laat Poster zijn cijfers eerst maar eens veri fiëren op de afdeling financiën. Anders komt hij straks tijdens de commissie fet, als we over de financiële kant van deze kwestie moeten oordelen, als een duveltje uit een doosje met allerlei nieuwe cijfers, die we op dat moment niet kunnen vergelijken". Van der Kooi ffilde weten of de grens voor Texels De boekenuitleen aan de basis scholen zal op een andere basis moeten plaatsvinden. De directie van de Provinciale Bibliotheek Cen trale Noordholland heeft namelijk besloten om de bibliotheek bus dit jaar aan de kant te zetten. CDA-raadslid Nel Eelman-van 't Veer uitte donderdag tijdens de vergadering van de commissie wel zijn haar bezorgdheid over deze ontwikkeling. Met ingang van het nieuwe schooljaar zouden de boeken moeten worden ge leend via de plaatselijke openbare bibli otheek. In tegenstelling tot voorgaan de jaren, toen ook andere overheden en instanties voor subsidiëring zorg den, zullen voortaan alle gelden wor den verstrekt via de gemeente Texel. De gemeente krijgt hiertoe de beschik king over een ruimer budget en heeft tevens zeggenschap over de besteding hiervan. Het zal dus van de gemeente raad afhangen of deze service blijft bestaan. Nel Eelman voorziet organisa torische problemen, omdat sommige scholen alle leesboeken in wisselcollec tie hebben. Deze scholen zouden het risico lopen om (tijdelijk) zonder boe ken te komen zitten. Wethouder Ze- gers sprak van ,,een belangrijke voor ziening die in stand moet worden ge houden". Hij beloofde de kwestie aan de orde te stellen in de eerstkomende vergadering van het Overlegorgaan Texels Onderwijs (OTO). Eventueel kan daarbij iemand van het bibliotheek- bestuur worden uitgenodigd. Bij de Openbare Bibliotheek Texel is men inmiddels bezig om de overgang pepel te laten verlopen. In elk geval gordt er vanuit gegaan dat deze Jienstverlening blijft gehandhaafd. In welke vorm dit in de praktijk wordt ge- pten is echter nog niet duidelijk. Belang ligt bij f50.000— (het bedrag dat de gemeente volgens het voorstel van B en W wil betalen voor de verbe teringen die aan het bioscoopgebouw zijn aangebracht). Tine Krijnen ging hier niet op in. Twee vragen De woordenwisseling was onderdeel van een discussie over twee vragen, de Vergulde Kikkert aangaande. Wet houder Zegers wilde ten eerste graag van de commissieleden vernemen of zij überhaupt voortzetting van een bio scoop annex theater willen. Ten twee de vroeg hij of zij voor een minnelijke schikking met de schuldeisers voelen, zoals vermeld in het voorstel van B en W, dat tijdens de laatste raadsvergade ring op het laatste moment van de agenda werd afgevoerd. Of moet de gemeente een hardere lijn volgen, of tewel de boel failliet laten gaan, waar na de gemeente als enige geld krijgt en de andere schuldeisers maar moe ten zien hoe ze aan hun trekken ko men? Alle vijf commissieleden bleken zonder meer voorstander van handha ving van de bioscoopfunctie. Over voortzetting van de theatervoorstellin gen werd verschillend gedacht, alhoe wel de meningen niet ver uiteenliepen. Peter Bakker en Gerard van der Kooi spraken van ,,een op zichzelf gelukkige combinatie", maar uit de exploitatie zou eerst wel moeten blijken of neve nactiviteiten als theater financieel haal baar zijn. Zo niet, dan moet uitsluitend voor het draaien van films worden ge kozen. Tine Krijnen zei dat er in haar ogen al voldoende lokaties zijn waar theatervoorstellingen kunnen plaatsvin den, zoals De Lindeboom, d' Ouwe ULO, De Koninghal en straks Klif 12. Pijn verdelen Meer discussie was er over de vraag „wél of geen minnelijke schikking". Zegers zei er voorstander van te zijn om de pijn te verdelen over alle schuldeisers. Fractiegenote Nel Eelman dacht daar hetzelfde over en hoopt dat B en W het pre-advies zullen handhaven. Ook Peter Bakker beloofde aan dat voorstel zijn volle steun eve nals de PvdA. Erna Eelman nam een afwachtende houding aan. Zij wil eerst meer informatie (o.m. een rechtban kuitspraak aangaande de claim die op de erfpacht is gelegd door een schuld eiser), om de consequenties van een eventuele minnelijke schikking te kun nen overzien. De fractie van Texels Be lang is niet van plan zich soepel op te stellen, nu Gerbrand Poster andere be rekeningen heeft gemaakt. Dat zal blij ken tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid die don derdagavond wordt gehouden. Vooraf gaande aan de vergadering waren aan de commissieleden pamfletjes uitge- Bert Weijdt overhandigt de voorzittershamer aan zijn opvolger Bas van der Beek Laten we onszelf een jaar gunnen om aan elkaar te wen nen. Mocht het tegenvallen, dan moet u dat zeggen. Dan stap ik in alle vriendschap op en dat is veel beter dan dat u blijft zitten met een voorzitter die uw belangen niet goed behartigt". Dat zei de heer Bas van der Beek uit De Cocksdorp zaterdagochtend tot de leden van de visserijvereni ging DETV nadat hij met algemene stemmen tot voorzitter was geko zen, als opvolger van Bert Weijdt. Bas van der Beek heeft nooit iets met de visserij te maken gehad. Hij was tot voor kort veehouder, bedrijfsleider van de boerderijen „Labora" en „Buiten zorg" bij De Cocksdorp, die onlangs op geruchtmakende wijze zijn ver kocht. Van der Beek kwam daardoor zonder werk te zitten maar wilde graag deeld names diverse instanties (o.a. VVV, RST, Horecaf, onderwijsinstellin gen en theaterverenigingen) en filmlief hebbers. Een aantal van hen bevond zich op de publieke tribune. Namens de cinefielen zei Tineke Spitzer dat het van belang is om de jeugd meer bij de bioscoop te betrekken, waardoor con tinu! teit in het filmbezoek kan worden gekweekt. actief blijven, liefst met gebruikmaking van zijn ervaringen als bestuurder. Het voorzitterschap van de visserijvereni ging Door Eenheid Tot Vooruitgang ziet hij als een volkomen nieuwe uitda ging. Overeenkomsten tussen zijn ou de functies en de nieuwe zijn er nau welijks, of het zou moeten zijn dat zo wel de boeren als de vissers te maken hebben met quotering (zij het door to taal verschillende oorzaken) en dat bei de beroepsgroepen kampen met ernsti ge problemen. Van der Beek zei dus zijn eerste jaar als een proefperiode te zien, waarna hij zonder problemen zal opstappen als de vissers van mening zouden zijn dat hij minder geschikt is. Gezagsgetrouw De nieuwe voorzitter liet waarschu wend weten dat hij van nature nogal gezagsgetrouw is. „Ik wil best mee doen aan acties en demonstraties, maar die moeten dan wel binnen de wettelijke mogelijkheden blijven. De strontspuitdemonstratie die Texelse boeren enkele jaren geleden bij het raadhuis hielden, heb ik altijd diep be treurd." De nieuwe DETV-voorzitter riep de vissers op in elk geval de een heid te bewaren en zonodig te herstel len. „Een kleine beroepsgroep als de vissers mag zich niet uit elkaar laten spelen". Van der Beek nam de voorzittershamer over van Bert Weijdt die de functie tien jaar heeft vervuld en er nu een punt achter wilde zetten. Dat Weijdt in de ogen van de vissers uitstekend heeft gefunctioneerd, bleek uit de lof die hem tijdens de jaarvergadering van Lees verder pagina 2 „GETROUWD ZUN MET EEN BUITENLANDER" Dominee Ted Salakay van de Gerefor meerde kerk in Den Burg is donderdagavond 17 maart te zien in het NCRV-televisieprogramma „Ron dom tien". Met zijn vrouw zal hij deel nemen aan een discussie over proble men die soms ontstaan als Hollandse meisjes trouwen met buitenlandse mannen. Salakay is Indonesiër. Hij is een zoon van ouders die beiden af komstig zijn van Ambon en werd in 1951 geboren op het schip op weg naar Holland. Mevrouw Salakay is af komstig uit Friesland. De opnamen voor „Rondom Tien" zijn gisteren ge maakt in Hilversum. In de nacht van zaterdag op zondag hield een politiepatrouille in burger twee 17-jarigen uit Oudeschild aan. Eén trapte een lantaarnpaal uit op de Groeneplaats en de ander probeerde een ruit van een telefooncel stuk te schoppen. Eerder op de avond was al een ruit van die cel gesneuveld. Daar van waren zeker tien personen getuige en de politie verzoekt of zij zich willen melden opdat de dader kan worden achterhaald. Tel. 02220-2644 Rijverbod Een 49-jarige man uit De Koog kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een rijverbod van acht uur nadat door blaastest en bloedproef was ontdekt dat hij met veel te veel drank op ach ter het stuur zat De man werd aange houden op de Westerweg. Een 46-jarige man uit De Cocksdorp wilde van de Nieuwlanderweg rechtsaf de Kogerweg inslaan toen hij van ach teren werd aangereden door een 22-jarige man uit Den Helder, die door een te hoge snelheid te laat opmerkte dat de Cocksdorper stil stond. Beide wagens raakten zeer zwaar bescha digd, maar er vielen geen gewonden. Donderdagmiddag tegen half twee deed zich in een vakantiehuisje op Gortersmient aan de Grensweg een hevige gasontploffing voor. Daarbij werden twee gevels van het huisje weggeblazen en het dak stortte ge deeltelijk in. Ook ontstond een be gin van brand, dat door een toe gesnelde buurman werd gedoofd. Het huisje is eigendom van de heer D. Lutterman uit Den Helder. Die was er daags tevoren nog geweest. Via de ka chel moet een grote hoeveelheid pro- paangas, afkomstig uit een buitentank, het huisje zijn ingestroomd, kennelijk omdat de kachel niet was ontstoken of naderhand door een of andere oorzaak was uitgeraakt. Het gas-luchtmengsel moet op een gegeven moment zijn ontstoken door de waakvlam van een geiser in een aangrenzend keukentje, dat door een vouwdeur van de kamer ruimte was gescheiden. De hevige ex plosie trok uiteraard de aandacht van mensen op het naburige terrein Den nenoord", Jaap van Den Berg snelde toe en doofde plafond, matras, vouw deur en andere artikelen die door de steekvlam waarmee de explosie ge paard was gegaan, in brand waren ge raakt. De door hem gealarmeerde brandweer had er niet veel meer aan te doen. Met inschakeling van de technische recherche is de politie bezig met een onderzoek dat mogelijk zeker heid zal geven over de oorzaak van de ontploffing. Gedurende de komende twee we ken verzorgen docenten van de Texelse Muziek- en Dansschool concerten voor de leerlingen van de hoogste groepen van alle basis scholen. Deze schoolconcerten vormen de afsluiting van een enke le weken durend project dat op de scholen onder leiding van de mu ziekdocenten plaatsvond. In totaal worden negen concerten gegeven, alle in de voorspeelruimte van d'Ouwe ULO. De scholen hebben kunnen kiezen uit drie inhoudelijk verschillende concer ten. Aan het concert met het thema fanfare' wordt meegewerkt door een gelegenheids-fanfare-orkest, bestaande uit leden van de Texelse fanfarekorp sen. Dit type concert is alleen morgen ochtend te zien en te beluisteren. Van 9.30 tot 10.30 uur wordt gespeeld voor groep 8 van de Thijsseschool en CVO- school. Van 11.00 tot 12.00 uur zijn Een andersluidend concert wordt uit gevoerd met de instrumenten piano, spinet, viool, blokfluit, harp en gitaar. Dit concert staat de komende twee dinsdagen op het programma voor leerlingen van de Drijverschool, Jozef leerlingen van groep 7 van de Jozef school en groep 6 van de CVO aan de beurt. school, Lubertischool en Redmer IJs- kaschool. Het overige concert laat het samenspel van orgel, synthesizer, saxofoon, bugel, trompet, dwarsfluit en slagwerk horen. Op de woens dagen 23 en 30 maart is een swingend optreden te verwachten voor de Thijs seschool, Kompasschool, CVO-school, Bruinvisschool, Strijbosschool, Durper Honk, Daalderschool en School met de Bijbel. Het scholenproject had als thema „in strumenten". Bekeken werd hoe de ge kozen muziekinstrumenten er uit zien en functioneren. De leerkrachten van de basisscholen werden daarbij on dersteund met lesmateriaal en informa tie van muziekdocenten, in het kader van de steunfunctie „muzikale vor ming in het basisonderwijs". Ecomare De Muziek- en Dansschool is ook tij dens de manifestatie komend weekend in Ecomare actief. Zaterdag van 14.00 tot 15.30 uur verzorgen enkele docen ten, leerlingen, oud-leerlingen en an dere belangstellenden een jazz- workshop en zondag geeft een aantal docenten van 12.00 tot 13.00 uur een koffieconcert. Een politieman bezig met het onderzoek in de chaos die door de explosie ontstond.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1