Cjroen ^wartsjexeh in het harL, oornder ondernemers 4/villen basis verbreden ft Leerlingenvervoer naar Strijbosschool blijft in stand NauiA ouw appartementen in en bij dorp 'TV DEFECT??A r 'Opgericht 15 september 1887 - nr. 10.270 el Dader van inbraak Question gepakt Nog geen gouden tip in de overval zaak Kapvergunningen worden niet zómaar afgegeven Landschapszorg niet blij met scholenmolen hartelijk dank rijkspolitie Texel VRIJDAG 1 APRIL 1988 „■^r advertenties, abonnementen, etc Lnaeveld b De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, fclefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 411 fedactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. fciten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Harry de Graaf, Pelikaan- leg 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M9.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 apm teven ondernemers uit Den Hoorn hebben een vereniging jpgericht, die de nieuwbouw en exploitatie van appartemen- >n in (of in de directe nabijheid van) het dorp in eigen hand jaat nemen. Gedacht wordt aan uitbreiding met 29 apparte- ïenten. Lokaties heeft men nog niet op het oog, maar een irchitectenbureau heeft al schetsen op papier gezet. Het be- 5ven zeer bijzondere vakantiewoningen te worden, milieu vriendelijk en energiebesparend, die het aangezicht van het jorp niet aantasten. Belangrijkste doel van de vereniging is lm tot een verbreding van de toeristische basis te komen. 1st')' 1 dlll |e zeven ondernemers zijn: Willem énga (voorzitter), Johan van Vijfeij- n (secretaris), Mark van Rijsselberg- (penningmeester), Willem Ham, iop Vlaming, Piet de Wit en Cor van lerwaarden. Teso-directeur (en lornderl Theo Hoogerheide zal als Iviseur optreden. Een aantal van hen V>f elkaar tijdens een VVV-avond, zo'n ree maanden geleden, en kwam bij gelegenheid op het nu ten uitvoer brachte idee. Goënga: ,,We discus- ierden wat over de ontwikkeling van recreatie in de rest van Texel en iren het erover eens dat Den Hoorn dat gebied was achtergebleven. We ièbben hier Loodsmansduin, voor de est bijna niets. Dat is een linke situa- ie: tien dagen slecht weer en alle ïmpeerders zijn vertrokken. Boven dien gaat het alleen om de zomer; met %sen is het nog te koud om een tent- e op te zetten. Het bleek dat bijna ie dereen in Den Hoorn inziet dat dit een smalle basis is, maar niemand deed wat aan." in paar jaar geleden werden ook al |ns plannetjes geopperd, maar die igen weer even snel de ijskast in. voorzitter weer: ,,Nu moeten we lurdonderen, anders worden we raks misschien met vervelende situa- is geconfronteerd." secretaris Van Vijfeijken, pratend Inuit zijn ervaring als hotelier: ,,Wij jjgen elk jaar vrij veel mensen aan de llie met interesse om in of rond Den lom een appartement of bungalow huren. Als je in het Ruhrgebied lont, en je belandt dan in zo'n itiek, romantisch dorpje, dan is dat in verademing. Uit die belangstelling Ijkt dat het aanbod kleiner is dan de Naar schatting zijn in het dorp niet meer dan ongeveer twintig apparte menten. Slagvaardig Doelbewust werd het plan niet naar voren gebracht in de dertig leden tel lende ondernemersvereniging. Het groepje werd klein gehouden om slag vaardig te kunnen opereren. In overleg met de notaris werd voor een vereni- gingsvorm gekozen. Later, als alle plannen zijn opgestart, kan deze even tueel wijzigen in een stichting of werk maatschappij. De concept-statuten zijn deze week in orde gemaakt en ondertekend bij de notaris. De leden hebben inmiddels elk een bedrag gestort om het oprich tingskapitaal te vormen. Het bestuur wil niet kwijt om hoeveel geld het gaat; in elk geval zijn er aanzienlijke" bedragen gestort. Een voornaam uitgangspunt is dat de ondernemers Den Hoorn Den Hoorn willen laten. Oftewel: het dorpskarak ter mag niet door de nieuwbouw wor den aangetast, ondanks dat de appar tementen zoveel mogelijk in of bij het dorp dienen te worden gerealiseerd. ,,De mensen die in het dorp met va kantie zijn, nemen als vanzelfsprekend deel aan het dorpsgebeuren", zo luidt de filosofie. Door de appartementenbouw niet te groot aan te pakken, wordt voorkomen dat het dorp wordt verkracht". Bo vendien sluit een beperkt aantal nieu we appartementen beter aan bij de huidige Hoornder bedrijvigheid. Als er bijvoorbeeld honderd appartementen bijgebouwd zouden worden, lokt dat ook weer andere ondernemers aan. Dan is er dus wel een nieuwe situatie 4 feeeJi 2ij A r<ti 6 «et -/zitlioi»«cr AAU2IC«4r - 2 aawï itwr S-i, PC/\AT«»t.A K) A \y?/e* tl «CHiWcrï «egrond van een appartement type A (de „hol-woning"). Dit type wordt gedeeltelijk grond overdekt. Rondom de woning wordt een haag aangelegd, zodat hat effect van Ptratuurverl/es door de wind wordt verminderd. De uitbouw staat op het zuiden en Is tolkt om zonne-energle mee op te vangen. gecreëerd, maar zijn de Hoornders er niets mee opgeschoten. Iets anders Het bestuur van de „Vereniging voor Recreatieve Ontwikkeling van Den Hoorn" wil persé iets anders dan tot dusver op Texel is gebouwd. „Geen bungalowparken, geen Coltof-huisjes." De Hoornders richten zich niet op pu bliek uit een bepaalde inkomensklasse. De te bouwen appartementen hebben, als de plannen uitvoerbaar blijken, wel iswaar een exclusief karakter, maar men wil niet op voorhand van een ho ge huurprijs uitgaan. „De prijs is niet alleen afhankelijk van de bouwkosten, maar ook de wijze van financiering is van belang." Lokaties zijn nog niet vastgesteld. „Er is ruimte zat, maar gemeente en pro vincie moeten eerst hun medewerking verlenen. Kort geleden zijn nog enkele beeldbepalende gebouwen, weliswaar bouwvallen, platgegooid in Den Hoorn, omdat die voor de eigenaren niet te exploiteren waren. Maar er ko men best een paar stolpboerderijen in aanmerking om appartementen in te maken en die te verhuren. Deze bouw kan worden gecombineerd met bouw van de overige eenheden, die dan worden geconcentreerd op één terrein vlak buiten het dorp." De benaderde architect maakt deel uit van een groep ontwerpers die het ge bouw van het jaar, het nieuwe hoofd kantoor van de NMB in de Bijlmer, hebben bedacht. In dat gebouw werd effectief gebruik gemaakt van allerlei milieuvriendelijke en energiebesparende voorzieningen. Zonne-energie Deze architect is Henk Schipper uit Assen. Diens opzet berust op het waar mogelijk gebruikmaken van milieu vriendelijk materialen, passieve zonne- energie, zware isolatie die toepassing van deze vorm van energie het hele jaar door mogelijk maakt en het voor komen van temperatuurverlies door de wind. In de situatie van een appartementen- terrein, is de architect ervan uitgegaan dat iedere eenheid wél met een auto bereikbaar moet zijn, maar niet over een eigen parkeerplaats beschikt. Daarvoor dient een centrale parkeerge legenheid, die zoveel mogelijk aan het oog onttrokken zal worden. Voorts zul len geen over het gehele terrein kron kelende en langs Slle woningen lopen de wegen worden aangelegd; rust en privacy worden hierdoor bevorderd. De schets vermeldt twee typen wonin gen, waarvan het A-type het meest opvalt. Dit betreft huisjes van verschil lende grootte die afzonderlijk met grond kunnen worden afgedekt, en beplant met de in de omgeving voor komende vegetatie. Ook kan een rij van eenheden gezamenlijk worden af gedekt. Deze typen zijn vooral bedoeld voor terreinen die tegen de duinen zijn gelegen. Als deze woningen inderdaad kunnen worden gerealiseerd, dan heeft Den Hoorn een project dat uniek is voor Nederland. Individueel zijn al dergelijke holwoningen gebouwd, maar nog niet als appartementencomplex of bunga lowpark. Willem Goënga: „Of we volgend jaar al een lintje kunnen doorknippen, is nog de vraag, maar dat er iets van de grond komt is zeker. Waar de apparte menten worden gebouwd en hoe ze eruit zien, zal mede van de financiën afhangen." Een 23-jarige man uit Den Burg heeft dinsdag tegenover de politie bekend de inbraak in bar-discotheek Question te Den Burg te hebben gepleegd. De gestolen apparatuur alsmede het geld bedrag van f1350,— werd bij de dader thuis in onbeschadigde toestand aan getroffen. De man gaf geen reden op waarom hij de inbraak had gepleegd, maar hij verkeerde waarschijnlijk onder invloed van drank. Hij is de dancing binnengekomen met een valse sleutel die al lange tijd geleden is ontvreemd. Onderzoek en getuigenverklaringen hebben de politie naar de dader geleid. Secretaris Johan van Vijfeijken, penningmeester Mark van Rijsseiberghe en voorzitter Willem Goènge van de nieuwe vereniging bestuderen de ontwerpen van de architect. B en W zijn bereid blijvend geld uit te trekken voor busvervoer ten be hoeve van de leerlingen van de Jan P. Strijbosschool in Eierland. Het plan om er per 1 augustus een punt achter te zetten is dus van de baan. De gewijzigde opstelling van B en W is mede ingegeven door de vrees dat het schrappen van de van gemeente wege betaalde vervoersregeling gevaar oplevert voor het voortbestaan van de school. De kans is groot dat een aan tal ouders besluit kun kinderen voor taan naar een andere school op Texel te sturen, die beter met het openbaar vervoer bereikbaar is. Men zou dan wel eens onder het wet telijk voorgeschreven minimum aantal leerlingen kunnen komen dat nodig is om de school in stand te kunnen hou den. Toch zal flink op deze post wor den bezuinigd, want het is de bedoe ling dat het vervoer straks niet meer Bij de politie zijn zeventien reacties binnengekomen naar aanleiding van het artikel over de overval bij de gebroeders De Ridder in de vo rige krant. De de „gouden" tip zat daar nog niet bij. „Maar alle tips zijn in principe bruikbaar", aldus rechercheur T. van Vulpen. Het valt op dat vooral wordt gereageerd op de compositiefoto. De politie verzoekt of men de aan dacht nog eens wil richten op de schoenen, omdat het vaststaat dat de dader dit type heeft gedragen. Het portret is meer een gissing, waar min der zeker vanuit kan worden gegaan. Zoals eerder vermeld gaat het om sportschoenen van het merk Hi-Tec „Harrier". De Texelse schoenwinkels hebben deze schoenen niet verkocht, dus moeten ze van het vasteland af komstig zijn. „We hopen op nog veel meer tips. Wij denken dat het niet om een crimineel gaat, maar om een heel gewone jongen, waarvan iedereen denkt: die kan het niet hebben ge daan. Wie ons belt kan er van verze kerd zijn dat zijn of haar tip, hoe on zinnig die in eigen ogen misschien ook mag lijken, vertrouwelijk wordt behan deld", aldus Van Vulpen. Het telefoon nummer van de politie is 02220 - 2644. Lichtblauw Nogmaals de schoen: mark Hi-Tec, type Harrier. De zoo! Is zwart geribbeld. door de AOT zal worden verzorgd maar door het busbedrijf van Robert Aris van Boven uit Oudeschild. Voor het schooljaar 1988-1989 is nu voor het vervoer f22.000— uitgetrokken, terwijl de totale vervoerskosten in de huidige situatie f38.500,— bedragen. Basis voor de AOT is een kilometerprijs van f2,40. In 1987 werden 3581 leerlingen vervoerd. De AOT heeft onlangs mee gedeeld geen nieuwe offerte te zullen uitbrengen en de kilometerprijs onge wijzigd te handhaven. Gemiddeld 18 van de 46 leerlingen van de Strijbosschool maken gebruik van het busvervoer. In de kosten daarvan moeten de ouders een bijdrage beta len. Dit gaat ingaand het nieuwe Dat B en W niet zómaar toelaten dat mooie bomen worden gekapt, blijkt uit een geval dat zich on langs afspeelde in De waal. Iemand had daar vergunning ge vraagd voor het kappen van een lindeboom in zijn tuin. Hij wilde de boom verwijderen op verzoek van zijn buren, die vonden dat de boom het zonlicht naar hun wo ning belemmerde. Het college wei gerde de vergunning. Zo'n mooie karakteristieke boom van 16 20 jaar oud moet bewaard blijven, zo luidde de redenering. De belanghebbende buren maakten gebruik van de Arob-wet en dienden een bezwaar in tegen weigering van de vergunning. De bezwaarschriften commissie uit de gemeenteraad kwam daarop in actie, hoorde alle belangheb benden en bracht advies uit aan het college. Daarin kwamen nieuwe aspec ten naar voren die tot op dat moment niet bekend waren. Naar aanleiding van dat advies besloot het college de vergunning alsnog te geven. Eén van de redenen was dat de woning van één van de buren een monument is dat aangepast moet worden. Éen groot modem raam zou door een klei ner karakteristiek raam worden vervan gen en het zou nu wel erg donker worden in huis als de boom bleef staan. Kapvergunningen worden dus niet lichtvaardig verstrekt, zo wil het colle ge graag laten weten. Belangen wor den in zo'n geval steeds tegen elkaar afgewogen. Kappen zonder vergunning is strafbaar en kan een boete opleve ren van f300,— of twee maanden ge vangenisstraf en/of verplichting om tot herplanten over te gaan. Uit het be schreven geval blijkt verder dat ook een ander dan de aanvrager of de ei genaar in het geweer kan komen als hij of zij het niet eens is met het al of niet verlenen van een kapvergunning. schooljaar gebeuren volgens de nieu we Verordening Leerlingenvervoer, wat betekent dat een vergoeding van f200,— per jaar betaald moet worden, met uitzondering van ouders met een inkomen beneden de f27.000,— per jaar; van hen wordt geen bijdrage gevraagd. Het staat nog allerminst vast of de Werkgroep Landschapszorg Texel genoegen zal nemen met de „scholenmolen" die op initiatief van de Vereniging Milieudefensie en de Organisatie voor Duurzame Energie op het zuidelijke haven hoofd van 't Horntje zal worden gezet. Landschapszorg heeft er bezwaar te gen dat op Texel op uiteenlopende plaatsen telkens weer molens van di verse typen worden neergezet, zonder dat sprake is van een totaalplan waarin rekening wordt gehouden met het landschap. Zelfs wordt de vraag gesteld of windmolens wel op Texel thuishoren en of het niet beter is in belang van schone energieopwekking molenparken te maken in daarvoor aangewezen gebieden elders in het land, in de buurt van bestaande in dustrieconcentraties zoals IJmuiden. De overwegingen en het standpunt van Landschapszorg zijn verwoord in een uitvoerig ingezonden stuk dat men elders in deze krant kan aantreffen. Voor het oplossen en de vele uren die jullie naast de roofoverval in de diefstal hebben gestoken Dit geldt ook voor de vele Texelaars die gelukkig hardop hebben meegedacht. Fam. Stiekema. Casino - Question Vaak dezelfde dag nog gerepa reerd. Aan huis of bij De nieuwe technische dienst voor tv, HiFi, video en alle electr. apparatuur. IWeverstraat 681

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1