Mevrouw, zal ik U 'n handje helpen De koningin op Texel AGEND4 \969: Spontane ontvangst foor koningin Juliana Gereed voor hoog bezoek Interkerkelijke gebedsgroep voor Texelse christenen open dag zaterdag 16april,vanaf 10 uur JAAP BOON BIJ DIJKDOORBRAAK: Programma eilandcompetitie basketball Zo'n 2000 struiken geplant in de Mars PETER TROMP IRIJDAG 15 APRIL 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 foment om nooit te vergetenmet koningin Juliena op de dijk ven polder De Eendracht. i,r.: de edjudent van de koningin Van TH. Iverscholenhoofdingenieur-directeur Van den fjrg van de directie Noordholland van Rijkswaterstaat, koningin Juliana. Jaap Boon. Ir. De pes IRijkswaterstaatdir. NoordhollandIhalf zichtbaarJ mevr. Smitt-Avis isecretaresse i de koninginI en burgemeester C. de Koning. e gebeurtenissen van de vroege —Mchtend van 1 februari 1953 blijven Jpor altijd als een dieptragische erinnering in het geheugen van paap Boon uit polder Het Noorden I hegrift. Hij was ooggetuige van de ^jkdoorbraak die polder De Ben- racht deed vollopen en aan zes nelaars het leven kostte. Echter, nverbrekelijk verbonden aan het ramatische voorval is één der oogtepunten uit Boon's leven: in persoonlijke ontmoeting met •ningin Juliana, enkele weken na Watersnoodramp. i de nu 64-jarige Boon (bij de Texe- brs beter bekend als ,,Krokel") wordt Iconfronteerd met de foto waarop hij 1 gezelschap van de koningin en haar Ivolg op de zandzakken aan de rand Bn de dijkdoorbraak staat, begint hij ■lijk enthousiast te vertellen. „Vol- Ins mij is deze foto destijd gebruikt kaftomslag voor het boek Storm". It ging over de ramp in Zeeland, Bar ze gebruikten een foto van keiOok zie je deze foto nog wel ns op de televisie, bij reportages jet de Watersnoodramp." De vergeel- l prent werd destijds door de media begeerd, omdat de koningin zich op laarzen liet zien, en dat was iets héél bijzonders. ,,Er zijn nog andere foto's gemaakt ook; in het gemeentearchief bevinden zich er nog een stuk of wat. Op één ervan zie je mij van dichtbij alleen in gesprek met de koningin", weet Boon. Ruim 35 jaar na dato vindt hij het nog altijd onbegrijpelijk hoe de zes eiland genoten destijds hebben kunnen om komen. ,,Het was tien over acht 's ochtends en ik was met een aantal an deren bezig om het meubilair en vee van de familie Rutten van „Irenehoe- ve" te evacueren. Toen zagen we plot seling het water komen en moesten we maken dat we wegkwamen. Eerst stroomde het door een klein gat, maar in een kwartier tijd leek het alsof alle sluisdeuren waren geopend. Wij, die het dichtst bij de doorbraak zaten, ble ven gespaard, maar anderen, die veel verderop in de polder waren, kwamen om." Prins kwam ook Een kleine twee weken later, op vrijdag 13 februari, vond de ontmoeting met koningin Juliana plaats. Ook prins Ie Texelse bevolking bereidde M. Koningin Juliana woensdag juni 1969 een spontane, hartelij- ontvangst, waardoor het zorg- ildig geplande tijdschema niet n worden gehandhaafd. De xelse Courant berichtte: ,,De ndsvrouwe maakte op allen laarmee zij in contact kwam een ier beminnelijke en eenvoudige druk. „Een geweldig lief mens is j. Na vijf minuten ben je al verge in dat je met een koningin van len hebt", hoorden we van een ixelaar die met haar had gecon- rseerd. tegenstelling tot het koninklijk be- lek van aanstaande dinsdag, arriveer- de koningin destijds niet per veer- x>t, maar kwam zij met het Oranje- cht „Piet Hein", dat werd afgemeerd n de veerstoep van de haven van 't orntje. Het Koninklijk Texels Fanfare- irps zorgde voor een muzikaal wel- im. Koningin Juliana was naar Texel Ikomen voor een officieel werkbe- iek, dat ruim zes uur in beslag zou imen. Alle Texelse dorpen waren in it volle programma opgenomen. Hereerst werd de toen in een experi- lenteel stadium verkerende kunstmati- b mosselverwaterplaats aan 't Horntje ïzocht, waarna koers werd gezet naar n Hoorn. Daar gaf de schooljeugd in vlaggenhulde, terwijl de muzikan- :n van DEK zich van hun beste zijde ten horen. raekt koningin Beatrix nu het „Tes- ilhuus", in 1969 hield haar moeder halt bij het iets verderop aan de Ruijs- laan gelegen „Maartenhuis". In Den Burg was de belangstelling massaal, met name op de Groene- plaats. Op het plein voor het toen nieuwe raadhuis presenteerden tal van verenigingen zich en lieten kinderen honderden ballonnen op. „Een chaoti sche toestand ontstond toen de toe schouwers de aanwijzingen van de po litie negeerden en bij honderden het plein opstroomden. De koningin werd voortdurend ingesloten door een op dringende menigte, leder probeerde de vorstin zo dicht mogelijk te benaderen om foto's te kunnen maken. Ze gingen daarbij soms bijzonder brutaal en wei nig zachtzinnig te werk", aldus het kranteverslag. In Oudeschild bracht de jeugd op de haven een vlaggetjeshulde, maar in De Waal heerste een sobere stemming vanwege een dodelijk ongeval dat twee dagen tevoren had plaatsgevon den. Hartelijk was de ontvangst in dorpshuis De Bijenkorf, waar de leden van de gemeenteraad werden voor gesteld en een maaltijd werd genut tigd. Bij De Cocksdorp werd onder meer het nieuwe poldergemaal beke ken. Tot slot werd een wandeling over camping Kogerstrand gemaakt en was er een bijeenkomst met genodigden in het badhotel in De Koog. Met de heli copter vertrokken de koningin en haar gevolg vanaf het Koger voetbalveld, waarbij het opdringende publiek de le den van drumband „Voorwaarts Mars" onder de voet liep Bernhard was zich die dag op de hoogte komen stellen op Texel, maar kwam apart van zijn gemalin. Ondanks een harde oostenwind en sneeuw had de prins de reis per vliegtuigje onder nomen, in gezelschap van majoor Sonderman. Het was een geheel on verwacht bezoek: om kwart voor elf zette de prins zijn toestel aan de grond, en slechts een uur eerder had zijn secretaresse het gemeentehuis van diens komst ingelicht. Wethouder Sie- me de Waard ontving de prins en de majoor en gedrieën gingen zij naar de dijkdoorbraak, een half uur voordat de koningin zou komen. Jaap Boon, die aldaar bezig was met het maken van een paadje waarover de koningin zou moeten lopen, her kende de prins aanvankelijk niet. „Hij was in een generaalsuniform en droeg zo'n rode band om een arm. Ik dacht: wat moet die man van het Le ger des Heils er nou bij?" Als Boon niet beter had geweten, zou hij vermoedelijk ook de koningin niet hebben herkend. In gewone kleding en op laarzen stapte zij —de prins was in middels vertrokken— uit de jeep van Nan Roeper uit Oost. Boon zou de koningin over het pad leiden, maar kon niet verhinderen dat zij voor de kortste route koos: schuin over het drassige weiland onderaan de dijk. Toen het gezelschap bij een grep pel vol water aankwam, reageerde Boon als eerste en hielp Hare Ma jesteit veilig oversteken. Boon stak een hand uit en vroeg: „Mevrouw, zal ik u 'n handje helpen?" De koningin aan vaardde met graagte Boon's aanbod. Pas daarna werd voor een minder ris kante route gekozen. Geen perslui Op de zandzakken bij het punt waar de zee een 170 meter breed gat in de dijk had geslagen, heeft Boon nog een half uurtje genoegelijk met zijn hoog geplaatste gast staan praten. „De perslui waren naar een andere plek verwezen, dus werden we niet gestoord. De koningin was zeer be langstellend: ze vroeg wat er allemaal was gebeurd, waar die zes mensen waren verdronken, enzovoorts. Ik gaf haar een uitvoerig verslag van die ge beurtenissen en toen zij wegging druk te ze me hartelijk de hand." i Deel ven de vernieuwde Groeneplaats: bekritiseerde kunstwerk. ,,Waar is het bonkjes, lantaarns, sierstenen, grotere Vismarkt, gereconstrueerd raadhuis-bordes en fonteintje?", vraagt menigeen zich af. het nu ai veel- ,,Het centrum is klaar voor de komst van de koningin", aldus di recteur gemeentewerken Piet Plug. Dinsdag is een veegmachine aan het werk geweest om het overtolli ge zand op de Groeneplaats te ver wijderen. ,,We hadden eigenlijk ge hoopt op een paar flinke regenbui en, zodat de kieren tussen de ste nen mooi vol zouden regenen", al dus Plug. Zoals bekend begon de gemeente ver sneld met de uitvoering van de herin richting van de Groeneplaats. Een gok, die goed uitpakte: mede dankzij de Voor zover valt na te gaan, valt Texel pas voor de tweede maal een officieel koninklijk bezoek ten deel. Alweer bijna twintig jaar gele den gebeurde dat voor het eerst: op 18 juni 1969 maakte de toen malige landsvrouwe, H.M. Koningin Juliana, de oversteek. De hui dige koningin-moeder was tweemaal eerder op het eiland. In 1953 betrof het geen officieel bezoek, maar kwam de koningin „incogni to" ter plekke de gevolgen van de watersnoodramp opnemen. Vijf jaar daarvoor was Juliana ook al op Texel te gast, maar was toen nog prinses, al zou zij later in 1948 de plaats van haar moeder Wil- helmina als koningin innemen. Verder brachten diverse leden van het koninklijk huis gedurende de afgelopen decennia een bezoek aan Texel, al dan niet aangekon digd. Vers in de herinnering liggen de bezoeken van mr. Pieter van Vollenhoven (in februari) en prins Bernhard (vorig jaar mei tijdens de jubileumfestiviteiten van vliegveld Texel). zachte winter kon flink worden door gewerkt en was het plein ruim vóór 19 april klaar. Na de maandagmarkt zal al les nog even worden nagelopen door de gemeente, zodat alles in optimale staat is voor het bezoek van de konin gin. Het bestratingswerk is gedaan door de firma Westerlaken naar een ontwerp van technisch ambtenaar Ed Momberg. Ook de hal van het raadhuis zal gereed zijn voor dinsdag. Schoonmaakbedrijf Vinke zorgt voor de „finishing touch". Waterwerk Veel mensen denken dat het water werk op de vernieuwde Groeneplaats nog niet compleet is, omdat een fon tein ontbreekt. „Eigenlijk is het zoals het er nu ligt klaar, maar we willen toch alsnog een fonteintje op het putje in het midden", aldus Piet Plug. Of dat binnen afzienbare tijd kan worden geregeld is nog niet bekend. De rondgang van de Koningin voert niet (zoals oorspronkelijk het plan wasl langs de Kogerstraat, waar met de herbestrating van het gedeelte tussen de Stenenplaats en De Zes wordt be gonnen zodra aannemer Westerlaken er gelegenheid toe heeft. De Keesom- laan gaat deze week weer open voor verkeer. Het enige dat niét op tijd klaar is, is het busstation bij de Elemert. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Em- malaan, Haffelderweg. Ada van Hollandstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. Vrijdag 15 april 1988: 20.30 uur Team 11-Pilaar 1 21.00 uur Klif 23-Pilaar 2 21.30 uur The Jump-Vespertina 22.00 uur Sportshop Texel-Crops Leerlingen van de Redmer IJska- school uit De Waal hebben samen met wethouder Zegers woensdag in de Mars achter het Kotexge- bouw zeker 2000 struiken geplant ter gelegenheid van de Nationale Boomplantdag. „De dames uit de gemeenteraad deden het één keer in Oosterend en kregen meteen een mooie schop mee naar huis. Ik doe het al voor de zesde keer, krijg ik nu ook eens wat....?", vroeg een verongelijkte wethouder. Er zijn veel verschillende struiken ge plant. In het middengedeelte de wat hogere, zoals eiken, espen en elzen, met aan de randen fleurig bloeiende lage struiken, bijvoorbeeld krenten en forsythia's. „We hadden tot voor vier weken geen gebied op het oog om te beplanten. We hebben eerst even ge dacht aan het hoekje bij de Elemert, maar uiteindelijk werd het dit, een GOUD- EN ZILVERSMEDERIJ DE LUTINE overgangsgebied tussen woonwijk en industrieterrein", aldus Piet Bolier, chef van de buitendienst van gemeentewer ken. De struiken die werden geplant waren twee of drie jaar oud. „Dan staat er over een jaar of wat zeker al een leuk bosje", aldus Bolier. De wethouder hielp actief mee met het planten Na afloop kregen de kin deren op school wat lekkers en een li- neaal en reflector met opdruk. Zegers hield een praatje over bomen. „Je kunt ze horen, als je bijvoorbeeld eens op een bankje in de Dennen gaat zit ten. Je kunt ze ook ruiken en voelen." Hij riep de kinderen op goed te zorgen voor de natuur. Na een quasi-boze uit val naar Piet Bolier omdat hij nooit wat kreeg voor zijn medewerking, mocht ook de wethouder met een mooie schop naar huis. Donderdag 14 april De raadscommissie welzijnsbeleid ver gadert in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. Vrijdag 15 april In hotel De Lindeboom is vanaf 20.00 uur een lezing voor de vereniging van reumapatiënten op Texel, met mede werking van dr. Van Soesbergen, reu- matologe te Amsterdam. S.V. Texel houdt een feestavond met het thema „Rock 'n' roll" in de kanti ne vanaf 20.15 uur. Zaterdag 16 april De Kleppertjes en De Waddenruiters houden onderlinge wedstrijden aan de Ploeglanderweg in de Dennen; van 9.30 tot circa 16.00 uur. Van 19.00 tot 20.00 uur is in Eben Haëzer aan de Julianastraat een gebedsbijeenkomst. H/duit 1969 gadegeslagen door talloze nieuwsgierigen overhandigt de heer Luit Sok t t handgeknoopte wanten van Texe/se schapenwol aan koningin Juliana. GESPECIALISEERD IN ONTWEHPEN, VAN EIGENTIJDSE SIERADEN. RESTAUREREN EN REPAREREN VAN ALLE BESTAANDE SIERADEN KOGERSTRAAT 100, 1791 EV DEN BURG-TEXEL TELEFOON 02220-5238 Een kleine groep christenen van di verse kerkelijke richtingen heeft onlangs een gebedsgroep opge richt. die zich, naast het houden van gebedsbijeenkomsten, ook be zig wil houden met diverse andere activiteiten op religieus maat schappelijk gebied. De groep, momenteel bestaande uit le den van vijf verschillende kerkelijke ge zindten, is ontstaan uit gezamenlijke gebedsbijeenkomsten. Bij dergelijke gelegenheden kwam bij een aantal mensen het gevoel naar boven dat het mogelijk moest zijn samen een een heid te bereiken, niet gestoord door de muren van de diverse kerken. Vanuit die eenheid zou dan gewerkt kunnen worden naar een bepaald resultaat. Dit alles heeft geleid tot de oprichting van „Christenen voor Texel". Deze groep stelt zich tot doel God en de mede mens (in engere zin: de Texelaar) te dienen. Dit doel tracht men te berei ken door het bevorderen van de ge meenschap van de Texelse christenen, door het organiseren van activiteiten en door het bevorderen van evangelisatie-activiteiten. Een maal per twee maanden komt de groep samen om activiteiten uit te denken en daar naast wordt elke maand een gebeds uur gehouden, dat openstaat voor een ieder die zich daartoe voelt aangetrok ken. Tevens hoopt de groep de kern nog uit te kunnen breiden met verte genwoordigers van alle bestaande ge zindten op Texel om op een zo breed mogelijke basis te kunnen werken. De gebedsbijeenkomsten worden ge houden op zaterdagavonden van 19.00 tot 20.00 uur in Eben Haëzer of in Het Olijfblad. Deze bijeenkomsten zullen tevoren worden aangekondigd. Verder heeft de gebedsgroep een afspraak ge maakt met de heer Karei van Oordt, voorzitter van de stichting Christenen voor Israël, die op maandag 16 mei een lezing zal komen houden over het gevaar van de new-age beweging. De ze beweging stelt dat de geschiedenis van de aarde zich afspeeld in tijdper ken van 2160 jaar en dat vervolgens grote veranderingen zullen plaatsheb ben. Veranderingen op maatschappe- Zondag 17 april Bij De Kaap wordt de vierde wedstrijd om het Texelse sportviskampioenschap gehouden van 8.00 tot 10.00 uur. Om 7.00 uur start een vroege vogel wandeling op de Rozendijk in de Den nen, tegenover Catharinahoeve. De MAB-club heeft een clubcross op het eigen terrein in Eierland; aanvang 14.15 uur. De jeugdraad van GVT houdt een trampoline-instuif. Jeugd vanaf zes jaar is welkom in De Ferrever tussen 14.00 en 16.00 uur. Maandag 18 april De Overkoepeling van Vrouwenorgani saties vergadert vanaf 14.00 uur in het zaaltje van de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft een open bare vergadering in het raadhuis; aan vang 19.30 uur. Dinsdag 19 april Koningin Beatrix bezoekt Texel als on derdeel van een stneekbezoek aan de Waddeneilanden. Aankomst 10.15 uur op de veerhaven; vertrek 14.00 uur vanaf het vliegveld. Voor het gedetail leerde programma zie het artikel elders in deze krant. De werkgroep dialect van de Histori sche Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in d'Ouwe ULO. lijk, maar eerst en vooral ook op het religieuze vlak. De dag na deze lezing van de heer Van Oordt het publiek de gelegenheid geven om vragen te stel len over Israël en het Midden Oosten, die hij dan zal trachten te beantwoor den. De lezing vindt plaats in Eben Haëzer om 20.00 uur, het stellen van vragen gebeurt 's anderendaags in Het Olijfblad om 10.00 uur. Bij beide gele genheden zijn belangstellenden zeer welkom. Meer informatie over de „Christenen voor Texel" kan men ver krijgen bij Het Olijfblad in de We verstraat of via Johan Tensen, voor ganger van de Baptistengemeente, Tjakkerstraat 18.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9