Mariniers in actie bij debarkatieproef 'ParJeJtïoat Milieu-toneelstuk hoogtepunt weekend Vernielingen Historisch" pak gift voor museum Tes o-tarieven gemiddeld twee procent omhoog Klappen Bloemengroet in Den Burg Palmpasenoptocht nog altijd populair Zo snel mogelijk veerboot verlaten Speciale suggesties voor uw paasdiner iJ specialiteitenrestauranl Voor het eetcafé ƒ4,70 GT Speciale weekend-aanbieding voor de paasdagen eetcafé Paasdiensten in Hervormde kerk Brutale diefstal bij discotheek Question ai o< Paasrit Blijde Rijders Opbrengst collecte Doeken van schilder R. S. Bakels gezocht PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 MAART 18^, Alle 370 paaseieren werden door de Oudeschilder jeugd gevonden, zo tonen de kinderen aan GO-fotograaf Bert Koning. Een speciaal op het thema „mi lieu" toegespitst toneelstuk van de Texelse theatergroep Okidoki was het hoogtepunt van het tweede mi lieuweekend van Scouting Texel dit jaar. Zo'n 120 welpen en kabouters van in totaal zeven Scouting- afdelingen genoten met volle teu gen en gaven te kennen volgend jaar graag weer naar Texel te komen. Het toneelstuk vormde de afsluiting van een lange en vermoeiende dag. Traditioneel werd eerst een deel van De Slufter aan een grote schoonmaak onderworpen. Fanatiek, als levende stofzuigertjes, konden tientallen volle vuilniszakken worden afgevoerd. Van vermoeidheid was niets te merken, want na deze gedane arbeid begaf het hele gezelschap zich lopend over na tuurpaden door het duingebied naar De Koog. In de badplaats werd aange schoven voor een gezamenlijke lunch in de Kaapsnol. Vervolgens speelde de meute een „pannekoekenspel" in het bos in de omgeving van het voetbal- In de nacht van zaterdag op zondag werden enige vernielingen aangericht in het centrum van Den Burg. Bij een woonhuis aan de Zwaanstraat werd een ruit ingegooid. Verder werd een reeks van vernielingen gepleegd ten koste van verkeersborden, bomen en metselwerk op de route Groeneplaats- Wezentuin-Parkstraat-Achterom rich ting de Boksberg. De politie zoekt ge tuigen. veld van S.V. De Koog. Ingrediënten voor pannekoeken lagen her en der verstopt in het struikgewas. Maar te gen etenstijd was alles gevonden en kon worden gesmikkeld in de tent aan de Bernhardlaan. Ook zondagochtend werd nog een spel gespeeld: in de straten van Den Burg werd gespeurd naar een „milieu beest". Met de boot van elf uur gin gen de deelnemende afdelingen weer naar de overkant. De kinderen en hun begeleiders werden weggebracht door de vaders en moeders van de Texelse deelnemertjes. Er werd deelgenomen door jeugd uit Hilversum, Nieuw- Vennep, Haarlem, Den Helder, Zand- voort en uiteraard Texel. Havenmeester Joop van Sikkeleras heeft tijdens zijn afscheidsreceptie vo rige week ook op symbolische wijze zich van zijn functie ontdaan. Onaan gekondigd stelde hij zijn havenmeester-uniform (broek, jas, pet) ter beschikking van het Maritiem- en Juttersmuseum te Oudeschild. Vooral de pet is een echt museumstuk, zo bleek uit de speeches. De scheidende havenmeester heeft dit onvermijdelijke attribuut vrijwel zijn gehele loopbaan aan de kapstok laten hangen. Slechts met het bezoek van de koningin zette hij de pet op, aldus het verhaal. Het uniform krijgt binnenkort ook histori sche waarde, omdat nieuwe pakken in de maak zijn. Bij het museum bekijkt men nog hoe het pak in de collectie wordt ingepast. Van Sikkeleras wordt opgevolgd door zijn collega Kees de Graaf, die vorige maand het feit vierde dat hij 25 jaar in dienst van de rijkso verheid was. Per 1 april verhoogt Teso zijn tarie ven met gemiddeld 2%. Volgens di recteur Th. Hoogerheide heeft dat niets te maken met de versneld uit te voeren plannen voor een tweede dubbeldekker maar is de maatregel bedoeld om tegemoet te komen aan de stijgende bedrijfskosten. De brandstofprijzen zijn weliswaar sta biel gebleven maar de arbeidslonen en vooral de onderhoudskosten zijn geste gen, terwijl Teso ook zit met het nade lig effect van het (nog) niet kunnen verrekenen van omzetbelasting. Vorig jaar heeft Teso de tarieven voor het eerst sinds lange tijd ongewijzigd gela ten, maar aanpassing was nu niet te vermijden, wilde men tenminste de verbeterende financiële positie van het bedrijf niet aantasten. De tariefsverho ging levert ongeveer ƒ400.000,— per jaar op. Het gaat dus om een gemiddelde ver hoging van 2%. Sommige tarieven stijgen tot ruim 4%, anderen blijven gelijk of zakken zelfs aanmerkelijk. Van Een jongeman uit De Cocksdorp werd in de nacht van zaterdag op zondag het slachtoffer van een paar vechtlusti ge Oudeschilders. In de Kantoorstraat liep hij enkele klappen op, die lichte verwondingen in het gelaat tot gevolg hadden. De jongeman deed aangifte bij de politie, die de jongens uit Oude schild opspoorde en tegen hen proces verbaal opmaakte. Gestoken in een gloednieuw tenue beleefde de Koger SOS Band een geslaagde palmpasen-optocht. De Folklorestichting en de Onderne mersvereniging Den Burg zullen op vrijdag 1 april (Goede Vrijdag) zorgen voor een vriendelijk gebaar jegens win kelende toeristen in de straten van Den Burg. Gedurende de hele dag rei ken vier in klederdracht gestoken da mes (leden van de dansgroep Oude Dansen) bossen narcissen uit, voorzien van een kaartje ,,Wij wensen u pretti ge paasdagen". Totaal 1000 boeketten zullen worden uitgedeeld. De fruitautomaat was met brute kracht opengebroken, co is te constateren op deze die kort na de ontdekking vrijdagmiddag werd gemaakt. Kinderen en hun ouders vinden het nog steeds leuk achter de drum band en fanfare aan te marcheren tijdens palmpasen. Tot genoegen van het Koninklijk Texels Fanfare korps (Den Burg, De Waal en Ou deschild) en de SOS Band (De Koog) werden zij zondagochtend gevolg door een grote schare, ge tooid met vrolijk versierde kruisen. Voor de Koger drumband was dit het eerste optreden in een nieuwe sa menstelling en een nieuw tenue. Ge kleed in felgroene joggingpakken trok de SOS Band het winderige dorp door. Koukleumen hoefde niet, want het optreden was hartverwarmend. Eén der leden was zelfs zó enthousiast dat hij een gat in zijn trommel sloeg. De SOS Band neemt de plaats in van de vorig jaar ter ziele gegane drum band Voorwaarts Mars. Aan concour sen zal echter niet worden deelgeno men. De band komt alleen voor de dag bij speciale gelegenheden, zoals palmpasen en koninginnedag. Ook wil de band volgende week graag present zijn bij het eierenzoeken door de Koger jeugd, maar heeft daarvoor nog geen uitnodiging ontvangen. De band is in middels gegroeid tot 28 leden, waar- yjcs/'d/t trjjhat&ri/' ^exet Voor in het Wij hebben een volledig vel nieuwde menukaart waarin veil Tesselse produkten verwerkt zijrl Daarnaast bieden wij u drij speciale paasmenu's in prijsklasse van f35, ƒ42,5 en ƒ49,50. Reserveert u tijdig een tafel? %nd t/rofaz/irzzz Een kopje koffie met een flinkj punt appeltaart en slagroom Reeds voor ƒ12,50 serveren wfl een groot bord gebakken kabef jauw met friet, gemengde sail de en remouladesaus. 02226 - 310. Uw gastheer Jan C. Stolk. van er zondag drie op het appèl ontbraken. HUZARENSALADE van 5— voor f3,'. LOMEPIA SPECIAAL van 4,50 voor f3,1 Drumband, majoretten en fanfare van KTF hadden zondag een druk pro gramma. In Den Burg kon niet al te lang bij de bejaardenhuizen stil worden gestaan, omdat ook De Waal en Ou deschild nog moesten worden aange daan. Het tijdschema bleek perfect te kloppen. Voor de Oudeschilder jeugd was de kous nog niet af na de op tocht. De kinderen werden in een bus geladen en naar 't bossie op de Hoge- berg gebracht Daar hadden GO- medewerkers 370 gekookte en beschil derde eieren verstopt. Dit initiatief bleek voor herhaling vatbaar. een vergelijkende praktijkproef gewenst geacht. Dat idee kwam van Teso- directeur Th. Hoogerheide, wat leidde tot het besluit om de proef op Texel te houden in aanwezigheid van alle leden van de overleggroep. Aansluitend hou den die in het Teso-gebouw hun maandelijkse vergadering. De leiding van de Joost Dourleinkazer- ne werkte graag aan de proef mee en kreeg daarvoor toestemming van de commandant van het korps in Rotter dam. Bij de debarkatieproef zullen de mariniers op een signaal het aan de re paratiekade liggende schip verlaten aan de kant van de havenmond, via het klimnet (dat de boot al standaard aan boord heeft) en vervolgens via de glijbaan, die voor deze gelegenheid is besteld. Ze zullen dan overstappen in langszij liggende rubberboten, waaron der het opblaasbare reddingvlot van de veerboot. De debarkatieproef begint om 15.15 uur. In de N.H. kerk te Den Burg is woens dag om 19.30 uur een avondgebed met als thema het scheppingsverhaal. Donderdag is om dezelfde tijd een avondgebed; thema is dan de uittocht en de bevrijding. Op Goede Vrijdag is om 9.30 uur een ochtendgebed in het teken van het lijden en sterven van Christus, waarbij de cantorij gedeelten zingt uit de Johannespassion van Tele- mann. Eerste paasdag is om 6.00 uur 's morgens een paaswake met mede werking van dominee Salakay, pastor Kolkman, dominee De Jong en domi nee Ter Haar. Na afloop is een ontbijt in De Schakel. Alle belangstellingen zijn welkom. Waarschijnlijk vrijdagochtend in al le vroegte is discotheek Question in Den Burg bezocht door één of meerdere dieven. Toen eigenaar Ed Stiekema 's middags zijn zaak aan de Zwaanstraat binnenkwam, ont dekte hij dat een draagbare kleu rentelevisie en een videorecorder uit de discotheek waren gesloopt. Verder was met kennelijk grof ge weld een fruitautomaat opengebro ken. Bij nader onderzoek bleek voorts ƒ1470,— aan wisselgeld te zijn buitgemaakt. Duidelijk was dat tevens een poging was gedaan om de tweede fruitauto maat in de discotheek open te breken. In de andere, opengebroken, kast be vond zich geen geld, zodat de dief kennelijk de conclusie had getrokken dat ook de andere fruitautomaat leeg zou zijn. Ook een tweede videorecor der bevond zich niet meer op de oor spronkelijke plaats, maar werd op de vloer in de garderobe aangetroffen. De politie kon geen sporen van inbraak constateren. Er zijn meerdere mogelijk heden waarop men het pand kan zijn binnengekomen. Een Texelse timmer man verrichtte vanaf kwart voor acht 's ochtends isolatiewerkzaamheden aan het plafond boven de discovloer. Uit zijn verklaringen bleek later dat de diefstal toen al moet zijn gepleegd. Hij had de verwijderde videorecorder wel zien staan, maar had er geen bijzonde re aandacht aan besteed. Verder had de timmerman niets gehoord of ge- ladi nde 's imr '9 is f- tig rij! PARKSTRAAT.BOULEVARD—ejd gezellig, betaalbaar en altijd dichtbij Telefoon 02220 - 4890 zien. Ed Stiekema had na een druk avond de zaak diep in de nacht, roi een uur of vijf, als laatste verlaten. Tussen zijn vertrek en de komst van timmerman is de diefstal vermoedel gepleegd Uit getuigenverklaringen is vast kon te staan dat tussen acht uur en hal negen 's ochtends een persoon uit steeg bij Question aan de Zwaanstr kwam. Dit hoeft geen verband te h htt( an. os v d va den met de diefstal, maar de politie weet dit liever zeker, tel. 02220-264 wi pla Meer dan 100 mariniers zullen mor gen worden ingeschakeld bij een zg. debarkatieproef. Vastgesteld zal worden hoe snel deze mannen in geval van nood de veerboot Texelstroom kunnen verlaten als zij gebruik maken van een klimnet en een glijgoot. Van de proef zal een videoreportage worden gemaakt, die naderhand zal worden bestu deerd. De bevindingen zijn van be lang voor de aanbevelingen die zul len worden gedaan inzake beveili gingsvoorzieningen en - voorschriften voor veerboten. De proef is een aangelegenheid van de „Overleggroep Veerboten" die na de ramp met de Herald of Free Enterprise in het leven is geroepen door het mi nisterie van verkeer en waterstaat. Het gaat hier om de overleggroep van de veerdiensten in het Waddengebied en Zeeland. Er is ook een werkgroep voor de Noordzeeveerdiensten, maar die heeft de studie reeds afgerond en rap port uitgebracht. De eerstgenoemde groep, die maande lijks vergadert over de veiligheids aspecten van de betrokken veer diensten, bestaat uit de directies van de Waddenveerdiensten (Doeksen, Wagenborg en Teso) en de Provinciale Stoomboot Dienst (de veren over de Westerschelde) aangevuld met verte genwoordigers van een tweetal scheepsbouwtechnische adviesbureaus en de Scheepvaartinspectie. Veel aan gelegenheden met betrekking tot de veiligheid aan boord van de schepen zijn al doorgepraat en hebben tot con clusies en aanbevelingen geleid; alleen in het geval van debarkatiemogelijkhe- den met klimnetten en glijbanen werd de gelegenheid is gebruik gemaakt om het financiële voordeel van een abon nement boven een bewoon kaartje minder groot te maken. Volgens Hoo gerheide wordt nu een verhouding be reikt die ook bij andere vervoersmaat schappijen gebruikelijk is. De door Texelaars veel gebruikte 15 retouren- kaart voor personen wordt zowel 's zo mers als 's winters 1% duurder. Voor een overzicht van de nieuwe tarieven wordt verwezen naar de advertentie el ders in dit nummer. Op tweede paasdag, maandag, hou den de Blijde Rijders weer hun traditio nele paasrit. De start is om 12.30 uur bij manege Akenburg. De rit gaat door het bos en bij terugkomst bij de mane ge is er koffie met paasbrood. In ver band met de veiligheid voor mens en dier is de rit alleen voor aanspannin gen. Bij slecht weer kan tot 11.00 uur worden gebeld met telefoon 02223-223 of 300. De collecte voor het nationaal Reuma fonds heeft op Texel f6257,20 opge bracht. Wie de collectant heeft gemist kan alsnog een bijdrage storten op postgiro 324 of banknummer 70.70.70.848 ten name van het Natio naal Reumafonds te Den Haag. Kunstschilder Niek Welboren uit Zuid- Eierland is van plan om van 5 mei tot en met 19 juni een expositie te houden van schilderijen van R.S. Bakels. Deze in 1956 overleden schilder werd in de in Den Hoorn geboren. Later keerde hij nog enige malen op het eiland terug om er landschappen te schilderen. Een aantal van zijn op Texel betrekking hebbende werkstuk ken zijn in bezit van de gemeente. De bekendste schilderijen hangen in de raadszaal, maar de meesten hebben een minder opvallende plaats gekre gen. Welboren wil deze gemeentelijke collectie onder de aandacht van een groter publiek brengen in zijn galerie atelier „De Scholerie". Wellicht zijn op Texel of daarbuiten nog meer doeken of andere kunstprodukties van Bakels in omloop, die voor eventuele exposi tie in aanmerking komen. Niek Welbo ren zou dit graag vernemen; hij is be reikbaar via tel. 02225-214.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2