Cjrocn ^wartsjexel s in het pleidingscentrum bij entrale Oudeschild Proef met kamperen van de baan DAVID RAY |-|47ERFABR/EK GAAT WEER DRAAIEN.... entreepasje Mooie oortjes verdienen méér dan mooie woordjes. Gehandicapten Snthousiast ie boot in Hond pakt dood lam Door uitblijven standpunt GS: Twee zwaargewonden bij aanrijding Donderdagavond HEMELVAARTSDAG Entree f5, 6 MSifNSDAG 11 MEI 1988 WOENSDAG 11 MEI 1988 b: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 102220) 2741 iverktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wlt- r 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639 vertenties, abonnementen, etc.: ld 6 De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 Bestel nu je voor 1988. Neem f50.— en een pasfoto mee, dan heb je het hele jaar GRATIS entree. I iaaf! mam aan mcjmdirt E> nthamant isnuralli/tl. Warmoesstraat 2, Den Burg telefoon 02220 - 2826 Lees verder pagina 2 v bedrijf Esmil uit Amsterdam heeft het oog op Texel laten n als vestigingsplaats voor een opleidingscentrum, waar nici zich kunnen bekwamen in het werken met yaterontziltingsinstallaties en aanverwante apparatuur. Ien proefperiode van enkele maanden, moet het centrum it komende najaar officieel worden geopend en uiteinde- uilen er steeds gemiddeld ca. vijftig cursisten worden ivangen. RD letekent een welkome injectie de economie van Texel, want nieuwe, niet met het toerisme nhangende activiteit, levert al zeven arbeidsplaatsen op en veel indirect effect omdat de mensen die met het pro- e maken hebben woonruimte itelaccommodatie beschikbaar zijn. Zelfs het vliegveld heeft ordeel van omdat het centrum inlands charterverkeer zal ekken. Engeneering Contracting is ochteronderneming van Hoog- Het bedrijf ontwikkelt, bouwt ert zeewaterontziltingsinstallaties. ras de leverancier van de onlangs egde waterfabriek van het PEN. st PEN-bedrijf bij Oudeschild is enkele jaren geleden ook experi- sel actief geweest, toen daar een irticale verdamper werd beproefd. Ie PEN-directie akkoord gaat, e Texelse waterfabriek binnen Ie weken opnieuw in bedrijf en gesteld, zodat acht uit Po- fkomstige cursisten met de tning van de installatie erva ring kunnen opdoen. Deze Poolse technici vormen de bemanning van een zeewaterontziltingsinstallatie, die Esmil heeft geleverd aan Libië. Dinsdag arriveerde op Texel een stoomketel die door Esmil is gehuurd en die de waterfabriek moet aandrij ven. De waterfabriek krijgt dus een eigen" ketel en betrekt geen stoom van de ketels van de PEN-centrale. Zo als bekend zijn deze ketels buiten be drijf sinds de centrale overging op energie-opwekking met dieselgenerato ren. Het is onpraktisch gebleken om ze terwille van de nu op te starten water fabriek, weer op te stoken, mede met het oog op de bedrijfszekerheid van de PEN-centrale. De sloot in Verwacht wordt dat de waterfabriek in de nieuwe situatie zo'n 2000 uur per jaar zal draaien, waarbij tachtig ton ge destilleerd water per uur wordt gepro duceerd. Op jaarbasis is dat een kwart van de oude produktie, dus veel te weinig om de nog altijd betreurde drinkwaterzinker van het vasteland overbodig te maken. Aan dat laatste Joost Dourleinkazerne kreeg landagmiddag bezoek van zes •sten van het Tesselhuusin Koog. De jonge rolstoelers aakten een excursie over het ka- rneterrein, keken naar een fiim i een diaserie over het werk van mariniers en maakten tenslotte n rondvaart met een landings- iot op de Waddenzee. Mede mk zij het warme, windstille aer was dat het hoogtepunt van dag. Door de vele hulpvaardige inden was het niet moeilijk om kinderen in hun zware rolstoe- n aan boord te krijgen. Eenmaal zee werden de kinderen uit in rolstoelen gehaald en overge ef in snelle rubberboten, waar- ee met hoge snelheid een eindje erd gevaren. Met een drankje op het terras werd het bezoek ai- gesloten en werd het gezelschap met de bus van Robert Aris van Boven weer naar hetTesselhuus" gebracht. Deze vorm van .dienstverlening aan derden" is sedert kort bij de mariniers officieel mogelijk. Het zal dus niet de laatste keer zijn geweest dat een deputatie van het Tesselhuus een bezoek brengt aan De Mok. Het wordt een min of meer vast onderdeel van het pro gramma dat de kinderen op Texel wordt aangeboden. De reacties waren onverdeeld enthousiast, wat niet zo verwonderlijk is gezien het feit dat het voor deze kinderen niet zo makkelijk is om ergens aan mee te doen. Met wat hulp en improvisatievermogen blijkt er ech ter toch nog heel wat mogelijk te zijn. ,,Het was fantastischll" aldus de 10-jarige zwaar gehandicapte Dirk van der Velde uit Ulvenhout, die voor het eerst van zijn leven op Texel was. De foto toont de rolstoelers bij het verlaten van de landingsboot. wordt dan ook niet gedacht. Mede omdat de kwaliteit van het geprodu ceerde water waarschijnlijk niet erg stabiel zal zijn, zal het waarschijnlijk in de sloot worden geloosdl Esmil steekt in eerste instantie ander half miljoen guden in het oplei dingsproject. Na twee jaar zal worden beslist over voortzetting en uitbouw. Als besloten wordt tot continuëring van het opleidingscentrum, zal de wa terfabriek worden vervangen door een nieuwe, kleinere installatie die voordeli ger kan worden geëxploiteerd en een veel kleinere waterproduktie heeft. Dat laatste is namelijk in het geheel niet belangrijk; het gaat om de techniek van het produktieproces, waarmee de cursisten ervaring moeten opdoen. Ook andere systemen van zeewater- ontzilting zullen bij de opleidingen worden betrokken, zoals hyperfiltratie. Texel ideaal Het is opmerkelijk dat Esmil het oplei dingscentrum op Texel wil vestigen. Een plek meer centraal in het land, in de buurt van industriële centra zou meer voor de hand liggen. Ing. W. Verschoor, directeur van Esmil, zegt voor Texel te hebben gekozen, omdat alleen daar reeds een praktisch kant en klare installatie staat, terwijl het PEN- bedrijf over mensen beschikt die met de fabriek ervaring hebben en dus hand- en spandiensten kunnen verle nen bij de opleidingen. Een andere gunstige factor is de internationale status van het vliegveld Texel waar door technici die vanuit het buitenland per vliegtuig het centrum willen bezoe ken, hier direct kunnen landen zonder eerste een andere Nederlandse lucht haven aan te doen voor de douanefa ciliteiten. Gunstig is ook de aanwezig heid van een haven vlak in de buurt, wat van belang is voor het werken met zeewaterontzilters die in schepen zijn geïnstallerd en werken op de afval warmte. Zeer gunstig voor Esmil is uiteraard dat als gevolg van het een en ander het investeringsbedrag binnen de perken kan blijven. Veel techniek en infrastructuur is reeds aanwezig. Behoefte Zeewaterontziltingsinstallaties worden zeer veel gebruikt in het Midden- Oosten, Afrika en het Cara'ibisch ge bied. Esmil heeft bij onderzoek vast gesteld dat in die streken veel behoef te bestaat aan opleidingsmogelijkhe den voor mensen die deze apparaten moeten bedienen en onderhouden. Hier moeten de cursisten dus vandaan komen. Gestreefd wordt naar een hoog opleidingsniveau onder verant woordelijkheid en goedkeuring van het internationaal erkende ,,City and Guilds London Institute". Op Texel zal men zich straks kunnen bekwamen voor diverse functies die te maken hebben met waterfabricage: zowel lei- Har stoomketel-transport bij aankomst op de veerhaven aan 't Horntje Het in- en uitladen van de 86 ton zware kolos had de bootdlenst een vertraging ven S 6 10 minuten bezorgd. Echte problemen deden zich echter niet voor en het installeren bij de waterfabriek ging vlot. dinggevend als uitvoerend en zowel voor de controlekamer en de admi nistratie als voor de installatie zelf. Die opleidingsactiviteit geeft dus zeven directe arbeidsplaatsen en zou com pensatie kunnen betekenen voor het verlies aan arbeidsplaatsen dat zich op den duur in het Texelse PEN-bedrijf zai voordoen krachtens de afspraken die zijn gemaakt bij de beslissing om geen kabel naar het vasteland te leg gen en dus de eigen" centrale op Texel te handhaven, maar dan op een meer efficiënte basis. Esmil heeft de gemeente Texel om steun gevraagd bij de uitvoering van de plannen. Men wenst een soepele opstelling als bij het centralegebouw het nodige zal worden aangelegd op het gebied van electra, riolering, gas, telefoon, tijdelijke en permanente ge bouwen. Men wil ook dat tijdelijke en permanente voorzieningen op civiel technisch gebied zo mogelijk op kosten van de gemeente zullen worden uitgevoerd. Die voorzieningen zijn er uiteraard nog niet als de Poolse cur sisten binnenkort voet aan wal zetten op Texel. Zij zullen gebruik kunnen maken van vergaderzalen en kantine van de PEN-centrale. De politie werd woensdag gewaar schuwd dat een hond door Den Burg liep met een lammetje in de bek. Het lam werd van de hond afgepakt en naar de noodslachtplaats gebracht. Het bleek daar ook vandaan te komen en al dood te zijn geweest voor de hond het pakte. De politie wil een be roep op mensen doen die een dood dier hebben: gooi het niet zomaar neer bij de noodslachtplaats, maar bel het destructiebedrijf die het dan komt halen. Kamperen op boerenerven is komende zomer nog niet toe gestaan. Dat komt doordat het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland nog altijd niet heeft gereageerd op het door de Texelse gemeenteraad ingenomen standpunt hieromtrent. GS moet beoordelen of op Texel dit jaar bij wij ze van proef vijf tenten of caravans per boerenerf mogen worden geplaatst, vooruitlopend op een definitieve verorde ning. Wethouder Daan Schilling deelde gisteravond tijdens de raadsvergadering mee dat nog zal worden geprobeerd een onderhoud te arrangeren met GS. De kans dat de proef als nog doorgaat is echter miniem. De meeste raadsfracties reageerden te- leurgesteld. Jan van Asselt (Texels Be- la ngl vreest dat ,,de ongecontroleerde toestanden nu een jaar langer blijven gehandhaafd". Zijn fractiegenoot Ger- brand Poster drukte zich nog kernach tiger uit: ,,We hadden het gelijk zelf moeten regelen. Voor een paar tentjes is toestemming van hogerhand hele maal niet nodig. De provincie accep teert per slot van rekening óók toren flats bij De Koog en een betondorp bij De Cocksdorp. Wat kunnen ze dan te gen hebben op een paar landschaps vriendelijke tentjes op een boerenerf, die daar maar een paar weken per jaar staan?" Wethouder Schilling antwoordde dat de goedkeuring van GS, als hoger bestuursorgaan, in deze verplicht is. Hij betreurt het uitblijven van een standpunt net zozeer: ,,We wisten dat we op het scherp van de snede balan ceerden, maar we kregen signalen dat GS niet zou gaan dwarsliggen. Binnen GS zijn er echter verschillende afdelin gen die de kwestie moeten beoorde len, en dat leverde helaas geen eensluidend advies op waardoor de zaak werd vertraagd. We kunnen nu nog maar één ding proberen en dat is een gesprek arrangeren. Het seizoen nadert echter ras." Lukt het niet om nog met gedeputeer den om tafel te zitten, of levert dat gesprek niets op, dan zit er niets an- Bij een aanrijding in de nacht van zaterdag op zondag raakten twee meisjes uit Oosterend, een twee ling van 19 jaar, zwaar gewond. Een beroepsmilitair uit Amsterdam reed in zijn Ford over de Laagwaalder- weg en op het moment dat hij de Sommeltjesweg naderde, reed hij een kat aan. Hij keek achterom naar het dier en schoot tegelijk met hoge snel heid de kruising op. De twee meisjes zaten op één brommer en reden op het fietspad langs de Sommeltjesweg, dat op die kruising voorrang heeft. Ze werden geschept en werden beiden zo zwaar gewond dat er een extra boot moest varen om hen naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder te brengen. De militair, wiens auto zwaar werd be schadigd, had gedronken. Hij onder wierp zich aan de bloedproef. De zaak zal verder door de Koninklijke Mare chaussee worden afgehandeld. In verband met het behalen van TH EW CITY het diploma optometrie van de UNIVERSITY zijn wij maandag 16 mei gesloten.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1