extieldrukkerij in een oor matige wasserij Test de luxe van de Suzuki Swift. □E2HÜHÏ lanten van EO tot hardrockbands Raambesluit voor nieuwe woningen Iets duurder Inbraak Nioz-onderzoeker Dral onderscheiden Tuinhek vernield Kaarten voor bejaardentocht Feest jeugdclub Zuid-Eierland Container in visnet Nieuwe agent ainagemachine erk verbeterd Wolkers wilde niet mee... Garage Westend, Oosterenderweg 52, Oosterend (Texel), 02223-396 SDAG 26 APRIL 1988 Als de raad ermee akkoord gaat, zal het college de bevoegdheid krij gen om de voorbereiding en indie ning van de bouwplannen binnen het per 1 januari dit jaar in wer king getrede Normkostensysteem (NKS) te regelen. In een raam besluit wordt aangegeven binnen welke grenzen het college moet blijven. Het normkostensysteem is een gede centraliseerde subsidiemethode voor nieuwe woningen voor de woning bouwverenigingen. Het rijk geeft voor waarden voor de financiering, de sub sidiëring en de huurstelling. Het rijk stelt een normbedrag vast, waarvoor normaal in de sociale huursector kan worden gebouwd. Dit bedrag, de normbouwkosten, wordt verhoogd met de grondkosten, die net als vroeger door de hoofdingenieur-directeur van volkshuisvesting Noordholland per plan worden vastgesteld. Deze twee bedra gen vormen de acceptabele stichtings- kosten (gezuiverde kosten) een budget waar iedere gemeente per woning recht op heeft. Er zijn ook zogenaamde „kopkosten subsidies". Dat is voor moeilijke bouw plaatsen in stedelijke gebieden, voor duurdere regio's, voor duurdere funde ringen of geluidswerende voorzienin gen. Met uitzondering van het laatste komt Texel hiervoor in aanmerking. De gemeente en de opdrachtgever, in dit geval de Woningbouwvereniging Texel, bepalen de kwaliteit, de grootte en de aantallen te bouwen woningen De grootte van de woningen bepaalt de hoogte van de exploitatiesubsidie van het rijk. Het ministerie dekt dus niet langer bij een vastgestelde huurhoogte het exploitatietekort af. Het verschil tussen de kostprijs en de rijkssubsidie bepaalt de hoogte van de huur. De nieuwe maatregelen verplichten de ge meente vóór 1 juni de helft van de plannen voor het realiseren van het woningcontingent te hebben inge diend. De verdeling van taken en be voegdheden tussen het rijk en de ge meente wordt dus veranderd, alsmede de taakverdeling tussen de gemeente en de woningbouwvereniging. Als de gemeenteraad alle bevoegdhe den als het garanderen van de rente en aflossing van de geldlening, het verstrekken van de kopkostenbijdrage en het geven van de jaarlijkse bijdrage in de kosten die komen van de exploi tatie van de te bouwen woning, zelf wil houden, dan moet ruim vóór 1 juni een raadsbesluit worden genomen. Er wordt nu voorgesteld het college meer ruimte te geven voor de ontwikkeling van de plannen (en wel tot 31 mei) door een raambesluit of uitvoerings besluit te nemen. Er is gekozen voor zo'n raambesluit in plaats van een besluit waarbij rente en aflossing van de kapitaalmarktlening die de Woning bouwvereniging Texel aangaat door de raad wordt gegarandeerd (met 100% contragarantie van het rijk), omdat de woningbouwvereniging moeite heeft met het krijgen van zo'n lening en voorts het dynamisch kostprijspercen tage bij het ministerie van VROM nog niet bekend is. Het koninginnebezoek heeft de ge meente meer gekost dan in de vorige krant was vermeld. In de genoemde getallen was een nul' weggevallen. De juiste bedragen zijn; ƒ10.000,— f12.500,-. TEXELSE COURANT PAGINA 7 iwkuft heder nonde Gerrit Smen en Willem ven Heeringen in actie op grote schaal aan merkvervalsing wordt gedaan. ,,We kregen een keer poloshirts aangeboden voor de winkel met apart een zak met La Coste- merkjes erbij. Konden we er zo opma ken. Dat gebeurt natuurlijk overal. Maar wij zien meer heil in parodieën op grote merken, dan in vervalsing" Fysiek zwaar In de drukkerij aan de Schilderweg kunnen Sman en Van Heeringen 200 300 shirtjes per uur drukken. ,,Het hangt er natuurlijk vanaf of het in één kleur moet of in meerdere". Het werk doen ze samen, de één legt de shirts klaar, terwijl de ander de inkt via de zeef op de shirts aanbrengt en ze in de droogtunnel legt. Na twee uur wis selen ze om. ,,Het is fysiek vrij zwaar werk. Je moet de inkt goed verdelen en constant goed opletten of alles goed gaat. Na verloop van tijd tolt het voor je ogen", aldus Sman. Of in de toekomst nog uitbreiding van de drukkerij te verwachten valt, is niet bekend. „We zijn niet echt planmatig voor de toekomst bezig. We hebben dit gedaan op basis van omzetver- wachting. Meer medewerkers zie ik achter de meerkleurendrukmachine. niet zitten. Je moet voor dit werk goed op elkaar zijn ingespeeld en elke misdruk is een shirt, tenslotte." De machinerie die voor het drukken wordt gebruikt is door hen zelf ge maakt. ,,We hebben wel veel hulp van de Cebeco gehad. Als we iets willen repareren of aanpassen gaan we daar heen en ze staan altijd klaar met tips en advies." Ook vrienden en kennissen bezorgen de twee de nodige sug gesties wat betreft het drukproces en nieuwe ontwerpen. ,,We proberen wel trends te volgen of zelf op te zetten. Op het moment zijn Afrikaanse prints heel erg in. En fluorkleuren". Sommige ontwerpen wijken maar heel weinig af van al bestaande prints. ,,Wij zijn na tuurlijk net zo slecht als de rest! Door bijvoorbeeld een klein beetje andere eend dan Donald Duck te maken, om zeilen we het copywright." Sman en Van Heeringen zijn helemaal onderaan begonnen en hun provisorische druk kerij is inmiddels uitgegroeid tot een serieuze onderneming. „Alles is in principe mogelijk bij ons en we willen het betaalbaar houden", aldus de ondernemers. Nioz-onderzoeker A.D.G. (Ab) Dral werd vrijdag onderscheiden met de gouden medaille in de orde van Oranje Nassau. De 60-jarige Dral viel deze eer te beurt vanwege zijn grote verdiensten op het terrein van onderzoek op mosselen en zijn specialisatie tandwalvissen. De wetenschappelijk onderzoeker is al bij na veertig jaar aan het instituut nabij 't Horntje verbonden en zal op 1 juni in de vut gaan. De verrassende onder scheiding werd Dral opgespeld door J. Gutker, burgemeester van de gemeen te Zijpe. Dral zelf is woonachtig in Schagerbrug. In de Burgerhoutstraat in Den Burg werd in de nacht van zaterdag op zon dag een tuinhek beschadigd. Door heel Den Burg werden nog diverse an dere kleine vernielingen geconstateerd. Het jaarlijkse reisje voor de bejaar den van Den Burg wordt dit jaar gehouden op 18 mei. Vertrokken wordt met de boot van 8.05 uur, over de Afsluitdijk richting Friesland, waar in Bolsward een koffie tafel gereed staat. Vervolgens gaat het verder over Allingawier en Exmorra. Teruggekeerd wordt met de boot van 17.35 uur, waarna het uitstapje wordt besloten met een gezellige maaltijd in Loodsmansduin. Deelname kost f60,— alles inbegrepen en kaarten zijn don derdag van 15.00 tot 17.00 uur te ver krijgen in De Buureton. Verdere inlich tingen zijn te verkrijgen bij J. Wassenaar-Wilmink, telefoon 2181. ,,We kunnen ook kleurenfoto's op shirts drukken, maar dan laten we er gens anders van een fullcolorfoto litho's maken". Zoiets is duur, dus meestal schrikken de opdrachtgevers terug voor de kosten. Eigen ontwer pen of logo's drukken, wat ook moge lijk is in vier kleuren, is niet zo duur. Hoe groter de order, hoe goedkoper het wordt natuurlijk. Maar wij doen ook kleine orders, vanaf tien stuks en dat doen grote drukkerijen aan de overkant niet." Het klantenbestand van Sman en Van Heeringen loopt uiteen van de Evange lische Omroep tot hardrockbands. ,,Als we alle textieldrukwerk dat voor Texelse ondernemers moet worden ge daan zouden doen, dan hadden we daar genoeg werk aan. Nu kwamen we toevallig bij een zeefdrukkerij in Utrecht opdrachten van Texelse onder nemers tegen. Dat is eigenlijk zot, want wij doen wel de EO en de Texe laars zoeken het elders, waar ze waar schijnlijk duurder uit zijn, er minder controle over hebben en geen kleine orders kunnen opgeven", aldus Van Heeringen, die zich via advertenties meer wil richten op de Texelse markt. De ontwerpen van de twee Texelaars worden ook verhandeld via het lande lijk confectiecentrum in Amsterdam, waar alle kledingproducenten in parti ciperen. Daar zit ook een gevaar in: plagiaat. ,,De bekende parodie op het Le Coq Sportif-ontwerp ,,Le Slok sportif" was van ons. Dat is door an deren overgenomen en het hing in no- time overal te koop. Procederen haalde niets uit", aldus Sman, die de rechtspositie van de ontwerpers slecht vindt. „De enige straf die er is als je in het gelijk wordt gesteld, is dat de voorraad nagemaakte textiel moet worden vernietigd. Een lachertje na tuurlijk, want de zeven hebben ze nog. Er is geen schadevergoeding voor de ontwerper, terwijl er dan al veel geld is verdiend met de verkochte namaak sels". Van Heeringen bevestigt dat er Jeugdclub Zuid-Eierland houdt vrijdag een feestavond in de kapel „Bethel", leder is welkom om acht uur. De en treeprijs voor volwassenen bedraagt vijf gulden, kinderen betalen een rijks daalder. Voor de pauze komt de jeugd club (oudste basisschooljeugd) in actie met toneel en een playbackshow. Na de pauze voeren oud-leden (oudere jeugd) een eenacter op. De kotter TX 38 van Jac. Betsema kreeg vrijdag een deel van een grote container in de netten, die vermoede lijk afkomstig was van het Zweedse vrachtschip dat enkele maanden gele den ten westen van Den Helder is ge zonken. De Texelaars waren ongeveer een kilometer uit de buurt van die plek aan het vissen. De vele tonnen zware container verhinderde in eerste instan tie dat de kotter verder kon varen. Dat ging pas weer toen de container werd stukgetrokken Toen Jac. Betsema in duikerspak te water dook om te kijken wat er loos was, bleek dat ook een deel van het vistuig was geruïneerd. De schade werd geschat op enkele duizenden guldens. In de caravan van een man uit Lim- men is ingebroken tussen 14 en 23 april. Er werd een tl-balk ontvreemd, het deurslot werd eruit gehaald en een zekeringenkast. De caravan stond op een camping in Oost. Johannes Siebinga:... Terug op Texel.. Sinds 1 april is Johannes Siebinga (31) toegevoegd aan het Texelse po litiekorps. De van oorsprong Texel se agent is gestationeerd in De Koog. Hij heeft zelf om de over plaatsing naar zijn geboorte-eiland verzocht. Johannes Siebinga, een zoon van dok ter Siebinga die vroeger in de Cocks- dorp een praktijk had, heeft eerst een opleiding tot ziekenverzorger gevolgd in Alkmaar en is na zijn huwelijk in 1980 naar de politieschool in Harlingen gegaan. Nadat hij daar zijn diploma had gehaald heeft hij drie maanden dienst gedaan bij de „opvanggroep" in Doorn, waar pas afgestudeerde agen ten worden klaargestoomd voor de praktijk. In 1982 werd Siebinga ge plaatst in Montfoort bij Utrecht. Om dat hij en zijn vrouw, die ook van Texel komt, graag weer terug wilden naar het eiland, vroeg Siebinga om overplaatsing. Hij woont nu met zijn vrouw en drie zoons in De Koog. „Op Texel is de criminaliteit nog te over zien. Daar bij Utrecht kwamen ze in het weekend uit alle grote steden van Nederland even zakgeld pikken en je zag ze nooit weer. Onbegonnen werk. Dat is niet leuk meer". Johannes Sie- binga's broer Pieter is ook agent, maar of die ook aspiraties had om naar Texel te komen durfde hij niet te zeg gen. „Het bevalt mij in ieder geval tot nu toe heel best", aldus de terugge keerde Texelaar. gonnen boven hun kledingwinkeltje in de Kogerstraat en een professionale textieldrukkerij in een voormalige was- j aan de Schilderweg: Willem van Heeringen en Gerrit ian hebben het bedrukken van kleding in de praktijk ge- rd. „Duur lesgeld, want we hebben wel hele partijen rts weg moeten gooien waar wat mis mee was gegaan", us Van Heeringen. Inmiddels hebben ze zoveel ervaring alle opdrachten worden aanvaard. Ook het zelf ontwer- van logo's of afbeeldingen. lem van Heeringen en Gerrit Sman rukken allerlei vormen van textiel, begon allemaal eind 1983. „Dick |te, die toen nog in café De Zwaan vroeg of ik hun logo op een shirt, zetten. Ik had het nog nooit ge- In, maar zei meteen ja", aldus Hij ging met de opdracht naar textieldrukkerij in Zaandam en |k de kunst af. „Ik dacht, dat kan [elf ook". Sman begon samen met Heeringen een eigen textieldrukke- met een zelfgemaakt druktafeltje. jir kon maar één kleur tegelijk doen, het ging tamelijk omslachtig", rit Sman volgde een zeefdrukcur- uitgaande van het Mensen Zonder Irk-project. „We kregen les van Jan indenburg, die zó opging in het Uien k, dat hij de cursisten wel eens jat en van de grote groep die er vankelijk mee begon, was ik de je die overbleef". Het drukproces is technisch en omdat er ook minder ie klussen als het schoonmaken de zeven tussen zitten, haakten mensen af. „Na een paar lessen irje ook nog geen kunstwerken af tente istrati ijke, i) verke; ntelijl alingi 'ondernemers-aktiviteiten r draineren en het verbeteren de afwatering door grind of menclelPen 'n 9ronc* te brengen, voorheen altijd een machine de overkant nodig. Sinds kort ft dat niet meer: bij loonbedrijf n vas n^er heeft men ze'f een sleuflo- Jrainagemachine zó aangepast, tegelijk met het leggen van de nagebuis schelpen in de grond den gebracht. Duinker zegt van plan te zijn patent aan te gen op de vinding. en dat deprimeert ook wel eens", al dus Willem van Heeringen. Advertenties Het drukkerijtje van de twee, boven de winkel begon aardig te lopen, nadat was geadverteerd in De Telegraaf. „Onze eigen ontwerpen verkochten we ook in de winkel". Sman en Van Hee ringen benaderden winkels aan de overkant en ze kregen zoveel opdrach ten dat ze het lang niet aan konden. „We moesten kiezen wat we wilden. Toen hebben we ons eerst gericht op het verbouwen van de winkel en daar na hebben we de drukkerij wat profes sioneler opgezet". De voormalige was serij aan de Schilderweg werd ge huurd, er werd door hen een meer kleurendrukmachine gebouwd en een droogtunnel. „We kunnen nu elke ge wenste print in meerdere kleuren maken". Via advertenties kwamen opdrachten binnen van café's en sportclubs. Het zelf ontwerpen kreeg steeds meer na druk. „Het is vergelijkbaar met stripte keningen. We proberen er altijd een verrassend element in te brengen, maar als iemand ons om een ontwerp vraagt, overleggen we natuurlijk wel steeds, zodat het eindresultaat hele maal is wat die persoon wil hebben", aldus Sman. Ook foto's kunnen op shirts worden gedrukt. Daartoe is in het gebouw aan de Schilderweg een donkere kamer gebouwd, waar een re- produktiecamera is opgesteld. Daar mee kunnen foto's worden gerasterd. De rasterprint wordt vergroot en op een zeef .wordt het lichtgevoelige pasta aangebracht. De zeef met raster erop wordt belicht, zodat de afbeelding via de pasta op de zeef wordt overge bracht. Er wordt met een zeer grof raster gewerkt, omdat textiel ook een vrij grove structuur heeft. jwe verza 0'ainagemachine met de zelfontworpen schelpenbak er achter tijdve ,r een scherpe, V-vormige structie door de grond te trekken, irdoor de grond even wordt opge- t, maar daarna weer terugvalt op oude plaats, kan met weinig scha- aan het land een drainagebuis wor- gelegd. De machine is nu aange- 1 met een bak achter die V- istructie, waardoor de „opgetilde" nd in twee delen uiteen wordt ge- kt, waartussen de schelpen in de nd me|j| vallen. Achter de machine valt de nd terug: die grond ligt dan iets Ier dan tevoren, omdat behalve de ook schelpen in de bodem zijn iracht. De machine, die van de irkant werd gehaald, liet echter veel sporen na, omdat door een ket- met messen de bodem werd ingereten en omgewoeld. Een mee- paraat met laser bepaalt automa de goede hoogte van de Jstructie, zodat in een weiland met nd me jgteverschil de diepte van de voor ijk blijft. De aanpassing is door me- verkers van het loonbedrijf in leënhalve dag geconstrueerd en 'ft zijn effectiviteit inmiddels Jvezen. ancien /erken arken; tves- Op pagina vijf van de vorige krant stond onder meer een foto waarop men Jan Wolkers ziet, pratend met commandant Moeskops van de Rijkspolitie. Het onderschrift luidde: „Ook deze meneer mocht niet met de speciale boot mee". Dit onderschrift wekte de indruk dat Wolkers heeft ge tracht aan boord te komen van de speciale boot, waarmee koningin Bea trix naar Texel ging, en dat was niet het geval, „ledereen die mij kent weet dat ik zoiets niet zou willen. Ik vind het vervelend dan nu de indruk is ge wekt dat ik per sé in het gezelschap van de koningin wilde zijn. Ik wilde helemaal niet met die boot mee en stond zomaar wat te praten met adju dant Moeskops. Ik wachtte op de vol gende boot, want ik moest naar Haar lem waar ik in het Frans Halsmuseum zou meewerken aan tv-opnamen voor het programma Nederland Museum- land", aldus Wolkers. Adjudant Moes kops bevestigde dat het inderdaad zo is gegaan.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7