'EN wil binnen een jaar windmolens neerzetten ~)ekt grootste deel energiebehoefte Voor het weekend van 23 en 24 april 1988 ieuw theater jent de poort geen geld genoeg or gymzaal Oudeschild Bowlers wagen recordpoging Clubschip naar nieuwe jachthaven Zon, maan en hoog water Geen zwemmen Avond verzet Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Brand/ambulance Kustwacht Eierland Kerkdiensten Rijkspolitie Noodslachtingen IIjDAG 22 APRIL 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 |et Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland (PEN) vlakbij de electriciteitscentrale nabij Oudeschild vier indmolens plaatsen voor het opwekken van stroom. „Het ingt natuurlijk af van de snelheid waarmee de bouwver- jnningen kunnen worden geregeld, maar we hopen dat het oject halverwege volgend jaar klaar is", aldus H.J. Kou enhoven, projectmedewerker van de afdeling nieuwbouw in het PEN in Alkmaar. Omdat het grootste deel van de be ëdigde energie op Texel door de molens kan worden opge- ekt, zal het windmolenpark uniek in zijn soort zijn. Elders orden windmolens alleen voor aanvullende stroomopwek- ng gebruikt. ctriciteit wordt in centrales opge ld met behulp van gas, olie en ko- Omdat hier nadelen als vervuiling opsouperen van de natuurlijke voor- len aan zijn verbonden, zoekt het N al enige jaren naar alternatieven, ndenergie is zo'n alternatief. Er is in lord-Holland, als zijnde een zeer id-rijke provincie, onderzoek gedaan sr geschikte lokaties voor het plaat- i van een aantal windmolens voor Domopwekking. Texel, zelden ver- iken van een stevige bries, bleek uit- nate geschikt. Er werd een plan twikkeld voor een windturbinepro- t in de buurt van de PEN-centrale Oudeschild zullen vier windmolens worden ge- uwd door de firma Bouma Wind- ergie BV uit Heerhugowaard. Het N heeft van verschillende leveran- rs offertes gevraagd, maar Bouma i het best voldoen aan al de voor arden die door het PEN werden steld. windmolens zullen worden neerge- op de binnenberm van de dijk die i het koelwaterinlaatmeer („bassin") de PEN-centrale zit. De molens bben elk een vermogen van 250 ki- ■att. De electriciteit die ze opwek- zal via twee transformatoren die de molens zullen worden geplaatst, (het electriciteitsnet van Texel wor- |n gebracht. De windturbine die het htst bij de verbouwing van Oude- lild komt te staan, staat nog altijd n 800 meter van het dorp af. „We iben zeer strenge eisen gesteld met rekking tot de geluidsoverlast. De kosten gas en olie méér dan aan de overkant. Als hiervan minder hoeft te worden ingekocht door het PEN, om dat stroom wordt opgewekt door de molens, dan is de besparing groter dan die zou zijn geweest bij eenzelfde project aan de overkant. De windmo lens mogen niet al te ver van een electriciteitscentrale staan. Een plaatsje op de dijk er tegenover lijkt dus ideaal. Werkgelegenheid Door sluiting van de waterfabriek die bij de PEN-centrale zit, is werkgelegen heid verloren gegaan. Maar de bedie- mast, dat indigo-blauw zal worden ge schilderd, niet te zien zijn, omdat de dijk ervoor zit. Kleurig De windmolens zullen een opvallende verschijning zijn in het landschap. De mast zal van boven platinakleurig wor den, met een azuurblauwe kop, waar aan de rotor vast zit met groenachtig beige bladen. Het middelpunt van de rotor wordt felrood. Met vier windtur bines zal het grootste deel van de Texelse energiebehoefte worden opge vangen. Als het aantal molens in de toekomst zou worden uitgebreid, zou dan alle gevraagde energie daardoor kunnen worden geleverd? „Daar is nog geen exact antwoord op te geven. Aan de Technische Universiteit te Delft is hierover een onderzoek gaande. Het PEN heeft nog wel plannen voor een aantal windmolenparken in de rest van Noord-Holland, maar meer dan vier molens op Texel is niet te ver wachten. En op een andere plek op het eiland kan niet, want dan wordt de afstand tot de centrale te groot", aldus Kouwenhoven. WERKHAVEN t nieuwe theater-restaurant „Klif gaat komend weekend officieel in. In de eropvolgende week er twee premières van voor- Hingen die tijdens het nu gestar- seizoen regelmatig in Klif 12 rden opgevoerd, en op donder- bijt Hans Dorresteijn het spits van de reeks grote namen die ar Den Hoorn komen. erdag is er een niet-officièle open voor iedereen die belangstelling !ft. Het volledig nieuw gebouwde ld is tussen twee en zes uur toe- ikelijk. Elk heel uur is er een kort aterprogramma. Om twee uur tre de Rose Harmony Singers op, om uur Okidoki, om vier uur René ilings (pantomime) en om vijf uur Lisha Nelissen Groep (tapdansen). >r iedereen is er een hapje en een nkje. idag zijn de genodigden (betrokke- bij bouw en programmering) aan beurt, tussen twee en acht uur. officiële gedeelte vindt tussen ie en drie uur plaats, eventueel met bewerking van een bekende klein- istenares. ensdag is de première van de nieu- revue-menu en volgende week za- lag en zondag wordt het stuk „Wa ar" voor het eerst opgevoerd. Ook dit 17e eeuwse spel, met een ge il Texelse rolbezetting, zit een diner bonden. eerste grote theatervoorstelling is iderdag: Hans Dorresteijn, aanvang 15 uur. Er zijn nog slechts enkele "ten verkrijgbaar. geld dat nodig is voor de gymzaal dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild is niet bijeen. Het ophalen van de 'eloppen met donaties neemt veel in beslag, maar de bouwcommissie apt rond Koninginnedag klaar te Wie nog geld wil lenen voor de hzaal kan contact opnemen met le- i van de bouwcommissie. De ver- op van de vierkante meters gaat ed: er is al 181 m2 verkocht en er is *65,- aan schenkingen binnen. In nenwerking met Blankenvoort, een ancieel deskundige van de gemeen- zal worden berekend of de gymzaal een andere manier kan worden ge- ancierd als het geld niet op tijd bij aar kan worden gebracht. Mocht k dat niet lukken, dan gaat de uw van de gymzaal helemaal niet or. fabrikant moet zich houden aan onze voorwaarden. We willen er zorg voor dragen dat er geen overlast wordt ver oorzaakt voor de omgeving", aldus Kouwenhoven. Dichter bij het molen park ligt de nieuwe jachthaven. Of be zoekers daar ook last van de molens zullen hebben, wordt nog onderzocht. Gevaar leveren de molens zeker niet op: „Ze zijn echt optimaal beveiligd", aldus de PEN-medewerker. De molens hebben behalve een rem ook speciale wieken, waarvan het uiteinde onmid dellijk dwars op de wind draait als de molen „op hol" slaat. Dat heeft een afremmende werking. Geen bezwaren De dijk waarop de vier windturbines zullen verrijzen is eigendom van het Waterschap Texel en Rijkswaterstaat. Deze instanties hebben geen bezwaar tegen plaatsing. Ook burgemeester en wethouders staan positief tegenover dit PEN-plan. Het gemeentelijke bestemmingsplan dat op die plek van kracht is, biedt mogelijkheden voor zo'n park. Het PEN heeft een be leidsplan dat door de provincie is goedgekeurd en waarin het windmo lenproject is opgenomen. Op Texel Ter gelegenheid van het 12'/2-jarig bestaan van de Bowlingbond Texel zul len zaterdag twaalf Texelse bowlers proberen het Texelse duurrecord bow len op 12'/2 uur te brengen. Er zal worden gespeeld met twee spelers per baan, die tenminste dertig games van honderd pins zullen moeten gooien om aanspraak te kunnen maken op het re cord. De spelers beginnen om 11.00 uur en als alles volgens plan verloopt zal het record rond middernacht zijn beslag krijgen. Belangstellenden zijn welkom. ning en het onderhoud van de molens bieden nieuwe arbeidsplaatsen. Als de molens worden geplaatst op de dijk rond het koelwaterinlaatmeer, dan staan ze niet in vogelfourageer- of trekgebieden. Er zijn ook geen wonin gen in de directe omgeving. De mo lens zouden op korte termijn kunnen worden gebouwd, want de grond is beschikbaar. De soort molens die het PEn op het oog heeft, hebben een ro tor met drie bladen. De totale diame ter van die rotor is 24,5 meter. Het middelpunt van de rotor komt 31 me ter boven de betonnen fundering waar het gevaarte op staat. De mast is van staal. De windturbines zullen een eind de lucht insteken en zodoende een „oriënteringspunt" in het landschap vormen. Vanuit zee en vanuit de ha vens zal het onderste deel van de Het clubschip 't Wrijfhout van wa tersportvereniging Texel is ver plaatst van het plekje in de oude jachthaven waar het zo'n 15 jaar heeft gelegen, naar de nieuwe ha ven. „We liggen nu op een ideale plek. centraal tussen de twee ha vens in", aldus jachthavenmeester Willem Welby. Het clubschip is te vens zijn woning. „Maar ik ga geen verhuiskaartjes sturen hoor." De verplaatsing van het clubschip ver liep voorspoedig. „We waren bang dat we het niet zouden kunnen houden als het hard zou waaien, maar gelukkig was het maar windkracht drie", aldus Welby. Bij het verslepen werd geas sisteerd door het verenigingsbootje „Fury" en de „Phileas Fogg" van Hans Eelman. Het meeste werk nam het los- en weer vastkoppelen van de water; electra- en telefoonleidingen in beslag. Vijftien jaar heeft het schip in de oude haven gelegen. Het is er alleen een Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Warmoesstraat, Gravenstraat, Zwaanstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat, Julianastraat. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (vóór 9.30 uur). De zon komt 21 april op om 5.30 uur en gaat onder om 19.48 uur. Maan: 23 april E.K. Doodtij: 26 april Hoog water te Oudeschild: Vrijdag 22 april 0.32 en 12.44 Zaterdag 23 april 0.40 en 13.20 Zondag 24 april 1.18 en 14.11 Maandag 25 april 2.19 en 15.19 Dinsdag 26 april 3.41 en 16.40 Woensdag 27 april 5.12 en 18.00 Donderdag 28 april 6.47 en 18.03 Vrijdag 29 april 7.47 en 19.53 Zaterdag 30 april 8.36 en 20.39 Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Op 30 april (koninginnendag) is er geen zwemmen in het Marinebad te Den Helder. De creatieve avond van de Plattelands vrouwen, afdeling Den Burg, die ge houden zou worden op donderdag 21 april, kan door omstandigheden geen doorgang vinden. De avond wordt een week verschoven naar 28 april. Het verdere programma blijft ongewijzigd: de avond zal plaatshebben in de kanti ne van het LBO en begint om 19.30 keer vandaan gehaald voor een dok beurt vorig jaar. Het clubschip ligt klaar voor een druk seizoen. Alleen de bevestigingsbeugels zijn nog in de maak. We liggen nu provisorisch vast, maar wel stevig hoor", aldus Welby. Zaterdag hebben leden van de wa tersportvereniging hun jaarlijkse „werk dag" waarop zowel het clubschip als de verenigingshaven een onderhouds beurt krijgt. Het clubschip biedt voor de mensen in de jachthaven sanitaire voorzieningen als douche en toilet en is tevens café/restaurant. Dat gaat ver anderen, want in juni moet een nieuw gebouw op de wal met sanitaire voor zieningen en een wasserette klaar zijn. Dit zal worden gemaakt door Meyert Boon Systeembouw, in opdracht van de Stichting Passantenhaven Texel. Het clubschip blijft als aanvullende voorziening aanwezig. Het eerste schip is inmiddels binnen: de zeilkotter Otari uit Huizen kwam gisteren als eerste „klant" in de nieu we jachthaven. „Toen die mensen hoorden dat ze de eersten waren heb ben ze gelijk het hele schip met vlag gen opgetuigd", aldus jachthaven- meester Welby. Het clubschip Is hier ven zijn plaats losgetrokken en is op weg naar een nieuw stekkie. (Foto: Bert Koning) Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagochtend 8.00 uur. Dokter R. van den Bent, Kik- kertstraat 12, De Cocksdorp, tele foon 02222 - 234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur H. Hilgers telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Kunstgebitreparatie Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. 02220 - 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, tel. 02225-446. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen; 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoed eisend ambulance-vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Zondag 24 april HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. De Jong De Waal: dienst in De Koog De Koog 9.30 uur mevr. Zandstra Den Hoorn 11.00 uur mevr. C. Vlaming Oosterend 9.30 uur dhr. J. Wieten Oudeschild 11.00 uur mevr. Zandstra De Cocksdorp 11.00 uur ds. De Jong GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. Salakay 19.00 uur drs. Salakay m.m.v. Eljakim uit Bolsward. Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 en 19.30 uur: drs. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Ko- gerstraat, Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Joh. Hil- verda uit Hilversum Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.00 uur voorganger Joh. Tensen. Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur dameskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur: Herenkoor kindernevendienst Den Hoorn zondag 9.30 uur De Cocksdorp zondag 10.00 uur Woord-communiedienst JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend, 10 30-11.20 uur Openbare lezing: „Is dit leven alles wat er is". 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „In vertrouwen dienen als Jehova's medewerkers". BAHA'I Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Bahé'i- geloof van 10.00-12.00 uur. Adres Plevierstraat 16, De Koog, tel. 02228-896. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dage lijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Het politiebureau te De Koog is alleen op donderdagmiddag geo pend tussen 14.00 en 18.00 uur. Te lefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel (02220) 2644. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend 1022201 3541 via TEM- centrale. Opgaves voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingele verd worden.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7