Naar het strand! D Schoolconcerten voor jong en oud leerzaam Cara-patiënten hebben meer begrip nodig I Natuur op Texel (5) Voor het weekend van 19 en 20 maart eetcafé 'Paï64truz<zt toernooi H,50 korting op onze loempia's van 4,50 voor f3,— Werkgroep Texel in oprichting Showroom/winkel jachtwerf Betsema Toneelstuk wordt uitgegeven Kwaliteitsverbetering bij hotel Tatenhove Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Kustwacht Eierland Brand/ambulance Kerkdiensten Rijkspolitie PAGINA 2 TEXELSE COURANT De groepen 6 en 8 van de CVO- school, groep 8 van de Thijsse- school en groep 7 van de Jozef school hebben woensdagochtend het spits afgebeten van een serie concerten die door Texelse muziek docenten wordt verzorgd tijdens de komende weken. Aan dit eerste optreden werd meegewerkt door leden van de fanfares DEK en Ex celsior. Zowel muzikanten als schoolkinderen waren bijzonder enthousiast en zorgden op een ge geven moment zelfs voor een geza menlijk muzikaal intermezzo waar aan iedereen een nootje bijdroeg. De schoolconcerten vormen de afslui ting van een project met het thema „muziekinstrumenten" dat op alle Texelse basisscholen is gehouden. De deelname beperkte zich tot de leerlin gen van de bovenbouw. Het lesmateri aal is afkomstig van docenten van de Texelse Muziek- en Dansschool en werd voor het basisonderwijs geschikt gemaakt door de aan de „muziek school" verbonden consulenten muzi kale vorming Bernard en Tonneke Tel- legen. Zij begeleiden het hele jaar de meesters en juffen bij het muziekon derwijs op de basisscholen. Vorig jaar vonden de schoolconcerten op experi mentele basis plaats en sloegen toen enorm aan. In de opzet werd dit jaar dan ook nauwelijks iets gewijzigd. De meeste kinderen waren ook vorig jaar al bij het project betrokken, maar kre gen nu andere instrumenten voorge schoteld. Er kon uit drie verschillende concerten worden gekozen. De scholen kregen een maand van te voren de beschikking over het lesmate riaal en kon daarmee naar eigen in zicht aan de slag. Doel is om de kinderen actief te laten deelnemen aan muziek. Op speelse wijze, bijvoorbeeld aan de hand van raadseltjes, wordt de kinderen geleerd om bewust naar muziek te luisteren. Op verzoek konden de scholen ge bruikmaken van geluidsbanden met liedjes en muziekfragmenten. Tijdens Alleen op zaterdag 19 maart a.s. tijdens het Kwaliteit uit eigen keuken 02220 - 4890 de afsluitende concerten kunnen de liedjes worden gezongen. Voorts was één der opdrachten om zelf een mu- ziekgroepje te formeren met eenvoudi ge instrumenten zoals xylofoons. De kinderen gaven op die manier een con cert binnen een concert, om uiteinde lijk met ondersteuning van het orkest en zang van de overige kinderen een gezamenlijk optreden te verzorgen. Woensdag speelden de blaasinstru menten de eerste viool. Een uit ruim twintig personen bestaand fanfare orkest (gedirigeerd door Betty Witte- Bakkerl liet horen welke mogelijkheden het „koperwerk" heeft te bieden. Het begin was spectaculair toen de trom pettisten onverwacht binnenmarcheer den. Knetterend De kinderen genoten onder meer zichtbaar van een trombone-solo die tijdens het Elvis-nummer Devil in dis guise" werkelijk knetterend de voor speelzaal in d'Ouwe ULO in werd geslingerd. Actief waren de kinderen ondermeer door mee te klappen en te stampen, en het zingen van een ca non. Naar aanleiding van de mu ziekstukken moesten telkens vragen worden beantwoord. Van elke groep waren twee kinderen vertegenwoordigd in een forum. Als zij het antwoord schuldig moesten blijven, dan schoten meteen vele vingers de lucht in. Hieruit blijkt dat de kinderen enthousi ast bezig waren en datzelfde geldt ei genlijk voor de muzikanten en docenten. VRIJDAG 18 MAARTi VB|. ondernemers-aktiviteitg) j Don Muzikanten en schooljeugd hielden elkaar woensdagochtend aangenaam bezig tijdens het eerste schoolconcert in een serie van negen. Voor de fanfareleden was het een heel leerzame ervaring om eens op deze wijze te communiceren met het pu bliek. Het optreden werd als „uiterst dankbaar werk" ervaren Ook op de Muziek- en Dansschool heeft dit pro ject een gunstig effect. Normaal gesproken houdt alleen het echtpaar Tellegen zich met muziekonderwijs voor de basisscholen bezig, maar nu werden ook de andere docenten erbij betrokken. Geconcludeerd werd dat het project de kloof tussen muziek school en basisschool wat helpt dich ten. ondememers-aktiviteiten Jachtwerf Betsema aan de Spin- baan in Den Burg is in een nieuw jasje gestoken. Een deel van de voormalige werkplaats is verbouwd tot showroom annex winkel, waar voor de gehele voorgevel van het pand moest worden aangepast. De presentatie van scheepsaccessoires en andere artikelen komt in de nieuwe situatie beduidend beter uit de verf. Bovendien is het assorti ment uitgebreid. Zaterdag wordt de modernisering luister bijgezet met een show van o.m. diverse modellen scheepsmotoren en rub berboten, van 14.00 tot 21.00 uur. Aanleiding voor de vernieuwingen vormt de grotere werkruimte waarover het bedrijf van Piet Betsema sinds kort weer beschikt. Tot januari was de gro te schuur achter op het erf verhuurd aan Harry Keizer Autobanden, die daar zes jaar lang was gevestigd. Betsema had door de veelheid van activiteiten de ruimte weer nodig en huurder Kei zer moest naar iets anders uitkijken. In januari verhuisde het autobandenbe drijf naar het nieuwe industrieterrein in De Mars. Betsema en zijn zoons Martin en Peter moesten vóór die tijd soms de boot afhouden als er opdrachten voor het bouwen van een nieuw jachtje of iets dergelijks kwamen. Grote klussen wer den 's winters mondjesmaat aangeno men, omdat niet over een grote schuur werd beschikt waarin de werk zaamheden konden worden uitgevoerd. Nu is dat dus veranderd en kon ook de werkplaats onder Betsema's woning worden ingekrompen. Het grootste deel is nu showroom annex winkel. De spullen die voorheen in stellingen stonden achter in het pand, worden nu keurig gepresenteerd. Nieuwe arti kelen zijn o.m. generatorsets en smeersystemen van topmerken. Getracht zal worden om op Texel een werkgroep van de grond te krijgen die zich zal bezighouden met belangenbehartiging van cara- patiënten. Dat zijn mensen die lij den aan ziekten van de luchtwe gen, zoals astma, bronchitis, chro nische astma en long-enfyseem. Eén van de doelstellingen van de groep is het isolement te doorbre ken waarin veel cara-patiënten zich bevinden. De werkgroep moet bestaan uit „insi ders" die weten waarover ze praten, dus de patiënten zelf en hun eventuele partners. Ze zullen zich bezig houden met het geven van voorlichting, het vormen van praatgroepen, het stimule ren van andere vormen van sociaal contact en het organiseren van geza menlijke activiteiten zoals zwemmen in groepsverband. Onzichtbaar Op Texel zijn tientallen, misschien wel honderden cara-patiënten. Uiterlijk is aan de meesten niets te zien. Maar hun onzichtbare handicap belemmert wel hun sociale verkeer in meerdere of mindere mate. Velen houden het niet uit in een zaal waar gerookt wordt, wat betekent dat het bezoeken van een café, een toneelvoorstelling of een vergadering voor hen grote problemen oplevert. Ook zijn ze soms zo be nauwd dat ze geen afstanden van be tekenis kunnen afleggen. Velen van hen trekken zich daardoor steeds meer terug, wat voor hun gezondheid slecht is, zodat de toestand er alleen maar erger door wordt. Van groot belang is dat cara-patiënten voor hun ziekte dur ven uitkomen en leren eisen dat met hen een beetje rekening wordt gehou den. Elkaar sterken in dit streven blijkt in een werkgroep heel goed te lukken. Dialezing Vooruitlopend op de oprichting van de werkgroep wordt donderdag 24 maart in De Schakel in Den Burg een dialezing gehouden door de longarts Schrijver uit Den Helder. Opnieuw wordt een door Oosterender Aris Bremer geschreven toneelstuk uit gegeven. Deze keer is het „Heer Kraai en het Gevonden Voorwerp" dat on langs met veel succes door de Ooster ender toneelgroep voor de jeugd werd opgevoerd en nu in het fonds van Uit geverij Vink in Alkmaar is opgenomen, zodat het door andere toneelgroepen kan worden besteld en ingestudeerd. Ook het door Bremer geschreven stuk „De Bellenbende" werd in de catalo gus van Vink opgenomen. Deze zal vertellen over oorzaken en gevolgen van cara-ziekten. Elke be langstellende is op deze avond wel kom, aanvang 20.00 uur. Op de avond is gelegenheid om vra gen te stellen en getracht zal worden vrijwilligers te werven om de plaatselij ke activiteiten op te starten. In het bij zonder wordt gehoopt op de aanwe zigheid van cara-patiënten, artsen en mensen uit het onderwijs. Voorlichting voor met name laatstgenoemde groe pering blijkt noodzakelijk te zijn. Het komt vaak voor dat kinderen met cara- problemen niet serieus worden geno men als zij niet kunnen meedoen aan de gymles of van tijd tot tijd „zo maar" (veelal afhankelijk van weers omstandigheden) wegblijven van school. Ook mede-scholieren reageren niet altijd gelukkig op de handicap van de cara-patiënt. Hij wordt als een aan steller beschouwd. Mevrouw Marijke Bol-Woestenburg uit Breezand (correspondent voor de kop van Noordholland van het Nederlands Astmafonds) coördineert de „cara- activiteiten" in dit deel van de provin cie en staat aan de wieg van de Texel se werkgroep. Als de groep functio neert, trekt ze zich terug. Voor vragen kan men in de oprichtingsfase bij haar terecht, telefoon 02232-2575. Waalenburg, de duinen, de polder en het bos hebben we in het kader van „Natuur op Texel" al bezocht. Het is dus logisch dat we deze keer onze aandacht op het strand richten. Ook daar zijn vaak veel vogels te zien! Niet alleen boven zee, maar ook op het strand. We moeten niet 's middags gaan, dan is het, zeker in het week end, veel te druk om rustig vogels te bekijken. De talrijke wande laars, en hun honden, jagen de dieren dan naar andere plaatsen, 's Morgens, hoe vroeger hoe beter, is er meer te zien! In de eerste plaats vallen de drie- teenstrandlopertjes op. Kleine, gedron gen witgrijze vogeltjes die langs de waterlijn naar voedsel zoeken. Verba zingwekkend snel kunnen ze voor de toestromende golven uitrennen. Het lijkt bijna wel of ze rollen in plaats van lopen. De drieteenstrandloper is de enige strandlopersoort die z'n naam waar maakt. Dat wil zeggen die we op het strand tegenkomen. Alle andere strandlopers - bonte, kanoet, kleine, krombek - vinden we veel meer op het wad of langs modder - en slikrandjes. Alle kleine „strandloperachtigen" op het strand zijn dus drieteenstrandlo- pers. Uitgezonderd een enkele bontbekplevier. Meeuwen In deze tijd is het ook leuk om de groepen meeuwen eens te bekijken. We kunnen nu vooral de verschillen tussen de grote en de kleine mantel meeuw goed leren. De grote mantels, die bij ons niet broeden, zijn er nog. De kleine mantels, echte trekvogels, zijn weer terug. Natuurlijk, er is een redelijk verschil in grootte, maar dat is als we beide soorten niet samen zien geen goed kenmerk. Op afstand schat ten hoe groot een vogel is, is veel moeilijker dan menigeen denkt. Nu echter hebben we de kans de beide mantelmeeuwen in één groep te bekij ken. Soms zitten ze zelfs naast elkaar! We zien dan onmiddellijk dat de grote mantels veel zwarter op de bovendelen zijn. De kleine mantelmeeuwen blijken veel meer donker leigrijs te zijn. Ook een duidelijk verschil is de pootkleur. Grote mantelmeeuwen hebben altijd roze of vleeskleurige poten, kleine mantels altijd gele. Ik spreek dan wel over volwassen dieren, jongen hebben allemaal dezelfde pootkleur. Een laatste verschil dat me altijd weer opvalt als je ze samen ziet is de veel grotere en zwaardere snavel van de grote mantel meeuw. In feite is de kleine mantel meeuw een zilvermeeuw met een zwarte rug en zwarte bovenvleugels. Vroeger heeft men ook wel gedacht dat het twee vormen van één soort waren. En men is er trouwens nog niet helemaal uit. Want er zijn ook zilver meeuwen met gele poten (bij ons zijn ze roze) en met donkerder mantels. Maar we zullen hier geen verhandeling gaan houden over de problemen van de meeuwensystematiek. Het gaat ons er om de meeuwen te herkennen. Hoewel deze groep vogels door velen wat verguisd wordt omdat ze zich zo goed aan ons hebben weten aan te passen en geleerd hebben van ons (af val) te profiteren, bestaat ze echt uit een serie prachtige soorten. Dat moet iedereen toch beamen als je ze eens goed en aandachtig bekijkt. Hiermee zijn we aan het einde gekomen van deze mini-serie „Natuur op Texel". Ko mend weekeinde loopt immers de VOW-actie af. We hopen dat u een paar keer ons advies gevolgd heeft en de behandelde zaken ook heeft gevon den. Misschien is dat ook wel niet ge lukt, want niets in de natuur is voor spelbaar. Maar dan bent u er ten minste wel op uit geweest en heeft u ongetwijfeld andere mooie, aardige, leuke of interessante dingen ontdekt. Dingen waardoor u de natuur (meer) hebt leren waarderen. Dat hopen we tenminste, want het blijkt steeds weer dat je de natuur in z'n grote verschei denheid eerst moet leren kennen voor je hem ook echt wilt beschermen! Adriaan Dijksen De ri „Na 23 jaar zijn we nu eindelijk econ met verbouwen", aldus mevrouw is jn he Schuijl van hotel-pension Tatenho, ring, nabij De Koog. In al de jaren datlij h< echtpaar Schuijl er de scepter zy,-,, J, is er wel iets verbouwd en deze w 2 was de bovenverdieping aan de b ^r1 Vorig jaar werden de benedenkams ,Jh. al voorzien van een eigen badkanyA met douche en toilet. Boven is zelfde gebeurd en doordat de kap, het gebouw naar beide zijden wen 'n verlengd, kon het aantal kamers It, 20.0 worden gehandhaafd. De kamersj.van groter geworden en voorzien vans^'6 compleet nieuwe inrichting. Taten|d'ng heeft nu in totaal 34 kamers waamjn Ei 28 met een eigen douche en toilet van Aan de verbouwing is meegewerkt natu door de firma Daalder uit De Cock de s dorp, het sanitair is verzorgd door f5,- le, het electra door IBS en het teg,uur. len, schilderen en behangen werderij, Piet Schuijl zelf uitgevoerd. Vriji Voo tersi Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, telefoon 02220 - 2023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur M. Keijser telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men op vrijdag, zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht bij tandarts De Winter, Hogereind 10 in De Waal, tel. 02220 - 3911. Kunstgebitreparatie Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. 02220 - 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, tel. 02223-832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (022261 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend 102220) 3541 via TEM- centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-27???. Voor niet spoed eisend ambulance-vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Zondag 20 maart 1988 brie: zeilt tel erlai Burc het laan 20.C De Koo lanc HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 uur ds. Mulder uit Assendelft Uitzending via De Lichtboei De Waal: 11.00 uur ds. Mulder. M.m.v. leerlingen van de Redmer IJska-school. 10.45 uur: inzingen onder leiding van Dyo Wassink. De Koog: 9.30 uur ds. De Jong Den Hoorn: 11.00 uur ds. Kuiper Oosterend: 9.30 u. dhr. H. Ekker Oudeschild 11.00 uur dhr. H. Ekker De Cocksdorp 11.00 u. ds. De Jong, afscheid van koster Klaas Druif. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur ds. Medema uit Zevenhuizen (Gr.) 19.00 uur Uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 en 19.00 uur ds. Span uit Zuidlaren. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 uur en 16.00 uur: dienst Woensdag 23 maart Biddag. 15.30 uur en 19.00 uur: ds. A. M. den Boer uit Lisse gez, uur Mev Scf en i wor kon Opv tree In loei van Zat In I gef „N uur kra In I dor In looi GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Ko gelstraat, Den Burg: 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE w ov Den Burg 10.00 uur ds. or Knipscheer. D< Kerkbusje Den Hoorn. or BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.00 uur voorganger Joh. Tensen. Kinderoppas. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg, zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via de Lichtboei Zondag: 10.45 uur The Gospel- train. Kindernevendienst. Kindercrèche Oosterend: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 19.00 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „Volharden in voortreffelijke wer ken brengt beloningen met zich mee. 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Laat uw hart niet verontrust worden". bahAt Elke eerste woensdag van de maand informatie over het BahS'i- geloof van 10.00-12.00 uur. Adres Plevierstraat 16, De Koog, tel. 02228-896. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is da gelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Het politiebureau te De Koog is alleen op donderdagmiddag ge opend tussen 14.00 en 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Opgaves voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2