Cjrocn 2tmrtrjexels in het harL, Seleidelijker afvoer van bezoekers Koger café's? Jij evaluatie van seizoenperikelen: Majestueuze voet op Texelse bodem nstige schade in havensteiger Fusieplannen van Boys en SV Texel Groot Oranjebal met Koninginnedag Spiegel stuk Strengere controle Granaat gevonden Geen vergunning Jaarvergadering dorpscommissie Diefstal Diefstal Entreeprijs musical Boerderij bekend ravage GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.274 DINSDAG 19 APRIL 1988 fjt advertenties, abonnementen, etc.: iqeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 4111 Jactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. ten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Burgwal Den Burg, telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398 e proef met een sluitingsuur van 02.00 uur voor café's en scotheken, die gedurende vijf weken in de zomer van 1987 ierd gehouden, is in de ogen van B en W succesvol verlo- n. Het college wil deze maatregel ook het komend seizoen kele weken van kracht laten zijn. Toepassing ervan zal in |e Koog echter enigszins soepeler gebeuren dan verleden r: de bezoekers krijgen tot half drie 's nachts de gelegen- id het pand te verlaten, om zo een wat „rustiger" afvoer bewerkstelligen. Deze uitloop van een half uur zou vier [eken bij wijze van proef alleen in De Koog gaan plaatsvin- in. e voornemens kwamen ter ake gisteravond tijdens een ver lering van de raadscommissie r algemeen en organisatorisch leid, waarin werd teruggeblikt de voorbije zomer en vooruitge- t op het naderende seizoen, iel is om de openbare orde in topseizoen (en dan vooral in htelijk De Koog) te bevorderen, r de manier waarop blijft ech- verschil van mening bestaan, zo teek gisteravond wederom. De frgadering werd bijgewoond door jder meer een delegatie van [reca-ondernemers en dorpsbe- jpners uit De Koog. Ook zij moch- in een duit in het zakje doen. 0 tegemoetkoming aan de Koger areca-ondernemers (uitloop tot half werd niet door alle leden van de imissie in dank afgenomen. Tine jnen-Baijs (Texels Belang) had de f/gste bedenkingen. Zij hield een betoog dat er op neer kwam dat de nachtcafé's moeten worden afge schaft. ,,Deze maatregelen komen neer op het plakken van pleisters zon der dat we de wond behandelen." Een half uur uitloop was voor Tine Krijnen niet aanvaardbaar; volgens haar moet de muziek al om half twee worden beëindigd, zodat om twee uur de za ken daadwerkelijk leeg zijn en op slot kunnen. Ook Riet Huitema-Vos (CDA) was niet enthousiast over de uitloop. ,,lk vrees dat dit ertoe leidt dat de bedrijven tot half drie doorgaan en er een extra half uur wordt bijgepakt." Net als het colle ge van B en W was zij echter bereid om de horeca-ondernemers het voor deel van de twijfel te gunnen. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) voor zag minder problemen. Uitloop is wat haar betreft geen punt, mits de mu ziek wordt stopgezet en er niet meer wordt geschonken. Desgevraagd werd dit door groepscommandant J. Moes- j steiger aan de noordoost-zijde i de mond van de Oudeschilder ^ien werd zaterdagochtend ern- I beschadigd. Dat gebeurde na- t de 106 meter lange duwboot findymet een vracht van 1200 i drijfmest in het ruim, een on- jalukkige manoeuvre maakte bij t binnenkomen van de haven. j Cindy" raakte in problemen door I sterke ebstroom voor de havenin- pg. De kracht van de stroom, in nbinatie met onbekendheid ter fcatse, verraste de schipper. Het pip raakte de steiger vol met de lus en die klap kwam hard aan. Eén hardhouten paal brak als een lucifer houtje af, één paal werd in een scheve stand gedrukt, de steigerplanken wer den over een breedte van vijf meter versplinterd en de houten gording on deraan brak doormidden. De preciese schade kon nog niet door Rijkswa terstaat worden vastgesteld. Wat er onder water is beschadigd is bijvoor beeld niet bekend. De steiger werd on middellijk voor voetgangers afgesloten. RWS zal zo spoedig mogelijk opdracht tot reparatie geven, nadat eventueel eerst een „noodverband" wordt aan gelegd om gevaarlijke situaties bij slecht weer te vermijden. Overigens was de Cindy" toch al weinig geluk kig die dag. Enkele uren vóór de aan varing had het schip ongeveer een uur vastgezeten op de Waddenzee, ter hoogte van De Schans. na de aanvaring zaterdagochtend was niet gering. kops van de rijkspolitie Texel be vestigd. Ook Henk Beumkes (PvdA) en Peter Bakker (PSP) lieten zich in dezelfde termen uit. Meerdere raadsleden verwonderden zich erover dat de proefperiode met betrekking tot de uitloop vier weken zal duren en daarmee niet parallel loopt met de eenduidige sluitingstijd, die ongeveer vijf weken geldig is. Ook De Koog Promotion-bestuurslid Harry Wuis pleitte namens de andere Kogers voor gelijkschakeling van deze maatre gelen; dat zal de duidelijkheid voor het publiek bevorderen. Burgemeester Ton Schipper, die de vergadering voorzat, zei zich hierover nog te zullen beraden in overleg met de Rijkspolitie. Alleen De Koog Het is de bedoeling om sluiting van de café's (dus ook de nachtbedrijven) om 02.00 uur alleen voor De Koog te laten gelden. „Voor Den Burg -hoewel dit uitdrukkelijk in de gaten moet worden gehouden- en Oudeschild speelt het probleem nog niet, zodat het sluitings uur daar op 04.00 uur kan worden ge handhaafd", aldus vinden B en W. Voorts kan het handhaven van een half uur langer voor ontnuchteringsbe- drijven ook in stand blijven. Beide stel lingen werden tijdens de vergadering gisteravond niet aangevochten, zodat mag worden aangenomen dat hierover tijdens de beslissende raadsvergadering geen problemen zullen worden ge maakt. Anders ligt dat met de mogelijkheid tot plaatsing van mobiele taps. De Ko ger horeca heeft verzocht om deze tij dens evenementen te mogen plaatsen, omdat dan wegens grote drukte in de bedrijven het vaak onmogelijk is alle klanten op efficiënte wijze van een consumptie te voorzien. Een extra tap punt uit oogpunt van bedrijfsvoering dus. De commissieleden hadden er moeite mee. Unaniem waren ze tegen taps op straat. Op de terrassen zou wel moeten kunnen, zo werd na enige discussie geconcludeerd. Harry Wuis benadrukte dat het niet de bedoeling is om permanente buitenbars neer te zetten. Openbaar toilet Onderzoek door de gemeente had uit gewezen dat inrichting van het voor malig brandspuithuisje aan de Dorpsstraat als openbaar toilet onmo gelijk is. Het gebouwtje is te klein en er kunnen ook geen gescheiden dames- en herentoilet worden gereali seerd. Dat was jammer, want het huis je is prachtig centraal gesitueerd. Een voorstel van de politie om openbare toiletunits te plaatsen op het landje naast het voetpad richting Daalder, was door de Kogers van de hand ge wezen, omdat dat te ver uit het cen trum is verwijderd. Peter Bakker pleitte ervoor om deze broodnodige voorzie ning juist op een goed zichtbare plaats in het centrum aan te brengen. Hij zou daarvoor best wat meer financiën be schikbaar willen stellen en stelde voor om het brandspuithuisje te verbouwen De besturen van de voetbalclubs SV Texel en Texelse Boys willen on derzoeken of in de nabije toekomst samengaan van beide verenigingen mogelijk is. Gestreefd wordt naar één nieuw op te richten voetbalver eniging in Den Burg. Nadat eerst oriënterend overleg had plaatsgevonden tussen afzonderlijke bestuursleden, besloten beide besturen om een „haalbaarheidsonderzoek" te laten verrichten, dat gebeurt met me dewerking van een onafhankelijke der de partij, de Texelse Sportraad. De vertegenwoordiger veldvoetbal in de Sportraad, Louis Uriot, heeft zich in middels hiertoe bereid verklaard. Uriot zal een onderzoekscommissie vormen met afgevaardigden van beide clubs. De leden zijn inmiddels op de hoogte gesteld via de respectievelijke clubbla den. Bij Texelse Boys werden tevens mededelingen gedaan tijdens de voorjaars-ledenvergadering van afgelo pen donderdagavond. en uit te breiden. Riet Huitema voelde wel iets voor deze suggestie en ook de andere commissieleden keurden het niet af. De burgemeester kondigde aan „alles op alles te zullen stellen om nog tijdens het komende seizoen een open baar toilet in De Koog te realiseren". Taxi's De proef met de taxistandplaats aan de Nikadel is geen succes geweest. De gekozen lokatie en de medewerking van de taxi-ondernemers waren daar debet aan, aldus het college. De poli tie geeft de voorkeur aan een lusvor- mige standplaats tussen de pottenbak kerij van Jaap Jager en de supermark tingang van Daalder aan de Nikadel. Er is daar een tijdelijke taxistandplaats voor zes taxi's mogelijk. De kosten hiervan bedragen ongeveer f19.000,— en dat werd door enkele commissiele den aan de hoge kant geacht voor een dergelijke voorziening. Verder werd voorgesteld om tot mid dernacht taxi's toe te staan in de Dorpsstraat, op verzoek van de Ko gers. Het voorstel is alleen van toepas sing op taxi's die passagiers komen af halen of wegbrengen en voor de deur stoppen. Wachten tot klanten zich aanmelden, is verboden. De taxi's krij gen toestemming om in één richting door de Dorpsstraat te rijden, zodat ze niet langer door een woonbuurt hoe ven te rijden. De commissieleden bleken moeite te hebben met het opstellen van vaste re gels voor het rijden door de Dorpsstraat. Er werd een beroep ge daan op de eigen verantwoordelijkheid van de taxichauffeurs. In geval van ou dere passagiers of regen is het een kwestie van service dat men voor de deur wordt afgezet. Dat hoeft echter lang niet in alle gevallen. Een meerder heid ging akkoord met 24.00 uur als grens. Commissie, college en Koger ondernemers zaten wat betreft het hoofdstuk „taxi's" derhalve aardig op één lijn. Welk voorstel precies op de tafel komt, is echter nog afwachten geblazen. Bewaakt parkeren Na de ervaringen van verleden jaar heeft het college besloten om af te zien van totale benutting van het grote parkeerterrein aan de Nikadel voor be waakt parkeren. Elders in het dorp ble ken parkeerproblemen te ontstaan en voorts bleek particuliere exploitatie geen haalbare kaart. Toch wil het col lege de mogelijkheid voor bewaakt parkeren behouden. Degenen die hun auto veilig willen stallen en daarvoor wat willen betalen, moeten daartoe de gelegenheid hebben. Hoe dat moet gebeuren, is echter de vraag. Harry Wuis stelde voor om een deel van het parkeerterrein aan de Koger onderne mers ter beschikking te stellen. Wel licht zijn er dan perspectieven voor rendabele exploitatie voorhanden. Ver der werd voorgesteld om weer par- keermeters aan de Nikadel te plaatsen, alsmede wat parkeerplaatsen aan de Brink (ter hoogte van het postkantoor) voor kort parkeren (maximaal een half uur) te bestemmen. Het plan om een fietsenstalling onder aan de Badweg te maken, werd met instemming begroet. Datzelfde gold voor het schoonhouden van de Dorpsstraat en een deel van de Bad weg. Over de manier waarop en wie Zojuist is het bezoek dat Hare Ma jesteit koningin Beatrix aan Texel bracht, afgerond. Vanochtend zette zij voor het eerst in haar periode a/s staatshoofd voet op Texe/s grondge bied, zoals op de foto (gemaakt door Pieter de Vries) is te zien. De koningin werd aan boord van Teso-veerboot Marsdiep" hartelijk ontvangen door het college van B en W en de ge meenteraad. Een uitgebreid verslag van het koninklijk bezoek verschijnt in de volgende krant. Ter afsluiting van een bol van acti viteiten staande Koninginnedag wordt in De Lindeboom een Oran jebal gehouden. Vorig jaar ontbrak dit traditionele onderdeel nog op het programma van 30 april, maar dat werd door velen als een gemis ervaren. Op de avond (Koninginnedag valt dit jaar op zaterdag) kan worden gedanst op de muziek van een band, de 5-mansformatie „Beautycase". Verder is er een loterij met een lucratieve hoofdprijs: een lang weekend voor twee personen naar Parijs. De verkoop van de lootjes, die een gulden per stuk kosten, is alleen op de avond zelf en duurt tot half elf. De trekking is drie kwartier later. De toegang is gratis. Het Oranjebal begint zodra het „Wijk tegen wijk"spel ten einde is. Een man uit Den Burg ontdekte zater dag dat de spiegel van zijn auto was gebarsten. De wagen stond in de Gra venstraat. De politie denkt niet dat er opzet in het spel is. voor de kosten moet opdraaien, was er discussie. Voorgesteld wordt om de dienst gemeentewerken hiervoor gedu rende 15 weken (van Pinksteren tot september) in te schakelen op zondag morgen. Kosten: flO.OOO— Het plaatsen van plattegronden in combinatie met bewegwijzeringborden vond eveneens genade in de ogen van de commissieleden. De raad wordt gevraagd om in totaal structureel voor 1988 f17.682,— uit te trekken voor de voorgestelde maatre gelen. Mogelijk kan in dit bedrag ver andering worden aangebracht naar aanleiding van de tijdens de discussie van gisteravond gedane suggesties en opmerkingen Nu de Groeneplaats is voltooid, gaat de politie weer strenger controleren op de naleving van verkeersregels. In het weekend is daarmee al begonnen en zijn 22 processen verbaal opgemaakt, onder andere voor het rijden met brommers en auto's in de gesloten ver klaarde delen van de dorpen en voor het negeren van stop- en parkeerverbodsborden. In een perceel bouwland aan de Pont- weg, ter hoogte van de waterzuivering heeft een agrariër een granaat gevon den van 40 centimeter lang en met een doorsnede van 15 centimeter. Op de Hors vonden wandelaars vrijdag twee brisantgranaten. Alle projectielen zijn naar een veilige plaats overge bracht, in afwachting van de duik- en demonteerploeg. Drie tankwagens met gier van een fir ma uit Beverwijk werden zondag aan gehouden door de politie. Bedrijfsver- voer is op zondag onder bepaalde voorwaarden toegestaan en de chauf feurs bleken niet over die vereiste ver gunning te beschikken. De dorpscommissie van Oudeschild houdt op woensdag 20 april jaarverga dering in 't Skiltje. De agenda ver meldt de volgende punten: opening, notulen vorige vergadering, kascontro le, financieel verslag, jaarverslag, bestuursverkiezing, rondvraag en slui ting. In een horecagelegenheid te De Koog werd zaterdagnacht een damestas ver mist van een vrouw uit dat dorp. De tas werd dezelfde avond in het café te ruggevonden, maar een portemonee met een gering geldbedrag en twee bankpassen was eruit verdwenen. Uit de jas van een 30-jarige Texelse is donderdag een portemonee met f55 aan bankbiljetten, wat kleingeld en een Rabobankpasje gestolen. De jas hing in het tandartsencentrum aan de Witte Kruislaan te Den Burg. De entreeprijs voor de musical Anatev- ka die zal worden opgevoerd door „Geen C te hoog" is op de zaterdagen f 10,voor kinderen en f 15,voor vol wassenen, dus niet ook flO— voor volwassenen zoals eerder abusievelijk vermeld. De halve eeuw oude afbeelding van een Texelse boerderij in de vorige krant, bleek hoeve „Vondel" van de familie Jimmink in Bargen te zijn. Bij de verzamelaarsclub kwamen ongeveer twintig reacties binnen van mensen die de foto hadden herkend. Zo moeilijk was herkenning ditmaal niet, want de zelfde boerderij staat er anno 1988 nóg. Een grote schuur die er in de tussentijd werd bijgebouwd, zorgt ech ter voor enige camouflage.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1