Inleveren autowrakken alleen aan de Postweg Extra controleur voo toeristenbelasting Gemeentebestuur wil meer weten over VVV-spanningen De maatjes van de Hema Overeenkomst met familie Witte-Spigt DeHemaatjeszijn Ai bovenwater. -ï.® De Hemaatjes zijn bovenwater. Nieuwe jacks honkbalvereniging Verleende bouwvergunningen V Stenen weg Ar Nieuwe gevelplate trekken aandacht Gr Di Ta Meubeltoonzaal in Oudeschild PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 JUNI IJDAI HENA Eert Wjaf Voc* Ge*i Twee advertenties van de Hema, de één uit het Algemeen Dagblad en de andere uit de Texelse Courant. In de T.C. biedt de Hema zijn nieuwe harin gen 30 cent duurder aan dan in het A. D. Voor mevrouw P. Schouten uit Rotterdam was dat aanleiding om een klacht te sturen naar Konsumenten Kontakt. Ze stelt het prijsverschil aan de kaak en herinnert eraan dat de naam Hema een afkorting is van Hol landse Eenheidsprijzen Maatschappij Amsterdam. Volgens Peter Bakker van de Hema-winkel uit Den Burg is er van prijsverschil echter geen sprake. Aanvankelijk had de Hema-organisatie f2,25 gecalculeerd maar op het laatste moment besloten toch een lager be drag te berekenen. In de dagbladen kon de juiste prijs nog in de adverten tie worden verwerkt; voor de niet da gelijks verschijnende andere kranten was het daarvoor te laat. In heel Ne derland, dus ook op Texel zijn de He- maatjes echter voor f1,95 verkocht. Bakker hoopt dat mevrouw Schouten nu weer goede maatjes is met de Hema. Zondag was voor de HSV Texla een gedenkwaardige dag: bij paal 12 ontving deze onderafdeling van de MST uit handen van Joris Lamens van het Island Wave Centre, nieu we jacks. Op de mooi uitgevoerde jacks is zowel het logo van Texla, als dat van het Is land Wave Centre afgebeeld. Hiermee maakte ontwerper Joris Lamens een begin met zijn nieuwe modelijn: de Is land Line, geïnspireerd op het eiland Texel. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunningen verleend: R. Smidt, Kogelstraat 114, Den Burg voor het plaatsen van een schutting en garage/berging. Derden- belanghebbenden kunnen tegen deze beschikkingen ingevolge de Wet Admi nistratieve Rechtspraak Overheidsbe schikkingen een bezwaarschrift indie nen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Het terrein ven de familie Witte-Spigt aan de Postweg bij de Ruigendijk dat door de gemeente is aangewezen als het enige terrein op Texel waar straks afgedankte autowrakken, kachels, wasmachines, fornuizen, autobanden e.d. kunnen worden bezorgd Het terrein moet vol doen aan wettelijke eisen waardoor wordt gewaarborgd dat het materiaal op de juiste wijze wordt opgeslagen en afgevoerd zonder nadeli ge milieu-effecten voor bodem of omgeving. Het autowrakkenterrein van de familie Witte-Spigt aan de Postweg bij de Ruigendijk, wordt straks het enige terrein op Texel waar autowrakken, motoren, (brom)fietsen, accu's, banden, wasmachines, landbouwwerktuigen en ander daar mee te vergelijken artikelen mogen worden gedeponeerd, krachtens de bepalingen van de Afvalstoffenwet. De gemeenteraad ging dinsdagavond akkoord met een overeenkomst die de gemeente met de familie Witte zal af sluiten voor tien jaar. De exploitant moet er voor zorgen dat het inleverter- rein voldoet aan alle milieu-hygiënische richtlijnen van het ministerie. De au towrakken, tractoren, banden, etc. moeten gratis in ontvangst worden ge nomen en het inleverterrein zal alle werkdagen en zaterdagochtenden open zijn (met uitzondering van alge meen erkende feestdagen). Verder is bepaald dat eventueel in de nabijheid van het terrein achtergelaten wrakken dagelijks worden opgeruimd en in overleg met de brandweercommandant moet een brandbeveiligingsplan wor den opgesteld. Tegenover deze contractuele verplich tingen stelt de gemeente een jaarlijkse vergoeding van flO.OOO— Slechte ervaring Volgens de wet is het gemeente- Burgemeester en wethouders en vervolgens de raad zullen zich nader op de hoogte stellen van de problemen die er zijn tussen de Stichting VVV Texelpromotie en een aantal logiesverstrekkers. Dit is het gevolg van een initiatief van de Texels Belang-fractie, die al in de raadsvergadering van dinsdag het functioneren van de VVV in discussie had willen hebben. Het college was in gegaan op het verzoek van de fractie om deze zaak als extra agendapunt op te nemen, maar toen het punt aan de orde kwam, was men het er al gauw over eens dat het beter was de zaak eerst behoorlijk te onderzoeken. Het college zegde dat onderzoek toe en beloofde er in de volgende raadsverga dering op terug te komen. De grieven die de logiesverstrekkers hebben werden opgesomd door Ger- brand Poster. Hij zei tal van signalen uit de Texelse samenleving te hebben ontvangen, waaruit blijkt dat de relatie tussen de Stichting VW en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers ver stoord is. Hij verwees naar een verslag van de TVL-vergadering in de Texelse Courant waaruit bleek dat er onvrede is, maar persoonlijk hadden de fractie leden dingen gehoord die nog heel wat erger zijn. Volgens Poster is het functioneren van de VW stichting in het geding. De gemeenteraad mag zich daarover zorgen maken en er zich mee bemoeien omdat de gemeente met een jaarlijkse bijdrage van f410.000,— de grootste subsidiegever is van de VVV-promotiestichting. De grieven betreffen de hoge bemid delingsprovisie die de WV in rekening brengt. Hierover is weliswaar inmiddels overeenstemming bereikt, maar dat ge beurde pas nadat de Horecabond was ingeschakeld, zo vertelde Poster. Ver der de „absurd hoge" advertentietarie ven en het slechte functioneren van de TVL-vertegenwoordiger in het stich tingsbestuur. Deze man is bij de laatst gehouden verkiezingen gewipt en ver vangen door de tot dusver onbekende heer Den Boer, die echter zijn bestuursplaats „door een truc" niet heeft kunnen innemen. Verder zouden volgens Poster vooral de arrangement deelnemers profiteren van het werk van de stichting; TVL-leden die geen arrangementen aanbieden zouden nau welijks boekingen krijgen. Ook zou de stichting „te pas en te onpas" bewe ren dat Texel vol zit, terwijl dat niet waar is. Kwalijk is het volgens Poster ook dat leden advocaten moeten raad plegen, dat er in De Koog onderbezet ting is en dat er gebrek is aan open heid, informatie en financiële duidelijk heid. Er zijn geen mogelijkheden om verhaal te halen of beklag te doen en de door de stichting ontvangen boe- kingsgelden zouden veel te laat met de leden worden afgerekend. Aldus Poster, die gemeentelijke optre den wilde om het conflict uit de we reld te krijgen. Hij stelde voor dat het voltallig college eerst gaat praten met het stichtingsbestuur en dat een raadslid in dat stichtingsbestuur wordt benoemd om de aanspreekbaarheid voor de bevolking te verbeteren. De burgemeester constateerde dinsdag na het aanhoren van deze klachtenlijst dat op basis daarvan alleen niet be hoorlijk kan worden gediscussieerd. Eerst moet het college er zich zelf in verdiepen. Dat vonden de raadsleden dus ook. bestuur verplicht om er voor te zorgen dat er gelegenheid is om autowrakken e.d. gratis af te geven. Aanvankelijk zou die gelegenheid worden geboden op het eigen gemeentelijke wrakkenter- rein aan de Pontweg bij Den Burg, maar het is geen inleverterrein in de zin van de afvalstoffenwet. „De ex ploitatie van het autowrakkenterrein aan de Pontweg werd niet op de over eengekomen wijze uitgeoefend, de ver vuiling van de bodem nam alsmaar toe. De overeenkomst met de betrok kenen is daarom beëindigd", aldus het college in het raadsvoorstel. Daaraan werd nog toegevoegd dat op het ter rein aan de Pontweg momenteel een bodemonderzoek wordt gehouden in opdracht van de provincie. De resulta ten daarvan zijn nog niet bekend. Goed en goedkoop B en W hebben besloten het particu liere terrein van de familie Witte-Spigt als inleverterrein aan te wijzen omdat dit de meest praktische en ook de voordeligste oplossing is. Het terrein ligt centraal op Texel en is gekoppeld aan een bedrijf. Er zijn mensen aanwe zig die ter plekke wonen en voor de opvang van de wrakken kunnen zor gen. Het gemeentebestuur vindt dat bij deze particuliere aanpak ook de opslag en tijdige afvoer van de wrak ken het best is gewaarborgd. Als de gemeente zelf een terrein zou exploite ren, zou dat zeer kostbaar worden in verband met investeringen en personeelslasten. De gemeenteraad ging dus met deze aanpak akkoord, hoewel de PvdA liet blijken ook wel te voelen voor ge meentelijke exploitatie. De opvang en verwerking van autowrakken had even tueel gecombineerd kunnen worden met de gemeentelijke vuilverwerking. Gratis Terpstra vond het merkwaardig dat au towrakken e.d. straks gratis kunnen worden ingeleverd, terwijl men voor het bezorgen van gewoon huisvuil op de belt moet betalen. Verder wilde hij weten waarop de jaarlijkse vergoeding van ƒ10.000,— is gebaseerd en of dat bedrag ook geldt als de overeenkomst na tien jaar eventueel wordt verlengd. Het college liet weten dat de wet voorschrijft dat de wrakken gratis ont vangen moeten worden. De jaarlijkse vergoeding is het resultaat van onder handelen. B en W vinden het een re delijk bedrag en zijn dus akkoord ge gaan. Eventuele investeringskosten om het terrein voor zijn nieuwe taak ge schikt te maken, komen voor rekening van de familie Witte-Spigt. Vloeistoffen Mevrouw Huitema (CDA) vroeg zich af wanneer een auto als „wrak" moet worden aangemerkt en ze deed de suggestie dat op het terrein ook gele genheid moet worden geboden om af gewerkte olie te bezorgen. Er komt na melijk een verbod op het verbranden van dergelijke olie, zodat men er op een andere manier van af moet. Mevrouw Huitema had begrepen dat de familie Witte daar wel voor voelt, maar dan is wel een grote opvangtank nodig. Wethouder Schilling beloofde dat laatste te zullen bekijken. Ook de opvang van andere schadelijke vloeistoffen, zoals accuzuur, land bouwgiften e.d. zou hier geconcen treerd kunnen worden. Tijdens de discussie kwam naar voren dat het oude plan om in alle dorpen opvangdepöts voor schadelijke stoffen te vestigen om praktische en financiële redenen vrijwel zeker geen haalbare kaart is. Desgevraagd verklaarde Schilling dat het wrakkenterrein aan de Pontweg zal worden gesloten. Er heeft zich daar een onaanvaardbare toestand ontwik keld. „Maar we moeten eerst de zaken met Witte-Spigt regelen. Hoe eerder hoe liever". Van het steendepot bij het parkeerter rein bij het Jan Ayeslag blijken regel matig basaltblokken te worden meege nomen door derden. Deze stenen zijn echter eigendom van Rijkswaterstaat. Begin deze week werd opnieuw van het meenemen van een hoeveelheid stenen bij de politie melding gemaakt. De politie doet een beroep op het pu bliek om de stenen te laten liggen. De controle op de invordering van de toeristenbelasting wordt beter. De gemeenteraaad heeft dinsdag ƒ12.500— uit getrokken waarmee voor drie maanden een tijdelijke krach aan het werk wordt gezet. Hij zal door het bezoeken van li giesverstrekkers, maar ook op andere manieren vaststellen welke aantallen gasten op de diverse logiesadressen verbij ven en of de registratie daarvan correct wordt bijgehouden Zowel kleine logiesverstrekkers als bekende grote bedrijvei zullen „doelwit" zijn van de extra controleur. inden het ra reads iproki Scl voo van van heer ove issch Op dat laatste werd in de raadsver gadering van dinsdag de nadruk gelegd om de bezwaren te ontze nuwen, die Texels Belang had te gen de aanstelling van de contro leur. Die fractie zei dat alleen de kleine bedrijven „slachtoffer" zou den worden van de controle omdat het controleren daarvan door de geringe omvang veel eenvoudiger zou zijn. Het college zei dat het te gendeel waar is. Juist door hun bekendheid, omvang en de recla me die zij maken is hij de grote be drijven veel beter na te gaan hoe veel gasten daar (moeten) verblijven. De heren Van Asselt, Poster en me vrouw Krijnen stemden echter toch te gen. Dat werd door de andere fracties betreurd omdat de controle op het na leven van democratisch tot stand ge komen regels een goede en niet om streden zaak is. Controle is ook in het belang van goedwillenden die nu met lede ogen moeten aanzien dat zij braaf melding maken van alle overnachtin gen, terwijl anderen die daarmee de hand lichten dat ongestraft kunnen doen. Personeelsgebrek Wegens personeelsgebrek was de con trole op de afdracht van toeristenbe lasting de afgelopen jaren hoogst on voldoende. Sommige logiesverstrekkers hebben in geen jaren iemand aan de deur gehad. Dat werkte fraude in de hand en hierdoor heeft de gemeente heel wat inkomsten gemist. Van de ex tra controle zal een groot preventief ef fect uitgaan, zo veronderstellen B en W. Ze denken dan ook dat de extra uitgaaf van f12.500,— op zijn minst wordt terugverdiend. Ate Rienstra (CDA) gaf er blijk van te weten dat de mens nu eenmaal tot het kwade geneigd is en daarom con trole nodig heeft. De democratisch tot stand gekomen regels moeten door ie dereen worden nageleefd. Zonder con trole lukt dat niet en controle behoort daarom te worden gezien als onderdeel van ons democratische systeem. „Zelfs ik heb de neiging om te sjoe melen als men mij niet controleert", al dus Rienstra. Poster veronderstelde dat iemand met een paar huisjes nu veel makkelijker en daarom beter zal worden gecontroleerd dan een groot bedrijf. Hij en zijn frac tiegenoten waren daarom tegen. Nel Eelman (CDA) beweerde het tegen deel. „Zo'n controleur kan heus wel rekenen". Controlerende ambtenaren zijn op Texel geen populair verschijnsel. Dirk 19.: rite v iel ld de at Terpstra vond dat Texels Belang da op inspeelt door tegen te zijn op grond van een gezocht en niet klap pend argument. „Ik vind het zelf q iep is niet zo leuk om zo'n man te benoe ddipl men, maar het moet echt. We ren bereid te zijn de naleving van j spraken te controleren". Wethouder Piet Zegers (die dit fins ciële onderwerp behandelde, omdat wethouder Klaas Barendregt afwea was) toonde zich verheugd over steun van het overgrote deel van d gemeenteraad. „Controle is ook er bescherming voor mensen die wèl lijk zijn". Uitsl In De Waal wordt momenteel e opvallende gedaanteverwisselin voltrokken. Het voormalige ge bouw van Keyser Et Co aan het gereind wordt in een ander jasj gestoken. In totaal wordt 510 vi kante meter muur bedekt met groene „gevelplaten". Wat wil Aankoop Centrale Texel, waarvt het gebouw thans eigendom is, met deze bekleding? Van dag Dok W, C Van ,00 Dok kerts :oon Aanv en 11 apot van 17.01 Van naai rie telefi Uitlr Het antwoord is simpel: de muren de hoogbouwsilo begonnen teveel lijkenis te vertonen met een zeef. het regende werden de binnen op geslagen produkten nat, en dat wi een niet te tolereren situatie. Aldaa ligt voornamelijk krachtvoer („gereJartil produkt") opgeslagen in hoogbouv 3p c len. Een deel van het jaar is die rui tur. gevuld met erwten. De ACT gebrui 1241 het gebouw als opslagplaats en ov slagstation voor „gereed produkt", van de overkant wordt aangevoerd. )e c roue et Om deze produkten tegen het binn dringende regenwater te bescherm! werd gekozen voor het totaal afdek gjj van de buitenzijde van de hoogbou silo. Vorige week werd met het aan brengen van de gevelplaten begom Het werk wordt uitgevoerd door he bedrijf Bijl Bouw BV uit Alblasserd! 'oor (unc De platen hebben een staaldikte v3 0,7 mm, bedekt met een plastic lai JJ1 („coating"). De groenige kleur iss daard. Op de oude buitenzijde wen eerst een profiel aangebracht, waar (un vervolgens de platen werden gemor j| teerd. Deze week kwam bij het we dat in eerste instantie volgens de „glazenwasser-methode" werd uitg#)222 voerd, ook een bouwkraan te pas. nen enkele dagen zal de opvallende klus zijn geklaard. ach Irurr <poi rveel fare Oudeschild is dit voorjaar een meubeltoonzaal rijker geworden: boven de werkplaats van hun meu belmakerij hebben Johan en Erna Tromp een smaakvolle uitstalling gemaakt van meubelstukken die zij in opdracht vervaardigen. ,,ln prin cipe maken we alles dat maar van hout kan worden gemaakt", aldus Erna Tromp Al twee jaar is Johan Tromp bezig als meubelmaker. Veel klanten wilden meer zien dan alleen een fotoboek met modellen. „Mensen willen iets kunnen aaraken en even kunnen zitten, van daar dat we deze toonzaal zijn begon nen". Er staat vooral geloogd grenen, maar bij Tromp is alles mogelijk. „We maken alle soorten stijlen, van heel modern tot zeer ouderwets in elke ge wenste houtsoort en kleur." Naast meubels maken en antiek restaureren herstelt Johan Tromp ook oude pia no's, gitaren en violen. Hij hoopt zelfs nog eens een specifiek „Texelse kast" te maken. „Als een uitbreiding van het assoriment Texelse produkten moet je dat zien. Op vlieland hebben ze ook een speciale Vlieland-kast. Wat het precies gaat worden weten we nog niet, maar het wordt in ieder geval een kast voor in de kamer", aldus Erna Tromp. In hun bedrijf wordt het echt paar bijgestaan door freelance hulp en stagiaires van de Rotterdamse MTS, afdeling fijnhoutbewerking, een oplei ding die Tromp zelf ook heeft gevolgd. De toonzaal is alleen 's middags geopend. Hot beeldbepalende ACT-gebouw meekt door de nieuwe gevelbekledingeen welhfPI turlstische indruk. Echt mooi zal men het fabrlek-achtlge pand In De Waal en omgevlM echter wel nimmer vindenIFoto: Dirk Kuiter)

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2