Fanfare verrassend in winter uitvoering DETV Strand door olie verontreinigd Geen rampwel overlast VERVOLG VAN PAG.1 Complete vernieuwing vikv- drogisterij Mets De Kooi Ga Schuttevaerrace doet ook Texel weer aan Dood door schuld. (Foto Pietor de Vriesf Voorzitter Wim van Sambeek zei het zaterdag al in zijn afscheids woord: nooit hadden zoveel mensen meegeholpen een concert van het Koninklijk Texels Fanfarekorps tot een succces te maken. Hij had gelijk: Alle leden waren op komen draven: het muziekkorps, de drumband, de majorettes en het leerlingenorkest, bij elkaar ruim honderd mensen, die zorgden voor een avondvullend programma, dat veel bood voor oog en oor, en waarbij goed gebruik werd ge maakt van de faciliteiten die De burgemeester de Koninghal biedt. Zo werd naast het toneel, ook de beschikbare ruimte in de zaal be nut, zodat het publiek af en toe was ingesloten door musicerende, trommelende en dansende muzikanten. De show begon nadat een klok via de speakers acht slagen had laten horen. In het halfduister kwam de drumband opmarcheren en stelde zich in de hoe ken van de zaal op. De tamboermat- tre, Carla Veeger, op een kleine verho ging te midden van het publiek, telde af en de drumband opende de avond met een stevige mars. Direct daarop stond de tamboer-ma! tre haar plaats af aan dirigent Piet Heertjes, ging het doek van het toneel open en speelden drumband en orkest gezamenlijk de bekende St. Louis Blues mars van W.C. Handy. Op deze muziek kwamen ook de majorettes de zaal in voor het eerste optreden van de avond en zo was het publiek in de gelegenheid het hele korps tegelijk actief te zien. De verwachtingen, die door deze grandio ze opening werden gewekt, werden in de loop van de avond goeddeels beantwoord. Hoewel een enkele wan klank viel te vernemen verliep de avond vlot, en niet in de laatste plaats, zeer geanimeerd. Het vrolijke verloop van het concert was zeker te danken aan het als spreekstalmeester optreden van Jan Wieten, die vanaf zijn plaats in het orkest de muziek van een uitgebreide en vaak komische toe lichting voorzag. Hij verving secretaris Wil Huizinga, die om gezondheidsrede nen niet aanwezig kon zijn. Maar Wie ten had zijn taak goed bestudeerd en, vaak in dialoog met de dirigent, wist zaterdagochtend in het Havenrestau rant werd toegezwaaid. De scheidende voorzitter zelf sprak er in zijn jaarrede zijn voldoening over uit dat hij een hechte vereniging aan zijn opvolger overdraagt, al betreurde hij het dat gelijk met de voorzitter ook penningmeester Biem Vlaming en het ,,garnalensectielid" Sjef Boom aftreden. Bijzonder DETV is landelijk gezien een bijzondere visserijvereniging, omdat drie „soor ten" vissers er in vertegenwoordigd zijn: de boomkorvissers, de rond- en haringvissers en de garnalen; paling en schelpdiervissers van de Wadden zee. Bovendien zijn binnen dezelfde or ganisatie ook de schipper-eigenaars, andere opvarenden en oud-vissers ver enigd. De DETV-leden zijn echter lan delijk bij drie organisaties aangesloten: de federatie van visserijverenigingen, de Nederlandse vissersbond en de bij laatstgenoemde organisatie aangeslo ten, maar toch min of meer apart op tredende groep, die de belangen van de rondvissers behartigt. Bestuur en leden van de DETV maken dat on derscheid echter nauwelijks en dat moest volgens Weijdt zo blijven. Ook wat activiteiten betreft is DETV vrij uniek. Er wordt aan scholing gedaan (EHBO; brandbestrijding- en hydrauliek-cursussenl en er werd een collectieve pensioenverzekering en een collectieve ziektekostenverzekering op gezet. Ook het gedurende twee avon den in Den Helder keuren van alle op varenden van de vloot was een stukje organisatiewerk waarmee DETV zich bezig hield. Kadeverlenging DETV had uiteraard ook te maken met de belangrijke kadeverlenging waaraan momenteel de laatste hand wordt ge legd en waaraan f140.000,— werd bij gedragen. Regelmatig voert DETV met het gemeentebestuur overleg inzake de overname door de gemeente van de haven. Het rijk wil graag van de haven af, maar de visserij wil een bredere ha venmond en er zijn nog meer haken en ogen, die geregeld moeten worden. „Het is van het grootste belang dat van Texelse zijde zeer weloverwogen wordt onderhandeld. Je kop in een strop steken is niet moeilijk, maar het is wel het laatste dat je moet doen", aldus Weijdt. De partijen zitten mo menteel overigens aardig op één lijn; inzake het overnamebedrag is er nog verschil van mening en het kon wel eens lang duren („misschien wel ja ren") voordat men daar uit is. „Maar beter lang geblazen dan de kont ge brand want dan moet je op de blaren zitten". In de plaats van de niet-herkiesbare hij het publiek degelijk te informeren over de gespeelded muziek en de sfeer waarin deze beluisterd moest worden. Omdat het KTF nogal wat afdelingen telt, was het nodig gebleken de avond in stukken te verdelen. Terwijl het or kest het eerste en het laatste blok voor zijn rekening nam, waren de mid dendelen gereserveerd voor de drum band en het leerlingenorkest. Een goe de formule, mits de wisselingen vlot verlopen. Hier was duidelijk rekening mee gehouden, want voorzitter Van Sambeek had steeds een praatje klaar om het wachten te veraangenamen, zodat het kijken naar het gesloten doek niet direct resulteerde in het ver slappen van de aandacht van het pu bliek, dat op deze avond kreeg waar het voor was gekomen. Dat bleek al direct na de al genoemde feestelijke opening. Toen de drumband en de majorettes waren afgemarcheerd en de voorzitter het publiek welkom had ge heten, kon het werkelijke concert een aanvang nemen. In het eerste blokje speelde het orkest een viertal over het algemeen lichtere stukken, waarin zachte, voorzichtige soli werden afge wisseld met forse stukken, waarin de voltallige bezetting een partijtje mee kon blazen. Hoe mooi de stukken met de soli ook waren, uit dit gedeelte bleek wel dat het KTF zijn repertoire beter kan zoeken in forsere, luid ruchtige muziek, dan in het melodi- penningmeester Biem Vlaming werd met praktisch algemene stemmen J. Drijver van de TX 37 gekozen. De plaats van de ook niet-herkiesbare Sjef Boom werd ingenomen door J. Betse- ma die 45 stemmen kreeg (medekandi daat D. Slik kreeg 14 stemmen). R. Arensman en A. Zegers werden herkozen. Bestuurslid J. Vlaming sprak een dank woord tot de scheidende voorzitter Weijdt. Weijdt was de eerste „onaf hankelijke" voorzitter die DETV kreeg. Hij had bindingen met de visserij en de zee, was veel op de haven, zeer geïnteresseerd, maar was zelf geen visser. Dat moest even wennen, maar al spoedig bleek dat DETV een prima voorman in zijn gelederen had ge haald. Weijdt hamerde voortdurend op de noodzaak om eensgezindheid te be trachten in de moeilijke tijden die de visserij ging doormaken, wist de plaat selijke club inderdaad bij elkaar te hou den en nam tal van initiatieven. De vissers hebben veel aan hem te dan ken. „Collega's, wat wij op zijn minst nog kunnen doen, is zorgen voor een braadje als Bert zijn rondje over de ha ven doet". Als afscheidsgeschenk van de vereniging overhandigde Vlaming een envelop met inhoud. Ook de vertrekkende penningmeester Biem Vlaming kreeg woorden van waardering te horen. Vlaming was zui nig en voerde een uitstekend beleid waardoor DETV er financieel prima voorstaat. Ook Sjef Boom werd met woorden van erkentelijkheid uitgeluid. Tenslotte liet het bestuur weten dat Bert Weijdt en Biem Vlaming tot ere leden van DETV waren benoemd., Braks met geld? Burgemeester A. Schipper on derstreepte de dankwoorden en liet blijken de visserij te beschouwen als een belangrijk onderdeel van de Texel se economie. De gemeente zal er zich dan ook graag voor blijven inzetten. Dat geldt bijvoorbeeld voor het bedrag van f100.000,— dat destijds door staat secretaris Ploeg is toegezegd voor de aanleg van de visserijkade, maar dat nog steeds niet is uitbetaald. „Op 18 mei komt minister Braks naar Texel. Ik ga er van uit dat hij dan dat cadeautje meeneemt", aldus Schipper. De ge meente zal zich ook inspannen voor de vergroting van de havenmond. Ver wijzend naar de forse financiële reser ve die DETV heeft opgebouwd, zei Schipper: „U bent al flink aan het sparen om uw bijdrage daarvoor te le veren". De burgemeester zei dat hij Weijdt menigmaal had gebruikt als vraagbaak als hij iets over visserij aangelegenheden wilde weten en hij hoopte dat te mogen blijven doen. De nieuwe voorzitter Van der Beek wenste hij veel wijsheid toe en snel inzicht in de materie. „Ik kan u verzekeren: „Vissers zijn héél andere mensen dan landbouwers". Tot de vissers zei hij: „Ik hoop dat u ondanks de vele be perkingen plezier blijft beleven aan uw beroep. Richt u op wat u hebt en op wat u kunt krijgen, staar u niet dood op wat u hebt gehad en bewaar de eenheid". sche, zachte werk. Vooral de stem ming, altijd een moeilijk punt bij fanfare-orkesten, liet in de voorzichtige passages nogal eens te wensen over. Maar dirigent Piet Heertjes wist zijn orkest goed te bespelen. Op zijn ge heel eigen wijze liet hij dynamiek en tempo danig variëren, zodat de inten tie van de muziek duidelijk naar voren kwam. Het was alleen jammer dat het korps soms wat traag op zijn aanwij zingen reageerde. Na een korte pauze, waarin het toneel werd ontruimd, was het de beurt aan de drumband. Ge bruik makend van de mogelijkheden die de De Koninghal biedt, liet instruc teur Henk Beijert zijn drumband de eerste twee nummers in het zogeheten black-light spelen, wat een zeer apart effect gaf. In dit licht worden namelijk alleen de witte onderdelen van de uit rusting zichtbaar in een paarse gloed. Vooral de majorettes die gekleed wa ren als engelen of vlinders, zorgden hierdoor voor een mysterieus effect. Een storend element in dit optreden was het bandje met muziek van Elvis Presley, dat in de korte pauze voor achtergrond had gezorgd, maar nu ge woon bleef doordraaien. Dit leidde de aandacht een beetje af van wat er op het toneel gebeurde. Gelukkig werd dit foutje snel ontdekt en hersteld. Na een optreden van de kleinste majoret tes, die een dansje hadden op de mu ziek van My Bonnie is over the ocean, was de beurt helemaal aan de drum band. Ook de drummers deden hun uiterste best om de avond tot een suc ces te maken. Onder leiding van Henk Beijert, die voor de drumband stond, werd er stevig op los geslagen, terwijl de majorettes op de voorgrond lustig met hun stokjes zwaaiden. Aan het optreden van de drumband kwam een verrassend slot, toen de fanfare de zaal inmarcheerde en daar staande het bekende „Deep in the heart of Texas" speelde, terwijl drumband en majoret tes ook hun partijtje ten beste gaven. Baan op het spel Cor Vonk, namens de Coöperatieve In koopvereniging voor Visserijbenodigd heden vertelde vaak met Weijdt samen te zijn opgetrokken bij de belangenbe hartiging van de visserij. Weijdt's inzet voor de Texelse visserij ging zo ver, dat hij er ooit bijna zijn baan bij Rijks waterstaat door heeft verloren. Het is namelijk aan Weijdt te danken dat de Oudeschilder haven werd uitgebreid met een werkhaven, voor de uitvoe ring van de dijkverzwaringswerken. Maar al direct was de opzet dat die haven na de deltawerken visserijhaven zou worden. De manier waarop dat werd aangepakt zette kwaad bloed bij hogere Rijkswaterstaat-mensen. Vonk hoopte dat ook de wens om een grotere havenmond te krijgen in ver vulling zou gaan en onderstreepte de door Weijdt veel gebezigde spreuk: een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. Voorbeeld Ook Ben Daalder, voorzitter van het Visserijschap, voerde het woord. Hij was eerst voorzitter bij de DETV en had Weijdt gevraagd om hem op te volgen. Daalder zei dat geen enkele andere visserijvereniging in het land zo goed functioneert als DETV en rustig als voorbeeld kan worden gesteld. Daalder had ook lof voor Biem Vla ming: „Zoals jij de penningen beheer de, daar kan Ruding nog wat van le ren". Daalder vertelde ook dat van hem het idee was gekomen om Van der Beek te vragen voor het DETV- voorzitterschap. „Ik denk dat we er een uitstekende voorzitter aan hebben". Vriendelijke woorden tot Weijdt wer den ook gesproken door voorzitter J. Kraak van de Helderse visserijvereni ging. Hij schonk Weijdt een gouden dasspeld, voorstellende een kottertje. In zijn dankwoord erkende Weijdt dat hij indertijd inderdaad bijna ontslagen werd toen hij de aanleg van de werk haven doordreef. „Minister Bakker heeft me nog gered. Tja, als ik denk dat het rechtvaardig is, ga ik volgens anderen wel eens te ver. Maar ik heb toch de VUT gehaald." De scheidende penningmeester Biem Vlaming maakte nog even van de ge legenheid gebruik om uit te leggen waarom hij altijd zo'n „zuinig manne tje" was geweest: „Je werkt met de centen van anderen". Ook zei hij dat hij het werk nooit had kunnen doen als zijn collega en broer Piet hem niet de gelegenheid had gegeven deze functie naast het visserijbedrijf uit te oefenen". De voorzittershamer die Weijdt, in een zelfgemaakt kistje, aan Van der Beek overhandigde had hij destijds gekregen van Bert Keijser, een jong bestuurslid van DETV dat als gevolg van een ongeluk aan boord van de kotter waarop hij werkte, jammerlijk om het leven kwam. Ter nagedachtenis aan Keij ser is op de voorzittershamer een plaatje met inscriptie gemaakt. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 MAARTI 'ondememers-aktiviteitenlisoi Ve lOa Ga In tweeënhalve week tijd heeft dra He gisterij Mets in De Koog een comtasei vernieuwing ondergaan: een nieuw do winkelpui, interieur, verlichting en «kla totaal andere indeling, waardoor cfe da zaak aanmerkelijk groter lijkt, hoew 0° er in oppervlakte niets is gewijzigd Ca lijk Ik hoop dat het een voorbeeld isj^e' waardoor andere ondernemers in K Koog ook eens een kwastje verf pe e ken", aldus Wim Mets, die met zif ze vrouw en dochter Gonny veel tijd i n de vernieuwing van de zaak heeft PJ? gestoken. ,,We hebben enkele niev l: merken op cosmeticagebied erbij, i j®.rc als Benetton, Roc, Cacharel en lq<J tos". De hele week kunnen klante* wo profiteren van leuke openingsaanb» '3ei dingen. Aan de verbouwing hebb? o.m. meegewerkt: aannemer Drijvi jj Moerbeek vloerbedekking, Verenig Schilders en IBS. met een dikke saus en verworden r9ei een vormeloze, in de zon glanzend zwarte massa. De bij Ecomare bin; gebrachte olieslachtoffertjes zijn m wen, zeekoeten en Noorse stormvi gels. Het exacte aantal getroffen v gels kon nog niet worden vastgest Voor wandelaars was de verontrein ging verraderlijk, omdat veel olie is dergestoven. De eerste hoeveelhek uu Te> ueryesiuven. ue eeisie iiueveeniefl. spoelde vrijdagmiddag tussen paal yy en 13 aan. Texelse medewerkers m ie 16 Rijkswaterstaat maakten er omstrek 17 drie uur voor het eerst melding var De olie bevond zich tussen paal 10 paal 13. Met het volgende tij kwarr vervolgens een nog grotere hoevee heid. Nadien is geen olie meer aan gespoeld. De vraag is nu wat de h: komst is. Bij de Directie Noordzee Waterstaat in Rijswijk worden monsters van de olie aan een ondi' zoek onderworpen. 17 17 18 18 19 20 21 De zesde Schuttevaerrace wort gehouden op 2, 3 en 4 juni. Ear tussenstop op Texel is wederom het programma opgenomen, deze race gaat het niet alleen de snelste zeiltijd, maar ook oir tijden die een hardloper en een wielrenner onder de bemanninjl neerzetten. Er wordt gevaren of! Waddenzee en het IJsselmeerJ O race staat open voor NKK-gemf <l£ zeiljachten. vc zo De wedstrijd begint in Stavoren, de voltallige bemanning twee kiloi»ii'ê| moet lopen naar de haven. In de eerste etappe wordt koers gezet na. Jc Kornwerderzand, waar de wedstrijd! wordt onderbroken voor de schuttö naar de Waddenzee. Via de Doove zj, Balg en Texelstroom gaat men nas' n( Oudeschild waar de wielrenner hor derd kilometer moet fietsen. Daan moet op Vlieland door de hardlopa; 1 een halve marathon worden afgele? In Harlingen komt de wielrenner voi ,je de tweede en laatste maal in actie vj( over een afstand van zestig kilomrf V£ Daarna moet men naar Tenschellinf |e zeilen waar de loper nog dertien tö ve meter moet afleggen. Daarna volgt laatste etappe naar Hindeloopen. loper moet daar sprinten naar het wedstrijdbureau en het jacht binnenmeiden. Het maximale aantal deelnemers ss de Schuttevaerrace is bepaald op schepen. Inschrijfformulieren zijn krijgbaar bij het wedstrijdsecretaris! p/a: redactie Weekblad Schuttevaf Postbus 22, 9400 AA Assen. De if schrijving sluit op zaterdag 30 aprt Het fanfare tijdens het winterconcert, gezien in vogelvlucht. Een verrassend effect, en het resultaat van nadenken over de beschikbare mogelijkheden. Leerlingen Na de pauze was de beurt aan het leerlingenorkest van de fanfare, bestaand uit ouderen en jongeren die op de muziekschool les krijgen in het bespelen van een blaasinstrument. Dat de Texelse fanfares voorlopig geen te kort aan leden hoeven te vrezen, bleek zonder meer uit het fanatisme en het enthousiasme waarmee deze onervaren blazers hun instrument hanteerden. Onder leiding van dirigent Heertjes brachten zij bekende en minder beken de melodieën ten gehore, waaronder een arrangement en zelfs een compo sitie van de dirigent zelf. Het publiek klapte fanatiek mee met de laatste twee nummers en, terwijl het orkestje nog speelde, werd het doek dichtge trokken. Bewust of niet, dit gaf het optreden van het leerlingenorkest nét dat beetje meer en het steuntje in de rug dat de spelers nodig hadden. Het publiek reageerde buitengemeen gunstig op dit optreden. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, gaat in dit geval echter niet helemaal op, want het ensemble telde een royaal aantal ouderen, die het ook eens wilden pro beren op een blaasinstrument. Spreekstalmeester Jan Wieten compli menteerde twee trombonisten en was bang dat hij binnenkort zijn plaats in het orkest af zal moeten staan aan een van deze nieuwkomers. Het laatste ge deelte van de avond werd weer hele maal verzorgd door het grote korps. Gespeeld werden potpourri's van be kende melodieën, waar KTF zeker suc ces mee kan boeken. Het publiek ver wacht dergelijke muziek op het reper toire en de reactie's waren dan ook bij zonder goed. Er werd geklapt en zelfs hier en daar meegeneuried. Met een bruisend ,,Rock around the clock" werd de avond afgesloten. Voorzitter Van Sambeek dankte het publiek voor de aandacht en het applaus, maar ook stipte hij nog even de problemen aan die het korps kent, zoals een groot le denverloop, en gebrek aan een ge schikte repetitieruimte. Maar al met al kan het KTF terugzien op een zeer geslaagd concert en werden de mede werkers niet voor niets in de bloeme tjes gezet. Zoals gebruikelijk brengt het KTF ditzelfde concert volgende week zaterdag nogmaals, dan in Het Eier- landsche huis in De Cocksdorp. Het strand tussen de kilometerpa- len 7 en 14 is vrijdag en zaterdag verontreinigd door olie. Tevens spoelden met de zwarte substantie besmeurde levenloze vogels aan; in de loop van het weekend werden ongeveer 25 olieslachtoffertjes bin nengebracht bij Ecomare. Er is te weinig olie aangespoeld om te kunnen spreken van een ramp, maar wèl van vogelleed en overlast voor wandelaars. De dienst ge meentewerken is inmiddels begon nen met de verwijdering. Het gaat om een totale hoeveelheid van ongeveer vijf kubieke meter „dun ne" olie. Wie tijdens de afgelopen da gen over het strand liep, kan zich waarschijnlijk moeilijk vooretellen dat de olie vrijdag en zaterdag in praktisch vloeibare toestand kon worden aange troffen. Inmiddels liggen her en der langwerpige stroopachtige plakkaten, van soms tien centimeter doorenede. Ook gistermiddag konden nog enkele dode vogels worden aangetroffen, al waren ze nauwelijks meer als zodanig herkenbaar. De dieren waren overdekt

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2