Damesteam Texla naar competitie Ik wou dat ik nog een keer meemocht Scholieren mee met Greenpeaceschip Raad keurt financiering passantenhaven goed PvdA: „Voor het blok gezet" /ogelwandeling n de Dennen Italiaanse maand in de bibliotheek on, maan en hoog water owlingbond houdt Dorjaartoernooi lock 'n' roll bij S.V. Texel peter] TROMP Volleybaltoernooi Leydekkers Cocky Weer examens bij hondenclub BIJDAG 15 APRIL 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 voorjaar houdt de vogelwerkgroep ixel weer een drietal .vroege vogel" andelingen in de Dennen. De wande- ïgen staan onder leiding van deskun- ge leden. Op zondag 17 april vindt a eerste tocht plaats. Deze begint om 00 uur op de Rozendijk tegenover atharinahoeve. Tijdens deze wande- ig zullen de zangvogels al volop te aren zijn. ledereen die interesse jeft, kan meelopen. Meedoen is gra- Informatie over deze wandelingen het werk van de vogelwerkgroep in at algemeen kan worden verkregen I j Henk Hin (telefoon 5264) of bij ""lick Schermer (tel. 4239). at besluit van het thema van het lo- ande winterseizoen besteedt de open- are bibliotheek in Den Burg aandacht an Italië. Er is een kast ingericht met keur aan boeken van Italiaanse au- lurs en er is informatiemateriaal over it Zuideuropese land. De kast blijft an maand lang staan. Tijdens de af lopen maanden kwamen diverse lan- n aan de orde, telkens uit een ander erelddeel. Het thema werd toe- ispitst op de op Texel verblijvende uitenlanders. In totaal blijken 21 nati- naliteiten zich op het eiland te heb- !n gevestigd. e zon komt 21 april op om 5.30 uur gaat onder om 19.46 uur. laan: 16 april N.M. jringtij: 18 april oog water te Oudeschild: 'ijdag 15 april 9.05 en 20.53 iterdag 16 april 9.58 en 21.53 indag 17 april 10.39 en 22.42 aandag 18 april 11.10 en 23.22 nsdag 19 april 11.28 en 23.53 toensdag 20 april 11.48 en onderdag 21 april 0.17 en 12.15 ijdag 22 april 0.32 en 12.44 terdag 23 april 0.40 en 13.20 agwater valt gemiddeld 6.15 uur na logwater. in het strand is het een uur eerder jog water. aterdag en zondag wordt in bow- g De Koogel het jaarlijkse paas- orjaar toernooi gehouden. Er [orden vijf games single met han- Icap gespeeld, met twee perso- n per baan. is ruimte voor 72 bowlers en er zijn Imiddels al 65 inschrijvers. Als er nog (BT-leden zijn die mee willen doen, innen ze zich opgeven bij bowling e Koogel. De titelverdedigers zijn Co- te Plaatsman en Ron van Heerwaar- in. Zaterdag wordt van 16.00 tot .30 uur gespeeld en zondag wordt er istart om 12.30 uur. De finales begin- in zondag om 19.00 uur. Belangstel- nden zijn beide dagen van harte 'elkom. ietbalvereniging S.V. Texel houdt vrij- ig haar jaarlijkse feestavond voor le- in en sympathisanten. Deze avond is igezet volgens dezelfde formule als voorgaande jaren, met dien verstan- dat het feest dit jaar geheel in het ken zal staan van de rock 'n' roll, le- ireen wordt verwacht in passende eding en voor degenen met de eest originele aanpak is een cursus ck 'n' roll-dansen te winnen. Deze 'ijs werd beschikbaar gesteld door insschool Ada uit Oosterend. De mu- ik zal door een echte rock 'n' roll- ind worden verzorgd en iedereen die iór 21.30 uur aanwezig is, maakt ins op de grandioze deurprijs. De 'ond speelt zich.af in de kantine van V. Texel die vanaf 20.15 uur geopend GOUD- EN ZILVERSMEDERIJ DE LUTINE gespecialiseerd in ontwerpen, V4M EIGENTIJDSE SIERADEN, RESTAUREREN EN REPAREREN VAN ALLE BESTAANDE SIERADEN KOGERSTRAAT 100, 1791 EV DEN BURC-TEXEL TELEFOON 02220-5238 Peter Tromp zet z'n goud- en zilversmederij ,,De Lutine" voort op Kogerstraat 100 in Den Burg. W/ij houden open dag op 16 epril a.s. vanaf 10.00 uur. U bent van harte welkom. Op zondag 24 april begint de honkbal- en softbalcompetitie in Nederland. Voor Texla een histori sche dag. Naast de gebruikelijke deelname aan de honkbalcompeti tie gaat er voor het eerst een meis jesteam deelnemen aan de softbalcompetitie. Op dit moment staat een selectie van veertien speelsters klaar om aan de competitie door heel Noordholland mee te doen. Er zal gestreden moeten worden tegen gerenommeerde tegen standers als Herons, Flying Petrols en Odiz Frogs. Het juniorenteam heeft er varing opgedaan tijdens toernooien. Toch zal in de beginfase van de com petitie veel bijgeleerd moeten worden. Het team heeft in het duo Yvonne Witte (pitcher) en Yvonne Vittali (cat cher) een goede basis voor de verdedi ging. Niet voldoende echter voor een hele competitie. Op het moment wordt dan ook hard gewerkt aan verbreding van deze basis. Gestreefd wordt om, naast het nodige spelplezier, een plaats in de middenmoot te realiseren. Gezien de sterkte van de selectie en het resultaat van de oefenwedstrijden moet dit haalbaar zijn. Als voorberei ding op de competitie speelt Texla zondag op haar veld aan de Emmalaan een onderling toernooi. Aanvang 12.00 uur. Honkbal Het senioren honkbalteam van Texla speelt dit jaar in de tweede klasse A van rayon Noordholland. De tegen standers komen uit Alkmaar, 't Veld, Purmerend, Zaandam en Den Helder. In anderhalve competitie (vijftien wedstrijden) mag een met vooral jonge spelers aangevuld team laten zien, wat het kan. Wat dat betreft gaf de oefen wedstrijd tegen Seagulls reden voor gematigd optimisme. Moeilijk zal Texla het krijgen als Martin Marinus en Da vid Wolff na hun eindexamen afscheid van de herenselectie gaan nemen. Het zal niet meevallen dit gemis op te vangen. Cijfers Honkbal en softbal zijn naast aantrek kelijke zomersporten, ook sporten voor rekenaars. Bijna alles wordt in cijfers uitgedrukt. Onlangs zijn de gegevens van het seizoen 1987 bekend gemaakt. Hier volgt een overzicht van de belangrijkste en meest interessante ge gevens. Softbal: door het beperkte aantal wedstrijden ook weinig gegevens. Beste slag- vrouw Muriel Mast, Mamie Mevius, Renate Kra mer en Yvonne Witte, allen een slaggemiddelde van 500 Meest waardevolle speelster Yvonne Witte. Meeste gestolen honken Mimie Mevius (6), minste keren uit gegaan Renate Kramer (1). meeste binnen geslagen punten Yvonne Vittali (4) Honkbal: Beste slagman Paul Schneider (slaggem 5901, beste powerhitters David Wolff (slugging 696 I homerun) en Martin Marinus (slugging 694 2 homeruns), meest waardevol le speler Yvo Zutphen, Erik Schneider scoorde de meeste punhten 1221, David Wolff stal de meeste honken (32), Paul Schneider kreeg de minste keren 3-slag 11} en Martin Marinus zorg de er 44 keer voor dat een tegenstander terug naar de spelerbank kon gaan De volleybalverenigingen Leydekkers en Cocky's Kapsalon houden zondag het inmiddels traditionele volleybaltoer nooi, waaraan de volgende teams mee zullen doen: de damesteams Leydek kers, Casino, Vinke, Smash '68 en Segerink-Eelman en de herenteams Paal 28, Cocky's Kapsalon, Krim, Au tocentrale en Bremakker. Het toernooi begint om 19.00 uur en duurt tot on geveer 23.00 uur en wordt gespeeld in sporthal Ons Genoegen. Het Greenpeaceschip Sirius'' meert af aan de kade in Oudeschild. De haven te Oudeschild werd maandag tweemaal bezocht door het Greenpeaceschip Sirius, met aan boord leerlingen van een basis school uit Amstelveen en uit Slie- drecht. De kinderenverdienden de tocht door hun inzet bij de actie „Scholen maken schoon schip", die in het najaar van 1987 werd ge houden. Dinsdag werden nog twee tochten naar Oudeschild gemaakt door de Sirius met leerlingen van een andere Amstelveense basisschool. De achtie „Scholen maken schoon schip" strekte zich uit over heel Neder land. Duizend basisscholen werden veranderd in actiekantoren van Green peace, waar geheel volgens de werk wijze van deze milieugroepering een milieuprobleem in de omgeving van de school moest worden opgespoord en onderzocht. De leerlingen van de hoogste twee klassen van de basis scholen die meededen, werden in groepen verdeeld. Elke groep had zijn eigen taak, zoals voorlichting verstrek ken, onderhandelen met officiële in stanties, donateurss werven, proble men onderzoeken en oplossingen vin den. Scholen die geen milieuprobleem bij de hand hadden werden niet van deelname aan de actie uitgesloten. Zij mochten zich inzetten voor de actie die werd gevoerd door Greenpeace naar aanleiding van de Noordzeeconfe- rentie, die omstreeks die tijd in Enge land werd gehouden. Via de schooltelevisie is aandacht besteed aan de actie Schoon Schip en Veronica Omroeporganisatie wijdde er op de televisie zelfs een hele dag aan. Uit de scholen die meededen aan de actie werden er drie geloot, die als be loning voor hun inspanningen een tochtje met het actieschip Sirius mochten maken. Maandag was het de beurt aan de Boerhaveschool uit Slie- drecht en de Piet Heyn-school uit Amstelveen. Waarom werd koers gezet naar Texel? „Omdat we rekening moesten houden met slecht weer hebben we gekozen voor een tocht op de Waddenzee. En omdat we er ook nog iets leuks aan vast wilden knopen hebben we voor Texel gekozen, waar de kinderen het Maritiem- en Juttersmuseum konden bezoeken", aldus een Greenpeace woordvoerder. Dat de kinderen het waardeerden bleek al uit de enthousi aste kreten bij het binnenlopen van de Oudeschilder haven en de reacties na het museumbezoek. „Ik ben wel hardstikke nat geworden in die rubber boot, maar het was spannend joh. Het ging loeihard", aldus een opgetogen leerling van de Boerhaveschool. „Die meneer in het museum heeft ons een heleboel verteld over de spullen die daar stonden en hij maakte ook grap jes. Ik vind het jammer dat we straks weer naar huis gaan. Ik zou best nog wel eens meewillen...", aldus een jeug dige Greenpeace-fan. De tochten met de Sirius naar Texel zijn niet alleen bedoeld als beloning voor de scholen, maar ook om enkele nieuwe bemanningsleden praktijkerva ring op te laten doen. „Met de Sirius gaat zo'n vijftien man bemanning mee op reis. Daar zitten allerlei verschillen de nationaliteiten tussen, deze keer bij- voorbeels Spanjaarden, Engelsen, Schotten, een Amerikaan en Nederlan ders", aldus een Greenpeace woord voerder. Nadat vandaag de laatste twee tochten met de scholieren naar Texel zijn gemaakt, maakt het schip zich op voor een reis naar de Middel landse Zee waar actie zal worden ge voerd tegen de vervuiling van die zee. „De landen die er aan grenzen hebben zich middels de verklaring van Genua verplicht maatregelen te nemen tegen de vervuiling en wij gaan ze daar even aan helpen herinneren. In de praktijk doen ze er namelijk nog weinig tegen". Da schoolkinderen als echte actievoerders in een Greenpeace rubberboot De blijdschap over de totstandko ming van het project won het van de zorgen over de toekomstige ex ploitatie. Met een ruime meerder heid ging de gemeenteraad daarom dinsdagavond akkoord met de voorgestelde financiering en be- heersopzet van de nieuwe passan tenjachthaven in Oudeschild. Al leen de PvdA stemde tegen de voorstellen. De sociaal-democraten voelden zich voor het blok gezet, omdat de raad pas in een laat stadium werd gecon fronteerd met hogere projectkosten. Op zichzelf waren die hogere bedragen best te rechtvaardigen, maar ze had den gewoon al veel eerder in de bere keningen moeten worden betrokken. ,,Als wij al eerder onze zaakjes goed voor elkaar hadden gehad, dan had den we niet op het laatste moment al lerlei financiële oplossingen hoeven be denken", aldus fractieleider Dirk Terpstra. Hij doelde daarmee vooral op de gedeeltelijk gehonoreerde extra subsidie-aanvraag bij de provincie. On langs werd bekend dat voor zes van de acht aangevraagde posten provin- ciegeld naar Texel zou vloeien, maar de grootste post (douche-/toiletac- commodatie op de wal ƒ139.000,— moest zelf worden gefinancierd In een artikel in de krant van een week gele den werd al uiteengezet dat deze over schrijding voor de gemeente geen risi co tot gevolg zou hebben. Tijdens de raadsvergadering benadrukte wethou der Klaas Barendregt dit nogmaals. Volgens de wethouder laten drie ele menten, namelijk kwaliteitsverbetering, het aantrekken van een nieuwe cate gorie toeristen en verbetering van de werkgelegenheid de balans naar de positieve kant doorslaan. Bij de overigen was een zelfde teneur te beluisteren: de exploitatie is de eerstkomende jaren onzeker, maar de indirecte revenuen die alleen al het ge volg zijn van de aanwezigheid van een goed geoutilleerde jachthaven, vormen een aardige geruststelling. Tine Krijnen stelde voor om de jachthaven een naam te geven. Ook de PvdA deelde mee in deze positieve stemming, maar was teleurgesteld over de financiële af wikkeling en waarschuwde voorts dat het risico voor de gemeente wéér gro ter is geworden. Wethouder Baren dregt zei dat -het werkgelegenheids aspect en de forse (73 procent) in vestering van de kant van hogere over heden twee belangrijke criteria zijn waaraan het project heeft voldaan. Hij stelde voorts dat de exploitatieopzet getuigt van realisme. Touringcars Eveneens met stemmen van de Partij van de Arbeid-fractie tegen, ging de raad akkoord met een voorbereidings- besluit dat de stalling van touringcars in de voormalige aardappelbewaar plaats aan de Schilderweg mogelijk maakt. De aanvraag hiervoor was in gediend door Robert Aris van Boven van het gelijknamige busbedrijf. Hans Roeper van de PvdA had een hele waslijst met bezwaren opgesteld, die echter alle door wethouder Daan Schilling werden verworpen. Roeper sprak van „inconsequent beleid". Hij meent dat een dergelijk uit zijn jasje gegroeid bedrijf thuishoort op het be drijventerrein in Oudeschild en niet in het buitengebied. En waarom mocht het transportbedrijf A.P.C. Koopman zich niet in hoeve „Byron" vestigen, en kan Van Boven nu plotseling wél in een schuur in het buitengebied? Schil ling verklaarde dat bestemmingswijzi ging in het tweede geval planologisch eenvoudiger was te verwezenlijken. Ook sprak Roeper zijn zorgen uit voor de effecten voor het milieu als Van Boven daar zijn bussen stalt. ,,Het be leid is niet meer te volgen. Als je wat wilt stap je maar naar het gemeente huis en dan wordt het geregeld", con cludeerde hij. Schilling toonde zich zwaar geïrriteerd over deze uitspraak en constateerde dat de regels waren gehanteerd, maar hij en Roeper niet op één lijn zitten. Bioscoop Nadat er in diverse commissievergade ringen al uitvoerig over was gediscus sieerd, hadden de raadsleden er weinig moeite mee om de zgn. „minnelijke schikking" ten aanzien van „De Ver gulde Kikkert" te aanvaarden. Alleen de Texels Belang-fractie ging met ak koord omdat het college de bioscoop weer in erfpacht wil uitgeven, in plaats van te verhuren (zoals Texels Belang wenst). Texels Belang stelde bij monde van Jan van Asselt nogmaals dat de uitgifte in erfpacht de oorzaak van veel financiële ellende is geweest Sinterklaas „Het is heus geen Sinterklaas in april, al zou u dat misschien denken." Bur gemeester Schipper verweerde zich te gen kritiek van de raadsleden Van As selt en Beumkes over de verlegging van het zogenoemde „Slag van Wuis". De raadsleden suggereerden dat het erop lijkt dat de gemeente naar de pijpen van hotel Opduin danst en louter ter wille van de nachtrust van de hotelgasten bereid is in de bui del tasten, terwijl andere belangheb benden zoals de RST en Staatsbosbe heer zijn afgehaakt. „De inwoners van De Koog schieten niets met deze maatregel op, alleen Wuis en zijn gasten zijn ermee gediend", aldus Van Asselt en Beumkes. De burgemeester weerlegde dat: de bevolking heeft er belang bij dat zowel hotelgasten als kampeerders in of bij het dorp kunnen verblijven. De gemeente kan een rol spelen bij de belangenbehartiging van beide categorieën en doet dat bij deze. Het deel van de kosten dat de ge meente op zich heeft genomen, is vol gens Schipper verantwoord en staat los van de houding van RST en SBB die een eigen verantwoordelijkheid kennen. Van Asselt: „Wél kermis toestaan in de nabijheid van campings en nu kosten maken om voetgangers uit de buurt van een hotel te houden, dat vind ik niet rijmen." Met de stemmen van Texels Belang (uitgezonderd we thouder Schilling) en de PvdA tegen werd het voorstel om ƒ7600,— bij te dragen, aangenomen. Deze bijdrage lag overigens aanzienlijk lager dan ge raamd, omdat de werkelijke aanneem- som van het project enorm meeviel (ƒ19.000,— in plaats van ƒ50.000,— Ontwikkelingshulp De PvdA vroeg om ondersteuning van een brief van de gemeente Dode- waard, die onlangs vier kinderen in de Derde Wereld financieel heeft geadop teerd. Dodewaard riep alle gemeenten in Nederland op dit voorbeeld te vol gen. Hoewel B en W van Texel sym pathiek tegenover het Foster Parents Plan staan, vinden zij adoptie niet tot de taak van de gemeente horen. Het is beter om particulier initiatief te on dersteunen, zoals dat nu ook al ge beurt. De PvdA vindt dat ook, maar wilde nog een stapje verder gaan. De andere fracties gingen daar echter niet in mee. Zomerverblijven Het plan van de heer R Keijser van „De Ruytersplaats" aan de Waalder- weg om negen zomerverblijven te ver nieuwen, werd niet zonder discussie goedgekeurd. Wethouder Schilling's verklaring was dat afwijken van het bestemmingsplan in dit geval logisch is omdat anders van kwaliteitsverbetering geen sprake zou kunnen zijn. De ap partementen worden nu iets ruimer uitgevoerd dan feitelijk is toegestaan. Het aantal slaapplaatsen wordt echter niet uitgebreid. Erna Eelman-van der Kooi stemde tegen; zij vreest voor pre cedentwerking. Vuilstortplaats De raadsleden Beumkes en Rienstra hadden klachten gehoord over de ge meentelijke vuilstortplaats aan het Molwerk. Omwonenden hebben last van rondwaaiend papier en plastic en dat zou grotendeels te wijten zijn aan het niet goed naleven van de voor schriften door de gemeente. Betere af dekking zou bijvoorbeeld al aan de oplossing bijdragen, aldus Rienstra. Beumkes had gehoord dat Provinciale Waterstaat een rapport heeft gemaakt over de toestand op de „belt". Wet houder Barendregt zei dat de voor schriften wel degelijk worden nage leefd. Beumkes had verder een pluim voor parkeerwachter Stapersma. Hij vroeg zich alleen af of Stapersma ook andere buitendorpen dan De Koog actief is. De burgemeester antwoordde dat dat het geval is. Erna Eelman informeerde of Gedepu teerde Staten al hadden gereageerd op het raadsbesluit ten aanzien van kam peren bij de boer. Wethouder Schilling zei zeer binnenkort een antwoord te verwachten. Riet Huitema-Vos had gehoord dat het „moerasbosje" bij De Waal op de no minatie voor kappen staat. Dit was Schilling onbekend, maar hij zei zoveel vertrouwen in Staatsbosbeheer te heb ben dat er niet zomaar wat wordt ge daan. Aanstaande zondag worden bij de Texelse hondenclub weer Ipo- examens afgenomen. Een zestal kandidaten zal hierbij moeten be wijzen dat de gedane trainingsar- beid voldoende is geweest. Het Ipo-examen bestaat uit de drie on derdelen speuren, pakwerk en appèl. Als keurmeester treedt op de heer F. Vanbijleveldt uit Wormerveer en als pakwerker de heer J. Louwerens uit Den Helder. Om 9.00 uur wordt be gonnen met het speurwerk. Dit onder deel zal worden afgewerkt bij boerderij De Atlas aan de Hoornderweg. Vanaf ongeveer 10.30 uur wordt de rest van het programma afgewerkt op het eigen terrein van de hondenclub nabij Rien Sans Peine aan de Rozendijk. Be langstellenden zijn van harte welkom, de toegang is vrij.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7