Al l Ni l D piii ,,M'n hart heeft altijd op de weg gelegen" Twee geslaagden voor IPO-examen Verleende bouwvergunningen Landbouwattachées kregen goede indruk Voorspeeluur Eilandcompetitie Basketball Buschauffeur Jan Kager in de VUT Albino lieuw Volleybaltoernooi K'-t'V Beeld van het IPO-examen zondagochtend: hond en baas (in dit geval Willem ter Steege die met glans zou slagenluisteren naar de kritiek van keurmeester Van Beijlenveld Twee van de zes combinaties die zich kandidaat hadden gesteld voor het IPO-diploma (voor het africhten van honden), wisten zondag de proeven van bekwaamheid te doorstaan. De Texelaars Willem ter Steege en Sjaan Feenstra en hun Duitse herders behaalden onder toeziend oog van keurmeester Van Beijlenveld en een redelijk aantal toeschouwers voldoende punten om aan de strenge normen te vol doen. De overige vier (van wie twee koppels uit Julianadorp) mo gen het nog eens proberen. Al na het eerste onderdeel, spoorzoe ken, stond vast dat niet meer dan 50 procent zou slagen. Drie kandidaten kregen hun honden niet in het rechte spoor. Zij waren direct gezakt, ook al zouden ze op de twee overige onder delen nog zoveel punten scoren. Ab solute topper was Willem ter Steege, die liefst 96 van de 100 punten be machtigde. Geen geringe prestatie, want Van Beijlenveld toonde zich een streng en op details lettende keur meester die bepaald geen hand over het hart wilde strijken. Na afloop van elk onderdeel kritiseerde hij de kandi daten in niet mis te verstane termen. De gezakten weten dus precies waar zij aan toe zijn en waar zij de volgende keer op moeten letten. Dit eerste exa menonderdeel zou aanvankelijk worden afgewerkt op een stuk land nabij[„De Atlas", maar spoorzoeken bleek daar onmogelijk omdat het land met drijf- mest was bewerkt. Er werd uitgewe ken naar een terrein nabij de Oostkaap. Op het onderdeel appèllopen zakte de volgende deelnemer, omdat hij op het laatst de controle over zijn huisdier verloor. Bij dit onderdeel gaat het er om dat de hond exact de commando's van zijn baas opvolgt. Het vuurwerk werd tot het laatst bewaard: het spec taculaire „pakwerk", waarbij de hond een zogenaamde aanvaller bespringt. De twee overgebleven kandidaten sloe- Dinsdag 19 april Om 20.00 uur heeft de werkgroep dia lect van de Historische Vereniging een bijeenkomst in d'Ouwe ULO. Op Nederland 3 is in het NOS vrije- tijdsmagazine TV 3 een intervieuw te zien met Daan Welboren over de her druk van het Texel-Verkade-album. Aanvang 19.25 uur. Woensdag 20 april Van 14.00 tot 17.00 uur wordt in De Schakel een jeugdbazaar gehouden. De opbrengst is voor een project in Curacao en de jeugdgroep van de N.H. kerk. Om 20.00 uur is in 't Skiltje te Oude- schild de jaarvergadering van de dorpscommissie. In het raadhuis begint om 19.30 uur de openbare vergadering van de raads- gen zich daar met glans doorheen. Aan het behalen van het diploma gin gen maanden training bij de Texelse hondenclub vooraf, op het veld aan de Rozendijk bij „Rien sans peine". De club telt momenteel veertien leden. Bij heel intensief onderricht is het moge lijk om binnen ongeveer een half jaar het diploma IPO-1 te behalen. Daarna kunnen de combinaties nog voor IPO-2 en IPO-3 aan de slag. De hond moet tenminste zestien maanden oud zijn en alleen gebruikshonden komen in aanmerking. commissie voor ruimtelijk; organisatorisch- en huisvestingsbeleid. Donderdag 21 april Om 19.30 uur is in het raadhuis de openbare vergadering van de raads commissie voor financieel, economisch en technisch beleid. Van 19.30 tot 20.30 uur houdt de muziek- en dansschool in de voor speelruimte van d'Ouwe ULO een voorspeeluur. Toegang gratis. In De Schakel is om 20.30 uur leden vergadering van GVT. Vrijdag 22 april In De Buureton is om 20.00 uur een praatavond van de vrouwenbond FNV, afdeling Texel. In het clubschip 't Wrijfhout wordt om 20.00 uur de voorjaarsvergadering van de watersportvereniging Texel gehou den. Aan de orde komen o.a. de stand van zaken met de nieuwe passanten haven en bestuursverkiezing. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 APRIL Toen AOT-buschauffeur Jan Kager vrijdagavond tegen negenen bij de bushalte op de veerhaven arriveerde, besefte hij niet dat hij zo juist zijn laatste ritje achter de rug had. Kager was in de veron derstelling dat hij nog éénmaal naar De Koog en nog éénmaal naar de veerhaven en Den Burg zou moeten rijden, maar z'n collega's hadden daar een stokje voor gestoken. Op de haven stond een van binnen en buiten versierde tourbus (de ,,5" waarmee Kager zovele reisjes heeft gemaakt) gereed, gevuld met familie en AOT-ers. Hier mee zette Kager koers naar het fanfaregebouw aan de Witte Kruis- laan, waar tijdens een feestelijke onderlinge avond Kagers loopbaan werd afgesloten. Per 1 juni gaat hij in de VUT. Wie Jan Kager zegt, zegt AOT, en andersom. Toch is het nog maar zestien jaar geleden dat de toen malige directeur Hooyberg Kager vroeg om bij de busonderneming achter het stuur te kruipen. Snel groeide Kager uit tot een populaire chauffeur, gezien bij passagiers en collega's. Zijn werk was tegelijker tijd zijn hobby en die instelling werd herkend en gewaardeerd door velen. Jan Kager (bijna 63) heeft zijn brood grotendeels op vier wielen verdiend. Voordat hij buschauffeur bij de AOT werd, was hij enkele jaren vrachtwa genchauffeur bij de Aankoopcentrale Texel en meer dan vijftien jaar lang bestuurde bij de trucks van de LTB. Geboren en getogen in polder Het Noorden (nummer 169), was Kager voorbestemd om boer te worden. In het begin van de jaren vijftig werkte hij op de boerderij van zijn vader, toen hij door LTB-directeur R. Timmer werd benaderd om bij hem in dienst te ko men. „Die kans heb ik met twee han den aangegrepen. Mijn hart heeft na melijk altijd op de weg gelegen. Ik zat graag achter het stuur en nooit heb ik uitvluchten gezocht om niet te hoeven rijden", aldus Kager. De eerste ervaringen deed hij thuis op met de auto van zijn vader. Dat was in de tijd dat een rijbewijs nog niet be langrijk was. Pas in zijn militaire diensttijd, vlak na de oorlog, kreeg hij zijn eerste rijlessen. Kager bleek het autorijden van nature in de vingers te hebben; al spoedig was hij rij- instructeur. Toen hij in 1947 op Java was gelegerd was er alle gelegenheid om praktijkervaring op te doen: Kager schat dat hij in drie jaar tijd een paar honderdduizend kilometer onder de wielen heeft gehad. Daarmee een ge zonde basis leggend voor latere jaren. Mensenkennis Hij leerde er bijvoorbeeld met mensen omgaan, een belangrijke, zo niet de belangrijkste, eigenschap voor een buschauffeur. „Als buschauffeur moet je drie dingen goed kunnen: sturen, met geld omgaan en met mensen om gaan. Dat laatste heb ik altijd voor ogen gehouden en heeft er sterk toe bijgedragen dat die zestien jaar zijn omgevlogen. Ik heb altijd met enorm veel plezier gewerkt en daarvoor zou ik de mensen allemaal heel hartelijk wil len bedanken", zegt Kager. Hij noemt een voorbeeld: „Als oudere mensen Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: I B.S. Beheer b.v., Drijverstraat 1, Den Buurg voor het gedeeltelijk vernieu wen/vergroten van een magazijnruim te; W. Grabowski, Witteweg 25, Den Hoorn voor het plaatsen van een ma- chineloods; G. L. Schafer, Oesterstraat 1, Oosterend, voor het plaatsen van een kap; Recreatiepark Texel B.V., Amsterdam, voor het plaatsen van 53 zomerhuizen, Roggeslootweg 493-597, De Cocksdorp; Recreatiepark Texel B.V., Amsterdam voor het plaatsen van 50 zomerhuizen, Roggeslootweg 393-491. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V.kamer 205. De Texelse landbouw heeft een gunstige indruk gemaakt op de landbouwattachées die woensdag en donderdag op het eiland te gast waren. De landbouwspecialisten van de buitenlandse ambassades in Nederland, die op uitnodiging van het Landbouwschap op Texel wa ren, werkten een vol programma af waarbij een aantal verschillende bedrijven werden aangedaan. Het vijftig personen tellende gezel schap bestond uit vertegenwoordigers van landen uit de hele wereld: Verenig de Staten van Amerika, Frankrijk, De nemarken, West-Duitsland, België, Australië en Nieuw-Zeeland. Attachées van de Sovjet Unie, Polen en Canada, die aanvankelijk hadden toegezegd, ontbraken. Ook waren er afgevaardig den van het organiserende Landbouw schap op Texel aanwezig. Deze organi satie organiseert elke anderhalf twee jaar een bezoek aan een regio in Ne derland. Elke provincie komt daarbij aan de beurt, zodat de „buitenlan ders" een beter inzicht kunnen krijgen in de landbouwstructuur in Nederland. Leerlingen van de Texelse muziek- dansschool verzorgen donderdag vas 19.30 tot 20.30 uur een voorspeeluil in de voorspeelruimte in d'Ouwe Uil Medewerking wordt verleend door piano; blokfluit-, gitaar-, klarinet; vitJ orgel- en dwarsfluitleerlingen en led gen met koperen blaasinstrument® De toegang is gratis. Na een rustperiode van drie welij werd in de Koninghal de eiland competitie basketball gespeeld.! eerste werd de wedstrijd tussen| teams van Pilaar 1 en Oranjebo afgewerkt. Echt spannend werd het niet. laar 1 voert de ranglijst aan en Oranjeboom bevindt zich in dec derste regionen. In de eerste helft zetten de vrouwr speelsters de defensie van Pilaar 1 paar keer goed in zijn hemd door ;j| snel opgezette aanvallen. Maar in tweede helft was het meer een vol maken van de speeltijd. Tot op dit ment is Pilaar 1 onverslaanbaar. He! tweede treffen was tussen Pilaar 2 Klif 23. Al na de eerste helft was stand 21-4 in het voordeel van Pilai Het siert de mentaliteit van Klif 23 tot het einde toe vocht. Daaropvol-EÏ gend speelde Vespertina tegen The Jump. The Jump speelt de tweede helft van de competitie veel beter, komt ook doordat er wat langere sp Iers zijn bijgekomen. In de eerste he kon Vespertina niet tippen aan de vechtlust van The Jump. Verdedige leverde dit nogal wat persoonlijke fe ten op voor Vespertina. In de twe® jrjj helft ging de score gelijk op, maar Vespertina kon niet meer inlopen. A laatste speelde Sportshop Texel teg het snelle team Crops. Het is een li voor het oog om Crops aan het we te zien, want het heeft een dosis a gie waar sommige teams nog wati kunnen leren. In de eerste helft gin de score nog aardig gelijk op maar Sportshop Texel had al een lichte voorsprong. Kansen waren er genoi :t voor Crops maar de afmaker ontbre Uitslagen 15 april: Pilaar I-Oranjeboom 47- Klif 23-Pilaar 2 14-29, The Jump-Vespertina 25-16; Sportshop-Crops 27-14 Programma 22 april: 20.30 uur Pilaar 2-Paracentrum G 21.00 uur The Wombats-G.V.T. Pila 21.30 uur The Jump-S1 M.S 22.00 uur M. Sport-Crops Si-Go! Nu was Noordholland dus weer eeMi aan de beurt, en de keuze viel daar op Texel. In samenwerking met de Texelse landbouwvoorlichter Jan Ko hof werd een programma opgesteld Getracht werd zoveel mogelijk bedr ven te bezoeken, waarvoor het Lan 1 c bouwschap zich sterk maakt (boere are en tuinders). Het Texelse programm week niet essentieel af van voorgaf de bezoeken, aldus C. Floris, secre' buitenland van het Landbouwschap desgevraagd. Specifiek Texelse situ ties en problematieken, zoals de wi iSei huishouding, kwamen spelenderwijr aan de orde. De ontvangende land bouwers troffen telkens een zeer g- teresseerd gehoor tegenover zich. I werden gerichte vragen gesteld. Dl lwe kwam mede door de aanschouwelj )fd' uitleg die de landbouwers wisten te geven. Woensdag werden bezoekje ln- gebracht aan P.C. Kikkert in de He" mer en aan het gemengd bloembr len/veehouderijbedrijf van de gebri ders Jos en Geert Timmer in de PI polder. Donderdagochtend vroeg het gezelschap zich naar het in aai dappelen gespecialiseerde bedrijf w de familie De Lugt in Eierland. Na' kort uitstapje naar de Slufter, was tenslotte biologisch-dynamisch bei St. Donatus aan de beurt. Pst' gei ifa Jan Kager was zestien jaar lang hat gezicht van de AOT Programma: 19.30 uur Meermarkt-Casino Klif 23 19.49 uur Klif 23-Drog.Mets Meermarkt 20.08 uur Haarstudio-MeermarktCasino 20.27 uur Casino-Klif 23 Haarstudio 20.46 uur Drog.Mets-Haarst. M.markt 21.05 uur Meermarkt-Klif 23Drog. Mets 21.24 uur Casino-Drog. Mets Klif 23 21.43 uur Klif 23-Haarstudio Casino 22.02 uur Drog.Mets-M.markt Haarst. 22.21 uur Haarst.-Casino Drog. Mets. Arjen Jongejan zag woensdag langs de Stuifweg tussen een groepje nor male zwart-witte scholeksters een spierwit exemplaar zitten. Ik ben nog teruggereden om te kijken of ik me niet vergiste, maar het was echt een witte lieuw", aldus Jongejan. ,,Vrij zeldzaam, maar niet abnormaal", aldus een medewerkster van Ecomare. Albino-exemplaren komen bij bijna alle diersoorten voor. Twintig jaar lang heeft er een witte lieuw in de Mokbaai gezeten en er was er ook eentje op de Schorren. De laatste jaren werd er echter geeneen meer gesignaleerd. bijvoorbeeld moeten uitstappen bij de Bakkerstichting, dan stop ik daar even en help ze met de koffers. Dat zijn maar kleinigheden, maar de mensen stellen daar enorm veel prijs op". Veel van zijn AOT-tijd heeft Kager doorgebracht in de toerbus. Gezien zijn rij-ervaring die hij bij de LTB had opgedaan (,,lk heb toen heel Neder land gezien"), werd Kager meteen bij zijn komst in 1972 al gevraagd om te gaan toeren. Hij herinnert zich de zo genaamde ,,Vara-reizen". Dan haalde hij bij tal van opstapplaatsen in het land, te beginnen in Almelo, ouderen op die op Texel in ,,De Kogerhoop" vakantie kwamen houden. Door de week reed Kager het gezelschap dan over Texel. Het was voor hem een hobby om als gids op te treden en verhalen over het eiland te vertellen. In een tentje Voorts ging Kager alle jaren met de jeugd van Scouting Texel op pad en sliep net als de anderen in een tentje. De wegennetten van Zweden, Dene marken, Engeland en Luxemburg heb ben nog slechts weinig geheimen voor hem. Met de Rijksscholengemeen schap kwam hij zeven maal in Parijs, voor werkweekbezoeken. Slechts in de verkeerschaos van de Franse hoofd stad raakte hij eens betrokken bij een aanrijding, voor het overige bleven on gelukken hem en passagiers bespaard. Door de toenemende concurrentie is het aantal overkantse reizen inmiddels flink achteruit gelopen. Jan Kager be treurt deze ontwikkeling: Ik heb dat altijd met veel liefde gedaan. Het is leuk en je leert er veel van. De jonge ren krijgen nu de kans niet meer en dat vind ik jammer". Zaterdag houdt Gyvo een toernooi in De Kaapsnol te De Koog. De deelne mende teams zijn Casino, Klif 23, Dro gisterij Mets, Haarstudio en Meer markt. Er worden wedstrijden van één keer zeventien minuten gespeeld, waarbij twee maal kan worden gewis seld. Time-outs zijn niet toegestaan. Bollenboer Jos Timmer geeft hier de landbouwattachées tekst en uitleg over zijn hyacinten in de PH-polder.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2