I Beheersstichting voor jachthaven bijna rond Recorddrukte bij paaseieren zoeken School uit Almere adopteerde „Boska Geen provinciegeld voor toiletten 'ParéótïOdl Verleende bouwvergunningen Belangrijke prijs voor Imme Dros Bloedafname in het RSG-gebouw Geblesseerde Ja\ Sto/k was „Baai van de week Weekend aanbieding Patat friet n.25 eetcafé PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 8 APRIL tot de meeste andere zeehonder door Ecomare worden opgenomen het niet de bedoeling dat hij word ruggezet in de Waddenzee. Het d vervult een mascottefunctie ten I van de zeehondenopvang. Iedere school, vereniging of instantie kar adopteren door geld beschikbaar stellen. De delegatie uit Almere ook nog een diaserie over het w dat in Ecomare wordt gedaan en tenslotte wat lekkers aangeboden het restaurant De oprichting van de Stichting Passantenhaven Oudeschild-Texel is bijna een feit. Dinsdag zal de ge meenteraad zich over een B en W- voorstel hieromtrent uitspreken. De raad wordt verzocht akkoord te gaan met de voorgestelde beheers en exploitatieovereenkomst, de sta tuten en twee geldleningen. Aparte financiering moest worden gezocht voor de realisatie van een douche- /toiletaccommodatie, omdat de aanvullende subsidieaanvraag on langs door de provincie niet werd gehonoreerd. De nieuwe stichting zal de verantwoor ding over het beheer en de exploitatie van de in mei te openen passanten jachthaven dragen. Participanten zijn de Watersportvereniging Texel (levert vier bestuursleden) en de gemeente (één bestuurslid). De oprichtingsproce dure heeft lang geduurd omdat de wa tersportvereniging eerst volledige dui delijkheid over de financiële basis wil de hebben. Onlangs konden de laatste onzekerheden worden weggenomen. Twee weken geleden namelijk werd het Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: Expl. Mij. De Krim, Roggeslootweg 6, De Cocksdorp voor het vergroten van een campingvoorziening; W.U.R. Stu- we, Duisburg, voor het vergroten van een zomerhuis Pelikaanweg 61, De Koog; F. Hopman, Ongeren 9, Texel voor het uitbreiden van een vriescel en het plaatsen van een dakkapel; A. v.d. Heide, Postweg 158, De Cocksdorp voor het plaatsen van een dakkapel Postweg 159, De Cocksdorp; J. J. Vla ming, Klif 17, Den Hoorn voor het ver nieuwen van een terras Hoornderslag 8, Den Hoorn; Nauta B.V., Weverstraat 76, Den Burg voor het gedeeltelijk ver anderen van een winkelpand, We verstraat 68, Den Burg, J. Betsema, De Ruyterstraat 12, Oudeschild voor het plaatsen van een bedrijfsschuur en woonhuis Schilderweg 270, Oude schild; PEN-bedrijf Texel, Schilderend 70, Den Burg voor het plaatsen van twee trafostations aan Mulderstraat, Oosterend en Paelwerck 491, Den Burg; Stichting Samen Eén-Gollards, Den Burg voor het gedeeltelijk veran deren van een verpleeghuis, Hollewal 2, Den Burg; H. Boom, Heems- kerckstraat 40, Oudeschild voor het plaatsen van een garage/berging; F. Daalder, Beatrixlaan 65, Den Burg voor het plaatsen van een tochtpor- taal; R. Keyser, Waalderweg 104, Den Burg voor het gedeeltelijk vergroten van een kampeerboerderij; A. W. Westerlaken, Schoorwal 9, Den Burg voor het vergroten van een woning; A. P. van Schaik, Beatrixlaan 67, Den Burg voor het plaatsen van een tocht- portaal; IJsbeertje B.V. Dorpsstraat 4, De Koog voor het gedeeltelijk verande ren van een verkoopruimte Dorpsstraat 6, De Koog; G. Witte, Burdetstraat 9, Den Burg, voor het gedeeltelijk vergro ten van een zomerwoning, Gerritslan- derdijkje 21, Den Burg; W. Timmer, Schorrenweg 43, Oosterend voor het plaatsen van een dakkapel. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. antwoord van de provincie op de aan vullende subsidieaanvraag ontvangen. Voor de nieuwe jachthaven waren meer voorzieningen nodig dan voor zien; verdeeld over verschillende posten een bedrag van ruim drie ton Met zes van de acht posten is de pro vincie akkoord gegaan, maar met twee niet: subsidie voor het geld dat de wa tersportvereniging in de planvoorberei ding heeft gestoken (ca. ƒ24,000,— en -de omvangrijkste post- de realisatie van een douche-/toiletgebouw (ƒ139.000.-). Het lijkt een ramp om een dergelijk groot bedrag mis te lopen, temeer om dat gemeente en watersportvereniging deze walaccommodatie noodzakelijk achten. De huidige sanitaire voorzie ningen, die zich aan boord van het clubschip bevinden, zullen onvoldoen de zijn als het nieuwe jachthavenge deelte straks vol met boten ligt. Toch valt de pijn mee, aldus deelde wethouder Klaas Barendregt desge vraagd mee. In een korte toelichting op de totstandkoming van de stichting betrekking hebbende stukken, zei de wethouder dat de extra investering volledig wordt opgevangen in de ex ploitatie. Betere voorzieningen zorgen voor meer bootovernachtingen, zo luidt de redenatie. ,,De Stichting Pas santenhaven blijft in deze constructie garant staan voor rente en aflossing, dus kost het de gemeente niets. Het risico is en blijft uiteraard wél dat het aantal bootovernachtingen kan tegen vallen", aldus Barendregt. Ongedekt Eén en ander betekent dat de gemeen teraad nu zijn fiat zal moeten geven aan een lening van ƒ447.134,— (hierin zitten ook onder meer de meerkosten voor de aluminium steigers verwerkt, waarvoor geen subsidie werd verkre gen). In juni 1986 was de raad akkoord gegaan met het aangaan van een le ning ter hoogte van het ongedekte ge deelte van de financiering, t.w. ƒ338.337,—. De hiermee samenhangen de jaarlijkse kosten van rente en aflos sing werden bepaald op ƒ30.000,—. De stichting zou dat bedrag betalen als pacht voor het ter beschikking stellen van de passantenhaven. Deze pacht" wordt nu verhoogd naar ƒ38.368,— De stichting moet deze som 25 jaar lang aan de gemeente voldoen. Voor de realisatie van de douche-/toiletaccom- modatie moet een andere lening wor den afgesloten, die de stichting op een jaarlijks bedrag aan rente en aflos sing van ƒ11.927,66 komt te staan. In een besloten gedeelte van de laatst gehouden vergadering van de raad scommissie voor financieel, econo misch en technisch beleid, lieten de meeste commissieleden zich positief over de plannen uit. Slechts PvdA'er Dirk Terpstra hield bedenkingen en wil de eerst overleg met zijn fractie. Werkzaamheden De voltooiing van de jachthaven na dert, maar er moeten toch nog de no dige werkzaamheden plaatsvinden: het herstellen van water- en electra- aansluitingen in de bestaande jachtha ven (nodig vanwege het verleggen van het clubschip), verplaatsing van palen, aansluiten van de passantenhaven op waterleiding, electriciteit, telefoon en riool, plaatsen van een tankschip en het aanbrengen van verlichting op de uiteinden van de steiger. Het bedrag van bijna ƒ60.000,— dat hiermee is ge moeid, is volgens de begroting in het financieel overzicht verwerkt. Het nieuwe stichtingsbestuur zal uit de navolgende personen bestaan: M. Boon, W. Brommersma, H. van der Blaak, J Brügemann en J. van Schaik. De eerste vier zijn door de le den van de watersportvereniging voor gedragen, de laatste is benoemd na mens de gemeente. Niet eerder was er zoveel animo voor het paaseieren zoeken in De Koog. Een kleine duizend kinderen trok zondag in optocht naar een tot op dat moment geheim gehou den perceel bos aan de Boodtlaan waar tweeduizend eieren zorgvul dig waren verstopt. Enkele honderden kinderen hadden van de gelegenheid gebruik gemaakt om zich te laten schminken en van oortjes te laten voorzien, zodat ze een beetje op de paashaas leken. De paas haas zelf presenteerde zich op ludieke wijze: gezeten in een open Volkswa gen, bestuurd door Willem Mets, een van de organisatoren van het eieren- raapfestijn. De eieren lagen verspreid in een heuvelachtig stuk bos van on geveer een hectare, dat was afgezet met linten. De meeste kinderen slaag den er spoedig in om een of twee eit jes te bemachtigen. Wie minder geluk kig was kon later aan de jurywagen als troostprijs zómaar een ei in ontvangst nemen. Verbeten werd jacht gemaakt op het ,,superei", een goudkleurig exemplaar dat bij de jury kon worden ingewisseld voor een zeer groot chocolade-ei. Binnen een kwartier meldde zich de gelukkige: Jan Willem Schoonhoven uit Warnsveld. Uit han den van de paashaas persoonlijk ont ving hij het chocolade-ei. Ook dankzij de medewerking van de nieuwe SOS- band, die voor muzikale begeleiding van de optocht zorgde, werd het eie ren zoeken een succes. De reacties van de voor het overgrote deel uit toe risten bestaande ouders moeten de or ganisatoren als muziek in de oren heb ben geklonken. Het werd algemeen op prijs gesteld dat iets dergelijks op touw werd gezet De enige wanklank werd gevormd door het feit dat sommige ouders het zoeken van de eieren niet aan hun kinderen overlieten maar zelf we heel erg hard meezochten. Er wa ren zelfs volwassenen zonder kinderen die met een zak vol eieren naar huis gingen De organisatoren staan nu voor de vraag hoe dit voor sommigen als „walgelijk" ervaren probleem moet worden teruggedrongen. De scholierendelegatie uit Almere bekijkt hoe „hun" Boska en zijn blinde vriend zich laten voeren door Henk Brugge. Als mieren krioelden ze door het bos: de kinderen naarstig op zoek naar paaseieren. Inzet: Jan Willem met zijn gouden ei. Ecomare kreeg dinsdagochtend be zoek van een delegatie van de ba sisschool De Zeetuin uit Almere- stad. Die delegatie kwam niet met lege handen, want de 5-jarige Ruth Drielinger, de 9-jarige Sabina Bri- gitta Thijs en de 9-jarige Marcel Dobbelaar hadden ieder een zak geld bij zich, samen precies dui zend gulden. Dat geld was bij elkaar gebracht door een loterij, een rommelmarkt, een tombola en nog meer activiteiten, die werden georganiseerd in het kader van een drie weken durend leerproject over bedreigde diersoorten. De leerlingen hadden darbij de zeehond „Boska" van Ecomare financieel geadopteerd, daartoe aangezet door één der ouders die met vakantie op Texel was geweest en in Ecomare over deze mogelijkheid had gehoord. Het reisje naar Texel om het geld aan de Ecomare-directie te overhandigen was de prijs van de loterij die de school ten bate van de adoptie had De bekende kinderboeken schrijfster Imme Dros heeft de hoogste onderscheiding op het ge bied van kinderliteratuur gekregen voor haar boek „Annetje Lie in het holst van de nacht". Aan deze Li- bris Woutertje Pieterse-prijs is een bedrag van ƒ10.000,— verbonden. De prijs die de op Texel geboren en getogen Imme Dros heeft gekregen is ingesteld op initiatief van een groep recensenten van kinderboeken en het wordt gesponsord door Libris, een sa menwerkingsverband van zo'n tachtig kwaliteitsboekhandels. Voor de prijs komen alleen Nederlandse boeken in aanmerking bedoeld voor de leeftijds groep tot zestien jaar. De jury bestond uit drie personen. Imme Dros verliet Texel in 1958 om te gaan studeren in Amsterdam. In 1963 trouwde ze met Harry Geelen. Haar ouders wonen nog steeds op Texel en ze komt nog geregeld op bezoek. Het bekroonde boek bevat autobiografische gedeelten. „Ik wist dat er zes boeken in aanmerking kwamen voor de eerste prijs en daar zaten twee van mij bij, dus het was wel ontzettend spannend. Er zit heel veel van mezelf in dit boek, veel jeugdherinneringen. Het speelt ook op Texel en het huis dat ik be schrijf is het huis van mijn tantje Antje Kuiper. Dat had een hoekraam waar ik graag zat. Je kon tot de haven kijken. Mijn grootmoeder heb ik ook in het boek beschreven", aldus de schrijfster, die tegenwoordig in Hilversum woont en drie kinderen heeft. Ze heeft al een groot aantal kinderboe ken op haar naam staan. In '81 kreeg ze de zilveren griffel voor „De zomer van dat jaar" dat ook op Texel speelt. De grootste concurrent voor de prijs die ze nu kreeg was „Toen niemand iets te doen had" van Toon Tellegens. Dat „Annetje Lie" won, kwam vol gens het juryrapport door de illustra ties, die zijn gemaakt door Margriet Heymans. Met de ƒ10.000,— die aan de prijs vast zit wil Imme Geelen-Dros een vakantie betalen. „We zijn dit jaar 25 jaar ge trouwd en we wilden met z'n vijven op vakantie gaan. Daarnaast kan ik er nog wat boeken van kopen of wat zakgeld aan de kinderen geven", aldus Imme. gehouden. De medewerkers van Eco mare spanden zich dinsdag zeer in om er voor de kinderen en de hen begelei dende Monique Blom (leerkracht) en Ineke Koomen (namens de ouderraad) een leuke en leerzame belevenis van te maken. Nadat ze de zakken geld met een passende toespraak hadden over handigd, kregen ze uit handen van Ecomare-medewerkster Nienke Bloksma ieder een cadeautje in de vorm van een tas met affiches, stic kers, e.d. van zeehonden en voor elk van de zeven klassen van „De Zee- tuin" was er ook een geschenk. De moeite waard De kinderen kregen te horen dat het door hen bij elkaar gebrachte geld vol doende is om Bosl<a een jaar lang van eten te voorzien, zodat ze het gevoel kregen dat het de moeite waard was wat ze hadden gedaan. Het bedrag gaat in de pot waaruit de vernieuwing van de zeehondenopvang wordt gefi nancierd en komt dus in elk geval aan de zeehonden ten goede. Het geld is welkom, maar nog belangrijker is de informatie die de kinderen spelender wijs hebben opgedaan over de proble matiek van bedreigde dieren en de die pere oorzaken van het verdwijnen van diersoorten. De kinderen gingen onder leiding van Ecomare-medewerker Henk Brugge naar de bassins om met de veelbesproken Boska kennis te maken. Vriendelijke zeehond Die ontmoeting verliep zeer geslaagd, want de nog tamelijk jeugdige Boska is een zeehond met een bijzonder vriendelijk en aanhankelijk karakter. Hij speelt aandoenlijk lief met een andere (blinde) zeehond en laat zich gewillig naar de kant roepen om een vis in ontvangst te nemen. Boska ontleent zijn naam aan het baggerconcern Bos kalis. Het dier werd ten tijde van de zandsuppletie in de buurt van de zand zuiger aangetroffen. In tegenstelling Op vrijdag 29 april is weer de jaar lijkse bloedafname-avond van 17.30 tot ongeveer 20.00 uur. Tot nog toe werd hiervoor gebruik gemaakt van de Burg. De Koning-hal, maar omdat die op vrijdag voor sport wordt gebruikt, is men op verzoek van de gemeente uitgeweken naar het RSG-gebouw. Per jaar zijn meer dan 600.000 bloed donaties nodig om aan de landelijke vraag te voldoen. Dankzij die donors kunnen dagelijks 1600 transfusies wor den gegeven bij operaties en ter bestrijding van ziekten. Maar nog elk jaar wordt de behoefte aan bloed- en bloedprodukten groter. Iedere gezonde volwassene van 18 tot en met 65 jaar kan donor worden. Men kan makkelijk een halve liter bloed één- of tweemaal per jaar missen zonder risico's. Elk mens heeft 5 S 6 liter bloed en na de bloedafgifte maakt het lichaam binnen enkele weken nieuw bloed aan. Bo vendien wordt bij elke donor vooraf nagegaan of de gezondheid het geven van bloed toelaat. Het afgenomen bloed wordt onderzocht op de eventu ele aanwezigheid van het aids-virus. De donors krijgen de uitslag van dit onderzoek als zij daar zelf prijs op stel len. Het Rode Kruis Texel verzoekt ie der die bloed kan en wil geven op vrij dag 29 april naar de RSG, Hallerweg 24 te Den Burg te komen. Jan C. Sto/k, eigenaar van hi Haven restaurant, kwam tij dei de drukke paasdagen niet in tie, maar werd niettemin uitgi roepen tot „Baas van de wei De aan bed gekluisterde ho, man was door zijn personeel voor deze eretitel" voorgedi gen bij de makers van het ge-1 lijknamige Avro-programma, elke maandagochtend tussen zeven en negen uur op Radio wordt uitgezonden. Tweede Paasdag tegen negenen was de beurt aan Stoik. De verraste Stolk reageerde op e '00r oproep van discjockey Hans Schi lrote fers eerder in de uitzending. De presentator had een stukje voorg; *'JC lezen uit de brief die het personei ,et L naar Hilversum had gestuurd. WaPl m derlijk genoeg somde de d.j. mevntvï slechte dan goede eigenschappef van de Texelse „baas" op. ,,Ma2^e99' als het moet, dan werkt hij net hard als ons", zo werd uiteindelijk cynisch geconcludeerd in de brie Wellicht doorslaggevend was de opmerking dat „Stolk zich niets! leen wel eens teveel met het peis neel bemoeit, maar ook veel ovei heeft voor anderen", waarbij met name zijn inspanningen voor het Tesselhuus werden genoemd. Sin kort is Stolk echter uit de roulatie, nadat hij tijdens een win- tersportvakantie bij het skieën ernstige rugkwetsuur had opgelopen. „Ja hoor, ze hebben het weer vo elkaar", luidde de eerste tekst die Stolk de ether in slingerde. Op vraag van Schiffers of het waar e dat het in de winter veel prettiger is om op Texel te wonen, ant woordde Stolk: „Texel is het hele jaar vreselijk mooi". De nog enigs zin slaperige Texelaar kreeg als be loning een „pluim" en een slag roomtaart in het vooruitzicht gesteld. 9 en 10 april portie van ƒ1,50 voor kwaliteit uit eigen keuken tel. 02220 - 4890 tivUiSTBAAt^OULEWRD angs iok r en i( en v nenv lijksv Ie nder ever ifsch lo's lebbi Jw a we ze

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2