,Geef ons weer 'exels duinwater" VAN HET RAADHUIS Engelse dames te gast bij Plattelandsvrouwen Voor het weekend van 30 april en 1 mei 1988 Iemeentebestuur tot PWN: jntoonstelling Oudheidkamer lededelingen ran B. en W. S erste boot m zeven uur rachtwagen uit erkeer crs xpositie in )e Scholerie Vogelwandeltocht Iny Nahuijs exposeert in Den Helder Tien speldjes voor leden van AbvaKabo Spoedig openbaar toilet in De Koog Amnesty International Tafeltennis heren ongeslagen kampioen Doorgereden „Cobeton" legt fietspaden aan Blijvend subsidie voor „De Zonnebloem" Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Kustwacht Eierland Brand/ambulance Kerkdiensten Rijkspolitie IllMjDAG 29 APRIL 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 n/v m W hebben het Provinciaal Wa- leidingbedrijf Noordholland ver- ■ht weer Texels duinwater als ikwater beschikbaar te stellen de Texelaars. In een gisteren I zonden brief aan het PWN Irdt ongerustheid geuit over de I aliteit van het drinkwater dat Ids januari van dit jaar uit de I else kranen stroomt, vooral nu angs bekend werd dat dit van t vasteland afkomstige water fontreinigd is met stoffen die ir het Duitse bedrijf BASF in de zijn geloosd. jds invoering van het nieuwe drink- ler vertoont een aantal Texelaars ■npassingsverschijnselen" in de [m van huid- en darmklachten. Het lege vraagt zich af of deze klachten voorbijgaande aard zijn en wijst op bliksemenquête die over deze zaak (er de Texelse artsen is gehouden, ■kens die enquête is er weliswaar in hard wetenschappelijk bewijs dat je klachten wat te maken hebben het water, maar toch hebben de fjste artsen zich ongerust getoond bral wat betreft de effecten op lan- termijn. Van regeringswege is -rgedeeld dat er geen accuut gevaar loor de volksgezondheid maar over de Oudheidkamer te Den Burg irdt momenteel een tentoonstelling lericht van kleding die in de loop jaren is geschonken door Texe- rs. Het gaat vooral om kleding van id 1900. Omdat de collectie nog en- e hiaten vertoond, worden de men- die nog kleding uit die tijd heb- i, verzocht die te geven, al of niet ruikleen, voor de tentoonstelling, schoenen zijn welkom. Foto's uit tijd, waarop de kleding goed is te wil men ook graag ontvangen, is de bedoeling dat de kledingex- litie voor het zomerseizoen klaar is. nog wat heeft kan contact opne- n met Majella Reijnders, War- esstraat 8, Den Burg, telefoon 20-3903. it ingang van 1 mei zijn de werk- amheden, verband houdende met Voonruimte-aangelegenheden" toe- voegd aan de afdeling Ruimtelijke dening en Volkshuisvesting, kamer 5. Voor informatie etc. kan men da- lijks terecht van 8.00 tot 12.00 uur. kunt ook vooraf telefonisch een af raak maken met mevrouw G. Root- li, telefoon 02220-3041, toestel 246. izigers worden er aan herinnerd dat io Koninginnedag als een zondag ichouwt. Dat betekent dat de eerste >t niet om 6.05 uur maar om 7.05 afvaart. n vrachtwagen van een bedrijf uit >sterend werd woensdagmorgen or technische onderzoek uit het ver- er genomen. De wagen bleek al vijf niet te zijn gekeurd en had meer- re technische gebreken. t is alweer het tiende seizoen tin het schoolmuseum annex ■lier/galerie De Scholerie van 8k Welboren een expositie wordt houden. Om dit heugelijke feit vieren zullen dit seizoen drie bij- "dere exposities zijn te bewon- 'en met als thema het Texelse tdschap. eerste van de drie exposities is van fei tot 19 juni. Er worden schilderij- getoond van R. S. Bakels. Deze fier Sybrand Bakels leefde van 1873 1S56, werd geboren in Den Hoorn woonde tot zijn veertiende op itel. In zijn latere leven kwam hij re- '■batig terug naar het eiland om op heel eigen wijze de sfeer van het nog erg rustige Texel vast te leg- 4 Zondag 1 mei is iedereen welkom ile vernissage. Om 15.00 uur zal openingswoord worden gesproken de oudste zoon van de schilder, A, Bakels. De Scholerie is donder- vrijdag, zaterdag en zondag ge- van 10.00 tot 17.00 uur. Atelier- ®>ek kan ook op afspraak: telefoon 6225-214. de effecten op langere termijn is niets gezegd. Risicogroep Gewezen wordt op het voorstel van het Amsterdamse drinkwaterbedrijf om Dentazon-vrij drinkwater beschikbaar te stellen. Texel zou weer duinwater moeten krijgen dat van het eigen ei land afkomstig is. „Gezien het feit dat de Texelaars tot voor kort ander en be ter drinkwater gewend waren en daar door wellicht extra risico's lopen, ver zoeken wij u dringend aan ons verzoek te voldoen". Ook wordt gevraagd de oude waterfabriek in Oudeschild als in ternationaal demonstratieproject in werking te stellen gekoppeld aan duin waterwinning met gebruikmaking van de opslagmogelijkheid van de Hoge- berg, dus herstel van de toestand. De waterzinker van het vasteland zou dan als veiligljeidsvoorziening kunnen fun geren. Mocht het opnieuw in gebruik stellen van de waterfabriek absoluut onmogelijk zijn, dat zou Texels duin water in flessen kunnen worden gege ven aan mensen die het water uit de kraan niet willen drinken. Op Hemelvaartsdag houdt wan delsportvereniging ,,Het Gouden Bol- tje" de traditionele vogelwandeltocht. De start is in de Kaapsnol te De Koog. Er kan gewandeld worden over de af standen 5, 10, 20 en 30 kilometer. De maximale afstanden per leeftijdsgroep zijn zes en zeven jaar 5 kilometer, acht tot en met elf jaar 10 kilometer, twaalf tot en met veertien jaar 20 kilometer en vanaf vijftien jaar 30 kilometer. Deelname aan kortere afstanden is al tijd toegestaan. De starttijd is van 10.30 tot 11.30 uur voor de 30 kilome ter en van 10.30 tot 14.00 uur voor de overige afstanden. De voorinschrijving is vanaf heden en sluit op 1 mei. Na deze datum wordt het inschrijfgeld verhoogd met f 1—Inschrijfgeld voor personen tot en met vijftien jaar f3 (organisatiekosten f2,— voor perso nen van zestien jaar en ouder f3,50 (organisatiekosten f2,50). Voor leden geldt een reductie van ƒ0,75 en f\ Voorinschrijving is mogelijk bij I. Ger ritsen, Vroonlant 4, bij H. van Heer waarden, Lieuwstraat 33 en bij B A. Roest, Ada van Hollandstraat 23. Het eerstvolgende wandelevenement is de Avondvierdaagse van 30 mei tot en met 2 juni. Het rondje om Texel is op 11 juni. Iny Nahuijs uit De Koog exposeert van 2 tot en met 28 mei textielschilderijen in galerie De Eenhoorn, Koningstraat 89 in Den Helder. Het gaat om een dertigtal werken, allemaal gemaakt door haarzelf, dus deze keer niet van haar leerlingen. De galerie is open van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 18.00 uur en bovendien donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Maan dags gesloten. Zes van de tien Jubilarissen van de AbvaKabo, afdeling Texel. Tien van de 317 leden van de Texelse afdeling van de vakbond AbvaKabo zijn onderscheiden met een speldje wegens een langdurig lidmaatschap. De uitreiking van de speldjes vond donderdagavond plaats in hotel Den Burg, waar zes jubilarissen en hun echtgenotes bijeen waren. Twee leden werden verblijd met een gouden speld je omdat zij al veertig jaar de vakbond trouw zijn: G. Bruynzeel (niet aanwe zig) en M. van der Wal. Acht AbvaKa- bo'ers waren vijfentwintig jaar lid en kregen zilver: W. Bakker (niet aanwe zig), R de Bloois, H. Groeneveld, A. Zeer binnenkort zal een verplaatsbaar toiletgebouw worden gezet aan de ver bindingsstraat tussen Nikadel en Dorpsstraat in De Koog. Hiermee wordt voldaan aan een wens die door de dorpsvertegenwoordigers van De Koog naar voren is gebracht. Het idee om een openbaar toilet te maken in het voormalige brandweerhuisje aan de Dorpsstraat is van de hand gewezen. Het college vindt die plek niet geluk kig. Het gebouwtje staat voor de ra men van een eethuis, de standplaats van vishandelaar Mosk zou moeten verdwijnen en het gebouw steekt ge deeltelijk in de looproute van de Dorpsstraat. De brandweergarage is bovendien te klein voor een behoorlijke toiletvoorziening. De keus is nu geval len op een betonnen prefab-gebouw (,,Mavo"). Afgezien van een techni sche ruimte bestaat dit gebouw uit een damesafdeling met drie toiletten en een wasbak en een herenafdeling met drie urinoirs, een toilet en een wasbak. Het hele gebouw beslaat een oppervlakte van 7x3 meter. De totale kosten belopen f36.000,— wat bij af schrijving in vijftien jaar neerkomt op een jaarlast van ongeveer f3660,—. Te- samen met andere maatregelen die in De Koog zullen worden genomen (zo als de extra straatreiniging) zijn de jaarlijkse lasten f17.682,25 die, zoals bekend, uit de begrotingspost on voorzien" zullen worden gehaald. Het is de bedoeling dat de dorpscommissie zorgt voor het schoonhouden van het openbaar toilet. Daartoe zal met de commissie een onderhoudsover- eenkomst worden afgesloten. De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de Plattelandsvrouwenbond, ontvangt volgende week een groep dames van een zusterafdeling uit Engeland. Dit bezoek wordt de te genprestatie voor het bezoek dat leden van de Texelse afdeling vorig jaar aan de Engelsen brachten. Er is een attractief programma in el kaar gezet, waarin uitstapjes naar Zeeland en Friesland zijn opgenomen. De uit Loose (Kent) afkomstige Engel sen komen achttien personen sterk. Drie dames nemen hun echtgenoot mee. Alle deelnemers worden onderge bracht bij leden van de afdeling De Cocksdorp/Eierland. Toen vorig jaar mei negentien Texelse dames Loose bezochten, werden ook zij onderge bracht bij gastgezinnen. Die uitwisse ling kwam destijds tot stand door be middeling van de internationale com missie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. De afdeling De Cocksdorp/Eierland had zich bij die commissie aangemeld voor een uitwis seling met een afdeling uit Engeland, waarna zij in contact werd gebracht met Loose. Die uitwisseling, die net als nu een week in beslag nam, werd een succes. De Engelse Plattelands vrouwen arriveren maandagochtend vroeg per veerboot in Vlissingen. Een delegatie dames van boven de Ruige- dijk staat hen daar op te wachten. De Texelse dames reizen zondag al naar Vlissingen af en logeren daar in een hotel. Per bus vertrekt het gezelschap vervolgens naar Veere waar de koffie klaar staat. Daarna wordt een bezoek gebracht aan de Deltawerken en het werkeiland Neeltje Jans. De terugtocht 's middags voert door de Bollenstreek. Gepland is om met de boot van half vijf de oversteek naar Texel te maken, waar de Engelse dames in Het Eier- landsche Huis worden ontvangen. Dinsdagmorgen wordt een rondleiding gemaakt door natuurgebied De Geul, gevolgd door een bezoek aan Ecomare Cs middags). In „Nieuw Breda" is 's avonds een informatieve bijeenkomst met medewerking van landbouwvoor- lichter J. Koolhof, R. Klaassen van Staatsbosbeheer, M. Zijm van Rijkswa terstaat en Ron Arendsman (visserij). Ook treedt er een Plattelandsvrouwen koor op onder leiding van Wijkie van den Berg. Woensdag gaan de vrouwen met een bus naar Friesland, waar de „Aid Faers erf"route wordt gereden en halt gehouden bij een museumboerde rij. Terug op Texel (17.00 uur) is er een barbecue bij de familie Den Holder aan de Vuurtorenweg. Donderdagochtend staat Den Burg op het programma. Na een bezoek aan de Oudheidskamer is er gelegenheid tot winkelen, 's Mid dags nemen de dames plaats in de Jan Plezier en maken een tocht naar de Slufter, 's Avonds is er feest in Het Eierlandsche Huis: een cabaretavond waarbij ook de echtgenoten en intro- ducées welkom zijn. Vrijdag moet ie dereen alweer vroeg uit de veren voor een bezoek aan het Maritiem- en Jut- tersmuseum, waarna op de haven de binnenkomst van de kotters wordt be keken. 's Middags met de boot van 16.05 uur verlaten de Engelsen het Waddeneiland, om weer naar hun ei gen eiland te gaan. Hartog, G. van Lit, P. van der Molen (niet aanwezig), J. Molenaar (niet aan wezig) en J. de Porto. De plechtigheid was een van de laatste daden van Rob van 't Noordende als AbvaKabo- voorzitter. Donderdag treedt hij tijdens de voorjaarsledenvergadering in d'Ou- we ULO af, omdat de termijn van zes jaar is verstreken. Als opvolger wordt Jan Kramer voorgedragen. De maandelijkse schrijfavond van Amnesty International wordt ge houden op dinsdag van 20.00 tot 21.00 uur in de Openbare Biblio theek aan de Drijverstraat en op het adres Trompstraat 15 te Oude schild. Overschrijf brieven en lucht- postvellen zijn aanwezig. In het vervolg zullen er elke eerste dinsdag van de maand nieuwe over- schrijfvellen klaarliggen in het maand blad Wordt vervolgd" maar er zal niet altijd iemand van de amnestygroep aanwezig zijn. Men kan de brieven mee naar huis nemen om te schrijven. Ook is het mogelijk dat men de brie ven thuis bezorgd krijgt. Hiervoor kan men zich aanmelden bij Jenneke Was- sink, telefoon 4109. Deze maand wordt er geschreven voor gevangenen in Ne pal, Joegoslavië en de Centraal Afri kaanse Republiek. Naar aanleiding van de kerstgroetactie heeft iemand van de amnestygroep een brief terugontvan gen van een gevangene uit Benin in Afrika. De gevangene was erg blij met het medeleven en de amnestygroep met de ontvangen reactie. De senioren van Tetak zijn tijdens het weekend kampioen geworden van de klasse 5C. Zij bereikten dit resultaat door negentien punten uit tien wedstrijden te behalen. Het jeugdteam heeft zich niet in de derde klasse kunnen handhaven. Het eindigde met vier punten op de laatste plaats. De senioren speelden tegen Noordkop zes uit Den Helder. Tetak stond al ge lijk met 3-0 voor, daar het Helderse team één speler wegens ziekte moest missen. Fred Mosk kwam moeizaam op gang. De eerste set verloor hij, maar de tweede en derde set won hij met groot verschil. Lieuwe van der Veen verloor zijn partij in drie sets. Martin Janssen won zijn eerste partij in twee sets, zijn tweede in de derde set met 21-11. Zowel Mosk als Van der Veen wonnen hun partijen in twee sets. Het dubbelspel werd deze keer gespeeld door Janssen en Mosk. Zij wonnen met 21-15 en 21-16 hun partij. Al met al een vrij gemakkelijke zege van 9-1 voor Tetak, dat in de najaar scompetitie van dit jaar weer uitkomt in de vierde klasse. De junioren moesten zaterdag winnen om een de gradatie te ontkomen. Ze speelden te gen Racing uit Heiloo. Ze deden alles wat ze konden, maar moesten met een 6-4 nederlaag genoegen nemen. Silvio Roest en Bram Spitzer kwamen te kort en verloren al hun partijen in twee sets. Alex Bakker won zijn eerste en tweede partij in twee sets. Zijn der de partij ging minder, de eerste set verloor hij met 21-17, De tweede set won hij met 21-18 en ook de derde set won hij knap met 24-22. In het dub belspel speelden Silvio Roest en Alex Bakker zeer sterk. Zij wonnen dan ook met 21-11 en 21-16 deze partij. De juni oren mogen nu weer proberen om in de vierde klasse kampioen te worden. Eindstanden: senioren: Tetak 1:10-19 punten; Polisport 4:10-17 punten; De Roemer 4:10-11 pun ten, Noordkop 6.10-9 punten, Be fair 3:10-4 pun ten; D.C.S. 3:10-0 punten Junioren: Polisport 1.10-20 punten; Roring 2 10-14 punten. A-merk 4:10-9 punten; Spoetnik 1 10-7 punten; Esopus 1 10-6 punten; Tetak 1 10-4 punten. In de nacht van zaterdag op zondag is een rode Nissan van een man uit Den Burg op het parkeerterrein aan de Vo gelenzang aangereden. Uit de lakspo ren kon worden opgemaakt dat een donkerrode wagen in het spel is ge weest. Eventuele getuigen kunnen zich melden bij het politiebureau, telefoon 02220-2644. De firma Cobeton te Schiphol-oost heeft van de gemeente opdracht gekregen om zowel het nieuwe fietspad langs de Rommelpot aan te leggen als het voet/fietspad langs de Molenlaan in De Cocks- dorp. Door beide werken te gun nen aan dezelfde aannemer kan ongeveer 10% op de kosten wor den bespaard. Cobeton is op Texel geen onbekende. Op één na alle betonnen fietspaden op het eiland zijn door dit bedrijf aange legd; het begon destijds met het fietspad in De Krim. Het 1900 meter lange Rommelpotpad wordt twee me ter breed en kost 7197.500—Het kor tere Molenlaanpad kost f125.000,—. Het werk moet half juni klaar zijn, dus ruimschoots voor het topseizoen. Het pad langs de Rommelpot grenst aan het duin met waardevolle en kwetsbare begroeing. Afgesproken is dat deze begroeing geen enkele schade mag oplopen. Cobeton zal daarom de ma chine waarmee het pad wordt aange legd moeten ombouwen. Om het pad in De Cocksdorp te kunnen aanleggen moet de gemeenteraad nog een zoge naamd voorbereidingsbesluit nemen, waardoor het voeren van een artikel 19 procedure mogelijk is. Vereniging „De Zonnebloem" kan elk jaar rekenen op een gemeentelijke sub sidie van f1800— als tegemoetkoming in de kosten van de bootreizen met chronisch zieken, gehandicapten en hulpbehoevende bejaarden van Texel. Evenals vorig jaar had de vereniging ook nu een verzoek om subsidie inge diend. Deze keer zal het geld nog uit de post onvoorzien worden gehaald. Voor de volgende jaren zal het in de gemeentebegroting gewoon worden geraamd. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagochtend 8.00 uur. A. Waverijn /Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, telefoon 2016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Tevens voor 5 mei (bevrijdingsdag) H. Mannessen telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Kunstgebitreparatie Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. 02220 - 2069. Weverstraat 95, telefcon 072201 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, tel. 02223-832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (07777) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoed eisend ambulance-vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Zondag 1 mei HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Uitzending via de Lichtboei De Waal 11.00 uur ds. Hoekstra De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra Den Hoorn 11.00 u. ds. Knipscheer Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Belijdenis Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 11.00 uur dhr. Wieten GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. Salakay 19.30 uur drs. Donker Uitzending via de Lichtboei Oosterend 10.00 drs. Donker 19.30 uur drs. Salakay Woensdag 4 mei: Oosterend 19.45 uur - 20.15 uur herdenking van de gevallenen in de Doopsgezinde kerk. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Ko gerstraat, Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knipscheer Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.00 uur voorganger Joh. Tensen. Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur The Gospeltrain Woord-Gebedsdienst Uitzending Lichtboei Zondag 10 45 uur Eerste Heilige Communie kindercrèche De Koog zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „Bouw uw geloof op 's mensen schepper". 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: Jeremia - Een ompopulaire profeet van Gods oordelen. bahAi Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Bahé'i- geloof van 10.00-12.00 uur. Adres Plevierstraat 16, De Koog, tel, 02228-896. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dage lijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Het politiebureau te De Koog is alleen op donderdagmiddag geo pend tussen 14.00 en 18.00 uur. Te lefonisch te beneiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Opgaves voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingele verd worden.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9