Cjroen ^warLrJexeh in het hartL, Droomhuis op Texel hoofdprijs in landelijke actie Vuurtoren eerdaags open voor publiek? Bezwaren vonden geen weerklank in commissie Beroep aangenomen door dominee Kok Werkloosheid blijft hoger dan vorig jaar Fietspad langs Krimslag Oplichter gepakt Geen krant na Pasen 11 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.266 VRIJDAG 18 MAART 1988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- teplem 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67.34.60.398 Een vakantievilla ter waarde van ƒ189.500,— is de hoofdprijs van een groots opgezette landelijke prijsvraag om geld bijeen te krijgen voor de bouw van een „Mc Donald-huis" bij het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Het is één van de Coltof-huizen die wordt gebouwd in „Villapark Texel". Het huis dient in eerste instantie als modelwoning voor de men sen die een villa willen kopen en wordt door Coltof na afron ding van het project geschonken voor het goede doel. Daar staat een groot promotioneel voordeel tevenover want in miljoe nen brochures en in tv-spots zal melding worden gemaakt van het droomhuis ,,op het mooiste wad deneiland. Texel". Bij het Emma Kinderziekenhuis in Amsterdam, waar vooral veel kanker patiëntjes worden verpleegd, staat al een huis waar ouders kunnen verblij ven. De kinderen zijn vaak zo ziek dat te hun ouders eigenlijk 24 uur per dag nodig hebben. Dankzij het Ronald McDonaldhuis dat op twee minuten open van het ziekenhuis ligt, kunnen de ouders dicht bij hun kinderen wo nen. Maar ook zieke kinderen zelf kun nen met hun ouders van het huis ge- Oruik maken, wat vooral belangrijk is voor patiëntjes die een paar uur per dag in het ziekenhuis behandeld moe ten worden. Dank zij het huis is het niet nodig dat ouders eindeloos heen en weer reizen tussen ziekenhuis en hun vaak op grote afstand gelegen woning of in dure en onpersoonlijke hotelkamers moeten verblijven. Boven dien vinden ouders in het McDonald huis veel steun en begrip bij elkaar. Ze delen hetzelfde verdriet. Eén van de initiatiefnemers voor het McDonaldhuis is professor P. Voute die tijdens een reis in de Verenigde Staten kennis maakte met de McDonaldhuizen. Zo kwam het eerste huis in Nederland tot stand. Nieuw huis Maar het Emma Kinderziekenhuis gaat verhuizen naar het Academisch Me disch Centrum en het is de bedoeling dat het McDonaldhuis meeverhuist. Dat betekent nieuwbouw en dat kost miljoenen. Het geld zal uit particuliere bron moeten komen, door zoveel mo gelijk mensen te betrekken bij een lan delijk opgezet monopolyspel, waarbij voor meer dan twee miljoen gulden aan prijzen wordt uitgeloofd en waar- pminee Johan Kok heeft het beroep ngenomen dat op hem was uitge- jbracht door de gezamenlijke kerkera den van Waal en Koog en Den Hoorn. Ds. Kok is geboren op 10 maart 1954 te Zwollerkerspel. Hij ging na de mid delbare school filosofie studeren te Amsterdam, maar stapte al gauw over op theologie. Momenteel is hij nog woonachtig in de hoofdstad en werkt hij parttime als pastoraal medewerker in Huizen (N.H.). Het is de bedoeling dat dominee Kok voor de zomer al naar Texel verhuist. De cijfers van het Arbeidsbureau Texel geven aan dat de werkloosheid op Texel hoger is dan vorig jaar dezelfde tijd. Dat was vorige maand ook al het geval. In februari dit jaar zijn 578 wer kloze mannen en vrouwen gere gistreerd tegen 524 vorig jaar. Deze stijging komt voornamelijk door de Sector horeca. Dit jaar werd voor het eerst gewerkt met Texelse schoolverla ters van het LBO, afdeling consump tieve techniek. Andere jaren werd per soneel van de overkant aangetrokken en die melden zich na het seizoen niet bij het Texelse arbeidsbureau. Ten op zichte van vorige maand is een lichte daling in het aantal werklozen te zien, l/ooral in de groep jonger dan 23 jaar, Waarschijnlijk omdat het seizoen nadert. van netto ongeveer drie miljoen gulden kan overblijven. Alle prijzen zijn be schikbaar gesteld door Nederlandse bedrijven zoals Colthof/Macobouw, NMB-bank, Fiat, Shell, Sony, KLM/Golden Tulip, NS, Story en (uiteraard) McDonalds restaurants. De prijzen bestaan uit vliegreizen, auto's, videocamera's, stereosets, treinreizen, walkmans, tijdschriftabonnementen, autobrandstof, etc. De topper is dus het vakantiehuis op Texel en het ligt voor de hand dat die prijs de meeste aandacht krijgt in de reclame die voor het monopolyspel wordt gemaakt. Loten kopen Wie meespeelt kan loten (S f 1,—ko pen in een McDonaldsrestaurant (of bestellen door het overmaken van geld naar de McDonaldhuis-stichting, Bank of America nr. 2665,13301) en heeft dan acht weken lang kans op prijzen. Hoe meer loten men koopt, hoe meer kans. Elk lot bestaat uit vijf delen, waaronder vier monopoly straat- en/of stationkaartjes. Het is de bedoeling de straatkaartjes te verzamelen tot men een stad compleet heeft: Het Dorp, Arnhem, Haarlem, Utrecht, Groningen, De gemeente gaat onderzoeken of de vuurtoren bij De Cocksdorp weer kan worden opengesteld voor publiek. Het directoraat-generaal scheepvaart en maritieme zaken (DGSM) vindt het goed, mits het gebeurt onder verantwoordelijk heid van de gemeente. DGSM stelt wel enkele voorwaarden. Het kustwachtpersoneel moet haar taak ongestoord kunnen blijven uitvoe ren, vernielingen en vervuiling in en om de vuurtoren moet worden voorko men, het publiek mag alleen onder be geleiding in de toren en er moeten maatregelen worden genomen om on gevallen te voorkomen. Doordat deze voorwaarden worden gesteld is het college van B en W niet bij voorbaat dol-enthousiast voor het plan, maar als van de toeristen een bedrag zou worden gevraagd waardoor de kosten kunnen worden gedekt en als bijvoor beeld de dorpscommissie van De Cocksdorp een rol zou vervullen bij de begeleiding, dan voelt het college wel voor een proefperiode. Er zal worden uitgezocht wie moet worden belast met de begeleiding van de toeristen en wie toezicht moet houden, welk tarief moet worden geheven, welke beloning er tegenover zal staan en welke voor zieningen moeten worden getrof fen om aan de condities van de DGSM te voldoen. Op Ameland is al een proefopenstelling van de vuurtoren geweest waaruit bleek dat de begelei ding en het toezicht het beste kon worden geregeld met het kustwacht- personeel aldaar. Den Haag, Rotterdam, Amsterdam of vier stations. Welke kaartjes men moet verzamelen om een stad compleet te maken is te zien op het monopoly spelbord dat zich bevindt in de bro chure die in een oplaag van 5,5 mil joen exemplaren wordt verspreid via de sponsorbedrijven. De compleet ge maakte steden moeten in een envelop worden opgestuurd. Wie Het Dorp, Arnhem, Haarlem of Utrecht compleet inlevert, krijgt al direct één van de honderdduizenden produktprijzen en wie aankomt met Groningen, Den Haag, Rotterdam, Amsterdam of de serie stations maakt kans op één van de superprijzen. De volledige spelre gels zijn uiteraard vermeld in de bro chure en staan in het kort ook nog op de loten. TV Door de „Texelse" hoofdprijs is de ac tie voor Texel van niet geringe promo tionele betekenis. Naast de 5,5 miljoen brochures komen er 21 Ster-spotjes van elk 45 seconden, waarin melding wordt gemaakt van de droombunga- low op Texel. Dat huis hoort tot het meest luxe type dat in De Krim tot stand wordt gebracht, onder meer voorzien van sauna en compleet ingericht. Snelle verkoop De actie zal ongetwijfeld ook de ver koop van deze huizen stimuleren. Over de snelheid waarmee deze vakantievil la's thans al van de hand gaan zijn de mensen van Coltof en De Krim overi gens best tevreden. Van de eerste se- De hoofdprijs de bijne voltooide modelwoning rie van 150 zijn er nu 80 verkocht en 70 stuks zullen voor 1 augustus a.s. worden opgeleverd. De bouw op de inmiddels bouwrijp gemaakte grond gaat binnen een paar weken van start. Dat zal elders op Texel en op de boot te merken zijn, want het veroorzaakt omvangrijk verkeer van vrachtauto's, die de geprefabriceerde binnenwanden van de huizen vervoeren. Het eerder in De Krim tot stand ge brachte project „Residentie Texel" (192 huizen) is nu praktisch helemaal afge rond. Al deze huizen zijn verkocht; de laatste worden eind maart opgeleverd. De tuinaanleg is in volle gang. Hon derdveertig huizen worden door be middeling van De Krim verhuurd. Net als vorig jaar belooft die verhuur ook in 1988 een groot succes te worden. Op het „oude" deel van het vakan tiepark De Krim heerst ook koorts achtige activiteit. De in 1985 tot stand gekomen centrale voorzie ningen worden alweer uitgebreid. De supermarkt wordt momenteel met de helft uitgebreid en krijgt dan een oppervlakte van 400 m2, de kantine wordt omgebouwd en verfraaid tot restaurant met bar, barbecue en toneel. Er komt een nieuwe recreatieruimte van 250 m2 die met Pinksteren klaar moet zijn en die bestemd is voor allerlei acti viteiten voor en door de gasten: spelletjes, toneel, gezellige avon den. bingo, lezingen, film, dansen, educatieve activiteit, ontbijt, etc. De camping van tien hectare waar de oorsprong ligt van het EMK-project is totaal gerenoveerd en kan met Pasen worden heropend. De reeds bestaande kwaliteit is nog aanzienlijk opgevoerd. Alle plaatsen voor tenten en caravans zijn 100 m2 geworden, voorzien van electriciteit en elk terreintje heeft een parkeerplaats die binnen een afstand van 150 meter ligt. De afgelopen vier jaar is gebleken dat er vraag is naar meer ruimte; men heeft daar graag wat extra geld voor over. Meer kampeerders De kampeerafdeling van De Krim loopt goed. Het afgelopen seizoen waren er ondanks het slechte weer 10% meer overnachtingen en de omzet steeg 15%. Directeur Martin Warnaar zegt dat dit succes te danken is aan de kwaliteit en de promotie. Helaas kun nen lang niet alle andere kampeerbe- drijven op Texel terugkijken op een dergelijke bezettings- en omzetgroei. Het terreinaanbod is op Texel rijkelijk groot. De bezetting vertoont een neer waartse tendens. Helemaal vol is een camping eigenlijk nooit meer. Mede daarom zijn de gevestigde bedrijven niet blij met de kampeermogelijkheden die straks mogelijk worden geboden op boerenerven. Warnaar spreekt wat dat laatste betreft van een „histori sche blunder", echter niet zozeer we gens de extra concurrentie, maar voor al omdat het een aantasting betekent van de groene ruimte waaraan Texel een belangrijk deel van zijn aantrekke lijkheid ontleent. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft woens dagavond de bezwaren van de hand gewezen die de Werkgroep Landschapszorg had ingebracht te gen de aanleg van een fietspad door de duinen langs het Krimslag naar het strand. De vuurtoren als toeristische attractie? Het bezwaar was ingediend in het ka der van de artikel 19-procedure die no dig is om het pad te kunnen aanleg gen. Landschapszorg vindt het verlies van de strook duingebied onaanvaard baar. Het mag waar zijn dat het in dit geval niet om zo'n heel grote opper vlakte gaat, maar er zijn méér aan tastingen en alles met elkaar betekent wel degelijk een aanslag op het na tuurgebied waar geen compensatie te genover staat, zo was de redenering. Het fietspad wordt nodig geacht om dat het door de toeristische ontwikke ling in de noordkop zoveel drukker is geworden, een gevolg van het recrea- tiebasisplan van 1970. Landschapszorg herinnerde er echter aan dat in datzelf de basisplan werd geconstateerd dat het duingebied al is overbelast en dat er recreatief opvanggebied moest ko men in de vorm van 120-135 hectare nieuw bos, wilde men althans het aan tal bedden op Texel tot 47.000 kunnen laten groeien. Thans is echter nog maar de helft van dat bos aangeplant en Landschapszorg had zelfs vernomen dat er niets meer bijkomt. In dat licht werd het al helemaal onaanvaardbaar gevonden dat nog meer natuurgebied wordt opgeofferd. Landschapszorg had ook kritiek op het advies dat de direc teur Landbouw, Natuur en Openlucht- Bij verhoor door de politie van Rotter dam bekende een 29-jarige inwoner van die stad maandag dat hij om streeks de kerstdagen een hotel in Den Burg had opgelicht voor ongeveer f275,—. De man had daar gelogeerd en gedineerd, maar verliet het eiland zon der te betalen. De Rotterdammer bleek nog meer dingen op zijn kerfstok te hebben en werd naar aanleiding van een ander delict opgepakt. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. recreatie in deze had uitgebracht. Die had na- en voordelen tegen elkaar af gewogen en dat had hij aan de ge meente moeten overlaten. Verder was Landschapszorg er niet van overtuigd dat de verkeersveiligheid is gediend met de aanleg van een fietspad. Als de fietsers van de rijweg zijn verdwe nen, zullen de auto's harder gaan rij den. Het zou beter zijn het verkeer ge mengd te laten en de snelheid af te remmen. Namens de werkgroep werd het bezwaar woensdagavond toege licht door Adriaan Dijksen. Hij wist de commissie echter niet voor zijn stand punt te winnen. Wethouder Schilling herinnerde eraan dat er naast het re creatiebasisplan ook het goedgekeurde fietspadenplan is, waarop het pad naar het strand is aangegeven. Riet Huite- ma vond het verlies aan natuurgebied niet ernstig. Erna Eelman noemde het juist wél goed dat de directeur LNO de afweging had gemaakt. Jan van Asselt meende dat het pad nadrukkelijk is ge wenst en dat het noodzakelijk is. Staatsbosbeheer had er vroeger be zwaar tegen maar dat is niet meer het geval want daar waait nu een andere wind. De meeste bedenkingen tegen het pad had Hans Roeper, maar ook hij zag meer vóór- dan nadeel en meende zelfs dat het voor de natuur slechter is als het pad er niet zou komen. Nu wordt tenminste bevorderd dat ieder een vlot het strand bereikt, zodat de neiging om de duinen in te trekken, minder groot wordt. In verband met het als werkdag uit vallen van maandag 4 april komt de Texelse Courant van dinsdag 5 april te vervallen. Lezers en adverteerders worden ver zocht hiermee rekening te houden. De directie

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1