Vlettenvloot startklaar voor badseizoen \fspuiten plantsoenen >emt steeds meer af Toch nieuwe gordijnen voor Burg. De Koninghal Oosterender liefdesdrama meesterlijk verteld FAMILIE ZAKEN Kinderboerderij van Kotex in de Mars 31) loorl: verandering van s doet eten Aanrijding Mii® Veel publiek bracht bezoek aan vuurtoren Rustige luilak „Familiezaken" van Nico Dros 7 M[ JAG 27 MEI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 rsadscommissievergadering ruimtelijk- en huievestingsbe- vas woensdagavond hoofd buitendienst Piet Boller ulg om toelichting te geven it rapport „Het plantsoen-het jlt, de natuur erin-hoe krijg je ^meente zover?". Het gifspui- de gemeentelijke groenge- en is de laatste jaren steeds afgenomen. rmeentelijke bestrijdingsdienst drie takken: een op het gebied ngediertenbestrijding, één in het houd van plantsoenen en een «treft bestrating. Bolier ging in i laatste twee. De gemeente heeft 16 hectare groen en die gedeelten rorden onderhouden door werkne- van De Bolder worden niet )ten. Soms is men wel gedwon- le grond voor deze wordt beplant werken om onkruid tegen te In het vroege voorjaar worden nden van de fietspaden altijd iten. Vroeger gebeurde dat met reel zwaarder gif dan tegenwoor- Er wordt geprobeerd zoveel moge- Istand tot particuliere tuinen te en en als mensen niet willen dat or hun huis wordt gespoten en zij ggen het zelf schoon te zullen erli dan worden die delen over- gen. Sportvelden portvelden wordt onkruid bestre net groeistof tijdens de rustperio- an de velden. Erna Eelman (WD) weten of houtsnippers geen ade- en natuurlijke onkruidbestrijding ixel zouden kunnen vormen. „Het als nadeel dat het heel duur is at het de bodem zodanig afsluit leen enkele andere plantengroei >lijk is, ook niet bijvoorbeeld vi- of speenkruid, dat hier en daar is gewenst. Het voordeel is dat je houtsnippers de eerste twee jaar onderhoud hebt, maar daarna het ieder jaar worden aange- aldus Bolier. inwszigheid van een grote re genodigden stelde Gebroe- Schoorl B.V. donderdagmid- de vernieuwde en uitgebreide aan de Waalderstraat officieel ebruik. De winkel, met een aan electro-technische artike- s bij de jongste verbouwing er geworden en heeft een to- nieuwe inrichting gekregen. is nog maar vier jaar geleden dat rinkel werd verbouwd, maar al v liet zich de noodzaak voelen om euw te veranderen en uit te brei- Bovendien is gebleken dat veren ig op zichzelf goed is voor de „Verandering van spijs doet Het eind daarvan is nog niet in want naast de nu in gebruik ge ien winkel wordt hard gewerkt aan uiterlijk gelijksoortige panden rvan het winkelgedeelte zal worden acht, maar waarvan een deel van iovenverdieping aan de zaak van oorl zal worden toegevoegd. Dat kent dat de ruimtevragende lam- ifdeling binnenkort nog 200 m2 er wordt. Bij de jongste verbou- 3 heeft het bedrijf een nieuwe keu kantoor en kantine gekregen, ngrijk is ook de „luisterkamer" de klanten onder optimale om- idigheden en zonder storing voor indere winkelbezoekers luidsprekers alkaar kunnen vergelijken. Bij oorl is het accent meer op hifi ko- te liggen. Het bedrijf voert nu meer merken dan vroeger en It het exclusiefe dealerschap ver ven voor fabrikaten als Denon, anz, Rannoy en Audiolab. Een spe- ist voor deze afdeling is al enige geleden aangetrokken in de per van de heer Chris Punt; vroeger kte hij bij een importeur van audio- aratuur. jongste uitbreiding heeft ook ver van de keuzemogelijkheid in de sectoren met zich meege- cht, zoals het „witgoed" waarmee dt gedoeld op wasautomaten, e.d. heer P. Schoorl sr. opende donder de nieuwe zaak. Hij bracht dank architect Louis Uriot, aannemer o, de vaste etaleur Pieter de Graaf het winkelinterieur bedacht en gro- uitvoerde en de andere mede- kenden waaronder loodgieter Velt- »P en het eigen personeel waaron- een groep „loslopende vrouwen" op het allerlaatste moment voor opruimen en schoonmaken had ;otgd. Hij deelde tevens mee dat hij ést als directeur was afgetreden en mmissaris is geworden. Directie en Gndom van de zaak berusten nu bij toons Gert Jan (31) en Peter Arjan Verder werd onder meer het lord gevoerd door de heer S. G.A. eleveld van de inkoopcombinatie dronicPartner Nederland, waarbij worl B.V. is aangesloten. Als het gebruik van bestrijdingsmidde len nog meer zou moeten worden te ruggedrongen, dan zou dat gefaseerd moeten gebeuren. „Het is niet alleen een kostenplaatje, het hangt ook af van de huidige vegetatie en de grond soorten. Wat heb je gedaan aan bestrijding in het verleden? De fasering kan voor elk stukje groen verschillen", aldus Bolier. Hij beloofde de huidige situatie op papier te zetten om de raadsleden meer inzicht te geven. „Het aantal plantsoenen is uitgebreid en toch heb ik nu maar 250 kilo gif korrel besteld. Vijf jaar geleden nog 500I" Een 46-jarige man uit Blaricum raakte zondag op de Badweg te De Koog de achterzijde van de fiets van een 20-jarige Duitser die afremde. Zij viel van de fiets, maar raakte niet gewond. De fiets had echter voor meer dan f200— schade. KSV Kotex mag een kinderboerde rij maken in de schapenboet naast het clubhuis. De gemeente zal geen financiële steun bij de exploi tatie verlenen. In eerste instantie was de mogelijkheid voor een kin derboerderij in die boet aangebo den aan de coöperatieve woning bouwvereniging De Mars-Casco, maar deze bleek daar bij nader in zien toch geen belang in te stellen. Na een grote opknapbeurt in 1984 is de schapenboet aan het Paelwerck in gebruik gegeven aan de coöperatieve woningbouwverniging De Mars-Casco. Deze wilde op het omliggende terrein tuinen aanleggen en er wat schapen en pluimvee houden. De boet zou dan dienen als winterstalling, voederopslag plaats en informatiestand. In 1987 kwam men met een definitief plan en met de werkgroep „Schapenboet/kin- derboederij" werd afgesproken dat een onderzoek zou worden gedaan naar de eventuele steun van de bewoners van de wijk. De werkgroep liet echter niets meer van zich horen. Pas veel later werd bekend gemaakt dat de woning bouwvereniging De Mars-Casco afzag van de kinderboerderij. KSV Kotex had zich al eerder aange meld als gegadigde voor het gebruiken van die boet als kinderboerderij. De er naast gelegen schuur wordt door Ko tex als clubhuis gebruikt. Men wil bij de boet een konijnenheuvel, een vijver, een geitenweitje en kippenhokken bou wen. Er omheen zullen rozebottelstrui- ken en sneeuwbessen worden geplant. Het beheer van de kinderboerderij komt in handen van Kotex en de voor ziening zal voor heel Texel openstaan, niet alleen voor De Mars. De kosten zullen niet zo hoog zijn, omdat Kotex- leden het meeste werk zelf doen. Ter bestrijding van de onvermijdelijke kosten zullen diverse fondsen worden benaderd om subsidie. De dieren zul len ook voor rekening van Kotex ko men. De gemeente wil nu en in de toekomst geen financiële steun verle nen aan de exploitatie. Cor Bonne dinksen zijn voorganger Ab Witte tonen de uniforme kleding weereen de strandbewakers ingaand dit seizoen zijn te herken De gemeente heeft er voor de strandbewaking weer drie poly ester reddingsvlotten bijgekocht. Er zijn er nu zeven: de bedoeling is dat er volgend jaar nog één bij komt; de reddingvloot is dan com pleet. De door Duinker geleverde polyester boten vervangen de ver ouderde houten vletten, waarmee de strandbewaking het jarenlang heeft moeten doen. Zo'n historische vlet staat nu alleen nog bij paal 9. Dat alles niet tegelijk wordt vervangen heeft een financiële oorzaak. De technische vernieuwingen bij de strandbewaking worden in fasen uitgevoerd. Het eind daarvan is nog niet in zicht. Dit jaar zijn de bewa kingsposten nog gehuisvest in houten hutten die deerlijk door de tand des tijds zijn aangetast en ook niet meer voldoen aan de eisen op het gebied van inrichting en representatie. Het ziet er naar uit dat volgend jaar op twee strandslagen containergebouwen zullen worden geplaatst, die meerdere vertrekken bevatten. Deze bouwsels moeten uiteraard niet worden verward met zeecontainers, die de gemeente juist niet op de stranden wil zien. De strandbewakers krijgen in hun badhut- ten dit seizoen wel de beschikking over een ijskast en een koffiezetapparaat. Redders Net als de vletten van vroeger dragen ook de polyester boten de namen van bekende redders uit het verleden. Ge meenteschilder Hans Bakker heeft ad vies ingewonnen bij Klaas Uitgeest in De Koog, deskundig op het gebied van de historie van de KNZHRM. Op zijn voorstel zijn de boten van de vol gende namen voorzien: Teunis Mets, Jacob Buijs, Maarten Boon, Jan Bak ker, Cornelis Koopman en Remmert Krijnen. Eén boot is nog naamloos. Enkele vletten doen inmiddels al dienst want met Pinksteren is de strandbewa king officieel begonnen, zij het op zeer bescheiden schaal, omdat het aantal badgasten dat ook werkelijk gaat ba den of zwemmen nog geen aanleiding geeft om alle materieel en mensen al in te zetten. Het wordt langzaam op gebouwd. De bewakingsposten bij paal 17 en 20 functioneren thans, wat betekent dat men hier de strandbewa kers van het Utrechts Studentencorps (gehuisvest bij „Scholleboe" aan de Westerweg) en van de Kon. Ned. Bond tot Redding van Drenkelingen (gehuisvest bij de fam. De Graaf aan de Pelikaanweg) weer op wacht of in actie kan zien. Uniform Ze zullen als zodanig beter herkenbaar zijn voor het publiek want de gemeen te heeft bepaald dat beide „soorten" strandbewakers een uniform oranje shirtje met opschrift moeten dragen. Bij slecht weer hebben ze een nylon jack aan in opvallende rode en groene kleuren. Naast de door de gemeente beschik baar gestelde vletten beschikken beide korpsen bewakers ook nog over aan vullend eigen varend matererieel. De gemeentelijke boten worden voor het bewakingswerk toereikend geacht. Het zijn wel geen echte brandingboten, maar onder niet al te extreme omstan digheden kunnen ze heel behoorlijk in de branding varen. Dat is vastgesteld door de mensen van de whipperploeg van de KNZHRM die een tijd met de boten hebben geëxperimenteerd. Het is wel zaak dat de strandbewakers goed met de vletten leren omgaan. De Burgemeester De Koninghal krijgt nu toch nieuwe toneelgordij nen. Deze investering werd eerder afgewezen omdat er te weinig ge bruik van de zaal zou worden ge maakt voor culturele evenementen. Er is nu echter een compromis met het LBO geregeld, waardoor de kosten aanzienlijk minder zijn. Het cultureel gebruik van de Burg. de Koninghal is de laatste jaren steeds meer afgenomen, maar de hal wordt door het LBO ook gebruikt voor schoolvoorstellingen. In november werd een krediet van f30.000,— voor nieuwe gordijnen afgewezen. De raad vond toen wel dat er wat moest ge beuren, maar dan tegen een aanzien lijk lager bedrag, dat meer in verhou ding zou zijn tot het gebruik. Er zijn besprekingen geweest tussen de ge meente en het LBO en daaruit is als compromisvoorstel gekomen: de kosten voor de brandvrije veloursstof (715.000,— komen ten laste van de gemeente, de Stichting Beroepsonder wijs Texel zal de gordijnen maken en ophangen. Het geheel zal worden uit gevoerd onder beheer van het LBO. Onderhoud Naast vervanging van de gordijnen is een grote onderhoudsbeurt van de technische installatie waaraan de gor dijnen en de verlichting is opgehangen noodzakelijk. Dit kost 72550,—. Alles bij elkaar bedragen de kosten voor de ge meente dus 717.550,—. Tine Krijnen-Baijs van Texels Belang vertelde in de donderdagavond gehou den vergadering van de commissie voor welzijnsbeleid dat ze van het be gin af aan al voor nieuwe gordijnen was geweest. Erna Eelman IVVD) hoopte dat er niet was bezuinigd op de kwaliteit van de stof. Ambtenaar Ger Praamstra verzekerde dat het een goede kwaliteit is, die ook in theaters wordt gebruikt. Gerard van der Kooi (PvdA) reageerde op de opmerking van wethouder Piet Zegers dat de ac- comodaties met steeds minder midde len in stand moeten worden gehouden met de vraag of de Burg. de Koning hal in de toekomst niet afgestoten moet worden. Praamstra: „Deze hal is niet van ons maar van het LBO. De school had geen recht op een gymlo kaal van die grootte, maar de gemeen te achtte het toch van belang, dus ko men de meerdere kosten voor rekening van de gemeente. De Welzijnsstichting heeft zich indertijd verplicht deze kosten te betalen in ruil voor het recht het gebruik van de zaal 's avonds en in het weekend te mogen regelen'. Subsidie leder jaar dient de vereniging „De Zonnebloem" een subsidieverzoek in voor de bootreizen met chronisch zie ken, gehandicapten en hulpbehoeven de bejaarden van Texel. Het gaat om een bedrag van 71800,— (715,— p.p. bij een groep van 120 mensen). Omdat deze aanvraag ieder jaar wordt inge- Een boot met motor (20 pk) kost om streeks 710.000,—. Wie doet wat? Een punt van overleg is nog de taak omschrijving voor de strandbewakers. Duidelijk moet worden wanneer de strandbewakers in actie moeten komen en wanneer dat beter kan gebeuren door de KNZHRM, Het zal er op neer komen dat de strandbewakers zich zul len bepalen tot preventief en actief werk op en bij het strand maar dat langdurige zoek- en reddingsacties ver der op zee aan de andere redders wor den overgelaten, al zal in veel gevallen samenwerking gewenst zijn. De Texelse strandbewaking heeft een nieuwe gemeentelijke coördinator ge kregen in de persoon van Cor Bonne, die als zodanig Ab Witte opvolgt. Hij zorgt voor het contact tussen bewa kers en gemeente en de bevoorrading. Hij houdt ook toezicht op het materieel. De Texelse vuurtoren is het Pinksterweekend toch nog open geweest voor publiek, wat weder om een succes Is geworden. Tij dens de paasdagen bleek ook el dat er veel animo voor het bezoe ken van de toren was. Tot het laatste moment was het echter on zeker of de benodigde voorzienin gen voor openstelling voor dit weekend zouden kunnen worden gerealiseerd. De twee problemen die nog moesten worden opgelost waren het omleggen van het toegangspad naar de toren, zodat niet alle bezoekers voor de hui zen van het personeel langs zouden hoeven en het aanleggen van een ven tilatiesysteem boven in de toren om de hinderlijke condensvorming op de rui ten tegen te gaan. Medewerkers van de gemeente hebben geïnventariseerd wat precies moest worden gedaan, maar er bleek niet meteen geld voor handen te zijn. Hoofd van de kust wacht Piet Stam heeft verscheidene malen gebeld met de gemeente en op het laatste moment is er voor een noodoplossing gezorgd: door middel van markeringen werd het pad een beetje omgeleid, net als tijdens de paasopenstelling en de VEM heeft een ventilatiesysteem aangelegd. Zaterdag, zondag en maandag brachten in totaal 1700 mensen een bezoek aan de vuur toren. Het staat nu wel vast dat de to ren ook tijdens het zomerseizoen open zal zijn voor publiek. De luilaknacht is dit jaar rustig verlo pen. Op sommige plaatsen was een gezellig sfeertje, ook mede dankzij de vele activiteiten die op touw waren ge zet door clubs en verenigingen. Toch vonden er helaas nog een paar vernie lingen plaats. Er werd een raam met isolatieglas van het gemeentehuis in gegooid, waardoor een schade van 7500,— ontstond, de ruit van het Chi nees restaurant werd vernield en in De Koog werd het raam van een telefoon cel ingetrapt. In diezelfde plaats werd een papiercontainer in de brand gesto ken, waardoor de container flink werd beschadigd. diend en gehonoreerd is voorgesteld het bedrag van 71800,— structureel in de begroting op te nemen. Het college heeft daarbij bepaald dat het bedrag niet speciaal voor één organisatie moet worden beschouwd, maar voor boo treizen voor hulpbehoevende bejaar den, chronisch zieken en gehandicap ten van Texel. Erna Eelman vroeg of dit geld zou worden verdeeld volgens een systeem van „wie het eerst komt, wie het eerst maalt" Zegers: „We hebben daarvoor nog geen regeling. Tot nu toe hebben zich nooit meer or ganisaties gemeld dan De Zonne bloem. We zullen ons hierover beraden". Kunstwerk Tijdens de rondvraag ging Van der Kooi in op de kunstverfraaiing die in de vernieuwde raadhuishal moet ko men. „Ik vond het houten beeld van Riteco altijd bijzonder fraai, is al be kend waar dat blijft?" Drie van de da mes die tijdens de commissievergade ring aanwezig waren, zitten tevens in een adviescommissie die hier een voorstel over heeft gedaan. „We had den gedacht het houten beeld bij de achterdeur te plaatsen die de afgelo pen tijd veel is gebruikt wegens de verbouwing. We willen het gebruik van die deur stimuleren en vinden het houten beeld een mooie overgang naar het park", aldus Nel Eelman (CDA). Praamstra vertelde dat wat de kunst in de nieuwe hal betreft twee adviezen zijn gegeven: één door de af deling culturele zaken en één door de bouwcommissie die zich bezig heeft gehouden met de aanpassingen van de hal. Het leek Erna Eelman dat de bouwcommissie in deze zaak de aan gewezene was om advies uit te bren gen. Van oud-Texelaar Nico Dros (32) uit Amsterdam is het verhaal „Familiezaken". Het speelt in de omgeving van Oosterend in het begin van deze eeuw en het gaat over Dros' oud-oom Pieter wiens leven tragisch eindigde als slot van een liefdesaffaire. Pieter is zeer verliefd op een vis sersdochter uit Oost en die ge voelens zijn wederzijds. Pro bleem is dat de moeder van het meisje fel tegen de verkering is. De vader daarentegen vindt het best en hij beraamt met de va der van Pieter een plan voor een „schaking". Pieter moet in stilte met zijn aanstaan de bruid naar Terschelling vluchten, daar bij familie intrekken en daar leven alsof ze al getrouwd zijn. De bedoeling is dat Aaltje zo gauw mogelijk zwan ger wordt, zodat de hardvochtige moeder een huwelijk niet meer kan te genhouden. Zo ver komt het echter niet. Pieter komt niet opdagen als de vrachtboot waarmee hij en zijn aan staande 's nachts vanaf de Loswal naar Terschelling zullen vetrekken. In zijn wanhoop heeft hij zich opgehangen. Het verhaal, zoals Dros het heeft ge maakt, is een knap staaltje vertel kunst, zo levensecht en vooral voor Texelaars herkenbaar, dat de lezer het gevoel krijgt dat het echt zo gebeurd moet zijn, temeer daar het een ik- verhaal is en allerlei details wél aan de realiteit zijn ontleend. Dros doet uitge breid aan sfeertekening en omschrijft personen en karakters op treffende wij ze. Het effect dat hij bij zijn lezers oproept, is zo „aanschouwelijk" dat je nadien het gevoel hebt naar een film te hebben gekeken in plaats van een boek te hebben gelezen. De woorden en uitdrukkingen waarvan Nico Dros zich bedient, zijn verre van alledaags; het taalgebruik is mooi, gedragen, enigszins antiek, maar toch effectief. Het draagt bij aan de kwaliteit van het verhaal en geeft er een humoristisch accent aan. „Familiezaken" is als boekje van dertig pagina's uitgegeven door „Het Open Boek" van Theo Timmer in Den Burg, ter gelegenheid van het feit dat hij vijf tien jaar geleden zijn zaak in de Bin- nenburg begon. Tot op dat moment waren in het pand gezamenlijk Het Boekhuis en Het Kleuterhuis van zijn NICO DROS schoonouders ondergebracht. Het verhaal „Familiezaken" verscheen eerder in het literaire tijdschrift „Tira de" van G. A. Oorschot, wat op zich zelf een onverdachte erkenning is van de kwaliteit er van. Voor de 32-jarige schrijver, werkzaam als historicus bij de VU in de hoofdstad, was dat uiter aard een stimulans. Nico Dros, zoon van de roemruchte loonwerker-agrariër Niek Dros van Harkebuurt, heeft de af gelopen vijf jaar meer lange verhalen gemaakt. „Familiezaken" vond hij zelf nogal geslaagd. „Ik heb het in een paar weken op papier gezet. Ik liet het eens lezen aan mijn vroegere docent Nederlands en die raadde me aan om het naar Van Oorschot te sturen van het blad „Tirade". Driekwart jaar hoorde ik niets, tot ik navraag deed. Blijkbaar is het verhaal toen pas ont dekt en werd het afgedrukt". Ook in de andere verhalen die Nico Dros heeft gemaakt, zitten Texelse ele menten en jeugdherinneringen. Wat dat betreft zijn ze te vergelijken met de boeken van de landelijk befaamde jeugdboekenschrijfter Imme Dros, die het grootste deel van haar leven al op het vasteland woont en werkt, maar die in haar dromen nog altijd op het eiland is. Nico: „Dat zet je nooit van je af en dat wil ik ook niet. Ik kom nog steeds graag op Texel. Het is een prachtig eiland en ik heb er een fan- tastische jeugd gehad". Het boekje „Familiezaken" (voorzien van een getekende omslag van oud- Texelaar Toon de Haas) is bij Het Open Boek NIET te koop, maar wordt daar als relatiegeschenk aan de klanten gegeven.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7