(jroen ^warts jexels in het hart-, drinkwater is juist jéter dan vroeger...." m Burgemeester opent het zwemparadijs if A oi LEIJDEKKERS - )RIEF PWN WEKT VERBAZING BIJ RAAD HERENSIERADEN VANAF /15- EKOn THE WALKERS Recreatiekrant" erschijnt 2 juli Brandje in natuurgebied Cheques weg Verduistering Swift, ver in verrekijkers. Kijkers reeds vanaf /65,— Bakker B.V. I I I I I I I I I I I I I I I r VRIJDAG 17 JUNI 1988 ictie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. len werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Frans Hopman', Burgwal Den Burg, telefoon 02220 - 5472. iradvertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro t»52. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25-01.742; NMB nr. 67.34.60.398. tal van opzichten is de kwaliteit van het drinkwater op xel verbeterd sinds begin dit jaar het water via de zinker ordt aangevoerd van het vasteland. Het enige dat minder instig is, is de hardheid. Dat de huidklachten waarvan mo- enteel op Texel sprake is iets te maken zouden hebben met it nieuwe drinkwater, is zeer onwaarschijnlijk. Jus de hoofdpunten van een uitge- iide brief van de directie van het l/N als antwoord op de klachten die or het gemeentebestuur zijn geuit er de kwaliteit van het drinkwaer. brief wekte dinsdagavond in de meenteraadsvergadering grote verba- g en twijfel, omdat de informatie komen haaks staat op de ervaringen gevoelens van een groot deel van waterconsumenten op Texel. In de ef wordt zelfs met zoveel woorden weerd dat het watermengsel dat rel vroeger kreeg van een bedenkelij- kwaliteit was. Zoals bekend bestond mengsel uit het gedestilleerde wa- dat afkomstig was van de zeewate- itziltingsinstallatie en grondwater dat omstig was uit de Mokslootvallei bij n Hoorn. Vooral dat laatstgenoemde ter is volgens het PWN verre van aal. Moeilijk vergelijken gelijking van twee soorten drinkwa- is geen eenvoudige zaak, aldus /N-directeur C. Spey in de vijf kan tellende brief. De kwaliteit wordt tnelijk bepaald door een groot aantal tanddelen en ook speelt een rol op k aspect een bepaald bestanddeel rekking heeft. Vrijwel nooit zullen concentraties van alle bestanddelen de ene watersoort gunstiger zijn die van de andere. Ook maakt het verschil of het om bestanddelen at die betrekking hebben op ge- ndheidstechnische, chemisch- ische of zintuiglijke aspecten, dan om een combinatie ervan. Ook rjectieve factoren zoals smaak en tur zal de consument ertoe brengen iter beter of slechter te vinden. Het langrijkste is echter dat drinkwater het oogpunt van volkgezondheid trouwbaar is. Beter analyse van het vroegere en huidi- drinkwater op Texel blijkt dat het ins geleverde drinkwater wat betreft aantal bestanddelen duidelijk is rbeterd, zo stelt het PWN. Aan de 'ttelijke normen wordt namelijk beter daan wat betreft de gehalten ijzer, ingaan, ammonium en nitriet terwijl troebelheidsgraad, permanganaat- bruik, kleur en geur gunstiger zijn. enige achteruitgang betreft dus de ok deze zomer verschijnt de we- illjkse ..Recreatiekrant". Het is gratis blad waarvan er telkens 000 worden gedrukt en dat op ile tientallen plaatsen op Texel ordt uitgedeeld of kan worden «•genomen. De Recreatiekrant" een volledig overzicht geven alle dagelijks wisselende renementen die voor toeristen in- iressant kunnen zijn. idacteur van de „Recreatiekrant" is to Kooiman, die graag in een zo oeg mogelijk stadium van de vereni gen, dorpscommissies, particulieren andere organiserende instanties de ijevens ontvangt die hij nodig heeft de evenementen tijdig in de krant kunnen vermelden. °er het eerste nummer moeten de agevens uiterlijk op maandag 20 juni men zijn. Edo Kooiman is elke werk- !8 's morgens van 10.00 tot 12.00 bereikbaar op de afdeling culturele aken van het raadhuis, telefoon 3041. hardheid. Dat zal verbeteren als rond 1990 tot centrale ontharding wordt overgegaan. Zo zacht als vroeger zal het water nooit meer worden, maar daarover mogen we volgens het PWN niet klagen, integendeel. Uit het oog punt van volksgezondheid is het zelfs niet toegestaan het water verder te ontharden dan 1,5 mol per liter (8,4 pr. DH). Het vroegere mengsel dat op Texel werd gedronken was dus minder „gezond". Het meest opmerkelijk is dat in de PWN-brief het water uit de Mokslootvallei „slecht" wordt ge noemd. Het water dat sinds 1 janu ari op Texel wordt gedronken bestaat uit een mengsel van dit Mokwater en het water dat door de zinker van het vasteland komt. „De slechte kwaliteit van het duin water en de gebrekkige zuivering van dit water in ons pompstation in Den Burg, zijn er de oorzaak van dat wij begin dit jaar al heb ben besloten de winning in de Mok tot een minimum te beperken". Zeker buiten het zomerseizoen zou die Mokslootwinning helemaal gestaakt kunnen worden, maar een minimaal gebruik van deze bron blijft nodig om de zuiveringsinstallaties in Den Burg „bedrijfsvaardig" te kunnen houden. Wat is er zo slecht aan het duinwater uit de Mokslootvallei. Volgens PWN- directeur Sprey is dit water bijzonder moeilijk te zuiveren door het hoge ge halte aan humusstoffen. „Met het hui dige zuiveringsproces was en is het niet mogelijk een drinkwaterkwaliteit te produceren die aan alle gestelde nor men voldoet. Ook met menging met het water van de waterfabriek (dus de oude situatie) was dat niet haalbaar, vooral niet ten aanzien van kleur en ijzergehalte. Het voorstel van B en W van Texel om het Texelse duinwater weer als drinkwater voor de Texelaars te gaan gebruiken, wordt dan ook met kracht verworpen. Een gecompliceerd en kostbaar zuiveringssysteem zou in het pompstation Den Burg moeten worden aangelegd om het Mokwater goed te krijgen. Om kleur en ijzerge halte gunstiger te maken is toevoeging van kaliumpermanganaat en chloordi oxide nodig alsmede beluchting en fil tratie. Ook moet een slibverwerkings installatie worden gebouwd om het bij het proces vrijkomende ijzer- en kali- umpermanganaatslib te kunnen afvoe ren. Dat wordt kostbaar en omslachtig in verhouding tot de produktie van slechts 500.000 m3 die jaarlijks voor Texel nodig is. In verband met dit probleem over weegt het PWN zelfs om de aan voer van water uit de Mokslootval lei helemaal te stoppen. Al het wa ter dat op Texel wordt gebuikt, zal dan via de zinker worden aange voerd. Buiten de zomer komt via deze pijp meer water op Texel dan nodig is; het overschot wil men via de nog bestaande infiltratie putten in de Hoge Berg persen. In de zo mer kan deze buffervoorraad wor den aangesproken. Definitieve besluiten over deze ingrijpende ver andering vallen binnenkort. Ook met het water uit de eventueel opnieuw op te starten waterfabriek kan men niet zoveel beginnen, zo wordt verder in de brief uitgelegd. Zonder dat het gemengd is met ander water is het produkt van de Cr2> Warmoesstraat 2, Den Burg telefoon 02220 - 2826 ontziltingsinstallatie ongeschikt voor consumptie en bovendien agressief en daardoor in technisch opzicht niet bruikbaar. De menging met het duin water kon worden gezien als een soort nabehandeling. Een ander probleem is dat de waterfabriek is versleten, waar door de kwaliteit van het gedestilleer de water niet erg betrouwbaar is. De laatste jaren trad soms doorslag van zout water op: „Er deden zich over schrijdingen van het aantal normen voor, zoals die voor geur, ammonium gehalte en het gehalte aan nitriet". Als de waterfabriek zou worden gehand haafd zou deze ingrijpend gereviseerd moeten worden, waarmee volgens op gave van het PWN een half miljoen gulden is gemoeid. Het voorstel van B en W van Texel om de waterfabriek als internationaal demonstratieproject weer permanent in werking te stellen gekop peld aan de duinwaterwinning en het diepfiltratiegebied Hoge Berg, wordt dan ook van de hand gewezen. Bentazon Een apart probleem wordt gevormd door de verontreiniging met bentazon, waaraan ook het Noordhollands drink water onderhevig is geweest. Bij het PWN en andere waterleidingbedrijven is de vraag in studie geweest of de aangetoonde concentraties (bij het PWN tot een maximum van 0,24 mi crogram per liter) schadelijk zijn voor de gezondheid. De conclusie is ge weest dat de gezondheid ziet bedreigd is geweest. Het bentazongehalte is sinds 1 januari gedaald en de PWN- directie veronderstelt dat in het drink water op Texel geen gehaltes boven de wettelijke norm van 0,1 microgram per liter zijn voorgekomen. Toch wordt de komende periode een meetpro gramma op Texel uitgevoerd onder meer gericht op bentazon. De resulta ten daarvan zullen te zijner tijd aan het gemeentebestuur bekend worden gemaakt. De waterkwaliteit in Noordholland zal verbeteren door maatregelen die thans De Moksloot In de duinen bij Den Hoorn, compleet met bloelende lissen, rletslgeren. rus sen en endere wetermlnnende plantensoorten die volgens een der Texelse gemeenteraadsle den niet karakteristiek zijn voor Texel en daarom zouden moeten worden geweerd door het natter worden van de Mokslootvallei tegen te geen in voorbereiding zijn. Er komen koolfil ters in het winstation te Enkhuizen. Na de realisering daarvan in het najaar zal al het oppervlaktewater dat het PWN in de duinen infiltreert door genoemd station worden geleverd. Voor Texel betekent dit dat vanaf eind 1988 het via de zinker aangevoerde water een mengsel zal zijn van duinwater en ge- koolfilterd en in de duinen bij Castri- cum geïnfiltreerd IJsselmeerwater. De medische klachten van sommige Texelaars kunnen geen verband hou- Het zwemparadijs „Calluna" van de Recreatiemaatschappij Texel n.v. zal donderdag 7 juli officieel worden ge opend door burgemeester A. Schipper. De plechtigheid is gepland om 14.00 uur. Het oorspronkelijke plan was om het projekt eind juni in gebruik te stellen, maar het daarvoor benodigde tijdsche ma is niet uitvoerbaar gebleken. Mo menteel wordt aan het bad de laatste hand gelegd., Vrijdag 8 juli zal het publiek in de gele genheid worden gesteld het zwempa radijs te bezichtigen: van 12.00 tot 22.00 uur wordt open huis gehouden. Op zaterdag 9 juli gaat het bad open voor betalende bezoekers. De woensdag gemaakte foto toont een deel van het interieur van het zwemparadijs, waar momenteel de laatste tegels worden gezet. Op de voorgrond het wedstrijdbad/golfslag- bad, dat één dezer dagen vol water wordt gezet. Centraal de trap die voert naar het begin van de 80 meter lange waterglijbaan. den met de kwaliteitsverandering van het drinkwater, zo meent de PWN- directie. Toch is daarover het oordeel van deskundigen gevraagd. De onge rustheid van Texelse artsen werd ter kennis gebracht van de Inspecteur van de Volksgezondheid in Noordholland en die ziet geen verband met het „nieuwe water". De PWN-directie zal contact opnemen met de Texelse art sen om met een vertegenwoordiger van de Inspectie van de Volksgezond heid deze aangelegenheid gezamenlijk te bespreken. De raadsleden lieten dinsdag blijken nogal verbaasd te zijn door de PWN- brief. Tine Krijnen vond het bedenke lijk dat het vroegere water op Texel kennelijk niet deugde en dat PWN daarover nooit iets heeft gezegd. Riet Huitema zag nadelen in het staken van de wateraanvoer vanuit de Moksloot vallei, waardoor dit duingebied veel natter zal worden. Daar zal een heel andere vegetatie ontstaan met gele lis sen, rietsigaren en dergelijke wat ze „on-Texels" en onwenselijk noemde. De waterstand zou daarom op een an dere wijze omlaag gebracht moeten worden en Huitema vroeg zich af wie opdraait voor de kosten daarvan. Wet houder Schilling zei dat dit heel simpel is te regelen. Je hoeft alleen maar de nu afgedamde Moksloot weer open te maken en het water stroomt vanzelf weg naar de Mokbaai. Maar dat is vol gens Riet Huitema onmogelijk omdat de afdamming geldt als waterkering die niet mag worden verwijderd. Niet alle raadsleden wilden onvoor waardelijk geloven in de geruststellen de mededelingen van het PWN inzake de waterkwaliteit. Er zijn nog vraagte kens. Schilling verzekerde dat het laatste woord over deze problematiek nog niet is gezegd en waardeerde het dat er verder overleg is tussen betrok kenen en deskundigen. Dinsdag rond het middaguur kwamen Staatsbosbeheer en brandweer in actie om een terreinbrand in het natuurge bied De Bollekamer bij het Jan Ayenslag te blussen. Het brandje was ontstaan langs de wandelroute en alarm werd geslagen door twee passe rende meisjes. Zij hielden op het Jan Ayenslag een automobilist aan, die vervolgens de brandweer belde op „Heidehof". Met vuurzwepen en water was aan het onheil snel een eind ge maakt. Geruime tijd werd door Staats bosbeheer de wacht betrokken om in te kunnen grijpen voor het geval het vuur opnieuw zou oplaaien. Ongeveer 700 m3 duinbegroeiing ging verloren. Een 44-jarige Texelaar deed deze week bij de eilandelijke politie aangifte van diefstal van twee Eurocheques. Deze waren onlangs gestolen toen de Texe laar enige tijd verbleef in een restau rant langs de autosnelweg A4, ter hoogte van Amsterdam. De cheques bevonden zich in een handtasje. Politie-onderzoek wees uit dat beide cheques inmiddels waren geïnd, het geen een schade van f600,— betekent. Uit de keuken van een winkel in De Koog werd woensdag f800,— f1000,— verduisterd. Het geld bevond zich in twee portemonnees, die in een tas waren opgeborgen. Voorts verdwe nen ook chequepasjes (zonder che- quesl en sleutels. De gedupeerde is de 41-jarige exploitante van de winkel. Niet alleen professionals kiezen voor kijkers van Swift Maar ook mensen die oog hebben voor kwaliteit tegen een scherpe pnjs Swift staat voor Amerikaans- Japanse toptechmek en een perfekte optiek De bouw is zeer solide Vandaar de unieke garantie Vandaar ook aanbevolen door Vogel bescherming (Cameo en Audubon) Dat zeg heel wat Neem eens een kijkje Dan ziet u 't meteen Compleet met echt lederen tas en riemen. Groene pi aats. De Koog - De Koog De Koog A.s. vrijdag en zaterdagavond terug op veler verzoek. Entree f5— I I I I I I

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1