ierste zege voor Texel Waddenuitwisseling ëleurstellend NK oor turners GVT terfgeval schaduw over leuk weekend "sséksss ~Ui>toSmtv7] faooonooa Score Waddentoernooi 1988 5 MST volleybal Dirk de Haas stond ook op erepodium biljart-onderdeel werd terstond aakt. De Amelandse vertegen- irdigers van de diverse sporten den zo snel als mogelijk door 'exelse organisatie op de hoog- esteld, maar geen van hen |de ervoor om zich terug te ken. Slechts een aantal Ame- Ise bridgers voelde zich derma- ij het geval betrokken, dat zij voor gezien hielden. De sfeer Ie overige wedstrijdonderdelen ik niet aangetast, integendeel, meesten maakten er een gezel- /veekendje uit van, waarbij de rt feitelijk een ondergeschikte speelde en de Texelse horeca de zaken deed. Positieve geluiden waren te horen over de Texelse organisatie. Dat was een jaar geleden, toen de uitwisseling op Terschelling plaatsvond, nog anders. Bij het sportminnende deel van het grootste Waddeneiland was de be langstelling voor de uitwisseling op een zeer laag pitje komen te staan. In de gelederen van de Texelse Sportraad was daarom twijfel ontstaan of de Texelse sportwereld eigenlijk wel zin had om in 1988 gastheer te zijn. Texel was immers na 1983 voor de tweede maal aan de beurt. In een vroeg stadi um werden pogingen ondernomen om een gedegen organisatie op poten te zetten. Vanuit de Sportraad werden verschillende actieve verenigingsmen- Vijf eilandcoördinatoren met bloemen en prijzen bijeen, in het midden Dinie ven Tonge- I die voor Texel de wisseltrofee in ontvangst nam. DAG 31 MEI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ,.Ze willen toch niet bijten vandaag", denkt deze Amelander sportvisser en neemt er het zijne van. plaats op het MAB-circuit: een jeugdi ge Terschellinger blesseerde tijdens de training een arm en moest naar het ziekenhuis. Zondag was hij echter al weer voldoende hersteld om de herin neringsvaantjes in ontvangst te nemen bij de prijsuitreiking in de sporthal. Bij de junioren eindigden op de eerste drie plaatsen Texelaars: Pieter Kooper, Rin se Dijt en Grisha Kuhlman. Bij de seni oren toonde Laurens Conijn (Terschel ling) zich de sterkste, voor de Texe laars Niels Koorn en Nico Bakker. Drama Om de eerder gememoreerde trieste redenen moest het biljarten worden gestaakt. Het drama gebeurde om streeks tien voor zes. De heer Visser had circa een kwartier daarvoor zijn partij winnend afgesloten en genoot in het publiek van een kopje koffie en een broodje. Plotseling viel hij roerloos voorover. Omstanders pasten hartmas sage en mond op mond-beademing toe, maar toen korte tijd later de dok ter arriveerde kon die niet anders dan constateren dat de heer Visser was overleden Ook leden van de organisa tie waren, doordat zij met mobilofoons waren uitgerust, snel ter plaatse en konden direct overgaan tot informeren van de direct betrokkenen. Contact werd gezocht met de politie van het district Leeuwarden om de overledene nog diezelfde avond met een extra boot van Holwerd naar Ameland te vervoeren. Bij het voetballen waren wel alle eilan den aanwezig. Ameland toonde zich op de velden van Texelse Boys de sterkste, voor Texel, Terschelling, Schiermonnikoog en Vlieland. Hoog gemiddelde Twee sportvissers van Vlieland bleken sterker dan 55 deelnemers van de an dere eilanden. Samen vingen zij 84 centimeter op de dijk voor Oudeschild, waar de visomstandigheden niet bij zonder goed waren te noemen zater dag. Het gemiddelde van 42 centime ter per visser werd door geen van de andere eilanden geëvenaard, waarmee de Vlielander sportvissers een kwart van het eindtotaal voor hun rekening namen. Individueel eindigde J. Soep boer van Schiermonnikoog bovenaan met 124 centimeter vis, gevolgd door de oudste deelnemer, de 72-jarige Schiermonnikoger H. Taekema met 110 centimeter. Map van der Zwaag hield de groen-zwarte eer hoog met 102 centimeter. Aan tennis namen ook alle eilanden deel. Ook de banen in De Cocksdorp waren bij de wedstrijden betrokken. Burgemeester Boekhoven van Schier monnikoog tenniste zelf mee. Terschel ling toonde zich de sterkste, voor Texel. Op drie velden werd er in de sporthal gevolleybald. Aangetoond werd weder om dat volleybal de recreatiesport bij uitstek is: in een uitstekende sfeer werd tot 's avonds laat door gebald, waarna de inter-eilandelijke ontmoetin- Terschelling: Vlieland: Ameland: Schiermonnikoog: Texel: .2 'E c c a n CS ■C e CS -C O 10 4 6 8 2 10 2 2 6 2 10 10 4 8 6 8 4 8 4 6 gen tot in de kleine nachtelijke uurtjes werden geïntensiveerd. Ameland won voor Terschelling De denksporten bridge (trouw deelne mer aan de uitwisseling) en klaverjas sen speelden zich in respectievelijk De Lindeboom en De Wielewaal af. De Texelse bridgers hielden de meeste punten in huis, terwijl bij het klaverjas sen Terschelling als beste uit de bus kwam. Vlieland wist bij beide onderde len ook goed te scoren. Geen wind De laatste uitslag kwam pas zonda gochtend vlak voor aanvang van de afsluitende burgemeestersronde bin nen. Hiervoor was het surf-onderdeel verantwoordelijk. Zaterdagmiddag om drie uur stond er onvoldoende wind en werd de wedstrijd drie uur uitgesteld. Ook toen was de wind (noord 2) nog steeds te zwak om te kunnen starten. Zondagochtend waren de omstandig heden echter drastisch gewijzigd. De wind was 180 graden gedraaid en had een kracht van bijna 4 Beaufort. De nauwelijks uitgeslapen surfers, die zich allerminst onbetuigd hadden gelaten in het Texelse nachtleven, presteerden het om in krap anderhalf uur tijd zes manches te zeilen. Texel werd eerste, voor Terschelling en Ameland. Indivi dueel eindigde Menno Lohning als eerste, voor de Amelander R. Slagter en Texelaar André van der Berg. De burgemeestersronde was een aardi ge afsluiting, hoewel men bij de Ter schellinger delegatie van mening was dat een estafette zoals vorig jaar spor tief gezien beter was. Dat zal tijdens de evaluatie binnenkort vermoedelijk wel ter sprake komen. Voordeel van de burgemeestersronde was in elk geval dat de besturen van alle eilanden zich eens op informele wijze konden ont moeten en de vriendschapsbanden aanhalen. Terschelling was vertegenwoordigd door loco-burgemeester mevrouw De Haan (door mede-organisator Paul Kik kert eerst aangekondigd als mevrouw Vaas en vervolgens gecorrigeerd tot mevrouw De Haas....). Verder waren er de burgemeesters Boekhoven (Schiermonnikoog), Zonneviele (Ame land), Langenberg (Vlieland) en Schip per (Texel). Elk moest vijf vragen beantwoorden over het eigen eiland, handelend over de laatste tien jaar. Als men het antwoord schuldig dreigde te blijven, kon de joker worden ingezet, waarmee hulp vanuit het publiek kon worden verkregen. Vlieland voer daar wel bij, met name bij het zingen van het eilandelijk volkslied. Uit volle borst klonk het „Vlieland hoezee" door de sporthal. Burgemeester Schipper daar entegen moest zijn eigen boontjes doppen, omdat het Texelse publiek het had laten afweten. Nog beschamender was dat ook bij de prijsuitreiking enke le sporten van het thuiseiland geen vertegenwoordiger hadden gestuurd. De burgemeesters van Vlieland en Ter schelling bleken over de meeste parate kennis te beschikken. Burgemeester Schipper deelde de derde plaats met zijn Amelandse collega, terwijl Schier monnikoog de uitwisseling in stijl af sloot: laatste. Einduitslag: 1.Texel; 2.Terschelling; 3.Ameland; 4.Vlieland; B.Schier monnikoog. Wijzigingen Tevoko-volleybaltrainingen met ingang van 1 juni: Dinsdag: 16.15-17.15 u. mini's 17.15-18.15 u. asp. jongens en meisjes Woensdag: 18.45-20.15 u. heren 1, 2, 3 en 4 en heren recreanten. 20.15-21.45 u. dames 1, 2, 3 en 4 Donderdag: 18 30-19.30 u. asp. jongens en meisjes 19.30-21.00 u. dames recr alle klassen Vrijdag: 17.45-18.45 u. technische training asp. Niet Nick Slijderink jr., maar diens collega-padvinder Dirk de Haas be vond zich bij de prijsuitreiking van Olympia's Tour op het erepodium. Ten onrechte was dat niet vermeld in het onderschrift bij een der foto's in de vo rige krant. Samen met Scouting- nestor Slijderink sr. nam De Haas een prijs in ontvangst, die was aangebo den door een der sponsors, Ouwe- hand's Dierenpark. Vanwege de grote verdiensten voor de Texelse gemeen schap mogen 35 Scouting-leden een dagje naar dit park toe. Quiz-master" Engelvaart duwt de microfoon onder de neus van zijn opvolger als burgemeester van Texel, Schipper. De andere burge meesters en hun spelgenoten luisteren toe. (Beeld van de burgemeestersronde). tijd uit zoals vantevoren aangekondigd. Enkele programma's moesten daarom worden ingekort, maar wezenlijke pro blemen deden zich niet voor. Vervoer Een ander punt waarop de organisatie met moeite kon inspelen was het ver voer van de deelnemers van de boot naar de sportaccommodaties. Het me rendeel van de sporters was op eigen gelegenheid naar Texel te komen. De bus voor het afgesproken tijdstip op de veerhaven was dan ook nauwelijks bezet. Een bus bij de Vlielandlijn- steiger nabij De Cocksdorp zat wel vol, maar de Vlielanders arriveerden la ter dan gepland. De Texelse organisa tie noemde het een opvallend ver schijnsel dat veel buur-eilandbewoners lieten blijken geen notie te hebben van de afstanden op Texel. Op hun eigen eiland zijn zij veel kortere stukken ge wend. „Velen hadden niet het gevoel hier op een eiland te zitten." Dit werd beaamd door de sportvissers J. Molenaar en J. Kooiker uit Buren op Ameland. Zij zaten naast elkaar op dijk van de rustige omstandigheden te genieten. Hun reden om deel te ne men was duidelijk: zuiver voor de ont spanning. Al jaren nemen ze deel aan de uitwisseling; vijf jaar geleden waren de heren, die in het dagelijks leven ook elkanders buren zijn, ook al op Texel aanwezig. „Je begint elkaar te leren kennen. In de loop der jaren zie je toch veel de zelfde gezichten terug. Opvallend is dat er steeds meer supporters mee gaan. Die willen ook een gezellig wee kend beleven en sluiten zich ergens bij aan, of doen zelf mee met klaverjas sen of zo." Zelf zijn de Amelander vis sers daarom vroeg van huis gegaan. Vrijdagavond arriveerden ze al op Texel en hebben op Dennenoord hun tentje opgezet met hun gezinnen. Informatie wordt uitgewisseld: „Ja, op Ameland hebben we nu ook een zwemparadijs. Maar daar schijnt een lek in te zitten, nee niet in het dak, in het bad. Een lek met misschien wel een politieke oorzaakWaar kun je hier trouwens lekker eten? En is het waar dat er in De Koog nu nog niet zoveel te beleven valt?" Motorcross Nieuw, maar zeer zeker voor herhaling vatbaar was het onderdeel motorcross. Deelnemers en organiserende vereni ging waren opgetogen over deze eerste uitwisseling en als het aan hen ligt, volgen er meer. Speaker Dik Ha- ker gaf bij de afsluiting alvast een hint aan de burgemeester van Ameland, waar de volgende ontmoeting plaats vindt: „Desnoods gebruiken we een stukkie strand...." Er vond één ongeval sen benaderd en dat wierp z'n vruch ten af. De opzet slaagde zelfs dusda nig, dat zaterdag geluiden werden ver nomen in de trant van: „Waarom kon den wij met onze vereniging niet van de partij zijn?" Zaterdagochtend om twaalf uur vond in sporthal Ons Genoegen de opening plaats. Drumband, majoretten en mu zikanten van KTF marcheerden door Den Burg naar de sporthal. Burge meester Ton Schipper heette de op de tribune verzamelde delegaties van de buur-eilanden welkom. Bij het noemen van de eilanden steeg telkens een ge juich op, waarbij het enthousiasme van Vlieland boven alles uitsteeg. Dat zou het hele weekend zo blijven. De burge meester meende dat de „crème de la crème van de Waddeneilanden zich voor deze uitwisseling op Texel had verzameld". Vanaf twee uur werd op verschillende fronten gestreden. Bij het binnendrup pelen van de eerste uitslagen bleek al dat Texel hoog zou eindigen. Terschel ling, dat zich de afgelopen drie jaar telkens de sterkste had getoond, was de voornaamste concurrent. De eerste uitslag kwam van het zaal handbal. Slechts Ameland had twee teams afgevaardigd. De Amelandse dames wonnen met 21-3, maar de he ren van Texel brachten de stand weer in evenwicht met 23-17. Deze sport le verde beide eilanden drie punten op. Waterpolo Een nog niet eerder vertoonde sport tijdens de voorgaande uitwisselingen was waterpolo. In zwembad Molen koog had zich slechts een kleine groep Texelaars en Terschellingers verzameld. De wedstrijd leverde een 10-5 uitslag in het voordeel van de thuisclub op. Texel pakte daarmee zijn eerste winst op de sporters van „de groene oase in de Waddenzee" (omschrijving van oud-burgemeester Jo Engelvaart tij dens de burgemeestersronde van zon dag). Ook badminton leverde een Texelse ze ge op. Het toegezegde team van Ame land bleef thuis, maar in plaats daar van kon Vlieland wel een team forme ren. De Vlielanders eindigden op de laatste plaats. Ook bij andere onderde len zag het deelnemersveld er niet al- rzicht van het onderdeel volleybal zaterdagavond. ide geplaatste G.V.T. turners voor Nederlandse kampioenschappen Nico Stoter, keerde zaterdag ge- sillusioneerd huiswaarts. In geen kele wedstrijd van dit lange nseizoen presteerden beide tur- rs zo slecht. Mark Jan eindigde niveau 4B op een twaalfde lats en Nico in niveau 1B op een rende plaats. irk Jan Mulder Ivorig jaar in een an- niveau nog tweede bij de NK) had seizoen zeer wisselend gedaaid. oral de kracht was vaak het struikel- >k. Toch was de doelstelling van dit toen, de finale van de N.K. te ha- vooraf al gehaald. Binnen het V.T. kamp was stille hoop ontstaan Mark Jan nu ook voor een verras- kon zorgenNa een lange ver diende reis naar Haaksbergen was eerst Mark Jan Mulder die zijn tdstrijd draaide. Het venijn zat al di- [t in het begin van z'n wedstrijd, de «goefening. Gokkend op de edstrijdspanning, in een poging van os of niets, werd gekozen voor de Barst mogelijke oefeningen. Op brug sk dit Mark Jan direct al op. Een 25 had hij al in geen jaren voor een sfening gescoord. Op rek ging alles d, met uitzondering van de „los beweging". Deze mislukte en Mark h moest even van de rek. En wat de staken verder ook mogen zijn, lan- E"iat, voltige, ringen, sprong, alles even stroef en moeilijk. De uitein de twaalfde plaats werd londanks dat de oorspronkelijke doelstelling ge haald was) als teleurstellend ervaren binnen het G.V.Trkamp. Mark Jan mag volgend jaar nog een keer in hetzelfde niveau uitkomen en de verwachtingen zullen dan weer hooggespannen zijn. Hooggespannen waren ook de ver wachtingen omtrent het presteren van Nico Stoter. In het voorseizoen had hij duidelijk aangegeven dat hij bij de eerste drie wilde eindigen. Zijn presta ties in de voorwedstrijden waren daar ook naar en als favoriet getipt door leiding en turners ging hij de finale wedstrijd in. Ook bij hem ging het er op alle toestellen zeer teleurstellend aan toe. De wil en de kracht waren aanwezig, maar om onverklaarbare re denen wilde het niet lukken. Na soms zeer mooie acties volgde direct weer een misser van de eerste orde. Al na twee toestellen was de kans om bij de eerste vijf te eindigen verkeken. Ont goocheld moest met een zevende plaats genoegen worden genomen. Te leurstellend vooral omdat er dit jaar bijzonder veel inspanningen waren ver richt om tot een optimale prestatie te komen. De goede prestaties in de voorwedstrijden gaven aan dat G.V.T. op de goede weg was. Vooral het feit dat er geen oorzaak voor het misluk ken is te vinden, blijft liggen. De G.V.T. turners mogen nu hun wonden likken en zich opladen voor de finalewedstrij den van de diverse competities die za terdag 11 juni in Wieringerwerf gehou den zullen worden. ir de eerste maal in de zevenjarige historie van de sport- /visseling tussen de Nederlandse Waddeneilanden, is Texel i geslaagd de overwinning te grijpen. Het thuisvoordeel ft daarbij zeker een rol gespeeld. De animo van Texelse e voor de recente uitwisselingen was sterk gedaald, maar door de enthousiaste organisatie nu weer nieuw leven eblazen. Het geslaagde weekend werd zaterdag in de na- dag opgeschrikt door een sterfgeval. De heer Cor Visser Ameland, deelnemer aan het biljarten, overleed in de elzaal aan een acute hartstilstand.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5