ubliek moet voor echte rour-entourage zorgen lympia's Tour: wielercircus op Texel OOSTEREND PRESENT PARCOURS EN DEELNEMERS Zangvogelwandeling Repetitie Brandingpromotie surfwedstrijden Mariniers tonen zich van liefdadige zijde DAG 20 MEI 1988 DAG 2 TEXELSE COURANT PAGINA 11 jaar geleden dacht de organisatie van Olympia's Internationale de van Nederland er nog met geen haar op het hoofd aan, dat tart van hun befaamde wielerwedstrijd op Texel zou kunnen tsvinden. Na inspectie van het eilandelijke wegennet waren de ersinrichters" echter geestdriftig over het ambitieuze plan van »le Texelse wielerliefhebbers. Zaterdag is het zover, dan wordt plan werkelijkheid, 's Ochtend om tien uur is de start van de oog op de Haffelderweg, ter hoogte van het RSG-gebouw. liddags om vier uur wordt de wedstrijd voortgezet met de te etappe die langs alle dorpen voert. De finish wordt rond tien zes op de Emmalaan in Den Burg verwacht. lublicitair aantrekkelijke start vorden gevolgd door de inter- jnale sportpers. Nederland is ii meer vertegenwoordigd door en tv. Het team van Studio rt heeft een hoogwerker laten ren om de finish goed in beeld unnen brengen. Ook geduren- et verdere verloop van de etap- edstrijd zal Texel zijn vertegen- rdigd. De bekende Texeltruck de VVV rijdt mee in de recla- laravaan en is ingericht als rij- d jurykantoor. Dat bekent dat vooraan staat in elke ihplaats. ïpia's Tour doet, na zondagoch- weer het Marsdiep te zijn over- oken, de volgende Nederlandse tsen aan: Noordwijk, Wouw, Lun- *i, Emmeloord, Dieren, Velp, Hel- d en Geleen. Daarnaast worden rweg uiteraard vele steden en *n doorkruist. De 144 deelnemen- ielrenners moeten in totaal 1459 eter fietsend afleggen. stelt Olympia's Tour nu eigenlijk voornoemde feiten en de ermee iard gaande publiciteit is te zien Olympia's Tour een begrip is in de twereld. Het belang van de strijd mag dan ook niet worden srschat, ondanks het feit dat er i renners meedoen die bekend zijn de Tour de France. Er doen geen s mee, uitsluitend amateurs. Vaak dit talentvolle jongens van rond de lig jaar die hun uiterste best zullen torn in deze wedstrijd, belan- sle in Nederland, op te vallen, r goede prestaties hopen zij een :ontract in de wacht te kunnen en. Dit jaar speelt bovendien mee sommigen nog kans maken op se- e voor de Olympische Spelen, is dan ook niet zo vreemd dat vele inde Nederlandse profwielrenners un amateurtijd aansprekende resul- n hebben behaald in Olympia's r. Recente winnaars zijn bijvoor- Id John Talen (die nu bij de ploeg Post rijdt), Gerrit Solleveld (bij de ig-Raas, al eens etappewinnaar in Tour de France) en Jos Lammertink 1986 kampioen van Nederland), iemand als Erik Breukink, die mo- tteel furore maakt bij de profs, ein- le enkele jaren gelegen al eens g. En in een verder verleden ver- dt de erelijst namen als Jan Jans- Henk Nijdam, Fedor den Hertog Roy Schuiten. Kortom: de deelne- s hebben voor het grote publiek iswaar geen klinkende namen, ar ze zijn wel topamateurs en wie it bevindt zich een toekomstig we- kampioen of Tour de France naar onder hen organiseert de wedstrijd? faam van Olympia's Tour dateert Ivan de laatste jaren. De eerste lie vond al plaats in 1909; dit jaar rdt de koers voor de 37e maal ver en. Van oorsprong berust de orga- Btie bij de wielervereniging Olympia Amsterdam. Tegenwoordig heeft speciaal voor de wedstrijd in het en geroepen stichting de touwtjes landen. De verantwoording voor de 'loog en de etappe op Texel berust 'ter gedeeltelijk bij de Stichting elerevenementen Texel. Hierin parti eren bestuursleden van de elervereniging Texel, de WV en de 'else Sportraad. Het idee om Texel etappeplaats te laten fungeren, tstond ruim anderhalf jaar geleden een tweetal op Texel woonachtige elerliefhebbers. De toenmalige voor ier van de wielervereniging, Ko Vin- kwam door diens schoonmaakbe- P in contact met Ton van der 'kit, voormalig bedrijfsleider van re- Btieterrein De Turkse Tent. Van der Bidt had ervaring als motorbegelei- bij grote wielerkoersen in Neder- H, waaronder Olympia's Tour. Waar- tou een dergelijke grote wedstrijd Hop Texel kunnen plaatsvinden, "sgen de twee ondernemende ei- 'dbewoners zich af. Toen Olympia's janisatiecomité op de hoogte werd "sld, werden de wenkbrauwen ge nt. Zelf had men nooit aan Texel dacht: de overtocht per veerboot d vast en zeker problemen geven en to'n hoop zand midden in het wa ns het provisorische wegennet niet geschikt zijn om er een groot 'bton wielrenners plus volgerskara- over te laten rijden. Die scepsis veranderde in enthousiasme toen een delegatie de mogelijkheden op Texel kwam bekijken. Vorig jaar zomer werd besloten de start van Olympia's Tour 1988 op Texel te houden. Hoe zijn de zaken financieel geregeld Voor proloog en etappe moet de Texel se organisatie f20.000,— betalen aan de Stichting Olympia's Tour. Individu eel waren beide onderdelen tesamen eigenlijk duurder, maar na onderhande lingen kon de vraagprijs worden ge drukt. Dit lijkt heel veel geld, maar het onderbrengen van 24 ploegen zes renners, plus begeleiding, kost dan ook handenvol geld. De plaatselijke or ganisatie is hiermee nog niet klaar, want om alles in goede banen te lei den, moesten nog meer kosten wor den gemaakt. De 720.000,— ,,startgeld" is opgehoest door een aantal hoofdsponsors. De voornaamste bijdrage wordt geleverd door EurOase, dat De Turkse Tent en hotel De Koger Hoop exploiteert. De wielrenners en hun gevolg verblijven komend weekend in de huisjes op de Turkse Tent, dat daarmee voor de helft zal zijn bezet. De andere hoofdsponsors zijn De Krim, RST, Rabobank, VW en Teso. Het is de organisatie niet meegevallen om sponsors te werven. ,,Het lijkt er op dat de mensen op Texel onvoldoen de wielergek zijn. De echte wielersfeer, zoals die zeker in het zuiden des lands heerst, ontbreekt hier", concludeert Martin Visser van de Stichting Wieier- evenementen Texel. ,,Maar ook dat buiten beschouwing gelaten, is het best wel vreemd dat er niet meer be drijven spontaan hebben toegehapt. Ten eerste is er sprake van naamsrecla- me bij het meerijden in de reclameka ravaan op Texel en ten tweede doet de Texeltruck alle etappeplaatsen aan, waarbij telkens brochures en andere in formatie over de betrokken hoofdspon sors worden uitgedeeld. Daarmee kun je toch heel wat leuks doen. Verder is het doel van de etappe hier uiteraard: promotie van Texel. Dat is ook de steun van de bedrijven waard. Alle maal prachtige pr-mogelijkheden dus. Maar bij de onderhandelingen hielden veel bedrijven de boot af, die wilden liever de lasten afschuiven naar de Stichting WV Texel Promotie", vult mede-organisator Ger Praamstra aan. Een aantal kleinere Texelse sponsors, die ook in de reclamekaravaan op Texel mogen meerijden, hebben samen ongeveer 75000,— bijeengebracht. Een groter budget was eigenlijk gewenst, maar er zal evengoed sprake zijn van een sluitende begroting. Op enkele posten zal moeten worden beknibbeld. Is er ook een feestelijk bijprogramma? ,,Ja, we hebben geprobeerd een zo aantrekkelijk mogelijk randgebeuren op touw te zetten. De entourage bij start en finish moet leuk zijn. Op het par keerterrein bij de velden van Texelse Boys is een feestmarkt la koningin- nemarkt, waar verenigingen en niet- commerciële organisaties met spelletjes en verkoop van rommeltjes en zo de mensen proberen te vermaken". Er kunnen in totaal 22 kramen worden geplaatst, maar er zijn nog een paar standplaatsen over. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij Fenny Spanhaak, telefoon 02220-3498. Verder verzorgt de atletiekvereniging een programma met een atletiekinstuif voor de jeugd tot 16 jaar en een auto pedrace voor alle leeftijden. Ook vindt er een paradropping plaats, aangebo den door het Paracentrum Texel. In de grote feesttent, die Texelse Boys heeft opgezet vanwege het tweedaagse voetbaltoernooi met Pinksteren, kun nen toeschouwers en deelnemers te recht voor een hapje en een drankje. Ook zal een dertig man grote Duitse big band daar optredens verzorgen. Deze big band is kennelijk onvermoei baar, want de eerste stukken worden al vrijdagavond ten gehore gebracht. Dat gebeurt tijdens een feestavond in De Turkse Tent. Eerder die avond, om 18.30 uur, heet het Texelse gemeente bestuur daar organisatie, pers en spon sors welkom op het eiland. De big band houdt voorts een street- parade in Den Burg, voorafgaande aan de start van de proloog, in de hoop zoveel mogelijk publiek naar de start en finishlijn te lokken. Tussen de finish van de proloog en de start van de eerste etappe zullen de deelnemende ploegen aan het publiek worden voorgesteld. Dat gebeurt vanaf 14.45 uur op de Emmalaan bij de start. De ploegenpresentatie belooft een kleurrijk schouwspel te worden, com pleet met het spelen van volksliederen en het hijsen van vlaggen. De prijsuit reiking en huldiging van de beste ren ners van de proloog-tijdrit vindt ver moedelijk direct na afloop hiervan plaats, om ongeveer kwart voor één. Hetzelfde ritueel vindt plaats na afloop De voorzitter ven de organiserende Stichting Olympia's Tour, mr. J.M Schouwenaar, is zelf ook een fanatiek wielrenner en was vorige week al op Texel present als deelnemer aan het door Evert Koopman gewonnenNoordhollands kampioenschap voor recreanten. In het da gelijks leven is Schouwenaar burgemeester van Castrlcum. Schouwenaar noemt het par cours schitterend en ervoer vorige week dat de Wielervereniging Texel de organisatie van een grote wedstrijd over het hele eiland goed aankan. van de eerste etappe om ongeveer tien over zes. De leider van het algemeen klassement krijgt dan door de Tour- miss de oranje leiderstrui om de schouders gehangen. Vanaf de boot Zondag moet het internationale gezel schap, zoals echte ronderenners be taamt, alweer vroeg uit de veren. Na een stevig ontbijt en dito massage, zal burgemeester Ton Schipper om 9.40 uur voor De Turkse Tent het startschot lossen voor de tweede etappe. De ren ners zullen dan echter niet meteen wegsprinten, maar in een rustig tempo met het compacte peloton naar de veerhaven rijden. Als de speciaal hier voor beschikbaar gestelde Teso- dubbeldekker Molengat" de haven fuik verlaat, kunnen de Texelse organi satoren opgelucht ademhalen. Pas dan is voor hen de klus geklaard. De officiële start van de tweede etap pe heeft niettemin een Texels tintje. Jury, renners, ploegleiders, politie, mo torrijders, ambulance en bezemwagen maken namelijk een vliegende start" vanaf het benedendek van de veer boot. De overige bij de koers behoren de volgers gaan hen vanaf het boven dek achterna. Drie jaar geleden werd deze truc voor het eerst toegepast bij de Texelse etappe van de Helders Tour de Lasalle, en levert nu met de tv- camera's erbij, gegarandeerd een fraai plaatje op. De proloog is een 8,6 kilometer lange individuele tijdrit. De start is op de Haffelderweg naast het gro te parkeerterrein. De renners vertrekken vanaf een diep- lader, beschikbaar gesteld door Van Sambeek Truckservice uit Oudeschild. Zij starten om de minuut: de eerste deelnemer gaat weg om 10.00 uur. Ge schat wordt dat het lastige rondje on geveer elf minuten in beslag neemt. Het traject is als volgt: Haffelderweg, Leemkuil, Schansweg, Redoute, Wa terweg, Zuidhaffel, fietspad Pontweg, Elemert, Emmalaan (finish). De finish van de laatste renner wordt rond 12.45 uur verwacht. De precieze tijd is af hankelijk van het aantal deelnemers. AttnkOOAT K.IISOH- *i auacfMff*TE Voft »«rv«LPe Na passeren van de finish moeten nog twee ronden door en rond Den Burg worden afgelegd. Ge hoopt wordt op een flinke publieke belangstelling langs de route en bij de finish. Het traject van de eerste etappe is langer en zwaarder dan dat van het Noordhollands kampioenschap van vorige week. De Texelse orga nisatie heeft geprobeerd de op Texel aanwezige variatie zo goed mogelijk te benutten. Alle dorpen worden aangedaan. Opval lend is dat de hel van het noorden", oftewel de onverharde Limietweg, is gehandhaafd. De toestand van het wegdek is erbarmelijk, maar dat bleken de experts van Olympia's Tour juist pri ma te vinden: ,,Dan komt er ten minste een schifting." Er zijn twee pre miesprints: eentje in de Kikkertstraat in De Cocksdorp en eentje voor de deur van hoofdsponsor EurOase, voor De Turkse Tent op de Bosrandweg. Het parcours wordt hermetisch af gesloten door motorrijders; het veilig heidsaspect komt volledig voor reke ning van de Stichting Olympia's Tour. Het traject voor de etappe, die om 16.00 uur op de Emmalaan start, is als volgt: Emmalaan, Schilderend, Schansweg, Zuidhaffel, Waterweg, Westergeest, Schansweg, Redoute, OUDESCHILD (16.08 uur), Bolwerk, Haven, IJsdijk, Lageveld, Nesweg, OOSTEREND (16.17), Achtertune, Nieuweschild, Lancasterdijk, Stuifweg, Schorrenweg, Genteweg, Muyweg, Hoofdweg, Stengweg, DE COCKS DORP (16.41), Volharding, Vuurtoren- weg, Stengweg, Vuurtorenweg, Lan- geveldstraat, DE COCKSDORP (16.49), Kikkertstraat (1e premiesprint), Post weg, Slufterweg, Zanddijk, Muyweg, Hoofdweg, Limietweg, Nieuwlander- weg, Pijpersdijk, Pontweg, DE KOOG (17.13), Nikadel, Badweg, Ruyslaan, Brink, Kamerstraat, Bosrandweg (2e premiesprint), Pelikaanweg, Ruyslaan, Randweg, Nattevlakweg, Jan Ayeslag- weg, Rommelpot, DEN HOORN (17.31), Klif, Naalrand, Stolpweg, De Naai, Kerkstraat, Westerweg, Fonteins- weg, Rozendijk, Laanweg, Westerweg, Hemmerkooi, Driehuizen, Hoornder- weg, Emmalaan, DEN BURG (17.46). In en rond Den Burg worden ver volgens nog twee ronden van 9% kilometer afgelegd: Haffelderweg, Leemkuil, Schansweg, Doolhof, Schilderweg, Hallerweg, Bernhardlaan, Waalderstraat, Spin- baan, Georgiëweg, Maricoweg, Bern hardlaan, Beatrixlaan, Emmalaan. De finish (na 99 kilometer) wordt volgens schema verwacht om 18.12 uur. Ploegen Op de nationale selectie na, die in het Route van de eerste etappe buitenland de loodzware Vredeskoers rijdt, is de gehele Nederlandse ama- teurtop present. Naast de grote spon- sorploegen, komen de militaire selec tie, een districtsploeg en enkele club- ploegen (waaronder die van „Olym pia"). Kanshebbers voor de eerste oranje trui (voor de proloogwinnar) zijn de renners Cent, Ottevanger, Rozen dal, Luppes, Boorsma, Rakers, van der Vin, Rasch, Moorman en Theus. Ook de winnaar van vorig jaar Jos Bol is present. Regionale favorieten zijn Eric Venema uit Heerhugowaard en Pierre Duin uit llpendam. Zij zullen vooral moeten afrekenen met renners uit het Oostblok, die op de re cente edities telkens hun stempel wisten te drukken. Er komen formaties uit de Sovjetunie, Tsjechoslowakije, Polen en Oostduitsland. Het buiten landse veld wordt gecompleteerd door ploegen uit Italië, Spanje en Groot- Brittannië. Zaterdag houdt de vogelwerkgroep een zangvogelexcursie in de Dennen. De excursie staat onder leiding van des kundige leden. Vertrek om 6.00 uur, tegenover de Catharinahoeve vanaf de Rozendijk, De toegang is gratis voor een ieder die belangstellend is. Inlich tingen over deze tocht zijn verkrijgbaar bij Miek J Trnmink, telefoon 02220-3163. O telefoon (02223) 837, b.g.g. (02223) 221. De groepen boeren en vissers bij het Strender Spel hebben zaterdag een re petitie. Vanaf 19.00 uur wordt geoe fend op de zolder van de School met de Bijbel. Wie is verhinderd moet af- bericht doen bij de desbetreffende groepsleider. Evenals voorgaande jaren houdt de Windsurfclub Texel op eerste Pinksterdag een brandingsurf- wedstrijd voor de kust van De Koog ter hoogte van Paviljoen drie. Deze wedstrijd telt mee voor het Branding Promotie Circuit (BPC). een wedstrijdserie die onder auspi ciën van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond wordt gevaren. Het BPC is een surfcompetitie langs de Nederlandse kust. Iedere amateur surfer met een geldige startlicentie van het KNWV kan aan deze surfwedstrij den meedoen. De Nederlandse kust is in drie regio's verdeeld: Texel zit met Egmond, Hargen en Castricum in regio 3. Per regio worden zes wedstrijden gevaren. Van deze wedstrijden wordt een klassement opgemaakt. De beste vijftien per regio gaan over naar de fi nale. De finalewedstrijd in regio 3 wordt, net als vorig jaar, op Texel ge varen tijdens het Tropical Sea Festival in De Koog. De beste daarvan mag zich Nederlands kampioen branding- surfen bij de amateurs noemen. Er wordt dit jaar voor het eerst in drie ca tegorieën gevaren, nl. courserace, sla lom en wave performance. Dit is ge daan om degene die alleen korte plan ken (zinkers en semi-zinkers) hebben een kans op een kampioenschap te geven Een courserace wordt op lange planken gevaren, de zogenaamde race boards. Een surfer kan dus kampioen op één discipline worden, de Neder lands kampioen is die surfer die aan alle drie disciplines meedoet en daarin de beste is. Welke discipline op een wedstrijddag gevaren wordt, hangt af van de weersomstandigheden. Er wordt gevaren vanaf windkracht 3,5i Beaufort. De organisatie hoopt op veel wind uit de goede richting en een flin ke branding, zodat het meest sensatio nele onderdeel, de wave performance, gevaren kan worden. De surfer kan dan laten zien hoe behendig hij op zijn kleine boardje in de branding is. Een jury beoordeelt wie de beste is. De wave performance wordt gevaren bij windkracht 6 of meer, maar ook de windrichting is bepalend Indien er minder wind is, wordt een slalom of courserace gevaren. De inschrijving is zondag tussen 9.00 en 10.00 uur op het strand bij Paviljoen drie. Skip persmeeting om 10.15 uur. De start is om 10.30 uur. Ria en Gerard Zoetelief van Paviljoen drie stellen de prijzen be schikbaar. De surftrailers van de deel nemers zullen door Kees Burgman en Jan van Liere op het strand worden gebracht. Joris Lamens zal het publiek via een geluidsinstallatie voorzien van vakkundige informatie en commentaar van hetgeen op het strand en water gebeurd. Een groep van 24 mariniers van de Joost Dourleinkazerne heeft bij de jaarlijkse grote NATO-oefening in Noorwegen een prima indruk ach tergelaten. Generaal Van Breuke- len van het Nederlandse korps mariniers was zelfs zó ingenomen met de flexibele opstelling" van de compagnies bootgroep, dat hij woensdag naar Texel kwam om de mariniers een blijk van waarde ring" te overhandigen. Bovendien kreeg de groep een financiële be loning. De f800— die de jongens kregen te verdelen, ging ditmaal eens niet op aan bier. Spontaan werd besloten het bedrag te schenken aan het Tesse/huus. Het bezoek dat aldaar vakantievierende spierdystrophie-pa tiën tjes onlangs brachten aan de Mok, vormde daarvoor de aanleiding. Het be drag werd woensdagmiddag aan een Tesse/huus-de/egatie overhan digd, onder toeziend oog van de generaal.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 11