taad akkoord met naatregelen De Koog COM-avond in teken van mariniershumor )e glijbaan rit erin.... Kolonel las voor uit eigen werk Nationale molendag: Traanroeier geopend Themadienst van Doopsgezinden Kampioensteam als cadeau op tv Japans eten in „Het Proefkonijn" Door rood licht 11 MEI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 NSDAG tfflk f doodsverachting Het onze fotografe zich in de kraan ophijsen om de compleet Linstalleerde waterglijbaan in vogelvlucht te kunnen overzien. e bouw van het zwemparadijs ij De Koog beleefde woens- lag een opmerkelijke fase. toen daar de 80 meter lange aterglijbaan werd aange recht. Met een grote kraan an Loonbedrijf Texel B.V. werd het gevaarte zonder problemen «op zijn plaats gezet. (De bouwers van wat straks één ran Texels belangrijkste overdekte ittracties moet zijn, leveren intus- en een hard gevecht tegen de ka- jnder. Op 1 juli moet er gezwom men kunnen worden, maar dan noet er nog heel wat gebeuren. )e gang van zaken in het in aan- louw zijnde complex wordt thans «heerst door de tegelzetters van iet bedrijf C. Grifhorst uit Lmsterdam-noord. Sinds 20 maart zijn ze bezig duizenden tegels te plaatsen op wanden en vloeren van het grote golfslagbad, wedstrijdbad, whirlpools, wildwa- terkreek, douches en andere natte ruimten. Het wat al te zakelijke en steriele effect dat door de witte tegels kan ontstaan, wordt ge compenseerd door tegelbanen die in rood, blauw en geel zijn uitge voerd, waardoor een vrolijk effect ontstaat. Momenteel wordt het laatste timmerwerk aan de gevels uitgevoerd. Op 23 mei wordt be gonnen met het aanbrengen van de systeemplafonds in de lage ruimten van het complex en twee weken later arriveren kant en klaar de kleedkabines en kasten. Vol gende week wordt het Turks bad geïnstalleerd en op 4 juni zal wa ter in het bad worden gezet; op dat moment zijn de perrons nog niet klaar. Thans is 35 man tegelijk aan het werk in het zwemparadijs; de komende week komt daar nog een man of tien bij. De verschillende segmenten ven de weterglljbeen worden op hun pleets gehesen ketters een het werk In het zwemperedijs gemeenteraad is gisteravond in ierderheid akkoord gegaan met t reeks maatregelen die zijn ge it op verbetering van de orde- ratie in het seizoen in De Koog. loegen werd genomen met het bie- van een „uitloopgelegenheid" van half uur na het cafésluitingstijdstip X) uur) zodat de cafébezoekers niet ilosief de straat op gaan. Een kre- t van f36.000,— werd verstrekt voor openbaar toilet en f10.000,— werd jetrokken voor extra straatreiniging, turende vijftien zondagochtenden in seizoen. Akkoord ging de raad ook t het plaatsen van twee wegwijzers iet dorp om het publiek te verwij- naar belangrijke (niet commerciëlel louwen en terwille van de bereik- uheid van het postkantoor en een de doorstroming van het verkeer <le Brink zullen daar parkeermeters 'den geplaatst voor kortparkeren. totale kosten van één en ander be- 'gen op jaarbasis f16.197,25. ige tegenstand was er wel. De dA-fractie stemde tegen het extra toonmaken van De Koog, onder an te omdat het consequenties kan ge- ij; Andere dorpen zouden een der- lijke door de gemeente bekostigde fice ook kunnen verlangen. Texels Belang-leden Tine Krijnen, "brand Poster en Daan Schilling inden tegen het plaatsen van weg- izeis; de eerstgenoemde wegens de waarop het college dit wil finan- iren, de laatste twee omdat ze de Wjzers overbodig achten, denkingen waren er ook tegen het uur uitlooptijd na afloop van het 'itingsuur. Gevreesd werd dat dit in de praktijk een gewone verlenging van het sluitingsuur zal blijken te zijn. De burgemeester verklaarde echter na drukkelijk dat hierop scherp zal worden gelet. Na 2.00 uur wordt er niet meer getapt en is er geen muziek meer. Hij wilde de betreffende horeca ondernemers de gelegenheid bieden om te bewijzen dat zij van goede wil zijn. Blijkt het in de praktijk fout te lo pen, dan zal de maatregel weer wor den teruggedraaid. In heel Nederland zal zaterdag een re cord aantal molens draaien tijdens de Nationale Molendag die dan wordt ge houden. Ter gelegenheid daarvan stelt het Provinciaal Electriciteitsbedrijf (PEN) de molen ,,De Traanroeier" te Oudeschild die dag open voor publiek. De molen kan worden bezichtigd van 10.00 tot 16.00 uur. Molenaar André Keijzer van het PEN zal aanwezig zijn voor het geven van een toelichting en het beantwoorden van vragen. Zondag is in de Doopsgezinde kerk in de Kogelstraat te Den Burg een ge- zinsdienst met als thema „Het mosterdzaadje". Deze dienst wordt ge houden in samenwerking met de zon dagsschool en de interkerkelijke canto- rij en begint om 10,00 uur. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten; 5. De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd. Schoonoordsingel. Witte Kruislaan, Wagemakerstraat. De Koog: Iedere tweede zaterdag van de maand wordt oud papier opgehaald in De Koog en directe omgeving vanaf 10.00 uur. leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Toen de junioren BI van Texelse Boys onlangs het kampioenschap behaal den, had het bestuur van deze voet balvereniging voor hen een origineel cadeau in petto. De jongens en hun begeleiders kregen kaartjes voor de opnamen van het KRO-televisie- programma „Sport op vrijdag". Dit programma wordt vrijdag opgenomen en rechtstreeks uitgezonden via Neder land 2, aanvang 16.20 uur. Het pro gramma wordt gepresenteerd in de vorm van een soort sportcafé, zodat het publiek veelzuldig in beeld is. Pre sentatoren zijn Kees Jansma en Hansje Bunschoten. Vaste studiogast is Johan Cruijff. De onderwerpen staan nog niet helemaal vast, maar vermoedelijk is er aandacht voor trainer Barry Huls- hoff van Ajax (dat deze week een Eu ropacupfinale speelt), wordt er terug geblikt op de KNVB-bekerfinale en is er een reportage over wielrenner Phil Anderson. De delegatie van Texelse Boys die vrijdag naar Hilversum gaat, bestaat uit achttien personen. De afdeling koken/serveren van het LBO houdt aan het einde van dit schooljaar een afsluitende activi teit. waarbij de Japanse keuken centraal staat. Voor het eerst in drie jaar wordt op deze wijze het schooljaar afgesloten. Op 18 en 19 mei kan deze oosterse verrassing worden geprobeerd door publiek. De Japanse keuken staat de laatste tijd steeds vaker in de belangstelling en in de grotere steden van Nederland verschijnen veel nieuwe Japanse restaurants. Naast de smaak is vooral ook hoe het wordt opgediend van be lang. Er worden talloze kleine hapjes geserveerd, voorzien van eetbare gar nering. Dit wordt gecombineerd met rijst en misosoep. Niet alles kan na tuurlijk geheel in stijl worden uitge voerd, maar de sfeer zal zoveel moge lijk worden nagebootst. Wie deze unie ke maaltijd mee wil maken, moet deze week nog reserveren, telefoon 02220-2121. De kosten zijn f25,— per persoon, inclusief de Japanse Saké (rijstwijn). „Het Korps Mariniers. Als je er niet bij hoort moet je genoe gen nemen met een lagere staat van leven". Aldus kolonel der mariniers buiten dienst J. Gravenstijn die vrijdagavond in „De Worsteltent" het middelpunt was van een genoegelijke bijeenkomst van de vereniging Comtex (Contact Oud- Mariniers Texel). Gravenstijn was er zogenaamd om temid den van Texelse wapenbroeders zijn boek „Mariniers!" ten doop te houden, hoewel dat boek al geruime tijd geleden is verschenen en inmiddels zelfs zijn tweede druk heeft beleefd. Dat boek is een fraai staaltje van mari niershumor. Gravenstijn schetst in 160 pagina's de zeer bijzondere eigen schappen van de marinier met veel overdrijving, levert tientallen anecdotes met de marinier als middelpunt en somt mooie voorbeelden op van rivali teit en plagerij in situaties waarin de marinier wordt geconfronteerd met vertegenwoordigers van andere krijgsmachtonderdelen. De definities, de beschrijving van incidenten, avon turen en wapenfeiten zijn veelal gesteld in korte vraag- en antwoord zinnetjes die typerend zijn voor het mi litaire jargon. Spiegel Dat levert humoristische effecten op als het met overdrijving wordt toege past. Menige caberatier, zoals Paul van Vliet, past het toe als hij het militaire apparaat op de korrel neemt. Gra venstijn heeft dat dus gedaan met zijn eigen korps mariniers. Het aardige is dat deze humor niet in de eerste plaats voor de buitenwereld is be doeld, maar voor de mariniers zelf. Die krijgen als het ware een spiegel voor gehouden, waardoor zelfs het meest fanatieke lid van dit keurkorps de be trekkelijkheid van zijn superioriteit inziet. Ernst en luim Opvallend is dat in de vele, overigens niet altijd even briljante grappen, af en toe een ernstige boodschap is verpakt. Soms is Gravenstijn zelfs serieus, voor al als hij tekeer gaat tegen politici waarvoor de mariniers de kastanjes uit het vuur mogen halen en de voor Ne derland typerende afkeer van militair vertoon, onder andere blijkend uit het feit dat militaire parades hier worden verboden terwijl ordeloze uit de hand lopende demonstraties met veel begrip worden tegemoet getreden. Het kostte vrijdagavond weinig moeite om Gravenstijn op zijn praatstoel te krijgen. Buitensporig lang was hij ech ter niet aan het woord, want herhaal delijk werden op verzoek van hemzelf of van zijn toehoorders pauzes ingelast om een borrel te kunnen drinken. Voordat de eigenlijke bijeenkomst be gon werd een stuntje uitgehaald. Op het terrein achter de Worsteltent werd een paralanding uitgevoerd, waarbij onder andere Eerste Officier Stuit van de Joost Dourleinkazerne in tandem naar beneden kwam. Het was de be doeling geweest dat Gravenstijn deze sprong zou uitvoeren, maar dat kon wegens een voetblessure niet door gaan. De commandant van de Dour leinkazerne wees toen zijn eerste offi cier aan. Bij de verkeerslichten nabij de boot is vrijdag door de politie een extra con trole gehouden. Er werden verscheide ne bonnen uitgedeeld wegens het door rood licht rijden. Ook werd een Texelaar bekeurd wegens gevaarlijk in halen in een bocht. De Comtex-avond weid ook bijge woond door oud-Texelaar Theun de Winter. Hij werkt mee aan het tv- programma RUR van Jan Lenferink en kwam kijken en luisteren of kolonel Gravenstijn geschikt is om in dit pro gramma op te terden. De Winter maakte het laatste deel van de avond tot iets RUR-achtigs door zich op te werpen als interviewer en daarbij aan zowel Gravenstijn als aan overste H. Roffel van de Dourleinkazerne vragen te stellen. Sommige van de vragen waren kritisch zodat er vrijdagavond ook nog serieuze zaken te beleven wa ren. Het was niet toevallig dat de bij eenkomst in De Worsteltent werd ge houden. Eigenaar-exploitant Nico Coot was marinier en heeft geruime tijd on der Gravenstijn gediend. Beweerd werd dat het pannekoeken bakken, waarmee Coot tegenwoordig in zijn le vensonderhoud voorziet, daarvan een rechtstreeks gevolg is. Gravenstijn hul digt de opvatting dat mariniers, om te overleven, èlles moeten kunnen. Pan nekoeken bakken hoorde daar ook bij. Elke Nederlandse marinier komt vroeg of laat voor korte of langere tijd op Texe] terecht. Gravenstijn was in het begin van de jaren vijftig commandant van het toen nog onder „Doorn" res sorterende amfibisch oefenkamp. Hij vertelde dat „De Mok" toen een ruïne was. „Zelfs de kozijnen van de gebou wen waren door de strandjutters weg- gesloopt." Te beleven viel er weinig. Het uitgaan bestond uit passagieren in Den Burg. Wie het wat laat maakte, miste de auto waarmee 's avonds de terugtocht werd gemaakt. Het was be trekkelijk normaal om dan de fiets van een Texelaar te stelen en daarmee te rug te rijden. Als in die tijd op Texel een fiets verdween, kon je hem bijna altijd op of bij De Mok terugvinden. Gravenstijn diende ook in Nieuw Gui nea, waar afgezien van de natuur, wei nig ontspanningsmogelijkheid was, ter wijl ook het militaire apparaat de meest essentiële voorzieningen ont beerde. „Nieuw Guinea leek op Texel. Het was ook een eiland en er was ook helemaal niets". Volgens de verhalen van mariniers die hem hebben meegemaakt, was Gra venstijn als commandant zeer streng. Zelf zei hij daarover: „Ik heb zeer ho ge eisen gesteld aan mijn personeel. Ik ben nóg blij dat er toen geen muiterij is uitgebroken". Wie ooit in dienst is geweest, weet dat binnen de krijgsmacht veel rivaliteit bestaat, ledereen voelt zich een beetje beter dan de ander en zelfs binnen één krijgsmachtonderdeel zetten de verschillende geledingen zich tegen el kaar af. „Gewone" marinemensen en mariniers horen elk tot de Koninklijke Marine, maar maken elkaar graag bela chelijk. „Een zeeofficier staat naast een koe. Wat valt het meest op? Ant woord: de intelligente blik in de ogen van de koe". De humor en spot is ook een reactie op de vaak moeilijke omstandigheden waaronder de mensen werken. In de half-serieuze discussie van vrijdag avond werden geen pogingen gedaan om het mariniersvak te romantiseren. Commandant H. Roffel van de Dour leinkazerne en ook Gravenstijn on derstreepten dat de marinier zich voor bereidt op rampen en oorlog; al het andere is bijzaak en rechtvaardigt niet zijh aanwezigheid. Om op die taak be rekent te zijn is vakmanschap nodig en dat vakmanschap is tegenwoordig gro ter dan vroeger In de discussie kwam ook de confrontatie met het anti- militarisme aan de orde en de bedrei ging die de militaire activiteiten zouden inhouden voor de natuur. Gravenstijn beweerde dat de zeldzame dwergsterns veel liever broeden op de Mok dan in de officiële natuurgebieden. „Ik heb met zo'n dwergstern gesproken. Hij zei: ik wil hier broeden, want in dat natuurgebied wordt in strontziek van al die excursies". Gravenstijn zei zijn boekje te hebben geschreven voor mariniers („oud mariniers bestaan niet. Eéns marinier, altijd marinier") en daarom hun taal en uitdrukkingen te hebben gebruikt. „Het is best mogelijk dat buitenstaan ders er niets aan vinden". Gesprekslei der Theun de Winter merkte op dat ook hij best lol had beleefd aan het boekje. Gravenstijn: „Eindelijk een bur ger die er wat van begrijpt". Gravenstijn op zijn praatstoel tijdens een borrelpauze.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9