Kogerstraat krijgt dorps" karakter ASVj Al lit Wisselend programma manifestatie Ecomare Psychologists in EÜto GEKNIPT i VW-computer kwam 6? met eigen truck Touringcars naar voormalige aardappelloods VVN-informatiebus Texelse markt Vernielingen Subsidie provincie he,\fietspad Rommelpot Concert Musica Texla net nieuwe dirigent Compleet nieuwe zaak voor SOS Wereldwinkel Collecte kinderbescherming Gier in de sloot Zomerpostzegels in postkantoor r r Experimentele viering in spelvorm in De Waal Four 'baa-baas' meet the Pattersons I snatched zaalvoetbal eetcafé 'Pa.réótroat TOERNOOI ■"aart vrijdag 18 maart 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 eus in! De VW promotietruck die landelijk ipost. 164 steeds meer bekendheid krijgt, werd gebruikt om belangrijke onderdelen van de nieuwe VVV-computer naar Texel te transporteren. De truck had gestaan op een vakantiebeurs in het Autotron in Rosmalen en het was niet omslachtig om het opvallende en im posante voertuig naar Texel te laten rij den via Vught. In laatstgenoemde plaats is het softwarehuis van Info En- geneering waar de bestaande voor Datapoint-computer geschikte WV- software geschikt wordt gemaakt voor de nieuwe Wang-apparatuur. Negen pc's zijn nu op Texel gearriveerd. De rest staat nog voor testdoeleinden in Vught. VW-personeel gaat er regelma tig heen om met de nieuwe appara tuur vertrouwd te worden. Het ziet er naar uit dat de complete nieuwe in stallatie nog voor Pasen zal zijn geïnstalleerd. Vlak voor het vertrek uit Vught overhandigt de heer Grootson (links) van Wang een doos kabels aan VVV-directeur Jaap Dekker, In het middërl'de heer Smit van Info Engeneering. ken, 55. •uwd taan Een mobiel informatiecentrum van Vei lig Verkeer Nederland (VVN) zal maan- iag op de markt in Den Burg staan. N heeft op Texel zo'n 150 leden, maar geen eigen afdeling en die wil men graag oprichten. Een plaatselijke afdeling van de VVN kan acties van het Hilversumse hoofdbestuur overne men, maar ook lokale situaties aan de orde stellen. Er is op Texel ooit een ei gen afdeling geweest, maar deze is door gebrek aan animo ter ziele ge- t'khe- „Aan vrachtwagen-aanhanger van een j iransportbedrijf uit Den Burg, die was eenf gestald op het parkeerterrein bij garage Maarj. Kaczor, zijn in de nacht van dinsdag op woensdag rondom vernielingen ge- ïbleegd. De politie verzoekt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen. ■n Er is een subsidie van ƒ221.075,10 ge kregen van de provincie voor de re- Dnstructie van het fietspad langs de Sommelpot. Het college wil de re- anstructie zo snel mogelijk laten plaatsvinden en zo mogelijk tegelijk Set parkeerterrein op de hoek Witte- veg/Rommelpot aanleggen. Het amateur-symfonie-orkest Musi ca Texla geeft op zaterdag 26 maart haar eerste concert onder leiding van Bernard Tellegen. Het Concert wordt gehouden om vier uur 's middags in de voorspeel ruimte van de muziekschool. De toegang is zoals gewoonlijk gratis, naar na afloop kunt u een vrijwilli ge bijdrage in een vioolkist deponeren. Musica Texla presenteert in haar H,theeconcert" een zeer gevarieerd ^programma. Er wordt muziek gespeeld van Purcell tot en met Memory uit de Inusical Cats. De mandoline-afdeling van het orkest zal solistisch optreden en de piano zal worden bespeeld door Henk van Atteveld. Musica Texla is vanaf januari weer zeer enthousiast iezig met een nieuw repertoire. Men peelt wat minder moeilijke, leuk in het lehoor liggende muziek. De orkestle- len zijn al aardig gewend aan hun lieuwe dirigent. Het theeconcert" ordt in de voorspeelruimte gehouden mdat Musica Texla gewend is daar te pelen en daar ook altijd repeteert. De uzikanten hoeven nu niet, zoals bij iet vorige lenteconcert en het kerst- oncert, te wennen aan de akoestiek 'an een andere ruimte. De vioolafdeling van het orkest is niet I te sterk bezet en Musica Texla zou 'an ook graag wat nieuwe violisten illen aantrekken. Ook de bas-afdeling jis dun bezaaid. Versterking van bas, cello en fagot zou zeer welkom zijn. Mensen die belangstelling hebben om eens mee te spelen of die lid willen worden kunnen contact opnemen met de secretaresse C. Witte-Maas, tele foon 02220 - 3704. De repetities zijn dinsdags om 20.00 uur in de voor speelruimte van de muziekschool. gaan. Men hoopt door de informatie verstrekking op de markt weer genoeg mensen te vinden die een VVN- afdeling Texel nieuw leven willen inbla zen. Burgemeester Schipper zal tegen 9.30 uur een vlag hijsen op de infor matiebus. Wie nadere inlichtingen wil over VVN en de eventuele oprichting van een eigen afdeling voor het eiland, kan bellen naar de districtsconsulente mevrouw De Wit-Derksen, telefoon 02207-41716. De SOS Wereldwinkel heeft in de Ko- gerstraat te Den Burg een nieuwe be huizing gekregen. Vroeger zat men enigszins „weggefrommeld" in de mo dezaak Rabbit Habit. Deze werd ver bouwd en het rommelhok ernaast is nu omgetoverd in een sfeervol winkel tje voor de SOS wereld-spullen. Alles is in eigen beheer uitgevoerd door de eigenaars van Rabbit Habit, waarvan het pandje wordt gehuurd. In de zaak worden dezelfde artikelen als voorheen verkocht, maar alles is veel overzichte lijker neergezet, land bij land. Over de plaatsen waar de produkten zoals kof fie, thee en andere consumptiegoede ren, kunstvoorwerpjes, sieraden, leren- en rieten gebruiksvoorwerpen, schrijf materiaal, kleding en sjaals worden ge maakt is allerlei informatie verkrijgbaar. De wereldwinkel wordt gerund door zo'n twintig vrijwilligers. De opbrengst van de goederen komt geheel ten goe de aan de makers ervan in landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Zaterdag is de hele dag openingsfeest en wordt koffie, thee, limonade en hapjes uit ontwikkelingslanden aange boden. Nog meer vrijwilligers die de winkel willen runnen, zijn welkom. Wie belangstelling heeft kan contact opne men met Meri Blanken, telefoon 3012. Ook op Texel wordt volgende week gecollecteerd ten bate van het Natio naal Fonds Kinderbescherming. Het geld is nodig voor kinderen die op groeien in een van de ongeveer 150 te huizen van de Nederlandse kinderbe scherming of begeleid worden door een voogdij- of gezinsvoogdijinstelling. Dat zijn er meer dan 30.000. Kinderen en jeugdigen die recht hebben op meer dan alleen deskundige opvang en begeleiding. De Nederlandse overheid doet veel voor deze kinderen, maar toch blijven er noodzakelijke behoeften bestaan waarin niet voorzien kan wor den. Het gaat hierbij vaak om eenvou dige dingen, zoals b.v. een cadeautje bij een feestelijke gebeurtenis, muzie kles, een zwemabonnement, geld voor de vervanging van een fiets die gesto len is, reisgeld voor een kind, die re gelmatig een zieke ouder gaat bezoe ken. Het Nationaal Fonds Kinderbe scherming zorgt er voor dat uw bijdra ge op de juiste plaats terecht komt: daar waar het het hardst nodig is, zon der onderscheid naar persoon of ge zindte. Van de opbrengst komt 60% ten goede aan plaatselijke of regionale organisaties voor kinderbescherming. De overige 40% wordt verdeeld onder alle landelijke organisaties voor kinder bescherming in Nederland op basis van het aantal kinderen per organisa tie. Wie geen collectant mocht ont moeten kan een bijdrage overmaken op postgiro 404040 t.n.v. Nat. Fonds Kinderbescherming te Deventer. B en W en de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid gaan ermee akkoord dat Ro bert Aris van Boven een deel van zijn touringcarbedrijf vanuit Oude- schild overbrengt naar een door hem aan te kopen loods van het aardappelselectiebedrijf De Lugt in het buitengebied aan de Schilderweg. Het pand heeft echter de bestemming „agrarisch hulp- en toeleveringsbe drijf" en daarom zou een touringcarbe drijf er niet in mogen. Dat hoort thuis op een bedrijventerrein. Dat is voor Van Boven financieel onaantrekkelijk. Hij heeft B en W, die wel een aantal voorwaarden stellen, aan zijn zijde ge kregen. De raadscommissie ging in meerderheid ook akkoord, met uitzon dering van Hans Roeper die het be treurde dat de vestiging van het bedrijf in de loods niet betekent dat het be drijf uit Oudeschild verdwijnt. Verder was hij er nog niet van overtuigd dat het persé nodig is om Van Boven op deze wijze tegemoet te komen. Zijn bedrijf hoort op een industrieterrein. Ook de AOT heeft dure bedrijvengrond moeten kopen om zijn bussen te kun nen stallen. Als voorwaarden hebben B en W on der meer gesteld dat de loods niet mag worden vergroot, dat geen belem meringen mogen ontstaan voor het bestaande gebruik van omringende gronden en dat het gebouw uiterlijk niet mag worden veranderd. Tegen dat laatste maakte Erna Eelman bezwaar. Het moest volgens haar mogelijk zijn om bijvoorbeeld de deuren te wijzigen. Dat bleek niet zo'n probleem te zijn. Uit de toelichting van aanvrager Ro bert Aris van Boven zelf werd duidelijk dat zo'n verandering in de pen zit. Er komt een nieuwe garagedeur aan de kant van het gebouw, die naar Den Burg is gericht. Het in- en uitrijden zonder hinder of gevaar voor het ver keer op de Schilderweg wordt dan be ter mogelijk. Jimmink Een soepele behandeling van college en commissie kreeg ook het plan van de heer J. S. Jimmink die een woning aan de Kogerweg wil uitbreiden en een garage/berging wil bouwen. De toegestane oppervlakte aan hoofdbe bouwing zou daarbij met 8m2 worden overschreden, terwijl het bijgebouw 9m2 te groot zou worden. Het college kon dat in dit geval billijken, evenals de commissie zodat ook voor dit geval een artikel 19-procedure zal worden gestart. Zomerverblijven Steun kreeg ook het plan van R. Keij- ser die bij „De Ruijtersplaats" aan de Waalderweg negen bestaande zomer verblijven wil vervangen door nieuwe huisjes van elk 45 m2. De zomerverblij ven zijn in de loop der jaren tot stand gekomen en leveren een rommelig en onregelmatig beeld. De nieuwbouw betekent kwaliteitsverbetering, wat het belangrijkste argument was om mee te werken. De nieuwe huisjes komen op een andere, praktischer plaats waarbij duidelijker onderscheid ontstaat tussen de kampeerboerderij en het agrarische bedrijf dat op hetzelfde perceel wordt uitgeoefend. De eis is wèl dat de oude hokken eerst moeten worden gesloopt alvorens de nieuwe huisjes mogen worden gebouwd. Het ging voor Erna Eelman echter wel erg ver. De opper vlakte aan nieuwbouw is veel groter dan de oppervlakte die de oude huis jes in beslag nemen, zo constateerde zij. Ze opperde de gedachte dat door één nieuw huisje minder te bouwen een meer aanvaardbaar resultaat zou worden verkregen. Daar wilde ze nog eens over nadenken en sprak geen goedkeuring uit. Zonder veel commentaar ging de raadscommissie akkoord met het plan Komend weekend staat Texel een grootse manifestatie te wachten: in Ecomare, het centrum voor Wadden- en Noordzee wordt als afsluiting van de artikelenserie „Natuur op Texel" twee dagen lang een zeer afwisselend pro gramma geboden door de stichting Vorming en Ontwikkelingswerk. Ecomare houdt tevens open huis: iedereen kan gratis het centrum bezoeken. Niet alleen de natuur komt aan bod, ook is er aandacht voor de landbouw. Er is een fotowedstrijd met als onder werp „natuur op Texel", waarbij het publiek als jury optreedt. Ook de mu ziek is niet vergeten, want de muziek school werkt mee aan een koffiecon cert en er is een jazzworkshop. Zater dag om 11.00 uur wordt de manifesta tie geopend door de van de televisie bekende „vogelman" Nico de Haan van de Vogelbescherming. Om 13.30 uur is een excursie in het duinpark on der leiding van Ecomare-medewerker Adriaan Dijksen. Van 14.00 tot 15.30 uur wordt een workshop van heden daagse muziek gehouden door de Texelse muziekschool. Ondertussen is om 14.30 uur een dialezing van de Bij envereniging en om 15.30 uur wordt toelichting gegeven bij het voeren van de zeehonden. Rond 16.30 uur houdt Erik van der Spek een dialezing over vlinders. Buiten Ecomare is om 15.00 uur een excursie naar het ganzenreser- vaat Zeeburg onder leiding van Piet Postma en van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur kan iedereen vrijuit een kijkje nemen op de agrarische be drijven van M. Veeger, Rozendijk 13 (schapenbedrijf), J. Witte, Gerritslan- derdijkje 20 (veehouderij) en F. Halse- ma, Gerritslanderdijkje 5 (bloembollenteelt). Natuurmarkt Zondag is van 12.00 tot 17.00 uur een natuurmarkt waaraan wordt meege werkt door allerlei instanties. Om 12.00 uur begint ook het koffieconcert van de muziekschool en om 14.00 uur is weer een dialezing van de Bijenvereni ging. Om 14.30 uur geeft Adriaan Dijk- De politie heeft proces Verbaal opge maakt tegen een 26-jarige Texelaar we gens verontreiniging van. het opper vlaktewater. De man had op een per ceel in polder Het Noorden gier, die het gevolg was van regen op de mest hoop, via de drainering in een sloot la ten lopen. Uitwaterende Sluizen heeft een monster van het slootwater geno men. Volgende week gaat de zomerpost- zegelactie voor goede doelen van start. Dinsdag begint de verkoop in het postkantoor van Den Burg va nuit het bekende kraampje. Het thema van de zomerpostzegels 1988 is „mens en dierentuin" en heeft een relatie met het 150-jarige bestaan van Artis. De volgende dieren zijn afgebeeld op de zegel van 55 30 cent: de Quagga, een uitgestorven zebrasoort die alleen aan de voorzijde van het lichaam gestreept was. Op de zegel van 65+30 cent: de Zeekoe, voorkomend in de kustwateren en rivieren van Florida tot aan Brazilië. Op de zegel van 75+30 cent: de Orang-Oetan, in de vrije na tuur levend op Borneo en Sumatra. De zomerzegels zijn ontworpen door Tessa van der Waals, grafisch ont werpster te Amsterdam. Artis kan worden gefeliciteerd met het 150-jarig bestaan door een zomerpostzegel- prentbriefkaart te sturen naar: Artis, Postbus 20164, 1000 HD Amsterdam. Op deze kaart moeten twee zomer postzegels worden bijgeplakt van 75+30 cent. Iedere 150ste inzender ontvangt een gratis toegangsbewijs. Naast losse zomerzegels kunnen ook zomerpostzegelboekjes- en mapjes worden gekocht. Ook prentbriefkaar ten, die het ontwerp van de zegels uit diepen, terwijl de zegel op de beeldzij de van de kaart is geplakt en is af gestempeld. Er zijn ook prentbriefkaar ten, wenskaarten, wensbrieven met fleurige dessins, notitie blokjes, tele foon/adresboekjes, ballpoints en groei- meters verkrijgbaar. De helft van de opbrengst wordt besteed aan plaatselijke én regionale initiatieven. Veertig procent is voor landelijke projecten en 10.% gaat naar de Antillen. van Meubelhandel Moerbeek om het bedrijfspand tussen Hogerstraat en Vo gelenzang aan de achterkant uit te breiden. Het plan voldoet wat betreft goothoogte niet aan het bestem mingsplan en ook komt een stuk van het gebouw op een terrein dat als „tuinen en erven" in het bestem mingsplan is vermeld. De commissie had er geen moeite mee dat hieraan door middel van een artikel 19-procedure een mouw wordt gepast. sen toelichting bij een excursie in het duinpark en een uur later wordt weer toelichting gegeven bij het voeren van de zeehonden. Om 16.30 uur wordt bekend gemaakt wie de winnaar is van de fotowedstrijd. De prijsuitreiking wordt gedaan door Nico de Haan. Buiten Ecomare is om 9.00 uur een bomenexcursie. Het vertrekpunt is de hoek Ploegelanderweg - fietspad Ro zendijk. Deze excursie wordt geleid door het IVN-Texel. Wie mee wil doen moet zich vrijdag na 19.00 uur opge ven via telefoonnummer 02220 - 4259, Om 11.00 uur is een excursie naar het ganzenreservaat Zeeburg onder leiding van Piet Postma. In verband met het milieuweekend van Scouting wordt geen oud papier opge haald. Men kan het papier wel zelf naar het Scouting-gebouw aan de Bernhardlaan brengen. Bij de binnenkort uit te voeren re constructie van de Kogerstraat in Den Burg zal het asfalt waarmee deze straat gedeeltelijk is geplaveid worden vervangen door betonklin- kers zoals ook in de Wilhelmina- laan is gebeurd. Hierdoor krijgt de straat een meer dorps" karakter. Ook worden bij de reconstructie maatregelen genomen om het ver keer wat af te remmen, onder an dere door de voorrangsregeling op het kruispunt Bernhardlaan- Kogerstraat-Beatrixlaan te verande ren. Het op de Bernhardlaan rijden de verkeer heeft straks voorrang. Eén en ander bleek woensdagavond toen technisch ambtenaar Jan Frederi- ci het reconstructieplan toelichtte ten overstaan van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. De nieuwe Kogerstraat die thans op sommige punten haast onbegaanbaar is, wordt minder rommelig. Er komt een wegprofiel van 5!4 meter met daarnaast parkeervakken. Auto's mo gen niet meer op de weg staan. Aan beide zijden komt een trottoir; dat aan de westelijke kant wordt het breedst: 2 meter. Ter hoogte van de kruising met de Witte Kruislaan wordt de wegas iets verlegd, waardoor het uit de Witte Kruislaan komende verkeer meer zicht krijgt. De ruimte die door deze veran dering nodig is wordt gevonden door de niet meer gebruikte buspar- keerstrook op te heffen. Het aantal parkeerplaatsen langs de Kogerstraat zal worden opgevoerd van 25 naar 30, maar ze worden anders over de route verspreid. Belangrijk is het voornemen om bij het Esperantomonument een fietsparkeer- gelegenheid te maken. De behoefte daarvoor op die plek blijkt uit.het feit dat vooral 's zomers massa's fietsen slordig tegen het monument worden aangegooid Naar aanleiding van opmerkingen uit de commissie zal nog worden bekeken in hoeverre parkeren vlak voor de be graafplaats zal worden toegestaan. De oprijlanen naar de ingang van de be graafplaats mogen niet geblokkeerd worden, maar er zijn in deze omgeving toch parkeerplaatsen nodig, o.a. voor bloemenhandel Vespertina. Er zal dus wel een compromis uitrollen. In de NH-kerk te De Waal wordt zondag vanaf 11.00 uur een experi mentele oecumenische viering ge houden. De dienst heeft een speels karakter en zal afwijken van wat men gewend is. Een groot aandeel in het geheel hebben leerlingen van de Redmer Yskaschool die de godsdienstlessen volgen. Het the ma is ,,Op weg naar bevrijding". Tijdens deze speciale viering zal geen schriftlezing worden gehouden, maar een verhaal in spelvorm. Het verhaal over de vlucht van Mozes en zijn te rugtocht naar Egypte, is door Geuko Haikens tot een spel bewerkt en het zal door enkele kinderen worden opge voerd. Eén van hen zal als verteller op treden en de verbindende teksten spre ken. Naast liederen uit het liedboek worden er ook enkele gezongen uit Alles wordt nieuw" van Hanna Lam en Wim ter Burg. Pastor in deze vie ring is Ds. M, Mulder uit Assendelft en organist is C. Schenk. Wie deze viering mee wil beleven wordt verzocht om 10.45 uur aanwezig te zijn opdat de liederen onder leiding van Dyo Wassink even kunnen worden doorge nomen en ingezongen. De geboorte van een Texelse lamme tjesvierling was voorpagina nieuws voor de „Belfast Telegraph". Deze Noord-Ierse krant publiceerde een kleurenfoto van de door twee kinderen getoonde vierling, temidden van het bericht en een hoofdartikel over het geweld dat in Noord-lerland nog altijd aan de orde van de dag is. Zetfout In het artikel over de Folklore is een zetfout geslopen. De rekening die er nog stond van de VEM bedroeg ƒ12.000,- en geen ƒ1200,-. De VEM is zo soepel geweest de helft (dus ƒ6000,— voor eigen rekening te nemen. In Sporthal „Ons Genoegen" zaterdag 19 maart a.s. Aanvang 17.30 uur Deelnemende teams: Poule 1: Casino 1, Casino 3, Rab, Alkema Poule 2: Casino 2, Casino 4, De Krim 2, Meermarkt 2.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5