jonsveiling bracht irca 70 mille op Peter Bakker niet mee naar vliegbasis Bakker: Kotex-ruimte hele jaar laten staan 200 wetenschappers bij Nioz-symposium r. PR t aterdagavond maakte veel goed laagde dag 100-jarig bestaan zondagsschool Den Hoorn Week lang discussie over Noordzee Goede resultaten in marathon Amsterdam Geslaagd Te brede banden Zonnebloemreis weer een succes 11 MEI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 11 plaatsen van boeien en het gebruik van radio-apparatuur was nog in on derzoek. Verleggen van de aanvlie groute was onmogelijk. Tot dusver is er dus nog vrijwel niets veranderd. Ongenoegen is ook veroorzaakt toen zich op 2 mei een incident voordeed, waarbij een straaljager een schijnaan- val uitvoerde op een vissersschip in de Waddenzee en op minder dan 25 me ter afstand een oefenbom uitwierp. Te gen de betrokken vlieger zijn overigens wel maatregelen genomen. Hij mocht niet verder meedoen aan de cursus en zijn squadroncommandant, die be voegd is hem te straffen, is op de hoogte gesteld. liever alternatieve energie-opwekking, bijvoorbeeld met windmolens. De mo gelijkheden hiervoor lijken nu toch wel veel groter te zijn dan vroeger werd toegegeven. Als de PEN-plannen door gaan, zal Texel straks een kwart van zijn energiebehoefte uit de wind halen. Ate Rienstra vertelde dat de kramen van de maandagse markt hier en daar hinder opleveren voor winkels. De kra men staan er vlak voor en belemmeren daarom, mede door de auto's die er vaak ook bij staan, het zicht op de winkels. Barendregt kon mededelen dat over dit probleem juist was gepraat in de B en W-vergadering. Besloten was de auto's voortaan bij de kramen I jaarlijkse veiling van de Lions- heeft geresulteerd in een ge latte omzet van ongeveer 000,—. Dit bedrag komt overeen de omzet van vorig jaar. Na rek van kosten en optellen van winst uit de horecastands kan netto resultaat worden be- ild. Verwacht wordt dat de pre- ze cijfers binnen veertien dagen rand zijn. ivankelijk leek een evenaring van de zet van 1987 niet in het verschiet te I. De eerste veilingavond, vrijdag, wel goed bezocht, maar de lust vlot tegen elkaar op de bieden was ing. De doelstelling om 400 kavel- imers af te werken werd als gevolg ran niet gehaald. Een kwartier na Idernacht oordeelde de veilingcom- ;ie dat het welletjes was geweest 'sloot af bij 350 geveilde kavels, is vrijdagavond ,,taai" te noemen, irdagmiddag was ronduit ,,lauw". Ie door het mooie weer was het echt druk, al waren de échte ko- uiteraard weer continu present, veilingmeesters Jo Roeper en Ge- Zijm probeerden met aanbiedingen Is met inzetten vanaf f\,— en de (loting van kleine prijzen) de sfeer te brengen. Een melige Gerard n kreeg de zaal zelfs aan het zingen it,,M'n wiegie was 'n stijfselkissie". it de omslag van het weer, kwam i in de veilinghal in het Groothan- bcentrum te Oudeschild plotseling en in de brouwerij. Vanaf half vijf lerdagmiddag trok de belangstelling mg aan. Er werd toen duidelijk snel- en beter geboden. De zaterdag- )nd maakte zodoende veel goed. istreeks half twaalf was de laatste el van eigenaar verwisseld en kon evenement worden afgesloten, telling bleek dat er 720 kopersnum- rs aan de man waren gebracht, ter- er een kleine duizend catalogi wa- verkocht. De veilingcommissie mde zich tevreden over deze aantal- Tandems crossfietsen, tandems en brommers ird opvallend goed geboden. Ook de lilderijen van Ad Blok van der Vel- n gingen als zoete broodjes over de inbank. Voor grote artikelen zoals n vrachtauto en twee caravans wa- eveneens kopers in de zaal. Even is het spannend of een grote radar- itallatie de ophoudprijs zou halen, ide door het stimulerend ingrijpen n Jo Roeper kwamen de bieders ier in actie en werd de prijs alsnog Woende opgedreven. Niet bij alle ka- lukte dat: zo bleven enkele antieke *ken onder de gewenste minimum- ijs, andere indeling van de zaal (ten izichte van vorig jaar met een Mrtslag gedraaid) bleek een goed tiatiefHierdoor ontstond meer ruim te en had het publiek minder last van het rumoerige horecagedeelte. Overi gens verleenden de bedrijven die met snacks en andere eet- en drinkwaren de kraampies achterin de zaal bevolk ten, geheel belangeloos hun medewer king aan de Lionsveiling. De meewer kende bedrijven beoogden slechts een promotioneel voordeel, financieel scho ten zij er niets mee op: zij stonden er gratis en de opbrengsten komen ge heel ten goede aan de goede doelen die de Lionsclub selecteert. Slechts voor verblijf van de medewerkers moest worden gezorgd, maar dat vormde geen probleem. Geen der Nederlandse Lionsclubs or ganiseert jaarlijks een dergelijk festijn. Broeders van de overkant die persoon lijk langskwamen, hebben met argus ogen naar de organisatie en de resulta ten gekeken. De medewerking is bij zonder groot. Zo lieten exploitant Har ry Wetenkamp en zijn medewerkers het niet alleen bij het (tegen geringe vergoeding) beschikbaar stellen van de hal, maar zijn zij ook nog eens dagen lang in de weer geweest met het stof- en materiaalvrij maken. Ondanks dat de koopanimo aanvankelijk gering was, kan evengoed worden geconcludeerd dat de Lionsveiling een niet meer weg te denken sociaal evenement voor veel Texelaars is. rganisatie van Koninginnedag in Den Burg kan tevreden terug- pon. de viering van de 30e april is ter een geslaagd evenement gewor- w. Langs deze weg willen wij ieder banken die daarin aandeel heeft ge- d. We hopen dat we ook volgend ar weer op zo'n inzet mogen Denen. Organisatie Koninginnedag Den Burg Raadslid Peter Bakker (PSP) doet niet mee aan het bezoek dat de raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid vandaag brengt aan de vliegbasis Leeuwarden en de schie- trange op de Vliehors. „Deelnemen aan het geboden pro gramma kan ik niet in overeenstem ming brengen met mijn geweten en mijn principes ten aanzien van het mi litaire apparaat", aldus Bakker in een brief aan B en W. Zoals bekend brengt de raadscommis sie het bezoek op uitnodiging van de Luchtmacht, naar aanleiding van de klachten die de gemeente heeft geuit over de lawaaihinder die boven noor delijk Texel wordt ondervonden van de oefenende straaljagers. Uit het programma blijkt dat de Lucht macht er voor de commissieleden een interessante en aangename dag van wil maken. Met helicopters wordt van af het vliegveld Texel gereisd naar de vliegbasis Leeuwarden en vervolgens naar de Vliehors. Er is een ontvangst met koffie en cake, rondrit, lunch en het gezelschap krijgt uitgebreid gele genheid zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken in de praktijk, zowel in Leeuwarden als op Vlieland. Bakker schrijft dat hij aanvankelijk wel bereid was zijn bezwaren tegen deel name aan de excursie opzij te zetten om ter plekke de ongenoegens van Texel over de schiethinder te kunnen vertolken, maar uit het programma had hij de indruk gekregen dat het meer een „dagje vliegbasis" zou wor den en dat er maar weinig gelegenheid zou zijn om te praten over beperking van de geluidsoverlast. Hij zag daarom maar liever van deelname af. Ontevreden Als het aan het gemeentebestuur ligt, zal ter plekke wel degelijk kritisch wor den gepraat over de last die Texel heeft van de telkens van hun aanvlieg route afwijkende straaljagers. Ondanks gewekte verwachtingen heeft de Luchtmacht namelijk tot dusver weinig gedaan om het probleem uit de wereld te helpen. Er zou worden gepraat over een controlepost op de vuurtoren, het aanbrengen van bebakening op zee om de vliegers te waarschuwen tegen overschrijding van de afstand tot de kust, het verleggen van de aanvlieg route, het perfectioneren van de radar waarnemingen en het straffen van vlie gers die Texel te dicht benaderen. Het idee om op de vuurtoren een waarnemingspost in te richten werd door de Luchtmacht overgenomen, maar men was niet bereid de kosten daarvan te dragen. Verder zou het vuurtorenpersoneel van de bestaande telefoonlijnen gebruik moeten maken; voor een apart (geheim) telefoonnum mer voelde men blijkbaar niets. Het Het expositiegebouw, dat Kotex in De Mars gebruikt voor haar jaar lijkse tentoonstelling, moet na af loop telkens worden afgebroken. Deze afspraak heeft de gemeente destijds met de kleindierensport- vereniging gemaakt, omdat het ge bouw in de omgeving niet zou harmoniëren. In de rondvraag van de raadsvergade ring van gisteravond pleitte Peter Bak ker ervoor het gebouw voortaan het hele jaar te laten staan. In de beginja ren had telkens afbreken nog zin, maar thans is op het aangrenzende terrein bouw gerealiseerd en is de exporuimte nauwelijks meer storend te noemen. Als het gebouw zou blijven staan, zou het samen met de buurt gebruikt kun nen worden voor allerlei activiteiten. Wethouder Schilling beloofde het ver zoek te zullen bestuderen en er in commissieverband op terug te komen. Water Het PWN wil met de gemeente van gedachten wisselen naar aanleiding van de onlangs geuite schriftelijke klacht over de kwaliteit van het via de zinker op Texel geleverde water en over de voorstellen om op één of an dere wijze beter drinkwater voor de Texelaars beschikbaar te stellen. Aldus deelde burgemeester Schipper mee op een vraag van Hans Roeper. Van Riet Huitema kwam onder andere de vraag om een zebrapad op de Wilhelmina- laan te verleggen, omdat er op de hui dige plaats weinig behoefte aan bestaat. Henk Beumkes kreeg te horen dat het niet direct kunnen leveren van de bestelde brandweerwagen geen ernsti ge problemen of risico's oplevert. De zelfde vragensteller klaagde over het opnieuw verzakken van een stukje van de Bernhardlaan, dat nog niet lang ge leden is herbestraat. Naar aanleiding van dat laatste zei wethouder Baren dregt dat de weg bij de thans begon nen herstelbeurt een nieuwe en betere fundering krijgt. Op een vraag van Tine Krijnen zei Ba rendregt dat de vuilverbranding in Alk maar niet per boot bereikbaar zal zijn. Als besloten wordt het Texelse huisvuil hierheen te brengen, zal dat dus per as moeten. Tine Krijnen maakte zich ook bezorgd over de plannen voor de bouw van kolencentrales. De zure re gen en andere milieuproblemen, die hierdoor zouden veroorzaakt, zullen ook Texel treffen. Schilling zei de milieu-afdeling van de gemeente op dracht te zullen geven zich in dit pro bleem te verdiepen. Zelf zag hij ook Het komend najaar wordt het 100-jarig bestaan van de Hoornder zondags school feestelijk gevierd. Het ligt in de bedoeling om in het kader daarvan een kleine „nostalgische" tentoonstel ling in te richten. Er wordt een beroep op allen gedaan, die nog materiaal in hun bezit hebben dat hiervoor kan die nen, zoals oude foto's, kerstboekjes, tekstkaartjes, enz. Graag even een be richtje aan Gré Dros, Schilderend 25, telefoon 02220-5487 of Kathy Kok- Driegen, Rozendijk 42, telefoon 02220-3526. Volgende week, van 15 tot en met 20 mei, wordt bij het Nioz in 't Horntje een internationaal sympo sium over de ecologie van de Noordzee gehouden. Meer dan 200 wetenschappers uit elf landen zul len vijf dagen lang lezingen en dis cussies houden over de vraag: „Wat weten we werkelijk van het ecosysteem van de Noordzee en zijn functioneren?". Van bijzonder belang is dat de resultaten binnen een jaar zullen worden gebundeld in een in speciale editie van het Netherlands Journal of Sea Re search, dat door het Nioz wordt uitgegeven. Het is alweer zes zeven jaar geleden dat voor het laatst een symposium van dergelijke omvang in en door het Nioz werd gehouden Veel vaker zou ook niet mogelijk zijn omdat er zeer veel tijd en energie in de voorbereiding er van moet worden gestoken. Het Nioz heeft bij de organisatie hulp van de Dienst Getijdewateren van Rijkswa terstaat, bij welke instantie de eerste initiatieven werden ontplooid. Beide in stanties zorgen ook voor financiële on dersteuning, terwijl het symposium mede wordt gesponsord door een commissie van de Europese Gemeen schap. Het thema is actueel. De laatste tijd staat de Noordzee volop in de be langstelling, waarbij het accent wordt gelegd op de effecten van de vervui ling op de levensgemeenschappen in de zee. Daarbij blijkt echter dat de we tenschappelijke kennis over die levens gemeenschappen vaak beperkt of frag mentarisch is. Het symposium heeft nu als doel om de huidige kennis van het Noordzee-ecosysteem te presente ren en op een rijtje te zetten. Aan een veertigtal internationaal bekende we tenschappers is twee jaar geleden ge vraagd om een overzichtsartikel te schrijven over de beschikbare kennis in hun vakgebied. In totaal worden elf onderwerpen behandeld: physische oceanografie, nutriënten, bacteriën, phyto- en zoöplankton, carnivoren, benthische organismen, vissen, vogels, zeezoogdieren en wiskundige model len. Deze overzichtsartikelen worden op het symposium gepresenteerd. Daarnaast zullen wetenschappers uit diverse disciplines de resultaten van hun meest recente onderzoek in de Noordzee toevoegen. Maandag om 9.30 uur is de officiële opening, verricht door prof. dr. J.J. Zijlstra, directeur van het Nioz, en ir. P.H.A. Hoogweg, directeur DGW van Rijkswaterstaat. Het gemeentebestuur van Texel zal de deelnemers dinsdag om 17.30 uur ontvangen in Ecomare. Inlichtingen over het symposium zijn verkrijgbaar bij dr. P. de Wolf of dr. H.J. Lindeboom, bereikbaar via het Ni oz, tel. 02226-541. te weren en verder zal er een behoor lijke afstand tussen winkels en kramen moeten zijn. Naar aanleiding van een vraag van Gerbrand Poster zei Schilling dat er mogelijk „iets heel leuks" gaat gebeu ren met de Waag op de Vismarkt, maar hij wilde dat nog even geheim houden. Gerard van der Kooi vroeg om ge meentelijk beleid inzake vestiging van alternatieve genezers. Gewone artsen zijn aan vestigingseisen gebonden; al ternatieve genezers kunnen blijkbaar hun gang gaan. Van der Kooi wilde ook dat het be kend wordt gemaakt als de gemeente een plantsoen opruimt. De mensen die de dan vrijkomende struiken en boompjes willen hebben, kunnen ze dan weghalen. Hij vreesde dat de boompjes die onlangs zijn opgeruimd om de veranderingen op de Elemert door te voeren, in de vuilcontainer zijn geraakt. Het mooie weer had zondag veel hardlopers naar de hoofdstad ge lokt. Zo'n achtduizend wedstrijd atleten en recreanten konden ken nismaken met het nieuwe par cours. Dit bleek een schot in de roos te zijn, want zowel de mara thonlopers als de deelnemers aan de halve marathon toonden zich zeer tevreden. De looproute werd omzoomd door talloze toeschou wers, die lekker buiten konden staan of zitten en getuige waren van de enorme variatie in snelheid en loopstijl. Iedere deelnemer werd enthousiast aangemoedigd. Langs de route stonden diverse verzor- gingsposten en dat was wel nodig op deze warme dag. De organisa tie had zich de missers van het vo rige jaar aangetrokken en had de boel nu goed voor elkaar. Winnaar op de marathon werd Gerard Nij- boer in 2.12.38. Hoewel het ongetwijfeld een snel par cours is, was de algemene teneur toch dat door het mokkige weer de presta ties niet optimaal waren. Over een af stand van 42 kilometer en 195 meter wegen zulke factoren zwaar, vooral de laatste zeven kilometer. A.V. Texel-atleet Ron Daalder had niet de optimale trainingsarbeid verricht en hij moest mede daardoor zijn streven om de marathontijd van Albert Hoven te verbeteren na zo'n dertig kilometer laten varen. Ook de warmte speelde hem enigszins parten. Zijn eindtijd werd 2.48.17. Een prima tijd overigens waarmee hij eindigde bij de eerste honderd. Deze wedstrijd gold tevens als kampioenschap van Nederland. Ook Coby Bakelaar moest door de omstandigheden een kleine tien minu ten prijsgeven ten opzichte van vorig jaar. Zij finishte nu in 3.45.05. Nel Bruining werd met enige inzinkingen geconfronteerd en dreigde zelfs de li miet van vier uur niet te halen. Dankzij haar wilskracht en de morele steun van oud-Texelaar en triatleet Auke Brouwer, die het laatste stuk met haar meeliep, lukte het haar de eindstreep te halen in 3.59.15. Achter haar kwa men nog vele deelnemers die de limiet niet meer wisten te halen Marijke Stark liep haar tweede halve marathon en deed dat netjes in 1.45.22. Piet Schuijl, die geruime tijd met een bles- Oorlogstuig opgevist De TX 30 „Nienke" van Cocksdorper Theo Eilander heeft vrijdag vier oefen granaten in de netten gekregen. Het oorlogstuig zal via de politie worden overgedragen aan de duik- en demon- teergroep van de marine. sure te kampen heeft gehad, presteer de goed in de categorie Veteranen 2 met een tijd van 1.27.34 Piet Bakelaar tenslotte kwam over de meet in 1.24.38. Op 21 mei worden er tijdens Olympia's Tour een aantal atletiekevenementen georganiseerd op de sportvelden van Texelse Boys. Daarnaast wordt ook een autopedrace gehouden, zowel voor jeugd als volwassenen. De Texel se hardlopers kunnen zich verder op maken voor de halve marathon van De Koog, die op tweede pinksterdag wordt gehouden. Geen avondgebed Woensdagavond is er geen avondge bed in de Nederlands Hervormde kerk te Den Burg. W.K. Leijdekkers uit Den Burg is geslaagd voor de internationale cursus optometrie van The City University uit Londen, die in Nederland werd gehou den onder auspiciën van de landelijke Optometristen Vereniging. De cursus beoogt een internationaal gelijke han tering van normen met betrekking tot de bevoegdheden van optometristen, zodat bijvoorbeeld oogmetingen niet langer per definitie door een oogarts hoeven te worden verricht. Een rode Pontiac Firebird van een 21-jarige Oosterender werd maandag voor een technisch onderzoek uit het verkeer genomen, omdat de wagen veel te brede banden had. Zeker 100 mensen maakten donder dag een tocht door het Noordhol lands kanaal met het Zonnebloem schip „De Maasvallei". Na afloop was men het er unaniem over eens: het was weer fantastisch ge weest. Voorzitster Ans Gieles sprak een wel komstwoord, nadat het schip om 9.00 uur uit Oudeschild was vertrokken. Onderweg werden de passagiers bezig gehouden door Gelein Jansen die en kele Texelse sketches ten gehore bracht en ook nog enkele liederen zong. Hij werd daarbij geassisteerd door dominee Cees de Jong uit Oosterend. Frans Pieterse zorgde voor muzikale begeleiding tijdens de tocht met zijn accordeon. In de buurt van Schagen werd koers terug naar Texel gezet. Daar wachtte de opvarenden nog een verrassing, want het Koninklijk Texels Fanfarekorps stond hen op te wachten op de kade te Oudeschild. Het Zonnebloemschip ..De Maasvallei" ligt klaer voor de tocht In Oudeschild, i. ionsveiling is een echt ,,socieai evenement" voor veel Texelaars.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 11