De Texelse economie zit weer in de lift Jaaromzet Rabo bijna 2 miljard FAMILIEBERICHTE Weekend aanbieding Broodje Shoarma eetcafé 'panJzAtM&t Biertapwedstrijd weer gezellig samenzijn Programma tennisclub VERVOLG VAN PAG. 1 Gokkasten Spring-instuif Jamaco plaatst zich voor finale ra- PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 APRILD Rl Na twee jaar hield de Coöperatieve Raiffeisen- Boerenleenbank B.A., in de wandeling bekend als Rabobank, weer een ledenvergadering, dinsdagavond in hotel De Linde boom. Zo'n 25 personen, inclusief het bestuur en de raad van toezicht waren aanwezig. Na de opening door bestuursvoor zitter H. de Lugt gaf bankdirecteur R. Veenstra zijn visie op de Texelse economie en de plaats van de Rabobank daarin. De aanwezigen kregen een overzicht uitgereikt met daarop drie jaarrekeningen. Er kwamen geen bezwaren van de kant van de leden over het gevoerde beleid en De Lugt zegde toe dat niet weer jaarvergaderingen zouden worden overgeslagen. Het overleden oud-lid van de raad van toezicht, G. J. Veeger, werd met een minuut in stilte staande herdacht. Zijn toewijding en werklust werden ge roemd. De laatste jaarvergadering is gehouden op 21 november 1985. De reden waarom de leden zo lang op de volgende jaarvergadering hebben moe ten wachten is dat er problemen wa ren met de accountant over een aan vulling van de Voorziening Algemeen Risico (VAR). ,,De jaarstukken zijn wel gewoon doorgegaan", aldus De Lugt. Hij kwam nog even terug op de suc cesvolle opening van de verbouwde bank. „We waren van plan er weinig ruchtbaarheid aan te geven, maar om dat onze overburen van het raadhuis ook zo mooi hadden verbouwd, heb ben we toch maar besloten er een feestje van te maken". De economie van Texel zit in de lift. De Rabobank, zowel als andere finan ciële instellingen profiteren daarvan mee. Het akkerbouwgedeelte zit een beetje in de mineur en ook de quote ringen voor vis en melk zijn niet hoop gevend, maar volgens De Lugt zijn de mensen, die daar op tijd op hebben ingespeeld, niet echt armer geworden. De notulen van de laatste ledenverga dering werden voorgelezen en goedge keurd, waarna Veenstra zijn persoonlij ke mening over de Texelse economie gaf. Turbulent ,,We leven in een turbulente tijd waar in er op economisch gebied veel ver anderd", aldus de directeur. De Rabo bank op Texel heeft veel te maken met de agrarische sector, de visserijsector en het midden- en kleinbedrijf. In de akkerbouw heersen de meeste span ningen De winstmogelijkheden zijn de afgelopen jaren gedaald. Landelijk zijn de problemen echter groter dan op Texel. Uit een gesprek met landbouw- voorlichter Jan Koolhof citeerde Veenstra: Ondanks alle problemen zal de Texelse akkerbouw overleven. Maar wel met moeite". Op het gebied van de veehouderij denkt de bankdirecteur dat de grootste slag achter de rug is. ,,ln de bollensector is men niet afhan kelijk van EG-maatregelen of subsidies. Op Texel weten de bollenboeren zich redelijk tot goed te handhaven", aldus Veenstra. Hij roemde het ondernemer schap dat in de agrarische sector op Texel van hoog niveau is. ,,De bedrij ven hebben een goede solvabiliteit, dat wil zeggen dat ze weinig vreemd vermogen nodig hebben". Op Texel is ook geen mestproblematiek. Waar no dig zijn op dat gebied investeringen gedaan. De grondprijs op het eiland is redelijk gebleven ten opzichte van die aan de overkant. Helaas is er nog wel een probleem over: de bedrijfsopvolging. Bestaansrecht De visserijsector redt het ook naar de mening van Veenstra. Blijft over het midden- en kleinbedrijf. ,,Stel dat er geen toerisme op Texel was, dan kon de helft van het aantal Texelaars weg. Dan hadden we een bankje met tien man personeel", aldus de directeur. Veel ondernemingen vinden bestaans recht in de bezettingsgraad van de toeristische bedden. De laatste jaren is hard gewerkt aan de uitbreiding van het aantal bedden, maar vooral ook aan kwaliteitsverbetering. De onderne mers die zijdelings te maken hebben 16 en 17 april van Texels lamsvlees met 2 sauzen van 6,75 voor f5,50 kwaliteit uit eigen keuken tel. 02220 - 4890 - htRksTRA/ir.BajurwRD - met het toerisme, zoals verhuurbedrij ven, winkels, enz. hebben hun produkt aangepast aan de wensen van deze tijd. Veenstra zei dat een bredere be zettingsgraad kan worden bevorderd door het maken van nóg meer fietspa den, schone stranden, overal goede toegankelijkheid en een zeer goed gastheer- en gastvrouwschap. ,,De promotie van Texel is de verantwoor delijkheid van de ondernemers zelf, waar de VVV een belangrijke bijdrage in levert". Volgens de bankdirecteur is men op Texel op de goede weg. Wat betreft detailhandel, winkels, ca- fé's en restaurants streeft Veenstra geen verdere uitbreiding na. ,,We wil len het niet tegenhouden, maar als bank kijken we wel extra kritisch als het gaat om kredietverstrekking op die gebieden. We zeggen niet altijd meer ja, hoe mooi de plannen er soms ook uitzien". Hoewel de Rabobank vrijheid, blijheid hoog in het vaandel heeft, zal dus wel bewust de ontwikkeling op dit gebied op een laag pitje worden ge houden wat betreft financiële on dersteuning. ,,We hebben een aantal slechte ervaringen met eendagsvlie gen, die na een seizoentje met schul den vertrokken en daar zitten we niet op te wachten". Zelfs als het toerisme nog met dertig procent zou toenemen, denkt Veenstra dat de bestaande capa citeit groot genoeg zal zijn om het op te vangen. Jaaromzet De jaaromzet van de Rabobank Texel is gestegen tot bijna 2 miljard gulden. In 1981 haalde men net de één miljard. De ontwikkeling van de bank werd door de directeur een graadmeter voor de Texelse economie genoemd. In een huis aan huis verspreide folder is ver teld waarom de Rabobank een nieuw gezicht heeft gekregen. ,,Na drie jaar van reorganisatie zijn we klaar voor de negentiger jaren", aldus Veenstra. Ze ker 2000 mensen in alle leeftijdscate gorieën bezochten de open dag. Het aantal personeelsleden bedraagt 44, waarvan zestig procent vrouwelijk is. Er werd en wordt veel gedaan aan opleidingen. Men wil de bedrijfsvoe ring op een dusdanig niveau brengen dat de klant optimaal kan worden ge holpen. De commerciële afdeling is verdeeld in een bedrijvenafdeling onder leiding van H. van Heerwaarden, een particuliere afdeling onder leiding van P. Schaminee en een afdeling verzeke ring onder leiding van L. van Lubek. Er is een speciale voorziening gemaakt voor het in ontvangst nemen van gro te stortingen en er is een speciale toe ristenbalie. „Onze nieuwste mede werkster heet GEA, oftewel geld automaat", aldus Veenstra. Deze is vo lop in het nieuws geweest naar aanlei ding van een uitzending van de Vara- televisie over het kraken en frauderen met de GEA. Vier oud-medewerksters zijn ingehuurd om de klanten wegwijs te maken met de automaat. De Rabobank-klanten zijn of worden alle maal hiertoe uitgenodigd. De eerste week zijn alle 250 genodigden geweest en er zijn maar twee vragen gesteld over de veiligheid van het apparaat. Waanzin Als mensen geld opnemen aan de au tomaat te ingewikkeld vinden, kunnen zij nog altijd terecht aan de balie bin nen, „Dat fraudeverhaal is waanzin. Bij de Vara heeft men alleen nagegaan wat theoretisch mogelijk is en dat heeft dan nog alleen betrekking op be taalautomaten, waarbij men met een pasje in een winkel betaalt, waarna het bedrag direct van de rekening wordt afgeschreven. Maar als daarmee zou worden gefraudeerd, zou dat zeer snel worden ontdekt. Het is waanzin en ik heb me er stevig over opgewon den. Gelukkig zijn de Texelaars nuchter Dinsdag werd in hotel De Lindeboom de voorronde gehouden van de natio nale biertapwedstrijd, waaraan weer vele Texelse bedrijven meededen. Hoe wel het tappen van een glaasje bier een eenvoudige handeling lijkt, is het voor de deelnemers aan de wedstrijd altijd weer spannend. Het op het juiste manier vol laten lopen van het glas en het ontkurken van het flesje vergen toch altijd net even meer bekwaam heid dan het publiek vermoed en een klein foutje kan veel punten kosten. De titelverdedigers waren bij de een manszaken Wil van Hintum en bij de teams het echtpaar Stiekema, dat ook deze keer weer met de eerste prijs ging strijken. De samensteller van een bekende Texelse kruidendrank, Gert Coevert, deed ditmaal voor de 28e keer mee. Dit was voor hem tevens de laatste maal, hij draagt zijn taak over aan een volgende Gert Coevert. De uitslagen van de vrolijke wedstrijd wa ren als volgt: Eenmanszaken: 1. Fred Standaar (Taveerne De Twaalf Balc- ken), 2. Lisa van der Burg (Pub Tiffa ny), 3. Frits Langeveld (Disco De Bou levard). Teams. 1. Eddy Stiekema en Adrie Stiekema-Maarseveen (disco Question), 2. Co Vermuë en Kees Dros (Taveerne De Twaalf Balcken), 3. Piet de Graaf en Frans Pieterse (Café De Karseboom). Eervolle vermeldingen waren er voor Martin de Vries van De Lindeboom en voor Peter Nowak en Mildred Jourdan van Rebotex. Co Vermuö geconcentreerd een het tappen en heeft men er kennelijk geen proble men mee, anders waren er wel meer vragen gekomen", aldus Veenstra, Elk jaar kan toch weer groei worden geconstateerd bij de Rabobank Texel, Vorig jaar werden 180.000 baliehande lingen verricht en dat is een groei van 20% in drie jaar tijd. De rentetarieven van de rekening-courant zijn in '87 vijf keer gewijzigd. Op 1 januari waren de ze 8,25% en op 31 december 6.5%. Voor de debetrente wordt nu een basis van 6% aangehouden. De leningrente is het hele jaar gelijk gebleven op 6 9%, Twee keer dat jaar ging dit per centage landelijk gezien omhoog, maar de Rabobank ging niet mee. De spaar- rente, die is gekoppeld aan de kapitaal markt, ging wel mee, eerst omhoog en daarna weer omlaag, Dumping „De Rabobank doet niet meer aan prijsdumping", aldus de directeur. Men wil een redelijk tarief bieden en geen „lokkertjes". Als voorbeeld gaf hij een hypotheek met een rente van 4.9%. „Uit een onderzoek van de Vereniging Eigen Huis is gebleken dat de voor waarden daarbij zijn dat de rente varia bel is en dat die 4.9% maar voor één kwartaal geldt. Dan wordt de gangba re rente aangehouden, waarbij het Woonfonds, waar dit vanuit ging, één van de duurste van Nederland is. Nee, wij als Rabo bieden een eerlijk tarief". De Rabobank heeft een meer dan nor male groei doorgemaakt, maar toch is het personeelsbestand stabiel geble ven. Het totaal aan uitzettingen is met 41.4% gestegen en het totaal aan toe vertrouwde middelen steeg maar 18.3%, vandaar dat het nodig was om onderhands geld aan te trekken. De rentewinst is in verband met de rente daling onder druk komen te staan. „Maar het is nog niet eens zo heel lang geleden dat het brutoresultaat maar net boven de één miljoen zat en in '87 is het 72.361.698—, dus waar zeuren we over", aldus Veenstra. De discussie met de accountant van de Rabobank Nederland ging over het wegboeken van de VAR. „Dat is een soort reserve waar de bank uit kan putten, als er een zeperd wordt ge maakt. Het bedrag op die VAR is ech ter niet zichtbaar in publicaties. Wij vonden dat we genoeg geld hadden om eventuele verliezen op te kunnen vangen en dat we helemaal niets hoef den over te boeken naar de VAR en daar ontstond een lange discussie over met de accountant, meer een soort welles-nietes ruzie. We hebben op een gegeven moment besloten Rabobank Nederland hun zin te geven en nu achteraf hebben we alsnog het gelijk aan onze kant gekregen." Stroppenpot Uit de „stroppenpot" zijn maar enkele keren sinds dat deze is ingesteld in de zeventiger jaren, grotere bedragen ge haald. Jos Bakker constateerde dat uitzettingen buiten de agrarische sec tor toenamen en dat in het handelscir cuit waar men dan in raakt veel min der continuïteit zit en eerder met stroppen rekening moet worden ge houden. Veenstra was het daarmee wel eens, maar hij verzekerde dat op Texel weinig stroppen werden geleden buiten de agrarische sector. De heer Haarsma vroeg zich af of hij bij alle Rabobanken in Nederland met een geldautomaat terecht kon met zijn pasje. „Die automaat ligt me niet erg hoor, ik ga liever naar binnen. Ik vind het eng dat men van buitenaf kan zien dat je er geld haalt. Had dat hokje niet beter van ondoorzichtig glas kunnen zijn?" Met het Rabobankpasje kan men bij alle banken terecht die zo'n automaat hebben. Er is juist gepro beerd de veiligheid bij de automaten te vergroten door de zichtbaarheid opti maal te maken en te zorgen voor dag en nacht verlichting. „Als een onguur type staat te wachten kan hij in ieder geval niet bij u komen, want je hebt een pasje nodig om het hokje binnen te kunnen". Compliment Er deden zich geen wijzigingen voor in de raad van toezicht en het bestuur. Veel boeren hadden tegen Jan Koolhof gezegd dat ze graag naar de open dag hadden willen komen zaterdag, maar niet konden wegens werkzaamheden. Hij vroeg of er nog eens een herhaling kon plaatsvinden in een rustiger tijd of op een avond. Veenstra beloofde er over te zullen denken. Jos Bakker gaf een compliment over de wijze waarop indertijd het assurantiekantoor De Boer is overgenomen. „De wijze waarop een grote bank de klanten persoonlijk benadert, is een prestatie", aldus Bak ker. Veenstra aanvaarde het compli ment, maar schoof het gelijk door aan Rabomedewerker Van Lubek die daar voor verantwoordelijk is. Zaterdag 16 april 1988 9.00 u.Deuce 1-Langedijk 1 (junioren gemengd, 16-18 jr) 9.00 u. Deuce 1-de Kogge 1 (jongens 15-18 jr) 13.30 u. Deuce 1-Schagen 3 (h) 13.30 u. Deuce 2-Schagen 6 (h) Zondag 17 april 1988 9.00 u. Deuce 1-Hippo 1 (gem.) Dinsdag 19 april 1988: 9.00 u. Deuce 1-A.Paulowna 1 (dl makkelijk toegang heeft. Voorts wenst zij ook andere verslavingsvormen aan de kaak te stellen. Tine Krijnen haakte in op brieven van de ondernemers van „Las Vegas" en „Turbo" die de raadsleden hadden ont vangen Daarin stond dat „behendig heidsautomaten over het algemeen ge nomen met een negatief resultaat wor den geëxploiteerd, doch ook deze au tomaten moeten worden aangeboden om een compleet assortiment mogelijk te maken. Het beleid n.a.v. het B en W-voorstel (geen kansspelautomaten) zal dan ook in strijd komen met één van de uitgangspunten van de nieuwe Wet op de Kansspelen, namelijk de economisch rendabele exploitatie". Tine Krijnen concludeerde hieruit: „De behendigheidsspelen zijn dus kennelijk een dekmantel voor het plaatsen van kansspelautomaten. Zeer bedenkelijk." Tine Krijnen zou het een uitstekende zaak vinden als Texel het voorbeeld van een aantal andere gemeenten zou volgen en tot sluiting van de speelhal len zou besluiten. „We zijn al tolerant genoeg geweest. Déze put kunnen we nog dempen, voordat er nog meer kal veren verdrinken." Het risico dat jongeren mogelijk naar café's zullen uitzwermen met een gro tere kans op aanraking met alcohol, werd door burgemeester Schipper on derkend. Dat was dan ook een van de redenen voor het college om flipper kasten en videospellen wèl te blijven toestaan. Met name de „Turbo" kan dan voor de jongeren een trefpunt blij ven. De problematiek van het stallen van brommers en fietsen wilde hij graag losgekoppeld zien van de discus sie over de verordening. Dat daar iets aan moet worden gedaan, staat voor Schipper echter vast. Peter Bakker had vernomen dat de „Turbo" exploitanten ooit al eens hadden aan geboden om naar een andere lokatie te verhuizen (naast De Zwaan). Op een brief naar de gemeente werd ech ter nooit antwoord verkregen. Het CDA leek eerst niet akkoord te gaan met het B en W-voorstel. Riet Huitema stelde voor om de verorde ning niet vast te stellen. Dat zou dan impliceren dat de uitsterfregeling van zelf in werking treedt en hallen waarin zich kansspelautomaten bevinden per 1 december moeten worden gesloten. Zover zou het niet komen. Na schor sing van de vergadering bleken alle neuzen weer in dezelfde richting te wijzen (op die van Bakker na) en stemming leverde dan ook een ruime meerderheid op voor het college voorstel. Een voorstel om het aantal speelautomaten (behendigheidsauto maten) minder te laten zijn dan de voorgestelde vijftig, werd verworpen. Sportkantines Het onderwerp „verslaving en jeugd" was dinsdagavond veelbesproken. Eer der tijdens de vergadering werd af gesproken dat ook het gebruik van al cohol in sportkantines kritisch moet worden bezien. Deze discussie was aangezwengeld naar aanleiding van een brief van de schoolleiding van de Rijksscholengemeenschap Texel, Rector Henk Heetveld noemde twee ontwikkelingen die zorgen baren. Ten eerste is dit de nonchalance waarmee de minimumleeftijd door discotheekex ploitanten en andere horeca ondernemers wordt genegeerd. „Alco holische dranken worden verstrekt zon- leri ijk ste der dat er ook maar een zweem vai bereidheid is gebleken om daartege op te treden", aldus de brief. Ten tweede werd het toenemende gebrn van alcohol in samenhang met spon beoefening aan de orde gesteld. sportclub is vaak de kortste weg ns de alcohol. Belangen van de jeugd worden hier ondergeschikt gemaakt aan financiële belangen van de club Op instemmende geluiden van dive raadsleden antwoordde wethouder! Zegens dat reeds een onderzoek op gang is gezet naar de financiële cor quenties van een verbod op alcohol sportkantines. Zegens stelde vast da het onmogelijk is om „zomaar" tot schaffing over te gaan: „Dan staan volgende dag alle clubs bij ons op stoep voor subsidie". Zegers zegde om dit in een der eerstvolgende vei deringen van de raadscommissie vo welzijnsbeleid aan de orde te stellen Maar de wethouder wil dan wel gre discussiëren aan de hand van statis ken en feiten. Zegers zei dat er wai deze kwestie betreft verschillen zijn tussen de diverse verenigingen, ma; dat het mogelijk moet zijn om met besturen eensluidende afspraken te maken. Voorts ziet hij een taak weg legd voor de gemeentelijke werkgro verslaving. Deze werkgroep functio neert echter al enige tijd niet meer. „Zonde van het geld en de ideeën niet worden gebruikt. We zullen mj regelen moeten nemen, want zó ka' het niet langer", aldus Zegers, In suggestie van PvdA-raadslid Hans Roeper om een premieregeling in trj stellen waarbij clubs voor goed gei een bonus krijgen en anderen bijvi beeld worden gekort op de subsidi zag Zegers weinig heil. Zondag houdt de jeugdraad van G\ aF weer een instuif. Ditmaal geen gevr ne, maar een springende. Dit om Pnk iedereen van zes jaar en ouder de n legenheid te geven nog een keer tel oefenen voor de kampioenschappe: 1 trampolinespringen, ledereen is zor> '2 van 14.00 tot 16.00 uur van harte kon in sportzaal De Ferrever, ook n leden. Het bowlingteam Jamaco heeft zich voor de bekerfinale geplaai door zeer verrassend Eldorado i te schakelen. Marcel Bakker goAna de een mooi gemiddelde van 17 i d J*e ni i v ser it t :h izei in iuw he Ook Strandplevier 2 plaatste zich, ten koste van de Champion Sisters Gerry Verseput was met een 181-ga goed in vorm. Ondanks een 201 -ga' van Bram de Ridder, verloor Strang^r/r vier 1 toch van Tabakshop 2, Dit in door een 202-game van Piet Kok Kiosk Pad Opduin ging ten onder t gen een sterk gooiend Hotel de Wi Mini-jeugdbowle Bij het mini-jeugdbowlen gooide Tl Zwart een mooie 90-game. Ook Erfl Witte wist een mooie game te goo atri Bernhard Boks kwam met 66 ook iets opzetten. Nieuwkomer Merlijn Rump wist gelijk een 53-game op pier te zetten. Zaterdag 16 april wo de laatste wedstrijd voor het mini jeugdbowlen gespeeld. Vanwege hi paastoernooi wordt al om 14.30 uu in gestart. 18 mei Veilig in Jezus' armen Bedroefd om haar heengaan, maar dankbaa dat zij zolang bij ons mocht zijn, geven wij hierbij kennis, dat is overleden onze lieve moe| der en oma Antje van Dijk sinds 1980 weduwe van Jenne Krotje, op de leeftijd van bijna 90 jaar. Alkmaar: A. Krotje D. Krotje-Buis Amersfoort: T. Dogger-Krotje J. C. Dogger Winschoten: K. de Boer-Krotje T. de Boer Harare: D. Holthuysen-Krotje P. Holthuysen Oosterend: R. Bremer-Krotje S. Bremer J. P. Krotje M. Krotje-Bakker Klein- en achterkleinkinderen Texel, 13 april 1988 De rouwdienst zal plaatsvinden zaterdag 16 apt om 13.30 uur in de Nederlands Hervormde keil te Oosterend waarna de begrafenis zal plaats hebben op de Algemene begraafplaats aldaar Gelegenheid tot condoleren vrijdag 15 april vi' 19.30 tot 20.30 uur in de Nederlands Hervormd kerk te Oosterend en na de begrafenis in I Kerkelijk Centrum, Peperstraat 9. Correspondentie-adres: Blazerstraat 5, 1794 AP Oosterend. Jo< kei in Do 9- zc u >tie irdt in srai Kc s a lipt 17 efo or 1 ite ai lijdi zi< Jisk nge reer sge

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2