Weer drukke vakantie voor Texelse jeugd riginele illustraties [exel-album Thijsse u in raadhuiskelder ede week voor Gamma 2 Inieke expositie duurt 2 weken „WAT IK ZEGGEN WOU.." Klaverjasnacht in de Cocksdorp Vara maakte opnamen met Jan Wolkers in Ecomare petitie: Texelse padvinders in regionale strijd Texelse aardappelen bij groothandel Kennismaken met zaalvoetbal Texeltruck bij wereldrecord Bordje te kort Feest voor dokter esevtN van LEZERS BOTEN VTHA.nrwOO«D«LU»h«C van DE RECvkKTS PAGINA 9 jeugd, onder begeleiding, op de fiets op weg door Noordholland, het Gooi en de Vecht. Overnacht wordt in eigen tenten of in jeugdherbergen, zelfs de begeleiding weet niet tevoren waar de nacht zal worden doorgebracht. Voor de zware bagage gaat een auto mee. Deze fietszwerftocht is een initiatief van de werkgroep en staat onder di recte leiding van Andries Huberts. De tocht duurt vijf dagen, van maandag 22 tot vrijdag 26 augustus en deelna me kost f75— Bij deze prijs is alles in begrepen. Er worden ongeveer dertig deelnemers verwacht, maar bij minder dan twintig deelnemers kan de tocht niet doorgaan. Het is de eerste keer dat de Werkgroep Vakantie-activiteiten een dergelijk groot project op stapel heeft gezet, maar verwacht wordt dat het een succes wordt. Vooral als het weer een beetje meewerkt, zullen de verschillende opdrachten met plezier worden uitgevoerd. Alle inlichtingen en opgaves kunnen lopen via het Jeugd werk, dorpshuis d'Ouwe ULO, telefoon 02220 - 4300. werd doorgebracht in de natuur, terwijl verschillende opgaven moesten worden vervuld. De zaterdag stond in het te ken van ,,Werk voor de derde wereld". Hierbij moesten tijdens een fietstocht diverse opdrachten worden vervuld, die met de derde wereld te maken hadden, zoals een brancard maken, vaten met water vullen en versjouwen en seinen met een tamtam, 's Avonds werd, ondanks de regen een kampvuur aangelegd. De zondag werd geregeerd door het postenspel. Hiervoor dienden de kinderen zich een weg te banen door het bos, waarbij ze diverse posten ontmoetten die hen van op drachten voorzagen. Opdrachten als het vervaardigen en het schieten met een katapult, spoorzoeken en EHBO. ook het verplaatsen via een zogeheten apenbrug ontbrak niet op het program ma. De jongens die meededen aan dit evenement waren: Marco Veenendaal, Duncan Neumann, Marco Flier, Jeroen Wijdogen en (kleine) Sander van Beek. Het meisjesteam bestond uit: Monique Pronk, Vera Keizer, Carolien de Haas, Wendy Kooger, Anja Marre- veld en Daphne Veenendaal. Zaterdag wordt de tweede klaverjas nacht van Texel gehouden in het Eier- landsche Huis te De Cocksdorp. Opge ven is nog mogelijk tot 20 april via te lefoonnummer 02222-507 of 02220-2212. Voor vervoer kan worden gezorgd. De Vara-televisie heeft gisteren in Ecomare opnamen gemaakt voor het programma „Nederland mu- seumland" dat op 1 mei om 17.35 uur zal worden uitgezonden. Vara- medewerkster Hanneke Kappen werd door speciale gast Jan Wol kers rondgeleid in het centrum. In het kader van het nationale mu seumjaar wordt zowel op radio als op de televisie aandacht besteed aan mu sea. In de maand mei is de provincie Noordholland aan de beurt. Behalve Ecomare wordt in het Vara-programma ook het Frans Halsmuseum in Haarlem in het zonnetje gezet, evenals het stoommachinemuseum in Medemblik, de Broekerveiling in Broek op Lange- dijk en het Aviodome op Schiphol. Op 25 mei is Ecomare eveneens op televi sie te zien in het programma Rok en Rol van de NOS. Deze aflevering van de serie over vrouwenemancipatie volgt de vrouwelijke toeristische jour naliste mevrouw De Kreuk, die bezig is met een boekje over Texel en voor re search Ecomare bezocht. Eind juni zal de KRO opnamen maken van Ecomare en van het Maritiem- en Juttersmu- seum voor het programma „Lekker weg in eigen land". 19 APRIL 1988 TEXELSE COURANT en daar afgewisseld met drukproeven van de plaatjes uit de heruitgave van het Texel-album. Voorts hangt er een authentieke Verkade-poster uit die tijd en enkele portretten van Thijsse en ook van enige zaken die naar de Texel- kenner zijn genoemd: de Thijsseschool en de Thijsselaan. De officiële presentatie vindt donder dagmiddag plaats in de raadszaal, om half twee. De NOS zal een televisiere portage aan de heruitgave wijden en komt met een team naar Texel. Vanavond is er op Nederland 3 in het NOS vrijetijdsmagazine TV 3 een inter- vieuw te zien met Daan Welboren over de herdruk van het Texel-Verkade- album. Aanvang 19.25 uur. lopend, fietsend en varend over het ei land gevoerd. De hele tocht duurt drie dagen en is volledig verzorgd. Voor eten, drinken en overnachtingsplaatsen zal worden zorggedragen door de or ganisatie. Het preciese programma blijft tot het allerlaatste moment ge heim, maar zeker is dat het een tocht vol verrassingen wordt, waarbij de deelnemers heel wat problemen zullen moeten oplossen. Deelname aan de hike bedraagt f25,— per persoon. De zwerftocht wordt gehouden van dins dag 16 tot vrijdag 19 augustus. Fietszwerftocht Voor de eerste en tweede klassen van het voortgezet onderwijs is een fiets zwerftocht door Nederland georgani seerd. In groepjes van zes gaat de Afgelopen weekeinde hebben twee groepen van de Texelse scouting meegedaan aan de regionale wedstrijden die werden gehouden in het Dijkgatbos in de Wieringer- meer. Deze wedstrijden, die be doeld waren voor de regio Haaks Hoek en West-Friesland, werden bezocht door 120 deelnemers, ver deeld over zeventien groepen. De Texelaars deden het erg goed. Het jongensteam eindigde op de twee de en het meisjesteam op de elfde plaats. Het was de eerste keer dat een Texels meisjesteam meedeed in dergelijke re gionale wedstrijden. De jongens hadden al eerder met dit bijltje gehakt en wisten dus wat hen te wachten stond. Het hele weekeind WK ondernemers-aktiviteiten Het op Texel verbouwde aardappelras Morene wordt door een firma uit Ber gen op Zoom gebruikt voor diverse aardappelprodukten. Deze produkten worden weer op Texel verkoicht aan bedrijven en instellingen, door de groothandel Texgro uit Oudeschild. De Morene is een opvolger van het Bintje dat naar verwachting over enkele jaren zover zal zijn doorgeteeld, dat het min der geschikt wordt voor verwerking tot patat. Vandaag van 14.00 tot 22.00 uur is er een beurs bij Texgro waar men de produkten van de Texelse aardappelen kan proeven. De Texeltruck tijdens de recordpoging in Leeuwarden v -r "iiw-a itiatiefnemer Daan Welboren zet hier de puntjes op de i tijdens de inrichting van de expositie in de raadhuiskelder. e originele afbeeldingen uit het iroemde Verkade-album over ml, dat prof. dr. Jac. P. Thijsse 1927 vervaardigde, zijn momen el in de expositieruimte van het adhuis te bezichtigen. De afbeel- ngen, die nog in prima staat ver ven, zien hoogst zeiden het dag- ■ht, dus wat dat betreft mag ze re worden gesproken van een inieke" expositie. Toevallig is dat et: deze week komt de heruitga- l van het Texel-album op de \arkt en zal donderdag op Texel fideel worden gepresenteerd. expositie is een initiatief van boek- ndelaar Daan Welboren, die zelf in t bezit is van een collectie Verkade- rums van Thijsse en anderen. Het jotste deel van deze verzameling eat nu in een vitrine in de raadhuis- Ider uitgestald. Nadat in het verle- n collega-boekhandelaar Theo Tim er al (tevergeefs) had getracht Verka- tot een heruitgave te bewegen, iekte Welboren nu succes. Hij wist directie ervan te overtuigen dat het xel-album beslist zou aanslaan. De letcijfers van andere heruitgaven van irkade-albums spraken daarbij in zijn ordeel. Ook nu lijken de vooruitzich- gunstig; in zijn eigen winkel heeft elboren al een succesvolle voorin- Nrijving achter de rug. Daar zal zeker ik de prijs toe hebben bijgedragen, dankzij een grote oplage tot f29,90 iperkt kon blijven. Het boek is een acte kopie van de eerste druk uit 27, De originelen van alle afbeeldin- in die in het boek voorkomen, zijn in de raadhuiskelder te zien. Deze jeeldingen waren destijds als plaat jes bij de Verkade-produkten verkrijg baar. Velen spaarden aldus een album vol. De albums waren erg populair, vooral door de onderhoudende wijze waarop ze waren geschreven. Niet zel den wordt gesteld dat het toerisme naar Texel vooral dankzij de lovende woorden van Thijsse aan het eind van de jaren twintig een grote vlucht heeft genomen. Natuurkenner Thijsse werk te aan het eind van de vorige eeuw 254 jaar als onderwijzer op Texel en was daarbij voorgoed aan het eiland verslaafd geraakt. De artistieke waarde van de expositie is van wisselende kwaliteit. De afbeel dingen zijn door vier personen vervaar digd: J. Voerman jr., L.W.R. Wencke bach, S. van Beek en C. Rol. Het aan deel van twee eerstgenoemden steekt er kwalitatief gezien bovenuit. Vooral Wenckebach maakt indruk met miniatuur-aquarellen van Texelse land schappen. Ook meer gedetailleerde aquarelletjes, over planten bijvoor beeld, krijgen van hem een speciaal Texels tintje mee. Dat kan van de ge schilderde vogels van Sam van Beek niet worden gezegd. Maar: de artistie ke waarde is voor Verkade destijds on dergeschikt geweest aan het commer ciële belang van de albums. Al zullen ideële motieven (de natuur als onder werp) ook een rol hebben gespeeld. In de expositieruimte hangen 37 lijsten met in totaal 160 plaatjes. De meesten zijn van hetzelfde formaat als de plaat jes in het album. Ze zijn opgehangen in dezelfde volgorde als in het album. De originelen, die voor deze gelegen heid door Verkade in een bijpassende wissellijst zijn geplaatst, worden hier imma 2 had op papier een zware eek voor de boeg. Het team oest eerst op woensdag De Krim 'strijden en op vrijdag de Jelle- >og. Beide partijen werden in inst omgezet. imma 2 speelde woensdag de in- alwedstrijd tegen De Krim, de num- er drie van de competitie. Tot 1-1 m De Krim Gamma bijbenen maar lama was het gedaan en kon Gam- a 2 makkelijk uitlopen naar 5-1. Te rnJelleboog was het een duidelijk stiger partij. Gamma kwam zelfs met I achter te staan, vlak na de wissel, tlleboog scoorde mooie goals; vooral i treffer van Hans Polderman mocht zijn. Gamma 2 kwam gelijk, maar ld daarbij de hulp van de Jelleboog- ®lie. Uiteindelijk stond er een 5-3 "lat op de borden, verdiend maar tel zwaar bevochten. Als Gamma 2 dipioen mocht worden dan zijn deze tee partijen beslissend geweest, "sierend 2 haalde een nuttige winst 1 RAB en kon zich met deze winst 8.' eens handhaven in de hoofdklasse, 'oral omdat Texel en ZDH verloren: !*el van Alkema met 7-2 en ZDH met 2 van Meermarkt. De Krim speelde Wag een inhaalwedstrijd tegen Ci- pen en won met 4-2. Oosterend ""slotte won met 4-1 van Mantje. Deze week: De mogelijk beslissende wedstrijd om het kampioenschap van Texel: Casino tegen Gamma 2. Casino staat één punt voor, en kan bij winst een beslissende voorsprong nemen. Vrijdag om 20.00 uur. Tussenstanden zaalvoetbal: Hoofdklasse: (resp. aantal gespeelde wedstrijden, aantal pun ten, doelsaldo Gamma 2 21, 36 95-36, Casino 20, 35, 88-30; De Krim 20, 29, 66-34; Oosterend 20, 29, 64-29; Alkema 20, 21, 68-52; Jelleboog 20, 20, 69-59, RAB 21, 20. 85-52; Meermarkt 21, 17, 70-55, Citroen 20, 15, 52-53; ZDH 20, 13, 42-61; Oosterend 2 19, 13, 29-63, Texel 20, 9, 40-65; Mantje 20, 3, 49-116 Zondag organiseert de rayoncom missie Texel een zaalvoetbalinstuif voor de jeugd, aanvang 12.00 uur. Deze instuif is bedoeld voor jongens en meisjes in de leeftijdscategorie 7 tot 12 jaar, die nog niet zaalvoetballen. De rayoncommissie vermoedt dat er bui ten de grote aanhang die het zaalvoet bal al bij de jeugd heeft, toch nog geïnteresseerden zijn die de weg naar de zaal- of veldvoetbalverenigingen nog niet hebben gevonden. De com missie wil op deze dag iedereen gratis kennis laten maken met zaalvoetbal. Als start spelen de teams in de jongste zaalvoetbalklasse ook mee. Aankomende talentjes moeten zelf voor zaalvoetbalschoenen zorgen en een sportbroekje, voor een shirt zorgt de rayoncommissie. Informatie kan men krijgen bij J. Raven telefoon 02220-2334. De Texelse jeugd hoeft zich gedu rende de komende zomermaanden niet te vervelen. Althans niet als het ligt aan de Werkgroep Vakantie-activiteiten. Deze werk groep heeft weer een heel druk programma uitgewerkt, waaraan iedereen tussen de derde groep van de basisschool en de derde klas van het voortgezet onderwijs kan meedoen. De activiteiten varië ren van het welbekende bouwdorp aan de Beatrixlaan tot een fiets zwerftocht door Nederland. De Werkgroep Vakantie-activiteiten heeft deze week een brief doen uit gaan naar alle belanghebbenden, waarin informatie wordt verstrekt over de te organiseren activiteiten. Hierin worden zowel kinderen opgeroe pen zich op te geven om mee te doen, als begeleiders om zich aan te melden om het werk te ondersteunen, want zoals altijd is ook nu weer heel wat leiding nodig. De bouwdorp- activiteiten vinden, zoals gezegd, plaats op het bouwdorpterrein aan de Beatrixlaan, waar weer van allerlei ma terialen een dorp zal worden gebouwd, dat bewoond wordt door de kinderen die de huizen en gebouwen in elkaar hebben gezet. Er worden weer twee bouwdorp-weken gehouden: van 1 tot en met 5 augustus en van 8 tot en met 12 augustus. Het bouwdorp wordt gehouden van 9.00 tot 16.00 uur en deelname kost 717,50 per persoon per week. Elke week kan een keer in het dorp overnacht worden, in dat geval worden extra kosten voor eten in reke ning gebracht en op donderdag is be zoek mogelijk door ouders en andere belangstellenden. Voor de iets oudere kinderen is de zwerftocht over Texel, de hike, bedoeld. Bij dit evenement worden de deelnemers van de zevende en achtste groep van de basisschool in groepjes van zes onder begeleiding, al De „Texeltruck" heeft zaterdag deelgenomen aan een wereldre cord konvooirijden in Leeuwarden. Dit ging uit van de Chauffeursclub Friesland, die hiermee het record in het Guinness book of records, dat staat op een convooi met 530 vrachtwagens, wilde verbeteren. Deze poging slaagde, al werd niet het beoogde aantal van 1000 vrachtauto's gehaald. Van de recordpoging werden opnamen gemaakt voor het Tros- televisieprogramma „De Eerste de Beste". Een stoet van 730 vrachtwa gens (25 meter per truck) trok in een 18,25 kilometer lang convooi door het centrum van Leeuwarden. Daarbij za ten 225 vrachtwagens uit Noord- Holland, waaronder twee van Texel: de „Texeltruck" van de VVV en een wa gen van de VTB, bestuurd door Piet Kooi. De Texeltruck werd gereden door Frits Dijkstra en Hans Witte. „Wij za ten als 116e in de stoet. Het was zo'n lange rij trucks, dat de eerste al weer terug was toen de laatste nog moest starten", aldus Dijkstra. Zeker 50.000 mensen aanschouwden het drie uur durende schouwspel. Een notaris ver klaarde de poging geslaagd. Vrijdag is de recordpoging te zien in het pro gramma „De Eerste de Beste" bij de Tros. De Texeltruck vertrekt vrijdag 29 april met de oplegger naar Engeland, waar zal worden deelgenomen aan een grootse internationale vrachtwagens how. Er zal Engels foldermateriaal van de VVV worden meegenomen, om daar uit te delen. Op 6 mei gaat de Texelvrachtwagen naar de stad Luxem burg waar de opening van een vakan tiebeurs wordt meegemaakt. Waar schijnlijk zal de truck dan ook van bin nen zijn ingericht met stands van waa ruit de promotie van Texel zal worden gedaan. Tijdens de Olympiaronde van 20 tot 29 mei rijdt de truck voorop mee in de reclamestoet als VIP wagen. Naar aanleiding van uw artikel in de Texelse Courant van 1 april 1988 over de adviessnelheid voor Zuid-Eierland, de volgende opmerking. Als toerist 6 7 maanden per jaar) maak ik vaak gebruik van de Postweg bij Zuid- Eierland. Het is mij opgevallen dat de borden komend van De Cocksdorp goed zijn geplaatst, maar néér De Cocksdorp toe is het bord (de borden) onvolledig. Volgens mij moet er bij de kruising Postweg-Muyweg een bord „Vijftig" en verderop een bord „Einde Vijftig" geplaatst worden. Gaat men richting De Cocksdorp dan vindt men alleen een bord „Aanvang 50" en geen „Einde 50". M. Reijnhout Recreatiecentrum De Sluftervallei Op 1 juli is dokter R. Coutinho 25 jaar als huisarts op Texel gevestigd. Zijn patiënten willen ter gelegenheid daar van een feestavond houden waarbij ie dereen hem kan komen feliciteren. De avond zal op de heugelijk dag (een vrijdag) vanaf 20.00 uur worden ge houden in De Lindeboom. Als er men sen zijn die de dokter willen toespre ken of een stukje willen ,,speulen" kan dit worden opgegeven bij Tiny Witte, Bernhardlaan 82, telefoon 02220-3123, zodat er bij het samenstellen van het programma rekening mee kan worden gehouden. Bijdragen voor een cadeau kunnen worden gestort op rekening nummer 36.25.85.229 van de Rabo bank Texel, onder vermelding van ,,25 jaar arts". Dokter Coutinho is momen teel op vakantie en het is de bedoeling dat dit alles een verrassing voor hem blijft, dus iedereen wordt verzocht er nog niets van te verraden. Hanneke Kappen (links) interviewt Wolkers voor de camera in Ecomare

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9