WAT IK ZEGGEN WOU.. Wéér een molen op Texel? Knipkring vervaardigde etalage vol met eieren Texelse kunstenares bij expositie Galerie Tessei PAASPUZZEL MET SPREUK Geen krant na Pasen Verleende bouwvergunningen VRIJDAG 1 APRIL 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie De scholenmolenactie van de Vereni ging Milieudefensie heeft een duidelij ke educatieve bedoeling, die is toe te juichen. Als die molen op Texel komt, lijkt dat bovendien een aantrekkelijke vorm van Texel- en Ecomare- promotion. Electriciteit gewonnen uit windenergie is een mooi idee, daar zal iedereen het mee eens zijn en het is goed kinderen daarvoor te interesse ren; zij vormen een volgende genera tie. „Landschapszorg" vindt het echter uitermate slecht van Milieudefensie, dat ze in het educatieve vlak zo volle dig ongenuanceerd te werk gaat. Mo lens geven schone stroom, maar heb ben eveneens bezwaren! Als je bij kin deren uitgebreid aankomt met de mi lieubezwaren van de traditioneel met olie of kolen gestookte centrales en de gevaren van kernenergie, dan mogen de bezwaren van windgeneratoren niet rerzwegen worden. Onvolledige informatie De Nederlandse schooljeugd kreeg een acht pagina's tellende brochure uitge reikt met louter molenlof. Geen enkel voorbehoud. Alleen wordt in vier re gels gemeld dat vogels slachtoffer van die molens kunnen worden: ,,We moe ten daar goed op letten". Windmolens naken stroom naarmate het waait en niet naar behoefte. Zonder aansluiting op het koppelnet, of een andere moei- ijke technische oplossing, bespaart een (Texelse) molen wel op het olie- verbruik, maar de maximum produktie- lapaciteit van de centrale kan er niet deiner door worden gemaakt. De roto- ■en van de huidige molens maken ook oehoorlijk lawaai en nare schaduwen. Je zal er maar bij in de buurt wonen. Velen ervaren de molens bovendien als tinderlijke obstakels in het landschap. Hun aanwezigheid is zeer veel nadruk- telijker dan die van bijvoorbeeld vuur torens, hoogspanningsmasten, fa- 'gt irieksschoorstenen, zendmasten, craakinstallaties enz. Molens draaien! l/loderne molens draaien zelfs zeer iriftig. Dat kan schrikreacties te weeg irengen bij mens en dier. Het aanhou- iende gedraai trekt onze blik er (onge- Srildl steeds weer naar toe. Dat wordt og versterkt door een naar effect, dat eroorzaakt wordt door de asymmetri- che aanhechting van de wieken, laardoor lijkt het telkensweer alsof de ëïërotor van zijn as zal lopen. On- ust. Visuele hinder. Horizonvervuiling, ito or een enkele molen op een goed lekozen plaats kunnen we begrip op- ïrengen, het kan zelfs wel eens een Bardige blikvanger zijn. Vooral als we rijn functie van schone stroomleveran- :ier mede in ogenschouw" weten te temen. Maar gezien onze grote ener- jiebehoefte - ook als we van nu af aan eens echt zuinig gaan doen - drei gen er met het perspectief van schone nergie (en subsidies) wel erg veel mo lens te kunnen komen. Milieudefensie en ODE zagen tijdens hun presentatie op 22 maart j.l. in het jaar 2030 nog uitsluitend wind- en zonne-energie in gebruik; een woud van molens dus. Nu zijn er onder molens mooie en lelij ke. Mooi, en van historische betekenis, plegen we de ouderwetse molens te vinden. Mooie moderne molens heb ben in het algemeen uitgewogen vor men met een passende, fraaie .stroomlijn", zoals de NlOZ-molen. Le lijk gevonden worden bijvoorbeeld die met veel fratsen aan het huis en de tips der bladen. Niet mooi is ook zo'n vlug-klaar tweewiekertje met rechthoe kige bladen, als op de foto in deze krant van 11 maart werd getoond. Een moderne molen draait snel. Met de grootte van de rotor neemt de draai snelheid af, dat is rustiger en maakt ook de kans op het vermalen van vo gels kleiner. De opbrengst van een grote molen is natuurlijk ook groter; twee keer zo lange wieken geven (ten minste) vier keer zo grote opbrengst (het kwadraat). Een molen (bijv. de NlOZ-molen), die een bepaald persoon tot op bijvoorbeeld 4 km. afstand als hinderlijk ervaart, doet dat dus over een oppervlak van 50 km2 (3, 14 x 4 x4 km.). Een twee keer zo grote molen zal dat effect hebben over de dubbele afstand en dus over 200 km2. Meer molens in ons gezichtsveld geeft grote onrust, onze blik gaat van de een naar de ander. Dat kan heel hinderlijk zijn. Allerlei verschillende molens bijeen, die met verschillende snelheden draaien, is oog weer erger. Zie maar eens in de lo verband met het als werkdag uit vallen van maandag 4 april komt de Texelse Courant van dinsdag 5 april te vervallen. Lezers en adverteerders worden ver zocht hiermee rekening te houden. De directie duinen bij Petten, Aan de andere kant, beter 18 eendere molens geconcen treerd in een park als bij Sexbierum, dan die 18 molens verspreid over heel Friesland. Als nu die molens in een park nog eens in snelheid en phase gesynchroniseerd werden, zou dat zo'n park weer acceptabeler maken. Dat is helaas nog nergens het geval. In deze tijd van electronica kan dat toch niet zo moeilijk zijn. Hoe dan ook, al dat gewiek en gedraai past niet in een rustig en uitgestrekt landschap als strand, duinen, wadden, weidegebie den, onbedorven polders. Echt een en keling van mooie vorm op een mar kante plaats misschien wel, vergelijk baar met een vuurtoren aan de kust. Standpunt werkgroep landschapszorg Het soort overwegingen als hierboven heeft de werkgroep Landschapszorg al de nodige keren laten horen, o.a. in een reactie op de Gemeentelijke mo lennota, bij in voorbereiding zijnde bestemmingsplannen, bij hoorzittingen enz. en uitvoeriger bijvoorbeeld in het Waddenbulletin van november 1986 (pag. 212 e.v.). Met het verlopen van de tijd zijn we alleen maar meer over tuigd geraakt van ons standpunt. Met onze overweging en standpunt staan we zeker niet alleen. Zo komt de Waddenadviesraad in haar „Advies met betrekking tot windturbi nes in het Waddengebied" ons in zijn conclusies zeer nabij. Liefst zagen wij in het hele Waddengebied geen mo lens geplaatst. De hele Nederlandse energieproductie uit wind zou naar on ze mening zo goed mogelijk geconcen treerd moeten worden binnen een be perkt aantal gebieden. Dat betekent een in plaats beperkte horizon- en landschaps-schade. In aanmerking ko men in de eerste plaats toch al door de mens sterk beïnvloede gebieden als havenmonden, industriegebieden en stadsranden. Waar dan daadwerkelijk molens of molenparken moeten komen willen we graag door de planologie van de rijksoverheid bepaald zien. We zijn ons er echter van bewust dat het Waddengebied behoort tot het deel van Nederland met de hoogste (ge middelde) windsnelheden, al is dat verschil met Holland, Friesland, Gro ningen en Zeeland ook weer niet zó groot. Als daarom landelijke overwe gingen er toe zouden leiden dat Texel en de overige Waddeneilenden toch ook hun aandeel moeten leveren in de electriciteitsproductie uit windenergie, dan vinden wij dat de hoeveelheid daarvan moeten worden vastgesteld. Op basis van dat gegeven zou dan een (landschappelijk) zo gunstig mogelijke planning gemaakt zou moeten worden. Bij gebrek aan een landelijke molen planologie, weten we dus niet wat een redelijke bijdrage kan zijn en moeten we hopen dat Gemeente, Provincie en PEN tot het opstellen van een goed plan in staat zullen blijken te zijn. Het plan voor een scholenmolen op Texel komt, zo gezien, dus in een soort pla nologisch vacuum terecht. Voor de ini tiatiefnemers komt dat misschien wel goed uit, maar het is maar de vraag of dat ook didactisch gezien een verstan dige plaatsing zou zijn. De aangegeven landschapsbezwaren worden door ve len in meerdere of mindere mate aan gevoeld. Bijvoorbeeld ook door B en W, getuige hun windmolennota. De educatieve werking van het huidige project zou tweezijdig werken indien Milieudefensie, als landelijke vereni ging, voor de molen een plaats zoekt in een sterk verstedelijke omgeving. Dat zou bijvoorbeeld kunnen zijn te midden van het industriële bebou wingsfront aan het noordzeekanaal te genover IJmuiden, met ondermeer Hoogovens Een plaatsing daar zou symbool staan voor zowel schone energie als het devies; houdt het lan delijke landschap gaaf. Het zou ook la ten zien dat alle vieze, lelijke en sto rende zaken, die we niet kunnen ont beren, het beste grootschalig en op een zo beperkt mogelijk aantal plaat sen in Nederland bijeen gebracht kun nen worden. Dat is zoals we weten, het meest economisch, maar het geeft ook de beste kansen dat we nog iets overhouden aan serieus te nemen, niet gedegradeerde en vervuilde natuurge bieden, aan natuurlijke landschappen en aan prettige leefgebieden. Een geïntegreerd molenplan voor Texel Landschapszorg verlangt onder de hui dige omstandigheden, dat er een geïn tegreerd plan voor molens op Texel komt in plaats van de wilde groei, die nu dreigt (ook bijvoorbeeld door het Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunning verleend: C.J. Bakker, Kogerstraat 69, Den Burg voor het plaatsen van een raamkozijn; J.J.J. Weel, Schilderend 94, Den Burg voor het gedeeltelijk plaatsen van een erfscheiding; N Ruis, Kamperfoelie- weg 7, De Koog voor het plaatsen van een gasmeterruimte; S. de Jager, Mokweg 12, Den Hoorn voor het ge deeltelijk vergroten van een schuur, Mokweg Den Hoorn; W. van Heerin- gen, Peperstraat 12, Oosterend voor het gedeeltelijk veranderen van een winkel aan de Kogerstraat 2, Den Burg; J. Schürmann, Dorpsstraat 48, De Koog voor het gedeeltelijk uitbrei den van een woning, Weverstraat 45, Den Burg; Gebroeders Schoorl b.v., Waalderstraat 30-35, Den Burg voor het plaatsen van een winkelruimte; Expl. Mij Boer/Kloosterman Texel b.v., Pontweg 3, Den Hoorn voor het reali seren van een bedrijfspand, Groene- plaats 10, Den Burg; H. Wuis, De Koog voor aanlegvergunning verleend voor het verleggen van een pad door de duinen; Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikking ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Als anderen beginnen te reppen over priegelwerkbeginnen de vingers van de leden van Knipkring Texel juist te kriebelen. De afgelo pen jaren zijn op die manier al heel wat meesterwerkjes in miniatuur tot stand gekomen. Zo nu en dan laten de dames schaartje en papier in de steek, om zich op andere creatieve paden te begeven. Tij dens de afgelopen twee maanden hield de Knipkring zich bezig met het verfraaien van eieren. Met suc ces, zoals is te zien in de etalage van Het Open Boek aan de Binnen- burg. Elders in Nederland is het de gewoon te om tegen Pasen zgn. „eierenmark- ten" te houden. Dit zijn tentoonstellin gen met honderden kunstig versierde eieren van alle soorten en maten. Gro te eierenmarkten zijn er dit jaar onder meer in Arnhem, Loon op Zand en Wassenaar. Sommigen maken van het eieren versieren een echte kunst en de allerbesten verdienen er zelfs een aar dige boterham mee. Marie Wieten- Gillot, stuwende kracht achter de Knipkring Texel, speelde al eens met de gedachte om ook op Texel een eie- renmarkt te houden. De organisatie daarvan bleek echter een te groot struikelblok. Maar de vingers bleven kriebelen. Eie ren versieren met knipwerkjes was een uitdaging die de zestien leden graag wilden aangaan. Theo Timmer van Het Open Boek werd benaderd of hij in zijn etalage expositieruimte beschik baar wilde stellen. Dat zou mooi in combinatie kunnen gaan met enkele boekjes over het vervaardigen van mooie paaseieren en bovendien leek Timmer iemand die wel voor het idee zou zijn te porren. Die gedachte bleek niet verkeerd. ontwerpbestemmingsplan voor het in dustrieterrein bij Oudeschild dat vele molens toelaat). Als de plannen van het PEN om op de oude zeedijk voor de Texelse centrale een klein molen park te bouwen, enige kans van sla gen heeft, ligt daar naar ons oordeel een mooie kans voor Texel: Inventari seer de belangstelling voor het bou wen van particuliere molens, verhoog (of verlaag) het verkregen aantal KW in redelijkheid, en laat een coöperatie van liefhebbers onder hoede en direc tie van het PEN op die plek een be perkt aantal (ongeveer 4) grote, gelijke molens bouwen, die tegen kostprijs (rijks- en EG-subsidies inbegrepen) via het PEN hun stroom voor de deelne mers produceren; sta vervolgens geen nieuwe molens toe. De Werkgroep wil dit of een dergelijk plan behandeld zien eer ze zich bij de bouw van nieu we molens zal kunnen neerleggen. We zijn de Texelse Courant erkentelijk voor de plaats die ons wordt geboden om de lezers nog eens onze ideeën over molens uiteen te zetten en zo mis schien meer begrip te wekken door ons op deze wijze tot onder meer het Gemeentebestuur, Gedeputeerde Sta ten, het PEN en Ecomare te wenden. Werkgroep Landschapszorg Texel In Galerie Tessei is de eerste expo sitie van het seizoen van start ge gaan, met onder andere de Texelse Deet Kraay, een leerlinge van Nes- rin During. Daarnaast zijn er prach tige aquarellen van Gerard Garbo, keramische vogels van Janny van Veen. kunstig porcelein van Johan Broekema en sieraden van Pieter van der Mark. Gerard Garbo heeft een opleiding ge volgd aan de academie voor beeldende kunsten „Artibus" in utrecht. Van hem hangen prachtige pastelkleurige aquarellen in Galerie Tessei met als on derwerp het Texelse strand. De sfeer volle stemmige werken zijn opge bouwd uit vloeiend in elkaar overgaan de tinten. Van Pieter van der Mark ligt er een collectie sieraden, waaronder enkele zeer fraaie voor mannen. Van der Mark heeft het vak geleerd bij een juwelier en werkt met zilver, goud of verguld zilver. Hij heeft zich gespeciali seerd in een strakke hoekige vorm en zijn werk is betaalbaar voor een groot publiek. Veel van zijn sieraden zijn op tweeërlei wijze te gebruiken, bijvoor beeld als reversspeld of hanger aan een ketting. Deet Kraay is een leerlinge van Nesrin During en heeft een aantal Raku gestookte, zeer goed gelijkende schol eksters en kapmeeuwen gemaakt. Ook staan er van haar vazen in zakflesvorm in mooie aardetinten, met de hand gevormd. Vogelvormen staan er ook van Janny van Veen, maar dan in sprookjesachti ge uitvoering. Het zijn langpotige kraanvogelachtige dieren en zeer dik buikige „duiven" in oranje-blauwe kleuren. Ook heeft zij futuristische vo gelhuisjes gemaakt. De aparte effecten zijn te danken aan het effect van het zout tijdens het bakproces. Johan Broekema staat bekend als één van de beste porcelein-pottenmakers van Nederland. Hij heeft zelf een gale rie in Drente. Zijn perfect gedraaide potten zijn uitgevoerd in mooie kleuren of met kristallen verlevendigd. Zijn techniek heeft de gratie van het be roemde Chinese porcelein. De beperking dat de eieren slechts met knipwerkjes mochten worden ver sierd, werd al gauw losgelaten. Zo be gonnen de dames aan een experiment dat veel enthousiasme opwekte en in produkten van uiteenlopende kwaliteit resulteerde. De dames gingen naar ei-gen inzicht aan de slag en maakten gebruik van diverse technieken. De meesten daar van stonden in boekjes beschreven en waren nog niet eerder door de knipsters uitgeprobeerd. Vóór gebruik moesten de eieren wor den leeggeblazen, zodat alleen de te versieren schaal resteerde. Sommigen doopten de eieren in een verfbad van het extract van gekookte uienschillen. Anderen bewerkten de (bruine) schaal met zoutzuur. De stukken op de schaal die met was waren bewerkt, bleven na de zoutzuur-behandeling in tact, waardoor teksten en versieringen op witte ondergrond ontstonden. Met zoutzuur was het ook mogelijk om een gaten-motief in de schaal aan te bren gen. Eerst beplakken met droog- bloempjes en vervolgens in een verf bad, gaf een interessant effect. Ook met heel simpele materialen als kleur potlood en schoensmeer werden soms fraaie resultaten bereikt. Andere eieren werden versierd met geregen kraaltjes of het populaire papierfiligraan. Bijzon der waren de „levensboompjes" van Marie Wieten en vooral de miniatuur landschappen (acrylverf) van Willy van Hoof. Om nog maar te zwijgen van de (ganze-)eieren die als kijkdoos waren ingericht. Tot en met de week na Pa sen is de mini-expositie te bewonde ren. De Knipkring-dames hopen vooral dat hun eilandgenoten erdoor worden gestimuleerd om met de aanstaande feestdagen ook zelf hun paasei eens origineel te bewerken. Als u de letters uit de volgende vakjes achter elkaar zet dan krijgt u de spreuk die de oplossing van deze puzzel is. 22 - 43; 1 - 130 113 33 57 - 118 91 165; 105- 159 126 187 -98 -201; 125 -126; 212 -180 - 47 -131 -66; 179 - 158 149. HORIZONTAAL: 1 Chr. feest. 6 roofdier, 11 overgebleven. 15 drukte. 20. wilde woudezel, 22. insekt, 23. grondsoort, 25. toer; 26 op stand; 27 deel v d Bijbel, 28. Ierland; 30 bergplaats v. tekenmateriaal, 33 weekdier. 34 inhoudsmaat; 35. verwezenlij king, 38. pers. voorn, w 39. schrijftafel. 42. ten name van; 43 water in Friesland; 44 bar; 46 bijwoord; 47 landtong; 48. op geen enkele plaats, 52. boom; 53 uitstalkast, 57 gemalin van Zeus, 5 muziekinstrument, 60. vernis; 62. beroep; soldatenkost; 65. praalziek, 67 noot. 68 Vr titel, 69. ongeluksgodin; 70 paradijs, 72. rondhout; 74. zeer koud, 76 enige; 78 sukkel, 80. voorz 81 maand (afk 82 Rijks Grens; 83. door water omgeven land; 84. noot, 85 bijwoord 87. briefaanhef; 89 oude lengtemaat; 90. aankomend. 91. grote bijl; 92. wildebeest. 94. beroep; 96. kameraad. 97. het zelfde; 98. godin der Aarde, 101 terrein; 102 voedsel, 103. Bijbels figuur; 105 dierengeluid, 106. vloeibaar worden; 109. op een andere wijze, 112. betaalplaats; 113. gereed; 114 broeibak; 115. oppervlaktemaat, 117. en dergelijke, 118. voertuig, 119. hoge berg; 120. steensoort, 122. pap. 123. lengtemaat, 125 lidwoord; 126. voegwoord, 128 uitgave; 129. open plek i h. bos; 131. gesloten; 133. nawoord; 136. niemand uitgezonderd, 138. naaml. vennootschap (Fr.); 139. bijwoord; 140 deel v h gelaat; 142. eminentie, 143 plaats, 144. maanstand; 146 kleurstof, 148. hondenriem; 149 trek; 151 Neder Duits. 152 kerkgebruik; 154 oppervlaktemaat; 155. hoekpilaster; 156. boom, 158. vordering, 159 Rijks Grens; 160 voorvoegsel, 161 kledingstuk, 163. maanstand; 164. dat is. 165. vuurwapen; 166 spoedig. 168 noot, 169 vloerbedekking; 170. familielid. 172. mestvocht, 174 tooi, 176. ledige; 179. familielid. 180 dus; 182 krachtiger; 184 bloedgever; 186 oppervlaktemaat; 187 wolvlokje, 189 inwoner van Bah; 193. straatsteen; 195. water in Friesland; 196 titel; 197. toneelspeler; 202 water in Friesland, 203. voorz 204 onbep. voorn, w.; 206. spinneweb; 207 ontkenning; 208 grondsoort, 210. niet deelbaar door twee; 212 insekt; 213 borg; 214 grote golf; 215. wijze VERTICAAL: 1 doorgang, 2. voelspriet. 3 Naaml vennootschap (Fr); 4 insekteneter; 5 handel. 7. ten bijdrage van; 8 land; 9 deel ve trap, 10. strafwerktuig, 11 opdracht 12. liefdesgod, 13 iemand waarom men lacht, 14. hetzelfde; 15 strijkmes; 16. zwaardwalvis; 17 ambtshalve; 18 loeder; 19 PI in Frankrijk, 21 reeks. 24 larve v.d. meikever; 26. Spaanse uitroep, 29 achter; 33. de oudere, 36. scheepsschade, 37. myth, figuur. 40 zalf; 41 entree; 45. dwaas; 49 knolgewas; 50. ovaal; 51. heden. 54 noot. 55. roofvogel; 56 roofvogel; 57. vis, 59 aanwijzing; 61 woonboot. 62. heimelijk, 64 alleen zanger; 66. lastdier, 68 heester; 69, reeds, 71 waardering; 73 naamloos; 75 Greenwichtime; 77 en volgende; 78. inhoudsmaat, 79. smaldeel, 86 bouwstijl; 88 familielid; 89. boom, 91 vrucht; 93 water in Friesland; 95. deel v.e. etmaal; 96. pers. voorn, w 98. hoofddeksel. 100 voegwoord; 101. vogel. 104 bergplaats; 106. denksport, 107. smalle plank; 108. later; 110 roofdier; 111 kampen, vechten, 116.bergweide, 117 gelofte, 118 oppervlaktemaat; 121. met puntige uitsteeksels; 124 oppervlaktemaat; 127. zandheuvel, 129 spijltje, 130 de edelen; 132. klaagzang, 134. groente, 135. dankbaar; 137 gevoelens; 140 jong mens; 141. werkelijk, 145. hemellichaam; 147 titel, 148 boom 150 voedsel; 153 bewoner van Groenland, 155. tegen, 157 werk van Ibsen, 160 rivier in Frankrijk, 162 haar verliezen, 169 zitplaats; 170. voorz.; 171. reeds, 173 afgeknotte boomstam; 175. inwoner van Israel; 177. zuurdeeg; 178. oude lengtemaat; 181 gedag zeggen; 183. rugzak, 185 Het Oosten. 186. boom, 188. plaat; 190 denkbeeld; 191 lekkernij, 192. oud paard; 193 boksterm, 194. beneden, 197. voertuig, 198 stek; 199 lidwoord 200. Europeaan; 201 ogenblik; 205. Koninklijk Besluit, 206 rondhout. 209 noot 211. familielid.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9