Cjroen 2'wartsjexels in het harL. Nog groter beroep op medewerking bevolking Nieuwe details over overval-zaak «tl Voorbijgangersonderzoek om dader te achterhalen KB Vuurtoren vrijdag )pen voor publiek Aanrijdingen Defect aan riool snel te verhelpen Wateroverlast door afgesloten riool Texelaars werkten graag mee Nutsspaarbank 's zomers op zaterdag open DINSDAG 29 MAART 1988 mg foor advertenties, abonnementen, etc angeveld De Rooy BV. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Blefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 Uil rijv em ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 luiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Harry de Graaf, Pelikaan- et! n?g 75. De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr 36.25.01 742, NMB nr 67.34 60 398 De politie heeft besloten om de Texelse bevolking nog verder in te schakelen om de ,,zaak De Ridder" zo spoedig moge lijk op te lossen. Het vijftiental tips dat tot dusver is binnen gekomen, heeft nog niet tot het spoor van een mogelijke da der geleid. Wèl zijn uit het politieonderzoek, dat wordt bege leid door rechercheur T. van Vulpen van de districtsrercher- ;he rijkspolitie Alkmaar, meer details naar voren gekomen. )eze worden in dit artikel bekend gemaakt, in de hoop dat je lezers hierop zullen reageren. gegeven, is de compositiefoto. Toch is dat volgens rechercheur Van Vulpen niet het belangrijkste aankno pingspunt. ,,De allerbelangrijkste aan wijzing wordt ongetwijfeld gevormd door de schoenen die de dader vrij wel zeker heeft gedragen. Of de dader ook lijkt op de composi tiefoto, moet echter worden afge wacht. Vandaar dat wij aanzienlijk meer waarde hechten aan de schoe nen." Istf Compositiefoto van de vermoedelijke dader, mengesteld aan de hand van verklaringen in de overvallen gebroeders De Ridder. De zer wordt verzocht zich niet al teveel blind staren op dit portret. Ook combinaties 7 gezichtskenmerken afzonderlijk zijn inkbaar. De andere aanknopingspunten e in het artikel worden genoemd, be bouwt de politie feitelijk als belangrijker. let is vrij bijzonder dat de bevol ing al in zo'n vroeg stadium bij en recherche-onderzoek wordt be- okken. De politie heeft hiertoe esloten omdat de sociale contróle p Texel groot is. Gehoopt wordt oor deze intensieve gezamenlijke anpak te bewijzen dat Texel een ergelijke daad afkeurt en dat die ier in de toekomst nimmer meer lag voorkomen. e meest opvallende bijzonderheid die politie nu voor publicatie heeft vrij- lanaf 9.30 uur tot 17.00 uur is de ixelse vuurtoren vrijdag open lf oor publiek. Dat kost 72,50 voor olwassenen en 71,50 voor kinde- Tjen. De paasdagen en de week laaropvolgend is de vuurtoren ook e bezichtigen. Aan de hand van de rvaringen wordt besloten of men loor zal gaan met de openstelling. Onderzoek van de voetstap-afdrukken heeft aangetoond dat het gaat om sportschoenen van het merk Hi-Tec, type Harrier. De kleur van de schoe nen is wit, met een lichtgrijze neus en hak. Boven de hak bevindt zich een donkerblauwe band, die aan de zijkant doorloopt tot halverwege de schoen. Daarboven, tegen de hiel, zit een licht blauw lipje waarop de merknaam Hi- Tec is aangebracht. Dit lipje is licht blauw en loopt in de vorm van het Hi- Tec logo eveneens aan de zijkant van de schoen door. De zool is zwart en geribbeld. De merknaam komt er tweemaal op voor. Bijzonder is dat de zool aan de achterzijde een witte rand in de vorm van een hoefijzer laat zien. Navraag heeft geleerd dat het type Harrier slechts in voornoemde kleurstelling (grijs-donkerblauw- lichtblauw) in Nederland is verkocht. Dat is echter niet op Texel het geval geweest: de Texelse schoenwinkels hebben geen schoenen van dit merk en type in hun assortiment gehad. Wellicht kunnen de schoenen wel op de markt zijn aangeboden: dit is nog niet vastgesteld. Evenmin is de exacte schoenmaat bekend. De schoenen zijn in Nederland in eerste instantie ver kocht voor ongeveer f130,—. Later kun nen ze zijn afgeprijsd tot circa 780,—. Over het algemeen worden de schoe nen niet gebruikt door atleten voor wedstrijden, maar worden ze als vrije tijds-schoeisel aangeschaft. rist ij een bezoek kan men in groepen |an maximaal tien man de toren be- ]limmen, de binnenwand bezichtigen iet de beschadigingen uit de tweede tereldoorlog en uitkijken vanuit het ivenin gelegen lampenhuis. ,,Uit vei- heidsoogpunt laten we de mensen '8 niet op de omgang buiten, want it hekwerk op de trans kan niet zo lag worden gerealiseerd. We hebben e lamp ter bescherming afgeschermd iet gaas", aldus hoofdvuurtorenwach- !r Piet Stam. e gemeente staat wel achter de penstelling van de vuurtoren met de het aas, maar kon zo snel geen hulp bie- en bij de organisatie en de voorfinan- 'ering Stam heeft daarop contact ge acht met zijn directie (DGSM) die em het groene licht gaf om de penstelling in eigen beheer te rege- n. ,,We beginnen gewoon en we en wel wat er van komt. Als het anslaat gaan we zeker het seizoen oor. Dan moet er voor die tijd wel iea en hekwerk komen en een omleiding m het toegangspad, zodat men niet leeds voor onze huizen langs dwaalt", 'tam heeft contact opgenomen met Vlas uit Den Burg, die de reddings- 'inkel van de KNZHRM beheert, om en stalletje in de toren te maken. Of at voor de paas al lukt is nog niet aker. Is grote groepen de toren willen be kken, is het raadzaam dat wordt ge serveerd. Er kan worden gebeld naar 'lefoonnummer 02222 - 200 of 270. v.- Met een dergelijke flecon drong de overval- ler vorige week meendeg de woning ven de Chris en Harm de Ridder binnen, gezien het stickertje op de pistooigreep moet in elk ge val de pistooigreep vóór eprii 1985 zijn gekocht. Texelaar Hoewel de schoenen niet direct in die richting wijzen, heeft het politieteam (zes personen houden zich met de zaak bezigl de overtuiging dat de over valler een Texelaar moet zijn geweest. Dat valt mede af te leiden uit een an der aanknopingspunt, namelijk de fla con „Glassex" waarmee vloeistof in het gezicht van Christiaan de Ridder werd gespoten. Op de pistooigreep die op de fles is geschroefd bevond zich een stickertje van het bedrijf waar de flacon vermoedelijk is gekocht: de niet meer bestaande Spar-winkel van Van der Slikke op de hoek Parkstraat/We- verstraat in Den Burg. Uit het stickertje is af te leiden dat de flacon, althans de pistooigreep, vóór april 1985 moet zijn gekocht. De greep is wit, met een rood uiteinde. Zoals eerder gemeld bevatte de flacon waar schijnlijk geen Glassex", maar een ammoniak bevattende onbekende vloeistof. Het laboratorium-onderzoek hieromtrent is nog niet afgerond. Het vermoeden dat een Texelaar de dader is, mag ruim worden geïnterpre teerd. Tot de „Texelaars" worden niet alleen de mensen die hier wonen en werken gerekend, maar ook degenen die hier regelmatig te gast zijn (tweede woningbezitters en hun relatiesl of op Texel hebben gewoond. Een derde detail betreft de jas van de dader. Gemeld was al dat deze grijs van kleur en van een niet lang model was. Toegevoegd kan worden dat de jas niet van glad textiel was vervaar digd, maar „wollig" aanvoelde. Geen heksenjacht Tenslotte de compositiefoto. De poli tie heeft lang geaarzeld of zij de foto voor publicatie zou vrijgeven. Met klem wordt gesteld dat het niet de be doeling is om een heksenjacht te ont ketenen, maar op medewerking van de bevolking bij een voor Texelse begrip pen uitzonderlijke zaak. Rechercheur Van Vulpen: „Een com positiefoto is niet meer dan een com promis. De drie voorgaande aanwijzin gen zijn eigenlijk waardevoller, omdat we daarover meer zekerheid hebben. De praktijk heeft uitgewezen dat com positiefoto's zowel een schot in de roos kunnen zijn, als dat ze de plank compleet misslaan. Als je dan uitein delijk de dader te pakken hebt, blijkt de foto soms helemaal niet op hem te lijken. Niettemin: hij kén het zijn." Het gaat niet zozeer om het „totaal plaatje", maar om een combinatie van gezichtskenmerken. Van Vulpen: „De ogen zouden iets lichter kunnen zijn, maar waren volgens de getuigenverkla ringen „zeer indringend". Het haar zou eventueel meer krullend kunnen zijn; dat is onduidelijk omdat het door de panty over het hoofd van de over valler in een ander model kan zijn ge bracht. Er was geen sprake van uitste kende jukbeenderen of ingevallen wan gen. Het zou me zeer verbazen als het model van het gezicht anders zou blij ken te zijn." Ten tijde van de overval had de dader De afgelopen dagen deden zich weer enkele aanrijdingen voor. De ernstigste gebeurde gistermiddag omstreeks 12.30 uur op de kruising Ruigedijk/Nieuwlanderweg, maar ook daarbij bleef persoonlijk letsel achterwege. Het ongeval ontstond doordat een 21-jarige inwoner van Oostenend met zijn Volkswagenbus linksaf de Ruige- dijk wilde inslaan, maar daarbij de te gemoetkomende Opel personenauto van een 46-jarige man uit Den Burg over het hoofd zag. Het busje liep deuken op in de rechterflank, terwijl de Opel aan de voorzijde zeer zwaar werd beschadigd. De bestuurder van dit voertuig kon er niet mee verder rij den. Een uurtje later deed zich een lichte aanrijding voor op het parkeerterrein van Gortersmient. Een 29-jarige auto mobiliste keek niet goed uit toen zij achteruitreed en botste tegen een daar geparkeerd staande personenauto van een Duitse gast. Er onstond lichte plaatschade. Donderdag vond een aanrijding plaats op de kruising Hoofdweg/Muyweg. Een 32-jarige inwoonster van De Cocksdorp verleende, komende vanaf de Muyweg, geen voorrang aan een 65-jarige automobilist uit Den Burg. Beide autols liepen zware plaatschade op; de bestuurders bleven ongedeerd. tó*,; De bungelow ven de gebroeders De Ridder aan de Waelderweg was het meestbesproken gebouw ven Texel tijdens de afgelopen week. Gisteravond hield de politie een onderzoek onder het verkeer dat tussen heli acht en half negen de woning passeerde. een ongeschoren gelaat. Op de com positiefoto zijn de donkere stoppels weggelaten. Vertrouwelijk Alle reacties vanuit de bevolking wor den zeer vertrouwelijk behandeld. In dien gewenst mag men anoniem blij ven. Tot dusver zijn zo'n vijftien tips binnengekomen. Een aantal daarvan was afkomstig van mensen die uitslui tend voorbij de woning zijn gereden rond het tijdstip van de overval, maar daarbij niets bijzonders hadden opge merkt. Deze mensen hebben gerea geerd op de oproep van de politie in de vorige krant. Aan de hand hiervan heeft de politie wèl kunnen vaststellen, dat zich vóór en na het bewuste tijdstip vrij veel verkeer op de Waalder- weg heeft bevonden. Om tot een nog nauwkeuriger reconstructie te komen, werd besloten om rond hetzelfde uur, maar dan een week later, op de Waal- derweg een onderzoek onder de ver keersdeelnemers te houden. Dat ge beurde gisteravond en voor het verslag daarvan verwijzen wij u naar het artikel elders op deze pagina. Alle tips zijn inmiddels nagetrokken, maar leverden geen nieuwe aanwijzin gen op. Lichtblauw felb*a De belangrijkste nieuwe aanwijzing. Onder zoek heeft uitgewezen dat de dader ten tij de van de overvel deze schoenen heeft ge dragen. Merk: Hl-Tec; type: Harrier Naar aanleiding van de nieuwe aanwijzingen stelt de politie de volgende vragen: 1. Wie kent iemand die in het bezit is van de beschreven schoenen?; 2. Wie mist een dergelijke ,,Glassex"fles of kan daarover in lichtingen verstrekken?; 3. Wie kent iemand in een grijze, wollige jas, in combinatie met punt 1 of 2? 4. Wie kent iemand die voldoet aan de compositiefoto of aan een combinatie van enkele gezichtskenmerken? Het signalement van de dader, zoals in de vorige krant be schreven, blijft van toepassing. Er hoeft niet persé sprake te zijn van een combinatie van alle genoemde elementen. Ie mand kan bijvoorbeeld geen grijze jas dragen, maar wèl de beschreven schoenen bezitten. Telefoon politie Texel: 02220-2644. Telefoon politie Alkmaar: 072-195555. Bij controle van het riool dat vorig jaar in de Heemskerckstraat in Oudeschild is gelegd, bleek dat één der afdich- tingsringen van zijn plaats is geraakt. Het betreft een klein defect dat op eenvoudige wijze kan worden verhol pen. Het in omloop zijnde verhaal dat sprake is van een ernstige verzakking als gevolg van ondeugdelijke onder grond, wordt door de betreffende af deling van gemeentewerken tegen gesproken. Het riool is niet verzakt; de afdichtingsring moet losgeraakt zijn als gevolg van een fout bij het aanbren gen ervan. Dat de ring niet op de juiste plaats zit, bleek bij een camera- controle waarbij men een videocamera een inspectietocht door het riool liet maken. Bij de aanleg van het nieuwe hoofdri ool in de Elemert-Keesomlaan in Den Burg deed zich vrijdag een ongelukte voor dat wateroverlast tot gevolg had. Om in één der putten een zg. stroom profiel te kunnen maken, had men een deel van het riool tijdelijk afgesloten. Door de overvloedige regen raakte dit afgesloten deel echter spoedig overvol, waardoor het water op de laagste pun ten uit de putten omhoog kwam. Dat gebeurde bij de benedenverdieping van Modehuis Moerbeek aan de War moesstraat. Al snel stond een laag on welriekend water op de vloer van de magazijnruimte van het bedrijf. De ge meentelijke kolkenzuiger kwam in actie om het weg te halen; intussen was de afsluiter uit het riool verwijderd en was het leed geleden. Alle automobilisten, brommerrij ders, fietsers en wandelaars langs de Waalderweg werden gisteravond van 19.30 tot 20.30 uur aangehou den door de politie. Niet voor een verkeerscontrole, maar voor een enquête om nog meer gegevens te verzamelen, waarmee de dader van de vorige week gepleegde overval op de aan die weg wonende ge broeders De Ridder, kan worden opgespoord. Het is voor het eerst dat de politie op Texel een dergelij ke methode hanteert. ledereen die staande werd gehouden, werd gevraagd aan het onderzoek te willen meewerken, wat grif werd ge daan. Behalve naar de naam en het telefoonnummer werd gevraagd of men op het moment van de overval (maandag 21 maart om ongeveer 20.15 uur) over de Waalderweg was geko men, zo ja in de richting van Den Burg of De Waal. Er werd gevraagd naar eventuele tegenliggers en of nog iets bijzonders was opgevallen. Een belangrijk punt van de vragenlijst was of iemand een auto, fiets of brommer heeft zien staan of liggen om die tijd langs de Waalderweg. Er werd een compositiefoto van de dader getoond in de hoop dat iemand blijk van her kenning zou geven. Verschrikt Sommigen die staande werden gehou den graaiden al verschrikt naar hun papieren, maar dat bleek niet nodig. Toen men hoorde waarom het ging, werkten de voorbijgangers graag mee. Een hunner, mevrouw M. Uittenbo- gaard, dacht dat het onderzoek weinig zou opleveren. ,,lk ben hier wel langs gekomen en heb ook de nodige tegen liggers gezien, neem ik aan, maar ik weet niet precies meer wie en wat. Dat zullen de meeste mensen wel heb ben. Het pleit niet erg voor de politie dat ze de dader na een week nog niet hebben. Texel lijkt me nou niet be paald zo'n groot gebied". De 17-jarige Peter Witte was op het bewuste tijdstip niet met zijn brommer over de Waalderweg gekomen. Ik heb geen idee wie het heeft gedaan, maar ik vind het wel knap stom". Bet ty Bakker vond het een goede zaak dat er door de politie zo intensief naar mogelijke aanwijzingen werd gezocht Ik ben hier toen wel langsgekomen, maar er is me niets bijzonders opgevallen." Schoftig Ik vind die overval in één woord schoftig", aldus Arie Blom, die de po litie ook geen waardevolle aanwijzin gen kon verschaffen. Zijn mening werd door vrijwel alle ondervraagden ge deeld. Denkt de politie zelf dat dit voorbijgangersonderzoek iets heeft op geleverd? ,,Dat is nu nog niet te zeg gen, maar er hoeft maar één goede aanwijzing tussen te zitten en dan is het al de moeite waard geweest. Pas nadat we alle verzamelde gegevens hebben doorgenomen, kunnen we zeggen of dit nut heeft gehad." Ingaand 9 juli zal het in Den Burg mo gelijk zijn om op zaterdag bankzaken te doen. Naar aanleiding van herhaal delijk gebleken vraag heeft de Nutsspaarbank besloten haar vestiging in de Binnenburg gedurende het hoog seizoen elke zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur open te stellen. De regeling geldt als proef.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1