Nieuwe Folklorestichting begint met schone lei Afscheid na 20 jaar in bestuur Horeca Expositie Texelse kunst in Bloemendaal geslaagd Opknapbeurt Kogerstraat medio april van start In vijf uur tijd voor f2750— verkocht Rolstoelatleet vierde in Alphen aan de Rijn Lezing over jaarfeesten Gouden speld voor Mans Segers Kinderdansgroep RTüDINSDAG 15 MAART 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De winkeliersvereniging en folklorestichting hebben de rijen gesloten. In de winkeliersvergadering van donderdagavond viel het definitieve besluit om te „fuseren" door het vaststel len van een statutenwijziging. Alle leden moeten een jaarlijks ƒ600— bijdragen waarvan evenementen zullen worden geor ganiseerd. Het nieuwe bestuur, bestaande uit Bob Loos (di recteur Nutsspaarbank), Eddy Stiekema (bar/dancing Questi on) en Henk van der Belt (JoJo-mode) kreeg een applausje van de zaal voor alle plannen die zij reeds hebben ontwikkeld. Het enige dat de fusie lange tijd in de weg heeft gestaan was een nog openstaande rekening van bijna §200- die de winkeliersvereniging had bij de VEM. Onvoldoende winke liers hadden een bijdrage geleverd voor de feestverlichting in Den Burg en de toezeggingen dit alsnog te zullen doen Werden niet nagekomen. Uiteindelijk bleef er niets anders over dan met de VEM om de tafel te gaan zitten. Een soepele houding van de VEM had tot resultaat dat de schuld kon worden af gekocht voor ƒ600,—. De VEM liet de rest zitten. Tijdens de vergadering in De Linde boom werd deze zaak uit de doeken gedaan. Ruud Hamer vroeg of er nog sancties zouden worden ondernomen tegen die winkeliers die wel een toe zegging hadden gedaan, maar deze niet waren nagekomen. Bob Loos ver klaarde dat de uitstaande rekening bij de VEM even snel moest worden op gelost omdat men al anderhalve maand achter lag met het op touw zetten van de evenementen en dat men daarmee pas verder kon als de fusie van winkeliers en folklore erdoor was. Nu alles is geregeld zal men ze ker proberen de betreffende winkeliers alsnog tot betalen te bewegen. ledereen vangen De naam winkeliersvereniging is in de statuten veranderd in ondernemersver eniging om iedereen te kunnen „van gen". ,,Er zijn veel ondernemers die geen winkelier zijn maar toch baat hebben bij zo'n vereniging, bijvoor beeld de horeca of banken", aldus Loos. Zowel de ondernemersvereniging als de stichting folklore blijven formeel als aparte organisaties bestaan. De on- dernemersvereniging is de poot van de J nieuwe organisatie waar het geld wordt geind. Dit wordt grotendeels doorgesluisd naar de stichting folklore, de uitvoerende poot. De ondernemers- t vereniging houdt een klein eigen bud get voor die zaken die alleen door de ondernemersvereniging moeten worden geregeld. Omdat al veel vertraging is ontstaan drukte Loos de aanwezigen op het j\. hart de bijdragen aan de nieuwe stich ting snel over te maken, opdat men de ltS plannen echt kan uitwerken. Heel Den Burg is ingedeeld in wijken en er zijn „straathoofden" die het kontakt met de leden onderhouden. Zij komen 44 langs met de acceptgiro voor de le denbijdrage. ,,Pas als al het geld bin- gj-. nen is kunnen we bepalen wat wel of niet doorgaat. Als we genoeg hebben, Ga hebben we ook nog enkele extra acti viteiten in gedachte", aldus Bob Loos. Op 6 juli de dag van de Oldtimers, met oude auto's, tractoren en motoren. Ook zullen dan de oude ambachten zijn vertegenwoordigd. Op 13 juli is het de dag van het dier en van het schaap in het bijzonder. Zo'n 500 schapen en een aantal lammeren, koeien, geiten enz. zullen de Groeneplaats opluiste ren. Kotex zal medewerking verlenen, evenals de Vereniging van Texelse pro ducten. Vorig jaar had men de attrac tie met de olifant, dit jaar wil het stichtingsbestuur iets nieuws: een of twee kamelen. Haaien De dag van de zee is gepland op 20 juli. De diverse musea zullen worden verzocht een bijdrage te leveren, en ook de reddingmaatschappij. Er komt weer een vijver met modelbootjes. Een nieuwe attractie is een haaienshow met drie echte haaien. Het kampioenschap voor standwerkers is op 27 juli. Ongeveer 30 standwer kers hebben toegezegd te zullen ko men. Het publiek zal optreden als jury. Een dag vol Nederlandse cultuur wordt op 3 augustus gehouden onder de naam: Hollandse dag. Hoe deze zal worden ingevuld moet nog nader uit gewerkt. Luchtballon Op 10 augustus is de dag van de sport. Het programma wordt verzorgd door Voetbal International en ook gesponsord door Dextro en Opel. Er zal een compleet jeugdvermaak wor den geboden en er komt een immense luchtballon waar mensen 50 meter mee omhoog kunnen. „Voor een rijks daalder mee naar boven en eerst f25— betalen voor men weer mee naar beneden mag", grapte Loos. De dag van het kind is op 17 au gustus. De stichting wil een mini- playbackshow houden en een rommel markt door kinderen. De dag van de folklore, hobby's en verzamelingen is op 24 augustus. „We kunnen niet elke woensdag een topat tractie bieden", aldus Van der Belt. Wel zal elke woensdag weer een kra ntenmarkt zijn in de Parkstraat. Er is een nieuwe marktmeester voor gevon den: Aad van Heerwaarden. De folklo- rewoensdagen beginnen rond 10.30 uur en gaan door tot 15.30 of 16.30 uur. Verder is het de bedoeling avondmark- ten te houden. Een drietal woensdaga vonden van 17.00 tot ongeveer 22.00 uur zouden winkeliers of andere lief hebbers kramen kunnen opzetten op de Groeneplaats.,,Dat houdt wel in dat dan de winkel ook open moet...",aldus Van der Belt. Uit het publiek kwam het voorstel de avondmarkten nog aantrekkelijker te maken door levende muziek of een grote barbecue. Zeskamp De Weverstraat had het plan opgevat een zeskamp te houden door het cen trum van Den Burg. Er zal worden overlegd met campings over samen werking. Er zou dan een soort compe titie tussen campingteams kunnen worden opgezet met prijzen en bekers van de ondernemers. Peter Bakker noemde de avondmark ten een prima idee, maar het leek hem een heel grote krachtsinspanning voor de ondernemers om dat gelijk drie avonden te doen. Eddy Stiekema be nadrukte dat het om en om zou wor den gedaan met de zeskamp. Het ringsteekkampioenschap zal ook weer in Den Burg worden gehouden, maar de exacte datum is nog niet be kend. Ook moet nog worden bekeken of het wel op de Groeneplaats kan nu het plein zo is veranderd. In de herfstvakantie wil het stichtings bestuur, mits er voldoende geld is, het leukste onderdeel van het zomerpro- gramma nogmaals presenteren. Dat leek Ruud Hamer een zeer goed initia tief. Hij hoopte dat het niet zou afket sen op een tekort aan financiën. „Ook al is er geen geld meer, ontwikkel die plannen en hang er maar een prijs kaartje aan. Dan kunnen de onderne mers eventueel extra betalen, want het is heel belangrijk dat er wel iets wordt gedaan in de herfstvakantie". Peter Bakker vroeg of het zomerpro- gramma een week later kan beginnen, in verband met de late schoolvakan ties. Loos verklaarde dat bij het vaststellen van het programma al reke ning was gehouden met de vakanties, maar dat het bestuur zich er nog eens over zou buigen. Eddy Stiekema had een verrassing voor de aanwezigen in petto: door zijn goede contacten met de Avro heeft hij Voorlopig Een voorlopig programma voor het ko mende seizoen werd opgesomd. „Met de nadruk op voorlopig, want er kan nog van alles verschuiven of wijzigen", aldus Henk van der Belt. Het zomer- programma zal zich uitstrekken over acht weken, van 6 juli tot 24 augustus. Ook in de herfstvakantie wil men acti viteit op touw zetten, maar of dat doorgaat is afhankelijk van de financië- i jl situatie eind augustus. De verlotin gen die Jan Rijk verleden seizoen hield op de folklorewoensdagen sloegen zeer aan en bezorgden de stichting een aardig extraatje in kas. Dit seizoen zullen weer verlotingen worden gehou den. Diverse afstanden konden worden gelopen tijdens een wedstrijd in Alphen aan de Rijn. Aan de 15 km deden ook twintig rolstoelatleten mee, waaronder de Texelaar Arco de Graaf. Vlak na de start werd het tempo direct al hoog opgevoerd. Er ontstond een kopgroep van vijf „wheelers", waarvan eentje zó snel wegging, dat hij niet neer was in te halen. In de kopgroep zaten Arco de Graaf en Gerrit Pomp, de winnaar van de marathon in Rotter dam in 1987. Na drie kilometer viel de kopgroep uiteen door de straffe wind. Pomp en De Graaf streden samen om de derde plaats, nadat nog een rolstoelatleet was gedemareerd. Na zo'n acht kilometer kreeg men de wind in de rug en toen bleek dat Pomp over een betere techniek beschikte. Hij wist een voorsprong van zo'n twintig meter op te bouwen en hield die tot de fi nish. Arco de Graaf eindigde als vierde Bn de mooie tijd van 54.52 minuten. Zijn reactie: „Om betere tijden neer te gunnen zetten moet mijn kracht en nijn techniek nog goed worden bijgeschaafd". Het initiatief van HEAO-student Minne Goënga uit Den Hoorn en 29 medestudenten om in Bloemen daal een verkoopexpositie te hou den met uitsluitend werk van Texelse kunstenaars, is een succes geworden. Zaterdag bezochten 80 90 personen de expositie en ver kocht werd er ook: omzet f2750 in slechts vijf uur tijd. In vergelij king met de andere projectgroepen is dat goed te noemen, al zijn nog niet alle resultaten bekend. Minne Goenga blikt tevreden terug. „Gezien de korte termijn waarop alles moest worden georganiseerd, mogen we niet klagen. Hoofddoel was om te verkopen, en dat is gelukt. De bezoe kers waren stuk voor stuk echt geïnte resseerd. De opbrengst schijnt redelijk goed te zijn voor dergelijke exposities, vooral als er zoals nu geen mogelijk heid tot kijken vooraf was. Ook mijn medestudenten waren bij de evaluatie tevreden over het resultaat en ik ge loof dat ook de Texelse kunstenaars enthousiast waren." Vijf van de zes deelnemende kunste naars waren in Bloemendaal present. Slechts Coby de Visser was er niet, maar juist van deze kunstenares gin gen wel twee bronzen van de hand. De jeugdige organisatoren, alle aanko mende ondernemers, hadden geen omzetbeding, maar waren er al bij voorbaat in geslaagd om uit de kosten te komen middels het aantrekken van sponsors. Het resterende bedrag van rond de f 100,— zal aan een goed doel worden besteed. Geld was onder meer besteed aan de inrichting van het dorpshuis van Bloemendaal, waar de expositie plaatsvond. De ruimte was omgebouwd tot een smaakvolle gale rie. Buiten attendeerde een kolossaal reclamebord met het opschrift „Texelse kunst" voorbijgangers op de expositie. Onder de bezoekers bevonden zich ook enkele oud-Texelaars uit de regio Bloemendaal, die nieuwsgierig waren geraakt door de aankondiging in de Texelse Courant. het voor elkaar gekregen dat een hele dag een radio-uitzending vanaf Texel zal worden verzorgd. „Het is bijna voor 100% zeker en het wordt dan ge daan op 8 augustus", aldus Stiekema. Woensdag is iemand van de Avro met een technicus op Texel geweest om de lokatie te bekijken. „Het idee dat bij mensen heerst dat er zoveel wachttijd bij de boot is moet uit de wereld. Er moet als rode draad door de hele dag naar voren komen dat die wachttijden tot het verleden behoren", aldus Stie kema. De uitzending begint met een programma van 07.00 tot 09.00uur en het idee is dit live uit te zenden vanaf de veerboot. Daarvoor is ondersteu ning van een vliegtuig nodig dat de signalen doorstraalt. Of dit alles kan, wordt onderzocht. Omdat er markt is op die dag zal de uitzending verder worden verzorgd vanaf het terras van De Lindeboom. Het is op 8 augustus dan een comple te Texeldag op radio en televisie, want 's avonds heeft de KRO op tv de reeds aangekondigde uitzending van het NBT over Texel. Koninginnedag Ook koninginnedag zal onder de para plu van de nieuwe stichting vallen. Vo rig jaar was de organisatie in handen van een groep enthousiastelingen, maar die kampten met geldgebrek. Deze mensen zullen de koninginneda gevenementen wel blijven leiden, maar onder de vlag van de nieuwe stichting. Ook Ouwe Sunderklaas en palmpasen zullep tot de activiteiten van de stich ting gaan behoren, al dan niet door anderen georganiseerd. Ook met Pasen wil men nog iets doen, maar daarover was het bestuur nog niet uitgepraat. Via de straathoof den zullen de ondernemers worden in gelicht als iets is besloten. Peter Bakker wilde dat de markt weer een lammerenmarkt wordt, want veel toeristen zijn teleurgesteld dat op de nog steeds in veel folders als lamme renmarkt aangekondigde markt geen beest te zien is. Een ander idee van het nieuwe bestuur is om de markt te ver schuiven van de maandagmorgen naar de middag. In de wintermaan den zouden de winkels dan 's och tends gesloten kunnen blijven, wat ook de landelijke trend is. Zomers kan de markt dan misschien wel over de hele dag worden uitge breid. De ondernemers werden ver zocht over dit plan na te denken en via de straathoofden hun me ning te laten horen. Sluiting Koninginnedag valt dit jaar op za terdag. In overleg werd besloten dat alle winkels gesloten zullen zijn, ook de grootwinkelbedrijven. W. Leijdekkers vroeg of de banken op koopavond een uurtje open kunnen blijven. „De Nutsspaar bank is tot 19.30 uur geopend, maar verder is er geen lijn in te krijgen", aldus Loos. Het leek Ruud Hamer nog veel beter als de ban ken zaterdagmorgen net als het postkantoor open zouden zijn. Voor de leden van de Texelse afdeling van de Vereniging voor Vrije Opvoed kunst en andere belangstellenden zal mevrouw Juul van der Stok vrijdag in De Schakel in Den Burg een lezing verzorgen over jaarfeesten in de perio de kerst-midzomer. Ze zal ingaan op de geschiedenis en de achtergronden van feesten als Maria Lichtmis, Palm pasen, Paasfeest, Pinksteren en Sint Jan. Ook doet ze praktische ideeén aan de hand over de wijze waarop de ze feesten in het gezin gevierd kunnen worden en met zelfgemaakte voorbeel den tonen hoe deze feesten „aange kleed" kunnen worden. De lezing be gint om 20.15 uur en de toegangsprijs is f5,—. Mens Sogers llinksl toont trots de oorkonde die behoort bij de gouden speld die hij door Horeca Nederland-voorzitter Luit Ezinge heeft opgespeld gekregen. De leden van de afdeling Texel van Horeca Nederland hebben gister middag in De Lindeboom afscheid genomen van hun voorzitter Mans Segers. Twintig jaar lang had Se gers zitting in het bestuur, waar van bijna de volle termijn als voor zitter. Voorts bekleedde de onder nemer uit Den Burg tal van andere functies binnen Horeca Nederland. Voor zijn verdiensten werd Segers gisteren door de voorzitter van Ho reca Nederland, Luit Ezinga, onder scheiden met een gouden speld. Normaliter wordt de gouden speld slechts uitgereikt aan personen die zich 25 jaar of langer voor de organi satie hebben ingespannen. Alleen bij hoge uitzondering kunnen ook anderen ervoor in aanmerking komen. Mans Segers vormde zo'n uitzondering. Twintig jaar lang was hij buitengewoon actief. Begin 1968 was Segers op Texel komen wonen en werken, en koud een half jaar later werd hij al voor het plaatselijke Horeca-bestuur gevraagd. Weer een half jaar later volgde Segers Luc Kellner op als voorzitter. „Dat was mogelijk omdat Mans ten opzichte van de leden integriteit en vooral neutraliteit bezat", memoreerde waarnemend voorzitter Frits Langeveld gistermiddag. Al spoedig spreidde Se gers zijn vleugels uit en werd ook ac tief buiten Texel. Hij was onder meer lid en plaatsvervangend lid in het hoofdbestuur voor de regio Noordholland-noord, plaatsvervangend algemeen bestuurslid voor de Kring Hollands Noorderkwartier, voorzitter en vice-voorzitter van de Kring Hollands Noorderkwartier, voorziter en vice- voorzitter van de regionale commissie Para-commercialisme (met als zetel de Kamer van Koophandel te Alkmaar) en afgevaardigde in de KvK en de com missie Recreatie en Toerisme. Voorts was hij bestuurslid van de RST en be trokken bij de organisatie van Texel Jazz. Als voorzitter van de afdeling Texel hield Segers zich bezig met kwesties als het para-commercialisme (wat op Texel ruim tien iaar geleden leidde tot afspraken over de horeca-activiteiten in sportkantines, sociaal-culturele gebou wen en andere zalen), de sluitingstij den en recentelijk de openbare orde. Onder Segers' voorzitterschap werd in 1984 het landelijk Horeca-congres ge- Vijf Texelse kunstenaars en vier HEAO-studenten poseren bij de expositie van Texelse kunst in Bloemendaal. Staand v.l.n.r. Henk Arendsen, Niek We/boren, Lenie van 't Noordende. Pe ter Riteco en Pieter de Vries. Gehurkt de studenten Piet Hein Poelmann, Mark van Oppen, Gijs van den Biggelaar en rechts Minne GoOnga. (Foto: Pieter de Vries Medio april zal worden begonnen met de reconstructie van de Ko gerstraat. Onder meer zal het kruispunt met de Bernhardlaan en Beatrixlaan worden gewijzigd en verandert de voorrangsregeling. Het werk, waarvoor vorig jaar door de raad een budget van f120.000,— beschikbaar werd gesteld, moet voor het zomerseizoen zijn vol tooid. Gemeentewerken zal de aan- wonenden de komende tijd per soonlijk benaderen met de voorge nomen plannen. De Kogerstraat verkeert momenteel in zeer slechte staat, mede als gevolg van de rioleringswerkzaamheden vorig jaar. Uitgangspunten van de nu te rea liseren recnstructie is de „rondweg gedachte": het traject Emmalaan- Bernhardlaan-Beatrixlaan moet in deze optiek worden beschouwd als een rondweg rond het centrum van Den Burg. Het verkeer op deze rondweg heeft voorrang. Vorig jaar werd om de ze reden al de voorrangssituatie op het kruispunt Bernhardlaan-Schilderend- Emmalaan gewijzigd. Nu zal dit ook gaan gebeuren met het kruispunt Kogerstraat-Bernhardlaan-Beatrixlaan. In de gehele Kogerstraat heeft het ver keer voortaan geen voorrang meer. Het tweerichtingverkeer zal worden ge handhaafd. De wegbreedte, die mo menteel varieert, zal overal 5.40 meter bedragen. Mede om hard rijden tegen te gaan, zal worden getracht de „woonstraat-functie" te benadrukken. De bestrating van de rijweg wordt uit gevoerd in paars-bruine betonklinkers, terwijl de parkeerhavens uit zwarte be tonklinkers zullen bestaan Mogelijk wordt het aantal parkeerplaatsen uitge breid. Verder is het de bedoeling om plaatselijk enig groen aan te leggen; tevens worden langs de Kogerstraat enige laanbomen geplant. De verkeers- zuilen op de Beatrixlaan en Bernhard laan bij het kruispunt zullen verdwij nen. Niet alleen de aanwonenden zullen nog worden gehoord, ook staat het re constructieplan nog ter discussie in de raadscommissie voor ruimtelijke orde ning en huisvestingsbeleid. Deze com missie vergadert morgenavond in het raadhuis, aanvang half acht. organiseerd, kwam een horeca-cursus van de grond en werden jaarlijks bier tapwedstrijden gehouden. Zelfs presteerde hij het om persoonlijk de in gezakte afdeling Den Helder nieuw le ven in te blazen. Geen wonder dat Frits Langeveld concludeerde dat het voor de overige bestuursleden moeilijk zou zijn om Segers vertrek op te van gen, temeer omdat de scheidende voorzitter gewoon was veel zaken naar zich toe te trekken. Spanningsvelden Burgemeester Ton Schipper voerde aan dat Segers zich als voorzitter tel kens tussen spanningsvelden moest voortbewegen: de belangen van de le den, zijn eigen zaak en die van de ge meente. „Wellicht lijkt het erop dat de gemeente de touwtjes steeds strakker aantrekt, maar toch wist u vaak begrip op te brengen voor het gemeentelijk standpunt. U wist precies aan te voe len waar de knelpunten zaten en trachtte een gezamenlijke oplossing te bewerkstelligen. Zowel de plaatselijke afdeling als de Texelse gemeenschap heeft daarvan profijt gehad." Verder keek Schipper alvast vooruit naar de aanstaande zomer. „De ver antwoordelijkheid van horeca ondernemers houdt niet op bij de deur van hun bedrijf. Gemeentelijke maatre gelen sluiten daarbij aan. Ook de ko mende tijd zal daarom weer een be roep worden gedaan op vrijwillige me dewerking in bepaalde situaties. Ik ga er vanuit dat u zich loyaal zult opstel len." Landelijk voorzitter Ezinga respecteerde Segers besluit om te stoppen, dat hij nam om gezondheidsredenen. „Een verstandige beslissing, maar tegelijker tijd jammer dat er weer een bestuurder opstapt. Hier op Texel lijkt de opvol ging niet zo'n probleem, maar zorg dat de zaak niet instort. Met zijn grote toeristische belangen kan Texel zich dat niet permitteren." Namens de Kring Hollands Noorder kwartier sprak Jules Stenis, die Segers goed had leren kennen in de commis sie Para-commercialisme. Stenis noem de Segers een voorbeeld voor de an dere bestuurders en bewonderde diens werklust. Ook vergat hij niet om echt genote Grietje in de hulde te betrek ken. Waarnemend voorzitter van de afde ling Texel, Frits Langeveld, overhandig de Segers namens alle leden als af scheidscadeau een compactdisc-speler. Tot slot dankte Segers, voor wie de afscheidsreceptie een goed bewaard geheim was gebleven, alle aanwezigen voor de prettige samenwerking in de loop der jaren. Hij zei immer te heb ben getracht door middel van samen werking oplossingen te zoeken. „Ik wilde geen vijanden achterlaten, maar heb altijd geprobeerd met wederzijds respect te overleggen. Je weet nu eenmaal dat je nooit altijd je zin kunt krijgen. Eigenlijk ben ik niet happy met dit afscheidsfeestje, ik had graag nog een poosje doorgegaan." Opvolging Wie Segers als voorzitter opvolgt is nog niet bekend. De nieuwe voorzitter zal worden gekozen uit de resterende dagelijks bestuurleden, t w. Frits Lan geveld, Dirk Koning, Ed Stiekema en Willem Ham. De verkiezing heeft plaats tijdens de eerstvolgende leden vergadering. Op donderdag 24 maart is van 16.00 tot 17.00 uur de eerste oefenmiddag van de kinderdansgroep voor de folklo re. Daarbij zijn nog veel meer kinderen welkom. Inlichtingen bij „tante Door", tel. 02220-3839 of mevrouw Kooi, tel.02220-2024.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5