ngelse plattelandsvrouwen snoten van bezoek Texel „Voorlichting verslaving moet anders aangepakt Voor het weekend van 14 en 15 mei 1988 jtbreiding wijnkelder Slijterij De Jong ieuwe kotter Dor Van der Vis Muziek- en dansschool houdt uitvoeringen Functioneren werkgroep doorgelicht Hondentrimsalon bij dierenpension Opnamen voor Engelse televisie op Texel Zomerleague bowlen van start gegaan Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Kustwacht Eierland Kerkdiensten Rijkspolitie Brand/ambulance ngelse dames met enkele Texelse gastvrouwen tijdens de Jan Plêzier-tocht In De Slufter. rjsOAG 11 MEI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 rtien vrouwen en drie mannen de Engelse graafschappen Kent Sussex hebben de eerste week mei genoten van een bezoek Texel, op uitnodiging van de ttelandsvrouwen. afdeling De ksdorp-Eierland. Het was een enbezoek, want vorig jaar zijn lentien Texelse vrouwen in En- and geweest. Bndag werd het Engelse gezelschap ihaald in Vlissingen, nadat aanvan- werd gevreesd voor een staking Ier het veerbootpersoneel. Alles iep echter vlot en het werd een van herkenning, een bezoek aan de Deltawerken koers gezet naar Texel. De ten werden ondergebracht bij leden de plattelandsvrouwenvereniging Cocksdorp-Eierland. Dinsdag werd wandeling gemaakt in De Geul er leiding van vogelwachter Kees iruin, waarna 's middags een be- werd gebracht aan Ecomare, directeur Jan Kuiper in het En- wijnkelder van slijterij De Jong osterend is uitgebreid met vijf- vaten waaruit zelf getapt irdt. In het assortiment zitten nu ist de witte en rode wijnen ook iritieven, likeurwijnen en sher- sfeervolle wijnkelder is tevens een in museumpje, want er staan voor pen die zijn gevonden bij het ver ten van de kelder en andere inte- ante oude vondsten. Iedereen is Ikom om vrijblijvend te komen kij- i", aldus slijter Ger de Jong, die bo- i zijn wijnkelder een ruim assorti- nt gedestilleerd heeft. „Het mooie zo'n wijnkelder is dat de mensen r alle soorten kunnen komen proe- i. Als ze iets hebben uitgezocht, len we zelf de fles. ledereen kan z'n en fles meenemen, hoewel we hier gels toelichting gaf. 's Avonds was in hotel Nieuw Breda in Eierland een in formatieve bijeenkomst met lezingen van J, Koolhof over de landbouw op Texel, C. Hin van de standsorganisa ties, Martin Zijm van Rijkswaterstaat over duinbeheer en het aanleggen van de polders op Texel, Roel Klaassen van Staatsbosbeheer en Ron Arendsman over de visserij. Het geheel werd ver luchtigd met optredens van het zang koor van de plattelandsvrouwen, onder leiding van Wijkie van der Berg. De taal vormde geen enkele barrière, hoe wel het wel enkele grappige spraakver warringen opleverde. Woensdag werd een bezoek gebracht aan Friesland en 's avonds hadden Gerard Monen en Jack den Holder een barbecuefeest op touw gezet, waarbij het er vrolijk toe ging. Eerst werd echter stilgestaan bij de dodenherdenking. Veel van de aan wezige Engelsen hebben familie of vrienden verloren in de oorlog. Jan Plezier Donderdag werd een bezoek gebracht ook hebben. We hebben ook een in stallatie waarmee kurken in de flessen worden gedreven op ouderwetse ma nier, geheel in de stijl van de kelder". De wijn lijkt uit houten vaten te ko men, maar dat is maar schijn: via lei dingen komt de wijn uit speciale druk vaten. In totaal is er zo'n 180 meter speciale reuk- en smaakloze wijnleiding aangelegd. Doordat de wijn in de va ten onder druk wordt gehouden, is geen conserveringsmiddel als bijvoor beeld sulfiet nodig. Het gevolg is wel dat de wijn maar acht tot tien weken- houdbaar is; de port en de sherry zijn echter wel vier maanden houdbaar. De leidingen worden geregeld gereinigd. Door de constante temperatuur is de kelder uitermate geschikt voor de wij nen. Behalve de zelf te tappen wijn, ligt er een assortiment van driehon derd flessen, van hele eenvoudige tot flessen van over de 7200,—. Onder de 36 tapwijnen zitten tien witte wijnen van droog tot zoet, een sangria en een rosé, negen rode wijnen van zeer een voudig tot heel goede, een madeira, vier portsoorten, vijf sherry's en drie zoete wijnen, waaronder een bijzonde re perzikenwijn. Alle verbouwingen in de kelder zijn door De Jong zelf uitge voerd, alleen het metselwerk is gedaan door W. de Kort uit Oosterend. firma J. van der Vis Azn. en nen uit Oosterend neemt in juni nieuwe kotter in gebruik. Het de opvolger van de TX 36 „Jan 1 Toon" die onlangs is verkocht ar Oudorp en daar inmiddels van letters OD 36 is voorzien. i der Vis heeft de Jan van Toon itjaar in gebruik gehad. Met zijn Brtig meter lengte en acht meter redte was het destijds het grootste lip van de Texelse vloot, n het opvolgende schip wordt mo- enteel de laatste hand gelegd op de rf van Maaskant in Stellendam, die t casco (dat dezelfde uitvoering eft als dat van de TX 43) in Polen eft laten bouwen. :t nieuwe schip, dat 77,5 miljoen st, is nog wat groter dan de oude: '9te bijna 41 meter, breedte 9 meter, lor de aandrijving zorgt een Deutz otor van 3000 pk, die afgesteld is op 50 pk. De ieuwe kotter is vdorzien n een buiksteven, die vol water kan srden gepompt, waardoor het ach- tschip minder diep komt te liggen, dat men ook bij tamelijk laag water haven van Oudeschild kan binnen in. De kotter is voorzien van een ihroef in een tunnel met een door- |®e van 3.40 meter. Vermeldenswaard verder dat de bemanningsverblijven ivendeks zijn; het achterschip is chtgebouwd. De nieuwe kotter, die 'n december 1985 werd besteld, 'Bft een aanmerkelijk grotere vangst- !Paciteit dan zijn voorganger. Dat is «nselijk omdat het vorige schip het 'estane quotum niet kon volvissen. "geveer 100 ton schol en 15 ton "9 heeft men het afgelopen jaar la- aan de Oudheidskamer in Den Burg en 's middags werd een tocht gemaakt met de Jan Plezier. Voor de avond stond een grootse feestavond op het programma waarvoor Het Eierlandsche Huis was versierd met textielschilderij- en van mevrouw Mantje-Bonne, merk lappen van 1800 tot nu, abstracte wer ken van Jan Leuzen en speelgoed beesten van Immy Zuidema. Bieuwke Monen praatte de avond met veel allure aan elkaar. Carmen de Rui ter en Martha Laan hadden een koud buffet gemaakt, waarvoor veel waarde ring was. Naast diverse spelletjes werd een alternatieve modeshow gebracht met jurken gemaakt van papieren lui ers, bierviltjes en dergelijke, De pu blieksprijs ging naar een prachtig exemplaar met gehaakte en papieren rozetten. Ter gelegenheid van bevrij dingsdag werden drie liederen gezon gen door Corry Boon. De avond werd waardig besloten met het zingen van het Engelse volkslied en het Wilhel mus. Na een bezoek aan het Maritiem- en Juttersmuseum en het bezichtigen van de kotter TX 4, werd door de En gelse bezoekers de thuisreis aanvaard, nagezwaaid door hun Texelse gast vrouwen en de vele kennissen die ze in korte tijd hadden gekregen. Maandag wordt in de voorspeelruimte van d'Ouwe ULO weer een voorspeel- uur gehouden, georganiseerd door de Texelse muziek- en dansschool. Gitaar; koper- en saxofoonleerlingen laten vanaf 19.30 uur horen wat zij kunnen. Belangstellenden zijn welkom, de toe gang is gratis. De uitvoering dient niet te worden verward met de grote jaar lijkse uitvoering die vanavond in de Burgmeester De Koning-hal plaatsvindt. ten zitten. Dat ruime quotum is te danken«an het feit dat Van der Vis vroeger met twee kotters voer. Voor de nieuwe kotter zijn negen opvarenden beschikbaar, waarvan er drie bij toer beurt thuisblijven. De schipper- eigenaars Anton en Jaap van der Vis, wisselen om de week. Gretha Huysman van dierenpension Slufterweg is sinds kort in het bezit van het hondentoiletteerbewijs. Met hoge cijfers slaagde zij voor het vakbe kwaamheidsexamen. Na telefonische afspraak kunnen alle soorten honden bij haar worden gebracht voor een knip; pluk- of efileerbeurt. Als er pro blemen zijn met het vervoer kunnen de dieren ook worden opgehaald. Af hankelijk van de grootte van de hond duurt een behandeling ongeveer 2Vz uur. Wie informatie wil hebben over wat het meest geschikt is voor zijn of haar hond of wie vragen heeft over de verzorging van de vacht kan altijd bel len, telefoon 02225-477. Dierenpension Slufterweg is door de gemeente aan gewezen als opvangadres van zwerf honden en -katten. Daarvoor zal vóór het seizoen een speciaal onderkomen worden gebouwd. Eerder werd dit opvangwerk van zwerfdieren gedaan door Dierenpen sion Tiny Ellen te Den Burg. Omdat zij daarmee is gestopt denken veel men sen dat zij ook geen pensiondieren meer neemt of honden trimt, maar dat is een misverstand. Dierenpension El len blijft gewoon voortbestaan, alleen worden er geen zwerfdieren meer opgevangen. De gemeenteraad discussieerde gisteravond lange tijd over het ge ven van voorlichting over versla ving aan alcohol en drugs, zonder een belangrijke stap voorwaarts te komen. Gespreksonderwerp was het (niet-)functioneren van de Werkgroep Verslaving. Verhelde rend was dat de feiten hieromtrent op een rijtje waren gezet, al bleven er onduidelijkheden bestaan. Alge meen werd door de raadsleden en wethouder Zegers echter vooruit- geblikt: de voorlichting moet op nieuw en anders worden aange pakt, maar over de wijze waarop lopen de meningen uiteen. Aanleiding tot de discussie vormde een brief van jeugdwerkbegeleider Jan Kramer, die in opdracht van de Stich ting Jeugd- en Jongerenwerk (SJJW) de activiteiten van de in 1986 opge richte werkgroep coördineerde. Wet houder Zegers had in de raad van april zijn ongenoegen uitgesproken over het „sluimerende bestaan" van de Werk groep Verslaving, terwijl die werkgroep al enkele maanden zou zijn opgehe ven. Het woordenspel werd gistera vond voortgezet. Zegers zei dat in ja nuari was besloten om de werkgroep „in z'n huidige vorm" op te heffen. Daaruit had hij geconcludeerd dat het bestuur van de SJJW zou proberen om de werkgroep in een nieuwe vorm te formeren. Overigens hebben er in de tussentijd wèl voorlichtingsactiviteiten plaatsge vonden. Binnen het voortgezet onder wijs zijn speciale lessen verzorgd. Kra mer heeft met medewerking van be woners van de Nieuwe Skuul een avond verzorgd voor de Jeugdclub Oudeschild en op ouderavonden voor het voortgezet onderwijs over dit the ma gesproken. In het gemeentelijk stuk dat tijdens de raadsvergadering de basis voor de discussie vormde, wordt geconcludeerd: „Het is dus ze ker niet zo dat er niets gebeurt op Texel of dat er geen mensen zijn die zich willen inzetten. De mensen van de Nieuwe Skuul bijvoorbeeld zijn ze ker bereid om hun medewerking te verlenen aan voorlichtingsprojecten. Ook de horeca staat niet negatief te genover een goede voorlichtingsactie. Wat ontbreekt is echter een goede adequate coördinatie van de activitei ten." Voorts wordt gesteld dat de gemeente ernaar streeft om de voorlichting in handen van het particulier initiatief (de SJJW) te laten houden. Wanneer de stichting deze taak niet meer naar be horen kan uitvoeren, zal nader beraad noodzakelijk zijn. Werkwelgerlng? Tine Krijnen-Baijs (Texels Belang) had geen goed woord over voor de werk groep en in het bijzonder de jeugd werkbegeleider. „Ik dacht dat Kramer zich wel onmisbaar zou willen tonen, maar het tegendeel bleek waar. Hij heeft zichzelf een brevet van onvermo gen gegeven. Ik krijg'zelfs de indruk van werkweigering." Erna Eelman-van der Kooi (WD) zei „nu snel concrete resultaten te wen sen". Gerard van der Kooi (PvdA) vindt niet dat het slechte functioneren van de werkgroep te wijten is aan de inzet van Kramer. Volgens hem was er eerder sprake van te weinig steun door de gemeente. Nel Eelman-van 't Veer (CDA) wenste niet langer te kibbelen over de schuldvraag, maar vooruit te blikken. „De opzet was goed. Er is al leen teveel gepraat en te weinig aan activiteiten ontplooid. Het zou een goede zaak zijn dat er nu een enthou siaste coördinator wordt gezocht." Peter Bakker (PSP) hield een vurig pleidooi voor een bredere aanpak: „Al coholpreventie is geen probleem van óf de gemeente, óf de werkgroep. De jeugd volgt het voorbeeld van de ou deren. In dat kader zou het aanpakken van bier op terrassen, alcoholreclame, alcohol tijdens recepties enzovoorts, bespreekbaar moeten worden ge maakt. Pas dan kun je er serieus aan werken." Wethouder Zegers liet weten nog geen inzicht te hebben in de opzet van de nieuwe werkgroep. Erna Eelman zei bij voorbaat al weinig vertrouwen hierin te hebben. Een totaal nieuwe opzet werkt in haar ogen waarschijnlijk ver- frissender. Bij biologisch-dynamische boerderij Sint Donatus te Den Hoorn werden gisteren televisieopnamen gemaakt door een team van ITV uit Engeland. Zij zijn bezig met een reportage over biologisch- dynamische bedrijven in Europa. In Nederland hebben ze onder andere opnamen gemaakt in Twisk en Abbekerk. Dinsdagmiddag kwamen ze op Texel en hebben ze eerst een rond vlucht boven het eiland gemaakt. In de namiddag werd Donatus gefilmd. Het programma zal worden uitgezon den op Channel four, dat helaas niet op de Texelse beeldbuizen is te ont vangen. Op de foto is te zien hoe Mark van Rijsselberghe voor de came ra wordt geïnterviewd. Tijdens de eerste wedstrijden voor de zomerleague van de bowling- bond bleek dat verschillende bow lers nog goed in vorm waren. Gerry Verseput en Harry van Splunter gooiden mooie games van 177 en 185. Tiny Kok en Guur Bakker verloren dan ook met 0-4. Verrassend was dat het duo Dirk Bakker en Joke Kamminga en met name Bakker met een 200-game, zorgde voor de 4-0 winst op Siem Verseput en Kees Keijzer. Ook Piet Kok en Peter Veldman pakten vier punten, evenals Corinne Plaatsman en Ton Witte. Theo Zuidewind en Remco de Beer wonnen van Siem en Olga Bakker met 3-1. Henk Plaatsman be gon met 225 en ook Rob Beumkes gooide een 199-game. Anna Visman en Nico Ruis konden hier niet tegen op. Loes Zutphen gooide een schitte rende 236-game en samen met Wendy Zutphen werden Janie Eelman en Han- neke Veldman verslagen. Ook Anneriet Keijzer en Mieke Flens pakten drie punten op Hans en Maaike Lobato. De Sommeltjes pakten Jeannette Keijzer en Kees Kooiman met groot verschil. Alie en Monique van Splunter wisten een overwinning te behalen op Ange- lien en Lies Bakker, ondanks een 156-game van Angelien. John van Schaik gooide ook weer sterk met 192 en 198. Samen met Marjan van Schaik werd Rinse en Freek Dijt verslagen. Freek Dijt gooide overigens twee mooie games voor de eerste wedstrijd Corry van der Slikke en Clara Hemel rijk speelden gelijk tegen Jannie Mets en Libberdien Witte, mede door een 196-game van Corry van der Slikke. Uitsluitend voor spoedgevallen Donderdag 12 mei, hemelvaartsdag: Van woensdag 18.00 uur tot vrijdag 18.00 uur Dokter R. A. van den Bent, Kik- kertstraat 12, De Cocksdorp, tele foon 02222-234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagochtend 8.00 uur. Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, telefoon 02270 - 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zater dag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Van woensdagavond 18.00 tot vrij dagavond 18.00 uur Petra Zuidewind Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Marja Keijser telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Kunstgebitreparatie Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. 02220 - 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, tel. 02223-832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats): na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Zondag 15 mei HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Uitzending via De Lichtboei De Waal 11.00 uur dhr. Kuiper De Koog 9.30 uur ds. De Jong Avondmaal Den Hoorn 11.00 uur ds Ter Haar Oosterend 9.30 uur dhr. Pantekoek Oudeschild 11.00 uur dhr. Pantekoek De Cocksdorp 11.00 uur ds. De Jong m.m.v. koor Cocksdorp o.l.v. Wijkje van de Berg. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.30 uur: ds, Hoogsteen uit Kolhorn 19.30 uur uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. J. Donker Bevestiging ambtsdragers Na de dienst koffiedrinken in het centrum. 19.00 uur: drs. J. Donker en ds. C. de Jong Gezamenlijke jeugddienst in de Ge reformeerde kerk. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Ko- gerstraat. Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur gezinsdienst. Afscheid zondagsschoolkinderen Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.00 uur evangelist S. Bootsma uit Callantsoog. Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur Herenkoor kindercrèche Oudeschild zondag 9.30 uur Eerst Communieviering. Den Hoorn zaterdag 19.30 uur Oosterend zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: Een gezinsleven dat het hart verwarmd. 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: Gods oordelen moeten verkondigd worden. BAHA'I Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Bahé'i- geloof van 10.00-12.00 uur. Adres Plevierstraat 16, De Koog, tel. 02228-896. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dage lijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Het politiebureau te De Koog is alleen op donderdagmiddag geo pend tussen 14.00 en 18.00 uur. Te lefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoed eisend ambulance-vervoer: 02230-12888. bij geen gehoor 02230-72222. Opgaves voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingele verd worden.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7