,Waren er maar meer /an zulke eilanden m Project voor herintredende vrouwen vol lof ontvangen Wel of geen fontein op waterwerk? loltofproject op Texel in stroomversnelling [WAT IK ZEGGEN WOU.." pn van Opduinhovenpad jaar lief en leed Bedrijf H. Daalder „dealer van het jaar" „Mooie Babbel" in De Lindeboom ,WAT IK ZEGGEN WOU.." Geslaagd Voorjaarsrit voor aanspanningen Wat ik zeggen wou Tegenstrijdige belangen INSDAG 19 APRIL 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 zijn let „villaproject" van René Coltof Bungalow BV (RCB) op «el, is in een stroomversnelling gekomen, nu een ander |ark (Port Zélande") dat RCB met Macobouw in Zeeland zal ouwen, plotseling in z'n geheel is verkocht aan Vendorado isure NV. Zaterdag verscheen in drie grote kranten een pa ginagrote advertentie van RCB want er wordt nu vaart gezet hter de verkoop van de bungalows op Texel. Al eind vol- nd jaar zullen nóg 300 bungalows gereed moeten zijn op e Krim. realisatie van het Texelse project ig af van de verkoopontwikkeling ei ns. Die blijken nu dus dermate suc- svol te verlopen, dat Coltof zich »er op Texel kan richten. Van de 300 xe villa's die zullen worden gebouwd De Krim zijn er vijftig gereed vóór it komende hoogseizoen en nog ins vijftig voor september/oktober, cu'ft huizen worden opgebouwd uit be nnen casco's, die kant en klaar in in fabriek worden vervaardigd. Alleen it buitenmetselwerk zal nog moeten jrden gedaan, evenals de afwerking inen. De villa's kosten f270.000,— n heel bedrag, maar toch loopt de rkoop als een trein. „Wij zijn ge- >nd aan kleinere prijsjes, maar de bktijk wijst uit dat er veel meer vraag jnaar de duurdere woningen', aldus né Coltof. De duurdere woningen feden ook meer luxe. Er zit een sauna en de badkamers zijn van speciaal Italië uitgezocht marmer. „We gaan zelfs nóg luxer maken met een so- ium en keukens met allerlei inbouw- ■paratuur". Coltof wil waar bieden oor het geld dat moet worden neer- |teld voor een villa op De Krim. De -■Ljpste vijftig bungalows die nog voor seizoen klaar moeten zijn, zullen teen worden verhuurd. EttN ViN LEZERS - BUITEN VERANTWOOROELUXMEO VAN DE REOWTt één iewel ik me er bewust van ben dat irlopig alle bestuurlijke en andere Iskleunen verbleken bij die van de lieuwe" drinkwatervoorziening, wilde toch graag nog even een kantteke- ig maken bij „Het Slag van Wuis" De Slag van Wuis?l uit de Texelse urant van vrijdag 15 april jongsle- 1. De burgemeester weerlegde daar kritiek van de raadsleden Beumkes Van Asselt als volgt: „De bevolking aft er belang bij dat zowel hotel- Sten als kampeerders in of bij het p kunnen verblijven. De gemeente een rol spelen bij de belangenbe- ■tiging van beide categorieën en at dat bij deze". Conclusie: De bur- ■neester weerlegde nietsl Er viel dan k niets te weerleggen, er is namelijk !n relatie tussen het verleggen van pad en het welzijn van de kam- ïrders. De burgemeester dient zich beperken tot hele waarheden en h te onthouden van halve. Dat is sst onder andere goed drinkwater i fundamenteel belang. Als „Het van Wuis" inderdaad wordt ver- d zal van de zomer blijken dat in re de burgemeester nog ongeloof- ardiger is dan Sinterklaas in april! t enige wat ik dan nog kan doen, is aanreiken van een suggestie voor nieuwe naam: het „Ton van Op- inhovenpad". Leve Shakespeare! KI. Smidt, Den Burg. 12 april 1928 traden Sijp van Eg- Jind en Maria Buys in het huwelijk, nsdag vierden zij hun 60-jarig huwe- sfeest samen met kinderen, klein achterkleinkinderen in hotel Rebec- te De Waal. Sijp van Egmond, 87 ir oud, is nog zeer levenslustig en sakt tochtjes op zijn snorfiets. Zijn uw Maria van 84 jaar heeft drie ienbloedingen gehad, maar is nog rr helder van geest. Beiden genoten de feestelijke dag. Burgemeester hipper en zijn vrouw waren aanwe- om de echtelieden te feliciteren en k het fanfare KTF gaf acte de pre- ice. Op de foto, gemaakt door de nilie, ziet men het 60 jaar getrouwde ar feestelijk uitgedost. „Eind volgend jaar moet het hele Texel-project klaar zijn. Dan staan alle 500 bungalows", aldus de projectont wikkelaar. In de kranten De Telegraaf, Algemeen Dagblad en NRC Handels blad heeft zaterdag een paginagrote advertentie gestaan om de verkoop van de huizen te promoten. De eerste 300 reacties zijn al binnen. „Meestal hebben we 3000 4000 reacties op zo'n advertentiecampagne". Over een week of zes is weer een verkoopstunt te verwachten van RCB, hoewel de eerste 100 bungalows al praktisch zijn verkocht. De actie met snackbargigant Mac Donalds heeft meer dan vijf mil joen reacties teweeg gebracht. De winnaar van het spel, dat aan die actie was verbonden, krijgt één van de luxe huizen op De Krim. Dat huis is al klaar en is te bezichtigen als modelwoning. „Wij vinden Texel het mooiste eiland. We zijn niet de enigen, gezien alle reacties op onze advertentie", aldus Coltof. Op Texel is eigenlijk geen plaats voor nóg een bungalowpark, wat Coltof betreurt. Maar: aan de an dere kant is het ook goed. Texel moet mooi blijven. In De Koog, in het artikel 11 gebied, mogen nog zo'n 140 appar tementen worden neergezet, maar ap- partementenbouw is voor ons niet in- terressant. Dit verkoopt veel slechter", aldus Coltof, die zegt hiermee te doe len op de verkoop van appartementen bij hotel Juliana en De Pelikaan, waar men al zo'n twee jaar mee bezig is. Den Hoorn is voor ons evenmin inte resssant om te bouwen. Verkoopbun galows zou ik graag nog meer willen neerzetten op Texel, maar dat zou voor het eiland ook moeten kunnen. We moeten intern ook niet teveel con- ondernemers-aktiviteiten Het aannemersbedrijf H. Daalder en Zoon BV werd vorige week uitgeroe pen tot „dealer van het jaar" door de Westduitse fabrikanten van kunststof kozijnen „Reckendrees". Daalder wist de hoogste omzetcijfers in de particu liere verkoop te behalen van alle Ne derlandse dealers. Tot verrassing van de Texelaars werd deze mededeling vrijdag tijdens een bijeenkomst in het hoofdkantoor in de Bondsrepubliek gedaan. Woensdagmiddag om 13.00 uur speelt het Amstel Toneel het to neelstuk „De komst van Mooie Babbel" in De Lindeboom. Deze voorstelling is bedoeld voor de brugklassen van LBO en RSG. Er zijn nog ongeveer een honderdtal kaarten te verkrijgen, de toegang bedraagt vijf gulden. De voorstel ling is bedoeld voor kinderen vanaf acht jaar. Het stuk speelt zich af in een niet zo goed lopende speelautomatenhal, Douwes Place. Daar wordt op zekere dag een „Mooie Babbel" binnenge bracht, een apparaat dat in staat is ge dachten te lezen, en daardoor mensen precies kan zeggen wat ze willen ho ren. De oude flipperkasten in Douwes Place zijn zeer tegen op de komst van deze nieuwlichter, maar kunnen niet verhinderen dat de invloed van Mooie Babbel op het wel en wee in de auto matenhal steeds groter wordt. De af loop van het stuk is voorspelbaar, maar niemand kan het slot tegenhouden. currentie krijgen". Coltof heeft nog wel plannen met andere Waddeneilanden. Ook is hij betrokken bij de bouw van een park met 600 bungalows bij Parijs, een project in Engeland en nog twee in West-Duitsland. Perfect beheer „Perfect beheer en een goede organi satie zijn heel belangrijk voor zo'n park met bungalows", aldus Renè Coltof. „Als je een goed park hebt met een slecht beheer, dan heb je nog niets. Ik ben razend enthousiast over de Exploi tatiemaatschappij De Krim en Martin Warnaar als directeur. Ik wou dat hij een aantal broers had, dan zette ik die in al mijn projectenl Neem nou het eerste jaar. In juli waren er 152 bunga lows klaar, waarvan er 91 de verhuur ingingen en die brachten in drie maan den een miljoen gulden op. Dat is bru to f11.000,— per huis. En dat terwijl er overlast was van de bouwwerkzaam heden aan de andere huizen, iets dat de verhuur meestal niet bevordert". Coltof hoopt dat de provincie op den duur toch toestemming geeft voor de aanleg van een golfbaan. „We hebben samen met de EMK verschillende gronden in optie, waar we iedere maand voor betalen. Als de Provincie akkoord gaat laten we een aantal hui zen weg in verband met de toegang tot de baan. Dan zal er ook een club accommodatie worden gebouwd met een restaurant erbij enzovoorts", aldus Coltof. Als de 100 huizen die nu het eerst zullen worden gebouwd klaar zijn, zal het zwembad dat er nu al is worden uitgebreid en overkapt. Er komt een nieuw buitenbad. Na de vol gende bouwfase zal er een tenniscom- plex verrijzen met overdekte banen en na de laatste fase wordt er een soort overdekt plein gemaakt waardoor zo wel een sport- als een gezelligheids centrum ontstaat. „Nu kunnen de hui zen zo'n 25 weken per jaar worden verhuurd, maar als er overdekte voor zieningen zijn worden dat wel 35 tot 40 weken". Kostendeling De kosten voor deze voorzieningen, die zowel voor de bugalowbewoners als de andere vakantiegangers op De Krim zijn, worden gedeeld door de EMK en RCB. „We proberen zoveel mogelijk de bouw te laten geschieden in een kort tijdsbestek en dan steeds grote gedeel ten tegelijk, zodat men zo kort moge lijk last heeft van de bouwwerkzaam heden. En ook al zijn er nog een aan tal woningen niet verkocht, we bou wen toch, want als we steeds weer eentje neerzetten dan zit je tien jaar met bouwrommel". Coltof besteed veel geld aan promotie en verkoopcampag- WvtN U* LEZLftS WTU VE*ANTWOO«OCU»J«C *«NOC AEI«»TC Coltof:... Wij geven waar voor uw geld... nes. „Dat levert op den duur méér op hoor. Met huizen blijven zitten is veel duurder". Dat de verkoop van de hui zen in De Krim zo aan zou slaan bij het publiek had Coltof niet verwacht, „Ik wist wel dat er vraag naar zou zijn, maar op zoveel hadden we niet gerekend. Ik wou dat er meer van zul ke eilanden waren". Hij is enthousiast over de medewerking van de gemeen te. „Nu alleen die golfbaan nog, maar dat is iets waar de provincie over beslist". In het Marinebad te Den Helder slaag den Jeroen Commandeur uit Den Burg en Vincent Bakker uit Den Hoorn voor het zwemvaardigheidsdiploma 1 en Christien Pennings voor het zwemvaar digheidsdiploma 3. Zondag houden de Vrienden van het Paard de eerste rit van het sei zoen, de zogeheten voorjaarsrit. Er wordt gestart om 13.00 uur, later dan gewoonlijk, vanaf het parkeer terrein bij garage Grisnigt. In verband met de versnapering in de pauze wordt de deelnemers verzocht zich vóór vrijdag op te geven bij me vrouw De Wit, telefoon, 02226-357. Ook ruiters zijn welkom mee te rijden, mits zij hun paard of pony goed onder controle hebben en achter de aan spanningen blijven. Voor ruiters is het dragen van een cap verplicht gesteld. Eerst met verbazing, daarna met erger nis en tenslotte met woede hebben wij, het jeugdbestuur en het hoofd bestuur van de sportvereniging Texel, het artikel in de Texelse Courant van jongsleden vrijdag 15 april gelezen. Dit artikel ging over de behandeling van een brief over alcohol misbruik door jongeren in de leeftijdscategorie van twaalf tot en met zestien jaar, waarbij de schuld ongemotiveerd en niet be wezen in de schoenen van de horeca maar voornamelijk in de (voetbal) schoenen van de sportkantines wordt geschoven. Vrijwilligers, die jarenlang hun vrije tijd in het sportieve welzijn van de jeugd hebben gestoken krijgen op deze manier een flinke duw in de rug. De jeugdafdeling van de sportver eniging Texel heeft ongeveer tien jaar geleden een jeugdplan opgesteld met als doel het behoud van de jeugdspe lers voor de voetbalsport, en het sinds kort afgesloten sponsorcontract met Hordifood is gericht op het bevorderen van de voetbalsport voor jeugdigen onder de achttien jaar op het eiland Texel. Een van de doelen van de jeugdafdeling van de sportvereniging Texel is goede voetballers af te leveren voor het eerste elftal van deze sportve reniging. Duidelijk is dat bij veelvuldig en overmatig alcolholgebruik de spor tieve prestaties zeker achterblijven, zo dat ons hierboven genoemde doel niet bereikt kan worden. In bovengenoemd plan past dus geen alcoholgebruik, daarom wordt er ondermeer geen alco holhoudende drank in onze sportkanti ne geschonken aan jongeren beneden de leeftijd van zestien jaar. Bovendien is hierop een bijzonder goede controle mogelijk daar de teams (zoals overi gens bij alle verenigingen) in leeftijds groepen zijn ingedeeld! In dit korte schrijven willen wij niet ingaan op de financiële mogelijkheden van onze sportvereniging, maar het is natuurlijk niet zo dat onze vereniging blijft bestaan omdat onze jeugdleden zo veel verteren in onze kantine en dan met name op het gebied van alcohol houdende drank. Wij proberen een zo goed mogelijk voetbalprodukt af te le veren en dat is onze reclame en ons doel is zeker niet de verkoop van alco holhoudende drank aan de jeugd in onze kantine. het jeugdbestuur van de s.v. Texel, n.d. Rob Dapper, het hoofdbestuur van de s.v. Texel, n.d. Aad Blom. Vol lof was de raadscommissie voor welzijnsbeleid tijdens de ver gadering donderdagavond over het nieuwe project voor „herintreden de" vrouwen. Tijdens de rondvraag kwam het waterwerk op de Groe- neplaats aan de orde. De meningen over het alsnog plaatsen van een fontein of niet, zijn verdeeld. We thouder Zegers hoopt met een compromis alle partijen tevreden te kunnen stellen. De jaarrekening over 1985 van de Stichting Texels Museum werd zonder kanttekeningen goedgekeurd. De jaar rekening van '86 gaf aan dat de ge raamde gemeentesubsidies voldoende waren. In dat jaar had de gemeente in feite aan een wijziging in de subsidië ring van de Stichting Texels Museum (STMI doorgevoerd. De subsidie werd bepaald op f114.686,—, terwijl de be groting van STM uitging van f137.633,—. Bij het opstellen van de jaarrekening is de STM uitgegaan van een gemeentelijke bijdrage van f113.540,-. De begroting van 1987 van de STM gaat uit van een gemeentelijke subsi die van f154.650,—In februari dat jaar besloot de gemeente een volumebeleid voor de musea te gaan voeren. Dat betekent dat de gemeente een subsi die geeft voor een bepaald doel, in dit geval het beheer van musea. De ge meente houdt zich niet tot in details bezig met de besteding van het geld, dat is dan een zaak van de STM. De gemeente houdt echter wel toezicht dat er niet iets met het geld wordt ge daan dat niets met de musea van doen heeft. Voor '87 is het volume be paald op het in het jaarprogramma ge noemde bedrag van f113.540,—, plus een eenmalige aanvulling met een be drag van f42.000,— Nauwgezet Uit de begroting 1987 blijkt dat de STM, zoals alle jaren, de exploitatie van de musea goed en nauwgezet doet. In deze begroting was de exploi tatie van het Scheepvaartmuseum nog opgenomen. Het besluit tot sluiting van dit museum, dat op 10 februari van dat jaar werd genomen, heeft geen invloed op de grootte van de toegezegde subsidie. Nel Eelman (CDA) vroeg hoever de besprekingen over het nieuwe beleid inmiddels ge vorderd waren. „Het gaat toch over een soort taakscheiding". Wethouder Zegers vertelde dat er een werkgroep is opgericht met drie personen van de STM, twee mensen van de gemeente en hijzelf. „We zijn wel tegen verschil lende hobbels aangelopen, waardoor we voorlopig nog niet klaar zijn De STM wil er natuurlijk niet op achteruit gaan. Maar we willen allemaal de ver antwoordelijkheden daar leggen waar ze horen". Bibliotheek Ook op de jaarrekening '86 van de openbare bibliotheek kwam weinig commentaar. De in dat jaar verkregen bijdrage van de provincie (f14.429, is gebruikt op de post onderhoud en reparatie onderhoud gebouwen te ver hogen van f3000,— naar f17.000— Er kwam een hogere bijdrage van het Rijk dan werd verwacht, f103.789,— in plaats van de geraamde f98.470,—. Daarmee zijn enkele inventarisaanko pen gedaan, zodat de jaarrekeningen van de komende jaren niet met kapi- taalslasten zouden worden belast. De meevallers die de bibliotheek had in 1986 zijn besteed aan administratie kosten. De begroting voor 1988 is ge baseerd op de geldstromen zoals die altijd waren. De bibliotheek staat voor meer kosten omdat via een wettelijke maatregel is bepaald dat een vergoe ding moet worden betaald aan de au teurs en uitgeverijen. Deze vergoeding wordt gebaseerd op het aantal leners. Voor 1988 is dit 4000 leners x 60 cent= f2400,—.Er is voorgeschreven dat deze vergoeding in 1989 zal stijgen tot f 1,20 en in 1990 tot f2,40 per le ner. Voor de vervanging van boeken is f62.660,— geraamd. Dit is f3400,— meer dan het jaar ervoor is begroot, maar er staat f3000— aan contributie tegenover. De begroting leidt tot een raming van een gemeentelijke bijdrage van f159.370,—. Het jaarprogramma '88 en de gemeentebegroting '88 gaan uit van een subsidie van f158,000,—. Het verschil kan binnen de begroting van de Stichting Openbare Bibliotheek worden opgevangen. Turbotaal Erna Eelman (VVD) kreeg desgevraagd te horen dat het aantal abonnementen nog steeds toeneemt. Tine Krijnen (Texels Belang) had onlangs het voor stel gedaan voorleeswedstrijden te houden in de bibliotheek, maar nu deed ze alweer een ander voorstel: „Over het algemeen wordt de Neder landse taal slecht beheerst. Ik wil op de bres gaan voor een taalvaardigheid die verder gaat dan turbotaal. Kunnen er niet eens gedichtenwedstrijden wor den gehouden met eigen of bestaande gedichten en dan behalve in het Ne derlands ook in het Texels?" Zegers vond dit meer een onderwijstaak. „De bibliotheek heeft altijd een winterpro- gramma dat veel werk en inzet van de medewerkers vereist. Ik ben het met u eens dat welsprekendheid een belan grijke zaak is, maar het is geen hoofd taak van de bibliotheek". Nel Eelman vulde aan dat ieder jaar tijdens de kin derboekenweek gedichtenwedstrijden worden gehouden. „Er is ook veel contact tussen scholen en de biblio theek. Er worden instructiedagen ge houden waarbij uitleg wordt gegeven over het documentatiecentrum", aldus het CDA-commissielid Motivatie Erg enthousiast waren alle commissie leden over het nieuwe project voor herintredende vrouwen. Er zal een soort voorbereidend beroepsjaar wor den gehouden om de vrouwen kennis, vaardigheden en inzicht te geven, zodat ze welbewust een keuze kunnen maken wat betreft hun toekomstige werk. Ook is het de bedoeling dat ze door het voorbereidende jaar worden gemotiveerd om aan de overkant een opleiding te gaan volgen. Erna Eelman verklaarde het heel erg goed te vinden als dat laatste zou slagen. De cursus is bedoeld voor vrouwen met minimaal twee jaar voortgezet on derwijs die korte of langere tijd niet hebben gewerkt en dit wel weer willen gaan doen. Ongeveer 15 vrouwen kun nen eraan meedoen. De cursus bestaat uit vier delen. Tijdens een al gemene oriëntatie zullen gastsprekers worden uitgenodigd van het arbeids bureau, de sociale dienst en de Vrouw- en Werkwinkel. Er zullen ex cursies worden gemaakt naar het ar beidsbureau, het CW en het Neder lands Instituut voor Nijverheid en Techniek. De Stichting Studie- en Be roepskeuze Noordholland verzorgt een aantal dagdelen tests op het gebied van studie en werk. Er zal een specifieke oriëntatie worden gedaan waarbij één of twee vakgebie den centraal staan. Studievaardighe den komen aan de orde, alsmede in formatica. De cursus zal van oktober tot en met april duren en vier dagde len van tweeënhalf uur per week bes laan. Wethouder Zegers maakte een compliment aan het adres van Mijkje Uittenbogaard en Siem Zijm. „Het werkt goed, vooral ook omdat deze twee veel ervaring hebben op dit ge bied. Deze cursus is een hele goede zaak". Kadootje Tijdens de rondvraag vroeg Erna Eel man wat de wethouder ging doen met het kadootje van f15.000,— dat de Ra bobank gaf voor de Texelse basisscho len. „Ik ga daar zelf niets mee doen. Er zal een bepaald bedrag per leerling worden overgemaakt aan de ouderve reniging en de creches en dat zal dan weer zijn gekoppeld aan een minimum totaalbedrag". In het verleden hebben alle kinderen eens een fietsreflector ge kregen die door zo'n financieel kadoot je werd betaald. Het WD-raadslid ver zocht de wethouder te vragen aan de Bolder of men niet meer wilde snoeien op parkeerplaatsen tijdens marktda gen. „Mensen moeten nu toch al bui ten het centrum parkeren en als ze dan daar hun auto ook niet kwijt kun nen wordt het wel een beetje verve lend". Zegers beloofde het door te ge ven, maar kon niet garanderen dat er rekening mee zou worden gehouden H.Roeper (PvdA), als vervanger voor Gerard van der Kooi, bracht het gesprek op het waterwerk op de Groe- neplaats, dat een waar struikelblok lijkt te worden. „Als er alsnog een fontein op wordt geplaatst gaat het karakter weg. Ik vind het geld weggooien en aantasting van het esthetisch aspect", aldus Roeper. Zegers hield het op een compromis: „De meeste mensen zeg gen dat zo'n ding moet spuiten, de meningen zijn als altijd verdeeld. We zoeken naar een tussenvorm". „In de morgen wel spuiten en 's avonds niet...", bedacht Tine Krijnen als oplossing van het probleem. Niet in de commissie zitting hebbende, maar wel aanwezig was D. Terpstra (PvdA). Hij vond het een kwalijke zaak dat het uit eindelijke waterwerk iets heel anders is geworden dan indertijd op tekening aan de raad werd gepresenteerd. „Op de tekening stond iets met schalen, waar het water van de ene in de ande re liep. Het geval dat er nu staat valt me heel erg tegen".

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7