Cjroen c/wartsjexels in het harL, ,r\Ne dachten alleen: d'r uit jij. Gebroeders De Ridder meer boos dan bang College wil omzetting grasland vrij laten 'Pcvtéótraat Beroep op het publiek 1,25 FF Texel in „Doet ie 't" NAUTA TECH is open Provincie-nota afgewezen Molwerk 27 voor juiste prijs verkocht Geslaagd Weekend aanbieding VLEESKROKET 4 voor 74,50 eetcafé OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.268 VRIJDAG 25 MAART 1988 Voor advertenties, abonnementen, etc Lanaeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Redactie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. 3uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Burgwal 55, Den Burg, telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 Zeven jaar geleden trokken Christi- aan en Harm de Ridder (67 en 75 jaar) met hun zuster in een bunga low aan de Waalderweg. nadat de boerderij van 13,5 bunder in het Moorden met koeien en varkens «as verkocht. De zuster had reu ma en de verhuizing naar de bun- jalow met centrale verwarming «as vooral voor haar bedoeld. An- ierhalf jaar geleden overleed zij en jleven de broers samen achter. Ze lebben een tuin van 5 6 are «aarin ze groenten verbouwen voor eigen gebruik en ze hebben sen hondje waar ze mee wandelen. Aan de overkant van de weg, te genover hun huisje is de woning van Willem Bakker en het dichtst- sijzijnde huis naast hen is de Men- nohoeve, toch nog een aanzienlijke IIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIHnrHIII Hoewel alles er op wijst dat de overval op de broers De Ridder niet door een harde crimineel is gepleegd, hebben veel Texelaars toch geschokt gereageerd op deze gebeurtenis. Ruim twintig jaar ge leden werd de alleenwonende Siet- se Ros in zijn woning op de Hoge- berg overmeesterd door twee man nen die er met een flinke buit van door gingen; nadien heeft zich iets dergelijks op het eiland niet meer voorgedaan. Vooral alleenwonende bejaarden hopen vurig dat het zal lukken de man te pakken die maandagavond de woning van de heren De Ridder binnendrong. De politie acht de kans redelijk groot dat dit zal luk ken omdat nogal wat sporen en aanwijzingen zijn gevonden. Een beroep wordt gedaan op de hulp van het publiek. Bijgaand verhaal hebben wij ge maakt in overleg met de politie. Het bevat aanwijzingen die sommi ge lezers misschien op een idee zouden kunnen brengen; enkele details zijn weggelaten om het on derzoek en de bewijsvoering niet te schaden. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op het ka dergedeelte van het artikel. Wie van mening is dat een gebeurtenis als die van maandagavond op Texel uiterst zeldzaam moet blijven, mag zijn mond niet houden als hij of zij iets weet of vermoedt. Elke tip is welkom bij de politie. Er kan worden gerekend op vertrou welijke behandeling. -Red. illlllillllilllllilllllliiillillililllllllllllllllllllllllillllllllllllliili Texel speelt een rol in het Vara tv- programma ,,Doet ie 't of doet ie 't niet" dat zondagavond wordt uitge zonden. In het programma worden in woners van Haarlem uitgedaagd om een parachutesprong te maken. Een tweetal meisjes gaat daar op in en men ziet hoe één van hen naar Texel gaat om bij het Paracentrum Texel de sprong uit te voeren, samen met de presentator van het programma. De opnamen zouden maandag j.l. worden 9emaakt, maar moesten toen in ver hand met het mistige weer tot het eind van de volgende middag worden uitgesteld. Toen ging alles naar wens. Opnamen werden zowel vanuit het vliegtuig gemaakt als tijdens de sprong. technische dienst voor alle reparaties electro electronics telefonie zeer voordelige audio video televisie compact disc speciaalzaak Vrijdag en zaterdag open huis met aan trekkelijke openingsaanbiedingen. afstand van de broers verwijderd. Veel contact met omwonenden hebben ze niet. Maandagavond sloop een gemas kerde man bij de broers binnen en eiste geld. De overval mislukte doordat Chris de Ridder de gemas kerde greep. Bij de worsteling die ontstond werd Chris met een spuitbus in zijn gezicht gespoten en geslagen, waardoor hij een bloedende wond opliep. De over valler sloeg op de vlucht, na woe dend een raam te hebben ingesla gen. Nog een beetje aangedaan, maar vooral erg boos vertellen de broers wat hen overkwam. ,,Het was ongeveer tien over acht. We zaten naar het journaal op tv te kijken en het weerbericht moest nog ko men...", aldus Chris de Ridder, de jongste van de twee broers. Ineens ging de deur van de huiskamer open en komt die vent binnen met die zwar te panty over z'n kop". De overvaller riep de broers toe dat ze hun handen omhoog moesten doen, maar voor hij was uitgesproken vloog Chris al op hem af. „Toen ik op hem af ging dacht ik dat hij een vuurwapen bij zich had", vertelt Chris. Het bleek een spuitflacon (verkrijgbaar met een plan tenspuit) te zijn. In de rechterhand had de overvaller een lange schroeve- draaier met een rood plastic handvat. Chris en Harm de Ridder hebben een hondje. Het dier lag bij hen in de ka mer toen de onbekende binnenkwam en het schrok zo dat het achter een stoel wegkroop. De hond was ook niet gaan blaffen toen de aanvaller bin nensloop. „De televisie stond aan en die man was op van die sportschoe nen met rubberzolen. Hij heeft heel voorzichtig en zachtjes gedaan tot hij bij deze deur was". Geen deodorant De overval nam maar heel weinig tijd in beslag, maar de broers weten zich van hun ongenode gast nog veel de tails te herinneren. Ze zijn er zeker van dat hij sportschoenen droeg. „Toen ik 'm bij de keel greep kwam hij met die bus en spoot hij me in m'n snuit, toen zag ik voor een moment niks meer". Chris kan zich niet voor de geest halen waar het spul uit de spuit bus naar rook, maar hij weet heel ze ker dat het geen deodorant was. „Het verdampte heel gauw. Het was even nat op mijn gezicht, maar het was zo w89 ook Nylonkous Het eerste dat Chris de Ridder deed was de nylonkous van het hoofd van de man rukken. Hij heeft zijn gezicht van vrij dichtbij gezien en is er zeker van dat hij de overvaller zou herken nen als hij hem weer tegen zou ko men. De overvaller droeg geen bril. De politie heeft zich ontfermd over de zwarte panty die door Chris op een stoel was gegooid. Zijn broer Harm mengde zich in de worsteling toen Chris het bijtende spul in zijn gezicht kreeg. „Toen wou hij graag weg hoor. Hij was duidelijk bang dat we hem zouden herkennen zonder die kous". De broers wisten hem de achterdeur uit te werken en deden de ze gauw op slot. „Ik draafde naar de telefoon om de politie te bellen en toen sloeg die vent uit kwaaiigheid nog even het raam kapot". Waarschijn lijk heeft de onbekende daarbij zijn hand verwond, want er zijn bloedspo ren gevonden. Bij het inslaan van de ruit heeft hij ook de schroevedraaier la ten vallen, want deze werd buiten door de politie gevonden. De overvaller heeft de nodige sporen achtergelaten. „Wij mogen niet eens meer in de keuken, om de sporen niet te bederven", vertelt Harm de Ridder. De overvaller is binnengekomen door de achterdeur die niet op slot was. „Dat hebben we nooit overdag. Voor we te bed gaan doe ik de knip erop", aldus Chris. Harm gaat meestal om kwart voor negen naar bed en Chris om half tien, na de hond er even uit gelaten te hebben. De overvaller heeft dus een tijd gekozen waarop hij er ze ker van kon zijn dat beide broers nog wakker waren. Dat duidt erop dat het om een overval gaat en niet op een in sluiping om stiekum wat te stelen. „Ik ga nu niet ineens wél de achterdeur overdag op slot doen. Ik ga van het standpunt uit: hij komt nooit meer. En een ander die een overval van plan is en leest hoe wij ons hebben verzet, die is daar vast zo van verschoten dat die hier ook niet meer komt". Ouwe sok Chris weet nog precies wat de onbe- B en W hebben besloten afwijzend te reageren op het voornemen van de provincie om paal en perk te stellen aan de omzetting van gras land in bollengrond. Het gemeente bestuur vindt een dergelijke maat regel op Texel overbodig en onge wenst en wil leden van de betref fende provinciale adviescommissie naar Texel uitnodigen om hen daar van te overtuigen. Gedeputeerde Staten maken zich be zorgd over de vrij omvangrijke omzet tingen van grasland ten behoeve van de bollenteelt en andere vormen van tuinbouw. Bij deze omzettingen wordt het gras chemisch of mechanisch ver wijderd en wordt het bodemprofiel aangepast door het mengen van de bovenste teeltlaag met zand. Daarbij komt dat de waterhuishouding wordt aangepast, terwijl ook het nodige ver andert op het gebied van bebouwing, bemesting en de toepassing van bestrijdingsmiddelen. De versnippering en afname van de oppervlakte gras land wordt schadelijk geacht voor na tuur en landschap. GS willen daarom een vinger in de pap hebben en in de bestemmingsplannen van de betreffen de gemeente regels laten opnemen waardoor de belangen worden afgewo gen. Dat kan door middel van zg. „aanlegvergunningen". Niet alle gebie den worden in dit opzicht even kwets baar geacht. Er wordt onderscheid ge- maakt in diverse zones. Op Texel wil men met name op het oude land be perkingen invoeren en in sommige ter reinen (Hogeberg-gebied, natuurge bied, gebieden met veel tuinwallen en het gebied tegen de duinen in de zuid westhoek) wil men het omzetten van grasland zelfs helemaal verbieden. Of voor dat hele gebied een aanlegver- gunningstelsel moet gelden, staat nog niet vast; dat hangt af van nader on derzoek. Uiteindelijk moeten er regels komen in het bestemmingsplan buiten gebied. Als de gemeente dat weigert is er kans dat het bestemmingsplan door de provincie niet wordt goedge keurd. Overleg is derhalve geboden. Ontgronding Als de gemeente er in slaagt GS er van te overtuigen dat op Texel geen beperkende regels hoeven te worden afgekondigd, blijft er nog een andere mogelijkheid voor de provincie om grondomzetting tegen te gaan: toepas sing van de bestaande ontgrondings verordening. Die biedt de mogelijkheid dat GS bepaalde gebieden aanwijzen waarin diepploegen en egaliseren ver- gunningsplichtig is. B en W vinden dat de bestaande re gels van het bestemmingsplan op Texel voldoende zijn om de landschap pelijke en natuurlijke waarden in stand te houden. Tegen graslandomzetting in de jonge polders hebben zij geen enkel bezwaar en ze verwachten dat de ani mo om op het oude land grasland te gaan omzetten niet erg groot is. Ze zijn daar zelfs zó zeker van dat ze het niet nodig vinden om daarnaar een speciaal onderzoek in te stellen. Chris lmot hechtingen in zijn hoofdi en Harm de Ridder:...niet bang. wei boos.. kende zei: handen omhoog, geld wil ik. Hij en zijn broer hadden naar hun zeggen geen grote hoeveelheden geld in huis. Het is natuurlijk het ouwe verhaaltje, van die ouwe mensen die nog wel wat in een sok hebben zitten, maar wij hebben het veilig op de bank staan, bij ons valt niets te halen". De broers zijn eerder kwaad dan geschrok ken van de overval. De hoofdwond van Chris, die ontstond door de klap met de spuitflacon, is gehecht. De po litie heeft vlakbij de woning van de broers een spuitflacon gevonden waar van wordt vermoed dat die door de overvaller is gebruikt. Chris heeft de eerste nacht nog tame lijk veel last van het bijtende spul in zijn ogen gehad. De broers hebben een vrij goed signalement van de on bekende gegeven. In de zwarte panty had hij twee gaten voor zijn ogen ge maakt. Nadat deze van zijn hoofd was getrokken kwam een bol gezicht te voorschijn. De overvaller had een zwarte waas over zijn wangen, alsof hij zich niet helemaal goed had ge schoren. Hij had donker haar, niet echt heel erg kort en achterovergekamd. „Het zat natuurlijk een beetje in de war, omdat ik die kous eraf had ge scheurd", aldus Chris. Toen de aanval ler was ontmaskerd was hij kennelijk bang voor herkenning, want hij wend de zijn gezicht af en wilde erg snel weg. „We hadden hem hier vast moe ten houden, maar ja, op zo'n moment is er maar één gedachte: deruitl". Accent De aanvaller werd door de broers om schreven als een sterke, zwaargebouw de kerel. Hij droeg een grijs jack met een rits, tot boven aan toe dichtge maakt, van wolachtig materiaal. Ik heb niet gezien wat voor broek hij aanhad, want ik hield die schroeve draaier maar in de gaten". De broers beweren met stelligheid dat het om een Texelaar gaat. „Dat kon je zo horen, dat accent kun je niet na doen". De politie was na alarmering snel ter plaatse en liet versterking uit Alkmaar komen met een speurhond. Het spoor van de overvaller kon een eind het fietspad op worden gevolgd. Waar het ophield werden sporen van banden met noppen aangetroffen. Deze ban den worden gebruikt voor crossmoto ren en -brommers. De broers hebben vlak voor en na de overval geen geluid van een motor of iets dergelijks ge hoord. Bravoure Het is Harm en Chris de Ridder opge vallen dat verleden week verscheidene keren iemand met een zware, geelge- kleurde crossmotor voor hun huis langs ging en allerlei bravourestunts uithaalde zoals op de motor staan, op het achterwiel rijden en door de gras berm scheuren. Deze onbekende droeg een gele helm en leek qua postuur volgens de broers op de man die hen heeft overvallen. Chris heeft er een verklaring voor waarom juist hij en zijn broer zijn overvallen: „Wij hebben die boerderij indertijd verko.cht en het praatje gaat natuurlijk dat wij ouwe Het signalement van de overvaller is: tussen de 1.80 en 1.85 lang, kort donkerblond stijl haar, een bol gezicht zonder snor, baard of bril, tussen de 25 en 35 jaar oud. Hij droeg een grijs jack met aan de voorkant een rits en overwegend witte sport schoenen. Op het moment van de overval was de dader dui delijk ongeschoren. Hij had een grote schroevedraaier bij zich met een rood handvat en een spuitflacon met een bijtende vloeistof. De mogelijkheid bestaat dat de onbekende bij het in slaan van de ruit één van zijn handen heeft verwond. De politie zou graag in contact willen komen met mensen die maandag tussen 19.30 en 20.30 uur op de Waalderweg zijn geweest, ook als zij niets van de overval of de dader hebben gezien. De politie wil ook graag weten of iemand het signale ment herkent, waarbij rekening moet worden gehouden met het feit dat de dader zowel ouder als jonger kan zijn. Chris en Harm de Ridder praten in hun verklaring over een berijder van een gele crossbrommer, die verleden week verscheidene malen 's middags langs hun huis is gereden. De politie wil graag in contact komen met deze motorrijder. Alle binnenkomende in formatie zal vertrouwelijk worden behandeld. Wie ongerust is geworden door deze overval of eens wil pra ten over hoe men zichzelf en de woning kan beveiligen tegen zulk soort misdrijven kan een afspraak maken met Jos Berbee van de Texelse politie. Politie Den Burg, telefoon: 02220-2644 Politie Alkmaar, telefoon: 072-195555 kluizenaars nog wel heel wat geld in een ouwe kous hebben zitten. Maar hier in huis valt niets te halen". De beide broers zijn niet bang voor herha ling. Op het moment zelf waren ze ook niet bang. „Ik dacht nergens aan, ik dacht alleen: deruit jij". Chris en Harm voelen zich, ondanks wat is ge beurd nog steeds veilig op Texel. „Hij komt niet meer en éls het weer zou gebeuren, dan spring ik er meteen weer op af. Al zou het vanavond weer wezen, ze motten niet denken dat ik zitten bluuf". De broers geven de raad Bij de taxatie en verkoop van de woning Molwerk 27 is geen reke ning gehouden met de eventuele mogelijkheid om bij deze woning een zomerwoning te bouwen. De prijs die door de familie Hoogen- bosch is betaald aan de familie Ka- louche was dus niet te hoog. De familie Kalouche stelt er prijs op dat het bovenstaande nadrukkelijk on der de aandacht wordt gebracht, om dat onlangs tijdens een discussie in een vergadering van een raadscommis sie (naar aanleiding van een schade claim van de familie Hoogenbosch) een andere indruk kan zijn gewekt. Al le betrokkenen hebben er zich reken schap van gegeven dat de mogelijk heid op bij het huis een zomerwoning te mogen bouwen afhankelijk was van goedkeuring van Gedeputeerde Staten en dat daarmee bij de prijsstelling geen rekening moest worden gehou den, zo bleek ons bij informatie bij de gemeente, de makelaar en de families Kalouche en Hoogenbosch. niet stil te blijven zitten als men wordt overvallen. „Direct opspringen en aan vallen. Niet proberen met praatjes, want dat red je toch niet met zulk volk...." Ruud Bakker uit Oudeschild slaagde onlangs voor de opleiding tot kok aan de Culinaire Vakschool in Groningen. 26 en 27 maart van 71,50 voor kwaliteit uit eigen keuken telefoon 02220 - 4890 - PARKSTRAAT. BOULEVARD

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1