/ÜGENDt heeconcert verdiende rotere belangstelling Nederlands Saxofoonkwartet op toernee langs Waddeneilanden Te) klein orkest Musi ca Tex/a: s aktijk voor klassieke Imeopathie op Texel Reparatiedienst en verkoop bij Nauta Tech Simavi-collecte Texel werkt niet mee aan publiekscampagne Sympatia-actie Atletiektraining Vishal Van der Star nu groter en luxer Kledingverkoop peuterspeelzaal Vaste data PRII IIJDAG 1 APRIL 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 13 Ejca Texla met nieuwe dirigent Bemere Tellegen tijdens het Theeconcen lelangstelling van het publiek hield \rdag gelijke tred met de animo om \e worden van Musica Texla. Dit ■Ise amateur-symfonieorkestje is in- Idels gekrompen tot veertien muzi- en het toehoordersaantal in de ■speelzaal van D'Ouwe ULO be- <g nauwelijks het dubbele. Gezien peil van de ten gehore gebrachte 'tjes en het bijzondere totaalgeluid, dat veel te weinig. Musica Texla d voor het eerst onder leiding van Yard Tellegen, die per I januari Mi- Duyves als dirigent opvolgde. „Theeconcert" genoemde optre- van zaterdagmiddag had de plaats nomen van het traditionele ,Len- incert", dat vorig jaar nog in de kerk van Den Burg werd gehou- Hoewel het in de voorspeelruimte 'ens repetitieruimte! warmer was destijds in de kerk, miste het con- glans door het ontbreken van een rvolle ambiance. En dat was jam- want hoewel Musica Texla zeker vlekkeloos voor de dag kwam, be- 'ondernemers-aktiviteiten, haar woning aan de Oosteren- rweg is Elisabeth de Weijer- hning (54) een praktijk voor klas- ke homeopathie begonnen. Me luw De Weijer heeft een opiei- ig gevolgd aan de school voor meopathie te Bloemendaal en ed diverse cursussen op dat ge ld, onder andere in het Duitse uttgart en Munster. klassieke homeopathie wordt ervan gegaan dat elke ziekte wordt vooraf gaan door een storing in de levens- cht van de persoon. De klassieke neopathie wil niet alleen de symp- nen bestrijden, maar vooral de oor- ik van de ziekte. Er wordt uitslui- id gewerkt met middelen uit de na- ir. De werkingskracht daarvan wordt 'groot door een proces van verdun- i en ritmisch schudden. Het middel wordt voorgeschreven moet pas- i bij het karakter van de patiënt, ivrouw De Weijer heeft de Texelse sen per brief laten weten dat zij een iktijk begon en heeft veel positieve cties gehad. Via de huisarts worden k patiënten naar haar verwezen. ,,lk tvang niet meer dan twee mensen r dag, want ik heb tijd nodig voor n lang gesprek waarin ik het karak- van de persoon die bij mij komt )beer te doorgronden". Elisabeth de eijer denkt erover lezingen te geven er homeopathie. Mensen hebben vaak een verkeerde voorstelling van 2e hebben geen flauw idee wat ho- ïopathie nou eingenlijk precies is. feel mensen denken dat ze het zelf nnnen, zo van: baat het niet, dan baadt het niet, maar dat is niet iar". In sommige gevallen behandelt evrouw De Weijer mensen aan huis, aar meestal vindt een eerste gesprek haar plaats en bezoekt zij de cliën- en later om de medicijnen af te geven het contact met hen te verdie- !n- Behandeling wordt niet ver- )ed door het ziekenfonds en kost ssen de f50,— en de f75 Ze heeft ►ntact met de reeds op Texel actieve ynthia Winkelman uit Oudeschild, die I dokter Barnard een praktijkruimte e't- ,,Er is beslist geen concurren- sstrijd tussen ons. We overleggen ge teeld samen". leefden de aanwezigen een aangenaam uurtje. Het voor iedere huis; tuin- en keuken muzikant openstaande orkest kenmerkt zich door een prettige benadering van klassieke muziek. Juist omdat deze door gewone" Texelaars wordt uitge voerd, ontstaat een drempelverlagend effect. Met verhelderende toelichtingen tussen de nummers door, droeg muzi kant Henk van Atteveld daar nog een extra steentje aan bij. De Musica Texla-leden betreuren het dat de drem pel kennelijk nog niet laag genoeg is om ook jeugd binnen te halen. Op de Texelse Muziek- en Dansschool loopt genoeg talent rond, dat best in het or kest zou passen. Plezier hebben in musiceren is voldoende, techniek komt pas op de tweede plaats. Nodig is versterking zeker. Musica Tex la was al klein, maar tijdens het laatste jaar werd ook de vioolbezetting nog eens gehalveerd naar drie muzikanten. De totaalklank is hierdoor enigszins iel, maar tevens uniek. Drie dames op mandoline nemen nu een deel van de oorspronkelijke vioolpartijen voor hun rekening en dat geeft het orkestje een ongebruikelijk geluid. Behalve violen zou ook een fagot een nuttige aan winst betekenen. Bespelers van klari net, harp, cello en koperinstrumenten zijn eveneens welkom. Het is mogelijk om vrijblijvend een avond mee te spe len. Voorts is jaarlijks een open meespeelavond. De repeties zijn op dinsdagavond om 20.00 uur in de voorspeelruimte. Aarzelend Na een aarzelend en af en toe zelfs onzuiver begin, herstelde Musica Texla zich zaterdagmiddag goed. De afslui ting was zelfs uitstekend, met het spanningvolle Memory" uit de popu laire musical ,,Cats". In dat nummer kwam het orkest als geheel het beste tot z'n recht. Ook het slotnummer ondernemers-aktiviteiten In de Weverstraat, in de vroegere zaak van Van Wijngaarden, zit nu Nauta Tech", een zaak voor repa ratie, onderhoud èn verkoop van CD's en een klein assortiment elec- tronica. ,,Dit was de ontbrekende schakel. Nu kunnen we de repara ties in eigen beheer uitvoeren en de klanten optimaal helpen", aldus Jook Nauta. Als technicus voor de electronica- reparaties en onderhoud is Jan Albert van der Velden aangetrokken, af komstig uit Drente. Er is geavanceerde meetapparatuur aanwezig waarmee storingen kunnen worden vastgesteld. Behalve tv's, video's, hifi en kleine huishoudelijke apparatuur, kan bij Nau ta Tech ook bijzondere electronica (als computers en scanners) worden nagekeken. Er is een klein assortiment audio, vi deo en tv's, voornamelijk in een lage prijsklasse. Wel heel groot is de collec tie CD's, die in z'n geheel van het an dere bedrijf naar Nauta Tech is overge bracht en aanmerkelijk is uitgebreid. De zaak is in de typische Nauta- huisstijl uitgevoerd en de weinig ingrij pende verbouwing heeft ongeveer een maand geduurd. De architect was Jan Visser en de aannemer was Duin. Ver der werkten mee de firma's Schoo, Graaf, Bosma en VEM en het interieur is verzorgd door Harmeling uit Rijssen. ,,Trepak" kwam prima uit de verf. Ver der vielen een drietal intermezzo's, waarbij het grootste deel van het or kest mocht toekijken, in de smaak. Henk van Atteveld wisselde zijn viool in voor de piano en speelde twee me lancholiek klinkende stukken van het Spaanse wonderkind Albeniz. De mandolineklas (twee mandolines, één mandola, aangevuld met gitaar) speelde een warm klinkend Zuideuro pees volkswijsje, dat vlot en zuiver werd uitgevoerd. Eind juni treedt Musica Texla weer op. Dat optreden is het eerste in de jaar lijkse reeks zomeravondconcerten in de Texelse kerken. De Simavi-collecte, die in de week van 14 tot en met 20 maart werd gehou den, bracht in Oudeschild 7438,55 op. Dit bedrag werd door zeven collectan ten opgehaald. Simavi is een vereni ging voor directe steun aan medische projecten in ontwikkelingslanden. In alle EG-landen wordt een publieks campagne gehouden over ontwikke lingssamenwerking met als titel: Noord-Zuid, één toekomst, een ge meenschappelijke taak". Alle Nederlandse gemeenten zijn per brief verzocht een openbare discussie avond te houden en eventueel meer evenementen op te zetten. Het Texelse college vindt echter dat dit niet hoort bij de taken van een gemeente en zal geen initiatieven nemen voor activiteiten. Zaterdag start de jaarlijkse Sympatia- actie. Elk jaar wordt in de maanden april en mei geld ingezameld voor me disch en opvoedkundig ontwikkelings werk in de derde wereld. Duizenden deskundigen worden hiervan telkens uitgezonden om mee te werken aan structurele verbetering van de levens omstandigheden van de bevolking al daar. Het geld heeft mede bijgedragen tot de stichting van tal van ziekenhui zen, varende en rijdende kliniekjes en scholen. Van 2 april tot en met 14 mei gaan in heel Nederland (dus ook op Texel) vrijwilligers langs de deur om het tijdschrift met de naam „Sympa- tia" te verkopen voor f2,— De gehele opbrengst is bestemd voor projecten in de derde wereld. De training van de atletiekvereniging vindt met ingang van vrijdag weer op het veld plaats, aanvang 19.00 uur. ondernemers-aktiviteiten Vishal en visrokerij P. van der Star aan de Heemskerckstraat in Oude schild is uitgebreid en ingrijpend veranderd. De kisten" met ver schillende vissoorten in het voorste deel van het bedrijf zijn verdwe nen. Op een praktischer plaats is nu één grote gekoelde toonbank gekomen, waarin het hele assorti ment overzichtelijker is uitgestald. Daardoor ontstond ruimte voor wat zitjes en dat heeft te maken met een nieuwe activiteit: verkoop van gebakken vis die desgewenst ter plaatse kan worden gegeten. Er is dus ook een bakoven bij geko men. Hiermee wordt voldaan aan de vraag van mensen die het maar vreemd vonden dat ze bij Van der Star wel gerookte en verse vis konden krij gen, maar dat ze voor gebakken vis werden doorverwezen naar de kiosk van een collega op de haven. Het voor klanten toegankelijke gedeelte van het bedrijf dat er tot dusver wel erg een voudig uitzag, is nu van een plafond voorzien. Tesamen met wat andere wijzigingen zoals het betegelen van de wanden, is zo een enigszins luxe ef fect ontstaan. Alles ziet er keurig ver zorgd en rein uit, wat in deze branche buitengewoon belangrijk is. Mensen halen voor vis (letterlijk) hun neus op als de presentatie een minder hygiëni sche indruk maakt. Ook geurtjes heb ben dat effect; van een echte vislucht" is in de hal dan ook geen sprake. In verband met de verbeteringen was extra ruimte nodig. Aan de achterzijde werd het pand met 40 m2 uitgebreid. Hier staat een nieuwe koelcel waarin plaats is voor 125 kisten vis. De bestaande koelcel werd gehandhaafd en zelfs met een cel uitgebreid. De koelmachines werden buiten het ge bouw geïnstalleerd, wat energiebespa rend is en minder geluidshinder geeft. Alleen de automatische rookinstallatie bleef op zijn plaats. De vishal en visro kerij van Piet van de Star bestaat nu vijf jaar. Voordien was hij Noordzeevis ser, maar de verslechterende toekomst perspectieven voor deze bedrijfstak waren er mede-oorzaak van dat hij koos voor broodwinning op het land, hoewel hij de winterperiode (de vishal is een seizoenbedrijf) gebruikt om als opstapper een paar weken te helpen op de TX 48, 68 of een andere kotter. De verbouwing van de vishal werd ontworpen en uitgevoerd door Sieb Schellinger. Het tegelwerk werd uitge voerd door Fokko Mulder, de VEM zorgde voor de koeltechniek en de electra en Jan Geus deed het loodgieterswerk Donderdag 31 maart In de Hervormde kerk wordt een avondgebed gehouden. Thema: Uit tocht en bevrijding, aanvang 19.30 uur. Vrijdag 1 april Op het clubschip in de jachthaven ko men de zeilers van de watersportvere niging bijeen. Na de vergadering wordt een film van de Schuttevaerrace ver toond; aanvang 20.00 uur. Vanaf 9.30 uur is de vuurtoren open voor publiek. Entree f2,50 voor vol wassenen en f1,50 voor kinderen. Geldt ook voor de hele volgende week. Om 9.30 uur begint in de Hervormde "kerk van Den Burg een ochtendgebed dat in het teken staat van het lijden en sterven van Christus. De cantorij zingt gedeelten uit de Mattheus-passion. Zaterdag 2 april Van 14.00 tot 16.00 uur worden in de Beatrixgymzaal in Den Burg een paas- eierenzoekwedstrijd en andere spelle tjes voor de jeugd tot en met 12 jaar gehouden. Zondag 3 april Om 6.00 uur begint in de Hervormde kerk van Den Burg een voor ieder toe gankelijke paaswake. Na afloop ontbijt in De Schakel. Kinderen tot 12 jaar kunnen bij paal 28 deelnemen aan paaseieren zoeken. Aanmelden bij het paviljoen van Piet Zijm. In De Koog begint om 13.00 uur vanaf de Nikadel een wedstrijd paaseieren zoeken voor kinderen. Vanaf 12.00 uur kunnen zij zich laten schminken in ga rage Kikkert. Maandag 4 april Aan de dijk van Oudeschild wordt van 9.30 tot 13.30 uur een paasviswedstrijd gehouden. De Blijde Rijders hebben een paasrit. Start 12.30 uur bij manege Akenburg. Bij slecht weer kan tot 11.00 uur wor den gebeld naar 02223-223 of 300 of de rit doorgaat In De Lindeboom heeft de schaakclub een paastoernooi, aanvang 19.30 uur. ledereen kan deelnemen; kosten f2,50 per persoon Om 14.00 uur start bij het clubgebouw een paaspuzzelrit van de MAB-club. Het Nederlands Saxofoonkwartet geeft om 20.15 uur een uitvoering in dorps huis d'Ouwe ULO; toegang f7,50. Dinsdag 5 april De oudere Doopsgezinde zusterkring heeft om 20.00 uur in de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk een bijeen komst waar Neeltje Klumper-Eelman wordt herdacht. Onder andere wordt aandacht gegeven aan de wijze waar op deze markante Texelse vrouw leefde met de natuur van het eiland. Ook be langstellende niet-leden zijn welkom. Om 10.00 uur start in Ons Genoegen een zaalvoetbaltoernooi van SV Oosterend (teams uit junioren 1 klasse). Van 20.00 tot 21.00 uur biedt Amnesty International, afdeling Texel, gelegen heid om te schrijven voor politieke ge vangenen. In de openbare bibliotheek Het bekende Nederlands Saxofoon kwartet treedt komende week op op drie Waddeneilanden, waarvan Texel het spits afbijt. De toernee is georganiseerd door een Texelaar: Pip Barnard uit Oosterend. Het concert op Texel vindt plaats op tweede Paasdag in d'Ouwe ULO, aanvang 20.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt f7,50. Het idee voor de toernee werd gebo ren toen het Nederlands Saxofoon kwartet op 10 april vorig jaar een suc cesvol concert gaf in De Lindeboom. Ook toen al had Barnard de muzikan ten naar het eiland gehaald. Het suc ces van het optreden in combinatie met het vermoede culturele isolement van de eilanden, leidde tot het plan dat nu ten uitvoer wordt gebracht Pip Barnard, die nog nooit op één der overige Waddeneilanden was geweest, schreef de gemeenten aan en verkreeg zo een aantal adressen van instanties die een deel van de organisatie op zich wilden nemen. Op Vlieland en Ame land konden geen doeltreffende con tacten worden gelegd, waardoor de toernee tot de eilanden Texel, Terschel ling en Schiermonnikoog werd be- De peuterspeelzaal De Waldhoorn te Den Hoorn verkoopt op 13 april van 9.00 tot 12.00 uur weer tweedehands kleding t/m maar 128. Tot dinsdag 12 april is er gelegenheid om kleding in te leveren bij Anneke Bol, Herenstraat 43 en Brien van Faassen, Herenstraat 41. De opbrengst is bestemd voor de peuterspeelzaal. in Den Burg en op het adres Trompstraat 15 in Oudeschild. In Rebecca" in De Waal heeft de vereniging voor bedrijfsvoorlichting een voorlichtingsavond over de teelt van snijmais; 20.00 uur. Woensdag 6 april Om 20.00 uur heeft de beheerscom missie d'Ouwe ULO een openbare ver gadering in het gelijknamige gebouw; aanvang 20.00 uur. Donderdag 7 april De Blijde Rijders hebben in manege Akenburg een instructie-avond met WPB-juryleden over exterieurbeoorde- ling; 19.30 uur. De Lichtboei verzorgt van maandag tot en met vrijdag muziekprogramma's voor de bejaarden in de verzorgingste huizen en bejaardencomplexen in Den Burg. Voor deze bewoners kunnen plaatjes worden aangevraagd tussen 18.30 en 19.30 uur, telefoon 02220-3430. Psycholoog. Spreekuur volgens af spraak op maandag, en donderdag van 9.00-11.00 uur en van 19.00-19.30 uur. Vrijdag van 8.00-8.30 uur via telefoon 050-125313. Zitting in Het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg op dinsdag van 14.00-17.00 uur en woensdag van 10.00-17.00 uur. Tel. 4887. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11 00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt op het adres Schilderend 39 in Den Burg spreekuur: maandagochtend 8.30-9.30; dinsdagavond 18.30-19.30 uur; woensdagochtend 8.30-9.30 en vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Spree kuur Dienst Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (bereikbaar op hetzelfde adres (telefoon (02220) 4185 b.g.g. (02230) 15805) elke donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt ge houden hebben de raadsfracties van CDA, PvdA en WD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang en de PSP houden dit frac tiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering De WAO-groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Spreekuur voor uitkeringstrekkers iede re tweede en vierde woensdag van de maand van 10.15 tot 11.15 uur. Trombosedienst. Iedere maandag- en donderdagochtend bestaat van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisge bouw in Den Burg (ingang perkt, met optredens op achtereenvol gens 4, 5 en 6 april. Getracht werd om het Texelse concert in de tijdelijk gesloten De Vergulde Kikkert te laten plaatshebben, maar dat bleek door de juridische beslaglegging op het ge bouw niet mogelijk. Pip Barnard heeft al vaker muzikale ar tiesten van enige faam naar het eiland gehaald. Onder meer was hij tussen persoon voor Drs. P en Brouillard. De Oosterender doet dit uit louter hobby isme en is al lang blij als hij er geen geld op hoeft toe te leggen. Het Nederlands Saxofoonkwartet kan worden beschouwd als een „cultureel exportartikel". Het speelt onder auspi ciën van het ministerie van WVC en het Nederlands Impressariaat. In 1969 werd het kwartet opgericht door en rond sopraan-saxofonist Leo van Oostrom, die tevens optreedt als diri gent en, zonodig, als arrangeur. Er worden speciaal voor saxofoon-kwartet geschreven stukken ten gehore ge bracht. In het begin beperkte dit de mogelijkheden van de groep, maar la ter gingen veel componisten voor de saxofoon-virtuozen schrijven. Zo is een uitgebreid repertoire tot stand geko men, waarmee overal in het land wordt opgetreden Programma 1. Introduction et variations sur une ronde Populaire - Gabriel Pierné; 2. Vue sur les jardins interdits - Henri Pousseur; 3. Quator - Pierre Max Du bois; 4. Pauze; 5. Canzona - Robert Heppener; 6. Au jardin des betes sau- vages - Pierre Vellones. tandartsenpraktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Geminiziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgege- vens en verzekeringspapieren (zieken- fondskaart) bij zich te hebben. Iedere tweede maandag van de maand komt er in het Groene Kruis-gebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg, een praatgroep voor borstkankerpatiënten bijeen. Aanvang van de bijeenkomsten 14.00 uur. Belangstellenden kunnen in lichtingen inwinnen op werkdagen tus sen 16.30 en 17.30 uur: 02220-3241. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen op werkdagen worden ingediend bij de afd. Milieubeheer van de Ge meente Texel, tel. (02220) 3041. Dag en nacht kan men ook terecht bij de provinciale klachtentelefoon (023) 310200. Dê privacy van de indieners wordt gegarandeerd en elke klager krijgt antwoord. De afdeling wijkverpleging van het Groene Kruis Texel kent sinds 1985 een vrijwilligersgroep, waarvan de leden voor alle mensen die daar behoefte aan hebben klaar staan voor een praatje, boodschappen doen, een wan deling maken, etc. Aanvragen daar voor kunnen worden ingediend bij de leden van de groep of bij het Groene Kruis tussen half vijf en half zes 's middags op werkdagen, telefoon 02220-3241 „Ecomare" het centrum voor wadden en Noordzee is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs 74,— voor volwassenen en 72,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdagmid dag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereni ging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16 00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De club Texelkoers speelt elke dinsdag middag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Buureton aan de Molenstraat in Den Burg. De dam- en schaakclub En Passant komt elke maandagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Postzegelvereniging „De Postzegel- beurs" houdt iedere tweede donderdag van de maand een ruilavond in ge bouw „De Schakel" aan de Binnen- burg om 20.00 uur. Het orkest Musica Texla oefent elke dinsdagavond vanaf 19.45 uur in de voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe ULO. Degenen die een instrument bespelen en mee willen doen kunnen contact opnemen met C. Witte-Maas, telefoon 02220-3704.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 13