Cjroen ?jmrtsjexeh in het hart ,Voor behoud van vrijheid rioet je wat dóen" School Vrije rekent op 62 leerlingen Burgemeester Peper komt Slufter bekijken cho/ieren adopteerden monumenten Vestiging in Maris Stella"? Ooievaar ompact-discs in bibliotheek orpsherstel" houdt positie in Oosterend Personal computers voor De Bolder Hoornder hobbycentrum met Pinksteren van start ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.279 VRIJDAG 6 MEI 1988 die: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Burgwal ly -m Verschijnt dinsdags en vrijdags. Burg, telefoon 02220 - 5472. f 4 jT a I A. SV **4- Abonnementsprijs/19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 advertenties, abonnementen, etc. Lveïd De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Oen Burg, J - aarweiaues: Amro fon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 - 9 V_^ Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. afgelopen oorlog heeft ons Berd welke verschrikkingen er jelijk zijn als één politieke rich- of één man het voor het zeg- krijgt. De parlementaire demo- je is misschien niet ideaal, ir het is wel het minst slechte eem. Daar moet je heel zuinig zijn. Jongelui, doe nooit mee bedreiging, vernieling en aan es tegen buitenlanders. Jullie ben de toekomst. Houdt de de- ratie hoog in het vaandel!" zei oud-gemeentesecretaris P. msterboer woensdagochtend in de zaal van het gemeentehuis, ter ge nheid van de adoptie" van de monumenten in Den Burg door inqen van de drie basisscholen. is". Zijn toespraak had hij echter in een rustig moment op papier gezet en dat was maar goed ook, want niet het opkloppen van wraakgevoelens moet het doel zijn van herdenken, maar het aankweken van kennis over de oorza ken van de verschrikkingen en het overbrengen van de overtuiging dat zoiets nooit weer mag gebeuren. Waarom? Spreker ging in op de drijfveren van de mensen die destijds besloten in het verzet te gaan en vertelde hoe hij er zelf bij betrokken was geraakt. Hij was gevraagd door de heer Kelder, maar hij was ook gedreven door verontwaardi ging over de steeds verdergaande maatregelen die de Duitsers tegen de bevolking namen. Werkend bij de ge- leerlingen tonen de stenen plequette die elke deelnemende school heeft gekregen van lichting Februari 1941. msterboer voerde het woord na- s het voormalig verzet van Texel, rvan meerdere leden de plechtig- bijwoonden. Beemsterboer zei dat lebeurtemssen van 1940-1945 hem altijd sterk emotioneel bezighou- De tv-uitzending van de avond ren had hem zelfs weer even ,,ra- gemaakt op „alles wat Duits meente Texel onder het spionerend oog van de NSB-burgemeester, had Beemsterboer zich bezig gehouden met hulp aan onderduikers en het ver zamelen van gegevens (door op te let ten en gesprekken af te luisteren) waarmee het verzet zijn voordeel kon doen. Hij verzamelde bonnen, werkte mee aan sabotage, knoeide met persoons bewijzen en hield mensen uit handen van de Duitsers door over hen valse gegevens te verstrekken. Zelfs had hij eens een SD-agent ontmaskerd. Angst Beemsterboer gaf toe dat hij door die activiteiten veel in angst heeft geleefd, zelfs zodanig dat zijn zenuwen het op het laatst begaven. Ik was bang, niet alleen voor mezelf, maar omdat ze mijn vrouw en kinderen wat konden aandoen". Spreker merkte verder on der meer op dat andere verzetsmensen op Texel meer en vaak ook gevaarlijker werk hebben gedaan en dat de Texelse bevolking zeer overwegend aan de goede kant stond, dus tegen de Duit sers was, al waren er natuurlijk ook NSB-ers. Dat destijds voor een goede zaak is gestreden, staat als een paal boven water. Ook nu blijft waakzaam heid geboden om te voorkomen dat de democratie opnieuw onder de voet wordt gelopen en dat discriminatie en fascisme een kans krijgen. Geen misbruik Zoals bekend is het adopteren van mo numenten door de schooljeugd finan cieel mogelijk gemaakt door de Stich ting Februari 1941. Namens deze stich ting werd gesproken door mevrouw B. M. Thöne-Siemens, die onderstreepte welk een voorrecht het is te kunnen leven zonder angst en te mogen zeg gen wat je denkt. Ze benadrukte ech ter ook dat vrijheid niet betekent dat je altijd kunt doen wat je wilt. „Vrij- Overzicht van de raadzaal tijdens de adoptieplechtigheid. heid is er niet alleen voor jou, maar ook voor die jongen met die donkere huid en dat meisje dat zoveel moeite heeft met de Nederlandse taal. Je moet rekening houden met de ander. Wie zich bijvoorbeeld schuldig maakt aan vandalisme, maakt misbruik van de vrijheid en is zijn vrijheid niet waard". Spreekster benadrukte dat de geadop teerde monumenten de herinnering le vend houden aan de mensen die voor de vrijheid hun leven hebben gegeven. Praten over die mensen en over de zaak waar zij voor vochten is een ma nier om actief mee te werken aan het behoud van de vrijheid. Door het verwijderen van de Neder landse vlag werd de stenen plaquette onthuld, waarvan elke deelnemende school er één zal krijgen. Door Heimi Amende, leerling van de Jozefschool, werd het gedicht „Caril lon 1941" voorgedragen. De leerlingen- Lees verder pagina 2 af vrijdag kunnen in de openbare lotheek compact-discs worden ge ld. De 200 CD's tellende collectie it muziek van Beethoven tot Paolo ite en zal regelmatig worden ver- jen. De CD's zijn niet van de bi- Iheek zelf, maar worden gehuurd de Provinciale Bibliotheekcentrale ilkmaar. De uitleentermijn voor s bedraagt zeven dagen voor f 1,— boete voor het te laat terug bren- is een gulden per zeven dagen en >t onbeperkt op. Bij de geleende wordt een datumkaart gegeven een rode datumstempel. Bij verlies de CD worden nieuwprijs en admi- ratiekosten aan de kaarthouder in ning gebracht. derdag (Hemelvaartsdag) idt de Stichting Dorpsherstel el een tentoonstelling in het diekcentrum (de voormalige opsgezinde kerk) in Oosterend. de hand van foto's op panelen zal overzicht worden gegeven van de [den die door bemiddeling van de opgerichte stichting zijn ge cureerd. Tevens wordt informatie leven over de panden Kerkplein 6 Peperstraat 14 die onlangs door de dting zijn aangekocht en zullen 'den gerestaureerd. Voor deze pan- worden kopers gezocht. Als dat in vroeg stadium lukt, kan bij de euratie rekening worden gehouden 'Persoonlijke wensen. De ten- nstelling in het muziekcentrum is !n van 11.00 tot 16.00 uur. 'luursleden van de stichting zullen aanwezig zijn om toelichting te en Texel krijgt per 1 augustus 1989 een Vrije School. Het bestuur van de Stichting Vrije School Texel, dat de aanvraag heeft in gediend, voldoet ruimschoots aan de wettelijke eisen die gel den om in het gemeentelijke scholenplan te worden opgeno men. Uit de ouderverklaringen is gebleken dat 62 leerlingen de school zullen bezoeken, terwijl 50 leerlingen het minimum is. Als schoolgebouw wordt gedacht aan de voormalige drieklassige Maris Stella kleuterschool in Den Burg. De ge meente is bereid deze te koop aan te bieden aan de stichting. Het bestuur van de stichting heeft aansluiting gezocht bij de schoolbege leidingsdienst van Driebergen en dus niet bij de schoolbegeleidingsdienst Den Helder, waarbij de bestaande Texelse scholen zijn aangesloten. Geschiedenis Al jaren wordt op Texel gepraat over een Vrije School. Tot dusver werd het daarvoor benodigde aantal leerlingen lang niet gehaald. Dat Is veranderd sinds in één der gebouwen van het Maartenhuis (waar het secretariaat van de stichting is gevestigd) een peuter klasje functioneert en een „initiatief groep Vrije School" actief is op infor matief gebied, onder andere door het organiseren van zg. huiskameravon den. Al in 1985 was er een oudergroep die zich verdiepte in opvoedkundige zaken en cursussen organiseerde, o.a. op het gebied van speelgoed maken en kinderziekten. Het was op verzoek van die ouders dat met het peuterklas je werd begonnen. Dat klasje startte met zes kinderen; dat aantal is inmid dels verdubbeld. Stroomversnelling Eind 1987 werd de Stichting Vrije School Texel opgericht. Het aantal mensen dat positief op de plannen reageerde groeide toen vrij snel. „Dat was vooral het gevolg van mond tot mond-reclame", aldus Nico en Nellie Engelaer, werkzaam in het Maarten huis en warme voorstander van een Texelse Vrije School. Nellie houdt zich bezig met het peuterklasje. Nico kan bogen op een ervaring van elf jaar als docent aan de Vrije School van Bergen. De ouders die hun kinderen hebben aangemeld voor de Vrije School zijn uit vrijwel alle delen van Texel af komstig. De Vrije School vertegenwoordigt een duidelijke „richting" in het onderwijs. Er wordt daar gewerkt volgens de pe dagogische principes van de antropo- soof Rudolf Steiner. De term „vrij" be tekent niet dat de kinderen kunnen doen waar ze zin in hebben, maar dat de leerinhoud niet van overheidswege is voorgeschreven. De verschillen met het reguliere onderwijs zijn aanzienlijk. In tegenstelling tot de gang van zaken op de hedendaagse basisschool wordt bijv. scherp onderscheid gemaakt tus sen kleuters en oudere kinderen. In de kleuterfase wordt niet geleerd maar laat men vooral de fantasie opbloeien. Typerend voor de Vrije School is ook het zg. periodenonderwijs, waarbij lan ge tijd naar verhouding veel tijd wordt gestoken in één bepaald vak. De do centen werken niet of nauwelijks met gedrukte boekjes. „Het kind leert de wereld kennen via de leraar en maakt zijn boeken dan zelf". Kunstzinnig Verder kent de Vrije School veel waar de toe aan kunstzinnige vorming die in de gewone leervakken is geïntegreerd Leren wordt beschouwd als een kunst zinnige activiteit. Volgens de initiatief nemers vinden kinderen die de Vrije School verlaten, makkelijk aansluiting bij het reguliere vervolgonderwijs en stellen zich daar zeer gemotiveerd op. De Vrije School Texel heeft straks drie leerkrachten nodig: één voor de kleu ters en twee voor de hogere combina tieklassen. Die leerkrachten zijn in Ne derland niet voor het opscheppen, want de vraag is groter dan het aan bod (in de vorm van afgestudeerden van de speciale pedagogische acade mie). De initiatiefnemers op Texel twij felen er op grond van bestaande con tacten echter niet aan dat de nieuwe school de gewenste krachten zonder moeite zal kunnen werven. Omdat de Vrije School zijn leerlingen van heel Texelwil betrekken, moet er ook een vervoersregeling komen. De Vrije School met zijn erkende „aparte rich ting" zal daartoe van overheidswege financieel in staat worden gesteld. Het staat wel vast dat de bestaande scholen van Texel niet met blijdschap zullen reageren op de komst van de Vrije School. Voor hen betekent het dat de problemen die ontstaan door het teruglopen van de leerlingenaantal len nog wat ernstiger zullen worden. De medewerking die de gemeente geeft aan het initiatief moet dan ook niet worden gezien als bewust stimule ren, maar als het zonder meer uitvoe ren van de wet. De Vrije School vol doet aan de eisen van de onderwijs wet en kan dus aanspraak maken op dezelfde faciliteiten als andere scholen. De raad zal worden voorgesteld ƒ14.000— beschikbaar te stellen voor twee personal computers (PC's) voor de administratie van sociale werkplaats De Bolder. Daar wordt nu gebruikt gemaakt van één PC, maar dat blijkt niet ge noeg te zijn. Er is overwogen of er een computer systeem van ƒ33.000— moest worden aangeschaft, of dat de problemen ook goedkoper konden worden opgelost met twee nieuwe PC's met printers en een tapestreamer voor de al aanwezige PC. Dat laatste apparaat zorgt ervoor dat het kopiëren van de bestanden van het financiële pakket, dat dagelijks moet gebeuren, niet een half uur, maar zeven minuten duurt. Er werd voor de laatste, veel goedkopere oplossing gekozen omdat de taken goed kunnen worden verdeeld over meerdere PC's en omdat koppeling aan het computersysteem van de ge meente ook in de toekomst niet veel zin zou hebben voor De Bolder. Beide gegevensbestanden hebben namelijk praktisch geen raakvlakken en ook de administratie heeft een totaal verschil lend karakter. Mocht er in de toekomst toch een groter geïntegreerd systeem nodig zijn, dan kunnen de PC's bij de werkleider op de afdelingen worden ingezet. Het is de bedoeling dat het creativiteits- en ambachtencentrum in de voormalige Doopsgezinde Verma ning in Den Hoorn met Pinksteren zijn deuren opent. Allerlei ambachten en hobby's kunnen hier worden gepresen teerd. Eventueel met de mogelijkheid tot het verkopen van de produkten. Ook zijn er mogelijkheden voor kleine wisselende tentoonstellingen. Kunste naars en hobbymensen die hiervoor belangstelling hebben kunnen contact op nemen met initiatiefneemster Nelie Vinke, tel. 4805 of Jeannet van Abs, tel. 3644. Onze telefoon stond de afgelopen dagen roodgloeiend. Veel mensen belden op om te vertellen dat ze een ooievaar hadden gezien. Het dier blijkt zeer gehecht te zijn aan Eierland want tot dusver kwamen alle meldingen uit deze polder. Op de foto ziet men de ooievaar rustend op een antennemast van de familie Stiehl aan de Hoofdweg. Een afvaardiging van het gemeen tebestuur van Rotterdam, waaron der burgemeester Bram Peper en loco-secretaris Van Eek, brengt donderdag 11 augustus een bezoek aan Texel. Het gezelschap komt op uitnodiging van burgemeester Schipper van Texel, naar aanleiding van het feit dat Rotterdam sinds kort beschikt over een „slufter" waar verontreinigd havenslib e.d. wordt opgeslagen. Aan dat laatste feit is landelijk veel be kendheid gegeven, zodat thans veel mensen bij het woord „slufter" den ken aan een opslagplaats voor vuil. Dat is jammer voor Texel, waar De Slufter een heel andere functie heeft Het is Texels meest bekende natuurge bied, wellicht uniek in de wereld. De Texelse Slufter wordt dus niet als vuil opslagplaats gebruikt; als er vuil in te recht komt, wordt dat er juist uitge haald. „Om u en de wethouders van Rotterdam met de Slufter in deze ge meente kennis te laten maken, nodigt het college van burgemeester en wet houders van deze gemeente uw colle ge uit om een bezoek aan deze ge meente te brengen en daarbij een dag onze gast te zijn", aldus de burge meester in zijn uitnodigingsbrief, die op 3 februari van dit jaar werd verzonden. Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft dus positief gereageerd. Wat er tijdens het bezoek zal gebeuren, zal nog nader worden uitgewerkt.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1