Begrip landbouwminister voor Texelse problemen TVL-verkiezing weer mislukt „Leefbaarheid dreigt te verschralen" |erste indruk: symposium ildoet aan verwachtingen 11 Na seizoen opnieuw vergaderen Voor het Pinksterweekend van 21, 22 en 23 mei 1988 staties Texelaars bij irttriathlon Wieringen maan en hoog water nenkort uitspraak over derwetvergunning Maas Gehoorzaamheidstraining bij Hondenclub Texel Uitslagen pupillenvoetbal Vuurtoren met Pinksteren geopend? Kinderviering op de Hogeberg Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Brand/ambulance Kerkdiensten Kustwacht Eierland Rijkspolitie 1 El PAG 20 MEI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 de vijfde maal werd op 15 n Hlppolytushoef de mini- Ion Wieringen gehouden. Aan tenement deden ook drie ears mee. tas schitterend weer en daardoor iet wel jammer dat het zwemmen e kilometer in het binnenbad I/enne" werd gehouden. De deel- is, Norbert Eelman, Nel Bruining ink Stevens leverden een goede itie. Ze zwommen respecievelijk min IN. Eelman), 20.11 min. IN. ing) en 17.49 min. (H. Stevens), wemmen in het binnenbad had lordeel dat de deelnemers nog i rusten voordat de fietstocht De fietstijden over het 45 kilo- lange traject waren 1.26.30 IN. ml, 1.28.45 (N. Bruining) en 0 (H. Stevens). Na snel omkle- lingen de deelnemers op weg om ■n kilometer te lopen. De finishtij- iraren 2.28.47 (Eelman), 2.39.06 ng) en 2.18.69 (Stevens). Nel ling veroverde met deze tijd een de plaats bij de dames-veteranen. Stevens werd 38e en Norbert 72e. on komt 21 mei op om 4.37 uur aat onder om 20.37 uur. n: 23 mei E.K. Doodtij: 25 mei 95 3 water te Oudeschild: 21 mei rdag 22 mei lag 23 mei ndag 24 mei dag 25 mei nsdag 26 mei derdag 27 mei 28 mei rdag 29 mei 0.06 en 12.36 0.21 en 13.12 0.59 en 13.56 1.54 en 14.51 3.08 en 15.59 4.33 en 17.06 5.43 en 18.06 6.49 en 19.03 7.49 en 19.58 iwater valt gemiddeld 6.15 uur na iwater. het strand is het een uur eerder water. !1 juni doet de Raad van State uit- in de zaak van mevrouw ekmeester contra de gemeente over het afgeven van de hinder- rergunning voor de supermarkt van Maas aan de Vogelenzang. Het rtoraat-Generaal van Milieuhygië- le adviesgevende instantie in deze, t in een rapport verklaard dat de erwetvergunning ten onrechte is geven. Mocht de Raad van State dvies overnemen, dan is de ge- nte verplicht de hinderwetvergun- in te trekken. Na afloop van zijn officiële hande lingen in de nieuwe jachthaven, had minister Braks een klein uur durend onderhoud met vertegen woordigers van de Texelse agrari sche wereld. De minister van land bouw en visserij beperkte zich niet tot beleefd toehoren, maar gaf op elk gesprekspunt commentaar. Braks toonde begrip voor de speci fieke problematiek van de Texelse landbouw. Hij deelde de vrees voor vermindering van de leefbaarheid van het eiland als de landbouw nog meer onder druk komt te staan. Oplossingen aandragen of toezeggingen doen. kon de be windsman echter nauwelijks. Het onderhoud vond plaats in de boer derij van Kees Hin aan de Ottersaat nabij Oudeschild. Van Texelse zijde waren de volgende personen aanwe zig: Klaas Eelman (namens de Christe lijke Boeren- en Tuinders Bond, afde ling Texel), Kees Hin (LTB), J.J. Zijm (LTB), Bert Dros (Hollandsche Maat schappij v. Landbouw, afd. Texel), Jos Timmer (Bloembollencultuur) en land- bouwvoorlichter Jan Koolhof. Het gesprek verliep in een zeer aangename sfeer. Algemeen werd betreurd dat het niet nog wat langer had kunnen du ren. De minister moest echter met de boot van drie uur terug naar politiek Den Haag. Een belangrijk terugkerend item dat door de Texelse landbouworganisaties naar voren werd gebracht, was de vrees dat de leefbaarheid op het ei land, met name in het buitengebied en de buitendorpen, zal verminderen als gevolg van de slechtere werkgelegen heidssituatie in de landbouw. Bijvoorbeeld het verdwijnen van melk van Texel naar de overkant (door de handel in bedrijfsquota), heeft sterk negatieve gevolgen voor het eiland. Bovenop de „gewone" kortingen ont staat hierdoor een extra produktiever- lies, niet alleen voor de veehouders, maar ook voor de andere in de land bouw werkzame bedrijven, zoals loon werkers. Door de geïsoleerde ligging van Texel kunnen deze bedrijven hun werkgebied niet of nauwelijks vergro ten. „Vooral in de dorpen en het bui tengebied verschraalt de leefbaarheid snel als enkele gezinnen naar het vasteland zouden vertrekken. Ook scholen en verenigingen lopen hier door gevaar. De oplossing om de melkvlucht van het eiland aan banden te leggen lijkt ons echter niet eenvou- or Zijlstra voert het woord tijdens een officiële ontvangst door het Texelse gemeente- lur In Ecomere Uiterst links burgemeester Schipper. I symposium voldoet tot dusver i mijn verwachtingen. Het was de Voeling om alle informatie over de plogie van de Noordzee in samen- tte vorm bijeen te krijgen. Dat I aardig te lukken. Wat me vooral elt, is dat men nu kennelijk in is om niet alleen de gemiddelde and van de zee te beschrijven, iar ook afwijkingen daarvan kan eren en voorspellen. Een paar r geleden waren we nog niet zo- i een eerste conclusie van prof. dr. Zijlstra, die als Nioz-directeur een aam aandeel heeft in de organisatie >et grote symposium dat deze week t instituut wordt gehouden. Zo'n ^honderd wetenschappers uit Europa 'j enkelen daarbuiten, zijn in 't rotje samengestroomd. De meesten [werkzaam in met het Nioz vergelijk- instituten in aan de Noordzee gren- J landen. i houden zich vanuit een verschillen- bezig met het Noordzee- ek. Het initiatief tot het symposi- niet genomen omdat er geen goe- samenwerking tussen deze instituten 1 hjn. Veel onderzoekers kennen elkaar I worden soms ingezet bij elkanders projecten. Weliswaar bestaat bij de insti tuten de neiging om eigen programma's te maken, maar er behoeft geen overdre ven vrees voor overlappingen te bestaan, aldus Zijlstra. „Ontdekkingen zijn vaak het resultaat van bijna identiek onderzoek. Door hetzelfde te onderzoeken, maar dan nèt ietsje anders dan een ander, kunnen vaak de velschillen boven water komen." Wat wèl de reden voor het symposium is, is kortgezegd dat populair gezegd de kennis over de leefsystemen van de Noordzee hoognodig eens op een rijtje moest worden gezet. De lezingen die tot dusver zijn gehouden, stemmen de organisatie wat dat betreft hoopvol. Veel lezingen bevatten nieuwe, nog niet eerder gepubliceerde of verkon digde, gegevens. Zijlstra was vier jaar geleden nog pessi mistisch. Bij de publicatie van zijn „Re- view" van de Noordzee, concludeerde de Nioz-directeur dat er opvallend weinig kennis was buiten de informatie over de commerciële vissoorten. En dat terwijl de Noordzee toch werd beschouwd als een der best onderzochte wateren ter wereld. Zijlstra kan tot zijn opluchting zijn mening herzien. De groeiende zorg om het milieu blijkt een belangrijke stimulans te zijn ge weest voor deze vergroting van de ken nis. dig", aldus de Texelaars tegen Braks. Het voorstel om melk slechts binnen een straal van bijvoorbeeld 20 kilome ter verhandelbaar te laten zijn, werd door de minister weggewuifd. Dat zou in de rest van het land niet toepasbaar zijn. Schot hagel Braks toonde zich blij met de medede ling dat rotganzenboerderij Zeeburg nu eindelijk naar behoren functioneert. De minister is net als de boerenorganisa- ties voorstander van het mogen verja gen met een schot hagel en het even- Wie in het bezit is van een „ge- bruikshond" (bijvoorbeeld een her dershond, rottweiler, dobermann, bouvier of schauzer) en wie be langstelling heeft voor gehoor zaamheidstraining, kan terecht bij Hondenclub Texel. De doelstelling van de club richt zich meer op af richting, maar er is gebleken dat er ook belangstelling is voor gehoor zaamheidstraining. Bij voldoende belangstelling zullen de ze trainingen op dinsdagavond worden gehouden. Het is uitsluitend bedoeld voor zogenaamde „gebruikshonden". Er kunnen ook examens worden afge legd op dit gebied, bijvoorbeeld de examens Uithoudingsvermogen en Ver- keerszekerheid. Maar het belangrijkste van de training is het op een plezierige manier met een hond bezig zijn. Wie belangstelling heeft kan langskomen op dinsdagavond bij het trainingsveld aan het einde van de Rozendijk bij „Riens sans peine". Er kunnen ook te lefonisch inlichtingen worden gevraagd bij 02228-689. tueel afschieten van enkele exempla ren, waarmee ook in de herfst een be tere verjaging zou kunnen worden be reikt. Natuurbeschermingsorganisaties verzetten zich hier echter tegen. Minister Braks benadrukte nogmaals dat buiten de nu vastgestelde grenzen in de relatienota geen gebieden zullen worden aangekocht. Over de omzet ting van grasland in bollengrond wil de minister graag meer informatie. Het provinciaal bestuur wil daar paal en perk aan stellen, terwijl dat probleem op Texel niet speelt. De provincie over weegt om Texel aan te wijzen als „uit- werkingsgebied", waardoor ook de normale vruchtwisseling van bloembollen-grasland-bouwland aan banden dreigt te worden gelegd. Ook voor grasland scheuren zou dan een vergunning nodig zijn. Een regelgeving die op Texel ongewenst wordt geacht, en bovendien in het geheel niet nood zakelijk is. Met betrekking tot de mogelijkheden tot inschakeling van Poolse arbeiders in de lelies heeft Braks toegezegd overleg te zullen plegen met zijn collega-minister De Koning van sociale zaken. De bloembollenboeren zijn zeer verontrust over de regels die dit jaar voor het eerst worden toegepast. Braks kon zich de praktische proble men die kunnen ontstaan, voorstellen. Tijd om meer punten te bespreken, was er niet. De belangrijkste onder werpen waren echter wel aan bod ge komen. 10 en 11 mei De Koog E1-Tex. Boys E1 3-3 (De Koog E1 kam pioen); Texel E2-ZDH El 3-5; De Koog F1-Texel F1 2-0; SVC F1-Tex. Boys F1 1-1; Texel F2-De Koog F1 2-1; SVC F1-SVO F1 0-3; Tex. Boys F1-ZDH F1 6-8. Van de nieuwe verkiezing, om te voorzien in twee vacatures in het bestuur van de Texelse Vereniging van Logiesverstrek- kers, is woensdagavond niets terecht gekomen. Een vrij groot deel van de in „Rebec ca" aanwezige leden nam er geen ge noegen mee dat de in de vorige verga dering onrechtmatig in de plaats van M. Warnaar gekozen B. D. den Boer nu niet als tegenkandidaat voor War naar was gesteld, maar voor de even eens herkiesbare Miek Jimmink. Het stond daardoor vrijwel vast dat Den Boer niet zou worden gekozen, want Miek Jimmink is populair en zou on getwijfeld de meeste stemmen hebben gekregen, zoals in de eerder gehouden vergadering al was gebleken. Dat Den Boer daardoor alsnog buiten spel zou komen te staan werd door sommige leden als een truc gezien. Bovendien weigerde Den Boer kandidaat te zijn onder deze omstandigheden. Het bestuur had verzuimd hem dat tijdig te vragen; dat was pas die middag om vijf uur gebeurd. Den Boer en zijn geestverwanten, die met juridische bijstand naar de vergadering waren ge komen, waren bovendien van mening dat deze tweede vergadering helemaal niet belegd had hoeven worden, om dat de eerste verkiezing wel degelijk rechtsgeldig was. Den Boer was toen weliswaar geen lid, maar hij was door zijn vrouw volledig gemachtigd om als vertegenwoordiger van zijn logies- verstrekkend bedrijf op te treden en had dus ook passief stemrecht. Bloedgroepen Dat het bestuur Den Boer niet als te genkandidaat voor Warnaar had voor gesteld, had te maken met het feit dat men een tegenkandidaat uit dezelfde „bloedgroep" wilde. Dat hield in dat het iemand van de Recron moest zijn en dat was Den Boer niet. Daarom had men Joop Koning van „De Bre makker" als tegenkandidaat voor War naar voorgesteld. Dat gaf veel tumult, vooral daar het besluit dat tegenkandi daten van dezelfde groepering moeten zijn nooit is genotuleerd. Het bestuur kon zich slechts baseren op een ver melding in het ledenbulletin. De oppo santen meenden daarom dat het hier geen rechtsgeldige regeling betrof en dat Den Boer Warnaar best kon opvolgen. Afkoelperiode Deze conflictstof was de basis van an derhalf uur chaotisch vergaderen. Na aanvankelijk getracht te hebben de voorgestelde stemming er toch door te drukken, werd ingezien dat dit geen zin had. Leden begonnen boos weg te Het college vindt dat de openstel ling van de vuurtoren voor publiek moet worden verpacht, om te voorkomen dat de gemeente er zelf nog meer taken bij krijgt. Men wil deze verpachting regelen met het hoofd van de kustwacht. Piet Stam. Het college stelt voor dat een zodani ge pachtprijs wordt geheven dat de kosten voor het omleggen van het pad en de beveiliging om de trans, enz. daaruit kunnen worden gefinancierd. Of de vuurtoren met de Pinksterdagen weer open zal zijn voor publiek is nog de vraag. „We zitten met twee proble men: het pad moet worden omgelegd en er zal op korte termijn een ventila tiesysteem moeten komen boven in de toren, want met de paasdagen is ge bleken dat het condensvocht een pro bleem is", aldus vuurtorenwachter Piet Stam. Medewerkers van de gemeente zijn in de vuurtoren geweest om te kij ken wat er precies voor werkzaamhe den moeten plaatsvinden, maar daar er niet meteen geld voor is, ook niet voor tijdelijke oplossing, is het tot op heden niet zeker of de vuurtoren de komende dagen zal worden opengesteld. Op de Hogeberg zal eerste pinksterdag een oecumenische kinderviering wor den gehouden voor kinderen tot twaalf jaar. Om 9.15 uur moeten de deelne mers zich verzamelen op het parkeer terrein aan de Emmalaan. ledereen moet brood meenemen, voor drinken wordt gezorgd. De viering staat onder leiding van leidsters van de zondags scholen. Deelname is gratis. Om 12.00 uur is iedereen weer terug op het parkeerterrein. lopen. Besloten wend uiteindelijk de vergadering met verkiezing te verdagen tot na het seizoen. Er zal dan waar schijnlijk meer aan de orde worden gesteld dan alleen de verkiezing; ook het functioneren van de TVL en in het bijzonder van de groepering Kleine Verhuurders zal dan aandacht krijgen, evenals de communicatie met de di recteur van de Stichting VW Texelpromotie. De vergadering van woensdagavond werd beheerst door veel ongenoegen, niet alleen over de gang van zaken bij de verkiezing, maar meer nog over het slechte contact met de Stichting WV Texelpromotie. Vrij algemeen bleek het gevoel te heersen dat de verantwoor delijke mensen van dat apparaat onvol doende rekening houden met wensen en grieven en dat men van de TVL- vertegenwoordiger in het stichtings bestuur verwacht dat die daaraan wat doet. Nadat het bestuur erkend had dat er inderdaad wat valt te verbeteren en dat men daarmee zelfs al doende is, werd de sfeer van de bijeenkomst aanmerkelijk beter. Men was het er over eens dat de VVV in de nieuwe constructie zeer veel goeds tot stand brengt en dat de resultaten van de wervingsactiviteit uitstekend zijn, maar dat de communicatie met de achter ban niet deugt. „Met de directie is niet te praten". Het slot van de verga dering bestond uit het min of meer eensgezind inventariseren van allerlei wensen en klachten, die serieuze aan dacht zouden moeten krijgen bij de stichting. Als olie op de golven werkte ook de erkenning van het TVL-bestuur dat zij fouten had gemaakt en dat de nieuwe vergadering goed zou worden voorbereid, zodat men met een scho ne lei opnieuw zou beginnen. Vooral Martin Warnaar wees op het gevaar van een vereniging die door twist en wantrouwen wordt verscheurd. Juist nu het wat de hoofdzaken betreft met de VVV uitstekend gaat, is een constructieve houding van het TVL nodig. Een verbetering van het contact met de stichting en een grotere kans op in williging van verlangens zou ontstaan als met name de kleine logiesverstrek- kers onder de TVL-leden zich zouden organiseren, net als de andere „bloed groepen". Pogingen om deze categorie leden gezamenlijk om de tafel te krij gen zijn tot dusver op weinig uitgelopen. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot zondag 13.00 uur: Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 02223-234. Van zondag 13.00 uur tot dinsdag 8.00 uur: Dokter A. Waverijn Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, telefoon 02220-2016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur Rosa Harbers telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (022201 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Kunstgebitreparatie Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. 02220 - 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, tel. 02225-446. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-?????. Voor niet spoed eisend ambulance-vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Zondag 22 mei HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar De Waal 11.00 uur C. Vlaming De Koog 9.00 uur ds. Wisman 10.54 uur dienst m.m.v. de Kantorij Den Hoorn 11.00 uur Reinders Oosterend 9.30 uur ds. de Jong Oudeschild 11.00 uur ds. de Jong m.m.v. Soli Deo Gloria Doopdienst De Cocksdorp 11.00 uur mevr. Rein ders, samen met zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 9.30 uur drs. Salakay m.m.v. Singers of the Lord. Afleggen belijdenis van het geloof. 19.30 uur: drs. Donker. Uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. J. Donker m.m.v. muzikanten van Excelsior 19.30 uur drs. Salakay GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst 2e Pinksterdag: 10.00 uur dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Ko gerstraat, Den Burg 11.30 en 16.30 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knipscheer Uitzending via de Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.00 uur voorganger Joh. Tensen. Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur Herenkoor kindercrèche De Koog zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 9.30 uur Woord-Gebedsdienst De Cockscorp, zondag 11.00 uur Woord-Communiedienst 2e Pinksterdag: Den Burg 10.45 uur The Gospeltrain JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: bahAi Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Bahé'i- geloof van 10.00-12.00 uur. Adres Plevierstraat 16, De Koog, tel, 02228-896 Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dage lijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Het politiebureau te De Koog is alleen op donderdagmiddag geo pend tussen 14.00 en 18.00 uur. Te lefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel (02220) 2644. Opgaves voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingele verd worden.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5