Openingsfeest L Ontdek eens 'n eiland per schildersezel. Ic Natuurbehoud is goed voor toerisme CREATIEVE VAKANTIE OP TEXEL gehandicapten kunnen vaak denken VERVOLG VAN PAG.l v VRAAG INLICHTINGEN AVO- NEDERLAND PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 Mt|LAG miljoen gulden wordt besteedl voor Texel steeds belangrijker za worden. De bewindsman meende echter ook dat de landbouw op Texel sterk moet blijven, want ook die is belangrijk. Twintig procent van de beroepsbevol king is daarin werkzaam (in Nederland 5%) en de jaaromzet is 70 miljoen. Het is realistisch er van uit te gaan dat het aantal bedrijven ook hier zal ver minderen. Voor de toeleverende bedrij ven zal de afhankelijkheid van het vasteland toenemen en de betrokken werkgelegenheid zal meer in die rich ting verschuiven. Braks had echter veel vertrouwen in de creativiteit en de ondernemerszin van de Texelse boeren, wat onder andere blijkt uit de bollen teelt die hier jaarlijks een groei van 3-4% vertoont. Gouden eieren De minister waarschuwde dat land bouw en recreatie niet ten koste van de natuur mogen gaan. Hij schetste de natuurlijke en landschappelijke kwa liteiten van het eiland en noemde deze van nationaal en internationaal belang. ,,We moeten dit zo goed mogelijk in stand zien te houden. Tornt men hier aan door overrecreatie of anderszins, dan gaat niet alleen een belangrijk na tuurgebied verloren, maar slacht Texel ook zijn kip met de gouden eieren. Gelukkig is het college van B en W hier zich van zijn verantwoordelijkheid in deze bewust." Met nadruk betoogde Braks dat natuur en landschap belangrijk zijn voor de wijze waarop de bezoeker zijn verblijf hier beleeft. Uit het Oranjewoud- onderzoek is gebleken dat meer dan de helft van de bezoekers Texel asso cieert met strand, duinen, landschap en rust. „Naar ik heb begrepen streeft het gemeentebestuur geen vergroting na van het aantal overnachtingen, maar is het beleid gericht op verlen ging van het voor- en naseizoen Dit kan onder meer worden bevorderd door juist in de natuur te investeren, zodat Texel op dit gebied een nog gro tere faam krijgt. Natuurgerichte recrea tie krijgt dan ook betere mogelijkhe den". Waaraan Braks toevoegde dat ook de landbouw daardoor nog meer haar voordeel kan doen met recreatie. „Een agrariër, die recreanten een aan trekkelijk verblijf weet te bieden, kan daarmee immers aanvullende in komsten verwerven". De bewindsman pleitte voor een beleidsplan waarin de mogelijkhe den van de verschillende bestaans- bronnen in evenwicht met natuur en landschap worden aangegeven. Alle betrokken partijen moeten daarbij inspraak hebben en het in stand houden van de waarde en kwaliteit van Texel zou de doelstel ling moeten zijn. Braks zei voor een dergelijk plan ƒ66.000,— subsi die te hebben uitgetrokken. Park Krachtig pleitte Braks ook voor de aanwijzing van de duinen tot nationaal park. Hierdoor wordt gericht beleid voor flora en fauna mogelijk, het bete kent voortzetting of intensivering van het bestaande beheersbeleid, het is een sterke impuls voor de natuur- en milieu-educatie, het voortbestaan van een natuurgebied en een verantwoord recreantenbeleid wordt er door verze kerd en het is van financieel belang voor „Ecomare" want een rijksbijdrage voor dit centrum is op grond van de parkaanwijzing te motiveren. „Ik laat het initiatief verder graag over aan het gemeentebestuur". Braks herinnerde er aan dat het rijk erg scheutig is geweest als het ging om financiële steun voor recreatieve voorzieningen op Texel. De afgelopen 12 jaar ontving Texel vijf miljoen aan subsidie en in de toekomst kan men ook bijdragen tegemoet blijven zien. Zeer binnenkort wordt subsidie voor de aanleg van het fietspad langs de Krim- weg verstrekt. Ook voorzieningen op het gebied van natuur en landschap zullen in de toekomst structureel met ruim een half miljoen gulden per jaar worden gesteund, afgezien van de twee miljoen die per jaar al voor Staatsbosbeheer op Texel worden uitgetrokken. „Ik ben nog niet van Texel af", aldus tenslotte minister Braks, die daarmee niet alleen bedoelde dat de vraagstuk ken van het eiland hem zullen blijven achtervolgen, maar ook dat hij af en toe wordt geconfronteerd met Texelaar Ben Daalder, waarmee hij een bijzon dere haat-liefdeverhouding heeft. „De confrontatie met Ben Daalder is altijd een uitdaging". De toespraak van gedeputeerde W. T. van Gelder liep op belangrijke punten parallel met het betoog van de mi nister. Ook hij zei dat de recreatieve kwaliteit van Texel voor een belangrijk deel wordt bepaald door natuur en landschap. Het vorig jaar gelanceerde toeristische actieplan is mede op die gedachte gebaseerd. Texel is aangewe zen als „toeristisch speerpuntgebied" wat de toekenning van de provincie- subsidie voor de passantenhaven heeft mogelijk gemaakt. Aan de provincie heeft Texel veel subsidiegeld te dan ken. Van Gelder wees op de bijdragen voor de passantenhaven, de visserijka de, de toeristische fietspaden, de ont sluiting van het industrieterrein Oude- schild, de monumenten, de VVV en op financiële betrokkenheid van de provincie bij water- en electriciteitsleverantie. Niet altijd... Toch zitten provincie en gemeente niet altijd op één lijn. Spreker gaf daar meteen een voorbeeld van door be kend te maken dat de provincie de door de raad aangenomen experimen tele regeling voor kamperen bij de boer van de hand heeft gewezen. Een der gelijke regeling zal op de gebruikelijke wijze in procedure moeten worden ge bracht, in het kader van de aanpassing van het streekplan en het bestem mingsplan buitengebied. Van Gelder zei dat zorgvuldige omgang met de natuur („goed rentmeesterschap") van essentieel belang is voor het veilig Een klein gezelschap beginners en gevorderden uit alle windstreken nam in de periode rond Hemel- vaarstdag deel aan een teken- en schildervakantie op Texel. Met Pinksteren en gedurende de zo mermaanden staan nog meer van deze cursussen creatieve vakan ties") op het programma. Docente en initiatiefneemster is beeldend kunstenares Leni van 't Noordende uit Den Burg. ,,Ondek eens 'n ei land per schildersezel", zo luidt haar motto. Het fenomeen „creatieve vakantie" bestaat al jaren en is behoorlijk popu lair, getuige de talrijke advertenties in dagbladen en magazines. Ook in Texel se kunstkringen werd al eens met het idee gespeeld om zoiets ook hier te la ten gebeuren, maar tot dusver kwam niets van de grond. Struikelblok was de organisatie: waar logeren de cur sisten, welke lokatie kan als atelier dienst doen, enz. Leni van 't Noordende is nu in dit „gat in de markt" gesprongen. Zij werd enthousiast gemaakt door de er varingen van een vriendin, die een „creatieve vakantie" had beleefd in Frankrijk. Deze vakantie was gewoon een gevarieerde cursus van een week in een aantrekkelijk gebied, waarbij ge noeg tijd was voor ontspanning en de cursisten zélf voor een logeeradres moesten zorgen. Degenen die weinig geld voor hun verblijf wensten uit te trekken, kozen voor de dichtstbijzijnde camping, terwijl anderen hun intrek in een hotel namen. De Franse cursus was jaren geleden zeer bescheiden gestart, maar was inmiddels voortdu rend volgeboekt. Leni heeft deze opzet min of meer ge- copieerd. Deelnemers kunnen hun huisvesting zelf verzorgen of via de cursus reserveren. De logieskosten zijn niet bij het cursustarief inbegrepen. Ook voor een deel der materialen die nen de cursisten zelf te zorgen. Zoveel mogelijk wordt er geschilderd op loka tie in de vrije natuur. Een cursusdag begint met het geven van instructies, bijvoorbeeld over het gebruik van het materiaal, toe te passen technieken, mengen, kleurenleer, compositie, etc. Al teveel nadruk op de theorie wil Leni van 't Noordende echter niet leggen. De aantrekkingskracht van de cursus moet er in gelegen zijn dat de cur sisten al doende iets opsteken, bij voorkeur in een inspirerende omge ving. Het Texelse landschap heeft vol doende mogelijkheden wat dat betreft. Leni van 't Noordende heeft in de ach terliggende jaren alle mooie plekjes van het eiland leren kennen. Belangrijk is bovendien dat zij precies weet welke lichtval er op welk tijdstip van de dag is en in welk jaargetijde bepaalde plek jes op hun mooist zijn. Voorts heeft zij veel ervaring opgedaan met lesgeven. Vier winters geleden be gon zij schuchter met teken- en schil dercursussen op Texel. Het lesgeven beviel haar goed, en ook van de cur sisten kreeg zij complimenten voor haar begeleiding. Vandaar dat zij de aanstaande creatieve vakanties met vertrouwen tegemoet ziet. In het veld geeft zij hoofdzakelijk individueel les, zodat zo goed mogelijk kan worden in gespeeld op ieders niveau en voorkeur. Tropenrooster Voor het vervoer van tekenspullen kan een busje worden gebruikt. De cur sisten wordt aangeraden een fiets mee te nemen of te huren. Bij warm weer kan een tropenrooster worden in gesteld. Aan het eind van de dag regelmatig per schildersezel het eiland. over het nationaal park, maar wtl gewoon bang voor de dingen digi achteraan komen". De wethouder! veel heil te zien in projectontwikj waarbij bedrijfsleven en overheid J menwerken en samen financieren] Texel zijn al diverse voorbeelden noemen: het zwemparadijs, de v kade, de VVV-stichting. Barendregt deelde cadeautjes uit:| Hoornder hart voor de minister, h Verkade-album over Texel voor puteerde Van Gelder („Geef heml een fles leidingwater", riep iemarf ook Hoornder harten voor Siemj meirijk en zijn vrouw Nora voor l| beschikbaar stellen van de TX Noortje Roll ging met een Hoornj hart naar huis. Compi VW-directeur Jaap Dekker nodir minister uit om door een druk op knop het nieuwe Wang pc-netwi met dertien beeldschermen, dat bij de WV is geïnstalleerd, in get te stellen. Dekker vertelde over I* ontstaan van de Stichting WV Ti promotie, waardoor men nu eenj lijks budget heeft van twee miljoe gulden om behoorlijk reclame te ken voor Texel volgens een strate activiteitenplan. De resultaten lie; niet om, want de aanvraag- en t» kingscijfers vliegen omhoog. Hel tal aanvragen om informatie steej één jaar met 50%. De eerste vier maanden van dit jaar gaven bij d telreserveringen een groei te zien 75% en bij de bungalowboekinge rond zelfs 200%. De WV heeft nu ooi telefooninstallatie met veel meer citeit en mogelijkheden. Dekker i de voor dat thans per week 3000 de L Ie wc ong arige rond amb den bla in i mende telefoongesprekken wordeSir or gehandeld. Dat komt bij een gesj duur van drie minuten neer op 2C mensdagen per week. Uitbreiding het huidige personeelsbestand (2( dewerkers) lijkt dan ook onvermijl Dekker wilde de minister een cad geven en het toeval wilde dat ooi keus was gevallen op een Verkadi aldum. Dat kwam goed uit want wilde het album graag hebben en al jaloers naar gedeputeerde Van der gekeken. linge Fiat itje, ern 4 itse htof n te >ran De minister, zijn begeleidende am naren, enkele vissers en de burge meester brachten onder leiding vr Ben Daalder een bezoek aan het gebouw, waar onder meer werd gesproken over het probleem van maaswijdte Het is moeilijk voor om precies aan de voorschriften t voldoen, want de nylon mazen va netten kunnen rekken en krimpen dat het nogal eens voorkomt dat controleur de mazen te klein acht wijl de betrokken visser oprecht r de dat het in orde was. Als oplos wordt gezien een visnet van ande constructie, waarbij een starre dra met het nylon weefsel wordt mee gesponnen, zodat de mazen stabi blijven. De salonboot verliet intus de haven van Oudeschild. aan brx deden de genodigden zich te goer aan een uiterst verfijnd koud buffr van Texelse produkten, verzorgd d Jan C. Stolk en zijn staf van het venrestaurant 't Horntje. Het is een illusie om te denken dat het 's zomers op Texel nooi regent. Leni van 't Noordende zoekt daarom personen die voi de cursisten in geval van nood model willen staan, zodat ook het atelier de tijd zinvol kan wr den doorgebracht. Wie interes: heeft of nadere informatie wil, contacht opnemen met Leni var Noordende, telefoon 02220-5175 lijk gezegd groeide ik daar ook eei beetje uit. Ik maak liever een kwal tief goede tekening, dan een natm trouw portret. Maar de mensen alleen maar dat het precies gelijkt' ni ziet uit naar de contacten met r cursisten. „Zo kom je in aanraking met mensen die óók enthousiast i voor tekenen en schilderen. Ervarii uitwisselen en vooral dóen is belanffv rijk. De mensen komen naar Texel een stapje verder te komen, om iet op te steken. Aan de andere kant moet het wel een ontspannende w kantie blijven. Ik ben héél benieuw hoe alles gaat lopen". Mr Postbus 850 3800 AW Amersfoort Tel. 033-63 52 14 De ingebruikstelling van de nieuwe WV-computer. Braks drukt op uitnodiging van Jaap Dekker (midden) op de tevoren van een merkte ken voorziene knop. Rechts presentatrice Noortje Roll. stellen van de toeristische toekomst van Texel. Ook de aanwijzing van de duinen tot nationaal park is in het be lang van de kwaliteit van het eiland. ,,Als lid van de commissie nationale parken weet ik dat de gedachten die daar leven uitstekend aansluiten op de wensen van Texel en in het bijzonder bij het toeritisch actieplan, dat de on dernemers hebben laten maken. Kwali teit moet soms prevaleren boven ming van de werkhaven kon daar een stuk van in gebruik worden genomen. De ontwikkeling werd toen stormach tig. De vereniging groeide en er kwa men ook steeds meer passanten. In de jaren zeventig werden de eerste ideeën voor een passantenhaven ontwikkeld. De financiering was een groot pro bleem, maar uiteindelijk is het doel dan toch bereikt. De overheid zag in dat het steken van geld in een dergelij- kwantiteit. De provincie wil die kwali teit graag helpen verbeteren. Texel is uniek. Ik vind het leuk om via mijn portefeuille wat voor Texel te doen". Watersport Nog meer sprekers kwamen aan bod. De kersverse voorzitter C. Vlas van de Stichting Passantenhaven Texel, hield een geestig praatje, waarin hij de ge schiedenis van de Texelse watersport schetste. Voor 1965 was er nauwelijks activiteit op dat gebied. Als eens een jachtje de haven van Oudeschild bin nenliep, haalde dat feit bijna de Texel se Courant. Op initiatief van de heren C. de Wijn, J. H. Brügemann en wij len W. Peeters werd op 26 januari 1966 de watersportvereniging opgericht. Die streefde naar een jachthaven. Dat was niet eenvoudig. Er was een periode waarin zo weinig gebeurde en de voor uitzichten zo somber waren, dat de penningmeester het innen van contri butie maar achterwege liet.... De wa tersport had aanvankelijk onderkomen in de NlOZ-haven. Na de totstandko- ke voorziening goed is voor de plaat selijke economie. De Stichting Passan tenhaven kwam overigens pas op 7 april j.l. officieel van de grond. „Ge lukkig was men met het graven van de haven al eerder begonnen". Bemoedi gend is de grote drukte die zich recen telijk voordeed in de nieuwe haven. Zo'n vijftienduizend jachtovernachtin- gen per jaar zou gehaald moeten worden. „Waardeloos" Namens de Texelse visserij uitte Ben Daalder zijn voldoening over de visse rijhaven zoals die er nu bijligt („een goede thuishaven met eigen dokfacili teiten") maar hij sprak van een „waar deloze" ingang. De havenmond moet worden verbreed om de steeds groter wordende schepen te kunnen ontvan gen. Sprekende over de geschiedenis, die aan de verlenging van de visserij kade is vooraf gegaan, uitte Daalder er zijn voldoening over dat naast de over heid ook de vissers zelf in de buidel hebben getast om het project rond te krijgen. DETV en CIV zorgden voor f375.000,—. Slecht te spreken was Daalder over het uitblijven van de door Ploeg be loofde bijdrage van 7100.000,—. Hij hield de bewindsman voor dat vissers gewend zijn hun beloften na te komen en dat deze houding ook van het mi nisterie wordt verwacht. Hij daagde Braks uit de dag van vandaag aan te grijpen om alsnog met die ton over de brug te komen, maar de bewindsman reageerde daarop niet. Daalder greep ook nog de gelegenheid aan om kritiek te uiten op het visserij beleid in het algemeen. De essentie was dat de vissers best bereid zijn mee te denken en ook zeker niet on willig zijn, maar dat er wel wat tegen over moet staan. „Geen enkel voorstel van ons is geaccepteerd. De vissers voelen zich wel eens te netjes. Het be leid moet worden gevoerd naar de geest van de wet en niet volgens de letter". Tenslotte raadde Daalder de minister aan om aansluitend op de bij eenkomst even te gaan kijken naar de te smalle havenmond en daar zijn con clusies uit te trekken. Advies van tv- omroepster Noortje Roll, die tijdens de bijeenkomst en de aansluitende maal tijd presentatiewerk deed: „Geef 'm een zak slippies meel" Nota's van tafel De feestelijke bijeenkomst dreigde even het karakter van een gemeentelijke be grotingsvergadering te krijgen, toen wethouder Barendregt ging reageren op wat de bewindslieden van rijk en provincie hadden gezegd. Eén van zijn adviezen was: haal de Groene Nota's van de tafel. „Er is een andere bena dering nodig van het natuur- en land schapsbehoud; anders blijft hier angst heersen voor effecten die het bestaan aantasten". Tot Van Gelder zei hij: „We zouden wel positief willen zijn wordt het werk besproken en worden voorbereidingen voor de volgende dag getroffen. De week wordt besloten met een kleine tentoonstelling van de gemaakte werkstukken, en eventueel een afsluitende gezamenlijke maaltijd. Lokatie Bij slecht weer zal noodgedwongen binnen worden gewerkt. Leni van 't Noordende denkt in het voormalige kerkje „De Vermaning" aan de Diek in Den Hoorn een geschikte lokatie te hebben gevonden. Zoals bekend gaat dit gebouw, na jarenlang het Scheep vaartmuseum te hebben gehuisvest, als creativiteitscentrum fungeren. De opening van het centrum is met Pinksteren te verwachten. Begin dit jaar leek het er nog op dat de cur sisten zouden worden ondergebracht in herberg „Panorama" waar tevens oefen- en expositieruimte zou worden geboden. Dit voornemen ketste op het laatste moment af. Achteraf gezien is Leni van 't Noordende best blij met een stekje in Den Hoorn: „De ruimte zelf is goed: het gebouw heeft sfeer, het licht is uitstekend en er is voldoen de werkruimte. Nee, ik denk niet dat de cursus botst met de andere activi teiten in het centrum. Er zullen pane len worden aangebracht waardoor je wel hoorbaar, maar niet zichtbaar voor elkaar bezig bent. Het is gewoon lek ker om hier met een klein groepje te starten. Verder biedt Den Hoorn diver- se mogelijkheden qua verblijfsaccom- modatie, van camping tot appartemen ten. Ook kan je er leuk uit eten gaan". Door middel van folders en adverten ties in hobby-magazines heeft zij publi citeit gemaakt. De animo is tot dusver nog klein, met enige spanning ziet Le ni de zomer tegemoet. Portrettekenen De afgelopen jaren bracht de kunste nares de zomer door met portretteke nen op de markt. Dat deed ze zes da gen per week, ook aan de overkant. Of deze bron van inkomsten komende zomer helemaal verdwijnt, durft ze nog niet te zeggen. „Ik hoop dat de cur sussen zó goed gaan lopen dat het portrettekenen komt te vervallen. Eer- lani van 't Noordende verkent red ook

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2