Cjroen "Zwarts jexeh in het Koningin Beatrix bijna vier uur lang op Texel k h Gokkasten moeten weg uit Texelse speelhallen ik Programma streekbezoek dinsdag: K Ook aanpak van alcohol in sportkantines? Aanrijding 'eslissing over ustwacht later Bij het bezoek van H. M. de Koningin Kennismaking met handbalsport Unicef-comité verkoopt kaarten )PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.273 VRIJDAG 15 APRIL 1388 Joor advertenties, abonnementen, etc.: jngeveld St De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, •lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 edactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 jiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- plein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742, NMB nr, 67.34 60.398. Hare Majesteit koningin Beatrix zet dinsdag om kwart over ien 's ochtends voet op Texelse bodem, voor een bijna vier uur durend werkbezoek. De Landsvrouwe arriveert met de "eso-veerboot „Marsdiep" in 't Horntje. Om twee uur 's mid- lags vertrekt zij vanaf vliegveld Texel per helikopter naar Ter- ichelling, waar de koningin eveneens een werkbezoek af- egt. De bezoeken aan Texel en Terschel- ng vormen tesamen een zgn. streekbezoek", dat de koningin an de Waddeneilanden brengt. De ip was eigenlijk gepland voor 25 ugustus afgelopen jaar, maar kon >en door ziekte van de koningin een doorgang vinden. Het officië le programma heeft geen wezenlij- e veranderingen ondergaan. Dat etekent dat H.M. de Koningin op Bxel onder meer bezoeken zal af- iggen aan verzorgingstehuis ,,De ollards", centrum voor Wadden t Noordzee „Ecomare" en het va- antiehuis voor kinderen met spier- ystrofie „Tesselhuus". jningin Beatrix zal dinsdag om 9.35 jr met een helikopter landen op het irt Harssens nabij de veerhaven te en Helder. Hare Majesteit wordt ver- ïzeld door haar hofdame, kamerheer i adjudant. In gezelschap van onder ideren de commissaris der koningin van Noordholland, drs. R.J. de Wit en jrgemeester J.C. Gmelich Meijling m Den Helder vertrekken de koningin haar gevolg vervolgens per auto lar de gereedliggende veerboot Vlarsdiep". Het hoge bezoek wordt lar welkom geheten door Texels bur- meester Schipper. Op de boot wor- :n behalve genodigden geen andere rsonen toegelaten; overige reizigers et bestemming Texel kunnen gewoon in de reguliere dienst met veerboot Vlolengat" gebruik maken, die vol- ms het gebruikelijke schema om 9.35 ir aan de oversteek over het Mars- ep begint. e „Marsdiep" vertrekt tien minuten ter. Aan boord bevinden zich onder ■nderen de leden van de Texelse ge- eenteraad, gemeentesecretaris Zoon, tef algemene zaken van de gemeente :am, en de groepscommandant oeskops van de Rijkspolitie Texel, nder het genot van een kopje koffie, ngeboden door Teso, bespreekt de mingin met het college van B en W in aantal welzijnsproblemen. Onder- srpen zijn: welzijnsvoorzieningen in it algemeen, seizoenwerkloosheid en rerdracht van rijksscholen aan ge- teenten. a aankomst om 10.15 uur op de veer aven aan 't Horntje gaat het gezel- :hap direct met twee hofauto's en vee dienstauto's van de commissaris er koningin naar Den Burg. Om 10.25 ur arriveert Hare Majesteit op de roeneplaats, die inmiddels is gevuld iet alle leerlingen van het basisonder- 'ijs en speciaal onderwijs. Twee kin eren zijn uitverkoren om naar voren komen en de koningin een cadeaut- aan te bieden. Hierna zingen alle inderen twee liedjes, die speciaal voor eze gelegenheid zijn gecomponeerd. P de Schilderweg ter hoogte van Ikkerij Dros werd de auto van Harige vrouw uit Oudeschild geraakt >or de aanhanger van een vrachtwa- tn die langs haar reed. De personen- Ho liep linksachter deuken op, de mhanger bleef onbeschadigd. Per- lonlijke ongelukken deden zich niet 'e beslissing die minister Smit-Kroes 'I nemen over de kustwacht zal lan- Er dan aanvankelijk was gedacht op laten wachten. Eerst zal een de- H over de ABP worden gehouden. P10 juni komt het VVD kamerlid An- amarie Jorritsma naar Texel om een "eekbeurt te houden. Ongetwijfeld 11 zij ook ingaan op de istwachtproblematiek Wandeling Na deze muzikale hulde begeeft het gezelschap zich wandelend via Binnen- burg, Hogerstraat, Gasthuisstraat en De Zes naar het vorig jaar in gebruik genomen verzorgingstehuis ,,De Gol- lards". Bij aankomst (10.40 uur) zorgen directie en bestuur voor een welkom, waarna koningin Beatrix een paar per soonlijke ontmoetingen met bejaarde bewoners zal hebben in hun kamers. Ter afsluiting van het bezoek aan ,,De Gollards" nuttigt de vorstin met alle bewoners en verzorgers in de grote re creatiezaal een kopje koffie. Hare Ma jesteit neemt plaats aan tafel bij de le den van de bewonerscommissie. Als het tijdschema nog steeds klopt, wordt het gebouw aan De Zes om 11.10 uur verlaten. Het volgende pro grammaonderdeel is „Ecomare", dat via De Zes, Gasthuisstraat, Beatrix- laan, Kogerstraat, Akenbuurt, Pont- weg, Californiëweg en Ruyslaan wordt bereikt. Museumdirecteur Kuiper en de bestuursleden van de Stichting Texels Museum zorgen voor ontvangst aldaar. Het staatshoofd maakt een korte rond leiding door een deel van het centrum. Bestuurslid H.P. Wuis geeft daarbij een uiteenzetting over het onderwerp „recreatie", de agrarische sector wordt toegelicht door mede-bestuurder B. van der Beek en directeur Kuiper geeft informatie over natuurbehoud. De rondleiding eindigt buiten bij de zee hondenbassins. Het bezoek wordt vervolgens door een zeer beperkt gezelschap voortgezet. Slechts de koningin, haar hofdame, de commissaris der koningin en de burge meester begeven zich vanuit „Ecoma re" naar het „Tesselhuus". De kortste route wordt gevolgd: over de Ruyslaan dus. De overige leden van het officiële gezelschap gaan rechtstreeks naar ho tel Opduin in De Koog, waar het be zoek later op de dag wordt afgesloten. Tesselhuus Hare Majesteit en haar kleine gevolg arriveren om 12.10 uur bij het „Tessel huus". Bestuurslid J.C. Stolk van de Stichting Texelvakantie Gehandicapten heet hen daar welkom, waarna bege leidster mevr. A. Kloosterman een rondleiding verzorgt. Koningin Beatrix zal zich met in het vakantiehuis verblij vende kinderen en hun begeleidsters onderhouden. De kunstminnende vorstin zal tevens enige aandacht schenken aan de aldaar aanwezige kunstwerken van Jan Wolkers, die vo rig jaar aan het „Tesselhuus" werden geschonken. Na een half uur neemt de koningin afscheid en gaat ook naar hotel Opduin. Omstreeks 12.45 uur komt zij daar aan. In het hotel wordt een „Texel- lunch" gebruikt en tevens worden en kele onderwerpen besproken. Over de Texelse visserij wordt gepraat met L.J. Weijdt die onlangs aftrad als voorzitter van de visserijvereniging DETV. Ten aanzien van de kustverdedigingsproble- matiek is J. Reeder, hoofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat, gesprekspartner. Lunch en gesprekken nemen een uur in beslag. Om 13.45 uur vertrekt het gezelschap naar het vliegveld, via de Ruyslaan, Brink, Nika- del, Boodtlaan, Ruigendijk en Post weg. Om 14.00 uur beëindigt koningin Beatrix haar eerste officiële bezoek aan Texel en vliegt per helikopter naar Ter schelling. Eerste streekbezoek Het bezoek aan de twee Waddeneilan den betreft het eerste streekbezoek (werkbezoek aan een bepaalde regio) van de koningin in 1988. Er staan hooguit een paar van dergelijke bezoe ken per jaar op de koninklijke agenda. Tijdens een streek- of werkbezoek worden geen officiële openingen ver richt. Op Texel was daar aanvankelijk zowel vanuit het „Tesselhuus" als „De Gollards" om verzocht. Toen dat niet bleek te kunnen, werd het bezoek aan Op dinsdag 19 april brengt Hare Majesteit de Koningin een streek bezoek aan Texel. Elders in deze krant is het programma voor dit bezoek afgedrukt. Ik zou het zeer op prijs stellen wanneer op zo veel mogelijk plaatsen wordt gevlagd (met of zonder wimpel). Een aantal zaken is voor de burge rij van belang: I. De gemeentesecretarie is tussen 9.30 en 11.00 uur niet voor het publiek geopend. 2. In verband met de voettocht van het gemeentehuis naar de Gollards kunnen uitstallingen of anderszins gebruik van de Bin- nenburg en de Hogerstraat niet worden toegestaan. Dit om het publiek zoveel mogelijk gelegen heid te geven zich langs de route op te stellen. 3. De Groeneplaats wordt vrijge houden voor de Texelse school jeugd die Hare Majesteit zal toezingen. 4. Tot 11.00 uur zijn diverse stra ten in Den Burg afgesloten voor alle, ook verzorgend, verkeer. Ik reken op uw medewerking. De burgemeester van Texel, A. Schipper beide instellingen opgenomen in het streekbezoek dat de koningin van plan was af te leggen aan het Waddenge bied. Texel en Terschelling represente ren deze regio in dit koninklijk bezoek. Het programma is samengesteld door de betreffende gemeenten, in samen werking met de Rijksvoorlichtings dienst. Naar verluid heeft echter ko ningin Beatrix zélf ook een belangrijke vinger in de pap aangaande de inhoud van haar programma. Met de voorbe reidingen van het programma werd op het gemeentehuis begin vorig jaar al gestart, met het oog op het aanvanke lijk geplande bezoek in augustus. De coördinatie van het Texelse programma berust bij ambtenaar Wout Stam. Voor het bezoek zijn uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen, waarbij ook de rijkspolitie groep Texel een rol speelt. Het bezoek heeft de belangstel ling van de landelijke schrijvende pers. Het hiervoor beschreven programma kan op details nog wijzigingen onder gaan. Met ingang van 1 december van dit jaar zijn in de op Texel toegestane speelautomatenhallen gokautomaten taboe. De toepassing van dit „uitsterfsysteem" is de meest ingrijpende maatregel die voortvloeit uit de nieuwe verordening die de gemeenteraad dinsdagavond heeft vastgesteld. De raad be wandelde daarmee dezelfde weg die het college van B en W ruim een maand eerder al was ingeslagen. Slechts PSP- raadslid Peter Bakker stemde tegen het voorstel. Voor alle duidelijkheid: het verbod betreft de zgn. „kansspelautoma ten" (fruitautomaten), waarbij winst maken tot de mogelijkheden behoort. Niet bedoeld worden de zgn. „behendigheidsautomaten" (flipperkasten en dergelijke), waar bij het om beoefenen van een spel letje gaat en geen geld wordt uit gekeerd. Momenteel staan in twee hallen kansspelautomaten op gesteld: „Turbo" in Den Burg en „Las Vegas" in De Koog. In de overige twee speelautomatenhallen op Texel, in „De Krim" nabij De Cocksdorp en „De Parel van Tes- sel" nabij Den Hoorn, zijn uitslui tend behendigheidsautomaten aan wezig. Volgens de nieuwe verorde ning zal het aantal hallen niet mo gen worden uitgebreid. Kansspel automaten mogen nog wèl worden geplaatst in horecabedrijven (maxi maal twee); de gemeente heeft geen wettelijke mogelijkheden om op die situatie invloed uit te oefe nen. Tegen deze „situatie van rechtsonge lijkheid" protesteerde PSP'er Bakker. „Ook ik stond eerst zeer sceptisch te genover de aanwezigheid van dergelij ke gokkasten. Nog steeds hoeven ze van mij persoonlijk helemaal niet, maar ik wens graag rekening te houden met de ondernemers die hierin destijds hebben geïnvesteerd. Zij deden deze investering op basis van het door de gemeente gehanteerde beleid. Het „uitsterfsysteem" dat nu wordt voor gesteld is in mijn ogen derhalve niet juist. Dit is geen uitsterven, maar het bewust ombrengen van een deel van een onderneming", betoogde Bakker. Hij noemde het voorbeeld van de pie- rensteker op de Waddenzee, die op basis van oude rechten zijn werk mag voortzetten, maar als hij ermee stopt mag niemand hem opvolgen. Volgens Bakker was dat de juiste interpretatie van het begrip „uitsterfsysteem". Het PSP-raadslid: „Bovendien: van uitroeien van het zogenaamde „kwaad" is geen sprake, want in ca- fé's blijven de fruitautomaten toe gestaan. Dan zou ik deze gokkasten eigenlijk nog liever plaatsen in een ruimte waar géén alcohol wordt ge schonken, zoals in Turbo en Las Ve gas. De gemeente bereikt niets met het weghalen ervan, behalve dat er waarschijnlijk financiële consequenties aan vastzitten, die we nu nog niet kunnen overzien." Voorts meent Bakker dat de verhalen over gokverslaving en criminaliteit die het gevolg van de combinatie speel automaten en jeugd zouden zijn, nogal overdreven zijn. „In de toelichting van de betrokken ondernemers en de politie is daarvan weinig gebleken. Slechts in een kran- teartikel is gewag gemaakt van een geval van gokverslaving op Texel, maar tegenover één gokverslaafde kun je vijftien drankverslaafden stellen." Algemeen belang Burgemeester Ton Schipper, als porte feuillehouder belast met het speelauto- matenhallenbeleid, gaf in antwoord op de opmerkingen van Bakker te kennen dat het „algemeen belang" in deze kwestie in het geding is. Bij de besluit vorming prevaleerde dit boven het be lang van de individuele ondernemer. „Wij hebben niet getoetst of er onder nemersinvesteringen in het geding zijn, daar ging het ons in eerste instantie niet om. Wèl zijn die belangen later meegewogen, maar desalniettemin re sulteerde dat in de nu ter tafel liggen de verordening. Dat wij bezig zijn ge weest om ondernemingen om te bren gen, weerspreek ik met klem", aldus Schipper. De burgemeester noemde twee argu menten die tot wijziging van het beleid aanleiding hebben gegeven. Ten eerste waarschuwt de politie landelijk voor het gevaar van verslaving aan gokauto maten. Ten tweede bleek uit een kran teartikel dat ook op Texel zich een ge val van gokverslaving had voorgedaan. Bakker's opvatting dat beter kan wor den gegokt in hallen dan in café's om dat in hallen geen alcohol wordt ge schonken, werd evenmin door Schip per gesteund. „Hallen zijn speciaal in gericht om te gokken. Bezoekers wor den daar als het ware uitgenodigd tot spelen. In café's zijn gokkasten onder deel van de entourage. De accenten liggen daar anders." Lokatie De andere raadsleden die namens hun respectievelijke fracties het woord voerden, bevonden zich op de lijn van het college, al uitten zij zich in meer emotionele termen dan de burge meester. Uit hun commentaren bleek dat ook de lokatie van de speelhal „Turbo" een doorn in het oog is. Henk Beumkes (PvdA), Tine Krijnen-Baijs (Texels Belang), Erna Eelman-van der Kooi (WD) en Riet Huitema-Vos (CDA) stoorden zich aan de parkeer- chaos van brommers en fietsen, en uitten hun bezorgdheid over de „Tur bo" als trefpunt voor jongeren. Beum kes noemde de speelhal „een zere plek in een mooi plein". Bij hem speelt de angst dat de jeugd nu naar de ca fé's zal trekken, maar de PvdA'er meende dat de sociale controle daar mogelijk groter zal zijn. Erna Eelman meent dat de drempel bij café's hoger ligt, omdat de jeugd daar minder ge- Leas verder pagina 2 Op dinsdagavond van 19.00 tot 20.00 uur wordt iedereen die belangstelling heeft voor de handbalsport in de gele genheid gesteld om kennis te maken met het handbaltrainen. De training vindt plaats in de De Koning-hal en wordt verzorgd door Peter de Hoogh. De eerste twee trainingsuren worden niet in rekening gebracht. Voor nadere informatie: telefoon 02220-3877 of 4524. Het Texelse Unicef-comité is vanaf maandag twee weken in de open bare bibliotheek in Den Burg aan wezig met een stand waarin de voorjaarscollectie van Unicef- wenskaarten te koop wordt aange boden. De Unicef-organisatie zou zichzelf niet zijn als niet thema „kinderen" op de kaarten zou zijn vertegenwoordigd. In deze categorie is een kleurrijke serie verkrijgbaar, met ontwerpen uit de VS, Japan, Brazilië, Finland en Canada. De inmiddels bijna tot verzamelaarsobject geworden serie Nepal-kaarten is uitge breid met enkele nieuwe ontwerpen. Deze kaarten zijn gemaakt van hand geschept papier. Een techniek, die al meer dan duizend jaar in het Himalaya-gebied wordt toegepast. Zo'n 750 Nepalese gezinnen verdienen de kost met de produktie ervan, een tradi tie die met hulp van Unicef nieuw le ven is ingeblazen. Opmerkelijk is voor ts de correspondentiemap „Balkon in Sevilla" van de Spaanse ontwerper Emilio Diaz-Cantelar. Op Texel zijn meer inlichtingen verkrijgbaar bij: Tine ke Terpstra, Bernhardlaan 58, 1791 XG Den Burg, tel. 02220-3640.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1