,,Je medemens is je grootste handicap 0 Rolstoelatleet Arco de Graaf: HAARLEM S DAGBLAD I GEKNIPT HAARLEMS DAGBLAD L e*Ü i - r 'Bi VERVOLG VAN PAG.l Kamperen Gat gebrand in paviljoenvloer Geslaagd Picknickrit Blijde Rijders Vrienden van het paard houden barbecuerit PAGINA 2 TEXELSE COURANT v/Ri.mor: c WOENSDAG 11 MEI De nu 24-jarige Arco de Graaf liep op 19-jarige leeftijd een dwarslaesie op door een ongeluk met zijn bromfiets. Hij raakte verlamd aan beide benen en zit in een rolstoel. Na een periode van revalidatie kwam hij terug naar Texel en sindsdien woont hij zelfstandig in een aangepaste woning in Den Burg. Atletiek en vooral hardlopen had altijd al zijn inte resse en hij heeft zich de laatste jaren gericht op rolstoel- wedstrijden. De strenge trainingen waar hij zichzelf aan on derwerpt beginnen steeds meer vruchten af te werpen: bij de zondag gehouden marathon van Amsterdam haalde hij de onwaarschijnlijk snelle tijd van 2.20.05 uur, waardoor hij zich kan meten met de snelste rolstoelatleten van Nederland. Arco de Graaf werkt als vrijwilliger bij het Nioz. Hij heeft na de LTS een tijd bij de rijwielzaak van Kikkert in De Koog gewerkt, tot hij het ongeluk kreeg in de zomer van 1983. Dat ongeluk en de gevolgen ervan hebben je zeker wel enorm aangegrepen? „Zoiets vergeet je niet omdat je er el ke dag mee wordt geconfronteerd. Ik wilde vrachtwagenchauffeur worden. Mijn oom was dat en ik ging vaak met hem mee. Dat was het helemaal. Ik werkte bij Kikkert om te sparen voor de chauffeursopleiding in Amsterdam. Zo'n ongeluk verandert je leven in een klap. Ik heb drie weken in Amsterdam in een ziekenhuis gelegen en daarna een kleine veertien maanden in Helio- mare in Wijk aan Zee, dat is een revali datiecentrum. Je hebt nooit de moed verloren? „Ik heb gewoon een vechtersmentali teit. Natuurlijk denk je eerst wel van: hoe moet dat nu verder, want je weet totaal niet hoe het leven eruit gaat zien als je in een stoel komt. Maar ik was van het begin af vastbesloten om te bereiken wat binnen mijn mogelijk heden lag. Ik heb geprobeerd in dat - Arco in Amsterdam op weg naar een toptijd revalidatiecentrum zo hard mogelijk te werken zodat ik weer een eigen leven zou kunnen hebben. Ik heb veel steun gehad van de mensen daar. Ze weten precies hoe ze je op moeten vangen. Ze vonden me wel soms abnormaal positief. Ik hoefde daar echter hele maal geen moeite voor te doen, mis schien dat ik daarom ook zo enorm snel ben opgeknapt. Als je geestelijk heel sterk bent dan helpt dat ook voor je lichaam." Heb je hinder ondervonden van medelijden? „Niet echt last van gehad. Sommigen gingen wel eens overdreven doen, daar hou ik niet van. Medelijden om dat je in een rolstoel zit, is het ergste dat je kan meemaken. In het begin was de grootste handicap je mede mens. Inmiddels ben ik er al een jaar of vijf aan gewend. Je zit in zo'n stoel en daar moet je mee leven. Als ze je gaan behandelen als een zielig jongetje dan is het fout." Je ging na de revalidatie terug naar Texel. Was dat niet moeilijk? „Ik ben iets langer in Heliomare geble ven dan nodig was omdat ik moest wachten tot dit aangepaste huis klaar was. Ik kon gelijk op mezelf gaan wo nen. Dat was pas echt revalideren! Vóór het ongeluk woonde ik nog bij m'n ouders. Tijdens de revalidatie heb je ook steeds een hele hoop mensen om je heen en dan is de overgang naar alleen zijn wel heel groot." Heb je je vaak alleen gevoeld? „Nou, je hebt natuurlijk wel van die rotmomenten, maar over het algemeen niet hoor. En ik had best wel iets om voor te vechten, want ik was in Helio mare al in aanraking gekomen met het „wheelen", dat is dat rolstoelrijden. Ik wist meteen dat ik dat ook wilde en dat ik dan ook zo hoog mogelijk wilde komen in die sport. Ik heb ook wel rolstoelbasketball geprobeerd, maar daar is geen club van op Texel. Maar ook omdat ik vóór het ongeluk ook al hardliep trok dat wheelen me meer." Hoe zie je je toekomst wat betreft een baan? „Ik vind werk wel heel belangrijk voor me. Dat vrijwilligerswerk dat ik bij het Nioz doe is wel heel leuk, maar ik zit toch met een uitkering en ik zou ei genlijk liever m'n eigen brood willen verdienen. Als er een baan is die bin nen mijn vermogen ligt, zal ik zeker solliciteren, of dat nou op Texel is of niet. Kort na het ongeluk zat ik meer gebakken aan het eiland. Toen wou ik maar zo snel mogelijk terug naar dat kringetje waar ik uit kwam. Om in de rolstoel terug te komen in de maat schappij is toch al vreemd en op Texel ken je dan tenminste nog de meeste mensen, dat is veel beschermder, veel veiliger." Sport is heel belangrijk voor je. „Op Heliomare kan je allerlei soorten rolstoelen proberen. Ik ben toen met zo'n sportrolstoel van Wijk aan Zee naar Beverwijk gereden, loodzwaar na tuurlijk omdat ik het helemaal niet was gewend, maar ik had echt dat gevoel van vroeger weer, zo van: ik ben weer met mijn sport bezig. Die prikkeling was er weer en toen wist ik zeker dat ik ermee door zou gaan. En toen ik Beverwijk gehaald had was dat echt een overwinning. Het zijn iedere keer kleine stapjes die je vooruit gaat." Werk je nu volgens een bepaald trainingsschema? „In het begin niet hoor. Ik ging ge woon acht of tien kilometer rijden. Be gin '87 ben ik met trainingsschema's begonnen. Beter, professioneler was dat. Er kwamen nieuwe sportrolstoelen op de markt waarmee je ook veel snel ler kon. Via het GAK heb ik zo'n ding gekre gen. Ik ben in die tijd bij sportschool Texel onder leiding van Catharina Wit te begonnen met krachttraining voor m'n armen. In Heliomare had ik ook al wat gewerkt met gewichten om m'n bovenlichaam in optimale conditie te brengen omdat je daar gewoon alles mee doet. Je armen zijn een vervan ging van je benen geworden." Je bent inderdaad veranderd van een smal jongetje in een potig type! „Tja, ik was altijd nogal iel. alleen m'n benen waren aardig gespierd. Dat is nu wel anders. Weet je, sport op re creatief niveau ambieer ik niet. Dat is natuurlijk voor iedereen anders, maar ik wil gewoon topsport. Tenminste, zo ver dat binnen mijn bereik ligt. Dat kij ken waar je grenzen liggen en die grenzen dan verleggen, die kick. Ik denk niet dat ik met hardlopen het ni veau zou hebben bereikt dat ik nou heb met m'n rolstoel. Het is toch iets anders dan hardlopen, hoewel de tij den van wheelers en marathonlopers wel vaak bij elkaar in de buurt komen. Een wheeler kan sneller zijn, maar het is natuurlijk wel een beetje afhankelijk van het parcours." Hoeveel train jij per week? „Ik train over het algemeen zes dagen per week. Soms rij ik eerst naar het bos en stap ik daar in m'n stoel om een paar ronden te maken, maar ik ga ook wel hier vanaf huis. Ik doe dan snelheidstraining van tien kilometer of twee keer vijf tot duurtrainingen van dertig kilometer. Soms ga ik interval- trainingen doen op de wielerbaan of rij ik de Hogeberg een aantal keren op en af. Er zijn ook wel eens dagen dat ik niet zoveel zin heb om te trainen, maar dan ga ik toch. Het is ook wel een stimulans dat ik nog steeds voor uit ga met m'n tijden. Twee keer per week train ik met hardloper Theo Fran- chimon, die woont naast me. We zijn aardig aan elkaar gewaagd. Hij heeft me veel geholpen." Heb je een belangrijke wedstrijd voor ogen waar je naar toe streeft? Arco da Graaf: ....ja moat blijven knokken.... „Je hebt altijd wedstrijden voor ogen waar je uit wilt blinken. Die marathon in Amsterdam bijvoorbeeld, daar was ik al maanden voor aan het trainen. Het was de eerste marathon die ik reed, tot nog toe had ik alleen halve gedaan. Het ging fantastisch, maar het heeft me wel veel kracht gekost. Ik ben nu nog moe. Na 40 kilometer voelde ik niets meer in m'n bovenar men. Je gaat maar door en je gaat maar door, maar jp voelt je zo leeg." Je bent lid van een speciale vereniging voor rolstoelrijders? „Ik ben lid van de „Roadracers". Je moet zeven speciaal aangewezen wedstrijden rijden om in aanmerking te komen voor de roadracerscup. Het is een soort onderlinge strijd tussen wheelers waarbij punten worden toe gekend voor de behaalde tijd. Je hebt een K-, een B- en een C-klassement. Beginners komen in het C-klassement, maar na de eerste wedstrijd deelden ze mij gelijk in bij het A-klassement! Dat is natuurlijk prachtig, maar daar zitten wel de hele goeien in, bijvoorbeeld Gerrit Pomp die de marathon van Rot terdam verleden jaar heeft gewonnen. Op het moment werk ik naar de bloe- menmarathon toe, die van 6 tot 13 au gustus wordt gehouden. Dan moet in een week een afstand van ongeveer 300 kilometer van Zuid-Limburg naar Rijnsburg worden afgelegd. Het is de eerste keer dat ik daaraan mee ga doen." Hoe zie je de toekomst voor jezelf: „Ik hoop dat er in alles dat ik mag maken in mijn leven voorui gang zit. Zowel wat betreft werl maatschappelijk leven als sport. Alles wat iemand met zijn benei doet, kan ik niet meer, bijvoor beeld dansen. Dat deed ik graai In het begin had ik het er heel moeilijk mee. Je accepteert het nooit voor 100%. Je streeft er al naar om dingen die je niet kan valide mensen doen. ook te doi Als je daarnaar streeft, je zal hi natuurlijk nooit helemaal kunnei omdat je in zo'n stoel zit. maar je ernaar streeft kan je nog een Ie hoop. Het maakt jezelf gewoi waardevoller in je eigen ogen all het probeert. Je kan wel jaloeri gevoelens hebben naar mensen wél kunnen lopen, maar je schii er geen bal mee op. In het begi keek ik wel terug naar de dinge die ik niet meer kon, maar toen iemand tegen me dat ik eens moest kijken wat ik nog wél koi en dat zijn nog zoveel dingen. Ji moet er echter wel voor knokki En als je er hard voor vecht, denk ik dat je het jezelf nog hei aangenaam kan maken. Je moelf wel geestelijk boven een heleboi dingen leren staan. Ik ben in kol tijd heel rijp, heel volwassen ge worden. Ik kijk met heel andere ogen naar de wereld dan ik voor m'n ongeluk deed." mg dan|yoo eze log ders op dan dat de regelingen van het huidige bestemmingsplan van kracht blijven. Er verandert komende zomer dan dus niets. De gemeente heeft vervolgens twee mogelijkheden om kamperen bij de boer van kracht te laten worden: ten eerste via opname in het nieuwe bestemmingsplan, en op de tweede plaats via een artikel 19-procedure op het huidige bestemmingsplan, daar mee vooruitlopend op het nieuwe bestemmingsplan. De eerste mogelijk heid duurt het langst, de tweede is ruimschoots realiseerbaar vóór het sei zoen 1989. Raadslid Ate Rienstra (CDAI vroeg of de gemeente niet kon optreden tegen eventuele wantoestanden komende zo mer, op grond van het in maart inge nomen raadsstandpunt. Geantwoord werd dat dit niet mogelijk is, omdat er sprake is van een voorstel, en dus niet van een rechtsgeldig raadsbesluit. Dirk Terpstra (PvdA) toonde zich min der teleurgesteld. Hij betwijfelt of toe passing van de proef de genoemde „ongecontroleerde toestanden" uit de wereld zou hebben geholpen. „Het college heeft nogal lichtvaardig gedaan over het opzetten van een controle systeem in de nieuwe situatie. Wet houder Schilling had beloofd dat er vóór 15 mei een notitie zou verschijnen over het controlebeleid. Dat duurt nog maar een paar dagen, maar we heb ben nog steeds niets gezien. Daar naast gebeuren er ook in de huidige situatie dingen die niet mogen. De In de houten terrasvloer van het strandpaviljoen van Henk Griffioen bij paal 12 hebben onbekenden een gat gebrand van zo'n tien centimeter doorsnede. Zij hebben het vuur kenne lijk zelf ook weer gedoofd. PvdA wil dat de gemeente daartegen optreedt." Schilling antwoordde dat B en W zich hebben voorgenomen om het huidige gemeentelijk controle-apparaat te acti veren. Met andere woorden: de con trole wordt verscherpt. Wat Schilling betreft zou dit antwoord tevens de tekst van de toegezegde notitie kun nen zijnVerder deelde de wethou der mee dat er tot dusver nog slechts weinig boeren bij de gemeente hebben gereageerd op het voornemen tot kamperen bij de boer. Bij het Scheidegger Instituut slaagden de volgende personen voor het diplo ma beeldschermtypen: de heren D. Vonk, Oosterend; E. Vonk, Oosterend en M. Afman, Den Hoorn en de da mes M. Eelman, Oosterend en R. Vonk-Barhorst, Oosterend. Bij Manege Akenburg start morgen (Hemelvaartsdag) om 11.00 uur de jaarlijkse picknickrit van de Blijde Rij ders. Deelnemers aan deze rondrit voor aanspanningen dienen zich vóór woensdagavond 19.00 uur aan te mel den bij de familie Beuving, telefoon 02223-294. Zondag houdt de Vereniging van vrien den van het paard een barbecuerit. Het vertrekpunt is om 11..00 uur vanaf het parkeerterrein bij garage Grisnigt aan de Bernhardlaan, Opgave bij J. J. M. de Wit-Roeper, tel. 02226 - 357 tot vrijdagavond. Bij slecht weer vindt er in plaats van een rit een barbecue in manege Akenburg plaats. Tevens gelie ve de leden te noteren dat de mara thon niet zal worden gehouden op 5 juni, doch een week later op 12 juni. Woensdag 11 mei In de Burgemeester De Koning-hal geeft de Texelse Muziek- en dans school de jaarlijkse grote uitvoering: 19.30 uur. Het Rode Kruis Texel heeft jaarverga dering in het gebouw aan de Jon kerstraat; 20.00 uur. Donderdag 12 mei Voor de vogelwandeltocht van „Het Gouden Boltje" kan tussen 10.30 en 14.00 uur worden gestart bij de Kaaps nol te De Koog. Om 11.00 uur start bij manege Aken burg de picknickrit van De Blijde Rijders. De Stichting Dorpsherstel Texel heeft tussen 11.00 en 16.00 uur een voor ie der vrij toegankelijke expositie in het muziekcentrum (voormalige Doopsge zinde kerk) te Oosterend. In theater-restaurant Klif 12 te Den Hoorn: Montezuma's Revenge; 20.15 uur. Dr. K.A.D. Smelik is spreker op de Leerhuis-bijeenkomst die om 20.00 uur begint in het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk. Onderwerp: „Reacties op het werk van Etty Hillesum". Vrijdag 13 mei In de Hervormde van De Koog wordt een dia-avond over Texel gehouden, verzorgd door de heer F. Veldwisch; 20.00 uur. De Vereniging voor Vrienden van het Paard heeft in „Rebecca" te De Waal de voorjaarsvergadering; 20.00 uur. Om 16.20 uur in het tv-programma „Sport op vrijdag" (Nederland 2) in het publiek het kampioensteam Texelse Boys B1. Zaterdag 14 mei Van 19.10 tot 20.00 uur wordt in Het Olijfblad (Weverstraat) een gebedsbij eenkomst gehouden door de groep „Christenen van Texel". Om 13.45 uur is op de Emmalaan te Den Burg de start van het Noordhol lands kampioenschap wielrennen voor recreanten. In manege Akenburg wordt van 14.00 tot 18.00 uur „zwarte markt" gehouden. In theater-restaurant Klif 12 te Den Hoorn is een diner-chantant met Mar- jol Flore; 22.00 uur. Op het SV Texel-veld wordt het pupil- lentoernooi gehouden van 9.30 tot 16.00 uur. In het kader van de nationale molen dag is „De Traanroeier" te Oudeschild te bezichtigen van 10.00 tot 16.00 uur. Vrijwillige molenaar André Keijzer geeft toelichting. Zondag 15 mei In theater-restaurant Klif 12 wordt een „sherry-concert" gegeven met Marjol Flore, aanvang 16.30 uur. Om 11.00 uur start op het parkeerter rein bij garage Grisnigt aan de Bern hardlaan de barbecuerit van de Vrien den van het Paard. Maandag 16 mei Om 14.00 uur vergadert in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk het Overkoe pelend orgaan van vrouwenorganisa ties Texel. In Eben Haëzer houdt Karei van Oordt (van de stichting Christenen voor Is raël) een lezing over de gevaren van de anti-christelijke New Age-beweging; 20.00 uur. Om 9.30 uur begint in het NIOZ- gebouw het symposium „Ecologie van de Noordzee." In de voorspeelruimte van de muziek school (d'Ouwe ULO) verzorgen mu ziekschoolleerlingen een voorspeeluur, aanvang 19.30 uur. Dinsdag 17 mei Om 10.00 uur wordt in Het Olijfblad in de Weverstraat in Den Burg een bij eenkomst gehouden, waarbij Karei van Oordt ingaat op vragen over Israël en het Midden-Oosten. De werkgroep dialect van de Histori- Een eeuw geleden in PüPIIIIR \llll* l\ m lllllRIf MIIHI III DONDERDAG 16 FEBRUAR11888 Een Nederlander, in het vorig jaar I naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika vertrokken, nam daar in de maand Januari deel aan het ijsvermaak. Wel 1700 per sonen bevonden zich op de been, doch zoodra de Hollander zich met sierlijke zwaaien over de ijs baan begaf, bleven alle rijders staan en betuigden luide hun be wondering over de kunstvaardig heid van den Hollander. De rijder I was van het eiland Tessel afkom- f stig, waar bizonder veel werk wordt gemaakt van schoonrijden. Advertentie: Turf, oud en droog, zeer geschikt om op te doen. N. van Breemen A Co, Bakenessergracht No. 78, te- lephoonnummer 70. sche Vereniging heeft om 20.00 i een bijeenkomst in dorpshuis d'OiR ULO. In De Lindeboom vergadert de ,,cot| missie ringsteken" over het progranj van de komende zomer. Om 17.30 uur ontvangt het gemeenl bestuur in „Ecomare" de deelneme# aan het Noordzee-symposium. Pj-' Op Texel betrekking hebbende gebei|vv< tenissen dienden onlangs als leesvi voor het rubriekje ,,Een eeuw gelei in Haarlem's Dagblad". J. Dernison Den Burg maakte ons hierop attent. Een eeuw geleden in nni tumtum 'fó, minimumi# DONDERDAG 1 MAART 1888 Zoover het oog reikt, is te Tessel alles ijs in zee. Het postvervoer geschiedt per ijsvlet, en heelt soms met levensgevaar plaats. Reeds tweemalen in dezen winter mislukte de overtocht, en zag zich de manschap genoopt, soms na uren te hebben geworsteld, onver richter zake teruq te keeren De vertegenwoordiger van den in genieur Eiffel, met wlen de Les- seps een contract heeft gesloten om het Panama kanaal door hel bouwen van sluizen spoediger te voltooien, is in het laatst der vori ge maand te Panama aangeko men. De Estrell de Panama ver neemt, dat de voorbereidende werkzaamheden reeds zijn aan gevangen. 19.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2