Cjroen 'jJvartsJexels in het De Hemaatjes zijn bovenwater. Pinksteren: topdrukte Televisie bleef weg bij Olympia's Ronde •iPtP - Organisatie tevreden over Texel, maar: wdje maant fébezoekers t kalmte cnn •Actui wIth] Texelse hulp voor Polen .HEMA Echt Waar Voor Je Geld Inbrekers op de koffie Het etappeparcours was een tocht langs Texels fraaiste plekjes. Al voor er één kilometer was ge fietst, had de wielerformatie uit Polen behoorlijk moeten afzien. Onderweg naar Nederland weiger de een der ploegleiderswagens plotsklaps alle dienst. Met drie aan elkaar geknoopte tubes Irace- bandjesI werd het wrakke Fiatje vervolgens honderden kilometers lang over de snelweg voortgetrok ken. Toen het team na een uitput tende reis eindelijk vrijdagavond in Den Helder arriveerde, bleek de laatste boot ai vertrokken. Nood gedwongen werd in de auto over nacht, waarna zaterdagochtend de eerste boot naar Texel werd geno men. De Texelse organisatie werd over het voorval ingelicht, met het verzoek een plaatselijke autodealer in te schakelen. Toen Willem van Sambeek van het truckbedrijf uit Oudeschild, waarvan een semi- dieplader als startplatform diende, ervan hoorde, bood hij spontaan zijn hulp aan. Dat Van Sambeeks moeder uit Polen komt, zal daarbij een rol hebben gespeeld. Niet al leen stelde hij een andere auto ter beschikking, ook beloofde hij de kapotte wagen te repareren en in de loop van de ronde terug te be zorgen. De Polen konden hun ge luk niet op, en toen hun renner Lesniewski een tweede plaats in de proloog bemachtigde was alle ellende helemaal vergeten. 1ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.283 VRIJDAG 27 MEI 1988 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 aerktljd deze week tot en met dinsdag 8.S.. Frans Hopman, Burgwal Burg, telefoon 02220 - 5472 Ivertenties, abonnementen, etc.: jld b De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 102220} 2741, na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f 19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr, 67.34.60.398. Nu nieuwe haring bij de Hema, per stuk 2.25 Texel kijkt terug op zeer drukke Pinksterdagen. De toeristenstroom was aanzienlijk groter dan vorig jaar. wat blijkt uit de vervoerscij fers van Teso. In beide richtingen werden tussen 19 en 23 mei 14207 personenauto's vervoerd. Dat is 2437 auto's meer dan vorig jaar (toen Pinksteren be gin juni viell oftewel een toename van 20,7%. Het aantal vervoerde caravans steeg zelfs met meer dan 50%. Het aantal tegelijkertijd op Texel aan wezige „vreemde" auto's, een be trouwbare indicatie van de toeristen- drukte, was zondagavond maar liefst 6409 (tegen 5339 op het vergelijkbare moment vorig jaar). Ook het vervoer van fietsers en voetgangers was indrukwekkend, maar Teso heeft daar van nog geen cijfers beschikbaar. Door het piekgewijze vervoersaanbod was het uiteraard niet mogelijk wacht tijden te vermijden. Vrijdag moest in Den Helder tussen half elf en het eind van de middag tot ruim een uur wor den gewacht. In de avond liepen de wachttijden op tot 2% uur Zaterdag moest tussen 9.00 en 14.30 uur een half uur tot een uur worden gewacht. Maandag bij de terugtocht liepen de wachttijden op Texel op tot 2 '/z uur. Om al het aanbod te verwerken moesten de boten vrijdagavond door varen tot bijna middernacht. Maandag avond moest voor de terugkerende au tomobilisten één extra reis worden ge maakt. Gelukkig ging lang niet ieder een op tweede Pinksterdag naar huis: het aantal vreemde auto's op Texel be droeg maandagavond 4040. Vooral vrijdag was sprake van nauwe lijks gekende topdrukte. Er werden toen totaal 3200 auto's vervoerd, waar door het record van 15 juli 1972, toen 3305 auto's werden overgezet, dicht werd benaderd. In het Pinksterweekend is ingebroken in een bouwkeet van aannemer Daal der aan het Westerslag. Het slot werd geforceerd en er zijn twee stootijzers, vier schoppen, een bijl, een trekzaag, twee jerrycans water, twee pakken kof fie, melk, suiker en de kopjes gestolen. De dieven hebben de filterzakjes laten hangen.... Eventjes leek er nog hoop te gloren: bij de proloog kwam NOS- televisieregisseur Paul Römer een kijkje nemen. Op de vraag of hij al wist waar de hoogwerker met cameraman zou komen te staan, reageerde Römer echter schouderophalend. Hij was met vakantie op het eiland: desgevraagd meldde Römer dat hij al 21 jaar regel matig op Texel te gast is. Als het aan hem zou liggen, zou er wél een repor tageteam komen, ondanks de concur rentie van andere sportevenementen. „Je kunt hier veel mooie shots schie ten, er valt heel wat van te maken." Helaas voor Texel en Olympia's Ronde heeft Römer het niet voor het zeggen bij Studio Sport. NOS-radio was er wél. Een interview met proloog-winnaar Erik Cent werd 's middags via NCRV „Zaterdagsport" uitgezonden. In dat programma waren tevens rechtstreekse flitsen te beluiste ren van de eerste etappe Den Burg- Den Burg over 99 kilometer. De schrijvende pers was ook present. De grote kranten, regionale dagblad combinaties, wielermagazines en het ANP hadden journalisten afgevaardigd. De wielerreporters beperkten zich ech ter tot vakantievieren. Reden: de eerst volgende krant zou dinsdag pas ver schijnen en dan was het nieuws van pinksterzaterdag allang achterhaald. In derdaad werden de proloog en eerste etappe in de sportbijlagen dinsdag af gedaan in een enkele alinea. Publiek Opvallend goed te spreken was de ronde-organisatie over de publieke be langstelling. Wie vaker wielerwedstrij den in Nederland bezoekt, zal echter Lees verder pagina 2 ..Hondemlster burgemeester Schipper applaudisseert voor de sterksten van de proloog. x- - ^teisterde ploeg van Polen presenteert zich aan het publiek. WVT-l/d Udo Visser heft de vlag. te mensen. Nog even en we sluiten. We draaien de mu- daarom alvast wat zachter, aagt u straks rustig op t..." In deze trant zullen de be- jrs van de vijftien „natte" ho- lalegenheden van De Koog en toegesproken om te stimu- dat ze geleidelijk en zonder veel gerucht de straat op em komt van een cassettebandje e exploitanten hebben opgeno- en het is de bedoeling dat het n 16 juli en 19 augustus bij het en van het sluitingsuur in alle be- n van De Koog wordt afgedraaid, één van de maatregelen waar de café-exploitanten willen aanto- lat het hen ernst is bij het streven meer rust in de nacht. Afspraken keihard" karakter hebben vol- woordvoerder Rein Stam van De smst ook de andere afspraken Je collega's. Door een bepaald ne en karakter van de muziek, het werken met de verlichting en e kunstgrepen dienen alle exploi- n aan de rustige afvloeiing mee irken. 02.00 uur is het sluiting- Na die tijd wordt er niet meer it. De reeds verkregen consump- unnen nog worden geconsu- d, aan de gesprekken kan een worden gemaakt en iedereen kan l in zijn eigen tempo vertrekken, ixact half drie moet de zaak leeg n de deur op slot. „Dat half extra is dus echt geen truc om on te kunnen doorgaan met de itatie. Mocht iemand van ons er misbruik van maken, dan kan hij rekenen dat hij niet alleen door jlitie maar ook door zijn eigen ja's tot de orde zal worden geroe- Het is tenslotte in ons eigen be- De burgemeester heeft wat dat ft vertrouwen in ons gesteld, als at beschamen, gaan we af als jieterl" Alleen in De Koog half uurtje extra -om de gasten 3 te kunnen laten „afvloeien" is de natte horeca met moeite vero- Lang niet iedereen was het er eens. Betreurd wordt dat in de iciteit die over dit onderwerp naar n is gekomen blijkbaar onvoldoen- uidelijk is gemaakt dat het extra uurtje alleen maar geldt voor de s van De Koog. In de andere dor- moeten de bedrijven om 02.00 uur zijn. Onvoldoende bekend is ook Je Koger regeling alleen van iit is in de periode 16 juli-19 au- us, de tijd waarin de nachtcafé's De Koog functioneren als gewone idbedrijven. Op dit moment is er geen sprake van een half uurtje In alle dorpen mogen zich om 0 uur geen klanten meer in de be ien bevinden en moet de deur op gaan. Het „afvloeien" moet daar eigenlijk wat eerder beginnen. Tevreden gezichten bij de bestuursleden van de Stichting Olympia's Tour zaterdag na afloop van proloog en eerste etappe. „Volgend jaar keren we hier graag terug", werd ge zegd, wijzend op de organisatie en entourage op Texel. De Texelse organisatie heeft het voorstel in beraad; de uitkomst ervan zal sterk afhangen van de medewerking van sponsors. Of die een tweede keer willen toehappen is de vraag, nu de zo vurig verlangde televisie-uitzending achterwege is geble ven. Het woord „Texel" werd in de Stu dio Sport-uitzending zaterdagavond zelfs niet eens genoemd. De pre sentator volstond met een ultra kort berichtje waarin uitsluitend de namen van de winnaars werden genoemd. Geen beelden van hard- fietsers in een Texels landschap dus op de nationale buis, en dat was flink balen voor zowel de ei- landelijke als de overkantse organi satoren. Olympia's Tour was de laatste jaren steeds in Studio Sport. NOS-journaal, actualiteiten rubrieken en andere programma's te zien geweest en de organiseren de stichting had niets nagelaten om ook ditmaal van de aanwezig heid van tv-camera's verzekerd te zijn. Honderd procent garantie kon echter niet worden gegeven, en toen de programmamakers te elf der ure besloten om het item te la ten vervallen, bleken alle Hilver- sumse contacten op slag waarde loos. Tijdens een evaluatiegesprek na afloop van de eerste etappe zaterdagavond, bekritiseerde het bestuur van de Stich ting Wielerevenementen Texel de ba zen van het Tour-circus stevig over het wegblijven van de tv. Een reportage zou te voren zijn toegezegd. In de on derhandelingen met Texelse bedrijven over eventuele sponsoring, was de tv- uitzending vervolgens als belangrijk ar gument gebruikt. Tegenover de spon sors voelden de Texelaars zich dan ook behoorlijk in hun hemd gezet. Voorzitter mr. J.M. Schouwenaar van de Stichting Olympia's Tour ontkende stellig dat er „harde" toezeggingen waren gedaan. „Dat doen we nooit. Tegenover de plaatselijke organisaties waken we ervoor om dit soort ver wachtingen te wekken. Mogelijk zijn we nog niet voorzichtig genoeg ge weest. We kunnen gewoonweg dit soort zaken niet garanderen, omdat uiteindelijk de sportredacties zelf beslissen om wel of geen aandacht aan het evenement te schenken. Het is voor ons ook een teleurstelling dat de tv ontbreekt. Niet alleen vandaag, maar ook in de rest van de week. Mis schien dat alleen van de slotetappe in Zuidlimburg, aanstaande zondag, een reportage wordt gemaakt", aldus Schouwenaar. De Texelse delegatie nam bij monde van stichtingsecretaris Ger Praamstra geen genoegen met deze uitleg. Tv- beelden zouden wel degelijk zijn be loofd, het was alleen nog de kwestie welke omroep ervoor zou zorgen. Olympia-official W. Kooijman gaf na dere informatie: „Dat heeft u kennelijk niet helemaal goed begrepen. Op een gegeven moment was het zo dat we de Avro bereid hadden gevonden om het hele evenement te gaan volgen. Er was alleen één probleem: op de avon den dat die omroep niet uitzendt, zou een andere omroep de reportage moe ten overnemen. De bereidheid daartoe ontbrak echter, waarna ook de Avro van uitzending afzag. De Tros, met een sportprogramma later in de week, volgde dit voorbeeld." PSV-Benfica Geconcludeerd werd dat Olympia's Tour bij de tv-redakties tussen wal en schip was gevallen door de grote con currentie van andere sportevenemen ten met Pinksteren en de daarop vol gende dagen. Vooral de Europacupfi nale van PSV, woensdag, slokte veel aandacht op. Voorbeschouwingen van PSV-Benfica werden aantrekkelijker geacht dan samenvattingen van Olympia-etappes. Voorts was ook het journaal niet van plan elke dag met een flits te komen. „Het ontbreken van continu! teit" als gevolg hiervan werd door Studio Sport aangegrepen als extra argument om van de nationa le amateurronde af te zien.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1