M I NI A Gratis huisje voor laagstbetaalden „Kauwen, kwekken en lachenin Den Hoorn Opening „Klif 12" veelbelovend Seizoenmaatregel VERVOLG VAN PAG.l Spannende wedstrijden bij basketball ,WAT IK ZEGGEN WOU, Italiaans marmer Artistiek blijk van dank Slipgevaar Tegenvallende prestaties Texelse sportvissers Ramaker doet beroep op verhuurders "1 PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 APRII Jfj tonnen pad, maar dat daarmee reke ning was gehouden en dat binnen het vastgestelde budget aan grondverbete ring kon worden gedaan. ,,Zijn er al contracten afgesloten voor het maaien van de wegbermen en zo ja, is daar het kunstmeststrooien al uit geschrapt", vroeg Terpstra tijdens de rondvraag. Barendregt vertelde dat er een openbare aanbesteding zal worden gedaan waarin het niet strooien van kunstmest zal worden opgenomen. Pe ter Bakker vroeg zich af of deze sug gestie niet eens doorgespeeld kon worden aan het waterschap. ,,Nee, want die hanteren andere maatstaven. Daar gaat het om de opbrengst van het gras, wij betalen voor het maaien", aldus de wethouder. Dirk Terpstra bracht het gesprek op het Slag van Wuis. ,,lk reed daar ach ter zo'n zandauto en zag de straatste nen er zowat vooruit gaan. Het hele slag is stukgereden en overal ligt zand". Bakker zei nog wel een koper te weten als het duinzand was. ,,De gemeente zit met de kosten als bij werkzaamheden de straat wordt stuk- gereden. Kunnen er geen afspraken worden gemaakt met de aannemers over het vervoer", aldus het PvdA- raadslid. Als voorbeeld noemde hij nog het Molwerk (,,de naam zegt het al", aldus Peter Bakkerldat in een maand zwaar is beschadigd. Jan Frederici ver klaarde dat er wel afspraken konden worden gemaakt met de aannemers, maar niet met derden die werden aan getrokken voor vervoer. ,,Als de wa gens voor de wet goed zijn, dus niet te zwaar beladen, dan kunnen wij er geen vat op krijgen. Er zijn geen B- wegen op Texel, dus ze mogen overal komen". Terpstra vroeg of geen maxi mum gewicht kon worden ingesteld voor de dorpskernen. ,,Als iemand gaat verbouwen aan de straat, moet een bedrag voor straatbescherming worden gestort, dat men terugkrijgt als er geen schade is aangericht. Hoe zit dat hiermee?" Barendregt vond het inderdaad een probleem, maar omdat wettelijk geen fouten konden worden geconstateerd, kan schade aan de straat de vervoerders niet worden aan gerekend. Gerbrand Poster vroeg waar het be loofde zebrapad aan de Beatrixlaan bleef. ,,Dat had er al moeten zijn, maar we zaten een beetje in tijdge brek. Maar voor het seizoen ligt het er zeker", aldus Jan Frederici. Dinsdag 26 april De Historische Vereniging heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bibliotheekavond, aanvang 19.30 uur. Woensdag 27 april Vanaf 13.30 uur wordt op de velden van SV Texel en Texelse Boys het schoolvoetbaltoernooi gehouden. De beheerscommissie van dorpshuis d'Ouwe ULO komt om 20.00 uur in het gelijknamige gebouw in vergade ring bijeen. Donderdag 28 april In De Buureton begint om 13.30 uur een klaverjasdrive voor ouderen. De afdeling Texel van Abva/Kabo heeft de voorjaarsledenvergadering in dorpshuis d'Ouwe ULO; 20.00 uur. De Blijde Rijders hebben in manege Akenburg een soosavond met verto ning van een videofilm over de post koetsenrace Groningen-Leiden; 20.00 uur. De vier gespeelde basketball wedstrijden van vrijdagavond had den één ding gemeen: ze bleven boeien tot de laatste minuut. Uit de eerste topper moest een win naar komen. Het ging tussen Pilaar 2 en Paracentrum. De eerste minu ten bleef het bij wat aftasten. Para centrum kwam er al gauw achter dat er niet gedunckt kon worden. Pilaar 2 liet dat in z'n verdediging niet toe. De eerste helft ging gelijk op en in de tweede helft scoorde Paracentrum vier 3-punters op rij. Daar had Pilaar 2 geen passend antwoord op en moest uiteindelijk in de slotfase in Paracen trum zijn meerdere erkennen. Meteen daarna speelde The Wombats tegen GVT. Een gelijkopgaande strijd en wei nig krachtverschil. Alleen The Wom bats was iets schotzuiverder. Het leng teverschil tussen de spelers was wel een meter. Maar dat belette de kleinste speler van GVT niet om te scoren tot hilariteit van het publiek. The Wombats haalde de winst binnen, maar niet gemakkelijk. Het derde tref fen was tussen S1-Gollards en The Jump. Na een halve speeltijd stond The Jump met 7-6 voor. Daarna be gonnen spelers van beide teams feller te spelen, wat resulteerde in een be door voorzitter H. Wuis werd voord zen een beroep op de medewerkiii van de TVL-leden. Hij hoopt echterf ook eigenaars die niet bij de TVLi aangesloten hun accommodatie voj dit doel beschikbaar willen stellen „Uit ervaring weet ik hoe dankbaai| deze mensen terugzien nadat ze t helemaal uit hun vaak geïsoleerde J atie zijn bevrijd", aldus de initiatief mer. Eigenaars van accommodatie j aan de plannen willen meewerkend nen contact opnemen met Johan |I maker. Vloedlijn 34 in Den Burg, tj foon 02220-3866. tutt vfN VIM LCZCPS DtATlN VERANTWOOROeil-VlHE© M Rijen breuksteen en albast uit 't land van mest en zure regen omzomen nu de kille wegen waar vroeger eens de Slufter was Rijen auto's gaan alvast scheurend om snel thuis te wezen na 't feest van lui zijn en van lezen waar vroeger eens de stilte was Ik zie de vogels overvliegen in een eindeloos vaarwel tekenen, die niet bedriegen Want de leegte nadert snel stil staan dan de stenen wiegen grafplaats van een loos bestel George Fr Den Hi De Texelse basisscholen en peu terspeelzalen waren zeer verheugd met het bedrag van ƒ15.000— dat zij gezamenlijk kregen van de Ra bobank Texel ter gelegenheid van de heropening van het vernieuwe kantoor in Den Burg. Peuterspeel zaal De Kooterkeet uit Oudeschild gaf uiting aan zijn dankbaarheid op artistieke wijze. De 26 peuters hadden gezamenlijk een kunstwerk gemaakt door met hand of voet een afdruk in kleurige verf te ma ken. Zo was een modern ogend schilderij ontstaan dat gistermid dag door de peuters en hun ouders officieel werd aangeboden. Het hele gezelschap onder leiding van Ria Visch was daartoe met een busje van Robert Aris van Boven naar Den Burg vervoerd, waar het geschenk na mens de directie werd aangenomen door bankemployé Peter Schaminee. Een 22-jarige man uit De Koog en een 20-jarige uit Den Burg werden zondag middag bekeurd omdat zij met een au to's aan het slippen waren op het par keerterrein bij paal 12, waardoor zij het terrein beschadigden. De schade zal op hen worden verhaald. Zaterdag is de selectiewedstrijd voor het Nederlans kampioenschap op Wieringen gevist. Ondanks dat de wedstrijd een half uur later be gon omdat er te weinig water was, is er goed gevangen. Maar voor de Texelaars viel het tegen. Eerste is P. Breed geworden met 907 centimeter uit Hippolytushoef; tweede J. Oltmans uit Den Oever met 835 centimeter; derde B. van der Werf uit Zaandam met 636 centimeter. Eerste Texelaar was Cor Huisman met 505 centimeter. Hij eindigde op de zesde plaats uit vijfendertig vissers. De twee de Texelaar was Map van der Zwaag met 456 centimeter op de vijftiende plaats. De derde was Andre de Geest met 416 centimeter op de zeventiende plaats. Zondag is er bij De Cocksdorp gevist. Er waren negentien deelnemers waarvan zes jeugd. De senioren brach ten 182 vissen op het droge met een gezamenlijke lengte van 3526 centime ter en de jeugd zestien vissen met 344 centimeter. Eerste is geworden P. Ver hagen 493 centimeter 27 vissen; twee de M. van der Zwaag 449 centimeter 25 vissen; derde T. Dorst met 370 cen timeter en 20 vissen. Bij de jeugd eerste Stephan Kikkert 92 centimeter vijf vissen; tweede Marcel Duinker 78 centimeter drie vissen; der de Fulco Zegel met 53 centimeter drie vissen die met deze wedstrijd als nieuw lid goed is gestart. De volgende wedstrijd is zondag 1 mei bij Nieuwe- schild van 8.00 tot 10.00 uur. De vis wedstrijd van de waddenuitwisseling op 28 mei is verplaatst (door het grote aantal) van de Ottersaat naar de dijk bij Oudeschild op het zelfde plekje als de Paaswedstrijd, aanvang 15.00 tot 18.30 uur. hoorlijk aantal persoonlijke fouten. S1-Gollards verzilverde twee vrije wor pen en gaf toen nog wat extra gas. The Jump kwam nog tot op één punt terug. Niels van Arkel van The Jump kon zo zelfs nog het winnende punt maken, maar miste helaas. De laatste wedstrijd was tussen Mantje Sport en Crops. Ook in deze wedstrijd werden een flinke hoeveelheid persoonlijke fou ten gemaakt. Mantje Sport had een ontzettend moeilijke tegenstander aan Crops. Defensief en aanvallend ontzet tend sterk en snel, maar weer onbrak de zuiverheid in het schieten, hoewel een speelster van Crops een paar keer koelbloedig scoorde. De winst was echter voor Mantje Sport Vrijdag is er, anders dan het program ma vermeldt wel eilandcompetitie bas ketball. De wedstrijden van 4 maart worden dan gespeeld. Programma: 20.30 u. Oranjeboom-Crops Klif 23 21.00 u. Klif 23-Pilaar 1 Paracentr. 21.30 u. Wombats-Paracentrum Pilaar 1 22.00 u. Pilaar 2-Vespertina Wombats Uitslagen: Pilaar 2-Paracentrum 34-41; The Wombats-GVT 22-16, Sl-Gollards-The Jump 18-17, Mantje Sport-Crops 32-19. Het bankpersoneel was het er over eens dat het werkstuk van de peuters lang geen slechte indruk maakte te midden van de volwassen Texelse kunst die momenteel in het bankkan toor wordt tentoongesteld en dat er dan ook zeker een voor het publiek zichtbare plek voor moet worden ge vonden. De peuters namen onder lei ding van Fenneke Kraft en Addy van Tatenhove een kijkje achter de scher men van de bank en gingen verstandig snoepend (dus met een appel) weer terug naar Oudeschild. (Foto Pieter de Vries) Johan Ramaker uit Den Burg is op zoek naar eigenaars van bunga lows, vakantiehuisjes, appartemen ten en andere toeristische accom modatie, die bereid zijn gedurende een of twee weken in voor- of na seizoen gratis gastvrijheid te bie den aan mensen die moeten leven van een minimum uitkering. Men sen die moeten rondkomen van een bijstandsuitkering, zijn meestal niet in staat om met vakantie te gaan. Ze zijn genoodzaakt hun vakantiegeld te besteden aan kleding of vervanging van hun inboedel", aldus Ramaker, die zelf jaarlijks zijn accommodatie twee weken per jaar ter beschikking stelt van cliënten van de sociale dienst. Belangrijk Ramaker heeft beroepshalve veel met deze categorie te maken, want hij is werkzaam bij de sociale dienst van de gemeente Texel. Ik weet daardoor van nabij hoe belangrijk het is dat ook deze mensen eens op vakantie kunnen gaan. Ze zitten vaak in de misère en moeten zich daarom eens ontspannen in een andere omgeving. Maar ze heb ben er meestal geen geld voor. Voor eigenaars van vakantieaccommodatie geeft het veel voldoening hen onder dak te bieden. Texel zou als vakantie- gebied een prima indruk maken als een flink aantal verhuurders dit gast vrije gebaar zou maken". Volgens Ra maker kost het de verhuurders in de praktijk weinig geld. De bungalow, huisje of stacaravan kan beschikbaar worden gesteld in een periode waarin de kans op gewone verhuur niet erg groot is. Bovendien worden de ener giekosten door de gebruikers zelf be taald of door een organisatie waarmee Ramaker in onderhandeling is. Bemiddelaar Ramaker heeft contact met diverse so ciale diensten in het land. Langs die weg wil hij cliënten werven voor een vakantie op Texel, waarbij hijzelf een bemiddelende rol wil vervullen. In de vergadering van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers die vorige week in De Waal werd gehouden, deed Ra maker door middel van een brief die zeer storend te werken. Zo rijpte h plan om beide activiteiten te schei: uiteindelijk uitmondend in Klif 12 zakelijk gezien zijn de zaken gescN den: Cor van Heerwaarden gaat h? nieuwe theater-restaurant uitbouwt en Dietmar Breidenbach is nu de e gastheer in Klif 23, dat nog uitsluit als restaurant zal opereren. Alle theateractiviteiten gebeuren voorta in Klif 12. Sterker nog: er wordt c niet gedineerd, zonder dat er iets ders te beleven valt. In deze opzet is veel, héél veel gelr vesteerd: bijna een miljoen gulden, Nog zeer recent is gebleken dat op sis van enthousiasme alléén een th ter niet draaiende te houden is. Co van Heerwaarden beseft dat donde goed. Klif 12 is de verwezel ijk ing een droom maar hij zal niet vergetcl om zijn hobby" commercieel te naderen. ,,We gaan heus niet zitti afwachten wie er komt binnendrui len". Om die basis te verbreden wc nadrukkelijk de publiciteit gezocht, aan de overkant. Doel is om de gaten" in voor- en seizoen zoveel mogelijk op te vuile Het zomerprogramma is al behoorl vol. ,,We zijn niet bang dat het op mislukking zal uitdraaien. Maar mo deze opzet te hoog zijn gegrepen, zullen we hier en daar dingen ovei andere boeg moeten gooien. Het tenpotentieel is groot genoeg, daar zijn we overtuigd". Openii s C Loco-burgemeester (en Hoornder) Daan Schilling was de ,,plaatsvei ger" van Jenny Arean. Hij vertelde| hij aan plankenkoorts onderhevig maar daarvan was niets te merken] een conferance-achtige toespraak, waarbij Schilling eventjes de sugge wekte dat hij een theaternummertj zou opvoeren. Hij beperkte zich to' het voorlezen van een fabel van li Fontaine (De krekel en de mier) en trok daaruit een vergelijking met w in Den Hoorn is gebeurd. Schilling dat een combinatie van kauwen, kwekken en lachen" in Klif 23 al tc een succes had geleid en hij sprak hoop uit dat deze succesformule o idl bij Klif 12 zou werken. Vervolgens* richtte Schilling de openingshandel waarbij de toneelgordijnen langzaa' uiteen weken. Acts als de Rose Hé mony Cocktail, Lisha Nelissen tapd sers, pantominespeler René Wielinj en het komische trio Magnolia (oi komende zomer te zien) bezetten volgens voor het eerst officieel het| podium. z bo* 00' Teil Huub van Rheenen en Joost Borsten, die zijn gespecialiseerd in theaterbouw- en techniek, verzorgden belangeloos de inrichting van de bühne en brach ten licht en geluid aan. Oorsprong „Klif 12" vindt zijn oorsprong in het schuin tegenover gelegen restaurant Klif 23. Dat pand was in 1979 gekocht door Cor van Heerwaarden, die voor dien enkele jaren de Hoornder dancing De Spyker had geëxploiteerd. Na zijn studietijd (Frans MO-A in Tilburg) was de geboren Texelaar Van Heerwaarden in Amsterdam in de horeca gerold. Tij dens zijn studie had hij zich voor het eerst op theatergebied kunnen uitleven met een groep medestudenten. Terug op Texel werd deze hobby in beschei den mate verder ontwikkeld. Cor werd lid van „De Vriendenkring" en organi seerde in zijn eerste „De Spyker'-jaar de „Miss Flauwekul-verkiezing". Aan het eind van de jaren zeventig werd voor de eerste maal de revue voor toeristen „Op de bonnefooi" op gevoerd in dorpshuis De Waldhoorn. Van Heerwaardens pannekoekenhuisje Klif 23 was daarvoor de broedplaats. „Het lef ontbrak ons destijds om deze revues met het commerciële deel van ons bedrijf te combineren", aldus Van Heerwaarden. De aanzet daartoe kwam pas 3 'A jaar geleden, toen een groep klanten verzocht om een eenac- ter in combinatie met een diner. Het Revue-menu was daarmee geboren. Na een proef in de eerste zomer bleek het Revue-menu een regelrechte hit, niet in het minst bij de Texelaars zelf. Na verloop van tijd bleken twee belan gen echter te botsen: mensen die wil den dineren konden steeds vaker niet in Klif 23 terecht omdat er toevallig weer een Revue-menu plaatsvond. Mensen moesten teleurgesteld een an der restaurant zoeken of kwamen al bij voorbaat niet. Hoewel de commerciële waarde van de Revue-menu's groot was, bleek deze combinatie uiteindelijk ,,Klif 12": in een half jaar tijd in een totaal nieuw jasje gestoken. Jenny Arean en Adelheid Roosen werden niet eens gemist in Den Hoorn. Ook zonder grote namen trok de opening van theater-restaurant Klif 12 een massa belangstellenden naar het zuiden des eilands. Nadat zaterdag al circa 500 man de open dag had bezocht, maakte zondag een 200-tal genodig den de officiële opening tot een ware happening. Afgaande op de (champagne) bruisende start, lijkt het ambitieuze pro ject van het Hoornder ondernemersduo Cor van Heerwaar den en Dietmar Breidenbach een kans van slagen te hebben. In een half jaar tijd veranderde het pand aan Klif, nummer 12, van een oude bollenschuur tot een modern theater annex restaurant. Voor de op pervlakkig kijkende voorbijganger valt deze metamorfose aan de buitenzijde niet eens erg op. Tóch is er sprake van totale nieuwbouw; slechts de dakpan nen resteren nog uit de periode dat het pand een agrarische bestemming had. Herrezen is een gebouw van vrij wel exact dezelfde contouren van een identieke oppervlakte. De gebruikte stenen en de kleine vensters versterken de authentieke indruk. Vooral aan de straatzijde wordt de indruk gewekt dat het hier nog steeds om een monu mentale boerenschuur gaat. Slechts een uithangbord in de vorm van het nieuw ontworpen vignet van het theater-restaurant doet vermoeden dat er meer aan de hand is. Die indruk wordt versterkt door de zijgevel, waar een meters hoge glazen voorportaal de aandacht op zich vestigt. Buiten is een terrasje en het grasveld heeft moeten plaatsmaken voor een parkeerplaats die aan negen auto's ruimte biedt. Dat zal onvoldoende zijn om aan alle be zoekers plaats te bieden, maar een oplossing voor de parkeernood is on derweg. In de laatste raadsvergadering werd een voorbereidingsbesluit geno men om een stukje verderop, aan de Rommelpot, een parkeerplaats te kun nen realiseren. Éénmaal door de zij- bach hopen op deze wijze een zekere goodwill op te bouwen door een gast vrije ontvangst. De meeste artiesten moeten nu eenmaal noodgedwongen overnachten en goede ervaringen daar mee kunnen tot aanbeveling strekken. Het kleinkunstwereldje is nu eenmaal klein en positieve mond op mond- reclame kunnen ze in Den Hoorn zeker in dit beginstadium goed gebruiken. De zolder tenslotte wordt benut voor opslag van decors en dergelijke. „Wij wilden graag een hoog gebouw neerzetten", aldus een toelichting van het ondernemende duo. Nieuwbouw in de stijl van de naar schatting twee eeuwen oude boerenschuur lag voor de hand. Elk ander ontwerp voor een hoog gebouw zou het straatbeeld waarschijnlijk teveel aantasten. Maar ook om andere redenen vonden Van Heerwaarden en Breidenbach een theater met het uiterlijk van een boe renschuur een aantrekkelijk vooruit zicht: „er straalt een zekere gemoede lijkheid vanaf, waardoor drempelvrees kan worden weggenomen." Het gebouw werd gerealiseerd op ba sis van tekeningen van architect Jan Visser, waarbij Martin Visser als hoofd aannemer optrad. Gas en licht werden aangelegd door installatiebedrijf De Wit, het schilderwerk gebeurde door de Verenigde Schilders en de firma Westerlaken maakte de bestrating. Twee kennissen van de eigenaars, ingang binnengekomen, wordt pas duidelijk welke gedaanteverwisseling heeft plaatsgevonden. Er is een intiem theatertje ontstaan op de plaats waar vorig jaar nog bollen werden gepeld. Zachtgroen en rose tinten geven de ruimte een eigen karakter. Centraal staat een bescheiden toneelpodium, van 3'A bij 5 meter. Kijken én eten kan zowel op de begane grond als op het balkon. Ongeveer 120 personen kun nen tegelijkertijd aan tafel. Verder be vindt zich in de ruimte een bar en een hokje van waaruit licht en geluid wordt geregeld. Achter de coulissen bevindt zich, naast uiteraard een schminkruimte, de keuken. Een verdieping hoger is ver rassenderwijs een appartement gereali seerd. Niet voor de exploitant of het personeel, maar te gebruiken als over nachtingsgelegenheid voor de ar tiesten. Van Heerwaarden en Breiden-

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2